Aikmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jladionieums £euiiéztoii, I Qememtecadeit Honderd vier en dsrtigste Jaargang. lloiiderrtaa: it Februari. No. 35 Vrijdag 12 Februari. Hilversum 1875 M. (6.45-12.00 V.A.R. a 12 00—4.00 A.V.R.O., 4.008.00 V.A. -800-11.00 V.P.R.O., 100.00-12.00 V A R-A )- 6.45-7.00 en 7.30-7.45 Gym nastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door A Bouwmeester. 10.30 V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is Eyl- 11.00 Vervolg voordracht. 11.15 Ver volg concert. 12.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treeo en Gramofoonplaten. 2.00 Voor scho len: .Zuiderzeevisscherij". 2.304.00 Ko- acs Laos en zijn orkest. 4.00 Pianorecital J. Ton<r 4.30 Voor de kinderen. 5.00 V.A.R A - orkest o. 1. v. H. de Groot en Gramofoonpla ten 6.40 Causerie over het Kapitalisme. 7.00 Studio-concert door Jack Hylton en zijn Band. 8.00 Lezing door Me. Dr. Bruining, c 30 Concert, Haagsch strijkkwartet. Kwar tet VIII, Haydn. 9.00 Voordracht door Ds. B D. Spelberg. 9.30 Vervolg concert Kwar tet XII (Kaiser), Havdn. 10.00 Vrijz. Godsd Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10 15 Voor dracht door Ds. H. Cramer. 10.45 Gramo foonplaten. 11.00- -12.00 Gramofoonplaten. Huizen 298 M. (Algemeen programma, verzorgd door den K.K.O). 8.009.15 en 10.00—11.30 Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 K.R.O.- kwintet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.45—2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Orgelconcert Evert Haak. 4.00 Gramofoonplaten. 5.30 K.R.O.- Kunst-ensemble o 1. v. P. Lustenhouwer 7.00 Causerie over Islam in Indië 7.30 Gramo foonplaten. 7.45 P.T.T.-kwartiertje. 8.00 K. RO-orkest o. 1. J. Gerritsen M. m v. Willy Roos, bas van het Staaltheater te Aken. O a. uit „Ju Jahreszeiten'', Haydn en „Tooverfluit", Mozart. Circa 9.00 Vaz Dias. Hierna vervolg concert. O.a. Fant. „Fliegen- de'Hollander", Wagner. 11.0012.00 Gra mofoonplaten. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12.20 Lezing. 12.20 Gramo foonplaten. 1.00 Orge'concert door W. Vale 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor scholen 4.50 Moschetto's orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Berichten. 5.50 Reg. Paul speelt Haydn muziek. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 'Eric Coates-progxamma. BBC-orkest o. 1. v Coates en L. Gowings, tenor. O.a. Fant. „The selfish Giant" en Dude Enpelsche liederen 9 20 Berichten en lezing. 9.55 „CatoHrophe hoorspel over het vergaan van de wereld door Da'las Bower 10.40 Gerslmm Parking- ton-kwintet. O.a. Sel. „Im weissen Rössl", Benatzky. 11.20—12.20 Savoy Hotel Or- pheans. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05, 12.50 Gramofoonplaten. 9.05 „De dochter van den tambour-majoor", Offenboch. Orkestleiding Raoul Labis. M. m. v. solisten van dq Opé- ra-comique. Ralundborg 1153 M. 11.2012.35 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.20—4.20 Radio orkest en solisten o. 1. v Gröndahl. 7.20 Oude liederen (v. d. Middeleeuw» n tot 14001 8 00 Hoorspel. 8.45 Uit „Gluntarne" van G. Wennerberg. 9.00 „Die Rauber", detectieve- hoorspel van W. Lichtenberg. 9.35—10.30 Concert o. 1. v. Reesen. O.a. Pacific 231, Ho- negger. 10 3011.50 Dansmuziek o. 1 v Ha- rald Andersen. Langenberg 473 M. 6 257.20 Concert uit Hamburg. 11.2012.10 Giamofoonpla- ten. 12.25—1.50 Concert o. 1. v. Eyso dt. 4.20 —5.20 Middagconcert o. 1. v. Wolf. 7.20 Concert uit Weenen. Twee orkesten en solis ten. Operette- en klankfilmprogramma. Wer ken van Stolz. Abraham, Lehar, Strauss, Kalman enz. 9.20 Berichten hierna tot 11.20 Dansmuziek door Karl Krall en zijn orkest Brussel 508 en 338 M. 12 35—2.05 Gra- mofoonp'aten. 5.20 Omroeporkest o. 1 v. Fr. André. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Opera „Faust", Gounod (Verkorte gramofoonpla- ten-opname). 