E SiCmnieuws Jifdschciftea JSimetdaitd I HET GELE MASKER. Een romantische film in de Harmonie. n een gymnastieklokaal was voorzien, zou het geen sterveling in de gedachte opgekomen zhn te opponeeren tegen een verzoek tot be schikbaarstelling van gelden voor bouw en inrichting van een dusdanig gebouw. Nu vraagt het Schoolbestuur van de Jon gensscholen let wel niet de Zusters, welke geheel buiten spel zijn aan het Gemeente bestuur het bestaande lokaal over te nemen. Ons dunkt zoo eenvoudig, als het maar kan. Dan was de gemeente met een bedrag veel en veel minder aan 27000 klaar gekomen. Als er in den Raad geen tegenspraak kwam, tóen mr. L. dit bedrag noemde, is dit een be wijs geweest van gezond verstand bij de aan wezige raadsleden, want op een enkele uitzon dering is geen der raadsleden waarschijnlijk bevoegd geweest deze som te kunnen beoor- deelen. Het Schoolbestuur meent, gezien de gewij- ziede omstandigheden, dan ook volkomen in zijn recht te zijn, wanneer het zijn eigendom njet geschonken aan het Gemeentebestuur jnaar gegeven in het belang van het onder wijs. de gemeente te koop aanbiedt. Want hierop komt de geheele geschiedenis neer: Het Gemeentebestuur bleef indertijd in ge breke; de omstandigheden zijn veranderd; het meerendeel van dit bestuur herstelt zijn fout. Beter laat dan nooit. Mijn tweede opponent heeft, zooals reeds ezegd is, geen gelukkig oogenblik gehad bij ,iet schrijven van zijn verweer. Omdat er postpapier wordt gebruikt, waarop is doorge haald de naam van den vorigen secretaris, die tevens in dienst was van de meisjesscholen, wordt het bestuur van de Zustersscholen ver eenzelvigd met het bestuur der Jongensscho len. Laat ik de Redactie mededeelen dat de Zus terscholen een bestuur gekregen hebben, toen de bekende débacle in aantocht was, aange zien de meisjesscholen voorheen werden be stuurd uit Amersfoort als centrum Wanneer de voorraad briefpapier nog ge bruikt wordt met het gewraakte hoofd, komt dit alleen voort uit een zucht tot zuinigheid in het belang der gemeente (Art. 101). Geachte Redactie deze vlieger gaat niet op; ik dank U voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, P. K. VAN DOORNIK, Secretaris Schoolbestuur. (Laten wij beginnen met vast te stellen, dat wij altijd medelijden met de belastingbetalers dus ook met ons zelf hebben als er krachtens onze kostbare onderwijswet weer een nieuwe dure school of een gymnastiek lokaal door de gemeente moet betaald worden. Er zijn evenwel gevallen waarin men dit eenvoudig wegens wettelijk voorschrift heeft te aanvaarden en dan berust men zonder meer en er zijn gevallen waarin men tot de overtuiging komt, dat de bouw niet nood zakelijk is en het zelfs dubieus is of men dien volgens wettelijk voorschrift wél zal moeten betalen. In dat laatste geval denkt men er nog wel eens somberdéf over. Het komt inderdaad wel eens voor, dat een schoolbestuur enthousiast meedeelt, dat het alles uit eigen middelen kan bekostigen en wanneer men dan jaren later toch de reke ning gepresenteerd krijgt is het niet te ver wonderen, dat de belastingbetalers dan ook wel eens willen weten waaraan zij die onaan gename verrassing te danken hebben. Inzender doet thans in hoofdzaak niet an ders dan nogmaals het goed recht van het be trokken schoolbestuur bepleiten, maar wij hebben in ons vorig nummer al uiteengezet waarom wij van dat goed recht allesbehalve overtuigd zijn. Was het buiten twijfel, dat de nieuwe R.K. school aan de Molenbuurt een gymnastieklokaal toegewezen zou krijgen dan was er inderdaad iets voor te zeggen een reeds bestaand lokaal, dat anders toch over bodig zou worden, over te nemen. Het is evenwel zeer dubieus of men de gemeente zal kunnen verplichten een nieuw lokaal bij de school aan de Molenbuurt te bouwen en in dat geval bestaat er geen enkele reden waar om de gemeente genoodzaakt zou zijn het door haar vroeger geweigerde lokaal aan de Koornlaan alsnog