Aikmaarsciie Courant. ZOO 000 ALS GIJ U VOELT £and6oim m Veeteelt ^Binnenland 5ilmnieuws Rechtszaken Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrijdiiir Februari "cOOP. ZUIVELFABRIEK „AURORA" TE OPMEER. VEEVOEDINGSVRAAGSTUKKEN. 458e STAATSLOTERIJ, No 36 1932 Men schrijft ons: Deze vereeniging hield Dinsdag 9 Febru ari hare voorjaarsvergadering in het café Baerdemaeker" te Spanbroek De opkomst •was buitengewoon groot. Van de 325 leden waren 153 ter vergadering. 1 De voorzitter, de heer K. Bos, opende de vergadering met een woord van we1 kom. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat er zoo'n flink bezoek was, waaruit bleek, dat er wel belangstelling voor de eigen zaak be stond. Hij gaf hierop nog een korte beschou wing over de algemeene toestand, die voor (jen boer wel zeer slecht is, en verzocht daar na aan den secretaris, den hr. D. Pijper, de notulen van de vorige vergadering te lezen Hierna was het woord aan den directeur, die zeer uitvoerige mededeelingen deed be treffende het bedrijf, maar ook vooral gaf bij de leden een overzicht van al de moei lijkheden die tegenwoordig de export van zuivelproducten in den vorm van hooge in voerrechten, deviezen-regeling, contigentee- ring en dergelijke in den weg worden ge legd. Uit deze mededeelingen kunnen wij als voornaamste weergeven Omzet. i In de eerste 9 maanden van het boekjaar, van 1 Mei 1931—1 Februari 1932 was ont vangen 12.266.000 Kg. melk, hetgeen vrij- ,wel overeenkomt met hetgeen in het vorigj 'boekjaar in dit tijdvak werd ontvangen. Door de daling van de zuivelprijzen was de opbrengst echtei belangrijk lager en maakte dit een verschil van pl.m. 215 000, het geen omgerekend per koe in djze 9 maan den een mindere opbrengst van 55 a 60 gul den beteekend. De fabriek had echter in dit tijdvak nog ruim 6 cent per Kg. geleverde melk netto kunnen uitbetalen De onkosten zu'len dit loopende boekjaar met inbegrip van afschrijving en melkvervoer, kortom alle exploitatiekosten, niet loven 1.10 per 100 Kg. komen. Een nabetaling van ongeveer 35 cent per 100 Kg. melk op 't einde van dit boekjaar is wel zoo goed als zeker. Boter en kaas. De kwaliteit van de producten was goed, en de verkoop was vrij regelmatig verioo pen. Echter wees de directeur, met het oog cp een bepaald gebrek dat zich nog een en kele maal voordoet, en zich pas later open baart, er op, dat wij alles willen en ook moeten doen om bij al onze afnemers een vast vertrouwen in de kwaliteit en de houd baarheid van ons product, gevestigd te krij gen- Verkiezingen. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Bos, A. Helder en D. Olie werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. In de vacature D. Pijper werd gekozen de heer C. Schilder, Hoogwoud. Alle heeren namen de benoeming aan en zegden de vergadering dank voor 't groote vertrouwen in hun gesteld. Bij dit punt werden door den voorzitter de groote verdiensten van den heer Pijper als bestuurslid en als secretaris in 't licht ge steld. Het is een verlies voor onze Vereen! ging, dat de heer Pijper wegens vertrek moet bedanken, zeide spreker. Ook de heer Gaaijaard sprak van uit de vergadering woorden van waardeering voor 't werk van den heer Pijper, en sprak den wensch uit, dat het de vergadering mocht gelukken een waardig opvolger te kiezen. Als leden van de commissie voor 't na zien van de jaarrekening werden in de plaats van de heeren C. Schilder en J. L. Kuiper gekozen de heeren A. Entius en Jac Druif. Een inleiding over „Veearbitrage" kon, wegens een misverstand tusschen bestuur en inleider, wat betrof de datum van de verga dering, niet worden gehouden Bij de rondvraag werden eenige vragen gesteld en beantwoord, waarna