8.20 Piano-recital Marcel Maas. 9 20 Concert in de Memlinc-zaal te Antwerpen. 338 M. 12.35—2.05 Gramofoon platen. 5.20 Concert o. 1. v. Meulemans. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Concert o 1. v. Fr. André. Belgisch programma Rome 441 M. 7.20 Gramofoonp'aten. 8.20 Operette „Marietta" van Wal ter Kollo. Zeesen 1635 M. 7.20 „Meephistofeles", opera in vier actes met proloog en epiloog Naar het Engelsch van .Vlorice Gerard door Emma A H 13) Onmiddellijk gevolgd dooi* Simon Longstaffe zette Darcy zijn paard tot een galop aan en reed vlug door de dubbele rijen tenten. In den beginne moest hij al zijn aandacht bepalen bij den weg om het paard daar goed overheen te leiden; er waren gedeelten, die bleken glad te zijn, doordat er hier en daar ijs lag. Aan de kanten, naar de heggen, waar gras .groeide, was het veel veiliger loopen voor de dieren. Naarmate het later op den dag werd en de zon in kracht toenam, werd het rijden al moeilijker, zoodat ze dan ook niet snel voortkwamen. Toen zij eenmaal de grenzen van het kamp achter zich hadden, was de streek maar schaars bewoond. Hier en daar lag een boerenhoeve tusschen de vrien delijke heuvels, met een groep huisjes er om heen. Ze hadden een zes mijlen afgelegd eer ze een herberg bereikten, die stond aan de kruising van drie wegen. Toen ze er stil hielden kwam een stalknecht nader bij. Darcy vroeg hem naar den weg, wierp hem een geldstuk toe cn reed verder. Op den middag kwamen ze aap eeii van Boito. Leiding: Bronsgeest. Dirigent: Prof. Dr. Max von Schillings. 9.20 Berich ten en heirna Dansmuziek door Anton Go- ronzy en zijn orkest. In de pauze: Reportage van de Berlijnsche Zesdaagsche Wielerwed strijden. OTERLEEK. Gistermorgen kwam de raad van Oterleek in voltallige vergadering bijeen. De voorzit ter. burgemeester D. Huyser van Reenen, uitte de hoop, dat betere tijden zouden mogen aanbreken en dat de gegeven tijdsomstan digheden een aansporing zouden mogen zijn tot het betrachten van zuinigheid. Met den wensch, dat de uitzichten spoedig beter moch ten worden, opende spr. de vergadering. Hierna werden de notulen gelezen en na een kleine opmerking van den heer Witte- veen vastgesteld. Als nestor van den raad bracht de heer Heringa dank aan den voorzitter voor de door hem gesproken goede wenschen. Ook volgens spr. waren de tijdsomstandigheden van dien aard, dat zuinigheid een eerste plicht is geworden, zoodat we dingen, waar we vroeger gemakkelijk overheen stapten, nu een onoverkomelijk bezwaar moeten achten. Ingekomen waren; van Ged. St. een schrijven, dat, naar aan leiding van het voorstel der gemeente Ilpen- dam omtrent nieuwe regelingen bij het water leidingbedrijf, geen termen worden gevonden om tot die regeling over te gaan: goedkeuring bij Koninklijk Besluit van de weningbouwvereeniging te Oterleek; een schrijven van Ged. Staten, dat niet zal werden overgegaan tot verlaging van hef strccmtarief een schrijven van B. en W. van Alkmaar, dat de vernietiging van afgekeurd vleesch en vee aan de inrichting van het abattoir van Alkmaar blijft; rapport van den gemeenteopzichter, waar in melding van gedane schouw en van nieuw bouw; een schrijven van de gemeente Alkmaar omtrent regeling barakken in 't Centraal Zie kenhuis en het Sint Elisabethgesticht voor be smettelijke ziekten, aangehouden op advies van de commissie uit de buitengemeenten; een schrijven van de raadsleden, de heeren Heringa, Witteveen en van der Gragt hou dende een verzoek om tot de steun, als in de vorige vergadering besloten, onverwijld over te gaan. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken; ze waren van meening, dat men tct steun kon over gaan, als de goedkeuring van Ged. St. was ingekomen. De heer Heringa wees er op, dat in nabu rige gemeenten men tot steunuitkeering was overgegaan, voordat de goedkeuring was in gekomen. Spr. noemde hiervan een voorbeeld. De heer Witteveen had zich met Ged. St. in verbinding gesteld. De inlichtingen, die hij hier ingewonnen had, hielden in, dat de goedkeuring van Ged. St. wel noodig was, maar, dat door de gemeenten meestal met steunverleening werd begonnen voor deze was ingekomen. Volgens spr. was er dus voor den raad van Oterleek geen reden hiertoe niet o"er te gaan. D eer Heringa motiveerde vervolgens, waarom hij voor dit voorstel zou stemmen. Kwam, aldus spr., de goedkeuring pas Maatr in, dan zouden de betrokken 8 a 9 weken steun tegelijk uitgekeerd krijgen; aangezien nu aard en karakter der menschen zooveel verschillen mocht dit voor eenigen misschien wei mooi zijn, maar wellicht voor de meesten minder geschikt Spr. was dan ook voor een wekelijksche uitkeering. De heer Dekker meende, gezien het lange uitblijven van de goedkeuring, dat Ged. S:. misschien wat angstig zouden zijn hun goed keuring te verleenen, omdat ze wel weten waar het mee begint, maar niet waar het mee zal eindigen. Zooveel gemeenten toch raken in financieele ongelegenheid. De heer Baltus wees vervolgens op het crisiscomité. Volgens spr. zou men daarmee de ergste nood kunnen verzachten. Hierop werd bovengenoemd voorstel om tot onverwijlde steun over te gaan aangeno men met vier stemmen voor, met die van de heeren Dekker, Spaan en Baltus tegen. Ingekomen was verder van de neutrale ver- eeniging van tuinders en kleine boeren een schrijven met dezelfde strekking als vorig voorstel. In verband met het aangenomen voorstel vroeg de heer Witteveen, hoe men zich uit voering voorstelde. De voorzitter wees er op, dat dit in comité behandeld zou worden. Vervolgens stelden B. en W. voor over te klein plaatsje; op het marktplein noo- digde het uithangbord van Het Witte Paard de reizigers om daar binnen te gaan. We zullen hier het middagmaal ge bruiken, Longstaffe, zei kapitein Darcy. Zorg eerst voor de paarden en dan voor je zeiven! Ja, sir. De waard van Het Witte Paard kwam orders vragen met een lange schort voor en een gordel om het lijf, waaraan een vleeschpen, een bos sleutels en een kurketrekker hingen. Wat zal Uwe Edelachtbare gebrui ken? Wat je maar klaar hebt. De herbergier kon hem pasteien en koud vleesch voorzetten. Darcy gaf op wat hij verlangde. U is zeker van het leger gekomen, sir, naar uw uiterlijk te oordeelen?, be gon de waard. Ja, ik ben vanochtend van het hoofdkwartier uitgereden. Darcy zag geen reden om de waarheid verborgen te houden. Er is de laatste avonden in de ge lagkamer heel wat gepraat over uw ge neraal, sir. De herbergier zei dit, terwijl hij aan tafel bediende. Darcy antwoordde niet; gelijk zijn heer kon hij soms zeer teruggetrokken zijn. Dit zijn slechte tijden, ging de man voort, door het stilzwijgen niet ontmoe digd. Er komen niet veel gasten, maar gaan tot steun aan de grove tuinbouw, ho pende, dat de 30 die door de gemeente moet worden gedragen, door de regeering zal worden verminderd. De voorzitter meende, dat de bijzonder heden van deze steunverleening wel van alle kanten bekend zouden zijn. De heer Heringa wilde echter, voor den raad zijn stem uitbracht, weten, hoe groot het aangevraagde crediet is. Waarop de voorzitter meende, dat men hieromtrent niet, in openbare vergadering, in bijzonderheden kon treden. De heer Witteveen antwoordde hierop, dat het totaalbedrag toch wel genoemd kon 'wor den. De voorzitter antwoordde, dat dit 13.000 bedroeg. De heer de Boer wilde er bij de regeering op aandringen, die 30 9c te verminderen. Hier stemde de heer de heer Witteveen vol komen mee in en geloofde, dat geen enkele gemeente hieraan zijn adheasiebetuiging zou onthouden. De heer Dekker merkte op. dat de gemeen tebesturen al zooveel verzoeken om adheasie betuiging onder de oogen krijgen, dat ze ai, voor ze worden gelezen vaak op zij worden gelegd. Dit heeft blijkbaar volgens verschil lende verslagen niet de sympathie van vele gemeentebesturen. De heer Heringa vroeg, of het voorstel van den heer de Boer om de actie aanhangig te maken bij de Vereeniging van Nederland- sche Gemeenten, Afd. Noord-Holland ingang vond. De voorzitter meende, dat hier wel niemand tegen zou zijn. Hierop werd tot stemming over het voor stel van B. en W. tot steunverleening aan den groven tuinbouw overgegaan. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens aan de orde de brug bij de nieuwe school. In het bestek van de nieuwe school was opgenomen een houten brug. De heer Spaan had ter sprake gebracht het bou wen van een betonnen brug. Door den architect was hiervan de teeke- ning ingeleverd met een meerprijs van 790. Dit plan werd echter algemeen als te kost baar aangemerkt. De heer Spaan wenschte de houten brug uit het bestek te nemen en voor de betonnen brug een nieuw plan te laten opmaken. Dit vond algemeen bestrijding. De heer Heringa meende, dat een houten brug ock veel sierlijker was. De heer Dekker: Juist. De heer Heringa merkte op, dat dit schoon heidsmotief bij de behandeling van de teeke- ning der heele school ook door den raad in aanmerking was genomen. Men wilde een mooi geheel. De heer Dekker dacht, dat dit ook bij den architect heeft voorgezeten. Toen de behande ling van de nieuw te bouwen school in aan vang was, wilde de heer Spaan zoo weinig mogelijk hout naar buiten om minder onder houd te hebben. Spr. echter merkte op, dat men ook bij boerderijen kon waarnemen, dat eenige fleurig geverfd hout veel warmte kan aanbrengen en dat kan men hier met een hou ten brug ook bereiken. Wat het onderhoud betreft, zal ijzeren hekwerk niet veel goedkoo- per uitkomen, want dat moet ieder jaar be slist overgeschilderd worden, wat geen klei nigheid is, en wat bij houten hekwerk niet noodig is. Na nog eenige discussie meende de voor zitter de zaak voldoende bespreken en ging men tot stemming voor of tegen de houten brug over. Met de stemmen van de heeren Witteveen en Spaan tegen, werd besloten zich bij de houten brug te houden. Ingekomen was verder een verzoek van de woningfeouwvereeniging te Oterleek om een voorschot aan te vragen van 10.000 voor den bouw van vier arbeiderswoningen. B. en W. stelden voor hier niet op in te gaan. De voorzitter bracht de ingediende exploi tatie-rekening ter sprake, de 35 onder houdskosten per woning kwam hem zeer miniem voor. De heer Spaan dacht, dat dit en bloc niet zoo veel zou schelen. De heer Witteveen meende, dat de voorzit ter er niet veel van had begrepen, want deze 35 worden door de Wet voorgeschreven De voorzitter verklaarde hiervan op de hoogte te zijn, maar vond het toch te kort. De heer Witteveen: Maar het is wet. De heer Spaan: Maar of het dan voldoen de is, is weer wat anders. De heer WitteveenDe eerste jaren is bij nieuwe huizen het onderhoud zeer gering, deze 35 gaan ook over de eerste jaren, dus kan men dan een potje maken, waar uit men de onkosten van later jaren kan bestrijden De heer van der Gragt verklaarde, dat de wel zijn er veel landloopers bij den weg. Dat heb ik gehoord, antwoordde kapitein Darcy. Hè, wat zouden wij de goede oude tijden terugwenschen! De dagen van Olivier? Neen, nog vroeger, toen er een ko ning was in Londen met het parlement naast zich. Dat verlangen wij soort menschen weer; toen de koetsen van den adel langs den weg reden en op de heen- en terugreis even stil hielden aan Het Witte Paard en toen de dames, die haar opwachting gingen maken bij de koningin, ook hier even afstapten. Ik heb het gekend, dat iedere kamer in dit huis bezet was en iedere stalling op het erf een paard bevatte met een groom, die er voor zorgde! Als uw generaal die dagen kan terugbrengen, dan zal iedere man op het platte land hem zijn zegen schenken. Dit zult u hem zelf dan kunnen ver tellen; waarschijnlijk komt hij hier heen. De herbergier zette een