DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STOOMERIJ S. KROM Wij geven nog één week 20 KORTING Het Alkmaarsche Crisiscomité. Uit hei Jlademmt 134e Jaargang. TEL 1523 (3 lijnen) op alle stoomprijzen. W. M. H. PELS ZOON T>xxq£Üiksch Ouevücht Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN» Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ft». 37 Directeur: C. KRAK. ZATKRUfO 13 FEBRUARI t»32 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladrn. Aan de Ingezetenen van Alkmaar, Het Plaatselijk Crisis-Comité is met zijn werkzaamheden begonnen. Het Comité, dat een algemeen karakter draagt, heeft zich tot taak gesteld, hen te helpen, die buiten schuld, tengevolge van de economische crisis, geheel of gedeeltelijk zonder inkomsten zijn geraakt en daardoor in moeilijke en zorgvolle omstandigheden verkeeren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere organisaties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien. Door de langdurige werkloosheid blijkt in vele gezinnen van arbeiders, die uitkee- ring ontvangen ingevolge een steunregeling, zoodanige achterstand te zijn ontstaan, dat het verschaffen van extra hulp voor aan schaffing van kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. noodzakelijk is. Om het doel, dat het Comité zich gesteld heeft, te kunnen bereiken, is echter veel geld noodig. Ieder inwoner van Alkmaar over wege dan ook bij zich zeiven, wat in dezen tijd zijn plicht is ten opzichte van de crisis slachtoffers en teekene ruim in op de lijsten, die dezer dagen zullen worden aangeboden Eveneens wekt het Comité ieder Alkmaarder op in eigen kring propaganda te maken voor het Comité, opdat dit zijn taak geheel zal kunnen volbrengen. Het Comité voornoemd: Mr. W. C. Wendelaar, Eere-Voorz Ir. Ph. M. Bosscher, Voorzitter. Jac. Ponsen, Secretaris, Doelenstr 30. Tel. 660 Financieele commissie: Mr. A. J. M. Leesberg. Penningm. Kennemerstraatw 17. Tel. 343 J. Ringers. L. v. d. Vegt. T. Bonsema. J. F. M. Endel. G. H. Hoytink E. Mak. j. Roos. N. Schats. Th. Stam. P. Termaat. Gelden kunnen worden overgemaakt op het Giro-nummer van den Gemeente-Ont vanger, No. 25163, met bijvoeging: „Voor het Crisis-Comité". Natuurlijk voldoen wij gaarne aan het verzoek van het bestuur van het Alkmaar sche crisiscomité dezen oproep te pubiiceercn en tevens aan het verzoek, daarbij te willen vermelden op welke wijze het comité zich in het bezit van de noodige gelden denkt te stellen, op welke wijze deze weer worden uitgegeven, wie voor steun van het comité in aanmerking komen en in het algemeen op welke manier het comité zijn arbeid hoopt te kunnen verrichten. Wij hadden daarover een onderhoud met den voorzitter, den secretaris en den pen ningmeester van het comité, resp. de heeren Ir. Ph. M. Bosscher, Jac. Ponsen en Mr. A. 'J M. Leesberg, die met 't voltallige bestuur, dat, zooals wij reeds publiceerden uit 12 personen bestaat, Woensdagmiddag ten stadhuize een bepaalde werkwijze voor het comité heeft vastgesteld waarvan wij hier ♦hans de bijzonderheden laten volgen. Het is vanzelfsprekend, dat het comité niet allereerst beoogt diegenen te helpen, die, hetzij als armlastigen, hetzij als werkloozen in den een of anderen vorm reeds via het Bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon onderstand van gemeentewege genieten, al zal, zooals wij nader uiteen zullen zetten, ln bepaalde daarvoor in aanmerking komende gevallen ook te hunnen behoeve nog wel iets gedaan kunnen worden. Het onderscheid tusschen het crisiscomité en een organisatie voor armenzorg zit hier in, dat het laatste regelmatige kleine uitkee- ringen doet teneinde in de eerste levensbe hoeften der betrokkenen te kunnen blijven voorzien, terwijl het crisiscoinité een lichaam is, dat in elk bepaald geval waar dringend hulp noodig is als redder in den nood kan optreden met een bedrag dat niet aan be paalde grenzen gebonden is, maar in elk ge val afzonderlijk beoordeeld zal worden. Daaruit blijkt, dat dit crisiscomité aller eerst hulp wil brengen in gevallen