DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 3« 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v>h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ü'P.cteur: C. KRAK. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie blad sa. ilit het flademeut Den Haag, 11 Febr. 1932. Bij de heden voortgezette behandeling van de begrooting van het Zuiderzee fonds in de Tweede Kamer heeft minis ter Reijmer, minister van waterstaat, in een rede van meer dan anderhalf uur de talrijke sprekers uitvoerig beantwoord. Hij -heeft daarbij uiteengezet, dat de voortzetting van de inpoldering als mid del van werkverschaffing niet aan de verwachtingen zou beantwoorden. Aan het stopzetten van de afwerking van den afsluitdijk, door den heer Zandt in over weging gegeven, wilde hi5 niet denken, daar hiermede het reeds tot stand ge brachte met vernieling zou worden be dreigd. In theorie gevoelde de minister veel voor voortzetting van het werk, maar niet tot eiken prijs, gelijk de heer Colijn schijnt te willen. We zouden nu met de voortzetting van den arbeid een sprong in het duister doen. Omtrent de uitgifte van de gronden in den Wieringermeerpolder staat nog niets vast en de regeering wenscht zich op het oogenblik daaromtrent de vrije hand voor te behouden. De publiekrech telijke en de privaatrechtelijke belangen in één hand te leggen, achtte de minis ter ongewenscht, maar hij gevoelde zeer veel voor de vorming van een bestuurs lichaam, waarin, in overeenstemming met art. 194 der Grondwet verordenende bevoegdheid zal verleend worden, zoodat het een zelfstandig bestaan kan leiden. De heer Van der Waerden heeft, een proef met staatsexploitatie aanbevelend, onverstandig gedaan er op te wijzen, dat een vierde van de bevolking achter zijn partij zou staan. We moeten de politiek toch'liefst buiten deze zaak laten. Over den vorm der exploitatie zal de regee ring met den Zuiderzeeraad overleg ple gen en de Kamer zal in de gelegenheid gesteld worden haar oordeel er over uit te spreken. Er volgden een aantal replieken en daarbij kwam het duidelijk aan den dag, dat-de minister er .toch niet in geslaagd was alle leden van de juistheid zijner inzichten te overtuigen. Immers er wer den niet minder dan drie moties inge diend. De eerste wa. van den heer Van der Waerden. Daarbij werd de regeéring uitgenoodigd met bekwamen spoed voor stellen te doen betreffende de uitgifte van gronden in den Wieringermeerpol der en intusschen geen maatregelen te nemen waardoor bepaalde vormen van e.voloitatie, met name de inf-ichti' g va,n een grootbedrijf van wege den staat, worden uitgesloten. De heer Colijn diende een motie in waarbij de Kamer verklaarde, dat de v -traging van de inpoldering van den noord-oostelijken polder (die bij Urk dus) zoo eenigszius mogelijk behoort te worden vermeden en de regeering uit- noodigde vóór d begrootine van hst Zuiderzeefonds voor 1933 een kostenbe rekening en een plan van financiering over te leggen. De derde motie was van den heer Wijnkoop, die blijkbaar niet achter wil de blijven, waarbij voortzetting van de inpoldering werd geëischt met het oog op de werkloosheid. De beide eerstgenoemde moties waren volstrekt niet vijandig tegenover de re geering bedoeld en eigenlijk kon de mi nister er niets tegen hebben, omdat zij niet in principieelen strijd waren met zijn uitlatingen. Zoo heeft de Kamer hèt blijkbaar ook opgevat, want met haast algemeens stemmen (70 tegen 1) zijn ze beide aanvaard, terwijl de motie-Wijn koop met 44 tegen 30 stemmen werd af gewezen. Morgen wordt de behandeling van het Zuiderzeefonds voortgezet. Qageiiiksch Overzicht DE GENEEFSCHE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. —o Voortzetting der algemeene beschouwingen. 