£xmd= en Smm&ouux ^Binnenland JCech <5L School JCunst en Wetenschap [Pxovindaal Vlieuws ^atweg alsnog verhoogde voetpaden met Lttoirs te verkrijgen. TV voorzitter antwoordde, dat inder- «iHcen plan is gekomen van Waterstaat, raprbii voorzien werd in fietspaden en ver- v/wTcrde voetpaden met tegeltrottoirs aan Meerskanten van den weg. Dit plan is goed- vpurd maar daarna kwam een mededee- fncr van den ingenieur, dat Heiloo voor die 1 iS-aden 6000 moest bijdragen en voor de fiptsipaden de halve kosten, zijnde 2500. S Senteraad weigerde die 6000. Van Waterstaat is nooit bericht ontvan- dat de trottoirs nu niet zouden worden flwrd Officieus had spr. dat wel gehoord, Maar hij wist niet anders dan dat het goed- Mekeurde plan zou worden uitgevoerd. Spr £Unde dat het nu niet op den weg der ge meente ligt om nadere mededeeling te vra- Mocht bliiken, dat de trottoirs er niet lullen komen, dan zullen B. en W. alsnog olies in het werk stellen om het bestaande n an geheel te verwezenlijken. Vast staat toch dat de ruimte ervoor aanwezig is, welke braak zou blijven liggen, als de trottoirs nipt gelegd zouden worden. De heer K o s t e 1 ij k meende te weten, er geen trottoirs komen. Het staat vast, het bestek slechts aangeeft een weg met aan één kant een tegeltrottoir. Spr. meende, dat het op den weg van B. en W. ligt alsnog te pogen het eerste plan geheel uitgevoerd te triieen, opdat er dus ook aan den anderen lant een verhoogd voetpad komt. Later zal het zeer veel moeite kosten om het gedaan te Yvoo r z i 11 e r verzekerde nogmaals, dat op het plan, hetwelk ter inzage was verstrekt, de beide trottoirs wel voorkwamen. In de acte, waarbij de verschillende eigena ren van den grond afstand daarvan deden ten behoeve van de wegverbetering, staat ook. dat er een tegel trottoir zal komen. De heer K o s t e 1 ii k: Dat hebben ze mij ook verteld, maar dit blijkt niet juist te zijn. In het officieele contract komt die clau sule niet voor, misschien wel in het voor- loooig contract. De voorzitter sloot hierop de in terpellatie, waarmee de openbare vergade ring was afgeloopen. BEVERWIJ K. Dinsdagavond vond in Oud-Meresteyu de jaarvergadering plaats van de Coöperatie „Ons Belang", gevestigd aan den Alkmaar- schen Straatweg. Uit het jaarverslag bleek, dat ook deze vereeniging niet aan den druk der tijden ontkomen was. wat bleek uit de navolgende cijfers. De omzet bedroeg 186,666,1714 tegen 216.865,16 vorig boekjaar, terwijl i931 in vergelijking bij 1629 reeds een verminderde1 omzet aangaf van 13.000. Alleen het winstcijfer is vrijwel gelijk ge- blijven. daar het f 18.328.5514 bedroeg iegen 18.568,53 vorig jaar. De exploitatie van het filiaal te IJmuiden Oost leverde slechts een winst op ran 33.83. Het ledental bleef vrijwel gelijk, thans 1749 tegen 1759 per 31 December 1930. Tijdens de opening memoreerde de voor zitter de schade, welke de vereeniging ver leden jaar beloooen heeft door explosie van één der machines, welke schade door het be stuur door tijdig ingrijpen tot een minimum is gebracht. Besloten werd de coöperatie om de formaliteit, welke per 16 Maart 1933 vervalt, van de e.v. 30 jaar voort te zetten en in 't belang der leden een commissie te benoemen onder leiding van een deskundige, die zal uit maken, of de coöperatie in het vervolg de letters B. U. of H. A. zal voeren. Tijdens de bestuursverkiezing waren aan de beurt van aftreding de heeren v. d. Plas. Walter, Bos en v. Zutfen, welke allen her kozen werden. Het divident werd vastgesteld op 10 pCt., terwijl de aftr. '•ommissaris, de heer Patter, zijn mandaat