^Emnetdand Bij Griep arbeidersztekenfondsen en medici. Mijnhardt's Poeders Brieven uit de Hoofdstad behouden. Prof. Aalberse heeft duidelijk jWetoond, dat we achter de regeering moe- fpa' staan. Zij steunt op drie groepen en de 1'ocsitie bestaat uit sociaal dem. en vrijz. aSnocraten. Een combinatie tusschen rood en 7*art is niet mogelijk gebleken. We hopen spoedig een departement van economische zaken te krijgen en een krachtige bewindsman, die Landbouw regelt. Wij zullen de regeering blijven steunen, opdat de gulden veilig blijft, waarvan spr de noodzakelijkheid hiervan aantoonde. Niet zonder belang is de vraag hoe we den koninklijken weg van herstel zullen bewan delen. Verschillende landen hebben in den joop der jaren handelsovereenkomsten aange daan, Nederland bleef bij de vrijhandelspoli tiek Spr. persoonlijk meende, dat die funest is gebleken. Wij staan tegenover het buiten land met lege handen. Doch de mogelijk heid van ruilobjecten is door het bekende Contingeeringswetje mogelijk. Wij hebben wapens genoeg om onze goederen in andere landen te plaatsen, geen vrije invoer, zonder dat er iets voor terug komt. Het is teekenend, dat een man als dr. Colijn, die vroeger een andere meening had nu spr.'s meening onderschrijft. In den bree- de zette spr. uiteen, welke steun en credieteu de regeering in de lande heeft verleend. En ook de Provinciale Staten lieten zich met ere dieten niet onbetuigd. Thans moeten de spoorwegtarieven nog naar beneden. Resumeerende, zeide spr., dat er geen reden is om de regeering ziin vertrouwen op te zeg gen. Doch we zijn ook geen marionetten. Wij staan vrij en onbevangen tegenover haar en behoeven hen niet te steuen, als we iet willen. Van de gelegenheid lot het stellen van vra gen werd geen gebruik gemaakt. Na een dankwoord volgde sluiting. DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Is voortzetting gewenscht? Ja, zegt de secretaris van den Zui derzeeraad. Voor het Departement Amsterdam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en de Vereen. „De Industriee'e Club'' heeft Zater dagavond mr. K. Jansma, secretaris van den Zuiderzeeraad, de vraag besproken: „Is de voortzetting van de droogmaking der Zuider zee gewenscht?" Spr. begon met er op te wijzen, dat bij de be handeling van de Zuiderzeefcndsbegrooting, welke op 9 Februari in de Tweede Kamer zal beginnen, ook het voornemen zal worden be sproken, om na de voltooiing van den afs'uit- dijk en den Weiringermeerpolder, voorloopig de verdere inpoldering op te schorten. De regeering noemt in de Memorie van Toelichting als voornaamste motief voor deze opschorting, dat er nog geen definitief plan is opgesteld over den polder, die, naar alge meen wordt aangenomen, thans aan cb beurt is, n.1. den Noord-Öostelijken po'der, door spr. aangeduid als Urkerpolder. Als bijko mend motief wordt genoemd de vraag of het wel verantwoord is, onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden te besluiten tot de uit voering van inpolderingen, waaraan een zeer groot financieel risico verbonden is. Voorts zal zeker voor d regeering gewicht in de schaaal hebben gelegd, dat zij met het oog op het uitste' der werken een post van 8 mil- lioen van de Waterstaatsbegrooting ge schrapt heeft, te weten de iaarlijksche af schrijving op de reeds tot stand gebrachte werken. Ofschoon de regeering thans geen raming van de kosten vai. den Urkerpolder geeft, is ui' vroegere stukken vrij nauwkeurig na te gaan om welk bedrag het hier ongeveer gaat In 1924 werd de kostorijs van de Wietinger- meer, inclusief rente, geschat op 3200 per H.A. Bliikens de stukken is dit geworden 5000, of een