WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN EGMOND AAN ZEE. KOEDIJK. HEEMSKERK. Met algemeene stemmen werd dit aange nomen. Voorstellen voor de Federatievergadering beeft het bestuur niet. Tot afgevaardigde voor de Federatiever gadering werden aangewezen de heeren P. Visser en jn. Ooyevaar met als reserve de beeren E. Slooves en F- J. Kat. De heer H. Oud vroeg, hoe de be talingen zijn. De voorzitter legde uit dat voor vader, «oeder en 2 kinderen tot 18 jaar wordt be taald. Zijn er meer kinderen in bet gezin, dan zijn deze lid zonder contributie. De heer C Borst ging met een bezwaard hart het nieuwe jaar in. Is het niet mogelijk. 9 omslagen te heffen. De beer de Hart zou de menschen thi is willen laten onderzoeken. Dan scheelde dat alweer heel wat ligdagen. De voorzitter stelde voor dit jaar eerst weer zoo te willen voortgaan en mocht het zoo niet gaan, dan zou hij voorsteilen willen doen aan de tweede ledenvergadering. Besloten werd weer met 8 omslagen per jaar te beginnen, zoo het noodig is minder. Nog werd door den heer Jb Bruin ge vraagd of niet wekelijks kan worden geïnd De voorzitter: Die gelegenheid is er altijd geweest, met aan het einde van het iaar ge* heele verrekening. Daarna sluiting. BARSINGERHORN Door onbekende oorzaak is afgebrand het dubbel woonhuis in eigendom toebe- boorend aan den heer J. Pluister en be woond door J. Nuy en R. de Roo. De eer st: bewoner was afwezig, terwijl de tweede juist bezig was te verhuizen en vrijwel de geheele inboedel reeds was opgeladen. Het huis brandde geheel afi EGMONDBINNEN. Bij het gemeentebestuur is bericht Ingekomen, dat een provinciale bijdrage van 10 pCt. in de kosten werkverschaf fing zal worden verstrekt tot 2 Jan. '32. De subsidie zal worden verleend onder Üe voorwaarden als door het Rijk ge steld. EGMOND AAN DEN HOEF. Zaterdagmorgen had op den Egmon- derstraatweg een ongeval plaats, dat nog goed is afgeloopen. G. V. van Eg- mond aan Zee reed per fiets in de rich ting Egmond achter de bus van Belle- kom. Doordat deze bus eyen moest in houden om een aan den rechterkant van den weg staande groentenwagen te pas- seeren, kwam V. van achter de bus te voorschijn juist toen van de tegenover gestelde richting een zandauto kwam aanrijden. Deze kon een aanrijding niet meer vermijden V. kreeg den bak van aen auto tegen den schouder en werd van do fiets geslingerd. V. begaf zich naar dr. Fischer, die een schouderkneu zing constateerde. Hij kon zich naar huis begeven De fiets werd totaal ver nield. Vrijdagavond vergaderde de afd. van het Witte Kruis in de zaal van den heer Clausing. De voorzitter, de heer B. A. van Kleef, opende deze vergadering met een bijzonder woord van welkom aan liet Hoofd oer ge meente en den dominé van den Hoef, ds Nobel. Ingekomen waren o.a. een bericht van de gemeente Egmondbinnen, dat bij raadsbesluit een bedrag van 25 als subsidie beschikbaar zou worden gesteld. Evenzoo was van de ge meente Egmond aan Zee bericht ontvangen, dat de subsidie van 500 op 600 is ge bracht. De voorzitter deelde mede, dat er zich 19 nieuwe leden uit Egmond aan den Hoef had den aangemeld. Jaarverslap Witte Kruis Het aantal leden bedroeg 415, tegen 375 in 1930. Aan contributie werd ontvangen 403, terwijl 817 maal hulp werd verleend aan zieken. Jaarverslag Wijkverpleging De Wijksverpleging leed een gevoelig ver lies door het overlijden van een zeer toege wijd bestuurslid, Mw. M. WijkerWijkcr Zij nam in de Wijkverpleging een eigen plaats