als zoodanig hernieuwd zag. HEEMSEEFK. Hier sneed verleden jaar een tuinder van een stuk teelgrond voor ruim 1000 aan boerekool, terwijl de opbrengst van 't zelfde perceel dit jaar nog geen f 60 besomd. STOMPETOREN. De vereeniging „Onderlinge Hulp bij Ziekte" te StompetorenOterleek hield Maandagavond in café Reuses hare jaar- üjksche algemeens vergadering die be halve door het bestuur, door 16 leden was bezocht. De voorzitter, de heer H Heringa, heette de aanwezigen welkom en sprak zijn beste wenschen uit voor de bloei der vereeniging. Vervolgens las de secretaris het jaar verslag, dat ongewijzigd werd goedge keurd, met dank aan den samensteller. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat in het vorige jaar de uit gaven de ontvangsten aanzienlijk heb ben overtroffen; voo>*af waren de boeken en bescheiden ten huize van den *ien- ningmeester door de daartoe benoemde commissie onderzocht en iu orde ge vonden, zoodat aan allen dank werd ge zegd Hierna bracht de heer Witteveen een uitvoerig en nauwkeurig verslag uit van de algemeene vergadering van den Pro vincialen Bond, en beantwoordde daar na een vraag, die door één der bezoekers ■werd gesteld. De dank, dien de voorzit ter hein bracht, was alleszins verdiend. Met groote meerderheid werd de heer Witteveen ook voor dit jaar tot afge vaardigde benoemd en daarna de heer P- Leegwater als plaatsvervanger. Rei len namen de benoeming aan. Als leden van aet bestuur werden her kozen eveneens met groote meerder heid van stemman de heeren h. Re- nooy en K Zwiep. Bij de rondvraag word door den heer Luitjes voorgesteld, een poging aan te eerder., waardoor misschien een groo- _®r aantal leden de vergaderi zou be- 'Oeken Na eenige bespreking verklaar- -n allen zich hiervoor en werd met al gemeene stemmen bepaald, dat op de al gemeene vergadering in 1933 dan 1 lid zes weken vrijstelling van contributie zal verieend worden, aan 1 lid vier we ken en aan 1 lid twee weken. Aan een ander lid werd op zijn ver zoek door den heer Witteveen iets me degedeeld over het Sanatoriumfonds, te vens werd er op gewezen, dat elk lid on zer vereeniging abonné, althans lezer van Zelfbeheer .noest zijn. Het bestuur zal hiertoe gaarne zijn medewerking verleenen. Bij het sluiten der vergadering sprak de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat de discussiën ook nu weer op aan gename wijze waren gevoerd en bracht dank aan allen, die daartoe hadden me degewerkt. HEILOO. De gymnastiekvereen. „DO.V.E.S." (Door oefening vlug en sterk) gaf Dins dagavond en uitvoering in „De Rusten de Jager". Zoo'n avond is een wapen schouw. Vele ouders en familieleden zijn nieuwsgierig naar de vorderingen hunner kinderen of familieleden en vele kinderen zijn opgetogen om aan hun ouders te laten zien hoe „knap ze wer ken". Het is als regel een echte familie avond en de avond van Dinsdag maak te geen uitzondering. Een volle zaal, een goed verzorgd too- neel en een mooie belichting der zaal (een attentie van den eigenaar van de Rustende Jager) en een Jazz van het ge zelschap v. d. Brink van Alkmaar, en de hoop van Heiloo, de jeugd op de plan ken, men moet wel een pessimist zijn om dan niet in prettige stemming te ko men. De voorzitter, de heer J. L. Groot te Alkmaar, opende op tijd (precies 8 uur) en heette welkom. Inzonderheid gold dit welkom bestuur, zusterverenigin gen, ouders en donateurs, mevr. en den heer Margadant uit Alkmaar, wiens dochter leidster geworden is. Spr. deed eenige mededeelingen over de successen in het afgeloopen jaar en feliciteerde de secrtearis, den