overschrijding met 55 pCt. De Urkerpolder werd in 1924 neschat op 2300, alzoo veel minder dan de Wieringerueer. Bij de uitvoering van den Urkerpolder staat men er in aller'ei opzichter veel gunstiger voor; men heeft veel meer ervaring, werkt achter den beschuttenden afsluitdijk, men heeft geen ander Zuiderzeewerk tegelük onder handen, terwijl de Wieringermepr, in afwiiking van Lelv's plan, gelijk met den afsluitdijk werd uitgevoerd. Spr. wilde echter v(,or het oogen- blik aannemen, dat ocjc bij den Urkerpo'der d- begrooting 1924 met 55 pCt. wordt over schreden en kwam dan op een. kostprijs van 3500 per H.A., inclusief rente, of voor den geheelen polder, groot 53000 H.A., 190 millioen. Het werk duurt 12 h 15 jaar, zoodat wij voorloopig zeker niet met meer dan ƒ15 roi'lioen per jaar te rekenen hebben. Spr. merkte op, dat ook de regeering niet als eisch stelt, dat baten ten vol'e den kost prijs dekkenmen is het er over eens, dat er daarvoor veel te groote indirecte voordeelen aan het toevoegen van nieuwen grond aan °ns land verhonden zijn. De commissie-Lovink, waarin een aantal onzer beste landbouwkundigen zitting had den, is op grond van een diepgaand onder zoek tot de conclusie gekomen, dat op den duur dergelijke grond een waarde heeft van 2500 per H.A. Wanneer nu gedurende de uitvoering de polder niets opbrengt in 1924 schatte men deze opbrengst nog op 23 milhoen dan zou de Staat dus ca 53 millioen moeten bij passen, te besteden over 12 a 15 jaar, het geen neerkomt op 314 a 4 millioen per jaar Spr. meende, dat dit geen bedragen zijn, die het financieel evenwicht van den Staat in ge vaar kunnen brengen. Het is natuurli.k ren feit, dat het geld ge leend moet worden Ook is het uitstel van den Urkerpolder niet noodig om het staken van de afschrijving van 8 mil'ioen op de reeds uitgevoerde werken te kunnen motivee- rendeze werken zijn reeds lang door de be lastingbetalers voldaan uit de batige sa'di er ontvangsten en uitgaven van het Rijk, immers cl? Staatsschuld is sinds 1918 niet toegenomen, integendeel sterk afgenomen. van groote beteekenis achtte spr. de indi recte voordeelen. Het is gewenscht dat het ge- jieele apparaat om dijken te bouwen en grond in cultuur te brengen ononderbroken kan doorwerken. Wat voor spr. echter den doorslag geeft, is et feit, dat juist een tijd van ma'aise, als wij rnans doormaken, bij uitstek geschikt is om V'r+°£root ,werk. lot stand te brengen, men dit uit in een tijd van hoogcon junctuur, dan maakt men de zaak onnoodig duur, en jaagt men ook de prijzen van andere werken op, zooals in de jaren 19271931 is gebleken. In een tijd van depressie daaren tegen kan men profiteeren van het groote aanbod en verschaft men aan vele duizen den, die men anders werkloozen-uitkeering moet geven, behoorlijk werk en bestaan. Slechts een gering deel der kosten gaat naar het buitenland. Schat men het aantal direct werkzamen op eenige duizenden, nog veel tal rijker zijn zij, die indirect van het werk pro fiteeren zoo is tijdens de werken bij Medera- blik de bevolking daar met 1000 zielen toe gekomen, die van Wieringen is zelfs verdub beld (van 3000 op 6000). De Urkerpolder zal op Urk, in Zuid-Friesland en Overijsel overal nieuw leven doen ontstaan. Eindelijk is het van onschatbare moreele beteekenis, dat bij een vertrouwenscrisis als die wij thans doormaken, de Staat blijk geeft zelf niet alle vertrouwen in de toekomst van ons land te hebben verloren. SMOKKELARIJ AAN DE OOSTGRENS Belangrijke aanhalingen. Ook de treinen worden gecontroleerd. De strijd tusschen smokkelaars en douane beambten in het Nederlandsch-Duitsche grensgebied neemt met