Hlkmaarsclte Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jiadixmieums Qetmeatecadm 'lemtizton 'fximnciaai 'llieuws Honderd vier en dertigste Jaargang. Uiiiüida?; Februari. No. 33 1932 Woensdag 10 Februari 1932. Hilversum 1875 M. (V A.K A.-uitzending. 10(10 vm. V.P.R.Ü., 11.00—11.30 v.m. en J 30-7.00 n ra. K.V.U.) 6.45-7.00 en 7.30 t-1 45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonpla ten 9-00 Concert Trio Drukker. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Concert Irio Drukker en lanny van Oogen, voordracht. 11.00 R V.LI. (j v. Tussenbroek: Moderne Woning-inrich- tmcr. 11.30 Vervolg concert en voordracht 22.001.45 V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en Oramoioonp aten. 2.15 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 3.00 V.A.R.A-kinderkoor o. 1. v L. Hulscher, piano: Jo Kicknefer. 3.30 Kin dertooneel. 4.30 Pianosiukjes voor kinderen. 445 Vraaghalfuurije. 5.30 V.A.R.A.-septet 0 1. v. Is. Eyl. 6.30 R.V.U.- Prof. Dr. Jor- dan: Het dier in zijn milieu. 7.00 Vervolg septet-concert. 8.00 „Waarom sterf jij sol daat", dramatisch hoorspel in 4 actes van O. Palitzsch en H. R. Berndorff. Bew. Mar- tien Bevers, uis. Groot Volkstooaeel 9.30 V. AR.A. orkest o. 1. v. H. de Groot Weensch programma. O.a. Ouv Morgen, Mittag, Abend in Wien, Suppé, en Wiener Praterle- j>en, wals, Translateur. 10.15 De avonturen van Wakker en Tropenauit. 10.30 Vervolg concert. O.a. Bacchanale uit „Samson en Da- lila", Saint-Saëns. 11.00 Vaz Dias. 11.15 12.00 Vervolg comert. Populair programn-a O.a. Foxtrots „I found you" Noble en Ba by's Birthday, Rone'1. Huizen 298 M. (Uitsluitend N.C.R.V.-uit- eumding). 8.00 Schriftlezing 8.159.00 Gramofoonplaten. 10.00 Zang N.CRV. Da ineskoor. 10.30 Zi< kendienst. 11.00 Harmo niumspel M. F. Jurjaam.. Mej. D. Mijnhour, sopraan. 12.15 Concert mej. J. Hoogerwerff, alt, H. Hermann, viool, H. v. d Horst Jr, cel, Mevr. R. A. v. d. Horst- Bleekrode, pia no. 2.00 Pauze. 2.30 Chr. ectuui. 3 00 Con eert P. v. d Hurk, fluit, W Clemens fluit en J Monissen, piano. 5.C0 Kinderuur. 6.00 Voor de 'andbouwers. 7.00 Causerie over de Reformatie-peeiode. 7.45 Nedè Chr. Persbu reau. 8.00 Concert. Zaandamsch Chr Man nenkoor o. 1. v. Mever Smeer. O.a. liederen van Mendelssohn. 9.0A Causerie door Dr. H. C Rutgers. 9.55—10.05 Vaz Dias. 10.30- 11.30 Gramofoonplaten. Daventry 1554 M 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio orkest 0 1. v. Bridge. 1.35—2.35 Urgekoncert G. D Cunningham. 2.45 Voor scholen 3.50 Sted Orkest van Birmingbam o. 1. v. Ireland, Bed ford en Sir Dan Godfrey Helen Perkin, pra- na. O.a 41ste Symphonie in C (K.V 551), Mozart. 5.05 Orgelconcert Reg. New 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.oO Reg. Pau. speelt Haydn's pianomuziek. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.35 BBC-symphonie-orkest o 1 v. A. Boult. M. m. v. Harriet Cohen, piano en Adolf Busch, viool. O.a. Ouv. „König Stephan", Beethoven en Concerto in D, viool en orkest, Brahms. 10 40 Berichten en lezing. 11 0012.20 Roy Fox en zijn Band. Parijs Radio-Paris1725 Ni. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 9.05 Kamermuziek O.a. Sonate appassionata, Beethoven, piano: Leon Kartun en Gramofoonplaten. Trio van G Pierné (Radio-Trio). Kalundborg 1153 Ni. 11.20—1.20 Concert uit Rest. Wivex. 2.20—4.20 Mogens Han sens orkest. 4.20—4.50 Gramofoonplaten 7.20—8.20 Uit Moderne operettes en k ank- films. Orkest en solisten. O.a. uit Bornben auf Monte-Carlo, 't Slippertje en Der Kongress tanzt. 