heer Borjeson, die onder zware concurrentie, twee eerste prijzen behaalde. (Applaus.) Daarna werd het program afgewerkt. En dan gaat er wel een groote bekoring uit van de oefeningen der kinderen. Wat leidster en leider met de kinderen be reiken is niet weinig. Het zangspel van de cursusmeisjes was lief en de halter oefeningen der cursusjongens werkten op de lachspieren. We kunnen niet alle 21 punten van het programma bespre ken, doch volstaan met de vermelding, dat de vereeniging in de zeven jaar van haar bestaan hier veel, zeer veel heeft gedaan. Het slotnummer „Groepen" tiok de algemeene aandacht. Jan van de Brink en zijn ensemble zorgde voor de noodige afwisseling en hiermede behoorde de zoo in menig op zicht geslaagd uitvoering tot het verle den. In de vergadering van ,.De Vrij heidsbond" is in de vacature ds. Eilerts de Haan. als voorzitter gekozen Jhr. H. van Foreest. UITGEEST. De bazar ten bate van het crisisco mité is buitengewoon goed geslaagd! Het was er verbazend druk en gezellig, vooral het rad van avontuur had door- loopend belangstelling. De opbrengst is dan ook wel meegevallen, n.l. ongeveer 700 winst. Een mooi succes! De heer D. de Ridder te IJmuiden, voorheen volontair te Zaandijk, is be noemd tot 3e ambtenaar alhier. WARMENHUIZEN. Afslag verkooping familie Rempt. In het lokaal van den heer Slikker had Dinsdagavond tegenover notaris van Toor- nenburgh te Alkmaar de afslag plaats met als uitslag: Perc. 1. Woonhuis en erf, gekocht door K. Westra voor f 910. Perc. 2. Tuin, groot 88 c.A., gemijnd door P. Rempt met 40, een slag. Perc. 3. Bouwterrein „de Baat", niet ge mijnd. Perc. 4, 5. 6 „de Baat", eveneens niet. Perc. 7. „de Lamkesweid" met 1, een slag gemijnd door P. Vlam Sr. Perc. 8, 9, 10, 11, 12 „De Lamkesweid", niet gemijnd. Perl. 3, 4 „de Baat" (inzet 1535) met f 7, een slag gemijnd door J. A. Reinders. Perc. 5, 6 „De Baat" (inzet 1252), niet gemijnd. Perc. 3, 4, 5, 6 „de Baat" (inzet f 2794) met 700, een slag gemijnd door K. Bakker Perc. 7. 8 „de Lamkesweid" (inzet f 2658), niet gemijnd. Perc. 7, 8, 9 „de Lamkesweid" (inzet f 3750), met 10, een slag gemijnd door Joh Blankendaal te Kalverdijk. Perc. 10, 11 „de Lamkesweid" (inzet 1170). niet gemijnd. Perc. 10. 11, 12 „de Lamkesweid" (inzet f 1590). met 7, een slag gemijnd door P. Vlam Sr. Perc. 7. 8, 9, 10, 11, 12 „de Lamkesweid" met 300. een slag gemijnd door Joh Blan kendaal te Kalverdijk. HOORN. Bij een ten Raadhuize gehouden aanbe steding inzake het leggen van een rioieering in de Dubbele Buurt en omgeving is het werk gegund aan den heer J. Tonneman alhier voor f 2975. De Vereeniging van Automobiel-bezitters in Westfresiand heeft zich gewend tot het waterschap Drechterland in verband met den slechten toestand van het wegdek door de Hout, benevens over de zeer slechte bocht bij El ba (He. AVENHORN. Door het gemeentebestuur wordt 2000 beschikbaar gesteld, om turnders, die werke lijk noodlijdend zijn, (dit ter bevordering van B. en W.) sleunbonnen, levensmiddelen, enz te kunnen verstrekken, Ruwe huid met diep* voren? Winterhanden, wintcrooren Wintervoeten, winterteenen? Stukke armen, stukke beenen? Weer ln orde na 't gebruik Van Purol. Purol is puik! BLOKKER. Op initiatief van den burgemeester is voor deze gemeente een plaatselijke commis sie ingesteld van het Nat. Crisiscomité. Voor zitter is burgemeester H. Oostveen, terwijl als secretaris-penningmeester optreedt de heer Leeuw, notaris, alhier. HOOGKARSPEL. Tot secretaris-penningmeester van het waterschap „Het Grootslag" is in de vaca ture van den heer J. de Jong (wegens over lijden) gekozen verklaard de heer Joh. Mor- sink alhier. PURMEREND. Naar gemeld wordt zou het gemeentebe stuur van Purmerend het voornemen hebben om tegen April met de officieele kaasbeurs aan te vangen boven de Kaaswaag. SCHAGEN. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de heer J. Bregman, voorman bij de N.V. Drukkerij en Uitgeversfirma voorh. de West. Friesche Kerkbode te Schagen, in het druk- kersbedrijf werkzaam werd gesteld. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Het hoofdbestuur der H. M. v. L. hecht te zijn goedkeuring aan de besluiten der dagelijksche bestuursvergadering van 2 Februari en keurde hiermede gced het optreden van de veeteelt- en zuivelcommissie inzake dc contingen- teering van vleesch en dat van de akker bouwcommissie inzake haar rapport over een brouwgebied voor gerst. Met een rapport der veeteelt- en zui velcommissie over het voorstel door ac cijnsheffing op spijsvetten den melkprijs te verhoogen, verklaarde het hoofdbe stuur zich accoord. Aan het K.N.L.C. is hiervan mededeeling gedaan. Besproken werd, in welke mate de af- deelingen gevolg hebben gegeven aan hte verzoek van het hoofdbestuur, om streekvergaderinngen te belegg n, in overleg met de naastbij wonende H.B.- leoen. Eenige van deze vergaderingen zijn gehouden, o.a. te Schagen. Besloten werd, door het hoofdbestuur twee crisisvergaderingen voor de leden te doen beleggen, één in Alkmaar en één in Rotterdam, om de afdeelingsbe- sturen en de leden voor te lichten over de pogingen, welke zijn en worden aan gewend, om den veehouders te hulp te komen. De subcommissie uit het hoofdbe stuur tot vaststelling der regelen, waar naar een Pachtbureau zou kunnen wer ken, deelt mede, dat zij als grondslag voor haar verdere werkzaamheden do volgende punten zou willen aanvaar den: le. over te gaan tot de instelling van één Centraal Pachtbureau voor Noord en Zuidholland; bestaande uit 5 perso nen; een voorzitter, een lid-pachter uit Noordholland, id. uit Zuidholland, een lid verpachter uit Noordholland, idem uit Zuidholland. 2a. Noord- en Zuidholland in te dee- len ir districten op dusdanige wijze, dat in één district zooveel mogelijk éénzelf de bedrijfstype wordt aangetroffen. Het Pachtbureau zal zich bepalen tot het bouw- en veebedrijf en zich door plaat selijk deskundigen doen voorlichten. 3e. Het bureau moet zichzelf bekosti gen. Het hoofdbestuur keurde een en ander goed. Een ontwerp-request van 't Utrechtsch Landbouwgenootschap. waarin in sa menwerking met de Overijselsche Mij. van Landbouw wordt aangedrongen op verlaging van het a s. IJsselmeerpeil tot 40-N.A.P. in plaats van 13-N.A P werd na eenige aanvulling, speciaal betrek king hebbend op den Noordhollandschen waterstaatkundigen toestand, goedge keurd. Namens de Noordhollandsche leden van het hoofdb-stuur werd voorgesteld, met het oog op den moeilijken tijd, waarin het aanwezig zijn van goed inge werkte leden in het hoofdbestuur van een overwegend belang moet worden geacht aan de e v. algemeene vergade ring voor te stellen, het geheele hoofd bestuur nog voor een jaa' in functie te laten en de verkiezingen één jaar op te schuiven. Het dagelijksch bestuur zal hierom trent een nader voorstel ontwikkelen. WARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." van 1 lot en met 6 Februari 1932. Week aan week wordt de vraag naar stapdgroenten minder. Ook in deze week waren de besteede prijzen lager dan in de vorige week. In de afgeloopen week liepen zelfs nog prima roode kool onverkoopbaar door de veiling. De laagste noteering van de