den dag hardnekkiger vormen aan, constateert het Hbld. Sinds eenige maanden is de douanedienst, die vóór dien tijd veel te wenschen liet, gereorgani seerd, en systematisch worden de gangen en gedragingen van de smokkelaars nagegaan, teneinde van hun eperatiemethoden op de hoogte te komen en maatregelen te treffen, teneinde aan hun bedrijf paal en perk te stel len. Maar omgekeerd bespionneeren ook de smokkelaars het doen en laten van ..de groe nen'' en laten zij geen middel onbeproefd om hun van tijd tot tijd een kool te stoven. Onder de smokkelbenden schuilen elementen, die tegen een behoorlijke vergoeding de plannen van hun makker aan de douaniers verraden; dikwijls speelt hierbij ook een persoonlijke veete een rol, want het ligt voor de hand, dat het onder het smokkelaarsgilde niet alles pais en vreê is! Maar ook onder het korps douanebeambten vindt men zwakke broeders, die voer de verleiding van een flinke beloo ning, indien zij op een bepaalden tijd een oogje tce doen, wel eens bezwijken. De autori teiten trachten dit euvel wel te bestrijden door veelvuldige overplaatsingen en een uitgebrei- den controledienst, maar het feit, dat nog immer groote partijen smokkelwaar ongehin derd over de grens gebracht worden, bewijst wel, dat het voordeel nog steeds aan de zijde der smokkelaars is. Een bewijs hoezeer alle factoren, die aan het welslagen van een smokkelpartij dienstig kunnen zijn, gebruikt worden, is wel het feit, dat de laatste week in het grensgebied een buitengewone bedrijvigheid heerschte. Dit is een gevolg van de Omstandigheid, dat de maan eerst bij het aanbreken van den dag op kwam en vóór het vallen van den avond on derging. De avonden en nachten waren dien tengevolge zeer donker, waartoe de bedekte lucht en de mist niet we.'nig bijdroegen. Of schoon de kommiezen sinds eenige weken met schijnwerpers zijn uitgerust en zij bij bepaal de gelegenheden ook van lichtkogels gebruik maken om het terrein te verlichten, weten de sokkelaars in de meeste gevallen toch nog met hun buit te ontkomen, omdat ^ij als regel in een sterk begroeide streek opereeren en het terrein zoo gclvend is, dat het hun niet moei lijk valt zich tijdig te verbergen. Niettemin geldt ook hier het spreekwoord: „Waar ge hakt wordt, vallen spaanders", want de douanebeambten zijn er in de laatste dagen in geslaagd verscheidene belangrijke aanha lingen te verrichten. Zoo werd in het district Geldern niet min der dan vijf groote smokkelcolonnes aange houden. De leden der benden trachtten in de duisternis te ontvluchten en een wilde jacht ontstond. De smokkelaars wierpen hun smok kelwaar weg, in de hoop, dat 'de kommiezen de achtervolging zouden staken, maar deze truc ging thans niet op, want de beambten zetten de achtervolging door, tot zij tien smokkelaars te pakken hadden. Bij deze ge legenheid viel den douaniers 200 pond koffie en 150 pond tabak in handen. Op klaarlichten dag hielden de douane beambten voorts een vrachtauto aan, die, oppervlakkig gezien, geen lading in had. Inzittenden waren een echtpaar uit Reydt, dat zich alleronschuldigst voordeed. De beambten hadden echter reden om de zaak niet al te zeer te vertrouwen en na een grondig inspec tie brachten zij uit de dubbele kap van den wagen maar eventjes 160.000 cigaretten en 500 pend tabak te voorschijn. Het spreekt wel vanzelf, dat het echtpaar werd gearresteerd er. de auto in beslag genomen Sterk toenemend is in den laatsten tijd de smokkelarij per trein. Op het traject Keve- laer—Geldern worden de treinen thans ge regeld gevisiteerd, en dezer dagen werd nog een groote partij koffie en tabak achterh- 'd. DE ZUIDERZEEWERKEN. De