door den di recteur nog enkele woorden werden gespro ken betreffende het vertrek van den heer Pij per. Deze schetste den heer Pijper als een veehouder, die z'n doen en laten terdege overweegt, goed ontwikkeld is, die z'n blik steeds op de toekomst heeft gericht en iemand is met initiatief Spreker betreurde de omstandigheden die er toe hebben geleid, dat de heer Pijper meende beter te doen een anderen werkkring te zoeken met gunstiger bestaansvoorwaarden De fabriek in 't bijzonder, maar ook de boerenorganisaties in deze omgeving in het algemeen kunnen dezen flinken man moeilijk missen. Hij wenschte den heer Pijper toe, dat het hem en z'n gezin in de nieuwe omgeving wel moge gaan, en dat hij er een prettigen werkkring mag vinden. Hierna nam de heer Pijper met eenige welgekozen woorden afscheid van de leden. Hij zeide, dat het neerleggen van zijn func tie als secretaris van „Aurora" één van die dingen is, die hem bij z'n vertrek met wee moed vervullen. Deze functie heeft hij steeds met groot genoegen waargenomen. Dit was natuurlijk mede een gevolg hiervan, dat de zaken van de fabriek goed liepen, de resul taten uitstekend waren en de verhouding on derling van leden, bestuur en directeur zeer !;oed. Onze zaak werd steeds mede door oe eden krachtig gesteund en hij wil nog dit tot de leden zeggen, mocht Uw Vereeniging, ondanks het goede beheer, eens tegenslagen ondervinden, ontzeg dan niet aan bestuur en directeur Uw vertrouwen, maar steun Uw zaak door welwillende opbouwende critiek „Aurora" is steeds geweest en zal dan nog lang kunnen blijven, een zegen voor degenen die er bij betrokken zijn. De voorzitter sloot hierna de vergadering met een woord van dank aan alle aanwezi- gen, ""°.r de wijze waarop hem de leiding ge makkelijk is gemaakt, en voor de prettige toon die hier ook vandaag weer heerschte. Tegen onaangenamen renfc nit den mond j&e'S 2U?1® ,2 iginds het gebruik van Uw tandpasta „Chlorodont" helder-witte tanden bezit, terwijl bovendien de onaangename reuk uit den mond, waarvan ik vroeger last heb gehad, is verdwenen. Ik kan Uw Chlorodont dan ook sterk aanbevelen." (w. g.) E. G., Mainz. Verlangt alleen de echte Chlorodont-tandpasta met rooa- wit-blauwe garantiestrook, tube 35 cent en 60 cent! Tot voor enkele jaren meende men het geheele veevoedingsvraagstuk te beheer- schen, als men wist te spreken over ei wit, koolhydraten en vetten. Later kwa men daar nog enkele andere zaken als zetmeel waarde, voedereenheid, melk- wnarde enz. bij. En nog weer later se dert 1912 is men begonnen aandacht te schenken aan de vitamingn, eerst twee, toen drie en vier, en thans reeds vijf. on- OLtbeenijke stoffen voor een goede vee voeding. Over geen deel der veevoeding is zoo veel geschreven en gepraat als over de ze vitaminen. Zooveel dat eveneens klei ne, doch daarom niet minder belangrij ke en onmisbare onderdeelen van het voedsel, de minerale bestanddeelen, daardoor een tijdlang op den achter grond geschoven zijn. Nu is in de laatste jaren gelukkig weer meer de aandacht aan deze stof fen geschonken en hebben meerdere nauwkeurige voederproeven bewezen, dat een gebrek aan voldoende minerale bestanddeelen zeer funeste gevolgen voor het vee kan hebben. Gebleken is zelfs, dat, als men de dieren voedert met voldoende hoeveelheden vet, eiwit en ze meel en men haalt de uiterst geringe hoeveelheden mineralen uit het voedsel, de dieren nog eerder sterven, dan wan neer ze heelemaal geen voedsel krijgen dus verhongeren. Twee van de voornaamste dezer mi neralen zijn wel fosfor en kalk die in al le cellen voorkomen. En, zooals men zal weten, is het geheele lichaam der dieren, (geraamte, spieren, huid. enz.) opge bouwd uit cellen. Ook