van stille armoede, in gezinnen, die niet gewend zijn kerkelijke- of overheidssteun te vragen, in ge zinnen waar men zich, uit weerzin den zwa- ren gang naar de armverzorging te moeten doen, reeds zoozeer bekrompen heeft, dat met recht getuigd kan worden, dat er bittere ar moede wordt geleden. Er zijn van die gezinnen waar men het noch aan de woning, noch aan den uiterlij- ken levensstaat der bewoners kan zien hoe zeer men daar in financieele moeilijkheden geraakt is. maar waar de nood door allerlei omstandigheden met den dag nijpender wordt en steunverleening dringend geboden is. Het comité respecteert de trots welke de hoofden dier gezinnen tot dusver weerhou den heeft openlijk om steun te vragen en het heeft een regeling getroffen waardoor dit ook bij het crisiscomité niet noodzakelijk zal zijn. Men deponeert daarvoor aan bepaalde adressen en hiervoor komen in de aller eerste plaats diegenen in aanmerking, die door hun werkkring van de in vele gezinnen geleden nood op de hoogte kunnen zijn, zoo als kerkelijke voorgangers en doktoren een aantal kaarten, waarop de vertrouwens man kan aangeven in welk gezin z.i. finan cieele hulp noodzakelijk is en met zijn hand teeekning alle gegevens bekrachtigt, welke het comité noodig heeft om een oordeel te kunnen vellen Er zijn financieele subcomité's gevormd, die daarna een voorloopig advies uitbrengen en uit wier midden de bestuursleden van het crisiscomité dit advies in de wekelijks ten Stadhuize te houden vergaderingen van het comité-bestuur mondeling kunnen toelichten Wordt daarna tot steun besloten en is het bedrag voor dien steun die een gift in eens en niet een periodieke uitkeering is vastgesteld, dan geschiedt de uitkeering weer via de vertrouwensmannen aan het betrokken gezin of de betrokken alleenstaande per soon, zoodat de gesteunden zelf in het geheel niet in aanraking komen ipet het comité- bestuur en buiten hen, die ambtshalve van een en ander kennis moeten nemen niemand te weten komt wie er gesteund is en welke som daarvoor werd afgedragen. Wel worden de kaarten natuurlijk door het secretariaat bewaard, maar het ligt in de bedoeling dat alles te vernietigen wanneer het comité door veranderde tijdsomstandig heden ontbonden kan worden, zoodat het ook niet mogelijk is, dat snuffelaars later nog eens nakijken wie er in deze moeilijke tijden door het comité gesteund zijn geworden. Wil men de hier boven aangegeven gezin nen bereiken dan is het vóór alles noodig, dat deze den waarborg krijgen dat zij zonder medeweten van buitenstaanders worden ge holpen, en zooals wij thans uiteengezet heb ben zijn daarvoor door het comité de meest afdoende maatregelen getroffen. Niet alleen bij predikanten of doktoren zullen de formulieren worden afgegeven, ook zal dat het geval zijn bij de besturen'van arbeidersorganisaties. Men vindt ook in ar beiders- en tuinderskringen nog zoo vele toe standen die dringend verbetering behoeven ook al heeft het Maatschappelijk Hulpbetoon hier in de meeste gevallen reeds steun ver leend. Hier komt men dan ook meer op het terrein van aanvullenden steun, van giften in klee ding en dekking, van bijdragen in natura. Het Katholieke steuncomité hier ter stede, dat reeds eenige maanden gewerkt heeft en dus over de noodige ondervinding beschikt, heeft van sommige groote winkeliers steun- bonnen gekregen en wij kunnen.dit voorbeeld alle neringdoenden ten zeerste aanbevelen. Trouwens, het zal natuurlijk ten zeerste op prijs gesteld worden als men van zijn win kelvoorraden, in zooverre dit artikelen van dagelijksch gebruik en eerste levensbehoefte zijn, een kleiner maar liefst natuurlijk grooter deel ter beschikking van het co mité zal willen stellen, zoodat dit bij de ver strekking van steun in natura deze artikelen niet meer behoeft te koopen. 4 Wij merkten hierboven reeds op, dat et hier ter stede ook een Katholiek crisiscomitê bestaat en de groote vraag was wat daar mee moest gebeuren, nu er een algemeen cri siscomité in het leven is geroepen waarvan ook Katholieken deel uitmaken. Men heeft er dit op gevonden, dat steun voor Katholieken uit de nog beschikbare gelden van het Katholieke comité betaald zu.