aijiniaarsclie Courant. Qmiemtecaden HEERENBAA1 'fzownciaal 'nieuws Honderd vier en dertigsle Jaargang. y,alcrda?t 13 Februari Brieven uit de Hoofdstad het rijksmuseum, ZUIDSCHARW OUDE. 1932 No 37 TO BE OR NOT TO BE Hoe kunstlievend de Amsterdammers ei- ««iliik ziin, komt eerst duidelijk naar voren, wanneer ónze kunstschatten in het Rijks- museum worden gestolen, moedwillig be schadigd, of, zcoals nu weer het geval is, wanneer de echtheid ervan wordt betwist! Het had komkommertijd kunnen zijn, zóó tiioseling en zonder eenige symtomen, die ons konden voorbereiden, zijn de alarmee- rende berichten verschenen met vette letters en groote koppenHet eenige jaren geleden aangekochte schilderij van Hieronymus Bosch „De Gevangenneming van Christus' zou niet echt zijn, en het Rijksmuseum mitsgaders de Vereeniging Rembrandt, wel ke bij den aankoop van het schilderij een belangrijken financieelen steun verleende, z,jn ernstig gedupeerd. Zoo wordt er nog eens reclame voor de zaak gemaakt, en via sensatie profiteert het Rijksmuseum van de vermeerdering van het bezoek, als gevolg <jer publicaties. Nu moeten de menschen het stuk in quaestie zien en het lijkt wel alsof zij meenen, dat „na deze geruchtmakende ontdekking" het schilderij morgen aan den dag zal worden afgenomen en weggezet in den donkersten hoek van ons Rijksmuseum. Maar wie zou meenen, dat bij de "mu seum-directie zelf, in het binnenste van ons groote kunstschatten-arsenaal, eenzelfde on rust en jacht naar sensatie a's bij de bui tenwacht bestaat, en wie in gedachten ge heime vergaderingen en spoedmaatregelen stappen der regeering, of museum-schan dalen zich ziet gaan afspelen, maakt wel een schromelijke vergissing en zal zich door zulk een fantasie zonder meer bedrogen zien. Want achter de tinnen van dit bolwerk waar 's lands kunsschatten zijn toever trouw aan zorgvuldige bewaking in een bij na gewijde museum-sfeer, in de kern van d t wereldberoemde kunstcentrum zetelt de heer Schmidt Degener, die met een gedecideerd heid, welke geen twijfel lijdt, elke verdacht making aan het adres van het betrokken schilderij weet te ontzenuwen. „Als museum- directeur staat men nu eenmaal vqor dit soort verrassingen", zegt mij de heer Schmidt Degener, als ik hem ben gaan opzoeken om in de eerste p'aats zijn meening omtrent de geruchten te gaan vernemen. „Het is me gelukk'g nog nooit overkomen, maar één keer moet het de erste ziin", schertst mijn zegsman. „Wie derge lijke berichten verspreidt, kan men nooit uitvorschen, doch temeer, waar bekend is, dat bij den kunsthandel in Duitschland een dergelijk schilderij of liever gezegd, het zelfde schilderij in handen is, wordt men onwillekeurig ver'eid. aan belanghebbenden te gaan denken!'Ik heb het sch Iderij, het welk, naar een der kranten thans gepubli ceerd heeft, wel het echte zou zijn, hier in het museum gehad en zoodoende nauwkeu rig kunnen vergelijken met het stuk. dot u boven vindt hangen en dat wii ongeveer twee jaar geleden, via de bemiddeling van een Amsterdamschen kunstkoper van parti culiere zijde uit Frankrijk hebben betrokken En daarbij ik kan u dat met nadruk ver zekeren hebben wij ons niet laten leiden door certificaten of expert'ses van kunst kenners. Kijk", zegt de heer Schmidt Dege ner, „hier heeft u twee gelijkluidende cer tificaten van professor Fried'ander, den be kenden Berlijnschen museum-directeur, maar ik heb deze certificaten eerst eenigen tijd nadat de koop tot stand is gekomen, ge kregen, bij het dossier met verschillende an dere paperassen gevoegd Heusch, u kunt ervan overtuigd zijn, dat wij dit schilderij op eigen gezag hebben gekocht en daarvoor geen advies van derden noodig hadden". Dan blijkt uit de „Gazette des Beaux Arts", dateerend van 1905, dat de heer Schmidt Degener reeds lange jaren zich met den zeldzamen meester, Jeróme Bosch, heeft bezig gehouden. Hij wist destijds een schil derij van den meester, dat als „onbekend" in het museum te Saint-Germain was opge hangen te herkennen