8.50 Sextus Miskow-herdenking, piano en zang. 9.45 Fluit-soli. 10.0010.25 Exoti sche muziek, voordracht met gramofoonpia- ten-illustraties. Langenberg 473 M. 6 257 20 Orkestcon cert. 11.20—12.10 Gramofoonplaten 12.25— 1.50 Concert o. 1. Eysoldt 4.205.20 Con eert o. 1. v Wolf. 7.20 Sinfonie B-dur, Haydn (Uit Mühlacker). 7 50 Symphonieconcert Werag-orkest m. ma v. W. Rehberg, piano O a. Piano-concert G-dur, Beethoven en 3de symphonie D-dur, Schubcrt. 9 10 Feestelijk koorconcert uit den Dom te Münster. 9.45 Berichten en hierna tot 11.20 Concert o. 1. v. Wolf Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35— 205 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek uit Hotel Atlanta, Brussel. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Piano-syncopations door Sylvain Hamy_ 9.10 Koorconcert o. 1. v. G. Toodeau. 9.45 „Romeo et Juliette", radioschets. 10.10.20 Gramofoonpla. 338 M. 12.252.05 Gramo foonplaten. 5.20 Acte I en II van Aïda, Ver- di, gramofoonplaten. 6.50 3de en 4de acte van Aïda, Verdi, gramofoonpl. 8.20 Gramo foonplaten. (Accordeon). 8.50 2e acte van „Minnespel", Schnitzler. 9.20 Concert door het De Jong strijkkwartet. Rome, 441 Ni. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Uitzending van een opera. Zeesen, 1635 M. 7.50 „Aschermittwoch", solisten, koor en orkest. 9.2011.50 Arkadi Flato orkest. Naar het Eugetsch van Morice Gerard door Emma A H UI Dit was voorafgaand aan den tijd, toen een eigenaardige opeenvolging van gebeurtenissen daarmee eindigde, dat de hoofdbevelhebber van het Schotsche leger scheidsrechter werd ovi.- het lot van Engeland. Oliver Cromwell was ter ruste gegaan en had een denkbeeldigen schepter achtergelaten in de krachtelooze hand van zijn zoon Richard. Ge durende vijf maanden had deze schijnbaar het bestuur voortgezet; toen had hij zich terugge trokken in het particuliere leven. De natie wachtte gemelijk af, het leger, dat te Black- heath en Hounslow gekampeerd lag, overwel digde de hoofdstad. Generaals als Lambert en Harrison en Desborough trachtten de plaats in te nemen, die Cromwell voor zich bemachtigd had, maar ieder van hen ontbrak het juist aan die ééne hoedanigheid, waardoor de groote protector zich van zijn parui genooten onder scheiden had. Het parlement wachtte op een beslissing, de hoogere en lagere adels bleven hun zetels innemen met vrees en hope. Dui zenden harten wendden zich tot den jongen nian, den rechtmatigen erfgenaam, zooals zij hem beschouwden, van een koninklijken troon, die, toen dit verhaal begon, een schuilplaats vond in het verborgen vertrek van het heilig- SCHERMERHORN. Vrijdag 5 Februari vergaderde de raad in voltallige zitting. Op de publieke tribune zaten eenige werkloozen. Ingekomen was een schrijven van den heer C. Visser, dat hij zijne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt, Van den heer G." Moerbeek een schrijven met verzoek om ook pluimveebedrijven, even als boerenbedrijven voor steunverleening in aanmerking te doen komen. Werd in handen gesteld van B. en W. Voorstel verlaging uurloon voor de werk verschaffing. De voorzitter deelde hieromtrent mede, dat nog gedurende de maand Februari kan worden gebaggerd in Eilandspolder. He! loon van 15 ets. per uur wordt door het pol derbestuur gesteld op 10 ets.; de bijdrage van de gemeente op 15 ets., zoodat 't uurloon van 30 ets. zal werden gesteld op 25 ets. De heer Mantel vroeg of ook iets bekend