in, zorgde vooral voor de propaganda onder het volk en zal moeilijk te vervangen zijn. In deze vacature werd nog niet voor zien. Overigens onderging het bestuur geen wijziging. Verblijdend is de toename van het aantal leden. Moest in 1930 een achteruitgang ver meld worden van 395 op 375, thans is dit aantal gestegen tot 396. Bovendien gaven zich nog 19 buitenleden op, zoodat thans het ledental 415 bedraagt. Het aantal leden te Egmond aan den Ho„f is 24. Deze leden zuilen nu niet meer als buitenleden be schouwd worden. Ook de financieele toestand stemt tot tevre denheid. Weliswaar werd het nadeelig saldo iets grooter, doch dit, voornamelijk door groote uitgaven voor pensioenverzekering voor de wijkverpleegster veroorzaakte tekort, zal voor een groot deel gedekt worden door de commissie voor Wijksverpleging te Haar lem Bovendien wordt dankbaar melding, ge maakt van een toezegging van de gemeente Egmond aan Zee, dat het subsidie verhoogd zal worden van 500 tot 600, terwijl de ge meente Egmond-binnen een subsidie toezeg de van 25. Dit bedrag is niet groot, doch is meer bedoeld als bewijs van principieel aan genomen beslissing. In betere tijden mag dus op een flink bedrag gerekend worden. Overi gens werden de gewone subsidies weder in dank ontvangen. De contributie bedroeg 806 tegen 795 in 1930 en 735 in 1929. Een en ander in aanmerking genomen kan *de wijkverpleging met vertrouwen de toe komst tegemoet gaan. Jaarverslag T.B.C.-bestrijding. De bestrijding der tuberculose werd in 1931 met kracht voortgezet. Er werden 6 patiënten uitgezonden naar sanatoria, waar van 4 uit Egmond aan Zee en 2 uit Egmond aan den Hoef. Van deze gemeenten werd hiervoor aan subsidie ontvangen respectieve lijk ongeveer 600 en 950. Gezegd kan dus worden, dat de gemeentebesturen ce noodzakelijkheid van bestrijding dezer ziekte zeer wel inzien en daarvoor in ruime ma'e bijdragen. Het rijkssubsidie werd iets vermin derd en bedroeg 438 voor huisbezoek en 46 voor pro phylaxe. Niettemin is deze subsidieregeling niet slechter geworden, zoo als in het vorige jaarverslag werd gevreesd. De Provinciale Noordhollandsche Vereeni- ging tot Bestrijding der T.B.C. zond weder de gebruikelijke 60. De Emmabloemcoilecte bracht 78,94 netto op, alzoo ongeveer 20 minder dan gewoonlijk. De tijdsomstandig heden zullen hieraan wel niet geheel vreemd zijn. Het huisbezoek omvatte 28 gezinnen en 32 patiënten en bleef dus vrijwel constant. V oor 5 gezinnen werden goederen ontsmet. ooi ts werden nog 3 woningen ontsmet. In 1 gezin werd een toelage verstrekt om hulp te kunnen nemen bij het wasschen. De ligtenten werden voortdurend gebruikt en kwamen op het ein de van het jaar weder vrij. Tenslotte zij nog vermeld, dat ook bij woningverbetering een enkele maal de behulpzame hand werd ge boden. De verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. De rekeningen werden goedgekeurd. Verkiezing bestuursleden. In het bestuur van de Wijkverpleging werd in de vacature Mw. WijkerWijker benoemd met op 2 na algemeene algemeene stemmen ds. Nobel te Egmond aan den Hoef. In het bestuur van het Witte Kruis werd Mr. J. J Spit herbenoemd. De heeren Bosschaart en Schotsman wer den aangewezen tot het nazien der rekening over dit loopende jaar. Verder deelde de voorzitter mede, dat de termijn van de Koninklijke Goedkeuring af loopt tegen 31 December 1932. Spreker stel de voor den termijn te verlengen met 29 jaar Met algemeene stemmen werd aldus besloten De heer Eyma stelde voor, nu er ook leden uit Egmond aan den Hoef bij onze vereeni- ging zijn aangesloten den naam te verande ren van Afd. Egmond aan Zee in Afd „de Egmonden". Het bestuur zegde toe, dit in overweging te nemen. Hierna gaf de heer van den Berg een uit voerig verslag van de Algemeene vergade ring van het witte Kruis te Amsterdam. De voorzitter sprak hierna woorden van dank tot den afgevaardigde. De heer Hartman opende de rondvraag met een verzoek aan het bestuur van de T.B.C.