DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Dngeliiksch Oveczicfit föuitmiand L'Eitmetdand 3f> 134e Jaargang. hindenburg candidaat voor het presidentschap.' drie dooden bij een twist aan den boulevard montmartre. ingebroken in de apartemen- ten der amerikaansche ontwapeningsconferentie. weer een bom in de st. pieterskerk. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iraoco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTE1 ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DMiDAG 16 FEUKI AHI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een president moet boven de politieke partijen staan. Duitsche persstemmen. De eerste groote strijd in Duitschland is gestreden: rijkspresident von Hindenburg heeft opnieuw een candidatuur voor het presi dentschap aanvaard! 't Heeft heel wat voeten in aarde gehad, voordat deze candidatuur een feit werd. Dat kwam niet alleen door de houding van Hin denburg zelf, maar vooral doordat de aan voerder der nazi's, Hitier, een groote kans op het presidentschap scheen te hebben. En zulk een president zou zeer waarschijnlijk r,i"t in het belang van het Duitsche rijk zijn geweest, vooral niet in dezen, uiterst moeilij- kei tijd. Indertijd is von Hindenburg candidaat ge steld door de rechtsche partijen tegen den candidaat der soc. democraten en van het centrum. Deze rechtsche partijen wilden hem cok nu wel weer candidaat stellen, maar dan moest daarvan onmiddellijk een verandering van den politieken koers volgen. Dit zou dus beteekenen, cat dr. Bruening zou moeten af treden, en vervangen zou moeten worden door iemand, die tegen zou zijn, ook nazi's in het kabinet op te nemen. Het merkwaardige was nu, dat de voor naamste linksche partijen de candidatuur van Hindenburg wilden steunen, natuurlijk zender die voorwaarde tot koersverandering der regeeringspolitiek. Er bestond dus kans, dat Hindenburg de eisch der nazi's c.s. zou inwilligen, of niet. En daarom bleef ei- slechts één andere mogelijkheid over, om toch zeker te zijn van de candidatuur van den grijzen staatsman: het volk zou zelf moeten beslissen. Als er een verzoekschrift aan den president ken worden aangeboden, ondertee- kend door honderdduizenden uit alle krin gen, uit alle politieke partijen, dan zou Hin denburg dus weten, dat het Duitsche volk hem wilde hebben, niet als een politiek man, maar juist als iemand, die boven de partijen staat. Dit plan is nu gelukt. Bijna 3 millioen handteekeningen zijn verzameld en Hinden burg is gezwicht. Hij zal dus straks op nieuw een kans (en een zeer greote zelfs!) krijgen op het presidentschap. o Hce denkt dt? Duitsche pers over deze be slissing? Aan haar beschouwingen ontleent de N.R C -correspondent te Berlijn o.m. het volgende: De overgroots meerderheid van het Duit sche volk schrijft het Acht Uhr Abend- blatt zal thans bevrijd herademen. Door zijn besluit heeft de rijkspresident diegenen zijn dank betuigd, die door te teekenen op de Hindenburg-lijsten hun vertrouwen in hem hebben uitgesproken. Thans is het Hinden burg-front van links tot rechts tot stand ge komen. Het zal zoo breed en zoo sterk zijn, dat Hugenberg en Hitier met inbegrip van hun Stalen Helm en hun S. A.