is van Rijkssteun voor werkloozen. In het be lang van de werk'oozen kan hij zich vereeni gen met vermindering van uurloon, daar, wanneer voor een bepaa'd bedrag kan wor den gewerkt er langer werk zal zijn. De voorzitter antwoordde, dat hij zich tele grafisch gewend had tot den minister, maar nee geen antwoord had ontvangen. De heer Broersen zo j werkloozen in parti- cul ""e bedrijven willen la'en werken met een uurloon van 10 ets., dat door de gemeente zou moeien worden aangevuld. Weth. Los zeide, dat dit niet zou worden goedgekeurd dror de redering, daar alleen voor bagger- en draineerwerk steun wordt verleend. Weth. Groot zeide, dat het voor B. en W een moeilijke zaak was; aan den éénen kan; de arbeiders en aan den anderen kant de financiee'e zorgen voor de gemeente. In den polder Mijzen kan ook worden gebaggerd tegen een uurloon van 10 ct.. waarvoor 100 kan worden verwerkt. Wanneer het uurloon wordt aangevuld tot 24 ct., dan kan worden beproefd steun te krijgen van Rijk en Provin cie, daar de gemeente in het geheel nog geen tegemoetkoming heeft gehad. De heer de Groot ze de, dat in veel andere gemeenten reeds Rijkssteun wordt genoten en kon zich dan ook niet begrijpen, dat deze ge meente daarvan zal werden uitgesloten. Ook hij houdt rekening met de gemeente-uitgaven, maar ook met de loonen van de werkloozen Wanneer het uurloon wordt gesteld op 24 ets. verdienen de niet georganiseerden 9.60 per week, wat na aftrek van woning- huur geheel onvoldoende is om te leven. Spr kon zich dan ook niet met het voorstel ver eenigen. De heer Bosga zeide gemeenten te kennen, welke een uurloon uitbetalen van 28 ct. en toch steun ontvangen van het Rijk. Het werk wordt dan aanbesteed en daarboven wordt vergoeding gegeven voor brandstoffen en woninghuur, zoodat dit samen door elkander een uurloon wordt van 28 cent. Spr. vroeg of dit voorste! komt van B. er. W. of misschien alleen van de wethouders De voorzitter antwoordde, dat hij als mensch tegen mensch kan zeggen, dat het uurloon niet te hoog was. De heer Bosga: Er kan niets af. Ik kom dagelijks in de huizen en zie, dat er armoede werdt geleden. De heer Los zeide als raadslid dit te kun nen onderschrijven, maar wilde niet denzelf den weg op als Hensbroek; hij verzocht Bos ga den weg dan te willen wijzen. Weth. Groot maakte uit het gezegde van den heer Bos^a op, dat het voorstel door de wethouders aan den voorzitter is afgedwon gen. Hij wenschte geen verdachtmakingen van den heer Bosga. Deze gemeente doet meer zonder, dan andere gemeenten met Rijks steun. De heer Eosga zeide, dat deze gemeente te laat was met een aanvrage, waaraan de ge- heele raad schuld heeft; de regeling had eer der vastgesteld moeten worden. Hij stelde voor het uurloon te laten op 30 ct. Dit voorstel, ondersteund dcor den heer de- Groot, werd verworpen met 5 tegen 2 steni- men (de beide voorstellers). Het voorstel van B. en W. werd met dezelf de stemverhouding aangenomen. Voorstel samenwerking met Alkmaar in zake uitvoering ziektenwet. De voorzitter deelde mede, dat van B en W. van Alkmaar was ingekomen een schrij ven, dat Alkmaar als centrumgemeente de barakken voor besmettelijke ziekten ook voor de buitengemeenten beschikbaar zal stellen. De barakken van het Centr. Ziekenhuis zullen dientengevolge worden verbeterd en uitge breid, wat een uitgave vordert van 37000 De kosten voor de buitengemeenten zullen bedragen jaarlijks 6 ct. per inwoner. Voor 15 Febr. wordt antwoord