-bestrijding stappen te doen bij het ge meentebestuur opdat de bloempiesverkoop van de Nazorg „Zonnestraal" zal worden toegestaan. De voorzitter was van meening, dat de Nazorg voor ons nog wel een groote luxe zal blijven. Wij zijn al heel dankbaar wanneer wij iemand een verpleging in een sanatorium kunnen mogelijk maken. De heer Hartman vcnd, dat al die ver- pleegkosten weggegooid geld waren. Wan neer een patiënt 6 maanden in een sanato rium is verpleegd en daarna weer terug komt in de maatschappij, kan die spoedig weer wegkwijnen.- De voorzitter was van meening, dat Na zorg een verlengstuk is van de TiB.C.-bestrij- ding. Onze patiënten hebben Nazorg niet noodig gehad. Wanneer zulks noodzakelijk is worden de patiënten langer uitgezonden Voor een herstellende zijn de herstelkansen hier veel grooter dan in groote bevolkings centra. De heer Roodhart zag gaarne op een dui delijker manier aangekondigd, wanneer de vergaderingen plaats hebben. Hiermede zal rekening worden gehouden. Daarna sluiting Het begint met de verbreeding van den Rijksw eg vanaf het t g gedeelte dat klaar is tot den Stationsw eg, dus het zuidelijk deel der gemeente, ernst te w orden. Naast de traditioneele opmetin- gen (hoeveel keer is dat al gebeurd? is men aan het graven van beken, terw ijl op dat tracé de lijnen voor het z.g. fiets pad w orden uitgezet. Blijkbaar wordt de zuinigheid be tracht. Enkele huisjes, die eigenlijk in den weg staar,, gaat men met een flauw e boe' t voorbij. We vernamen nog dat van hen wie een bod voor hun eigen dommen is gedaan, doch het onderste uit de kan willen hebben, geen aankoop zal plaats hebben. De tijd is uit dat men maar krijgt wat men vraagt. De hooge prijzen die in Limmen zijn besteed, wenscht men blijkbaar niet meer. HEILGO. Jaarvergadering Bureau van Advies. Bovengenoemde Vereeniging van neringdoenden vergaderde gisteravond in het caf van den heer Van Gemeren. Het bezoek was niet groot. De administrateur, de heer Hopman, bracht het jaarverslag uit. Hieruit tee kenen we aan: 1931 heeft getuigd van meerdere activiteit dan het voorgaande jaar, hoewel slechts 8 nieuwe zaken bij het bureau aaimangig waren gemaakt. Toch hebben enkele belangrijke ge beurtenissen plaats gehad, welke we met een enkel woord willen memoreeren. Eenige schuldenaars welke nalatig ble ven zijn vla het bureau door den kanton rechter te Alkmaar veroordeeld. Eenige andere personen hebben het niet zoo ver laten komen terwijk tegen enkele an dere maatregelen zijn genomen Er wa ren er bij die behalve de schuld, ander half maal het bedrag aan kosten moes ten betalen. Behalve genoemde zaken heeft het bestuur zijn bemiddeling verleend tot het verstrekken van inlichtingen, gehol pen door mededeelir.gen van derden. Ongeveer 200 is door bemiddeling van het bureau geïncasseerd en ongeveer 450 moet nog ontvangen worden. Voor de zakenlieden zijn genoemde be dragen gevonden geld. De vacatures van voorzitter en vice- voorzitter zijn nog steeds vacant. Aan wijlen