0 De Duitsche ontwapeningsvoorstellen. Gistermorgen werden de algemeene be schouwingen in de plenaire zittingen der Ontwapeningsconferentie voortgezet met een I i Vjn <^en Belgischen minister van bui- !fü d -e ^ten,. Hijmans, die er op wees, aat België zich bij het bepalen van haar standpunt inzake de ontwapeningskwéstië net leiden; zoowel door nationale als door internationale overwegingen. ?°m^® hechtte groote waarde aan de ".'Wikkeling van een algemeen systeem van JL ,..*ee<*s 's België het tooneel -ge- l0-van bijna alle groote Europeesche oor- België had reeds in groote mate ontwa pend, doch moest zijn weermacht handhaven om zich te kunnen verdedigen. Ook de Belgi sche regeering is ervan overtuigd, dat een bewapeningswedstrijd onvermijdelijk tot oor log, catastrophe en revolutie moet leiden. Ook België eischt derhalve afschaffing van de groote aanvalswapens, bescherming der burgerbevolking en internationaliseering van de burgerlijke luchtvaart, met welke eischen het zich aansloot bij de Fransche voorstel len. Op de bewapeningen diende interna tionale controle te worden geoefend en er moest een nauw contact gelegd worden tus- schen de ontwapening en dee veiligheids - kwestie. De volken kunnen slechts bereid worden gevonden van hun bewapening af stand te doen, wanneer tegelijkertijd waar borgen worden geschapen, die hun de be scherming van hun gebiea, van hun politie ke en juridische organisaties en van den vrede verzekeren, zooals bepaald wordt in artikel 16 van het Volkenbondspact, het pact van het Haagsche Hof, het Locarno-verdrag, het Kellogg-Pact en de veiligheidsverdragen van den Volkenbond. Veiligheid en ontwape ning zullen slechts geleidelijk bereikt kun nen worden. In den loop van dit jaar moe ten oplossingen worden gevonden voor be slissende politieke vraagstukken. Er is een nieuwe vorm van oorlog aan het ontstaan. De economische oorlog en de strijd der va luta's. De belangencrisis wordt verscherpt en in de geheele wereld heerscht onzekerheid en onrust. Deze toestand van ziekelijke ner vositeit en materieele verlamming, kan niet voortduren zonder ernstig gevaar te veroor zaken. De conferentie moet de geheele wereld haar ernstige wil tot samenwerking en vrede toonen. o Toen na den Belgischen minister de Rus sische volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinov en het spreekgestoelte be trad, om het standpunt van Rusland ten aanzien vai) de ontwapening uiteen te zet ten, was de zaal tot op de laatste plaats be zet, want er bestond groote belangstelling 'yooj- deze met spanning tegemoet geziene rede. Utwjnov critiseerde sterk de Fransche vei ligheidsthese. Veiligheid tegen den oorlog kon- slechts verkregen worden door een volle dige en- algemeene ontwapening en afschaf fing van alle categorieën van wapenen als middel om toekomstige oorlogen te vermij den'. De ohderhande 1 ingen over de z.g. vei- ligheidj die ondet leiding van den Volken bond waren gevoerd, hadden de internationa le verhoudingen slechts verscherpt en het uit- bieken.van den oorlog in het Verre Oosten niet kunnen verhinderen. Binnen het -raam van den Volkenbond was in de laatste-jaren een geheel systeem van nieüwe' veiligheidsorganisaties tot stand ge komen. Het gevolg was, dat de ontwape ningsconferentie werd geopend, onder het gedonder van dé kanonnen in het Verre Oosten. T.wee dqor den Volkenbond en het Kelloggpact gebonden staten, voeren nu al -vijf- maanden-een verbitterden strijd. Welis waar was de oorlog volgens de Volkenbonds- statuten tot nog toe-niet officieel als zooda nig aangegeven en notarieel geregistreerd, 'doch groote provincies werden bezet, alle ^oorlogswapens werdén gebruikt en dooden en gewonden waren bij duizenden