hooge borst op. Ik zal het hem wel vertellen. Eer lijke John noemen sommigen mij. John Sparrow is mijn naam, sir. Eerlijke John zegt altijd precies wat hij meent. Dat is soms een gevaarlijke lief hebberij, merkte de kapitein op. O, maar ik heb een goeden kijk op mijn gasten; ik weet wat zij hooren willen. Dus je zegt, wat ze hooren willen, hè, master Sparrow? Ze mogen je dan eerste twee of drie jaren nieuwe huizen juist zeer veel onderhoud kosten. Schilderen moet men dadelijk weer doen; dit had spr. bij zijn eigen nieuwe huis ondervonden. De heer Heringa meende, dat het er ook veel toe deed, hoe een huis werd bewoond. Ook het behang kan men bij nieuwe huizen meestal met twee jaar wel weer vernieuwer.. Spr. stelde zich verder op het standpunt, dat als hij geld had om een nieuwe woning te bouwen, hij dit in dezen tijd niet zou doen Spr. zou het afwachtex Hoe sympathiek spr ook tegenover dit vraagstuk gestaan had, voelde hij zich nu niet verantwoord deze ere- dietaanvrage te steunen. In moeilijke tijden gaat, volgens spr., het noodzakelijke voor het nuttige. De heer Wi-tteveen zei, dat het hem niet verwonderd had, dat B. en \V. voorstelden hier niet op in te gaan. De heer Dekker had vroeger al verklaard, dat hij hier nooit aan zou medewerken. De heer Witteveen betuigde verder, dat het niet de gemeente was, maar het Rijk, dat crediet verleende. Men is volgens spr. maar zoo bang, dat het de gemeente geld zal kos ten. Het rijk geeft toeslag op het exploitatie tekort, juist waar het opruiming van krot woningen betreft. Spr. betuigde, dat, wat hier ter sprake kwam, niet anders dan zeer voorloopig was;- er was ruimte overgelaten om nader overleg te plegen. Mocht dit geen resultaat hebben, dan zouden spr. en ook de vereeniging niet aarzelen zich volgens art. 55 der woningwet met de minister in verbinding te stellen. Spr verklaarde, dat de vereeniging zich in de sympathie van verschillende autoriteiten mocht verheugen. Spr. vond het vreemd, dat de heer Heringa, die zoo vooruitstrevend wil zijn, nu zijn meening, inzake deze kwestie, heeft gewijzigd. De heer de Boer vond den tijd voor nieuw bouw nu niet gunstig, wachten kon, volgens hem veel voordeel opleveren, omdat de ar- beidsloonen in de bouwvakken nog steeds hoog zijn en de prijs der materialen nog steeds zakkende is, terwijl men niet weet waar dit zakken zal ophouden Spr. vroeg of de noodzakelijkheid wel zoo groot was, omdat er woningen leeg staan. Ook de huur was vol gens spr. veel te hoog, gezien de steeds voort gaande daling van de arbeidsloonen. Men zal in de toekomst niet in staat zijn deze hu ren op te brengen. Spr. herinnerde aan de door den heer Witteveen genoemde dekking van het exploitatietekort tot een zekere basis Spr. wilde dan wel eens weten, wat die basis was, want als die wordt overschreden, moet de gemeente bijdragen. Volgens de heer Baltus mochten de huren niet hooger dan 2.50 gaan. De heer Spaan stond niet wars tegenover de bouwvereeniging en vond het opruimen van krotten toe te juichen, maar, gezien de crisis, durfde spr. zich niet uitspreken voor credietaanvrage van 10.000. Spr. stelde de vereeniging voor een jaar te wachten. De heer van der Gragt vroeg, hoeveel aan vragen voor woningen de vereeniging had ontvangen. De heer Witteveen: Zes aanvragen, maar omdat alleen voor opgeruimde krotwoningen de exploitatiekosten worden vergoed, was men van plan op vier van de aanvragen in te gaan. Voorts betuigde spr., dat de zes afge keurde panden door meerdere zullen worden gevolgd, vermoedelijk nog dit jaar. De heer Heringa wilde al zijn steun geven aan verbetering van de woningtoestanden, maar achtte zich voor het oogenblik hiertoe niet gerechtigd. Spr. wilde zich aansluiten bij het advies van den heer Spaan, n.1. een jaar wachten. De heer Witteveen: De gemeente geeft geen cent, en behoeft ook geen leening te slui ten. De heer