en aan. Hieronymus definitief toe te schrijven, zoodat men zonder meer kan aannemen juist in den persoon van den Amsterdamschen Rijksmuseum-direc teur een expert bij uitnemendheid, speciaal voor het werk van den, zoo zeer gezccnten en voor honderd porcent nationalen, kunstenaar Hieronymus Bosch aan te treffen. Met bewon derenswaardige zekerheid, even oprecht als bescheiden weet de heer Schmidt Degener aan de hand van sterk vergroote foto's mij deonopvallende details te verduidelijken, waar in juist de copiïst, de man, die naschildert en imitert, zij het ook als tijdgenoot, zich onbe wust moet onderscheiden Hier is het een ge- laats-expressie, welke duidelijk te kort schiet, daar een ongemotiveerde toevoeging van on belangrijke details, met het oogmerk te ver fraaien of de aandacht af te leiden, waardoor oneigenlijke verhoudingen ontstaan. Maar als dan de heer Schmidt Degener, die blijk baar schik in het geval begint te krijgen, mi] aanbiedt den leverancier van het schilderij, den Amsterdamschen kunstkooper, even over een en ander te telefoneeren, dan komt de verrassing. Want dan, wanneer de heer Schmidt Degener mij de tweede hoorn van een toestel overreikt om mee te luisteren dus, ?n bii zelf met een grapje dit gesprek aldus inleidt: „Uw ooren zullen wel getuit hebben in de laatste dagen, hè meneer?", dan moet ik ervaren, dat na verloop van eenige dagen al, sinds de publicaties een aanvang namen, dit t allereerste contact is over deze zaak tus- schen den museum-directeur en den kunst looper, welke laatste in dit telefoongesprek de Kwestie van de certificaten van Friedlander als onelangrijk detail nog even releveert, ge- in den geest van de verklaringen van den beer Schmidt Degener zelf. En ik hoor van een interview, dat de kunstkooper niet heeft willen toestaan, al kwam ook zijn foto in i1s 1./Ü 's *en eenenmale onbegrijpelijk, oe men maar botweg in dit geval is gaan publiceeren en uit buitenlandsche kranten sensatieberichten overnam, zonder in de eerste plaats bij den directeur van ons Rijks museum eens cp informatie uit te gaan Want de overtuiging, die er spreekt uit deze autoriteit in dit speciale geval, is wel zoo overdonderend, dat zij in verband met publi catie tot wat meer beheersching zou hebben aangemaand Men heeft jarenlang in ons Rijksmuseum een Hieronymus Bosch in ruil voor een Franschen meester van het Louvre in bruikleen gehad. En lang heeft men moe ten wachten fot het eigendom van het Louvre naar Parijs terug gestuud kon worden, omdat ook Amsterdam naast Gent, Berlijn, Rotter dam, Venetië en Weenen tot die enkele plaat sen zou behooren, waar het zeldzame' werk van Hieronymus Bosch te vinden zou zijn Voorshands behoeven de Nederlandsche be lastingbetalers, noch het bestuur der Vereeni ging Rembrandt zich over de gewraakte authenticiteit van dit kunstwerk ongerust te maken. Het stormpje zal wel spoedig geluwd zijn. VAN SIEGEN. Donderdagavond half acht vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer Jhr. A. L. van Spengler. Van twee tuinders, huurders van gemeen teland was een schrijven ingekomen met de aanvrage, om de reductie der landhuren ook toepasselijk te maken voor de huurders van buiten de gemeente. B. en W. stelden voor, hierop afwijzend te beschikken, naar aanleiding van het be sluit, dat nog van zoo recenten datum is, om deze er buiten te sluiten. De heer Groen kon zich hier wel mede vereenigen, doch merkte oo, dat meest wor den gezegd, waarom deze beslissing was ge nomen. Het is toch hierom gedaan, dat de om'iggende gemeenten ook geen reductie aan hun pachters geven, daarom hebben wij bes'oten om ons tot de eigen ingezetenen te beperken. Ingekomen was een missive aan de West- Friesche gemeenten in verband met het aan staande regeeringscrediet, waarin wordt me degedeeld, dat er in de te Hoorn gehouden vergadering van de aardappelziektecommis sie besprekingen zijn gevoerd over den nood der tuinders. Men heeft daar besloten de wenschen dier vergadering ter kennis te