-mannen daar niets tegen zullen kunnen verrichten. Op 13 Maart moet en zal Hindenburg de meerder heid van alle stemmen behalen. Hij zal zege vieren, daar door hem Duitschland zegevie ren moet. Volgens het Berliner Tageblatt treedt Hindenburg thans voor zijn kiezers op als vclkscandidaat, als een man die niets voor -en partij maar alles voor de gemeenschap ftil Hindenburg is niet zcoals Hitier en Hu genberg beweren, door de linkerzijde tot can- ditaat uitgeroepen, hij is ook niet de candi daat van een „systeem", welks val te Harz- burg door de vereenigde rechterzijde werd be slist. Hij is de president, die gedurende de zeven jaren, waarin hij zijn functie heeft be kleed, bewezen heeft te zijn een hoeder van de grondwet en het algemeen welzijn. Het frent der tegenstanders van Hindenburg, omvat alles wat de gelegenheid gunstig acht te om politieke munt te slaan uit de verkie zing van den rijkspresident. De rijkspresident heeft niet op de besluiten van het Harzburger front gewacht, maar deer zijn besluit een duidelijken toestand ge schapen. Wat het Harzburger front thans zal moeten beslissen, of het zich met een gemeen- schappelijken candidaat of met verschillende candidaten tot de kiezers zal wenden, is na de beslissmg van Hindenburg niet meer zoo belangrijk. De Vossische Zeitung beschouwt de pro clamatie van Hindenburg als een historisch ccument, zij is eenvoudig als de man zelf, eenvoudig als het groote' Het zijn slechts 'l€.r ?'"nen niet als middelpunt het woord ^pucht Zoo spreekt een man in wiens geest e eigenschappen van het oude leger voort eken. Hindenburg heeft zeven jaar geleden 'jn functie niet gezocht en hij zou heden rp,,er g.e. ziJ'n> indien hij den last me; w„r ?,Rewc'en °P jongere schouders kon heeft het hem niet gemakkelijk li;, 'ia, en men zal liet hem niet gemakke- *ordèn n* ,Vesstr,iid 'S onvermijdelijk ge il. De nationaal socialisten hebben hun oorlogsverklaring uitgegeven. De Duitsch nationalen hebben heden dit voorbeeld ge volgd. De Stalen Helm belooft getrouwheid mits tot een verandering van systeem beslo ten wordt, aan de linkerzijde staat de commu nist Thalmann. De partijfanatici zullen er intusschen niet in slagen hun stempel te drukken op de beslissing. Ze zullen er niet in slagen verwarring te stichten onder de be volking der provincie, die zich laat leiden door haar gevoel voor recht en plicht. Wie voor Hindenburg opkomt, vraagt niet naar voordeel of nadeel voor de partij, maar wat Hindenburg is en wil. De linkerzijde denkt er niet aan Hinden burg voor zich op te eischenze weet dat hij innig verbonden is met het verleden en zijn banden met de traditie niet zal verloochenen De kiesstrijd zal kort zijn; aangezien hij niet kan worden vermeden moet hij ten minste op ridderlijke wijze worden uitgevochten, dat zou het minste zijn wat de tegenstanders van de herkiezing van Hindenburg verschuldigd zijn aan de natie en haar hoogsten vertegen woordiger. De Nachtausgabe vindt het alleen opmer kelijk, dat in de proclamatie van Hindenburg met geen woord wordt gerept over de com missie Sahm en dat er ook niet in wordt ge wezen op het feit, dat kringen van rechts zich voor de herkiezing van den tegenwoor- nigen rijkspresident hebben uitgesproken. In de eveneens tot het Hugenberg-concern behoorende Lokal-Anzeiger staat letterlijk hetzelfde commentaar als in de Nachtaus gabe onder de proclamatie van den heer Hin denburg te lezen. De Deutsche Allgemeine Zeitung tenslotte vreest, dat broederstrijd in den schoot der nationale oppositie zal kunnen worden ver wacht. Dit zou een zeer betreurenswaardige ontwikkeling zijn, die Hindenburg zeer zeker niet heeft gewenscht. Het blad geeft te ver staan, dat van een kans het kabinet-Brüning via de presidentverkiezing te vernietigen, niet veel meer is overgebleven. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Zitting van den Raad. Geheimen Gister is de Geheime Raad in zitting bijeengekomen. Aan deze zitting namen behalve den eersten minister Inoekai, de chefs van den generalen en admiralen staf deel. Het lid van den Geheimen Raad Ioen verklaarde zich tegen de vorming van een Mantsjoerijschen staat, aangezien hij Mantsjoerije als een deel van Japan beschouwde. Eerste minister Inoekai wees er ech ter op, dat de nieuwe Mantsjoerijsche staat in economisch en politiek opzicht met Japan zou samenwerken. Daarin lag de beste waarborg voor den vrede in het Verre Oosten. Na een langdurig debat keurde ten slotte de Geheime Raad de politiek van ü- Japanscne regeering tegenover China goed. Het telegraaf-agentschap „Sjimboen Rengo" deelt mede, dat alle voorberei dingen zijn genomen voor het uitroepen van de Mantsjoerijsche republiek. Deze zal op 17 Februari te Moekden worden uitgeroepen. Mislukte bemiddelingspogingen te Sjanghai. De Britsche minister van buitenland- sche zaken heeft gister in het Lagerhuis n.edegedeeld, dat de bemiddelingspogin gen der buitenlandsche gezanten en de Chineesche en Japansche vertegenwoor digers nopens de staking der vijande- lrkheden tot nu toe zonder resultaat zijn gebleven. Niettemin worden de on derhandelingen voortgezet. De Japanners offensief aan. kondigen groot De Japanshe militaire autoriteiten deelen mede, dat zij bereid zijn nog 36 uren te wachten alvorens de vijandelijk heden te openen, ten einde de Chineezen dï mogelijkheid te geven vrijwillig terug te trekken. De Chineesche opperbevel hebber Tsai heeft den Japanschen eisch definitief afgewezen, zoodat in de ko mende dagen groote gevechten te ver wachten zijn. Gister was de toestand zoowel te Tsja- pei als aan het Woesoengfront betrek kelijk rustig. De laatste troepen van de eerste Japansche divisie zijn te Sjanghai aan land gegaan. De embarkeering der tweede divisie is aangevangen. Voorts zijn aan land gezet pioniers- en hulp formaties, zoomede eenige vliegtuigen, tien lichte en vijf zware tanks en berg- artillerie, welke direct in stelling wor den gebracht. De totaalsterkte der Ja pansche troepen te Sjanghai bedraagt thans 22.000 man. De Japansche troepentrans porten. Gister zijn te Yangtsepoe de meeste af- Jeelingen van een infanteriedivisie aan land gezet, waarmede de Japansche ver sterkingen in twee dagen tot 20.000 man zijn opgeloopen, voorzien van tanks veldgeschut, vliegtuigen. Een veldslag op grooten schaal wordt thans als onver mijdelijk beschouwd, tenzij de Chinee zen retireeren. Een te Tokio aan de ambassadeurs ge geven verklaring van deze troepencon centratie zegt, dat nog meer troepen ge zonden zullen worden. Vreugde te Peking. De geheele stad verkeert in uitbundi ge vreugde over het succesvolle strijden der Chineezen te Sjanghai. Men gelooft dat het thans eindelijk zal gelukken Tsjang Kai Sjek er toe te brengen de 19de divisie te Sjanghai te versterken aangezien zijn rechterhand, Wang Sjing Wei, die naar Sjanghai gezonden was om te trachten met de 19de Chineesche divisie de streek te doen ontruimen thans voor hun zaak is gewonnen. 18 Australische vliegers op weg naar Sjanghai. Volgens een Chineesch bericht uit Yoyan heeft het Chineesche ministerie van oorlog toegestaan, dat 18 Australi sche vliegers worden geëngageerd voor den strijd tegen Japan. De vliegers die tot nu toe in Australi- schen dienst waren, zouden reeds op weg naar Sjanghai zijn. De Chineesche regeering heeft hun Chineesche burgerrechten en bizondere gunsten beloofd voor het geval dat zij zich in China zullen vestigen. Japansche controle op de Scheepvaart op de Jangtse. In verband met den gespannen toe stand te Sjanghai is een bizonder eska der gevormd, dat, naar het