groote dijk en de Wieringer- meer. Verschenen is het driemaandelijksche be richt (Januari-uitgave), betreffende de Zui derzeewerken. Het is rijk geïllustreerd met foto's betreffende den -grooten dijk en de Wieringermeer. Over de laatste étappe van het afslui- tingswerk lezen wij o.a.: Op 22 November 1931 was de keileemdam zoover gevorderd, dat voor het eerst de Zuiderzee aan de oostzijde was afgesloten en dus alleen nog ter plaatse van de geul de Vlieter (in het Westen een gat van 2700M. open was. Toen het werk op 24 December 1931, be houdens het storten van zware stortsteen langs de zuidzijde, tijdelijk werd stopgezet, mocht worden aangenomen, dat ernstige rampen, als bij den toestand van den be- teugelingsdam in de Middelgronden bij zware winterstormen mogelijk werden ge acht, niet meer te vreezen zijn, al blijft voorloopig bij storm nog kans op het ont staan' van beschadiging van het gemaakte werk aanwezig. De beide dit jaar onder vonden tegenslagen door den sterk vermin derden weerstand van den beteugelingsdam in de Middelgronden, waarmede gepaard ging het' risico van zeer kostbare herstel lingswerken, na beschadiging en door de vertraging bij de uitvoering van het dijksvak in de Blinde Geul, zijn door de snelle dich ting van de Middelgronden weder veron- zijdigd. Deze voorspoedige dichting is bevorderd door het gunstige weer in October en het uitblijven van zware stormen in November en December, maar moet toch in de eerste plaats worden toegeschreven aan de be schikking over het krachtige uitvoeringap paraat van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken, waarvan de capaciteit door zorgzame organisatie tot een in ver band met het jaargetijde ongemeen groote hoogte werd opgevoerd, zoomede aan den goeden geest, waarmede haar personeel en haar arbeiders zwaren arbeid onder moei lijke omstandigheden verrichtten. De nieuwe polder. Met betrekking tot de Wieringermeer le zen wij o.a. Gedurende het laatste kwartaal van 1931 werd totaal 935.000 m3 grond uit de kana len'en tochten gebaggerd en voor het grot- ste gedeelte direct door middel van vloei- goten op de oevers gestort. In totaal is thans sinds het droogmalen van den polder 4 800.000 M3. ingestroomde grond uit de kanalen en tochten verwijderd. In enkele ka naalvakken is deze werkwijze, tengevolge van te hooge ligging der oevers of andere oorzaken, wel eens onmogelijk; dan wordt in bakken gebaggerd, die elders gelost wor den. De eerstgenoemde werkwijze is echter veel voordeeliger, zoodat het in bakken bag geren zoveel mogelijk beperkt wordt. Aan het eind van de afgeloopen drie maandelijksche overzichtsperiode zijn to taal 18 molens bij het ruimingswerk binnen de Wieringermeer te werk gesteld. Uitvoerige mededeelingen worden gedaan over het in cultuur brengen van den po'der. Men schrijft ons: Een dezer dagen hield de Algemeene Raad ter Bevordering van bet Ziekenfondswezen, welke wordt gevormd door vertegenwoor digers van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het Christelijk-Nationaal Vakverbond in Nederland en de Landelijke Federatie ter behartiging van het zieken fondswezen, een vergadering te Amsterdam; in welke vergadering uitvoerige mededeelin gen werden gedaan omtrent den stand van zaken op ziekenfondsgebied in verschillende plaatsen. Daarbij moest worden vastgesteld, dat het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, in tegenstelling met door dit hoofdbe stuur tegenover den minister van arbeid af gelegde verklaringen, aan de totstandkoming van overeenkomsten tusschen plaatselijke ge neeskundigen en de besturen van onderling beheerde ziekenfondsen