brengen van de Regeering en beeft een com missie benoemd, bp-taande uit de burgemees ters van Obdam, Wervershoof en Noord- en Zpidscharwoude, met den secretaris van Broek on Lanpendrk. Er zal worden verzocht, de gemeenten het geld. benccdigd voor de garantie der credie ten tegen een zeer lage rente aan deze ge- tnecn'en te Kenen. Ook dat in de eerste vijf 'aren gren af'oseiug zal behoeven te geschie den Het daarna in vijftien jaren af te lossen in niet groot^re termijnen dan het 1/15 ge deelte per iaar A's hierop gunstig zal wor den beschikt, zu'len de gemeenten den druk der ren felo"ze voorschotten niet zoo zeer voe len. De voorzitter ste'de voor een dergelijk verzoek aan den Minister te doen, welk voor stel zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Benoeming onderwijzer O. L School. Fr waren 25 gegadigden. De voVende voordracht is opgemaakt: 1. J H. van der Berg, tijdelijk onderwij zer te Koedijk: 2. J. Boon te Oosterland en 3. C Tja'kens te Juüanadorp. De heer J. H van der Berg werd met al- gemeene stemmen benoemd. Gratificatie Gem. opzichter. B W. ste'den voor den gemeente-op zichter in verhand met de ve'e buitengewone werkzaamheden, zooa's het toezieht op de werkverschaffing en de straat in verband met de kabileering en de uitbreiding van het kerkhof, een gratificatie te geven van 150 De voorzitter dee'de mede, dat B en W reeds hij de behande'ing der begrooting in B. en w. van plan waren voor te stellen het salaris van den onzichter te verhoogen, doch na eenige bespreking vond men het beter, het sa'a ris zoo te laten en de meerdere werk zaamheden te beloonen me* een gratificatie De heer Kramer ging met de argumentatie dat de opzichter een gratificatie moet heb ben. acroord, doch vond het voorstel eigen lijk te laag. Spr. stelde voor, gezien de pres taties van den onzicMer de gratificatie te brengen op 200, temeer, omdat het salaris van den opzichter niet te hoog is. De voorzitter antwoordde, dat 150 billijk was. Men moet ook met het salaris rekening houden. Dit bedraagt 300, plus f 50 voor het toezicht volgens de woningwet. Spr. meende op alle he'angen te hebben gelet. De heer Du Burck was ook voor een hoo- gere gratificatie, doch niet ten koste der ge meente. Spr. zou het meerdere als 150 ten laste willen brengen der exploitatierekening der Lichtbedrijven. De heer Kramer zou er, als er kans be stond, dat de heer Du Burck het in de vol gende vergadering der Gascommissie voor stelde en het werd aangenomen, genoegen mede kunnen nemen, als 150 werd gege ven. De voorzitter zeide, dat het voorstel van den heer Du Burck een persoonlijke mee ning was van den Wethouder. Den opzichter is aoor B. W. opgedragen het toezicht te houden op de gemeenteeigendommen. Ook is dit gebeurd bij de Waterleiding. Men kon toen toch slecht aan de Waterleiding vragen om den gemeente-opzichter te betalen. Zoo kunnen de Lichtbedrijven ook niet worden aangesproken. biet voorstel van den heer Kramer werd niet ondersteund zoodat het voorstel van B. W. in stemming werd gebracht en met de stem van den heer Kramer tegen werd aangenomen. Geen steun aan tuinders, doch een gift aan het Crisis-Comité. De voorzitter deelde mede, dat een paar uur geleden door 2 der raadsleden, de heeren Du Burck en Bekker een voorstel is inge diend. Volgens het reglement van orde zal dit echter niet mogen worden behandeld, daar het niet op tijd is ingeleverd Spr. stelde daarom voor, het in de volgende vergadering te behandeleiv Het voorstel luidde ongeveer als volgt" Ondergeteekenden stellen voor te beslui ten, ten eerste aan al leen werkende tuinders een bedrag van 9 per week te geven, zoo lang het gezinsinkomen de 16 niet te bo ven gaat, ingaande 2 Februari en eindigende als het eerste geld der rentelooze voorschot ten zal zijn ontvangen. Ten tweede den Minister te verzoeken een voorschot te mogen ontvangen op het rente looze voorschot en voor de 30 garantie een tijdelijke geldleening aan te gaan tot uiterlijk 1 Mei, daar dar. het