JUownciaal Tlieuws Siad m Omgeving Ome Jiaiouiëa Jledit&'zakm. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN WINKEL. »€rk. Dit werk had aanbesteed kunnen wor den, met de bepaling dat ICO Bergenaren te werk moesten worden gesteld. Inaien dit werk in de werkverschaffing zou worden uit gevoerd, zou dit last veroorzaken van de zij de van werkgevers en werknemers. Ook kan de gemeente het werk in eigen beheer uitvoe ren, doch dient dan de in het bouwbedrijf gel dende loonen uit te keeren. Aan dit laatste gaf spr. de voorkeur. De voorzitter zeide, dat dit rioolplan j<hans naar voren is gebracht door de drang •m werkgelegenheid. Indien we vakmenschen voor een bepaald werk noodig hebben, beta len we contractloon. De heer Dingerdis merkte op, dat de grondwerkers ook onder het collectief arbeids contract vallen. De heer H e m e 1 r ij k zeide, dat het vor stel den Das hierop neerkomt, dat een gioep werkloozen thans te werk kunnen worden ge steld en vcor de anderen r.og werkgelegen heid te zoeken. De heer Miltenburg zeide, uit het oogpunt van gemeentebelang tegen te stem men. Het voorstel-den Das werd verworpen met 83 stemmen, voor de heeren Dingerdis, den Das en Hemelrijk. De heer d e n D a s zag gaarne, dat de rioleering aan den Bergerweg tot stand kwam. Sor. wilde dit werk zoo spoedig mo gelijk doen uitvoeren. De voorzitter zegde overweging toe. I Burgerlijk Armbestuur, De heer d e n D a s ging het ontstaan van het Burgerlijk Armbestuur na en stelde voor deze instelling de naam van Maatschappe lijk Hulpbetoon te geven, waardoor haar ar beidsgebied wordt uitgebreid, bijv. het ont werpen van een steunregeling. Spr. diende een motie in, waarin B. en W. werd uitge- noodigd een voorstel ten dien aanzien tc doen Devoorzitter zeide, dat de gemeente niet spoedig tot een steunregeling zal gera ken, daar spr. dan liever grootere bedragen voor de werkverschaffing zou voteeren. In dien het vastloopt, zullen B. en W. voorstel len in die richting komen. Naar spr.'s mee ning is deze instelling duurder. De heer H e m e 1 r ij k wees op de ge moedsbezwaren, die velen tegen het Burger lijk Armbestuur hebben. Besloten werd aan de verschillende verzoe ken om uitbreiding van de straatverlichting niet in te willigen, hetgeen eveneens het ge val was met het verzoek van „Berger Be lang", om de kabelhuur af te schaffen. Aan het verzoek van de bewoners van de Heerweg kon eveneens niet worden voldaan, met het oog op de toestand van de gemeente- financiën. Dezen weg zal op de wegenlijst worden geplaatst. Wel zal'het singel-hout .worden weggekapt. T.a.v. de extra-subsidie-aanvrage van 2000 door de Rijwielpadvereeniging „Noord Kennemerland" wer dgezien het be sluit van den raad van Schoori, afwijzend beschikt. De subsidie aan de Openbare Leeszaal te Alkmaar werd verhoogt tot 50. De verschillende ingediende begrootingen, rekeningen en jaarverslagen werden hierna z.h.s. vastgesteld. Met algemeene stemmen werd besloten tot aankoop van een politiehond, met 74 stem men tot aankoop van een motorrijwiel. Hierna werd de begrooting met alge meene stemmen goedgekeurd. Te ruim half één sloot de voorzitter de ver gadering. WERKVERSCHAFFING IN N.-HOLLAND. De voorwaarden voor een provin ciaal subsidie. Het zoo juist verschenen Provinciaal blad van N.