eerste kwaliteit bedroeg van 2 tot en met 6 Febr. 0.60 ofwel de minimumprijs. De hoogste noteering voor de eerste kwaliteit bedroeg in de afgeloopen week 1.40 per 100 K.G. De tweede kwaliteit roode kool ging van zelfsprekend eveneens traag van de hand. Een klein gedeelte van den aanvoer tweede kwa liteit roode kool is verkocht voor 0.601 per 100 K.G. De aanvoer bedioeg in deze week 197.200 K G. tegen 99.125 K G. in de vorige week. Ook met de prijzen van de gele kool ging het verre van rooskleurig. Boven de f 1 per 100 K.G. is voor de eerste kwaliteit niet betaald. De tweede kwaliteit geele kool was bijna onverkoopbaar. Slechts één partijtje is ver kocht voor 0.60 per 100 K.G. Deze aanvoer bedroeg in deze week 12.850 K.G tegen 20.450 K.G. in de vorige week. De in de vorige week ingetreden daling herstelde zich in deze week echter niet. De eerste kwaliteit Deensche witte kool konden niet meer opbrengen dan 1.10 per 100 K G. De eeste partijen echter werden verkocht voor f 0 60 per 100 K.G. Ook is maar één partijtje Deensche witte kool tweede kwaliteit ver kocht voor 0.80 per 100 K G. De aanvoer bedroeg in deze week 30.125 K.G. tegen 88.250 K.G. in de vorige week. 600 K.G. peen is in deze week verkocht tegen 1325 K.G. in de vorige week. Kleine peen is verkocht voor 1.60 en de groote peen voor 2.80 per 100 K.G. Vergeleken met het einde der vorige week zijn de prijzen in deze week vrij stabiel ge bleven. De gewone uien werd van de week verkocht voor 8.20f 8.80 pe rlOO K.G. De grove uien werd eveneens graag gekocht. Hiervoor is betaald van 7.30f 7.80 en voor de drielingen van f 7.90— f 8.30 per 100 K.G. De totale aanvoer bedroeg in deze week 30.900 K.G. tegen 39.825 K.G. in de vorige week. EEN SLEEPBOOT OMGESLAGEN. De kapitein en zijn vrouw verdronken. De sleepboot „Bona Spes" van de fir ma H. Vermeulen te Dordrecht was gistermorgen vroeg met twee sleepsche- pen van Dordrecht met bestemming naar Gent vertrokken. Aan boord van de sleepboot bevonden zich vier perso nen, namelijk de 27-jarige kapitein C. Meijners uit Dordrecht en zijn 20-jarige vrouw, de 24-jarige machinist D. Bak ker en de 19-jarige stuurman C. de Bruin, beiden uit Dordrecht. Even beneden Dintoloord is de „Bien- venu", een der gesleepte schepen vast gevaren. Het gevolg was dat de „Bona Spes" dwars getrokken werd en dooi den sterken ebstroom werd gegrepen. De sleepboot, die niet zoo spoedig van het sleepschip kon worden los gemaakt, kapseisde en draaide eenige malen met den stroom over den kop me. De machinist Bakker kon zwemmen en sprong onmiddellijk over boord. Hij slaagde er in zwemmende het sleep schip „Bienvenu" te bereiken. De stuur man De Bruin is tweemaal met de sleepboot rondgeslagen en raakte toen van het schip los. Hij kon zwemmen en wist zich drijvende te houden, totdat de schipper van de „Raptin" met een roei boot bij hem was gekomen en hem op nam. De kapitein van de sleepboot en zijn vrouw, sinds acht maanden getrouwd, die geen van beiden konden Zwemmen, zijn verdronken. Het sleepschip „Raptin" was vastge raakt evenals de „Bienvenu". De opva renden van de „Raptin" hebben in ver band met het gevaar het schip verla ten. De toestand van den geredden stuurman was niet zonder gevaar. Hij wordt voorloopig bij den veerman Wijn- gand te Dintelsas verpleegd. Het vergaan van de sleepboot. Het lichten van de gezonken boot zal waarschijnlijk heden bij gunstig weer ge schieden. De lijken van de slachtoffers zijn nog niet gevonden. KIND AANGERAND. De dader heeft bekend. Zaterdag speelde een achtjarig meisje met haar broertje in