verzocht. De Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in de verschillende kantons had deze zaak in hare vergadering behan deld en achtte den gestelden termijn te kort, zoodat zij adviseerde een afwachtende hou ding aan te nemen. Algemeen werd goedgevonden ingevolge dit advies de gemeenschappelijke regeling aan te houden. Voorstel verkenen renteloos erediet ten be hoeve van noodlijdende tuinders. De voorzitter deelde mede, dat 15 aanvra gen zijn ingekomen tot een totaal bedrag van 21605. Hiervoor zal voor de gemeente noodig zijn een erediet groot 8000. Besloten werd dit erediet bij de regeering, zoo mogelijk renteloos, aan te vragen. Rondvraag. De heer Manteel vroeg of den voorzitter er iets van ekend is of de in de vorige vergade ring genomen besluiten tot wijziging van dt begroeting zullen worden goedgekeurd. De voorzitter antwoordde, dat hem enkele gegevens nader zijn gevraagd, maar dat het onderzoek van de begrooting nog niet is af- geloopen. De heer de Groot zeide, dat in een W Kruis-vergadering is besloten, dat dr. van Leeuwen de Inspecteur van de Volksgezond heid zou vragen hier de film te vertoonen van de vaccinatie als voorbehoedmiddel tegen diphterie en roodvonk. De raadsleden, de schoolbesturen enz. zullen daarbij worden uitgenoodigd Spr. adviseerde de raadsleden die filmvertooning bij te wonen. De toediening van vaccin zou ongeveer 30 moeten kosten. De voorzitter vroeg dienaangaande B. en W. te machtigen om daarvoor 30 te votee- ren, waartoe z.h.s. werd besloten. De heer Bosga zeide, dat in den raad is I bes'o'en aan tuinders een steun te verleenen van 8 per week, dat hem evenwel is geble ken, dat aan enkelen minder steun werd uit gekeerd. Spr. verbaasde er zich over. dat dit raads besluit niet werd uitgevoerd. Waar halen die personen de macht vandaan om minder steun te peven, dan waartoe was besloten. De heer Mantel antwoordde, dat was ge bleken. dat er in het besluit leemten waren. De heer Bosga ontzegde de commissie het recht zonder raadsbesluit de regeling te wij zigen. De voorzitter zegde, dat in enkele gevallen de commissie nog verder was gegaan dan het raadsbesluit. Een heftige discussie was hiervan het ge volg tusschen de heer Bosga en enkele an dere leden, waarna werd besloten, dat na bevind van zaken de steunregeling kon wor den uitgevoerd. dom van Grangeland Abbey. Karei Stuart!Wanneer zou die weer in zijn rechten treden? Wie zou hem terugvoe ren aan een volk, dat naar vrede verlangde en I een geregeld bestuur? In ademlooze spanning wachtte men den loop van zaken af, want een leger, dat al in een honderdtal gevechten den zegepraal had behaald, versperde den weg; deze Puriteinsche soldaten hadden niets te winnen, niets te ho pen, alles te verliezen van een Stuart. Toen was er een lichtstraal verschenen aan den horizon. De man, die vergeten was, over schaduwd en toch van onvergelijkelijke groot heid, nu Cromwell weg was, liet zich plotseling gelden. George Monk stond aan het hoofd van een leger van achtduizend man, waarvan ieder sol daat een beproefd oudgediende was, innig ge hecht aan den generaal en trouw onder elkaar. Zulk een man zou niet voldoende zijn om een groote natie te winnen, maar het was een een heid tegenover die verdeelde kleinere mach ten, die naijverig waren op elkaar en wien het aan samenwerking en bekwame leiding ont brak. Generaal Monk, aan het hoofd van zijn acht duizend man, trok over de grens en begaf zich naar Londen. Wat zou hij van plan zijn? Zou