allerlei moeilijkheden in den weg blijft leggen, zelfs in gevallen, waarin plaatselijke geneeskundigen zelve aan dat hoofdbestuur hebben voorgesteld, een zoodanige overeenkomst goed te willen keu ren. Uit dezen gang van zaken moest de Alge meene Raad wel de gevolgtrekking maken, dat het hoofdbestuur van genoemde Maat schappij de arbeiders blijkbaar wil dwingen, lid te worden of te blijven van de eigen, z.g. Maatschappij-ziekenfondsen, in welke, voor wat het beheer en de bestuurssamenstelling betreft, de verzekerden voor ten hoogste slechts 1/3 zijn ingeschakeld. Toch vormen de contributiën der verzekerden de voornaam ste en in vele gevallen de eenige bron van in komsten ook voor deze ziekenfondsen. De Algemeene Raad achtte dit een zeer on- gewenschten toestand en zal dan ook met kracht voor de rerh :n der verzekerden blij ven opkomen. Nu is komen vast te staan, dat van de zijde van het hoofdbestuur der Neder landsche Maatschappij tot Bevordering d?r Geneeskunst geen vlotte afdoening van zaken valt te verwachten, besloot de Raad, een pro gram van actie on te maken en de uitvoering daarvan onverwijld ter hand te nemen. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Minister Reijmer over de nieuw vastgestelde regelingen voor hei uitvoeren dezer wet. Zaterdag vergaderde de Generale Com missie Zuiderzeesteunwet te Amsterdam on der voorzitterschap van mr. G. Vissering. De agenda vermeldde een bespreking van den toestand, geschapen door de in-werking- treding van de kon. besluiten van 7 Jan. j.1. betreffende de reorganisatie van de Generale Commissie, de instelling van den rijksdienst ter uitvoering vai de Zuiderzeesteunwet en de herziening van het Zuiderzeesteunbesluit. De behandeling van dit punt werd bijge woond door den minister van Waterstaat. De voorzitter wees er op hoe de arbeid der commissie, welke onder meer gericht was op een zoo spoedig mogelijk helpen van de vis- schersbevolking aan een bestaan, verzwaard werd door de gunstige resultaten van de vis- scherij, welke men aanvankelijk in verband met de vordering van de afsluitingswerken, niet had verwacht. Minister mr. P. Reymer heeft hierna een rede gehouden, waarin hij uiteenzette, dat de besluiten van 7 Januari in de organisatie van de Zuiderzeesteunverleening een belangrijke wijziging hebben gebracht. De minister besprak het werk van de com missie in de laatste zes jaren en wijdde daar aan waardeerende woorden. De Generale Commissie heeft de m.i. aldus spr. juiste grondslagen voor de toe passing van de wet reeds helpen bevorderen Dit in hoofdzaak ambtelijke werk kan dan ook beter aan een daartoe bij het departement in te stellen dienst worden opgedragen. Tusschen den Rijksdienst en de Generale Commissie zal een nauw contact ontstaan. De directeur van den dienst zal voor de com missie de vraagbaak zijn, waar het geldt ge gevens en inlichtingen te verschaffen. k Wij gaan met vertrouwen, aldus eindgde de minister, de nieuwe periode van onze werkzaamheden tegemoet. De Zuiderzeesteun wet is herzien, de algemeene maatregelen zijn in werking getreden. Bij een en ander heeft de bedoeling voorgezeten om den Zuiderzeesteun zoo goed mogelijk te regelen op een wijze die, naar wij hopen, in het belang der vis- schers en anderen zal werken en die met het algemeen belang vereenigbaar zal wezen. ALBERT CARRÉ OVERLEDEN. De circus-directeur Albert Carré is tijdens zijn verblijf in Glasgow, waar hij in het Hypodrome Circus voorstellingen gaf, met zijn uitgebreid gezelschap, overleden aan blindedarmontsteking. Hij was de tweede van de vier zoons van den Europeesch be kenden circusdirecteur Oscar Carré en be reikte den leeftijd van vier-en-vijftig jaren. De laatste jaren was hij in Parijs werkzaam met vijf-en-veertig_ paarden, waarmee hij op trad in Cirque Médrano. Ondanks zijn cosmopolitisch bestaan en zijn langdurig verblijf in vreemde landen, is déze Carré altijd Nederlander gebleven, het geen ónder meer bieek uit zijn lidmaatschap van den Vriiwilligen Landstorm. DE NEDERÏ ANDSCHE SPOORWEGEN. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft uit een oogpunt van bezuiniging be sloten tot de opheffing van het locomotief depót en de werkplaats te Geniep. Het loco motiefdepót zal op 22 Mei a.s. worden ge sloten, terwijl de datum van de sluiting der werkplaats nog nader moet worden vast gesteld. Het desbetreffende machine- en werkplaats- personeel wordt naar elders overgeplaatst. SIERADEN GESTOLEN. Dader een vroegere dienstknecht. Door middel van insluiping zijn uit het perceel Singel 139 te Amsterdam ontvreemd eenige gouden ringen met briljanten, twéé" gouden steekspelden mei briljanten en eenig klein geld (totale waarde 600). In verband hiermede is een 23-jarige' bewoner van de Jacob van Lennepkade gearresteerd, die vroeger in genoemd perceel in dienst is ge weest en bekend heeft de sieraden gestolen te hebben. Het ontvreemde goed is in beslag ge nomen. DE MELKPRIJZEN. Moet de regeering minimumprij zen vaststellen? Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Voorst tot Voorst heeft den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ge vraagd Is het den minister bekend, dat de toestand in de weide- en gemengde bedrijven thans zoo hoogst ernstig is geworden, dat het ineeren- deel der boeren aan den rand van den afgrond staat? Is de minister niet van meening, dat onmid dellijk maatregelen dienen genomen te worden om den prijs van de melk op te voeren tot een minimum van zes cents in den zomer en zeven cents per liter in de wintermaanden? I Kan de minister mededeelen of binnen zeer korten tijd desbetreffende voorstellen bij de Kamer zullen inkomen? HET VERSCHE KADETJE. De directeur van Suisseontslagen van alle rechtsvervolging. De Amsterdamsche kantonrechter mr. dr. A. Fontein wees Zaterdag schriftelijk von nis in de zaak van den directeur van de hotel maatschappij „Suisse" aldaar, had terecht gestaan wegens het leveren van versch brood aan het ontbijt. Blijkens de dagvaarding acht het O. M. dit in strijd met art. 35, zesde lid, der Arbeidswet, „althans met bij de Arbeids wet 1919 bepaalde". Aanzet uitvoerige von nis is het volgende ontleend: De kantonrechter acht bewezen, dat de ver dachte op genoemden dag vóór tien uur voor middag in de eetzaal van het hotel- en koffie- huisbedrijf „Suisse" aan een hotelgast eenige broodjes heeft doen afleveren, welke na acne uur namiddags van den vorigen dag waren gebakken en dat die broodjes waren gebak ken in de keuken van voormeld perceel door een daar in dienst zijnden kok. Op grond van de in de Arbeidswet opgenomen definities van „hotel'' en „koffiehuis" heeft de hande ling van den verdachte niet plaats gehad in het hotel immers het verstrekken van logies, hetwelk het hotelbedrijf uitmaakt, be- teekent ni?t anders of meer dan het verstrek ken van nachtverblijf of onderdak doch in de koffiehuis-onderneming van „Suisse". Ten aanzien van de vraag, of het bewezen verklaarde in strijd is met de genoemde bepa ling van art. 35 der Arbeidswet, overweegt het vonnis vooreerst, dat deze bepaling deel uitmaakt van een geheel van regelen nopens den arbeid dn fabrieken en werkplaatsen, waartoe de arbeid in broodbakkerijen behoort, en dat met het oog daarop en mede op de slotwoorden van art. 34 moet worden aange