de buurt van den Grafhorster weg te Ysselmuiden, toen een passeerend wielrijder van zijn fiets sprong, het meisje greep en aanrandde. Dinsdag is het aan de rijkspolitie gelukt op de door de kinderen verstrekte aan wijzingen den aanrander op te sporen. De man, een 21-jarig arbeider, reeds eerder voor een zedendelict veroordeeld, heeft bekend. BRANDEN. Te Buurse, gem. Haaksbergen, is gisteren de boerderij van den landbou wer Hildering afgebrand. Te Geldermalsen is gisternacht het woonhuis van den heer Welner, op 't Roth, afgebrand. De schade wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. Een delicatessenhandel uitgebrand. Dinsdagavond omstreeks tien uur brak een felle brand uit in het magazijn van den delicatessenhandel van den heer W. Hengel aan de Juliana van Stolberg straat. De brandweer slaagde er met veel moeite in de belendende gebouwen te behouden. Het magazijn, bestaande uit twee verdiepingen is grootendeels uitge brand. Ook de inhoud, bestaande uit een voorraad conserven, chocolaterie en pakmateriaal, ging verloren. De bewoners waren voor de carna valsviering afwezig. De oorzaak van den brand is onbekend. NED HANDELS- EN LANDBOUW- BANK. Failliet verklaard De civiele kamer van het Amsterdam- sche gerechtshof heeft het vennis der Haarlemsche rechtbank, waarbij aan da N.V. Handels- en Landbouwbank te Haarlem sursecance van betaling werd verleend, vernietigd en bovengemelde N.V. failliet verklaard. Tot r.-c. is benoemd mr. A. W. v. Vrij- berghe de Coningh, tot curator mr. A. Bruch te Haarlem. zijn. Nieuwe aanwijzingen tegen den in arrest gestelden vischventer zijn niet ge vonden. DE MOORD TE HEMMEN. Niet met een bijl gepleegd, maar met een stomp voorwerp. Bij het onderzoek van de moordzaak t- Hemmen is komen vast te staan, dat het misdrijf niet is gepleegd met de ge vonden bijl, doch met een stomp voor werp. Tot dusver is dit echter nog niet gevonden en men weet ook niet wat voor soort voorwerp het geweest zal HET TEXTIELCONFLICT IN TWENTE. Ontevredenheid onder de ongeorga* niseerde stakers over de steunuit- keering. Onder de ongeorganiseerde stakers bij de firma Jannink te Enschede, aan wie tengevolge van een gewijzigde steunre geling, minder steun wordt uitgekeerd dan in vorige weken, heerscht ontevre denheid. Zij hebben gedreigd, weer aan het werk te zullen gaan In verband hiermede wordt bij de fabriek gepost. De burgemeester noodigt de bestu ren van de vereenigingen tot een conferentie uit. De burgemeester van Enschede heeft de hofdobesturen van de drie groote vakcentrales en besturen der bij het tex- tielconflict in Twente betrokken fabri kantenverenigingen uitgenoodigd tot een gezamenlijke bespreking. De betrok ken besturen hebben deze uitnoodiging aangenomen en zullen zich te rconferen- tie door afgevaardigden laten vertegen woordigen. Intrekking politievoorsehriften van dc burgemeesters van Enschedé en Lonneker. De burgemeesters van Enschede en Lonneker hebben voorloopig ingetrok ken het afgekondigde voorschrift, waar bij aan alle niet-inwoners, die hebben aangespooord tot wanorde in het open baar of tot daden, die stoornis der open- baer orde tengevolge kunnen hebben, het verblijf in deze gemeente wordt ont- zegd. OUDERAVOND 9E GEMEENTESCHOOL TE ALKMAAR. Op een dezer dagen gehouden ouderavond woi'j na opening door den voorzitter, den heer J. G. Hazeloop, het woord gegeven aan den heer K. Suzenaar, over het ondeiwerp „Nijverheids-onderwijs voor jongens en huis houd- en industrie-onderwijs voor meisjes"* De uiteenzetting werd in den breede en op zeer duidelijke wijze