hij den tegenstand overwinnen van het leger, dat bij Londen lag geschaard? Kon en wilde hij ook Karei Stuart terugbrengen? Dit waren de vragen, die men zich alom 'n den lande stelde, nauwlettend acht gevend Monk had nu Midden-Engeland bereikt en had een boerenhoeve, tusschen de Trent en den Avon tot zijn persoonlijk hoofdkwartier TEXEL. Zaterdag vergaderde de raad dezer gemeente. Weth. Keijser en Leber waren a-wezig, de eerste wegens ziekte. Na de opening sprak de voorzitter een gedeelte zijner Nieuwjaarsrede uit, de cijfers en vergelijkingen liet hij den raadsleden op papier toe komen. De heer De Graaf dankte namens den raad en sprak wederkeerig zijn wen- schen uit. Onder de ingekomen stukken was een adres van vrachtautorijders, die hun misnoegen te kennen gaven over 't ver strekken van de gemeentevrachten aan steeds dezelfde personen. De voorzitter zegde toe, met dit ver zoek rekening te zullen houden. Niet minder dan twee aanvragen om riolee- ring of wegverbetering te Oudeschild waren ingekomen, doch daar deze wer ken niet op de begrooting voorkomen, zullen deze eerst onderzocht worden. Door een verkeerd begrijpen bij een telefoongesprek, moest een nieuw be sluit worden genomen over grondaan koop van 't Staatsboschbeheer voor het fietspad Hoorn—Jan Aijeweg. Verstaan was 500 inplaats van 400. Dit abuis kost de gemeente 100. Een paar bij de overdracht der haven aan 't Rijk vergeten perceeltjes werden thans overgedaan voor 1. gemaakt. Hij had Darcy ontboden; die was zoo juist binnen gekomen, toen generaal Monk hem de vraag stelde of hij dat deel van het land kende. Neen generaal, niet zoo heel best, ant woordde hij. Ik ben hier geweest als kleine jon gen, maar sinds dien niet meer. Hoe kwam je hier zoo Robert?e Mijn moeder heeft familie, op Grangeland Abbey. Generaal Monk trok de wenkbrauwen sa men, waarmee hij zijn verrassing te kennen gaf. Het is eigenaardig, zei hij zach tot zich- zelven, maar toch luid genoeg dat zijn adjudant het hoorde. Ik denk er over om zelve naar de Abbey te gaan; ik heb sir Evelyn Lee jaren geleden gekend en ik heb altijd een hoogen dunk gehad van zijn verstand en zijn karakter. Toen ik een kleine jongen was, maakte hij veel indruk op mij, dat herinner ik mij nog wel, sir, ik was bang van hem. Ben je ooit bang geweest voor iemand? Kapitein Darcy glimlachte; dan helderde zijn gelaat op. In den regel was de uitdrukking daarvan somber, haast droef, voor zoo'n jon gen man. Misschien was dit tengevolge van een oorlogservaring, die hij al heel vroeg had doorgemaakt en onder omstandigheden, die niet gunstig waren om hem ingenomen te doen zijn met den afloop, hoe die dan ook wezen mocht. Een soldaat, die twijfelt aan de zaak, waarvoor hij strijdt, tenzij hij een huurling is, valt niet te benijden. Om gelukkig te zijn moet hij zich van zijn goed recht overtuigd voelen. Voor u ben ik bang, sir, antwoordde hij. Teneinde van de Ned. Bank een dis conto-verklaring te krijgen, die noodig was voor een rekening-courant bij de Rott. Bankvereeniging van 100.000, moest de raad een besluit nemen, 't Is nog niet gelukt, het tweede gedeelte eener geldleening van ruim 200.000 tot stand te brengen, waarom een rekening courant bij genoemde bankvereeniging zal worden aangegaan. Afwijzend werd beschikt op een voor stel van B. en W. om 106 beschikbaar te stellen voor vervoer van twee leerlin gen naar een school met den Bijbel te Oosterend, die 5 K M. van de woning van J. Oosterhof in Eeierland