rentelooze cre- diet wel zal zijn afgekomen. De heer Dijkhuizen zeide, dat het hier gaat om een steunaanvrage, dus dat het wel in het belang der zaak zal zijn, als deze spoedig wordt behandeld. Spr. stelde daar om voor, het voorstel wel in deze vergade ring te behandelen. De voorzitter antwoordde, dat de raadsle den en ook de voorzitter zich eerst op de hoogte moeten stellen van den inhoucf In de Dinsdag gehouden B. W. vergadering werd het ook door de wethouders naar voren gebracht. Nu is het voorstel 2 uur geleden overgereikt door den wethouder en deze ver dwijnt weer. Spr. drong nog aan om het aan te houden. Men moet niet denken, dat ik niet voor de tuinders voel. Als er een aan deze tafel is. dan ben ik het wel, die op de bres stond, staat en zal staan voor de belan gen der tuinders. Met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Kroon, Kramer en Muller werd besloten het voorstel der beide wethou ders wel te behandelen. De heer Du Burck lichtte de voorstellen toe,. Het is de bedoeling te bereiken, wat in de vorige vergadering niet is kunnen wor den bereikt met de steunregeling. In Koedijk bestaat deze steunregeling niet omdat de financiën het daar niet toelaten. Anders zou daar dezelfde steunregeling worden toegepast als de voorgestelde. De Minister stelt er prijs op, dat 9 steun wordt gegeven met een maximum gezinsin komen van 16, zoodat deze regeling wel zal worden goedgekeurd. Om nu ook dege nen te helpen, die met arbeiders werken heb ben de wethouders voorgesteld een voorschot op de rentelooze credieten te mogen ontvan gen, zoodat dan beide categoriën zijn gehol pen. Als het wordt aangenomen en goedge keurd zullen we geld noodig hebben voor de 30 garantie waarom wij voorstellen een tijdelijke geld'eening aan te gaan. Door Koedijk was van den Minister ant woord ontvangen, dat de steunregeling goedgekeurd was en ge'dig tot 13 Februari, omdat verwacht werd, dat de rentelooze cre dieten er dan wel door zouden zijn. Nu ziin we de elfde en er zal nog wel een maandje bij komen. De Voorzitter zeide, om misverstand te voorkomen, dat door hem reeds in de B. en \V. vergadering was medegedeeld, r'at men over de inste'ling van een steunregeling praatte of het zoo gemakkelijk ging. De toe stand is er te ernstig voor, dat men de men schen met een doode musch blij moet maken. Van St. Pancras had voorzitter de mededee- ling, dat de steunregeling daar niet door den minister was goedgekeurd. Voor Zuidschar- woude zal ?een uitzondering worden ge maakt. De Minister kan zich niet vereenigen met een toeslag op loon. Men moet zich re kenschap geven. Het ei van Columbus is nu niet op eens door het 2/7 gedeelte van den raad gevonden Deze steunregeling zou tot gevo'g hebben, dat er arbeiders werden ont- s'aeen en dan zat men weer met een leger werkloozen. Spr. vroeg zich af, hoe het mo gelijk was een voorschot te vragen op een voorschot, terwijl nog niet eens bekend is wie een voorschot zal krijgen en hoe groot deze zullen zijn. De heer rGoen zeide het niet ten volle met de voorstellen eens te zijn. Spr. ging de vo rige steunrege'ingen na. Dat die steunrege ling geen goedkeuring van Ged. Staten heeft verkregen wil er bij spr. niet best in, terwijl deze der omliggende gemeenten wel zijn eoedcekeurd. De credieten zijn op komst. Het Crisis-comité zal niet in staat zijn aan alle aanvragen te voldoen, als al deze geval len zich aanme'den. Laten we het geld aan het Crisis-comité geven. Het laat spr. koud wie het p-eeft, als de menschen het maar krijgen. Met de handel in de producten gaat het ook iets beter, en het is mogelijk, dat de menschen die kool hebben, uit den ergsten nood komen Men moet zich echter niet blind staren op de credieten Dat is voor het nieu we bedrijf, dat kan men nu niet opeten, an ders heeft men het volgend teelt jaar niets. Er moet een vorm worden uifgedaent, waar mee de meest noodlijdenden worden gehol pen. Spr. achtte het krijgen van een voor schot op het voorschot onmogelijk. De voorzitter