Japansche ministerie van marine mededeelt, con trole zal uitoefenen op de geheele scheepvaart op fle Jangtse Alle buiten landsche en Chineesche stoomschepen, welke oorlogsmateriaal aan boord heb ben, zullen in beslag worden genomen. De weigering van Japan te on derhandelen. De chef der Japansche zeestrijdkrach ten, admiraal Nomoera, heeft tegenover Japansche persvertegenwoordigers ver klaard, dat dé toestand te Sjanghai zich ernstig heeft ontwikkeld. De Japansche regeering heeft verdere onderhandelin gen van de hand gewezen, aangezien de Chineesche regeering weigert de Chinee sche troepen terug te trekken op 20 K M. afstand van Sjanghai. De oude tsarenvlag te Sjanghai. Volgens berichten uit Sjanghai is al daar een regiment, bestaande uit Russi sche emigranten, z.g. Witgardisten, ge vormd als onderafdeeling van het door de autoriteiten der internationale neder zetting gestichte vrijwilligerscorps. Dit regiment heeft toestemming gekregen een vaandei mee te voeren dat gehouden is in de kleuren van de oude Russische vlag en dat slechts in het midden het wapen der stad Sjanghai vertoont. Amerika en Engeland protes teeren te Sjanghai. De consuls-generaal van de Ver. Staten en van Engeland hebben bij den Japan schen consul-generaal te Sjanghai ern stig geprotesteerd tegen d landing van groote Japansche troepenafdeelingen in de internationale nederzetting. Gebruiken de Japanners ver boden wapenen? Volgens te Moskou uit Sjanghai bin nengekomen berichten beschuldigen de Chineezen de Japanners er van, midde len tot oorlogvoeren te gebruiken, die verboden zijn bij de internationale ver dragen. De Chineesche artsen hebben geëischt, dat in de hospitalen foto's ge nomen worden van de wonden der Chi neesche soldaten, die getroffen zijn door ontplofbare Japansche kogels. Tevens wordt gemeld, dat de Japanners een zen ding giftgas naar het Woesoengfront hebben gezonden. REVOLUTIE IN MIDDEN-AMERIKA. Hevige gevechten. Naar uit Colon (Panama) gemeld wordt, is in de republiek Costarica een revolutie uitgebroken onder leiding van den candidaat voor het presdentschap Quesada en generaal Colio. Tot hevige gevechten is het gekomen bij een strijd om het fort Bellavista, dat door de opstandelingen is ingenomen. Hier zijn tal rijke personen gedood. De regeering heeft een scherpe censuur uitgevaardigd, die op alle berichten wordt toegepast, zoodat nade re bijzonderheden voorloopig ontbreken De hoofdkr.zernes van San José en Herida door de revolution- nairen bezet. De hoofdkazernes van San José en de stad Herida zijn gister na een gevecht in de hoofd stad door de revolutionnairen bezet. De op stand staat o.Lv. volgelingen van Quesada, den candidaat voor de presidentverkiezing en vroeger gezant te Washington. De gevechten te San José begonnen des morgens te 4 uur en er werd een strenge censuur voor de pers ingesteld. De resultaten van de Zondag ge houden verkiezingen waren nog niet met ze kerheid bekend, toen de gevechten begonnen, doch de candidaat der oppositie had de lei ding. De staatsgreep wordt naar wordt ge meld geleid door den minister van oorlog, Quiroz, een schoonzoon van president Vi- guez. De vice president Baudrid, tevens mi nister van binnenlandsche zaken en finan cien wordt door de rebellen gevangen gehou den. De gevechten in de straten duurden den geheelen dag voort. Omtrent het aantal ge wonden is niets bekend. DE ONRUST IN SPANJE. Als priesters vermomde arbei ders overvallen. Te Arjonilla in de provincie Jean werd een groep arbeiders, die zich vermomd had den als priesters, door republikeinen aange vallen. Er ontstond