gevallen. Lit winov gaf. uiting aan zijn vrees, dat het con flict in het Verre Oosten slechts een begin van een nieuwen wereldoorlog zou zijn. Noch de internationale organisaties en pac ten; noch de publieke opinie of een beperking 'en "vermindering der bewapeningen, zouden in staat zijn een oorlog te voorkomen. Er be staat (hans nog slechts één uitweg: veilig heid tegen den oorlóg door afschaffing van •alle bewapeningen. Uitvoerig besprak Litwinov de Fransche voorstellen. Een nieuwe algemeene ontwa peningsconferentie zou noodig zijn om ook maar êenige punten van deze voorstellen in werkelijkheid om te zetten De Fransche voorstëllen waren niets anders dan het he iende Protocol van Genève. Een waarborg .dat. het internationale Volkenbondsleger wer kelijk in dienst Yan vrede en gerechtigheid gebruikt zou worden, bestaat niet. Litwinov verklaarde zich dan ook zeer beslist tegen de Fransche plannen. Hij eischte onbeperkte en volledige afschaffing van alle legers en be wapeningen van elke soort De ontwerp-con- ventie wees hij af als verregaand onvoldoen de. Dë regeering te Moskou verlangt volle dige gelijkheid van recht voor alle staten. Tenslotte verklaarde Litwinov dat een volle dige vredespolitiek onder het kapitalistische stelsel nooit mogelijk zou zijn en dat slechts de overwinning van het socialisme in de ge heele wereld den vrede zou kunnen waarbor gen. o De indiening der Duitsche ontwapenings voorstellen, welke dr. Bruening Dinsdag in zijn redevoering heeft aangekondigd, is thans zeer spoedig të verwachteen. De Dpitscne delegatie heeft president Hen- derson reeds verzocht op de agenda der ko mende dagen een desbetreffende Duitsche verklariHg te plaatsen. De voorstellen omvat ten een omvangrijk program, dat op afzon derlijke punten- dé- practische voorstellen in zake de afzonderlijke bewapeningscategorie- en bevat. Zij zijn principieel opgebouwd op de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles, doch bevatten een reeks elas tische bepalingen welke rekening houden met de belangen der kleinere staten. Aangenomen kan worden dat in het pro gram de volkomen afschaffing van de be langrijkste offensieve wapens, in het bizon der de groote slagschepen, tanks, onderzee booten, bombardementsvliegtuigen, gas- en chemische aanvalswapens, wordt geëischt. Voorts wordt in het Duitsche program de afschaffing van den algemeenen dienstplicht, verlaging van de bewapening tot een mini mum, vergaande verlaging der effectieve troepeneenheden, essentieele beperking van het geheele actieve en opgeslagen oorlogs materiaal voorgesteld. Inzake de kwestie der verlaging van de oorlogsuitgaven wordt principieel de ontwa pening geëischt op de basis der directe me thode van beperking der bewapening en de tot nu toe in het Britsch Fransche ontwerp verdrag voorziene verlaging der bewape ning langs den weg van verlaging der leger- uitgaven als volkomen ontoereikend verwor pen. Voorts wordt verklaard dat de Duitsche regeering principieel bereid is alle voorstel len oip het gebied van de luchtvaart te on derzoeken. Bepalen van politieken aard ko men in het program niet voor, aangezien de Rijkskanselier reeds in zijn redevoering voor de ontwapeningsconferentie de Duitsche aan spraken op gelijkberechtiging met alle ove rige mogendheden inzake de ontwapenings- kwestie heeft geëischt. In het program wordt voorts gerefereerd aan de nota welke de Duitsche regeering tij dens de onderhandelingen te Versailles in het jaar 1919 aan de geallieerde mogendhe den heeft gericht, waarin gewezen wordt op de door de geallieerde mogendheden aange gane verplichting na de afschaffing van den algemeennen dienstplicht in Duitschland ook harerzijds het systeem van den dienstplicht te wijzigen. ^Buiteniaad BOTSING TUSSCHEN NAT.