-Holland maakt melding van een cir culaire door Ged. Saten verzonden aan de verschillende gemeentebesturen. In deze circulaire wordt gezegd dat in den laatsten tijd meermalen gebleken is dat niet alle gemeentebesturen volledig kennis dragen van de wijze waarop en van de voorwaarden, waaronder een provinciaal subsidie voor werkverschaffing of werkver ruiming kan worden verkregen, hetgeen uit den aard der zaak aan een vlottende be handeling van zaken in den weg staat. Verwezen wordt naar de circulaire van 26 Mei 1926 en 30 Januari 1929. Het telken jare op de provinciale begrooting voor de bestrijding der werkloosheid uitgetrokken bedrag van '200.000 dient in hoofdzaak voor het verleenen van bijdragen aan ge meenten voor deze lichamen ter hand ge nomen werkverschaffingen of met het oog op werkverruiming uitgevoerde werken. Het valt niet gemakkelijk zeggen Ged. Staten de grenzen tusschen werkver schaffing en werkverruiming scherp aan te geven, maar in het algemeen kan toch wel worden gezegd, dat werkverschaffing aan wezig is, indien werken worden uitgevoerd, waarvoor geen geschoolde arbeid is ver- eischt, en bij het ter hand nemen waarvan „het verschaffen van werk" het hoofdmotief is; de bedoelde werken kunnen op zichzelf ook zeker gewenscht worden geacht, maar om aan de uitvoering daarvan het karakter van werkverschaffing toe te kennen, dient wel vast te staan, dat zonder de werkloos heid aan de uitvoering binnen afzienbaren tijd niet zou worden gedacht. Wat is werkverruiming? Bij werkverruiming is daarentegen in het algemeen te denken aan werken, welke ge schoolden arbeid vereischen en, ook los van elke werkloosheidsbestrijding, binnen afzien baren tijd voor uitvoering in aanmerking zouden komen, in het kort gezegd dus aan normale werken, waarvan de uitvoering ten behoeve van de bestrijding van de werkloos heid wordt vervroegd; ook kan voorts van werkverruiming gesproken worden, indien bij de uitvoering van normale werken niet de gebruikelijke en goedkoopste werkmetho de gevolgd wordt, maaf, met het oog op de daardoor te scheppen grootere werkgelegen heid, aan een duurdere, meer arbeidsgele genheid gevende werkwijze de voorkeur ge geven wordt. Of in een bepaald geval van werkver schaffing of werkverruiming gesproken moet worden is. voor wat de subsidieerimr 70-JARIGE, STIJF VAN RHEUMATIEK. Moest eiken avond door weer en wind. Nu weer lenig als toen bij 40 was. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Ik had veel last van kramp en stijf heid in mijn beenen Daar ik 70 jaar ben en ik eiken avond 2 uur moet loopen om kranten te bezorgen, gaf mijn vrouw mij den raad om ook eens Kruschen Salts in te nemen. Ik ben daar zes we ken geleden mede begonnen en ik heb nu geen pijn meer. Mijn beenen zijn nu weer net zoo lenig als toen ik 40 jaar was. Dus ben ik vast besloten om er mee door te gaan zoolang ik leef. Als U het noodig acht, kunt U mijn schrijven be lt-nd maken". P. J- P- te Rotterdam. 70 jaar. Dan functionneert alles zoo vlot niet meer; inwendige stoornis sen brengen kwalen mee, en kunnen aanleiding zijn tot rheumatiek en hevi ge pijnen. Nu wordt Kruschen onmis baar. Kruschen Salt tast direct de oor zaak van het kwaad aan, de scherpkan- tige urinezuur-kristallen, die de ondra gelijke pijnen veroorzaken, worden op gelost en met de andere afvalproducten volkomen verwijderd. Door de ideale combinatie van zes verschillende zouten is Kruschen tevens een zachte aanspo ring voor alle organen, dus zal het on mogelijk zijn dat dergelijke zuren zich weder kunnen ophoopen en zich in uw gewrichten nestelen. Dat '"s de reden waarom een trouw Kruschen-gebruiker geen last van rheumatiek kan hebben. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon. betreft, van belang, daar 't Rijk slechts een, de provincie daarentegen beide vormen van werkloosheidsbestrijding steunt, terwijl zulks mede van beteekenis is voor de vast te stellen loonregeling, zal deze n.1. bij werkverruiming in het aglemeen aldus die nen te zijn, dat de normale, ter plaatse gel dende loonen worden toegekend, bij werk verschaffing zullen uit den aard der zaak maximumloonbepalingen moeten gelden, waarvan de vaststelling aan het Rijk moet worden overgelaten. Subsidie-aanvragen. Indien een gemeentebestuur voor sübsidi- eering door Rijk en provincie van een door haar ter hand te nemen werkverschaffings object in aanmerking wenscht te komen, zal het zich met een daartoe sterkkend verzoek tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw en Ged. Staten moeten richten en in dat adres de gegevens moeten ver strekken, welke voor de beoordeeling van de aanvrage noodig zijn, en voor wat de aanvrage aan de provincie betreft in de voornoemde circulaire van 30 Januari 1929 zijn omschreven. Ged. Staten zullen hun beschikking op een dergelijke aanvrage eerst kunnen nemen, wanneer de minister ten aanzien van de ge vraagde Rijksbijdrage zal hebben beslist, zulks in verband met het feit, dat de vraag of naast het rijkssubsidie ook een provin ciaal subsidie kan worden verleend en. zoo ja, tot welk percentage, mede afhankelijk is van de grootte van de rijksbijdrage; tus schen den minister en Ged. Staten is n.1. overeengekomen, dat de gezamelijke bedra gen van rijk en provincie een zeker percen tage niet mogen overschrijden en de ge meenten in elk geval zelf een deel van d4 kosten dragen moeten. Hoewel de door Ged. Staten te nemen be schikking uit dien hoofde op die van den mi nister wachten moet, verdient het niettemin, ter bevordering van een vlotten gang van zaken, aanbeveling de aanvrage om een pro vinciaal subsidie te gelijk met die tot het verkrijgen van een Rijksbijdrage in te zenden. Ten aanzien van de subsidieering door de provincie van werken, welke bij wijze van werverruiming worden uitgevoerd, wordt opgemerkt, dat als grondslagen voor deze bijdragen in het algemeen worden aange nomen het als gevolg van vervroegde uit voering te lijden renteverlies en de eventu- eele hoogere kosten, voortvloeiend uit de te volgen duurdere werkmethode. In verband daarmede is het gewenscht, dat bij een aan vrage aan Ged. Staten om een subsidie voor werkverruiming mede de gegevens worden verstrekt waaruit dat renteverlies en bedoel de hoogere kosten kunnen worden berekend. Moge een gemeentebestur ten aanzien van vragen betreffende werverschaffing of werk verruiming nog andere inlichtingen wen- schen, dan in deze en vorige circulaires zijn gegeven, dan zijn Ged. Staten gaarne bereid die te verstrekken, terwijl, indien door hen bespreking wordt wenschelijk geacht, zij daartoe een uitnoodiging zullen doen ge worden. Ten slote dringen Ged. Staten er zeer ernstig op aan om, voor zoover er in een ge meente werkloosheid van eenigen omvang bestaat, de werkloozen door werkverschaf fing of (en) werkverruiming zooveel moge lijk aan arbeid te helpen, hetgeen in ver band met de door rijk en provincie te ver leenen subsidies onder voor de gemeente fi- nancieele voorwaarden kan geschieden. WIERINGER WAARD. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Wieringerwaard van het Witte Kruis in het lokaal van den heer H. v. d. Woude. De op komst zeer gering. Wegens ontstentenis van den voorzitter, den heer Haringhuizen, werd de vergadering geleid door den heer J. Speets. Ingekomen was een circulaire van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies, waarbij de heer A. C. Bos zich beschikbaar stelde hier een spreek beurt te vervul en en le trachten hier een af deeling op te richten. Na eenige discussie werd besloten den heer Bos niet uit te nocdigen, omdat er waar- schijnlijk niet veel belangstelling voor de le zing zal zijn. Wei werd besloten dat de af deeling voor 5 lid zal worden van genoemd genootschap. Van eer. destijds hier bestaande afdeeling is nog 27.50 in kas. Dit bedrag zal besteed worden voor de uitzending van een kind naar een herftcllingsoord. Uit het jaarverslag hebben we aangetee- kend dat het ledental van 304 is gestegen 319 leden. Aan S9 gezinnen werden in 1931 151 artikelen in bruikleen gegeven. De rekening van den penningmeester, na gezien door de heeren Jb.Kaan Kz., J- Koo- men en K. Zander, was in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip saldo vorig jaar ad f 140.11, 1337.58 In dit be drag is opgenomen een leening van 680; Uitgaven 1231.07, w.o. een. bedrag van 600 voor het uitbaggeren van de nieuwe badplaats aan de Nieuwesluis. Batig saldo 106.51. De heer Zander stelde namens de commis- fie voor de rekening goedte keuren. Aldus besloten onder dank aan de penningmeester voor zijn beheer ei. aan de commissie voor haar bemoeiingen. Door den heer W. Bron werd verslag uit gebracht van de gehouden algemeene verga dering. Hierna volgde verkiezing 3 bestuurs leden. Aftredend waren de heeren W. Bron, J. Speets en W. Peereboom, die niet herkies baar waren Gekozen werden de hepren Jb. Kaan Kz., J. Koomen en K. Zander. De heer Speets bracht dank aan de aftredende be stuursleden voor hetgeen zij in het belang der vereeniging hebben gedaan, terwijl de heer Sleutel dank bracht aan den heer Speets Hierna sluiting. SCHOORL. Eerste lustrum .Schoorl's Gemengd Koor". Ter herdenking van het 5-jarig bestaan van bovengenoemd koor, zal een jubileum concert worden gegeven op Zondag 14 Februari a.s., waarvoor de medewerking is verkregen vrn Alkmaarsch Dubbelmannen- kwartet „Za.ig en Vriendschap", dir. Corn. Jonker, dat behalve eenige gewone liederen, ook zal uitvoeren de mooie wals van Strausz „Rosen aus dem Süden". Door het Gemengd Koor zullen worden uitgevoerd: werken van Olman, Bonset, Ber- nard Diamant en Roeske. Voorzeker een pro gramma dat het bijwonen van dit concert bij zonder aantrekkelijk maakt. Zangliefhebbers, verzuim dus niet en komt allen op 14 Februari naar 't feestconcert van „Schoorl's Gemengd Koor." Woensdagavond is besloten tot op richting van een Crisiscomité, hetwelk is samengesteld als volgt: voorzitter de heer J. Koster, secretaris de heer G. J. van Leersum, penningmeesteresse me vrouw H. Keetman—Schoori. Voorts de dames A. van ZoonenMo lenaar, K. E. de Ridderde Zeeuw, D. Broersma—de Boer en de Heeren G. Kamp, J. Vethman, J. Slot, A. Rol en L. van Wijk, leden. Circulaire's zullen worden rondgezon den bij de ingezetenen waarna lijsten zullen worden aangeboden en opname geschieden van beschikbaar gestelde goederen en kleedingstukken. Van de bijeengebrachte gelden zal 10 pet. worden afgedragen aan het Natio naal Crisis-comité. DE LANGENDI IK. Wijkverpleging. Kort verslag van de werkzaamheden der wijkverpleging en tuberculose bestrijding ten behoeve van de gemeenten Broek op Langen- dijk, Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel over het jaar 1931. In totaal werden gedurende 1931 5119 bezoeken afgelegd resp. voor de wijkverple ging 4154 en voor de tuberculosebestrijding 965, gespecificeerd als volgt: voor de wijk verpleging gedurende 1931 4154 bezoeken, in 1930 3118, derhalve in 1931 1036 bezoeken meer. T uberculosebestrijding. Op 1 Jan. 1931 stonden ingeschreven 