de heer G. Vrijburg Pzn. en J. Sengers werd dank gebracht. Besloten werd om voor het innen van posten een minimum bedrag vast te stellen. Uit de mededeelingen bleek, dat het bureau preventief werkt, daar er minder wordt gepoft dan voorheen. De heeren J. Rus Czn. en M. J. Roo- vers werden als leden van de commissie van toezicht (bestuur) herkozen. B^loten werd eenige heeren die een functie in het openbare leven vervullen, aan te zoeken om de vacatures van wij len den heer Vrijburg en Sengers te ver vullen. De heeren De Groot en De Graaff werden aangewezen als financieele commissie. Bij de rondvraag werd de vraag ge steld of het in de gemeente zoo rooskleu rig is. dat de instelling van een crisis comité overbodig zou zijn. Besloten werd de beide middenstands bonden uit te noodigen om gezamenlijk deze zaak te bespreken Met een opwekkend woord werd de vergadering gesloten. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Koedijk van den Bond van Landpachters in het lokaal van den heer M. K de Vieerd, on der leiding van den heei S. Akerboom. De voorzitter opende met een woord van wel kom en betreurde de geringe opkomst. Hij hoopte op een aangenamen bespreking. Uit het jaarverslag kwam naar voren de geschiedenis der afdeeling. Aan verschillende corporaties is reductie verleend op de land pachten. Veel propaganda is gemaakt in het afgeloopen jaar. Een goed succes is behaald op de openbare landverhuring. Dank werd gebracht voor het keurig jaarverslag. De rekening gaf aan als ontvangst 9. uitgaaf 4.50. Deze rekening werd goed gekeurd. Ingekomen was de mededeeiing, dat er van diaconie en burgerlijk armbestuur reductie is voor 1931 op de landpacht van 25 1/4^ van den heer Jonker, dat een reductie van 20 was verleend over 1930. Alzoo drie antwoorden op de 20 brieven, die uitgegaan zijn. Een lid had een korting van f 2.50 tot 1933, een ander lid had een korting van f 2, nog een ander lid had een brief gekregen om zoo spoedig mogelijk te betalen. Nu kwam in bespreking de vraag: Wat moeten wij, nu er een neutrale bond is, in onze gemeente. De voorzitter bracht dit in bespreking. De heer C. Beets stelde voor om deze ver eeniging op te heffen omdat in den neutralen bond, de mogelijkheid beslaat, de belangen van pachters in het algemeen te behartigen. Andere sprekers wezen op de resultaten, die er met den Bor.d van landpachters zijn bereikt, zooals bij de landverhuring. Na eenige bespreking werd met bijna algemeene stemmen besloten om de afdeeling op te hef fen. Wat betreft het restant der financiën deze zullen aan een en deze vereeniging afge dragen worden. De voorzitter stelde nog voor om de col leges. die reductie verleend hebben op de landpacht, een dankbetuiging te zenden voor den verleenden steun, die de leden onder vonden hebben. De voorzitter sloot met de hoop dat den neutralen bond met hetzelfde resultaat de belangen der leden zal behartigen. Zaterdagmiddag werd in een der lo calen van de r.k. meisjesschool een tentoonstelling gehouden van door schoolkinderen dezen winter gehouden huisbroei van diverse bloembollen. 