-SOC. EN COMMUNISTEN. In het Centrum van Berlijn is het gister avond tegen 11 uur tijdens een door de Nat.- soc. georganiseerde werkloozenvergadering tot botsingen gekomen tusschen nat.-soc. en communisten, in den loop waarvan 2 perso nen zwaar en 10 licht gewond werden. De politie verrichtte 40 arrestaties. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japansche bommen op katoen spinnerij. Gister zijn twee Japansche vliegtuigbom men in de internationale nederzetting te Shanghai terecht gekomen. Een bom is ont ploft in een katoenspinnerij, waarbij 5 Chi- neesche vrouwen werden gedood en 16 ge wond. In de katoensp'nnerij waren Ameri- kaansche mariniers gelegerd, die evenwel zonder uitzondering ongedeerd bleven. Noodlottige saluutschoten. In afwachting van den wapenstilstand, van 4 uur, die gister tot stand is gekomen door bemiddeling van den Engelschen consul- generaal en een Franschen geestelijke voor heden van 8 tot 12 urr en die zal gebruikt worden voor het in veiligheid brengen van vrouwen en kinderen, zette gistermiddag, na het gebruikelijke artillerie- en vliegtuigbom bardement rustig in. Deze rust werd echter onderbroken, toen de Japansche oorlogssche pen op bevel van den Japanschen admiraal 21 saluutschoten losten Ier herdenking van den jaardag der stichting van het Japansche keizerrijk. Nauwelijks waren twee schoten gelost, of de Chineezen, in de meening, dat het bombardement hervat werd, beantwoord den het vuur met alle hun ter beschikking staande wapenen. Eenige uren lang werd over en weer geschoten. De Japanners gaan voort hun troepen en oorlogsschepen samen te trekken bij Sjanghai en de Woesoengforten. Aan de Jangtsemon- ding bevinden zich nog ongeveer 40 Japan sche oorlogsschepen en troepentransportsche pen. Uit Nanking zijn nog twee Chineesche divisies naar Sjanghai vertrokken. Kingsford Smith waarschijn lijk adviseur voor de Chineesche luchtstrijdkrachten. De correspondent te Sydney van de „Daily Herald" verklaart uit zeer betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de bekende Austra lische vlieger Kingsford Smith een aanbie ding zou hebben gekregen, het opperbevel over de Chineesche luchtvloot op zich te ne men. Kingsford Smith zal dit aanbod echter waarschijnlijk afwijzen, doch wel de functie van adviseur voor de Chineesche luchtstrijd krachten aanvaarden. Voorts zijn onderhan delingen gevoerd, over den aankoop van Aus tralische gevechtsvliegtuigen door China, ter wijl een groot aantal werklooze Australi sche piloten bezig zou zijn met de vorming van een speciaal eskader, dat den Chineezen hulp zou willen ver'eenen Een rijk in Aus tralië woonachtig Chinees zou bereid zijn de noodige gelden ter beschikking te stellen. In officieele Australische kringen is men van meening, dat een dergelijk optreden van Aus tralische onderdanen veroorloofd is zoo ang Groot-Britannie neutraal blijft in het Ja panscheChineesch conflict. GEVAAR VOOR DRIJFIJS IN BOVEN- EN MIDDEN-RIJNGEBIED. Medegedeeld wordt, dat de ochtendtempe- raturen in het Boven- en Midden-Rijngebied sedert 9 Februari gedaald zijn van het vries punt tot 14 graden. In Neckar, Main, Nabe en Moezel heeft zich drijfijs gevormd, dat zich ook reeds vertoond in het Midden-Rijn gebied. De weringen en sluiswerken bij Kost- heim en aan de monding van cien Main zijn door ijsvorming buiten werking gesteld. De scheepvaart op den Main ligt stil. De binnen komende weerberichten voorspellen voor de eerstvolgende dagen strengen vorst. Men kan dus een toeneming van het drijfijs ver wachten, waardoor ook het Neder-Rijnge- bied in gevaar gebracht zou kunnen worden. HET SKLAREKPROCES. Wat de heeren