nomen, dat ook aan het slot van artikel 35, zesde lid, bedoelde arbeid van verkoopen of afleveren slechts kan zijn arbeid in of al thans voor een brood'bakkerij. Ten andere wordt overwogen, dat uit den tekst van ge meld artikel 35, zesde lid, en met name uit de daarin zonder verdere verklaring voorkomen de uitdrukking „de broedbakkerij", slechts kan worden afgeleid, dat de bepaling alleen ziet op deeg of brood, gebakken of opge warmd in een broodbakkerij. Nu niet is ten laste gelegd, dat het in „Suisse" aan een hotelgast afgeleverde brood is afgeleverd in of voor een broodbakkerij, en nu bovendien krachtens de Arbeidswet de arbeid in een keu ken, in een hotel of in een koffiehuis ook niet kan vallen onder de bepalingen betreffende den arbeid in fabrieken en werkplaatsen (waartoe broodbakkerijen behooren), acht de kantonrechter de handeling van den verdach te niet in strijd met artikel 35, zesde lid, voor meld. Met betrekking tot den beweerden strijd met de andere bepalingen der Arbeidswet overweegt de kantonrechter, dat nu de wet zonder eenige beperking, koffiehuizen om schrijft als „alle open of besloten ruimten, waar spijzen of dranken uitsluitend of in hoofdzaak voor gebruik ter plaatse plegen verkocht of in verband daarmede bereid te worden", de op verdachte's last verrichte han deling geheel valt binnen de wettelijke om schrijving van den arbeid in een koffiehuis. Daar de Arbeidswet zelve bepaalt, dat zij koffiehuizen en hotels niet brengt onder fabrieken en werkplaatsen, volgt daar uit, dat geenerlei bepaling geschreven voor den arbeid in fabrieken of werkplaatsen fbt welken arbeid zoo krachtens de in de wet voorkomende begripsomschrijvingen als blij- en influenza, Hbeumatiscbe pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, KiespijB, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. kens de structuur der wet de arbeid in brood- bakkerijen behoort van toepassing kan zijn op den arbeid in een koffiehuis. Op grond, dat de handeling van den ver dachte niet in strijd is met de Arbeidswet,1 noch met eenige andere wettelijke bepaling of wettige verordening, heeft de kantonrech ter die handeling verklaard niet te zijn een strafbaar feit en den verdachte te dier zake van alle rechtsvervolging ontslagen. OP JACHTOPZIENERS GESCHOTEN. Een hunner gewond. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur heeft in het dorp Friesche Hemrik een schietpartij plaats gehad tusschen twee jachtopzieners en twee stroopers. In den laatsten tijd werd er veel ge stroopt en in verband hiermede hadden de jachtopzieners Idzinga en Jonker zich verdekt in een greppel opgesteld. Omstreeks vier uur kwamen twee stroo pers in hun buurt en toen zij tot op tien meter genaderd waren, sprongen de beide jachtopzieners uit den greppel. E ender stroopers, de 26-jarige J. Fok- kema, legde onmiddellijk op de jacht opzieners aan en loste een schot in hun richting. Idzinga werd in den schouder getroffen. De beide stroopers namen daarop de vlucht. De jachtopziener is naar het zieken huis te Heerenveen overgebracht. KORTE BERICHTEN. Een 47-jarige bewoonster van het woonwagenkamp te Haarlem aan den Oudenweg is van een trapje gevallen en met het hoofd tegen een betonnen vloer geslagen. Zij werd naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar zij kort daarop aan de gevolgen van dien val overleed. De Zaterdag in de hoofdstad gehouden, collecte voor het Amsterdamsche crisis comité 1931 heeft opgebracht f 50.800. De Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen heeft heden haar zilveren feest gevierd met een receptie in een der zalen van de vereeniging voor den