't Spreekt vanzelf dat het tentoonge stelde kinderwerk was, maar juist daarom hadden de inzendingen des te grooter waarde, 't heeft ons laten zien wat kinderen bij een goede wil reeds op het gebied van bloembollen prepa reeren, wat heusch nog niet zoo een voudlg is, vermogen, Beoordeelaars waren de heeren v. d Ploeg, v. Noort en Boogaard. De tentoonstelling werd om half vier door burgemeester de Vreugde geopend die zijn groote voldoening uitsprak over deze kinderprestatie. Om alle prijswinnaars met hunne in zendingen op te noemen zou ons heusch te ver voeren, schier elke inzending kwam voor een prijs of eervolle vermei ding in aanmerking. Van de school met den Bijbel was het de scholier Brouwer en van de r.k jon gensschool waren het de scholieren Duin en Heesterbeek welke voor een len prijs in de diverse groepen in aanmer king kwamen. Den daarop volgenden Zondag werd nog de geleeenheid open gesteld de show te bezichtigen waaraan velen uit de burge rij gebruik gemaakt hebben. deze gemeente, groot 18 A. '24 c.A eigen dom van den heer G Bas te hronune- nie. De belangstelling voor deze verkoo ping was uitelst miniem, daar er «w goed als niemand was gekomen om de verkooping bij te wonen. Ten s otte werd het perceel voor 7000 opgehou den. Zaterdagmiddag is door den burge meester der gemeente, voorzitter \an het plaatselijk crisis-comité, de fancv- fair geopend, waaraan de opbrengst komt ten bate van het crisis-comité. De groote zaal van het hotel De Ooievaai zag er buitengewoon feestelijk uit. In de zaal zijn verschillende stands opge richt voor vermakelijkheden, terwijl op het tooneel gelegenheid is tot het drin ken van een kopje thee. In het bijzijn van vele aanwezigen sprak de burgemeester zijn openings woord uit. Hij bracht hartelijk dank aan diegenen die tot het welslagen van den bazar hun medewerking belang loos hebben verleend. Hieraan is het grootendeels te danken dat het er alle* zoo goed en keurig verzorgd uitziet. Spr. hoopte dan eek, dat de opbrengst z'-o groot mogelijk zal zijn. Alreeds spoedig hadden de da-mes in de teiltjes hun handen vol werk en hierschte er een recht vroolijke stem ming. De verloting die tevens gehouden zal werden, /al naar het schijnt goed s'a- gtn. Door kundige NOORDSCHARWOUDE. Aanbesteding. den heer A. Hoorn Jr. bouw- te Alkmaar, werd Zaterdag middag 4 uur een openbare aanbeste ding gehouden ten lokale van Jee. heer J. de Bakker. Aanbesteed werd het bouwen van een woonhuis met schuur en bijkomende werken voor rekening van den beer P de Geus en te bouwen aan don Laan- weg te Noordscharwoude. Door 21 per sonen werd ingeschreven, wel een be wijs dat er tegenwoordig werk ge vraagd wordt. De uitslag is als volgt: A. Schram te St. Pancras 2385; H. Metselaar te Zd. Scharwoude 2636: A Zuidscharwoude te Noordscharwoude 2784; P. Enge- ring te Zuidscharwoude 2694; D. v. Seventer te Noordscharwoude 2385; C. Leegwater te Oude Niedorp 2590; P. Wester te Heerhugowaard 2700; J H. Binnenkade te Amsterdam 3845: J. en P. de Boer te Alkmaar 2198; J. Zijp le Zuidscharwoude 2956; P. Molen te Alkmaar 2682.50; J A. Lugtig te Heer hugowaard 2672; G. de Graaf te Egm. aan Zee 3324; J. Faus te Nieuwe Nie dorp 3495; J. Tromp te Oudkarspel 2741.40; K. Bruin Hzn. te Oudkarspel 2698.86; J de Vries te Zuidscharwou de 2764; C. de Geus te Broek op Lan- gendijk 2525; J. Heidsma te Noord scharwoude 2800; T. v. d. Plas te Br. op Langendijk 2512 en J Henselman te Noordscharwoude 2417. De begroo ting was 2550. GTERLEEK. Crisis-Camité-Oterleek. Vrijdag 5 Febr. ].1. had de officieele in stallatie plaats van dit Comité, door burge meester D. Huijser van Reenen. Het is sa mengesteld uit vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur, het Burgerl. Armbestuur, Diaconieën en Tuin- en Landbouwvereeni- gingen. Uit zijn midden koos het den burgemees ter tot voorzitter, het gemeenteraadslid S Heringa tot secretaris en den heer C. J. Baltus tot penningmeester (vertegenwoordi ger v. d. r.