uitgaven. Bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen de drie gebroeders Sklarek, kwam ter sprake dat Leo Sklarek in den inflatietijd een villa heeft gekocht in het Westen van Berlijn, terwijl zijn broer Willy een villa huurde, waarvoor hij jaarlijks 20.000 M. be taalde. De badkamer heeft alleen 5000 M. aan marmer gekost. De gebroeders Sklarek droegen zijden hemden van 90 M. per stuk, terwijl zij voor hhun sokken 16 M. per paar betaalden. Leo Sklarek heeft volgens een mededeeling van den president van Maart tot September 1929 alleen aan delicatessen meer dan 5000 M. besteed. Max Sklarek heeft in twee jaren tijds voor meer dan 30.000 M wijn gekocht. Voor cog nac betaa'de hij 80 M. per flesch. In totaal hebben de drie gebroeders in twee jaren tijd voor 75.000 M. aan wijn verbruikt. Leo Sklarek heeft van 1 tot 7 September niet minder dan 4'A pond caviaar verbruikt ad. 70 M. per pond. Huilend betreurde Leo Sklarek dat hij geen geld meer heeft en niet weet hoe hij het ooil weer zal kunnen verdienen. De president concludeerde dat de Sklareks in zes jaren tijd 13.5 millioen M. hebben op genomen, hetgeen neerkomt op 700.000 M. per hoofd per jaar. DE M2. Volgens verklaringen van de admiraliteit betreffende den gezonken duikboot M 2 is ge bleken, dat men geen bewijs heeft kunnen vinden voor de verorderstelling, dat een af- deeling van den duikboot na het zinken be woonbaar is gebleven. Men heeft nog geen lijken ontdekt of in het wrak gezien. DE STAATSGREEP IN LITAUEN. Duitsch oorlogsschip naar Memel? Op een in het oog springende plaats wijst „Koenigsb. Alg. Ztg" op het gevaar eener invasie der Littausche jongerenorganisaties in het Memeiland en wordt de zending van een Duitsch oorlogsschip naar het Memelgebied geeischt. Dit zal natuurlijk niet tot taak hebben aan te vallen, doch slechts tot plicht hebben de door de „Marsch auf Me mel" in gevaar gebrachte Duitsche bevolking in het Memelgebied te beschermen en even tueel aan boord te nemen, indien het tot ver der bloedvergieten en botsingen zou komen. BOB-ONGELUK TE OBERHOHENELBE. Zes gewonden. Te Oberhohenelbe, waar kort geleden reeds twee ernstige bob-ongelukken plaats vonden, waarbij' 6 personen zwaar werden gewond, heeft thans een nieuw bob-ongeluk 6 gewon den gemaakt. Een Bob-slede met gymnasias ten, die op den beijzelden weg geen stuur meer hadden over de slede, bokste tegen een steen aan en sloeg om. De 5 gymnasiasten sloegen over de langs den weg loopenden heg en vielen in een diepte van 5 M. Allen wer den gewond, twee hunner zwaar. WERKLOOZENRELLETJES OP NEW FOUNDLAND. Te St. John op New Foundland kwam het gisteren tot ernstige werkloozenonlusten. Een groote menigte had zich verzameld voor het gebouw van het hoog gerechtshof, aange zien men meende, dat het ministerie daar juist in zitting bijeen was, om te beraadsla gen over de maatregelen voor de werkloozen. Ongeveer 2000 werkloozen stonden voor het gebouw en besloten een deputatie naar den minister-president Sir Richard Squires te zen den. Toen deze deputatie echter niet werd toe gelaten, brak de menigte door het politie cordon heen en drong het gebouw binnen Mannen en vrouwen drongen door de gan gen naar de kamer van den minister-president die de werkloozen trachtte te kalmeeren, doch van een hunner een klap in het gelaat kreeg. Toen de minister7' sideijt ook geen kans zag om te ontsnappen, zegde hij toe dat hij op dracht zou geven, dat de uitgereikte hoeveel heid levensmiddelen zou «worden vergroot en dat verhooging van den steun, die thans niet meer bedraagt dan 1 6 dollar per maand zou worden overwogen. föwnetrtand HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Bespreking tusschen de betrokkeh partijen. Gister had te Amsterdam een