voor haar rekening te nemen. Daarop komt het ten slotte neer en wan neer de meerderheid van den Raad besluit on verplicht dergelijke groote bedragen uit de gemeentekas te betalen dan is het zeer wel te begrijpen, dat men zich van andere zijde daartegen verzet heeft en desnoods vernieti ging van het betrokken raadsbesluit bij de kroon zal verzoeken. Daarnaast komt natuurlijk de vraag naar voren: hoe komt het, dat er ook bij de Katho lieke Jongensscholen een zoo onverwacht en blijkbaar zoo groot tekort is, dat men niet meer in staat is te bekostigen wat men be loofd had zelf te zullen betalen. De getuigenverhooren in de zaak van mr K hebben wel bewezen, dat er zonderling èn niet de financiën, èn met de boekhouding van schoolbesturen kan worden omgesprongen en wanneer inzender nu duidelijk wilde maken, dat althans de jongensscholen niets met het beleid van mr. K. te maken hebben dan deed hij uit tactisch oogpunt toch beter geen brief papier te gebruiken waarop den naam van K. zei het dan ook doorgehaald nog altijd als bestuurslid der R.K. jongens scholen voorkomt. Deze omstandigheid, ge combineerd met de wetenschap, dat de heer K zich in zijn bestuursfuncties terdege liet gel den en dit alles gekoppeld aan de omstandig heid, dat het schoolbestuur blijkbaar onver wachte financiëele stroppen gehad heeft in den Raad werd er zonder tegenspraak zelfs van ..overmacht" gesproken zouden tot verkeerde conclusies kunnen leiden zoo lang het schoolbestuur geen nadere ophelde- ri"£ wenscht te geven. wij herhalen daarom de ook in boven staand stuk nog niet beantwoorde vraag en verzoeken inzender eens duidelijk te willen maken waarom er zulke groote tekorten aan verse scholen zijn, dat men jaren na den uw nog bij de gemeente aanklopt om vele J».'2?1? guldens voor werken, die men zelf zou eeta en maar waarvoor men thans blijk bar onmachtig is gebleken, w aar de belastingbetalers de tekorten oeten bijpassen hebben zij toch zeker recht hiervan iets meer te vernemen. ntusschen kunnen wij ons er niet anders aan over verheugen, dat het betrokken school- finan^-re- 200 bezorgd voor de gemeente- noo "^o'den, dat het zelfs doorgaai altijd pos papier van den vroegeren se- cretaris te gebruiken. Nog niet zoo lang geleden is er in den Raad op gewezen, dat de besturen van bijzondere scholen nog steeds van twee wallen trachten te eten door zoowel van Art. 72 als van Art. 101 der Lager Onderwijswet te profiteeren, waardoor zij tegenover de openbare scholen in een bevoorrechte positie komen. Laten wij hopen, dat de bezorgdheid voor onze stedelijke financiën, die thans in het briefpapier tot uiting komt, van zoo blijven- den aard zal zijn, dat men voortaan geen ge meentelijke vergoedingen meer zal vragen waarop men naar moreele beoordeeling geen rechten kan laten gelden. Red. Alkm. Crt.) Geachte redactie! Het bestuur van de Alkmaarsche Loge „Na Strijd Herboren" van de I. O. G. T. verzoekt beleefd plaatsing van het volgende: In Uw blad van 3 dezer staat vermeld, dat een zekere Lodewijk van St., terecht staande wegens verschillende vernielingen in dron kenschap begaan, lid is geworden van de Loge der Tempelieren, hetgeen geldt als een van de omstandigheden, waardoor zijn zaak in aanmerking komt om voor 3 maanden te worden geschorst. De Loge stelt er prijs op, dat geweten wordt, dat, alhoewel de I. O. G. T. voor maatschappelijke schipbreukelingen een laat ste haven wenscht te zijn, zij daarom nog niet dergelijke moreele drenkelingen, zonder meer, als lid in haar gelederen inlijft. Slechts bij gebleken ernstiger wil om zich te verbeteren, en na voldoend langen proef tijd, staat zij dezulken toe als candidaat-lid te worden opgenomen, terwijl Tempelieren, die voor grove schending van de wetten des lands met den strafrechter in aanraking ko men, zonder pardon, als Ordelid worden ge schrapt. Genoemde Lodewijk van St. heeft wel eenig contact gezocht met een onzer