Dekker: De gemeente moet toch voor een zeker deel garant zijn. De heer Dekker motiveerde vervolgens, waarom hij tegen zou stemmen. Spr. ontken de de noodzakelijkheid van woningbouw, er is geen behoefte aan meer woningen. Als een woning leeg komt, wordt ze in verschillende gevallen door vgn buitenkomenden betrokken Waar de heer Witteveen dreigt met meerdere afkeuringen binnen afzienbaren tijd, herin nert spr. aan een ingekomen circulaire van Ged. St., waarin tot voorzichtigheid wordt aangemaand bij het afkeuren van woningen gezien de tijdsomstandigheden. Nu komen er nieuwe woningen, we zullen aannemen, dat ze door gezinnen van het dorp betrokken wor den, die gezinnen maken andere woningen ruim, die voor afzienbaren tijd niet voor af- keurig in aanmerking komen, zullen alzoo aan anderen van buiten komenden worden verhuurd. Gezien de aanmeldingen voor werkverschaffing bestaat hier niet een tekort aan werkkrachten en wanneer nieuwe meer- dere woningen worden bijgebouwd, komt er wel eerlijken John noemen! lachte Dar cy grimmig, waarop hij informeerde: Hoe ver is het van hier naar Grangeland Abbey? Een mijl of zes, sir. De eerste drie voeren u over een goeden weg, maar dan wordt die wat oneffen, tot u bij de bezittingen van sir Evelyn Lee komt Een knappe man, sir, maar de laatste maanden wel wat gebukt onder het ver lies van zijn vrouw. Het zal een goede dag voor hem zijn als zeker iemand weer in zijn rechten hersteld wordt, als het waar is, wat ze vertellen. Nu, dat is maar zelden het geval, viel Darcy in. Toch geloof ik, dat dit er niet ver af is. Het gerucht loopt dat sir Evelyn Lee op een donkeren nacht over den .Avon is geroeid met iemand aan boord, die sommigen graag gezien zouden heb ben als het maar lichter was geweest en hun gezicht wat scherper. Heeft sir Evelyn je dat verteld?, vroeg Darcy. Neen, hij niet, sir! Maar een stroo- per, die hier nu en dan met wild komt, vertelde, hoe hij in een greppel lag, ter wijl de boot aanlegde en twee passagiers paarden vonden klaar staan onder de boomen. Uit een andere bron vernam ik, dat er een verkenning had plaats ge had op het goed en in het huis zelve naar een aanzienlijk gast, die, vreemd genoeg, daar niet was om het bezoek te ontvangen. Ik heb toen verband ge bracht tusschen het een en ander Nu, ik kan mij vergissen!. nog een grooter teveel, alzoo grooter aanmel ding voor werkverschaffing. Wanneer men wenscht de oogen open te houden en om zich heen te zien, kan men waarnemen, dat op vele boerderijen in onze naaste omgeving, waar vroeger twee vaste werklieden waren, er nu een of geen is. Waar boeren zelf niet verdienen, kunnen ze ook niet laten verdie nen, dit geldt voor boerenwerklieden, als voor ambachtslieden, zoodat men met meer arbeidskrachten in in onze gemeente te trek ken, die toch geen werk kunnen bekomen, niet handelt en in het belang van deze ge meente. Daarom mag men niet overgaan tot het bouwen van woningen, waarvoor de ge meente voor een zeker deel garant moet zijn. De heer Witteveen noemde dit gezocht. Waarop de heer Dekker verklaarde, dat het hier juist om ging. Spr. was van mee ning, dat in de naaste toekomst geen wonin gen zouden worden afgekeurd. Spr. zou hier trouwens ook niet aan medewerken. De heer Witteveen: Dit zou U ook nfet worden gevraagd. De heer Dekker: In ieder geval hebben we een stem in den raad. De heer Witteveen zou er nooit toe mede werken, dat de bebouwde kom zou worden in gekrompen. Spr. bestree d,dat de werkverschaffing ver zwaard zou worden. De heer Dekker: Menschen, die in de leege woningen komen van buiten, zullen zeker werkloos zijn, zoo zal de werkverschaffing uitgebreid worden. De heer van der Gragt was voor woning bouw, indien de menschen uit de afgekeurde woningen in de gemeente geen andere woning kunnen krijgen. Waarop de heer Dekker te kennen gaf, in de gegeven omstandigheden tegen