een hevig vuurgevecht, waarbij aan beide zijden negen personen werden gewond. De politie maakte een einde aan het gevecht. In de Domkerk van Valencia werd een waardevol Mariabeeld uit de 18de eeuw door inbrekers verminkt. Ook werden alle sieraden van het beeld meegenomen. Het bekend worden van dit feit heeft groote opwinding onder de katholieken te weeggebracht. Dezen hielden demonstraties. Aanegzien de republikeinen contra-betoo gingen hielden, moest extra politie worden gerequiroerd om de orde te herstellen. Communistisch-syndicalistische stakingsbeweging. De communisten en syndicalisten hadden voor Maandag in geheel Spanje het sta kingsparool uitgegeven om te protesteeren tegen de door regeering uitgevaardigde ver- bannings-decreten. In alle grootere steden hadden de syndicalistische vakvereenigingen het werk neergelegd, terwijl de socialisti sche arbeiders het stakingsparool niet op volgden. In eenige steden is het tot ernstige incidenten gekomen. Te Vittoria werd een politie beambte zwaar gewond. Te Madrid trachtten de syndicalisten on der bedreiging met geweld de staking te for- ceeren. Hun pogingen mislukte evenwel. Op verschillende plaatsen der stad werd met bommen geworpen. Te Barcelona staakten de haven- en me taalarbeiders. Te Sevilla, Cadiz en Soria wordt alge meen gestaakt. Te Malaga en Saragossa wordt gedeeltelijk gestaakt. In verschillende steden moesten de mili tairen ingrijpen tot herstel van de orde. Te Tarrasa bij Barcelona hebben de ar beiders het raadhuis bestormd en de sovjet- vlag uitgehangen. Miliairen hebben de orde hersteld. Ook de landarbeiders in het gebied van Medina Sidonia hebben zich bij de sta kingsbeweging aangesloten. DE LAGUNEN BIJ VENETIE DICHTGEVROREN. De koude-golf in Noord-Italië houdt met dezelfde hevigheid als te voren aan. De lagunen bij Venetië zijn zelfs dicht gevroren. In het ijs waren ongeveer 20 barken blijven steken. Zij moesten door de brandweer met eigen speciaal daar voor vervaardigde ijsbrekers worden bevrijd. De temperatuur is opnieuw la ger. Bij Padua vriest het 1 5gr. Uit het ge bergte bij Torinte wordt sneeuwval en strenge vorst tot 24 gr. gemeld. BLOEDIGE TWIST TE DORTMUND. Gisteravond drong de arbeider Mesch- zynski in aangeschoten toestand de wo ning binnen van het echtpaar Baartz. Na een opgewonden woordenwisseling kwam het tot handtastelijkheden, waar bij vrouw Baartz ernstig aan het hoofd gewond werd. Baartz greep daarop een revolver en loste drie schoten op M., die zoo ernstig gew ond werd, dat hij spoedig na in het ziekenhuis te zijn opgenomen, ov rleed. NAT.-SOC. DAGBLAD VERBODEN. Het nat.-soc. dagblad „Hessische Volkswacht" is wegens overtreding van de verordening ter bestrijding van poli tieke excessen verboden van 16 Febr. tot 7 Maartj_ AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Maandagmiddag is een auto, waarin twee personen waren gezeten in de buurt van groot Strelitz op het traject Gros- chowitzBeuthen door de neergelaten spoorboomen gereden. De wagen werd door een juist passeerenden personen trein gegrepen De bestuurder werd ern stig gewond, de passagier gedood. - AANSLAG OP NAT.-SOC. LAND DAGAFGEVAARDIGDE. De nat.-soc. persdienst deelt mede, dat de afgevaardigde voor den Hessischen Landdag Joseph Bittler Maandagavond tc^en half acht te Eberstadt op straat plotseling een steek in den rug opliep. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. De verwonding is zeer ernstig, aangezien het ruggemerg werd getrof fen. In een der grootste café's aan den boule vard Montmartre is gisteravond een twist uitgebroken tusschen een aantal Argen tijnen. Plotseling sprong een der twisten den op en loste uit een revolver scho ten, waarvan geen zijn doel miste. Drie man nen zakten doodelijk getroffen ineen, terwijl in het lokaal een paniek uitbrak trachtte de moordenaar met een groot paket uit het café te ontvluchten, doch verscheidene aanwezigen overweldigden hem en namen zijn revolver af De politie die terstond ter plaatse was nam den man in arrest en moest hem tegen de woe dende menigte beschermen. nFI FGATIF HFR De leider der Amerikaansche delegatie te Geneve, de ambassadeur H. Gibson, heeft de Geneefsche politie medegedeeld dat 2 nachten na elkaar onbekenden zijn binnengedrongen in de appartementen van de Amerikaansche delegatie der ontwapeningsconferentie in het gebouw van het V. B. secretariaat en daat papieren met geheime informatie over het Amerikaansche leger en de marine hebben doorzocht. Verschillende archiefkasten waren opengebroken en portefeuilles waren ge opend en doorzocht. Voor zoo ver viel na te gaan waren geen papieren gestolen. Zaterdagavond vonden, meldt het Hbld., doodgravers achter een leeuw van het graf monument van Innocentius den Elfde een verdacht pakket, dat zij wierpen in de fon tein, die zich bevindt vóór de fagade van het nieuwe station van de Vaticaansche Stad. Het pakket werd overgebracht naar Fort Prenestino, waar het onder deskundige lei ding zal worden geopend. Dit is reeds de derde keer dat een raad selachtig pakket in een paar maanden tijds in de St. Pieterskerk wordt gevonden. De 'po litie, die, aldus lezen wij in een bericht uit Rome aan de „Daily Herald", een revolu- tionnaire samenzwering vermoedt om de Va ticaansche Stad in de lucht te doen vliegen, heeft twaalf arbeiders gearresteerd, die in de stad werkzaam zijn. Al deze arbeiders zijn Italianen. De autoriteiten weigeren zich over de zaak uit te laten. HET CONFLICT IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF. De rijksbemiddelaar vraagt inlich tingen. De rijksbemiddelaar in het tweede district, mr. S. de Vries Czn., heeft inlichtingen ge vraagd aan partijen, betrokken bij het rijzend conflict in het heerenkleedingbedrijf, welk conflict zich over het heele land heeft uitge strekt. VERKEERSONGEVALLEN. Twee zwaar gewonderd Hedennacht omstreeks half twee heeft op den rijksstraatweg te Soesterberg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een chevrolet- vrachtwagen uit Zeist, van de garage Ekris deed een proefrit. Op een gegeven oogenblik, toen de wagen een snelheid van 50 K.M. had, gingen de lichten uit. De auto reed hierdoor tegen een boom en sloeg om. Van de drie in zittenden bekwamen twee ernstig letsel. De een brak den pols, de andere liep een zware hoofdwonde op. Beiden werden door een par ticulier, den heer van den Broek, per auto naar het gemeente-ziekenhuis te Zeist over gebracht De wagen is totaal vernield. T wee ernstig gewonden. In den nacht van Zondag op Maandag is een auto met vier personen nabij Wijtgaard (Fr.) in botsing gekomen met een boom. De inzittenden bekwamen allen verwondingen, twee van hen geraakten bewusteloos. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De twee licht gewonden konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. De bei de anderen, de ongeveer 30-jarige J. M. v. d. Sande uit Breskens en de ongeveer 26-ja- rige J. Schattenberg uit Sittard, die beiden te Sneek logeerden, zijn ter verpleging opge nomen. Knaapje overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de ne genjarige P. Douws*ra wonende Noorder

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1