leden, doch bij de Loge was officiëel daarvan niets bekend, derhalve is van lidmaatschap geen sprake. Met beleefden dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Het Bestuur. Mijnheer de redacteur! Mag ik U eenige plaatsruimte verzoeken om den heer D. de Boer Dz. te Stompetoren te beantwoorden. De heer de Boer schrijft: met schelden en razen op de ambtenaren bereikt men niets. Ik ben zulks met hem eens. Doch prikkelbaar wordt men als wij lezen in ons bloembollenvakblad van dezen morgen dat door het ontactisch optreden van onze Regeering inzake vleeschinvoer uit De nemarken onze zeer beduidende bloembol lenexport op Denemarken dreigt verloren te gaan. Bescheidenheid is een mooie deugd en egoïsme is een leelijk woord, doch werkelijk zonder egoïsme komen wij als land- en tuin bouwers er niet. Jarenlang ben ik bestuurslid van den Ne- derlaridSchen Tuinbouwraad geweest. Wij zijn als bestuursleden van dezen raad altijd zeer bezadigd opgetreden tegenover de re geering, doch hebben bitter weinig succes ge had. Daarom moeten wij als land- en tuinbou wers zorgen in 1933 niet met één, doch met minstens 15 vertegenwoordigers in de Twee de Kamer te komen Met beleefden dank voor de plaatsing. D. D. SWART. Limmen, 10 Februari 1932. In dezen tijd van het bij ons zoo zeldzame verschijnsel van sneeuw en ijs, kijkt men graag naar de wintersport. Enfin, in het eerste nummer van het voorprogramma zien we hoe de wintersport, als zomersport wordt beoefent, men is aan het skiën in het zand om zich te trainen voor de komende winter. Hierna trad Micky Mouse in eigen persoon op, ditmaal in de rol van Robinson Crusoë Na een interessant journaal, zagen we een roman in vliegenformaat en een cabaretfilm. De hoofdfilm laat ons zien hoe de drager van ,,'t Geele Masker", een Chineesch heer- scher, een diamant steelt uit de Tower te Londen, om dezen steen aan den god terug te geven, van wie hij eeuwen geleden is afge nomen. Li San, zoo heet de Chineesche heerscher, handelt echter niet zoo uit rechtvaardigheids- overwegingen, de voornaamste beweegreden is ook hier eigenbelang. Er is n.1. een legende aan den steen verbonden, die luidt, dat de bezitter van den steen ook het vaderland van Li San, dit in Manchina in handen heeft. Dit nu is het doel van onzen eerzuchtigen Li San en daarom had hij zich op weg naar Engeland begeven. Daar maakt hij kennis met een losbol, dien hij geld leent en met diens broer John. Li San wordt verliefd op de verloofde van John en als het hem gelukt den diamant door middel van John's broer te stelen, neemt hij in het voorbijgaan ook John's verliefde op zijn jacht mee naar China. John, die Li San nazet per vliegmachine, wordt raakgeschoten en valt op het jacht, ongedeerd. Ook hij gaat dus mee naar China. Door toedoen van een spion in China zijn er nu eenmaal altijd heerschers in spe, die den aan het bewind zijnden heerscher het recht om te heerschen betwisten komt alles, zooals het behoort te komen, er. op het punt, dat de bruiloft van Li Sin en John's verloofde staat gehouden te worden, wordt Li San neergeschoten en de bevrijde John, wandelt aan het hoofd van een Engelsch regiment het paleis binnen. Ook een komisch journalister.paar, die laten zien, hoe een goed journalist zich nooit ge draagt, bewijzen de goede zaak onschatbare diensten. CINEMA EN THEATER. „Eduart Verkade jubileert", rondom „Boris Godounos", (de opera van Mous Jorgsky) „en Chaliapine" (de vertolker van den hoofdpersoon), over den filmartist Otto Wallburg; over den kunstschilder F. H. Ab- bing Jr., „Over wie men spreken gaat" (film sterren), alles met portretten of andere afbeel dingen, nog vele andere bijdragen, illustraties, groote photo's, 'n liedje van Guus Betlem Jr. en Miep Algra, dit alles vormt den inhoud van bovengenoemd "Weekblad no. 420. O, DIE HUWELIJKSNACHT. Een groot lachsucces in het Victoria Theater. Onbedaarlijk is er gisteravond gelachen om de nieuwe