- len worden totdat deze gelden verdwenen zijn. Men gebruikt daar dus op wat er nog aanwezig is maar zorgt niet zelfstandig voor aanvoer van nieuwe financieele middelen. Zoo gaat het ook bij de Anti-revolution- nairen, die naar wij meenen ook reeds een steunorganisatie hebben, al blij\en de daarbij betrokken werklieden hun wekelijksche bij drage voor het werkloozenfonds storten om dat dit buiten de steunverleening om gaat. De tuinders kunnen zich in het bijzonder of men kan zich in het bijzonder voor de tuinders tot den heer Mak wenden, die als hun vertegenwoordiger in het crisis comité heeft zitting genomen. Daarnaast blijven er natuurlijk altijd ge vallen van gezinnen of alleen staande per sonen waar hulp dringend geboden is, zon der dat hun omstandigh:'en bekend zijn bij de hierboven genoemde vertrouwensmannen. Voor deze categorie kan ieder zich wenden tot den secretaris van het comité, den heer Jac. Ponsen, die op zijn bureau ingang de Nutsspaarbank in de Doelenstraat dezelf de formulieren beschikbaar heeft en in over leg met wien men dus een aanvraag zal kun nen doen. Vermelding verdient nog, dat er een fi nancieele commissie gevormd is uit de heeren Leesberg en J. Ringers en dat men zich daarbij verzekerd heeft van de medewerking van den gemeente-ontvanger, den heer L. van der Vegt, bij wien het geld van het comité in beheer wordt gegeven en die gaarne bereid is op zijn giro-nummer 25163 alle bij dragen hetzij in eens, hetzij periodiek welke men ten bate van het Alkmaarsche crisiscomité zal willen storten, in ontvangst te nemen. 4c Blijft de crisistoestand nog eenigen tijd aanhouden, zoodat voortdurende versterking van de kas van het comité noodzakelijk moet worden geoordeeld, dan zal het bestuur nader overwegen wat het. hetzij door collec ten, muziekuitvoerir ;en. voorstellingen, een loterij of op andere wijze, zal kunnen doen om het geld in de schatkist op behoorlijk peil te houden. Voorloopig zal men zich evenwel bepalen tot een groote algemeene actie. Men heeft daarvoor de stad in 35 wijken verdeeld en zoekt thans voor het bewerken daarvan 75 tot 80 volwassen personen, die bereid zijn in deze wijken huis aan huis een lijst ter teekening aan te bieden, waarbij maatregelen zijn genomen om hen die daar voor in aanmerking komen een bijzondere lijst we mogen hier gerust spreken van een eerelijst ter teekening aan te bieden. Het comité zal nu reeds gaarne de namen vernemen van hen, aan wie her wellicht nog niet gedacht heeft, maar die er toch prijs op stellen voor een bedrag van beteekenis hun namen op deze lijst te doen prijken. Over het algemeen wordt, zooals wij reeds opmerkten evenwel het gewone lijstenstelsel toegepast en het comité doet een dringend beroep op een tachtigtal vrijwillige mede werksters of -werkers om Maandagavond te zeven uur ten stadhuize te komen, teneinde de wijken te verdeelen en reeds Dinsdag daad werkelijk in functie te kunnen treden. Rest ons ten slotte nog te vermelden, dat er een sub-comité van vier dames is gevormd', die zich in het bijzonder zullen belasten met de inkoopen voor de giften in natura, dus kleeding, dekking en voedsel, en die de comité-vergaderingen met adviseerende stem zullen bijwonen. 4> Men kan zich op velerlei wijzen voor dit comité verdienstelijk maken. Men kan b.v. alleen of in combinatie met anderen op zich nemen een bepaald gezin te steunen of de kinderen daarvan te kleeden. Aan allen geestelijken zal verzocht worden vanaf den kansel den arbeid van het comité te willen aanbevelen en wij hopen, dat hun opwekkend woord tot de harten van al hun hoorders zal mogen doordringen. Alkmaar, zoo is er wel eens gezegd, heeft naast het Maatschappelijk Hulpbetoon geen ondersteunend lichaam noodig, maar wie telt in deze moeilijke tijden de gezinnen waar in stilte wordt geleden, de huizen waarin geen voldoende kleeding of dekking is en waar juist in deze dagen de vorst zich zoo