-k. Tuin- en Landbouwvereeni- ging. Het Comité zal zich per circulaire wen den tot de ingezetenen, met verzoek om een bijdrage, hetzij in geld of in natura. De vergaderingen van het Comité zijn strikt vertrouwelijk. UITGEEST. Vrijdagmorgen had in het café van den heer Deutekom ten overstaan van notaris Stuijt de verkooping plaats van een woonhuis met schuur, c f en bouw land, gelegen aan den Lagendijk onder HLEBHUGfiWAARD. Zaterdag vond voor de goed bezette zaal van het café Rus de gewone jaarlijksche propganda-avond plaats van den Bond voor Staatspensionneering. De voorzitter der vereeniging, de heer A. Kooij, heette den speker van den avond ds. Westmijse uit Drachten, benevens den heer Brugman en echtgenoote, oud-leden der af deeling en den heer Orootes, oud-secretaris thans buiten de gemeente wonende, hartelijk welkom. Hij memoreerde, dat den heer Brug man, voorheen voorzitter, thans uitgenoodigd was als eere-voorzitter deze samenkomst dij tewonen. Ook beval hij de led;n van het mu- ziek-ensemble, onder leiding van den heer P. de Geus, en die van de tooneelvereeniging Harmonie, die zorgen zouden voor vulling van den avond, in de welwillende aandacht van het publiek aan, dat, naar hem verheug, de, in zoo groten getale was opgekomen. Hij hoopte dat uit dezen slechten tijd ten minste dat eene goede mocht voort komen, dat de aandacht werd gevestigd op het lot van zoovelen, die thans zeer zorgelijk kon den rondkomen en er trots hun 65 jaar nog geen enkele premie van rijkswege genoten. De heer Brugman zei dat het hem altijd vreugde bereidde de Waard terug te zien, doch een dubbel genoegen werd hem een dergelijk bezoek als hij op een plaats kwam, waar hij zoove'en van zijn oude bekenden vereenigd zag. Hij hoopte voor den Bond veel succes in de toekomst, terwijl hij het der ver eeniging reeds dezen avond toewenschte. Ds. Westmijse, hierna het woord krijgen de, begon te wijzen op den schijnbaar on- crunstigen tijd voor de propaganda. Immers het onderling vertrouwen der menschen, de ze groote factor, waarop een groot deel der dagelijksche dingen gebaseerd is, had een knak sehad. Vredesconferenties waren den laatsten tijd niet van de lucht, doch als bul doggen zaten de afgevaardigden elkaar aan te zien. Het woord Geneve werd niet dan uitge sproken met een groot vraagteeken, waarin de argwaan lag, die alle groote dingen ver gezelde, die de mensch zich voorgertottien had te 'volbrengen. Met enthousiasme begonnen ongeveer een dertig jaar geleden, scheen het werk van den Bond voor Staatspensionneering thans ook op het doode punt gekomen, want velen hadden de rijen der werkers verlaten, sedert de eerste afdeelingen verrezen Spr meende dat thans andere dingen in het brandpunt der belangstelling stonden. Ontwapening was thans de leuze, die weer klank vond "in de harten en waarmee men volle zalen trok. Als voorbeeld daarvan noemde spr. het gebeurde in Drachten, een week nadat in Beetsterzwaag de Land stormdag had plaats gevonden. Toen waren de menschen door het zien der vele unifor men, door het geronk der motoren van voer- tuigen en vliegmachines in een soort van ancststemming gekomen en het woord „ont wapening" werkte on hen als het geklokvan een onraad vermoedende hen op hare kui- Bij duizenden waren ze gekomen, zoodat om half zeven de koster al kwam zeggen, dat de kerk meer dan propvol was, terwijl