zeide, dat men de zaken goed gescheiden moest houden. De suppl. be- grooting welke niet is goedgekeurd «'nat op toeslag op het loon, terwijl het nu om een steunregeling gaat. Er moet een andere weg gezocht worden. Laat de heer Groen er een aangeven, als het maar geen omweg is. Spr. vond het jammer, dat zich niet meer men schen bij het crisis-comité aanmelden. Spr gaf den raad in overweging het Crisis-comi té in staat te stellen zijn arbeid te verrich ten. De heer Groen vroeg of het positief zeker was. dat de besluiten van Heerhugowaard en Obdam. die 9 per week uitkeeren niet goedgekeurd zijn. De voorzitter antwoordde, dat als een raadsbesluit nog niet was goedgekeurd, B en W. de verantwoording hadden te dragen De heer Du Burck zou de vergadering wil len verlaten als het niet zoo'n ernstig punt was. De leiding van den voorzitter stond spr. niets aan. Door spr. was dit punt in de B. en W. vergadering ter sprake gebracht en zeide de voorzitter dat spr. bij de rondvraag de gelegenheid had, het voorstel te doen. Als een welwillendheid tegenover den voorzitter heeft spr. het voorstel schriftelijk overge reikt. De voorstellers verdienen dus eerder een prijzing dan een bersiping. Spr. deelde mede, zich tot den secretaris van Koedijk te hebben gewend en had een antwoord ontban- g^en, wat spr. voorlas. Daaruit bleek dat in Koedijk geen steunregeling had in verband met de financiën, hoewel de Minister zijn toestemming had gegeven Daar valt dus niets anders uit te lezen, als dat de Minister een dergelijke steunregeling goedkeurt. We kunnen genist aannemen, dat de Mi nister ons voorstel goedkeurt, anders zou men in Den Haag met twee maten meten. De voorzitter zeide, dat de raad besloot, tot den Minister te schrijven, dit jammer zou zijn voor de moeite. Men moet ook het ver stand laten werken. Het geven van 1000 aan het Crisiscomité zal ook de goedkeuring niet erlangen van Ged. Staten, omdat nog niet is gebleken, dat het Comité niet aan alle aanvragen kan voldoen. De heer Muller zeide, dat hij met het eer ste voorstel kon meegaan, doch had bezwa ren tegen het tweede. De heer Dijkhuizen vond het eigenaardig, dat de Minister in de Kamer heeft gezgd, bereid te zijn in de 9 bij te dragen, zoo lang er nog geen credieten zijn verstrekt. Dit zaf echter wel alleen worden goedgekeurd in de gemeenten, waar die gemeenten zelf erg noodlijdend zijn. In vergelijking met Koedijk zal men het voor onze gemeente wel niet goedkeuren. Zou het niet beter zijn als men het crisis-comité b.v. 500 gaf. Dat is een veel kortere weg. De heer Groen zeide, dat men de subsidie wel aan onze gemeente zou weigeren. Maar is wel eens door B. en W. geprobeerd om een subsidie te krijgen van het Rijk voor de werkverschaffing? Een florissante gemeente als Monster heeft ook steun van het Rijk voor de werkverschaffing. Als het ower het crisis comité zal gaan, moet dit een andere werk wijze hebben. Er zal dan moeten worden be dongen, dat het geld aan een bepaalde cate gorie van menschen zal worden gegeven De voorzitter antwoordde, dat het crisis comité gebonden is aan de regelen van het Nationaal Comité. Door een uitkeering in natura zal een gezin toch ook worden ver licht en zal er geld vrij komen voor andere dingen. De heer Du Burck zou een beetje spoed willen maken. Dat de vorige suppl. begroo ting niet was goedgekeurd wisten we toch ook al een paar dagen later. Waar een wil is is een weg. Na eenige bespreking werd door den heer Bekker medegedeeld, dat het de bedoeling was om tot 1000 te gaan. Het voorstel werd na nog eenige bespre king verworpen met 4 tegen 3 stemmen. De heer Groen zeide, dat er toch steun moest worden verleend en stelde voor, omdat het crisis-comité zeer spoed'g aan geldgebrek zal liiden door de meerdere aanvragen, aan dit comité f 500 te geven, welk voorstel werd aangenomen. De heer Groen hoopte, dat meer menschen tot het crisis-comjté zouden komen, vooral diegenen, die voor de steunregeling in aan- mTtrinp- d'enen te komen. Bii