schrij nend doet gevoelen. Wie telt de kleintjes, die hongerig en koud, niet begrijpend waarom zij moeten lijden, het allereerst de slachtoffers der malaise worden, wie telt de gezinnen, die officieel voldoende gesteund worden, maar waarin door bijzon dere omstandigheden een zoo groot tekort is, dat men het hoofd ternauwernood boven water kan houden. Wij leven nu eenmaal in een tijd, waarin diep en onverdiend wordt geleden en het is de moreele plicht van allen, die dit nog doen kunnen, de slachtoffers van dezen malaisetijd naar vermogen te steunen. In vele grootere ondernemingen heeft men bussen geplaatst, waarin het personeel vrij willig een periodieke storting kan doen, een voorbeeld, dat wij gaarne ter navolging aan bevelen. De inkomsten van het plaatselijk crisis comité zullen op geregelde tijden in onze cou rant verantwoord worden en wij wekken al onze lezers ten krachtigste op mede te wer ken, de voor steun beschikbare bedragen zoo groot mogelijk te doen zijn. Den Haag, 12 Febr. 1932. De Tweede Kamer heeft heden zwij- gned haar goedkeuring geschonken aan het nieuwe leeningsontwerp. Aan de orde waren hierna tal van kleinere ontwerpen en conclusiën De de batten in verband hiermede, waren niet altijd even belangrijk. Aauteekening verdient o.a. het protest van enkele leden tegen een conclusie op een adres houdende klachten over het gebruik van Duitsch carbolineum. De commissie achtte dit gebruik on vermijdelijk, doch de heer Kortenhorst (r.k.) wenschte haar oordeel zelfs te wij zigen ten gunste van binnenlandsch fa brikaat, zoodat niet bij uitsluiting bui- tenlandsch fabrikaat zou mogen worden voorgeschreven. In verband hiermede werd dit punt aangehouden. Ook is ge debatteerd over de weigering van den minister van arbeid om aan een tand- technices toelating tot de tandprothese te verleenen op grond, dat hij niet reeds in 1913 de praktijk uitoefende. De heer Van Dijk (a.r.), voorzitter der commis sie voor de verzoekschriften, nam het voor adressant op, met zijn medeleden meende hij, dat den betrokkene geen toelating mocht worden geweigerd. Minister Verschuur betoogde hierte genover, dat het niet voldoende vast stond, dat de adressant reeds in 1913 praktiseerde. Intusschen was hij bereid nog een na der onderzoek ten dezen te doen instel len. Daarmede nam de heer Van Dijk genoegen. De minister heeft echter niet veel uit zicht geopend op een wijziging van zijn opvatting van de zaak. Hierna werd voortgegaan met de be handeling vïn de begrooting van het Zuiderzeefonds. De heer Duijmaer van Twist (a r.) be handelde enkele punten rakende de uit voering van de Zuiderzeesteunwet. Door de afsluiting wordt de visscher broode loos doch spr. hoopte, dat de steunwet nu mild en royaal zal worden uitge voerd. De maatregelen tot uitvoering dier wet vormt in drie onlangs gepubli ceerde koninklijke besluiten, gaven den spreker echter stof tot kritiek, o.a. wat betreft de taxatie van de vergoedingen, waarbij geen rekening wordt gehouden met de waardevermindering buiten schuld van den belanghebbende. Verder keurde hij af, dat de steunwet niet door de Generale Commissie, maar door een directeur zal worden uitgevoerd. Ook de heer Van der Bilt (r.k.) ontwik kelde ongeveer dezelfde bezwaren. Op dracht der uitvoering aan één persoon zonder beroepsinstantie achtte de spr. uit den booze. Hierna schorste de voorzitter de ver gadering ten einde, overeenkomstig het Reglement van Orde, den heer Hiemstra (s.d.a.p.) in de gelegenheid te stellen, aan de regeering te vragen, of en wan neer een nieuwe Pachtwet is tegemoet te zien. Minister Ruys antwoordde, dat de re geering nog geen gelegenheid had ge vonden zich daaromtrent te beramen. Omtrent den mogelijken inhoud kon de minister daarom ook geen nadere in lichtingen verschaffen. Hierna werd met de behandeling der begrooting van het Zuiderzeefonds voortgegaan en besprak de heer Snoeck Henkemans (c.h.) de z.i. verkeerde rege ling om de uitvoering der steunwet aan één persoon op te dragen. Ook had hij bezwaar tegen de regeling van