woning uitbreiding te zijn. De voorzitter achtte dit nu genoeg bespro ken. De heer Dekker verklaarde, dat het er nu om ging al of niet een voorschot te verstrek ken. Het verzoek van de woningbouwcommissie werd hierna verworpen met zes stemmen tegen één stem van den heer Witteveen. Rondvraag, De heer de Boer vroeg of er al iets bekend was omtrent de overname van het gemeente lijk lichtbedrijf door het P.E.N. De voorzitter verklaarde, dat hieromtrent nog niets was ingekomen. De heer Heringa vroeg, of B. en W. nog iets bekend is van ondervoeding van kinderen van werkloozen op de scholen. De voorzitter zal bij de Hoofden van de scholen onderzoek doen. De heer van der Gragt kwam terug op woningbouw voor de beide gezinnen, die in afgekeurde woningen wonen. Waarop de heer Dekker er zijn verwonde ring over te kennen gaf, dat de heer van der Gragt hierop terug kwam, omdat hij tegen het verzoek heeft gestemd, dan had hij voor moeten stemmen. De heer Baltus vroeg, of het niet gewenscht was, dat het gemeentebestuur bij de provin cie stappen zou doen om met den nieuwen wegenbouw te voorkomen, da tmen van hier uit zoo'n grooten omweg moet maken naar Oudorp en Alkmaar, omdat volgens plan de brug bij „Het Hengelaartje" zal verawijnen. De voorzitter verklaarde, dat men er wei nig aan zou kunnen doen, de plannen zij" eenmaal vastgesteld. Hierna ging de raad in comité. OUDORP. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdagavond 9 Februari. De heer van Wees was met kennisgeving afwezig. De voorzitter opende deze eerste vergade ring in het jaar met het uitspreken van de hoop, dat we in 1932 tot betere omstandig heden mogen komen. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen, inhoudende de goedkeuring van het besluit tot het aangaan van een geldleening voor de verbouwing van de r.-k. school, als mede van het raadsbesluit tot het aangaan van een kasgeldleening bij de Bank van Ne- derlandsche Gemeenten. Van enkele huurders van gemeentelanden was een verzoek ingekomen om 25 ver laging van de huur. B. en W. stelden voor op dit adres afwij zend te beschikken, omdat bij de laatste ver huring de pachten zeer aanzienlijk zijn ver laagd en voor grasland niet te hoog zijn. De heer Leering meende, dat de toestan den nog verslechterd zijn en stelde een ver laging van 10 voor, welk voorstel door den heer Kunst werd ondersteund. Dit voor- stel werd verworpentegen de heeren Ik zou die geschiedenis niet aan iedereen vertellen, vriend, raadde de ka pitein, toen hij van tafel op stond. Een paar maanden geleden, sir, zou ik er niemand van gesproken heb ben, maar nu zijn de tijden veranderd: iederen avond in de gelagkamer drin ken wij met de waterkaraf op de gezond heid van een zeker iemand en er is geen mensch, die daar iets tegen heeft. Robert Darcy betaalde zijn vertering met een glimlach: eerlijke John wist hoe hij het moest aanleggen om niet al te zeer schade te lijden door het vermin derd bezoek. Onder het wegrijden vroeg Darcy zich af of die waard uit Het Witte Paard ook soms gezinspeeld had op nog een andere reden voor de komst van generaal Monk op Grangeland Abbey. De hoofdbevel hebber van wat eens het Schotsche le ger was geweest nu het bezettings leger had het eigenaardige talent om inlichtingen te krijgen, wat soms samen gaat met groote terughouding van den- gene, aan wien die inlichtingen meege deeld worden. Monk, die zijn meenin gen aan niemand toevertrouwde, die al les hoorde en niets zei, hield de ooren altijd open voor feiten, die hem van dienst konden wezen. Zijn adjudant kende zeer goed deze karakteristieke eigenschap van den bevelhebber en zoo moest hij nu ook wel denken, dat iets van het verhaal van den herbergier was doorgedrongen tot den inlichtingen dienst van generaal Monk en dat die zich nu in persoon wou gaan overtuigen (.Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5