51 gezinnen met 50 pat., bijgekomen in 1931 26 gezinnen met 27 pat., totaal 77 gezinnen met 78 patiëntenafgeschreven door vertrek of andere reden 7 gezinnen met 7 patiëntenop 31 Dec. 1931 dus nog onder toezicht 70 ge zinnen met 71 pat. Aan deze gezinnen wer den gedurende 1931 965 bezoeken gebracht verdeeld als volgt: a. Wijkverpleging 311 be zoeken, b. huisbezoek 640 bezoeken en c. Maatsehappelijkwerk 14 bezoeken. Naar Sanatoria werden uitgezonden 10 patiënten, 8 hiervan zijn uitgezonden voor provincie en gemeenten en 2 kwamen voor kosten van den Raad van Arbeid. Voor ob servatie naar 't ziekenhuis 2 patiënten gezon den voor rekening van den Raad van Arbeid en Ziekenhuisverpleging. Uitgezonden zijn naar vacantie kolonie te Nunspeet 4 kinderen op kosten van de afd Langendijk van het C. G. Kinderherstelling en Vacantiekolonie. Gedurende 1931 had 4 maal ontsmetting van lijf en beddegoed plaats, 3 maal woning ontsmettingen, woningverbetering 7 maal. Wij kunnen aan bovenstaande cijfers weer zien dat het aantal onder toezicht staande gezinnen van de tuberculosebestrijding steeds grooter wordt en het werk zich al meer en meer uitbreidt. 26 gezinnen kwamen er in 1931 weer bij waar controle en huisbezoek noodig was en daarnaast zijfl er nog heel wat gezinnen op het C. B. geweest die niet voor huisbezoek in aanmerking kwamen. Het is hier helaas een streek waar heel veel tuberculose heerscht, maar wij kunnen veel bereiken wanneer wij a'len ook dit jaar mede werken om deze zoo gevreesde ziekte kracht dadig te bestrijden. Men vergete nooit: voor komen is beter dan genezen. Hoogtezon. 17 Nov. werd de hoogtezon in gebruik ge nomen. Er waren om te beginnen 3 middagen in de week hiervoor vastgesteld, doch door de groote toename van patiënten, moest het thans uitgebreid worden tot drie dagen Wij hopen dan ook dat de hoogtezon in het be lang voor onze Langendijker leden goede resultaten mag hebben. GLADDE OPRIT VAN EEN BRUG. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland, richtte tot het bestuur van den Beemster Polder een schrijven om er op te wijzen, dat bij vorst en ijzel de zoo genaamde Beemster brug bij Schermerhorn slechts voor de helft, n.1. het Westelijk deel, met zand bestrooid wordt De afrit naar den polder is daardoor zeer gevaarlijk, aangezien tevens een bocht in Z-richting gemaakt meet worden. Eigenlijk is het, dat de oprit uit den polder naar Purmerend wel met zand be strooid wordt. Uit de klachten daaromtrent blijkt wel, dat het zandstrooien bij gladheid door de weg gebruikers in hooge mate gewaardeerd wordt en dat er menig ongeluk door voor komen wordt. In het belang van de veiligheid van het ver keer op den weg verzocht de B. B. N. maat regelen te willen treffen, dat bij zich voor doende gevallen van gladheid bij ijzel of vorst ook de O. helft van de Beemsterbrug met zand bestrooid wordt. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Een goed geslaagde avond, waar op weer 22 nieuwe leden werden gewonnen. Der gewoonte getrouw heeft de Afd. Alk maar van den Bond voor Staatspensionnee- ring weder haar jaarlijksche uitvoering ge geven en eveneens der gewoonte ge trouw kan ook nu weer gesproken worden van een succesvollen propaganda-avonfl hoewel het tooneelstuk, dat gegeven werd, nu juist niet een propagandistische strekking had. Dat zich weer 22 nieuwe leden aanmeld den, is zeker wel te danken aan het krachtige openingswoord van den altijd op de bres staanden voorzitter, den heer H. B r u i n Nz. Na het welkom te hebben toegeroepen aan de vele aanwezigen de groote zaal van de Harmonie v/as g> heel gevuld en op het balkon zaten cok nog een aantal menstiien zei hij geen lange rede te zullen houden, maar wij weten het als de heer Bruin eenmaal over het Vbor hem heilige ideaal van staatspensionneeiing aan het woord is, wordt hij éên en al propagan dist. Hij beloofde dan ook den strijd te zullen voortzetten tot de overwinning bevochten is. Hij weerlegde de meening der tegenstanders onder a.