Effec tenhandel te Amsterdam. REVOLUTIEKABAAL! door een rasamsterdammer. Zijn wij eigenlijk niet een beetje te degfr lijk? O'h ja, ik weet best, dat ik onder den in vloed van een gansch andere omgeving dan de dagelijksche hoofdstadsfeer mij dat heb afgevraagd en onwillekeurig wat aan het philosopheeren ben geslagen, maar leidt ook juist die verandering soms niet tot andere inzichten, welke misschien toch wel hun nut kunnen hebben. Natuurlijk, men is in an dere oorden en vooral daar, waar de zon altijd schijnt en men schier voortdurend in een heerlijken zomer verkeert, gauwer ge neigd om 't leven wat luchtiger te leven dan in lage landen aan de zee, waar kille mist en druilerige motregen, naast ons klimaat, ook wel degelijk ons humeur kunnen beïnvloeden. En uit gebrek aan een goed humeur ontstaan, zooa3 ik het nu dezen specialen gezichts hoek eens heb mogen bekijken, alle wetten, voorschriften, bepalingen en reglementen, waarin wij ons, en vooral nu, naarmate de stad grooter is geworden, langzamerhand hebben begraven, om er gebukt onder te gaan en niet beter meer te weten. Jawel, het is allemaal zoo zuiver, zoo hygiënisch, zoo georganiseerd en zoo model-boerderij-achtig in elkaar gezet; alle diensten zijn ideaal- diensten-naar-buiten, het blinkt en glimt en iedereen is beleefd, ja bij het plechtstatige af en geen man is er bij heel den gemeente dienst, die zijn instructies niet als een evan gelie kent en naleeft. Het loopt alles gesmeerd, enkele nadeelige financieele uitkomsten dan maar buiten be schouwing latend, maar ik heb er op tegen oh zeker, het is maar tijdelijk en onder den invloed van het nieuwe en het vreemde dat alles hopeloos ernstig is, zoo gewild plechtig en zoo vreeselijk zwaarwichtig. Er was eens een verkeersagent in Amster dam, die bij het verkeersregelen gelachen en gefloten had en ook wel eens, tegen passee- rende fietsers, fietsters eigenlijk, wat meer ge- zeg had dan zijn instructie hem strikt voor schreef. Maar men wil dat niet en de man werd gestraft en het duurde een heelen tijd voor en aleer hij weer bij het „voerwezen" werd geplaatst. Een paar jaar later stond het portret van diezelfden agent in een aantal greote Engelsche kranten, waarbij vermeld was, dat dit „Piet, de leukste en vroolijkste Hollandsche agent" voorstelde. Ziet u, en dat bedoel ik nu. Dat er orde en rust en regel moet zijn, daarvan ben ik wel overtuigd en wij geen revolutoimmaire gedachten bij ons op mogen laten komen, neen maar, daarvoor ben ik, zonder arrogantie zij het gezegd, een te goed hoofdelijk burger, die zijn plichten wel kent Maar heeft u er wel eens aan gedacht, dat er nog nimmer in Amsterdam een tramconducteur is geweest, die, behou dens de formeele bewoordingen, waarin hij een damespassagier den weg naar een der meest onbegaanbare straten in Zuid uitlegde, een opmerking heeft durven maken als: „Oh, maar mevrouw, met die lichte zijden schoen tjes kunt u daar niet naar toe Of Of heeft u wel eens een agent zien lachen, terwijl hij een bekeuring uitschreef of een man van de waterleiding met een bloemetje in zijn knoopsgat gezien of een rechercheur met bruine schoenen? Het zijn onmogelijkheden in onze goede oude stad, die zoo overloopt van degelijkheid, dat wij zelf er het belache lijke niet van inzien. Wij krijgen geen versch brood en daarmee begint al een dag, die weer zuur en oudbak ken smaakt. Want wat er is 's morgens op- wekkender, dan een versch kadetje of een dik gesmeerd halfmaantje? Maar iemand heeft uitgevonden, dat versch brood niet alleen ge zond is, maar, dat ook bakkers-nachtarbeid

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7