chloor, ijzer, na trium, kalium enz. komen in verschil lende deelen van het lichaam, o.a. het bloed, voor. Melkkoeien hebben bijzonder veel kalk en fosforzuur noodig, want de melk be vat per Liter c a 7 gram z.g zouten, waai van ongeveer een vierde deel kalk, en een ander vierde deel fosforzuurzou- ten zijn Wanneer de koeien flink melk geven, wordt meer van deze mineralen in de melk afgescheiden, dan dat uit het voedsel voor het lichaam beschikbaar komt. Het lichaam teert dus in aan deze stoffen. Wanneer dit te krachtig gaat, dan zal de gezondheid van het dier er door lijden. Men doet dus goed in den tijd, dat de koeien droog staan of weinig melk ge ven, voor een reserve te zorgen. Dit kan door het geven van voedingsstoffen, die rijk fcijn aan fosforzuur en kalk. Wij zouden daarom de aandacht er op wil len vestigen, van hoe groote beteekenis het is, dat men zorgt voor voldoende hoeveelheid fosforzuur en kalk in het weidegras en in het hooi te krijgen. Een slecht beenderengestel treft daar juist aan waar het weidegras arm is aan de ze bestanddeelen. Ook komt daar het meest voor hetv erwerpen, zwak of dood geboren worden bij koeien en varkens. De, in het voorjaar, kort na het in de weide laten van het vee, in ons land nog al eens voorkomende gevreesde kop- ziekte, ontstaat door een stoornis van de kalkstofwisseling. Weinig hooi verstrekken en veel k vthtvoeder met stroo als „buikvul ling" geven, verhoogt de kans op een verkeerdeverhouding der minerale be standdeelen in het dierlijk lichaam, zéér. Wij raden dan ook aan te zorgen voor etn goede weide en voor goed hooiland. Door een goede en daarbij goedkoope be mesting te geven is men zijn eigen vee voederfabrikant. Dit is een voordeelige zaak. In deze tijden moet alles „uitge kiend" worden om zoo goed mogelijk en zoo voordeelig mogelijk te boeren. De zwavelzure ammoniak, een goed koop nationaal product, zal men met groote kans op succes op grasland aan wenden en wanneer daarna ook Tho- masslakkenmeel gegeven wordt (na tuurlijk niet gelijktijdig, doch met een voldoende tusschenpoos) dan geeft men daarmee en fosforzuur en kali aan den bodem om door het gras opgenomen te worden en zoo voor het welzijn van het dierlijk lichaam te dienen. Zwavelzure ammoniak geeft een krachtige aanspo ring tot éen rijke oogst van eiwit-rijk leen voortgebracht worden als ook fos- (stikstofhoudend) voedsel. Dit kan al- forzuur kalk en kali aanwezig is. Als men de beide eersten, die in den regel niet voldoende voorradig zijn, door slak- kenmeel aanbrengt, krijgt men een deugdelijk en goedkoop veevoeder, en houdt of krijgt men gezond vee, dat een stootje kan uitstaan. RENTELOOZE VOORSCHOTTEN DOOR DE GELDERSCHE STATEN. Bij de Geldersche Staten heeft een groep leden een voorstel aanhangig gemaakt om 100.000 beschikbaar te stellen voor het verleenen van rentelooze voorschotten aan kleine land- en tuinbouwers. In de afdeelingen der Staten vond men algemeen het in Noord-Holland toegepaste systeem van provinciale borgstelling te ver kiezen. Deze leden waren voorts van meening, dat met 100.000 slechts aan een zeer klein aantal slachtoffers hulp zou kunnen worden verleend. Indien men aanneemt, dat Gelder land 21.000 kleine landbouwbedrijven kent en een zevende „en déconfiture" is, betee- kent dit voor elk een steun van 3<X DE MOORD TE HEMMEN. De aangehoudene heeft moord en diefstad bekend. Hij was als vriend ontvangen. Naar het Hbld. verneemt, heeft de gear resteerde vischventer uit Opheusden in het Huis van Bewaring te Arnhem aan den rech- ter-commissaris bekend, den moord op de 73- jarige weduwe te Hemmen te hebben ge pleegd en zich bovendien aan dierftal van geld te hebben schuldig gemaakt. De