-r., c.-h. en r.-k. als zou het premie- vrij staatspensioen in strijd zijn met Gods Woord en ons volk demoraliseeren. Spr. stel de tegenover den eisch van den B. v. S. den oorlog en vroeg dan wat het meest zou demo raliseeren en het meest strijdig zou zijn met Gods Woord. Dertig jaren geleden riep dr. Kuyper reeds: „Onze ouden kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht" en zoovele jaren later zei de heer Colijn: „Aan de sociale nooden van ons volk kan geen gehoor wor den gegeven". Wel worden er millioenen bij millioenen weggesmeten vcor het oorlogs monster, maar het handjevol geld, dat noo dig is om wat licht te laten schijnen in de woningen van zoovele arme ouden van dagen, kan er niet af! Maar de B. v. S., waarin voor iedereen plaats, zonder onderscheid van rang of stand, kleur of godsdienst, zal volhouden. De israë- lieten zwierven oudtijds 40 jaar in de woestijn eer zij het Beloofde Land mochten betreden Wij vechten nu reeds 32 jaar. Zullen wij nog 8 jaar moeten volhouden? Het is haast niet te denken, maar als het moet, dan ja! Wij geven het niet op! Spr. wees dan op de groote kapitalen, die worden betaald voor luxueus ingerichte scho len en voor het militairisme, welke laatste uitgaven zoo zeer zijn gestegen, dat de staten thans in Genève bijeen zijn om tot verminde ring ervan te komen, en hij sprak den wensch uit, dat de ontwapeningsconferentie er toe zal mogen leiden, dat er geld los komt voor sociale doeleinden, waartoe dan de premie- vrije staatspensionneering zal moeten be- hooren. Spr. wenschte alle aanwezigen, onder wie de bestuursleden der federatie en afg:aar- digden van Koedijk, Heiloo, Castricum en Hensbroek en de oudjes uit de Diaconie dé ouden van dagen uit de Piusstichting konden niet aanwezig zijn wegens den vastentijd voortaan zou daar beter rekening mee wor den gehouden een genoeglijken avond en gaf daarna de arbeiderstooneelvereeniging „Falkland" uit Heiloo gelegenheid voor de opvoering van het blijspel „Twee Wapens", een stuk in vier bedrijven naar het Duitsch van Oscar Blumenthal en Gustav Kadelberg Dit stuk komt neer op het volgende: Een Duitsch jong edelman wordt in een badplaats werkelijk verliefd op een lieftallig Ameri- kaansch meisje en hij vindt gehoor bij haar. Zijn vader gaat prat op een ouden stamboom en rilt bij de gedachte, dat zijn zoon wil trouwen met de dochter van exportslager. Al is deze ook nog zoo rijk, het is toch „maar een varkensslager". Deze slager een self made man, die als arme Berlijnsche jongen naar Amerika ging komt voor de bruiloft over uit Chicago en al heel gauw liggen bei de vaders overhoop, omdat ieder voor zich een meening heeft over de waarde van een oud familiewapen tegen het wapen van den ar beid. De twist, die wel weer wordt bijgelegd, maar telkens weer ontbrandt, dreigt ook zwarte schaduwen te werpen op het geluk der beide jongelieden, maar ten slotte loopt alles natuurlijk nog goed af. Nieuw is het stuk zeker niet, maar Falk land heeft het gisteravond zoodanig gespeeld, dat men geneigd is te zeggen: het veroudert niet. De heeren Rcssenbacker (de regisseur) en J. Wiitenberns waren resp. als de oude