gelegen is. Gevraagd werd 6 per week, doch de raad leden weigerden elke bijdrage, hoe wel B. en W. deze als volgens de wet voorstelden. Voor landaankoop te Oudeschild werd 200 beschikbaar gesteld. Op dit terrein, dat aan de N.V. Handelmij. Dros Co. toebehoort, zal een weg en een speelter rein worden aangelegd. Na veel bespreking werd besloten de opcenten op de gemeentefondsbelasling te brengen van 40 op 60. Ten einde aan de ook hier heerschen- de werkloosheid 't hoofd te kunnen bie den, hadden B en W. van 't Staatsbo-ch- beheer 't spitten van 12 H A. grond aan genomen. Nadat 7 H A. grond waren volgespit, was 't erediet van 't Staats- beschbeheer op. Thans kan de gemeente nog 5 H A. aannemen .doch dan zal ze 135 per H A. moeten bijpassen inplaats van 80 Bóvendien was 2 75 per dag loon uitbetaald, terwijl nu van den werkgeversbond en H M. van Landbouw afd Eeierland. bericht was ingekomen dat zoo de gemeentewerkverschaffing boven 2.50 per dag gaat. de leden de zer vereenigingen van elders arbeids krachten latei) komen. Daar B. en W bevreesd zijn. dat Ged Staten geen goedkeuring zullen geven aa.i een raadsbesluit, wanneer de loo nen hooger zijn bij de werkverschaffing dan bij particuliei en, verzochten zij te besluiten bij dit werk 2.5j per dag als loon te betalen. Na langdurige bespreking werd dit voorstel aangenomen met 8 tegen 3 st. Verder werd besloten aan 't bestuur van 't Alg. Weeshuis een bedrag van 40 pCt. te vergoeden van 't arbeidsloon voor 't ontginnen van 3 perceel en in Waal en Burg, wanr.eer dit werk door werkloozen uitgevoerd wordt Bestuur meende bij openbare aanbesteding 40 pCt. minder te moeten betalen Aan deze werkzaamheden zit voor 6000 arbeids loon. Tenslotte werd nog besloten bij 't be werken van 8 HA. vlas 30 per HA te betalen, indien 't regelen op de boerde rijen door werkloozen wordt verricht. De financieele regelingen, die voorge steld werden, keurden de raadsleden zonder bespreking goed. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat Woensdag ten raadhuize met den directeur van bureau van Rijks watervoorziening een conferentie ge houden zal worden. Nadat nog verbetering van een drink- watersloot en een pomp waren toege zegd, sloot de voorzitter de vergadering SL'HUORLDAM. „Nut en Genoegen" heeft Zaterdag avond weer van zich doen spreken; De zaal van den heer ter Burg was, als altijd, dicht bevolkt en al die menschen, groot en klein, hebben weder genoten van een zeer uiteen loopend programma. De voorzitter, de heer S. Damiaans, heette allen hartelijk we kom en deelde mede dat een dansje op het eind mogelijk zou zijn. Dat viel in goede aarde. Hierna las de voorzitter de op rijm gestelde notulen. Een mooi tableau volgde. Keurige opstel ling en aank eeding met effectvolle verlich ting. Het stelde voor: Handel, Landbouw, Welvaart en Vrede. Tegenwoordig ziet men die dingen alleen slechts op 't tooneel. Daarna kwamen de verschillende nummers, meest zang. „Zomeravond", van Joh. de Leeuw en „S. O. S.", van mej. Wezel, vielen beiden in de smaak van het pub'iek. De zan gers kregen applaus als dank. Den heer F. Briefjes is mede een goed zanger. Hij be schikt over een flink geluid. Ook is zijn repor- toire tamelijk uitgebreid. Hij gaf als solo vijf verschilldeue nummers, terwijl hij geza menlijk met den jongenheer A. Dalenberg eveneens een keurig nummer zong. Een open- Dat moet ook, ofschoon ik er nooit iets van gemerkt heb, Ik wilde nu, dat je naar Grangeland Abbey