moord werd met voorbedachten rade gepleegd. De man was Zaterdagavond om halfacht ten huize van de weduwe verschenen, met wie hij bevriend was en die tweemaal per week visch van hem kocht. De venter verkeerden laatsten tijd in financieele moeilijkheden en ging met de vooropgezette bedoeling diefstal te plegen. Hij plaatste zijn rijwiel voor het raam en zijn klompen voor de deur. De vrouw ontving hem hartelijk en gaf hem koffie, waarna hij een gesprek over koetjes en kalfjes begon De man had een knuppel onder zijn kleeding verborgen en wachtte op een gunstige gelegenheid om zijn slag te slaan Omstreeks halftien heeft hij de vrouw onver hoeds een geweldige slag op den schedel ge geven. De oude vrouw stortte op den grond, doch was niet dood. Hij heeft haar daarna met den knuppel op het hoofd geslagen tot het slachtoffer uren te-ken van leven meer gaf. Uit een hoekkastje heeft hij vervolgens een bedrag van ongeveer 50 gestolen en is daarna overhaast gevlucht. Op den weg naar Opheusden heeft hij den knippel weggewor pen, waar deze gistermiddag op aanwijzing van den misdadiger, die daartoe naar Hem men was overgebracht, is gevonden. De man heeft zich na het plegen van den moord zoo snel mogelijk uit de voeten ge maakt, waardoor het te verklaren is. dat twee portemonnaies met geld onaangeroerd op de tafel werden gevonden. NA DEN INVAL BIJ „DE TRIBUNE". Gerechtelijk onderzoek tegen den directeur gelast. Blijkens een mededeeling in „De Tribune" is thans tegen den directeur van de drukkerij „Ttalanta", den heer C. Kuijper, die de druk ker is van het communistisch dagblad, een gerechteliik vooronderzoek gelast. Dit onderzoek geschiedt naar aanleiding va nartikelen in het blad van 18 Nov. 1931 „Hoe de politie te Rotterdam provoceert", van 12 Dec. 1931 ..De ministers op leugens betrapt" en van 16 Dec. d. a. v. over „Groote demonstraties te Rotterdam". OP HETTERDAAD GETRAPT. Twee mannen aangehouden na een sensationeele jacht. De Nijmeegsche recherche heeft gister avond omstreeks tien uur een goeden slag ge slagen. Reeds geruimen tijd koesterde zij verdenking tegen een paar beruchte indivi duen, dat zij debet waren aan de vele inbra ken, die den laatsten tijd te Nijmegen plaats vonden. Gisteravond omstreeks tien uur be trapten zij de beide mannen op heeterdaad bij een poging tot inbraak in de magazijn van den heer B. Pollmanrr, in de Broerstraat. Toen de rechercheurs tot de arrestatie wilden overgaan, namen beide mannen de vlucht. De rechercheurs losten eenige schoten, waar op een aantal agenten toesnelde, die de in brekers op de Groote Markt wisten te grij pen. Zij werden onmiddellijk naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Daar de schietpartij en de sensationeele jacht in het centrum der stad geschiedden, was de publieke belangstelling zeer groot. DE BRUG BIJ ZALTBOMMEL. Opdracht aan een Nederlandsche fabriek. De fabriek'Werkspoor te Amsterdam heeft van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht gekergen tot den bouw van de overspannin gen voor een brug over het zomerbed van de Waal bij Zalt-Bommel. Bij de uitvoering van dit groote werk zal een bedrag van 633.000 gemoeid zijn. EEN VROUWELIJKE AMATEUR DETECTIVE. Een Pool, die heel wat op zijn kerfstok had, door een vrouw ge arresteerd. Het verraderlijke hemd. Eenigen tijd geleden werd aangifte ge daan, dat er aan boord van de in de Spoor weghaven te Rotterdam liggende sleepboot Cornelis Hendrik was ingebroken. Wat si garen en sigaretten, kledingstukken, een scheermes en wat snuisterijen waren ge stolen. Een rechercheur van de rivierpolitie trok op onderzoek uit en hij ontdekte in de zaak van een opkooper in het havenkwartier een gedeelte van de gestolen