Duitsche baron en de Amerikaan-che slager bijzonder goed en wisten tal van dingen zeer juist te zeggen. De heer W. Kaagman als de jonge echtgenoot en mej. N. Schuit als de Amerikaansche miss toonden een goede op vatting van hunne rollen te hebben, zoodat het publiek meeleefde met de moeilijkheden in hun jonge liefde. De andere spelers de heeren A. de Gier (dubbele rol) en Jb. Speur en de dames B. Vennik, S. Speur—Jonker en H. Vennik hadden kleinere rollen, waarin desondanks nog meermalen veel geëischt werd. Zij heb ben dit begrepen en mede aan hun spel is het te danken, dat de Afd. Alkmaar van den B. v. S. opnieuw kon spreken van een goed ge slaagden avond. Het woord van dank, door den heer Bruin aan de spelers gebracht, was zeer zeker verdiend. De avond werd opgeluisterd door de hee ren Stam (viool) en van Twuijver (piano), van Langendijk, die daarmee veel succes be haalden. KORTE BERICHTEN. Heden zal prof. dr. E- C. van Leersum, directeur van het Nederlandsch Instituut voor Volksvoeding, zeventig jaar worden. JAPAN KOOPT MAIS IN OOST-INDIE. Volgens een bericht uit Soerabaja worden in Malang de laatste dagen aanzienlijke hoeveelheden mais opgekocht door Japansche kooplieden voor uitvoer naar Japan, zooveel zelfs, dat de voor de eigen bevolking noodige voorraad reeds daarvoor is aangesproken als gevolg van den vrij hoogen prijs die besteed wordt. Dat kan dan een bedenkelijk verschijnsel worden JEUGDIGE BOEFJES. Een viertal jongelui maakten op zekeren dag, in Augustus van het vorige jaar, het plan om in te breken in ëen fabriekskantoor te Amsterdam. Een der jongens, een kantoor bediende, wiens vader procuratiehouder op het bedoelde kantoor was, wist echter een eenvoudiger manier om binnen te komen. Hij stal van zijn vader de sleutels van de buiten deur en de brandkast, maakte een platte grond van het kantoor en aldus toegerust toog zijn „bendegenoot", een winkelbediende, cp zekeren avond naar het kantoor. De brandkast was spoedig gevonden en den vol genden dag vond de boekhoudster het geld kistje boven op de brandkast terug, beroofd van ruim 400. Het bleek, dat de dader het geld had gedeeld met zijn drie vrienden. Het geld was weldra omgezet in een banjo, een kano, een fototoestel en door een van hen werd zelfs een revolver gekocht. Heden had het viertal, dat een volmondige bekentenis aflegde, zich voor de Vijfde Ka mer der rechtbank te verantwoorden. De Ofiicier van Justitie, Mr. Bosch, achtte de feiten zeer ernstig, hij eischte tegen der. jongeman, die de sleutels van zijn vader had gestolen, en die de auctor intellectualis van het gebeurde was, een gevangenisstraf van één jaar, tegen den winkelbediende, die de diefstal op het kantoor had gepleegd, vorder de hij acht maanden gevangenisstraf, terwijl hij tegen ieder der beide andere verdachten twee maanden eischte wegens heling. 103. Tuimeltje holde de muts achterna en kikker Karei moest er echt hard om lachen, maar toen hij zag dat Tui meltje steeds verder en verder rende, zette hij het ook op een loopen. Het was alsof de wind er plezier In had, die twee kereltjes zoo te zien hijgen, want telkens als Tui meltje bij de muts was en die wilde grijpen, tjoepte deze weer de lucht door» 104. Op een hoogen berg stond een boom en daar bleef de muts in hangen. Tuimel stond er wel een beetje raar van te kijken, want hij kon niet goed in boomen klimmen, maar zijn hoofd was zoo koud en het waaide nog altijd zoo hard, dat hij wel moest probeeren. boven in den boom te komen en zijn muts te pakken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6