de dienst om acht uur zou beginnen. Drie ande re ruimten had men vóór acht uur nog vol ge kregen Wie dus nog over staatspensioen sprak, scheen bij zijn tijd ten achter. En toch wilde sipr. dit ontkennen, want als men het groote wereldgebeuren vergeleek met een wiel, waarvan de spaken alle in een deut te- samen komen, dan was een dier spaken „weg met oud en arm" een ander „weg met het militairisme" weer een ander „weg met het alcoholisme" enz. enz. En al naar het tijdsgewricht waarin men leefde, was een dier spaken boven en aan gezien men als mensch verplicht was mede de geschiedenis der mensehheid te helpen schrijven, moest men wel tot de conclusie komen, dat de groote vocrtbewegingskracht, die het gebeuren der mensehheid naar bo ven trachtte te doen plaats vinden, zetelde in de drie eigenschappen. Solidariteit. Broe derschap en Liefde, welke te allen tijde als er iets grootsch bereikt was de voortstuwen de motoren van het geestelijk gebeuren, dat daaraan vooraf ging, waren geweest. Het verheugde spreker, dat er zooveel jon geren waren, die de opengevallen plaatsen weder zouden vullen van hen, die thans ver dwenen varen en wier oprechte leuze was geweest: Weg met oud en arm. Wel was het een onbaatzuchtig ideaal, dat nagestreefd werd, want van degenen, die met ons in dezelfde klasse zaten, toen we nog de school bezochten, zullen we nog maar weinigen ontmoeten als het ons gege ven is den pensioengerechtigden leeftijd te bereiken. En juist voor dit kleine getal geldt het spookbeeld „Oud en arm" te verdwijnen. Spr. wees nogmaals op de ongunstige resul taten van een dertig jaar geleden, toen een eensgezind marcheeren we.d waargenomen Daarna had zich echter de politiek ook op dit terrein doen gelden en wat in Enge land en Denemarken mogelijk was gebleken, kon hier niet, omdat er was gezegd, dat pre mievrij pensioen door den werkman die al tijd zijn brood had verdiend, zou worden be schouwd als een aalmoes en men zich ter- wille van partiioogmerken achter degenen bleef scharen, die niet hadden geschroomd dit gezegde te lanceeren. Door dezelfden werd beweerd, dat door premievrij pensioen de mensch zorgeloos zou worden. Spr. vroeg zich echter in gemoe- de af, of men zooiets werkelijk kon meenen, want ieder, die het leven een weinig kende, zou moeten toegeven, dat het woord mensch tevens het woord „zorg" inhield. Ook werd gezegd, dat men dan met spa ren zou ophouden, doch de statistische cij fers in Engeland en Denemarken hadden het tegengestelde uitgewezen. Juist door het weten dat de oude dag „onbezorgd" zal zijn, veert de mensch op en de arbeider, die, als hij zijn laatste kind uit zijn woning ziet vertrekken om op eigen 97. Op het politie-bureau gekomen, werd Tuimeltje voor den commissaris gebracht, die hem een dag gevange nisstraf voorschreef. Daar zat hij nu, heel alleen in een koude cel, met alleen wat water en brood en een ijzeren ledikant, gevuld met stroo. Op de muren van de cel ston den allemaal aanteekeningen en een daarvan was echt griezelig. Tuimeltje ging er met zijn rug naar toe zitten. 98. Het begon al donker te worden ook en Tuimeltje rilde van angst. Toen werd er plotseling aan het venster getikt en hij werd zoo wit als een doek. Er klonk een stem van buitenaf, die tot hem zei: „Probeer het ijzeren staafje van het venster door te vijlen. Ik ben kikker Karei, als je vlug bent, kun je langs deze touwladder naar beneden klauteren.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6