reed. De generaal wees de richting aan op de kaart, die op tafel lag. Breng mijn eerbiedige groeten over aan sir Evelyn Lee en zeg, dat ik graag twee nach ten onder zijn dak zou willen vertoêven, als dit voorstel zijn goedkeuring wegdraagt. Ja sir, wanneer zullen wij vertrekken? Morgenochtend, met het grauwen van den dag. Je kunt zooveel mannen meenemen als je wilt. De streek is hier niet vrij van gevaar sinds generaal Lambert in deze richting mar cheerde. Ik ben niet bang, sir, dat ik met behulp van mijn oppasser, korporaal Longstaffe, over al doorheen zal komen. Goed, morgen kan je op de Abbey over nachten, Donderdagmiddag verwacht ik je te rug Robert Darcy boog en ging. Zoover als zijn oogen zien konden, brandden er kampvuren, die in de verte flikkerden als glimwormen en al rooder werden naarmate ze dichter bij het hoofdkwartier van den generaal kwamen. De mannen waren bezig hun avond maal te koken. De officieren waren inge kwartierd in de huisjes om de boerenhoevè heen. Kapitein Darcy was een kamer toege wezen onder hetzelfde dak als generaal Monk. De grond was met sneeuw bedekt, de zon was juist onder, de korte winterschemering lag nog over het landschap, op het punt om over te gaan in den witten nevel van de intredende duisternis. Darcy richtte zijn schreden naar de stallen; de boer was een bekend paardenfokker. Hij baring was het zingen van laatstgenoemde. In 't Schoorlsche kinderkoor hadden we in dertijd al kennis met hem gemaakt en we weten dat elk lid van de familie Dalenberg een geboren zanger is. Doch nu de stem van de jongste uit dit gezin zich meer en meer begint te vormen, trof deze elks bewondering. Hoe massief en hoe glashelder en hoe gemak kelijk overbrugt hij de moeilijkheden welken zich nog voor hem voordoen. Geheel afdwalende van dit verslag zouden we dolgraag de vocale ontwikkeling van deze aardige knaap in deskundige handen willen aanbevelen. Er zit toekomst in. Zou de kun dige leider van Schoorls gemengd koor dit eens met aandacht willen lezen? De heeren S. Damiaans Sr. en S. Damiaans Jr. gaven voor de pauze beiden een zang nummertje, terwijl eerstgenoemde na de pauze zijn succe stukje „De ongelukkig» schoolmeester" nog eens deed hooren. Dat gaf vroo'ijkheid, evenals de dolle klucht: „Mietjes bruiloft" en 't één actertje: „Jochem Pezel, wat ben je voor een ezel". Wat is er gelachen. Wat was Jacob Kuijper een echte Jochem! Precies zooals de schrijver hem had gedacht. En de oude keffer! Wat een kwaad mensch. Alleen ze moest wat ouder geweest zijn. De dilletanten zijn allen nog jong, behalve de heer TerpstnDoch deze is onder de be hulpzame krachten van 't Nut nog lang niet de minste, terwijl hij iets oorspronkelijks bood, door coupletten te zingen op „Nut en Genoegen". Ieder kreeg zijn beurt op waar dige wijze. Dankbaar was 't applaus. En ook de heer Terpsira Jr. is vindingrijk. Door zijn aangek'eede spreekwoorden zette hij menig toehoorder aan 't werk en bekwa men verschillende menschen een prijs. Nog volgden de beide stukjes, „de Vieze hond" door P Schotvanger en „de Menschenred- der" door C. ter Burg voorgedragen. En toen was het einde. 