vergadering plaats van de besturen der Enschedésche en Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereenigin- gen met de besturen van het N.V.V., R K Werkliedenverbond en Christelijk Nationaal Vakverbond ter bespreking van het conflict in de textielindustrie. De besturen waren tot deze bespreking uitgenoodigd door den bur gemeester van Enschedé, den heer Edo J. Bergsma. De besprekingen zullen nog wor den voortgezet. NEDERL. SPOORWEGEN. In de a.s. buitengewone vergadering vaft aandeelhouders der Mij. t. Ezpl. v. Staats spoorwegen en der H.IJ.S.M. zal worden voorgesteld het aangaan van een geldleening van ten hoogste 12 millioen, ineen of in ge deelten. TEGEN CONTINGENTE'ERING De Nederlandsche Vereeniging van han delsagenten, vakgroep Textiel, heeft met het oog op de afgekondigde contingenteeringsbe- sluiten een commissie in het leven geroepen, welke gegevens zal verzamelen en het bestuur van advies zal dienen, opdat dit alle stappen kon doen teneinde opheffing of verbetering te verkrijgen van die besluiten. DE DRANKWET. Treedt 1 April a.s. in werking. Naar de Haagsche correspondent van het Hbld. meldt, zal de wet van 26 November 1931, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, op 1 April a.s. in werking treden. JUBILEUM EDUARD VERKADE. Gisteravond heeft de acteur en tooneel* directeur Ed. Verkade zijn 25-jarig jubileum in het Rika Hopper Theater te Amsterdam herdacht met de première van het tooneel- spel van Alfred Savoir „Hij". TJALKEN BIJ SCHOTLAND WEER VLOT. De beide tjalken, die gisternacht in het ijk bij het eiland Schokland vastraakten, zijn gistermiddag door de motorbooten „Jan" en „Onderneming" veilig de haven binnenge bracht. De beide schepen bleven onbescha digd. CONTINGENTEERING VAN CONFECTIE. Protestvergadering te AmsterdarA Te Amsterdam is Woensdagmiddag een drukbezochte protestvergaderiug gehouden van importeurs, winkeliers en handelsagen ten naar aanleiding van het laatste contin- genteeringsbesluit, met betrekking tot dames- en kinderconfectie. De voorzitter van het in dertijd gevormde voorloopig comité, de heer C. H. Vogelzang uit Haarlem, heeft in een rede de gevolgen van de contingenteeriug voor den handel uiteengezet. De rechtskundige adviseur, mr. Jules Kei zer, drong er vervolgens bij de vergadering op aan een comité van actie te stichten tegen het contingenteeringsbesluit Dit voorstel is bij acclamatie aangenomen. Tot leden van dit comité werden hierna gekozen de heeren J. A. Reuding, Winschoten; T. Swart, Groningen; A. Meyer, Enschedé; C. H. Vogelzang, Haar lem; W. H. Lampe, Den Haag; Witteveen, Utrecht; W. Hanneman, Den Haag; Zwart- senburg, Groningen; Slicherman, Amster dam; Compertz, Arnhem; Spier, Dedems- vaart; Vinke, Utrecht; Lienisch, Alkmaar; Zuurloo, Leiden en Bot, Rotterdam. Nog eenige groote firma's zijn uitgenoodigd, zich in het comité te doen vertegenwoordigen. Besloten is voorts, dat het secretariaat ge vestigd zal worden ten kantore van mr. Jules Keizer, Heerengracht 560 te Amsterdam In de hierna gevolgde huishoudelijke ver gadering werd de te voeren actie uitvoerig be sproken. AANBESTEDING. Uitslag van de openbare aanbesteding vait bestek no. 1453 H.A. voor rijksrekening, ge houden door de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht. Het wijzigen van den landpijler (d. i. de pijler, dienende tot ondersteuning van het noordelijke einde van de zuidelijke vaste brug en het zuidelijke einde van de draaibrug) der Hembrug. Ingekomen 31 bil jetten. Hoogste inschrijver was Adolf Wolfs- liolz Zementpresse te Amsterdam voor 230000, resp. 290.000, resp. 373.000. Nog werd o.a. ingeschreven door C. Klinkert te Oudkarspel 118.600.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1