goederen. De opkooper wist te vertellen, dat hij het goed had gekocht van een vreemdeling, die ver moedelijk een Pool was. De rechercheur zei, dat hij dien Pool graag zou leeren kennen, omdat het goed van diefstal afkomstig was. De opkooper schrik van deze mededeeling en beloofde alle mogelijke medewerking, uit angst, dat hij misschien van heling zou wor den verdacht. Een paar dagen latere meende de vrouw- van den koopman den gezochten Pool in een café aan den Schiedamschendijk te zien zit ten. Zij stapte kordaat op hem af en maakte eens een praatje met hem. Gesterkt in de meening, dat zij inderdaad met den gezochte te doen had, lokte zij hem mee naar buiten. Samen gingen zij op weg naar haar moning, maar onderweg kreeg de Pool argwaan en hij zei toch maar liever weg te gaan. E>e vrouw wees hem een cafétje aan zij liepen op dat oogenblik op de Leuvehaven en vroeg hem, daar samen te gaan zitten. De Pool liep weer een eindje mee, maar opnieuw kreeg hij argwaan. Toen hij weg wilde loo- pen, greep de vrouw hem stevig in zijn kraag zij stonden toen vlak bij den poli tiepost aan de Leuvehaven en met een fer- men zet duwde zij hem het politie-bureautje binnen. „Pak aan, een arrestant", riep zij de verblufte agenten toe. Men hield den man vast en waarschuwde de rivierpolitie. De man werd naar het bu reau in de Schiehaven overgebracht en daar bleek al spoedig, dat men inderdaad men den gezochten Pool had te doen. Het was de 32- jarige zeeman J. P. Toen men hem vroeg, hoe hij in Rotterdam was gekomen, gaf hij eerst ontwijkende antwoorden en vertelde daarna, als verstekeling met een schip uit Antwerpen te zijn gekomen. Zijn verhaal klopte niet heelemaal en men besloot hem eens aan den lijve te onderzoeken. Toen de man zijn boezeroen uittrok, bleek dat zijn hemd een ingeweven nummerplaatje droeg. Het hemd behoorde kennelijk tot een of an dere gestichtskleeding. Na eenig zoeken vond men in een Belgisch politieblad een verzoek om aanhouding van den Pool J. P., die uit de strafgevangenis te Mencplas, bij Turn hout, was ontsnapt en die kleeren droeg, wel ke waren gemerkt met hetzelfde nummer als op het werkplaatje stond. P. was te Brussel tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, we gens diefstal. Voorts bleek, dat de Fransche justitie hem zocht, eveneens wegens diefstal. P. is in het huis van bewaring opgesloten en de Belgische justitie is er mee in kennis gesteld, dat de ontvluchte gedetneerde is ge knipt SCHEEPSMOTOR GESPRONGEN. Eén gewonde Gistermorgen omstreeks 10 uur wilde de 20-jarige schippersknecht B. v. d. K., uit Goudswaard, aan boord van de in de Park haven te Rotterdam liggende motorboot Twee Gebroeders den motor aanzetten. Daarbij is de knalpot gesprongen. V. d. K kreeg een stuk ijzer tegen het hoofd Met een ernstige hoofdwond is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. WERKVERSCHAFFINGEN. Stop gezet wegens vorst. Wegens de vorst zijn gistermorgen de meest werkverschaffingen in het Noorden en Oosten van ons land stopgezet. BRANDEN. Op het buitengoed Boerskotten, bij Oldenzaa', is gisternacht een boerenbehuizing bewoond door den landbouwer H. Teggeler en toebehoorende aan de familie Essink, te Oldenzaal, afgebrand. De levende have werd gered.. Kinderen als brandstichters? Te Garijp (Fr.) heeft een brand gewoed in de boerderij van H. Smedes. De schuur werd een prooi der vlammen. Twee koeien kwamen om. De brand is vermoedelijk door kinderen gesticht. Teekenschool uitgebrand. Donderdagmorgen vroeg werd brand ont dekt in de teekenschool, staande aan de markt te Wychen. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, kon aanvankelijk geen water geven, daar ten gevolge van de vorst de slooten waren toegevroren. Hierdoor duurde het niet lang, of het geheele gebouw stond in lichtelaaie. Ér ontstond een groot gevaar voor de belendende perceelen. Na eenigen tijd gelukte het echter toch water te geven, waardoor uitbreiding van den brand werd voorkomen. De teekenschool brandde volkomen uit. Alleen de muren ble ven staan. Vermoedelijk is de brand reeds Woens dagavond, toen in de school les gegeven werd, ontstaan en heeft het vuur den gehee- len nacht gesmeuld. Verzekering dekt de schade. KORTE BERICHTEN. Woensdagnacht is ingebroken in de r.k. kerk aan de Mathenesserlaan te Rotter dam. Een aantal offerblokken zijn geledigd. De dieven hebben voorts getracht het taber nakel te forceeren. Een koperen plaats is be schadigd, maar uit het tabernakel wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. In het bankgebouw van de firma Ril- lees en Zoonen te Rotterdam is gistermorgen een man door de lift dood' gedrukt. (Niet Officieel) 't Trekking van Vrlidag 12 Februari 1932 5e KLASSE. 17e LIJST. HOOGE PRIJZEN: 18477 1000 en premie van 30.000 12925 1000. 10111 met premie 3000. 5750 400. 15701 16032 ƒ100. Prijzen van 70. 8 751 1126 1186 1203 1990 2359 2977 4547 6321 6848 8008 8236 11461 11641 13740 18361 NIETEN. 115 512 1078 1367 1767 2020 2037 2051 2390 2744 2745 2790 2862 3272 3438 3504 3549 3620 3897 4584 4792 4942 5360 5447 5730 6034 6205 6490 6515 6567 6609 6777 6791 6947 7108 7377 7511 7757 7933 8018 8046 8420 9007 9411 9457 10056 10316 10414 10465 11327 11379 11385 11841 12581 13238 13447 13583 13735 14255 14606 15166 15330 15358 15678 16012 16094 16116 16307 16576 16866 18945 19068 19444 19448 19519 19709 20447 Theater Harmonie. Vrijdag, Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag wordt in het Theater Harmonie toegang boven 4 jaar vertoond de film Het Gele Masker. De korte inhoud is als volgt: Li-San, de heerscher van Manchina, haakt naar roem en macht. Om de verwezenlijking van zijn eerzuchtige plannen te vergemakke lijken, acht hij het noodig, den befaamden Yang-Sing-Diamant, die eeuwen geleden uit Manchina geroofd werd, terug te winnen, want volgens de legende heeft de bezitter van dien diamant ook het lot van Manchina in handen. De beroemde steen bevindt zich in den Tower te Londen, waar hij samen met de andere kroonjuweelen bewaard en streng be waakt wordt. Li-San begeeft zich naar de Engelsche hoofdstad om zijn voornemen ten uitvoer te brengen. Hij weet daar een En- gelschman van voornamen huize, Ralph Carn, onder zijn invloed te brengen, wat hem niet moeilijk valt. daar de jonge man, die een tweelingsbroeder is van Luitenant Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch vele kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de or ganen gezond te houden. Pijn in de lendanen, stijve en pijnlijke gewrichten en spieren, urinestoornissen, aanvallen van duizeligheid en soortge lijke klachten zijn te ernstig om ver waarloosd te worden. Draag zorg, dat urinezuur en andere vergiftige onzui verheden behoorlijk uit het bloed ge filtreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of water zucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizen den dankbare gebruikers gelukkig ge maakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. a 1.75 per flacon. John Carn, tengevolge van zijn losbandig leven veel schulden heeft Li-San wordt verliefd op Mary Trayne, die John's verloofde is. Hij besluit, behalve den diamant ook haar mee te nemen naar Man china. Op den avond van zijn vertrek naar zijn vaderland, geeft Li-San een afscheidsfeest. Mary Trayne is aanwezig, maar John Cara heeft dienst in den Tower. Sam slipper en Molly, twee journalisten, bevinden zich ook op het schip