gegeven, en voor de aanwezige ouders overzichtelijk gemaakt door een teekening, waarop de spreker bo vendien nog verschillende aanwijzingen gaf. Er v/as gelegenheid vragen te stellen, waarvan door eenige ouders gebruik werdi gemaakt. Deze vragen werden door den heer Suzenaar op bevredigende wijze beantwoord1. Een woord van dank voor al wat hij dien avond hetft geboden. Vervolgens hebben de heeren C. Severijn (violist) en J. Gerritsen (pianist) de aanwezi gen vergast op eenige mooie muzieknum mers, welke zeer in den smaak vielen. Spe ciaal „Albumblad" werd zeer goed vertolkt. Ten slotte sprak de heer G. J. de Beer over school- en werktuinen. Spr. liet uitkomen, dat ir. verschillende steden van ons land reeds school- en werktuinen zijn, en hij ver zocht de aanwezige ouders lid te willen worden van de jonge vereeniging, waarvoor de minimum-contributie 50 cent per jaar be draagt. Als het ledental voldoende is, zou men er toe kunnen overgaan om 't gemeente bestuur van Alkmaar te verzoeken, een stukje grond voor dit doel beschikbaar te willen stellen. Daarna sloot den heer Hazeloop deze goedgeslaagde ouderavond. HELEN HENSCHEL. De vader van de hier genoemde zangeres was indertijd een groot zanger, in 't bezit van 'n prachtige baritonstem. Jaren achter een was hij in Europa een gaarne geziene kunstenaar die met zijn liederavonden over al een enorm succes had. Dat succes had hij echter niet aleen te danken aan zijn kunstvol zingen, doch ook aan zijn artis tiek begeleiden. Ik geloof dat hij de eenige zanger was die dat vermocht. Z'n dochter Helen Henschel, die gisteravond bij de ka- mermuziekvereeniging optrad heeft het voet spoor van haar vader gevolgd, zij zet zich aan den vleugel en zingt daarbij de liederen harer keuze. Als men de stem der zangeres op zich zelf beschouwd kan men niet zeggen dat zij zoo imponeert want timbre betreft en ook nier door klank. Wat zij wel is: prachtig ge schoold, waar zich een zeer duidelijke arti culatie bij aansluit. Ook de voordracht van al die liederen die zij op zulk een avond als wij hier hadden zingt, en van een zeer uit eenlopend karakter zijn is buitengewoon. Elk lied voelt zij zeer zuiver aan. Maar dan is er nog iets wat zulk een avond hoogst interesant maakt, en dat is de manier waar op zij dé liederen begeleidt. Dat is hoogste muzikaal en doet tevens hooren wat een uit muntende pianiste Helen Henschel tevens is. Daardoor stijgt nog haar uitvoering, want zang en pianospel zijn één; vullen elkaar aan. Is het naspel van 'n lied ten einde, dan wordt er, alvorens met het voorspel van het volgende te beginnen, even gepreludeert, als 't ware vormt dit preldeeren een overgang van het eene lied naar het andere, 't Is eigenlijk intiem musiceeren wat in een klei ne omgeving meer op z'n plaats is dan in een groote zaal. Drie en twintig nummers gaf de zange res, daarbij waren er drie van Schubert, drie van Schumann, twee van haar vader, twee van Brahms, twee van Wolf. Verder een oud Schotsche Ballade, met nog twee Engeische liederen, en een vijftal Fransche volksliederen. Die volksliederen deden het bizonder, maar ook „An die Musik" van Schubert, „Der Nussbaum", en .Volkslied- chen van Schumann; de liederen van haai vader; „Ich hab' in Penaa", van Wolf, enz. waren kunststukjes. Na het laatste Fran sche volksliedje drong het publiek aan ot een extra nummer waaraan de zangeres vol deed door een Engelsch volkslied te geven, 't Was een bizondere avond, die geheel bui ten het kader van een gewone concertavond viel. A-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7