dp rondvraag vroeg de heer Mul'er of B en W. het door hem in de vorige vergade ring gevraagd hadden onderzocht, waarop de voorzitter antwoordde, dat het op 't lijstje stond. Hierna sluiting. ECHTE FRIESCHE SOaperon» zachte en yeurifc rooktabak, f HL1BHUGO WAARD. Het polderbestuur hield vergadering op Donderdag 11 Februari. Dijkgraaf van Slooten opende om half drie de vergadering, daarbij in her innering brengende het verscheiden van den heer Liefhebber, die reeds in een vorige vergadering wegens gezond heidsredenen had bedankt. Waar door twee ingenieurs van het P E.N. toestemming was gevraagd, om alsnog in voltallige vergadering toe lichting te mogen geven, betreffende wijziging stoomgemaal, vroeg de voorz. in deze de meening der vergadering. De heeren Wonder en Poland meen den, dat het rapport Koolhaas in deze veelzeggend genoeg was geweest. Dui delijk werd hierin aangetoond, dat elec- trobemaling duurder was dan bemaling met Dieselmotoren. Bovendien vond de heer Wonder het niet sympathiek van het P E N., dat het geen uniforme tarie ven had en men altijd onderhandelin gen moest voeren, die aan een scharrel partij deden denken. Ook de heer de Boer sprak zich uit tegen verdere voorbesprekingen. De voorzitter zeide, dat van het P.E N. de opmerking gemaakt was, dat men hen niet om een aanbieding had ge vraagd, doch ook particuliere bedrijven had men dit niet gedaan. De opgaven, die men had. waren dan ook ongevraagd binnengekomen. In behandeling kwam het staande de vorige vergadering ingediende voorstel- De Boer, betreffende verlaging salaris polderpersoneel en verhooging brongas belasting met 10 per bron, .oen om prae-advies in handen van het dage- lijksch bestuur gesteld De heer Groen, sympathiseerend met het voorstel, kwam met een nader uit gewerkte opgave. Op een vraag van den voorzitter of hij misschien hieromtrent nog toelichting wenschte te geven, antwoordde de heer Groen, dat de tijdsomstandigheden en het daardoor zorgelijke leven van vele ingeztenen aan ieder welbekend, feite lijk verdere bespreking overbodig maak ten. Waar de ambtenaarssalarissen even hoog gebleven waren, terwijl de prijs van vele producten naar beneden was gegaan, das dus feitelijk hun positie gunstiger geworden. De voorzitter deelde mede, dat in ver band met het voorstel-De Boer in een zestal polders, te weten de Haarlem mermeer, de Anna-Paulownapolder, de Schermer, de Purmer, Assendelft en de Beemster, opgaven waren gevraagd be u-effende de personeelsuitgaven en deze vergeleken met die in de Hugowaard gaven te zien, dat laatstgenoemde polder nog zeer aan den lagen kant was. Gezien dit feit, had het bestuur ge meend, de gevraagde verlaging niet aan de vergadering voor te moeten stellen Wel was de toestand der ingezetenen niet rooskleurig, doch nog slechts weini ge jaren terug waren er goede jaren ge maakt, terwijl juist in tijden van neer- gang aan de ambtenaren zware eiachen van den omslag worden gesteld. De voorzitter noemde In dezen als voorbeeld het ipneu der gelden De heer Van Stralen kon wel met de idee verlaging meegaan. Hij meende al le salarissen met 10 pCt. te moeten ver lagen, uitgezonderd die van den Dijk graaf. Dit voorstel werd gesteund door den heer Gootjes. Het oordeel van den heer Wonder was, dat de salarissen niet te hoog wa ren. Intusschen wenschte hij geen reke ning te houden met hetgeen in andere polders werd betaald. Ieder had eigen huishouden naar eigen inkomsten in te richten. Rekening had men te houden met den nijpenden toestand in eigen polder. Hij meende, dat bij verlaging de ambtenaren vrijer tegenover de ingelan den zouden staan. De heer Poland kon zeer goed met het voorstel Groen meegaan. Wat de ge noemde personeelsuitgaven in eenige andere polders betrof, zeer binnenkort had hij vernomen, dat de secr.