de taxatie der waardevermindering der goederen, waai voor vergoeding zal worden uitge keerd. Ook de heer Duys (s.d.a.p.) cirtiseerde de uitvoering der steunwet door een rijksambtenaar. Dharbij was hij slecht te spreken over het werk van de Gene rale Commissie. De heer Heemskerk (a.r.) zette uiteen, dat z.i. de uitvoering der Zuiderzee steunwet eenigszins schriel zal geschie den. Dat blijkt uit den tekst der koninkl. besluiten tot uitvoering der wet en spr. citeert een en ander daaruit ten bewijze van zijn opmerking, dat er steeds wordt gestreefd minder te geven dan de billijk heid medebrengt Spr. greep de gelegenheid aan om ge tuigenis af te leggen van zijn geringe sympathie voor het werk der droogleg ging van de Zuiderzee. De heer Dr. Vos (lib.) gevoelde zich ook weinig bevredigd door de steunrege ling. Het sociale element moet meer op den voorgrond treden. .Wat is de bedoeling van den nieuwen dienst, die in de plaats der Generale Commissie zal optreden? Welke zullen de richtlijnen zijn? Kan niet een ge mengde commissie worden ingesteld? Zal er een massale verplaatsing der on dersteunden geschieden? Hoe zal men voor de jeugd zorgen? Mevr. Bakker—Nort (v.d.) klaagde over te schriele uitvoering der steunwet. Zul len er, vroeg zij verder, plaatselijke com missies worden ingesteld voor de toepas sing der wet? In verband met de a.s. prijsver hooging van ALLE WIJNEN, tengevolge van de binnenkort te verwachten verhooging der ACCIJNS berichten wij onze clientèle dat alle onze prijscourantprijzen VRIJBLIJ VEND zijn. Zoolang deze accijnsverhooging echter nog niet algehondigd is, gel den natuurlijk onze oude prijzen. ALKMAAR. De heer Wijnkoop (comm.) gaf de schuld aan de kapitalisten, dat de wet niet deugt. De heer Van Dis (st.k.geref.) vond de gelegenheid gunstig zijn ergernis uit te spreken over de algeheele sluiting der Zuiderzee, de betrokken visschers moe ten nu behoorlijk schadeloos worden gesteld. Vooral geen schrielheid! Minister Reijmer gaf hierop een nade re toelichting op de Koninkl. Besluiten tot uitvoering der steunwet. De Generale Commissie zelf heeft geraden, die uitvoe ring aan één persoon toe te vertrouwen. Spr. hoopt ook op een royale uitvoering der wet, dat is plicht tegenover d* be trokken bevolking. In bijzonderheden wil de minister thans echter niet tre den, maar zijn de Koninkl. Besluiten niet in orde, dan kunnen zij op grond der practijk gewijzigd worden. Bij beroep van de beslissingen van den rijksdienst, zal spr. altijd het adres van de Generale Commissie inwinnen. De instelling van plaatselijke commissie zal op den duur zeer zeker geschieden, echter niet later. Den heer Dr Vos verklaarde de minis ter op de eerste plaats de betrokkenen aan werkgelegenheid te geven, zoo noo dig elders dan in hun woonplaats. Dinsdag wordt met de bevandeling der begrooting voortgegaan. DE PRESIDENTS-VERKIEZING IN DUITSCHLAND. Redevoering van Goering over deze verkiezing. In een verga-dering van nat.-soc. in Berlijn heeft gisteravond de politieke ge volmachtigde van Hitier, Happtman a d. Goering, het woord gevoerd over binnen- en buitenlandsche politieke kwesties. Hij kwam hierbij ook tot de kwestie van de rijkspresidentsverziening, waarbij hij o.m. zeide: Wij willen, indien wij een nieuwen Rijkspresident kiezen, voor alles een koerswisseling. Wij eischen dat de nieu we Rijkspersident volkomen breken zal met het huidige systeem. Zoolang zulks niet ges hied is, spreken wij in het ge heel niet over dergelijke candidaturen. Indien vandaag den dag van Wirth af via Chrispien tot Hoersing en Hoelter- man aan toe een front wordt gevormd, dat den nieuwen Rijkspresident zal be palen, dan moeten wij zeggen: wij be danken daarvoor. Wij plaatsen ons niet in een front met deze menschen. Zekere adviseurs moeten van alle goe de geesten verlaten zijn, indien zij den veldmaarschalk kunnen bijbrengen, zich door het front te laten candidee- ren. Onze geheele wereldbeschouwing verbiedt ons met deze menschen ai was

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1