om een verslag te maken. Tij dens een twist met zijn vrouwelijke collega Molly valt Sam over boord, klautert weer in het schip en komt na het rooken van opium in een legen koffer terecht, die kort daarna in het ruim wordt gebracht. Li-San heeft Ralph opdracht gegeven, den Yan-Sing-diamant met behulp van zijn man nen te stellen. Ralph slaagt erin, het bevel uit te voeren, maar is niet weinig verbaasd bij zijn terugkomst Mary Trayne als Li-San's gevangene op het jacht te vinden, dat door alle gasten reeds verlaten is en de haven uit- stoomt. Molly, die Mary kent en haar niet van boord heeft zien gaan, koestert argwaan, heeft zich schuil gehouden en gaat evenals de inmiddels door equipage gevonden Sam mee naar Manchina. John Carn zet Li-San per vliegtuig ach terna, wordt echter neergeschoten en door den Chinees gevangen genomen. In Manchina gekomen treft Li-San toebe reidselen voor zijn huwelijk met Mary, wier tegenstand niet veel schijnt te baten. Op den dag van de huwelijksvoltrekking wordt John Carn door zijn berouwvollen broer Ralph en Ah-Song, die in schijn een dienaar van Li- San, maar in werkelijkheid een spion is, uit zijn cel bevrijd, waardoor hij gelegenheid krijgt aan het hoofd van de Engelsche troe- Sen het paleis van Li-San binnen te dringen, lary, Ralph, Sam en Molly uit de handen van Li-San te redden en den Yang-Sing- diamant weer in beslag te nemen. DE VERSCHUIVINGEN EN VERZAK KINGEN VAN DIJKEN BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad hooft heden arrest ge wezen in de zaak van do n. v. Maat schappij tot aanneming vim waterbouw kundige werken, v.h. Al Hofman te Haarlem contra den staat der Neder landen. Zooals men weet was de kwestie de verzakking van van afsluitdijk bij Wie- ringen voorgelegd aan een commissie van bindend advies, die de vraag of de aannemers verplicht waren de schade voor hen voortspruietnde uit alle bij de uitvoering van het werk voorkomende verzakkingen en verschuivingen voor hun rekening te nemen, bevestigend heeft beantwoord. De Haagsche rechtbank verwierp hier op de aanvrage der partij H. tot nietig verklaring van dat bindend advies, welk vonnis bevestigd werd door het Haag sche Hof. Van dit laatste arrest ging de party Hofman in cassatie, doch de Hooge Raad heeft heden het cassatieberoep verworpen. DE OVERVAL TE GINNEKEN. Véroordeeling van de verdachten» De rechtbank te Breda heeft heden, na den ambtenaar van de reclasseering over een eventueele plaatsing in een openluchtgevangenis te hebben gehoord, uitspraak gedaan in de zaak van den overval op het postkantoor te Ginneken. De 23-jarige kellner G. J. C., tegen wien twee jaar en zes maanden gevangenis straf was geëischt, werd veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De 22-jarige metaalbewerker D. F. B. werd, conform den eisch van het O. M. veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf, eveneens me' aftrek van de voorloopige hechtenis. INBRAAK MET GEWELDPLEGING. De rechtbank te "s-Hertogenbosck heeft den ai beider J. W. van S. te Eind hoven veroordeeid tot 5 jaar gevangenis- straft terzake dat hij te Geldrop een si garenkistje met eenig geld heeft ont vreemd bij de weduwe Verstappen v. d. Burgt en deze vrouw een aantal messte ken heeft toegebracht, aan de gevolgen waarvan zij twee weken later is overle den. De eisch was acht jaar. DE STIER VAN BRAAT. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak tegen een landbou wer uit Monster, die terecht heeft ge staan wegens smaad, doordat hij de qualiteiten van een candidaat van den PlatteJandersbond in een verkiezings strooibiljet o.a. had vergeleken met die van „de stier van Braat",

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9