-penning- meester in Grootslag, voor deze gecom bineerde functies in totaal 1000 per jaar ontving. De voorzitter betuigde zijn spijt, dal men met een dergelijk voorstel was ge komen. Van ambtenaren wordt in de eer ste plaats gevorderd dat zij eerlijk en trouw zijn. Zijn stem kon hij er dan ook niet aan geven. De heer Groen zeide, dat de ambtena ren (secretaris en penningmeester) niet den geheelen mensch behoeven in te zet ten. Wat de woorden van den voorzitt r betrof, als burgemeester was deze toch wel genoeg met den toestand van de in gezetenen op de hoogte om te weten hoe ernstig voor velen de zaken inderdaad stonden De voorzitter antwoordde, dat hij in deze functie de dingen ook wel eens van een anderen kant zag, als door den heer Groen bedoeld. Hij was er niet voor om van het raadhuis uit de feesten te verbie den, doch als men den laatsten tijd der gelijke gelegenheden bezocht, stelde men zich in verband met op het raadhuis op gedane ervaringen toch wel eens de vraag: Hoort die hier nu thuis en die? Een gecombineerd voorstel de Boer Groen uit de verschillende besprekingen tenslotte te voorschijn gebracht, dat be- oogdevermindering salaris Dijkgraf met 100, zes heemraden ieder met 75. 12 hoofdingelanden zittinggeld verminde ren met 2 perzitting, secretaris, pen ningmeester en polaerbaai ieder verla gen met 300, machinist met 200 tim merlieden met 100, bode met 30. ar beiders brengen op 30 cent per uur. werd na stemming wegens staken der stem men (9--9) naar de volgende vergadering verwezen Het voorstel-De Boer brongasbelasting verhoogen, werd na bestrijding door den voorzitter, die er op wees, dat de in stallaties toch al aan he' verdwijnen ware i en opmerkingen van de heeren V. onder en C. van Langen omtrent de groote wisselvalligheid dier installaties in de laatste jaren waar to nemen, ver worpen met 16 tegen 2 stemmen. De voorzitter deelde mede, dat van 1en omslag nog 10.800 moest binnen komen. terwijl men wel verplicht zou zijn de soepele toepassing der voor schriften, tot nog toe gevolgd, te laten varen in verband met de kwestie kas geld, daar het geld tegenwoordig moei lijk was te krijgen en zelfs een kasgeld- leening veel bezwaren opleverde. Wat het rapport-Koolhaas betrof, uit gebracht over het tegenwoordige ge maal, meende spreker te moeten opmer ken, dat daaruit duidelijk genceg bleek, dat dringende voorziening noodzakelijk was. Toen dit gerucht dan ook de ronde ging doen, waren talrijke aanbiedingen ingekomen, v.n.1. uit den motorenbouw, met meer of minder uitgewerkte onkos- tenberekeningen. Het was voor een leek niet doenlijk uit deze een keus ta doen. In dat geval was, indien men geen adviseur had slechts één ding doorslaggevend, n.1. vertrou wen in den leverancier. D heer Wonder wilde gaarne weten of het Dag. Bestuur reeds een bepaalde opinie had gevormd. Spr. zeide, dat ontegensprekelijk Die selmotoren de gunstigste exploitatiere kening te zien gaven. Hoewel hij per soonlijk voor electriciteit was, gaf een meerkosten van 3 tot 4 duizend hier van per jaar, toch tenslotte den door slag voor het aanschaffen van Diesel motoren. Uit het rapport Koolhaas was ook de heer Wonder tot deze conclusie geko men. Hij hekelde nogmaals het optreden van het P E N. bij het afsluiten der prij zen. Hier werd zooveel gevraagd, ginds weer iets anders en elders weer meer of minder. Op een vraag van den heer Schi'der antwoordde de voorzitter, dat een Die selmotor hooger bedieningseischen stel de, dan een electromotor. De heer Schilder meende er nog op aan te moeten dringen, dat zooveel mo gelijk de eigen industrie moest worden bevoordeeld. De voorzitter zeide, dat o.a gefundeerde inschrijvingen waren ingekomen van Thomassen, Crosslev, Stork en Krom hout. Op een vraag van den beer Wonder be treffende de genoemde prijzen wenschte de voorzitter slechts in comité te ant woorden, waarna besloten werd de ver gadering te onderbreken. Na heropening werd besloten het dag. bestuur te machtigen uit de gedane op gaven een drietal van de gunstgste uit te zoeken en daarvoor tot verdere plannen besloten werd, het oordeel van den Wa terstaat te vragen,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9