't Was al laat, bijna één uur in den nacht, toen de voorzitter tot sluiting kon overgaan, doch niemand vond het te laat. „Nut en Ge noegen" heeft weer op de bekende goede manier een groot aantal menschen gezellig bezig gehouden. OUDKARSPEL. Vrijdag vergaderde ten huize van den heer K. de Hart de Ver. voor Ziekenhuisver- pleging. De voorzitter, de heer Jn Keizer, zeide, dat er dit jaar veel gebeurt tot steun van de lijdenden menschheid. Wanneer we om ons heen zien, blijkt het ons. dat omliggende zusterverenigingen er gunstiger voorstaan dan hier. Velen zijn hier verpleegd, we zul len hopen met blijvende verbetering. Veel is in het belang van de vereeniging gedaan, doch altijd met lust en ijver. Medegedeeld werd, dat als onderafdeeling aan deze vereeniging is toegevoegd de On- derlingen Operatiekas. waarvan de kosten zijn 2 cent per kind. 2Yi cent per kind boven de 16 jaar en 3 cent voor gehuwden. Al3 entree vooi deze vereeniging wordt 50 cent per lid betaald. Voor operatiekosten wordt tot een bedrag van 75 uitgekeerd. Nog werd medegedeeld, dat reeds tot de federatie van de O. O. K. zijn toegetreden 650 leden In deze vereeniging is dit 23 leden. Mevr. Paarlberg vroeg of ingeval van b.v. een gipsverband of steunapparaat. wat toch geen operatie is. doch wel voor de be trokken leden hooge kosten meebrengt, iets veruoed wordt. Hierover zal in de federatie gesproken worden. Uit het jaarverslag stippen we aan. dat er 4 bestuurs- en 1 ledenvergadering is ge houden. Bovendien was er een vergadering met ds. Sillinger Molenaar om te komen tot het oprichten van een armenraad. 36 patiën ten zijn verpleegd in de respectievelijke zie kenhuizen met 824 ligdagen. De vereeniging telt 1231 betalende leden en 137 niet betalende. Dit was in 1930 1259 en 165, dus een achteruitgang van 28 en 18 niet betalende. Uit het financieel verslag het volgende: De ontvangsten bedroegen 2.644,56, de uit gaven f 2 557,54 Nog is er te betalen f 249,20, waar nog geen gelden voor be schikbaar waren. Dit wordt direct uit den deze week opgehaalden omslag gedaan. De rekening werd goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heer C. Borst Pz met 15 stemmen en Jn. Ooyevaar met 13 stemmen. Door het bestuur werd buiten de betrok ken personen om voorgesteld om den pen ningmeester een vergoeding van 25 te geven voor zijn vele werk en den secretaris 10. Dit werk was tot nog toe altijd gratis en met liefde gedaan. bezat een lange rij boxes, stallingen en koets huizen. Deze inrichting was al zeer geschikt voor de inkwartiering van den bereden troep van den generaal. Uit een van de open deu ren van deze nevengebouwen kwam een man met een leegen emmer, dien hij met water wil de gaan vullen aan een pomp op het erf. Zijn hemdsmouwen had hij omgeslagen, zijn armen waren bloot. Schraal en klein als hij was, leek hij in het geheel niet de man van kracht, vastberadenheid en koenheid, die hij toch in waarheid mocht heeten. Hij had een gerim peld gezicht en kleine flikkerende oogen en een huid, zoo verweerd, dat de oorspronkelijke kleur daarvan lang vergeten was. Hij salueerde den kapitein met zijn vrije hand. Je moet morgenochtend om acht uur de paarden in gereedheid hebben. Je moet met mij meerijden Geef ze maar goed wat voer eer we vertrekken. Ja, kapitein. Wij moeten met een boodschap van den generaal gaan; op het land zullen wij er maar weinig tegenkomen, die onze tocht zullen wil len bemoeilijken. De generaal sloeg voor dat wij een twee drie verkenners zouden mee nemen. We kunnen best buiten hen, sir! Dat heb ik ook gezegd. st Als de kraaien hier in den omtrek honget lijden, dan hebben wij voldoende vleesch op onze beenderen om ze te verzadigen. Of dat nu van jou ook gezegd kan wor den, weet ik zoo niet, Longstaffe. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5