komische militaire succesfilm met Felix Bressert en andere bekenden in de hoofdrollen. Het idee van de directie om één populaire voorstelling te geven van deze film is zeker gelukkig geweest, want het theatef was nagenoeg uitverkocht en allen die er wa ren hebben zich kostelijk geamuseerd met een militaire klucht, zooals alleen de Duitschers die maken kunnen. Regiseur Eschberg ver staat zijn vak en hij heeft van het blijspel van Hans Sturm een film gemaakt, die in haar genre moeilijk te overtreffen is. De geschiede nis? Och het is zoo buitengewoon moeilijk zoo'n aaneenschakeling van dolle situaties en malle vergissingen te vertellen, zonder tevens de aardigheid van de film weg te nemen. Charlotte, het nichtje van Aartshertog Max, voelt zich sterk aangetrokken tot rit meester graaf Werner. Zonder het te willen komt de ritmeester 'egenover het meisje in een pijnlijke situatie en hij vraagt haar hand. Het huwelijk brengt Charlotte niet, wat zij er van verwacht heeft. Werner gaat al dadelijk weer naar zijn oude vlam Josephine, de too- neelspeelster. Maar dit komt uit en hij wordt voor straf overgeplaatst naar een klein gar nizoen, waar Felix Bressart majoor is. En dan begint de klucht eerst goed Maar aan 't slot komt alles gelukkig terecht. Felix Bressart hee.ft na zijn succes in de Privé Secretaresse met elke volgende film nieuwe triomfen behaald. Hem te zien als de majoor van het kleine garnizoen met zijn op passer Hoep, is al een gang naar de film waard. Zijn mimiek is eenig en het droogko mische gaat hem schitterend af. Anton Point- ner is de aartshertog en Marie Eggarth zijn lieftallig nichtie.- Zij speelt de rol van Char lotte alleraardigst. Marie Paudler gerouti neerd en vol temperament als Josephine. Maar ook de ritmeester en zijn vriend, bene vens oppasser Hoep worden gespeeld op schitterende wijze, waardoor het geheel wordt tof een groot succes. Een interessant voorprogramma vormt de inleiding tot het hoofdnummer- Een natuur opname van de Niagna in den winter, een Paramount geluidsiournaal, Verdi, de opera componist uit de serie Beroemde Componis ten. een muzikale teekenfilm en het Hol- landsch Nieuws van Polvgoon net o.a. op namen van het Jazz-Band Concours uit Am sterdam. r, „De Wandelaar". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Febr.-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. S. Hoekstra vertelt hoe mooi de wereld, wordt, wanneer sneeuw haar toedekt, ter wijl C. A. Kruis allerlei interessante bizon- derheden mededeelt over den lichaamsbouw der kevers. Met Friedrich Schnack reizen wij opnieuw naar Madagascar, een land van bijna ongelooflijke vlinderpracht. A. C. de Koek weidt onder meer uit over nevelvlekken en sterrehoopen en J. H. de Boer betreurt het, dat er in Drenthe zooveel moois gaat verdwijnen. A. L. C. A. van Nijnanten uit zijn opge togenheid over de schoonheid van Breda's omgeving, terwijl het schaatsenrijden in Friesland een geestdriftig beschrijver vond in U. G. Dorhout. Ernst Groenevelt voert het probleem aan, of wij de schoonheid binnen of buiten onze landsgrenzen moeten zoeken. G. H. J. H. Veldkamp geeft een nieuwe causerie over het wonderen bijenleven ten beste en G. D. Duursma begint een serie artikelen over de cactusliefhebberij. Er is weer een uitgebreide rubriek „Van en voor den lezer" (natuurhistorisch aller lei), waaruit o.a. de redacteur, Rinke Tol man, een winterpressie publiceert en mede- deelingen doet omtrent twee merkwaardige vlindervangsten in 1931. Een zeer groot aantal fraai uitgevoerde illustraties wisselt op aangename wijze den prettigen tekst af. VERNIETIGING VAN TUINBOUW PRODUCTEN. Bezwaren tegen uitdeeling aan ge zinnen van werkloozen. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Drop betreffende het nemer, van maatregelen tegen de vernietiging van tuinbouwproducten nader geantwoord: I. Naar aanleiding van de berichten en ge ruchten, dat tuinbouwproducten, welke op de veilingen waardeloos blijken te zijn, worden weggeworpen of vernietigd, heeft de onder- geteekende bevorderd, dat een algemeen on derzoek werd ingesteld en besprekingen wer den gehouden met vertegenwoordigers van het veilingwezen en deskundigen op het ge bied van maatschappelijken steun en voedsel voorziening uit Amsterdam, Rotterdam, s-Gravenhage en Utrecht. Daarbij is het volgende gebleken: De practijk van jaren leert, dat aan de veilingen wordt weggeworpen wat niet meer voor consumptie geschikt is. Deze grens was den laatsten tijd echter merkbaar overschre den, omdat minder gekocht werd. Hierdoor ontstond een stagnatie in den afzet, waarvan de gevolgen voor de verschillende producten verschillend zijn. De meer duurzame produc ten, zooals sluitkool, uien en grove peen, zijn zelden onverkoopbaar, daar zij, zonder dat hun kwaliteit ars consumptie-artikel wordt geschaad, kunnen worden opgelegd en be waard tot den dag, dat de prijzen beter zijn, in tegenstelling met die soorten van groende, welke spoedig aan bederf onderhevig zijn, zooals spinazie en sla. II. Ten aanzien van de vraag of, zoo ja, in hoeverre en op welke wijze het mogelijk is, de onverkoopbare gedeelten van den tuin- bouwoogst op te vangen en aan de gezinnen der werkloozen uit te deelen, dit uitkeeringen ontvangen of krachtens crisisregelingen wor den gesteund, wees het onderzoek uit, dat daaraan onoverkomelijke bezwaren verbon den zijn. Ten eerste is te voren nooit met eenige zekerheid te zeggen, wanneer groen ten op de veilingen onverkoopbaar zullen zijn en hoe groot dat overschot zal zijn. Hiei* werken onvoorzienbare omstandigheden. Zoo zal bij strengen winter het overschot miniem zijn, terwijl bij open winter de groote buiten- landsche afzetgebieden slechts geringe hoe veelheden zullen afnemen. Ook kunnen plot seling opkomènde politieke en economische gebeurtenissen in het buitenland een onver wacht surplus van oogstgoed op de Neder- landsche veilingen geven. Op een dergelijke onberekenbare basis is het echter niet moge lijk een stelselmatig, goed functionneerend distributie-apparaat op te bouwen, dat zich met zijn bemoeiingen van af de veilingen tot aan den eenling moet uitstrekken. Bovendien bedreigt een zoodanige distributie in het al gemeen de belangen der kleine venters en winkeliers. Ten slotte moet rekening worden gehouden met den eisch der psychologie, dat slechts groeten van eerste kwaliteit voor deze wijze van distributie in aanmerking kunnen komen; het is echter juist deze soort groente, welke op de laatste plaats onverkoopbaar blijkt te zijn. Derhalve heeft de minister tot zijn leed wezen geen vrijheid kunnen vinden zulk een uitdeeling te bevorderen. ONBEWAAKTE OVERWEG. Vrachtauto door een trein gegrepen. Gistermorgen is een vrachtanto uit Lon- rieker op den Goolkatenweg te Enschede door de neergelaten afsluitboomen gereden van den gladheid van den weg en lichtte een der boomen op. Juist passeerde een trein naar Boekelo. Deze greep de auto en sleur de haar een eindweegs mede. De chauffeur, de 22-jarige Bakker, werd uit de auto ge slingerd en kwam onder den trein terecht. Hem werd een been afgereden. De vracht auto werd grootendeels vernield. Twee scholieren, die achterop den wagen zaten, wisten bijtijds van de auto te springen. De zwaargewonde chauffeur is naar het ziekenhuis overgebracht. SALARISKORTING TE TERNEUZEN.. Donderdagmiddag kwam de raad van Terneuzen in spoeaeischende openbere ver gadering bijeen. Het belangrijkste punt van bespreking vormde de circulaire van Ged. Staten nopens korting op de jaarwedde van den gurgemeester, den secretaris en den ontvanger. Deze korting bedraagt resp. 225, 225 en 107.58. Verschillende leden verklaarden zich op verschillende gronden voor een nog strenger doorgevoerde korting: 5 pet. op de eerste 2000 en 10 pet. op het salaris daarboven. In stemming gebracht, bleek, dat over dit laatste voorstel de stemmen staakten. Daar op werd gestemd over het voorstel-Geelhoed (v.b.) tot verhaal der maximum-pensioen bijdragen van 8'A pet. voor deze ambtena ren. Dit voorstel werd verworpen, waaruit volgt, dat de raad adviseerde tot het door Geu. Staten in de circulaire genoemde. De heer De Jager (a.r.) adviseert bij de Ged. Staten óók op salarisverlaging voor de wet houders aan te dringen. MALAISE IN DE SCHEEPVAART. Ontslagen bij de H. A. L. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds bericht, dat bij de HolIand-Amerika-lijn stuurlieden en machinisten waren ontslagen terwijl anderen in rang werden terruggezet, in verband met de bezuinigingen aan de maatschappij. Met April zullen nog dertien schepen in de vaart zijn. Tegen dien tijd zullen dus nog vier schepen worden opge legd. In verband hiermee zal nog aan eeni ge stuurlieden en machinisten ontslag wor den aangezegd. HET LOON IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Gisteren hebben te Lisse de besturen van de drie patroonsvereenigingen met de drie arbeidersorganisaties in de bollenstreek ver gaderd omtrent een eventueele vernieuwing van het collectief arbeidscontract, dat op i Maart a.s. eindigt. De besturen van de patroonsvereenigingen zijn bereid, hun organisaties te adviseeren tot het aangaan van een nieuw collectief con tract met een gemiddeld weekloon van 20. De besturen van de r.-k. en christelijke ar beidersorganisaties hebben zich bereid ver klaard een loon van 22 in hun organisaties te verdedigen. Het bestuur van den modernen bond is zich op het standpunt blijven stellen van een loonsverlaging van .10 pet., hetgeen neerkomt op een gemiddeld weekloon van 23.40. Na zeer langdurige onderhandelingen heb ben de besturen van de patroonsvereenigin gen medegedeeld, dat zij als uiterste grens aan hun leden wilden adviseeren, te gaan tot 21 per week. De besturen van de arbeidersorganisaties zullen hun lede nin kennis stellen van deze bereidverklaring. Omtrent de overige bepalingen bestaat geen verschil van meening. DE COMMENDANT VELDLEGER NEEMT ONTSLAG. Naar „De Avondpost" verneemt heeft de commandant van het veldleger, commen- dant van de vesting Holland, luitenant-ge neraal E. F. Insinger, gouverneur der resi dentie. het voornemen tegen 1 Mei a.s. ont- slag uit den dienst te verzoeken. Is dat blad juist ingelicht, dan zal tot commandant van het veldleger worden be noemd generaal-majoor jhr. W. Roëll, com mandant der eerste divisie. GARANTIEBANK VOOR DEN GOEDERENHANDEL. Onder de auspiciën van de Vereeniging „Centraal Beheer", directeur dr. F. E. Post- huma, is hier ter stede opgericht de „Garan- tiebank voor den Goederenhandel". De op richting van de bank kan als gevolg be schouwd worden van de contingenteerings- wet. Bij den import van buitenlandsche ar tikelen moet consent worden aangevraagd. Leden van den Raad van Beheer van deze bank zijn de firma's Peek en Kloppenburg, Gebr. Gerzon, Bijenkorf, Vroom en Drees- man en S. I. de Vries. HUURDERSSTAKING TE IJMUIDEN. De eerste uitzetting. Woensdag heeft te IJmuiden de eerste uit zetting plaats gehad van een der vele per sonen, die een vereeniging hebben gesticht en weigeren huur te betalen, tenzij deze ver minderd wordt. Om relletjes te voorkomen, was een groote politiemacht aanwezig, waar bij 18 rijksveldwachters van buiten. De om geving van de Iepenstraat en de Ahorn straat, waar twee uitzettingen zouden plaats hebben, was door de politie afgezet. In de Iepenstraat werden de vrouw van den bewo ner en een familielid onderverzet uit het huis gezet. Een groote menigte woonde op een af stand de uitzetting bij, en velen uitten pro testen tegen de politie. De uitzetting in de Ahornstraat kon niet doorgaan, wijl de bewoner met griep te bed lag en de dokter vervoer niet gewenscht achtte. De op straat gezette inboedel van den bewoner van de Iepenstraat werd bij een lid der huurdersvereeniging ondergebracht. Binnenkort zullen meer uitzettingen plaats hebben. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 Februari des avonds te half negen. Onmiddellijk na de openbare vergade ring zal in de afdeelingen worden onderzocht het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer leeningen te laste van het Rijk, welk wetsontwerp Woensdag 17 Februari om 11 uur in openbare behandeling zal komen. GASVERSTIKKING. De bewoner van het benedenhuis Sophia- laan 34 te Amsterdam is gistermorgen vroeg in zijn badkamer bewusteloos gevonden, ten gevolge van uitstroomend gas uit den geyser. Pogingen om hem weer tot bewustzijn te brengen, mochten niet baten. Door de bovenbewoners werd de gaslucht het eerst waargenomen en wel in dergelijke mate, dat zij de vlucht namen over het dak De buren werden daarop gewekt en zij von den den heer des huizes bewusteloos in de badkamer. Het gas moet zeker een zestal uren hebben gestroomd. Door de politie werd een onderzoek inge steld. Daaruit bleek, dat de overledene eiken avond een warm bad nam. Vermoedelijk moet daar gisteravond een ongeluk gebeurd zijn. KINDERVERLAMMING. Uit het huisgezin van L. N. te Ruinen (Dr.), waar de vorige week een geval van kinderverlamming werd geconstateerd, is een tweede patiente naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. UIT HET HEERENKLEEDING- BEDRIJF. Dreigend conflict. Men schrijft van werknemerszijde: In de Woensdagmiddag gehouden confe rentie tusschen de besturen der twee werk geversorganisaties in het maat- annex con fectiebedrijf en het maatbedrijf en de ver tegenwoordigers der vakbonden in de kle dingindustrie, is geen overeenstemming be reikt. De dagelijksche besturen der vakbon den verklaarden zich niet bereid de voorstel len der werkgevers, o.a. inhoudende een ver laging van het uurloon met 5 cent en een voor de kleermakers in de maatzaken ongun stiger toepassing der tarieven, bij de kleer makers te verdedigen. De werkgeversorganisatie hebben beslo ten, de kleermakers nog deze week te ont slaan met ingang van Zaterdag 20 Febr. a.s. Zij zullen echter de kleermakers in de ge legenheid stellen, in de volgende week op nieuwe arbeidsvoorwaarden aangenomen te worden. De hoofdbesturen der vakbonden hebben de kleermakers gewaarschuwd, dat zij zon der toestemming der vakbonden geen gewij zigde arbeidsvoorwaarden mogen aanvaar den. Zaterdag en Zondag vergaderen de ver schillende hoofdbesturen dei- vakbonden; Maandag zullen de dagelijksche besturen bijeenkomen voor het treffen van maatregelen en om na te gaan, of verdere besprekingen met de werkgeversorganisaties mogelijk zijn. DE ONTSLAGEN BIJ DEN WIERINGERMEERPOLDER. Een aantal gemeentebesturen uit het noor den van Noordholland heeft gisteren te Anna Paulowna een druk bezochte vergadering ge houden, ter bespreking van het dreigend ge vaar, dat een groot aantal arbeiders uit aie gemeenten, die thans werkzaam zijn bij het in cultuur brengen van den Wieringermeerpol- der, zullen worden ontslagen. Er werd door verschillende sprekers de nadruk op gevestigd dat het ontslag van de arbeiders voor vele gemeenten bijna ondraaglijke financieele las ten met zich zal brengen, omdat vele ge meenten reeds door werkloosheid worden ge troffen. Vele menschen uit andere provincies hebben zich in de betrokken gemeenten ge vestigd, zoodat zij, worden zij ontslagen, ten laste van deze gemeentebesturen komen. Ten slotte werd een commissie benoemd, om al het mogelijke te doen dit dreigend ontslag te voorkomen. LOONSVERLAGING BIJ DE HOOGOVENS. Opk de afdeeljng IJmuiden van dert Nederl. Bond van Christ. fabrieksarbeiders heeft het voorstle der directie van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui den, tot verlaging van de loonen met 5 pet., aanvaard. De vergadering der afdeeling van den R.K. Fabrieksarbeidersbond heeft het voorstel echter met groote meerderheid ver worpen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11