jUkmaarsclte Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jiadiouieuws Siad m Qmawuiq, 'JeuMetou Honderd vier en dertigste Jaargang. IliiiMlas: 1G Februari. 1932 No. 39 Woensdag 17 Februari 1932. Hilversum 1875 M. (10.0010.15 V.P.R. n 30—7.00 R.V.U., Overigens V.A.R.A- uitzending). 6.45-7.00 en 7.30-7.45 Gym nastiek 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Mor- pnuiidin^. 10.15 Amsterd. Solistenkwintet f v. L.°Cohen. W. v. Capellen, declamatie. ,9 00—1 45 Concert daar het V.AR.A.-sep tet'0 i v Is Eyl 2.15 Kookpraatje. 3.00 Pia noconcert door C. J. Lemaire. 3 30 „Prinses FTPkvel". hoorspel voor kinderen. 4.15 V.A. r -septet o. 1. v. Is. Eyl. 445 Vragenhalf- uurtje 5.30 Vervolg concert. 6.30 Lezing over het dier in zijn milieu. 7.00 Joodsch uur tje 8 00 Gem. koor v. d. Arb. zangver. „De Dageraad'', Friesche Orkestvereen. en solis ten zang, altviool, viool, 2e viool, cello, pia- „a'viaamsch programma. 0.15 Radio-hoor- cnél door het Groot Voikstooneel. 9.45 Ver volg concert. 11.00 Vaz Dias. 11.15-12.00 firamofoonplaten. Huizen 298 M. (Uitsluitend N.C.R V.-uit- —nding). 8.00 Bijbellezen. 8.15—9.30 Gra mofoonplaten. 10.00 N.C.R. V.-Dameskoor. 1030 Voor de zieken. 11.00 Orgelconcert. A Geest, sopraan. 12.152.00 Concert, so- nraan piano, viool en cel'o. 2.30 Leven v. Christ'. lectuur. 3.00—5.00 Delftsche Trio, piano, viool en cello. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwpraatje. 7.00 Lezing over het Le ger des Heils. 7.45 Persberichten. 8.00 Vrou wenkoor van Rozenburg met pianobegelei ding. 9.00 Lezing door K. O Finkenspier. 930—10.45 Kwintet o. 1. v. P. v. d. Hurk. 10.00 Persberichten 10.45 Gramofoonplaten. Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12.20 Orgelbespeling. 1.05 Orgelbespeling. 1.05 Gramofoonp'aten. 1.50 2 35 Solistenconcert, sopraan, viool en pia no. 2.45 Voor de scholen. 5.50 Stedelijk or kest v. Bournemouth o. 1. v. Dan Godfrey. A. Melzak. viool. 5.05 Cinemaorgelbespeling. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten 6.05 Strijkkwartet van Brahms. 7.10 en 7 50 Le zing. 8.35 BBC-svmphonieorkest o. 1. v. Hen ry Wood. M. Teyte, sopraan. G. Cassado, cello. M Dupré, orgel. 10.45 Berichten 11.0512.20 Dansmuziek. Roy Fox en zijn band. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 9 05 Gtamofoonpla- ten. 9.20 Radio-hoorspel „Mademoiselle van De val. Kalundborg 1153 M. 12.051 20 Orkest concert. 2.204.20 Concert. Loris Preils or kest. 7.20 Fami'ie Hansen, hoorenel. 7 35 So listenconcert. Orkest o. 1. E. Reesen. Wer ken van Lange Müller. 9.35 Kamermuziek 10.15—11.50 Dansmuziek. Langenberg 173 M. 6.257.20 Orkestcon cert. 11.2012.10 Lichte muziek. 12.25— 1.50 Concert door het Weragorkest. Werken van Strauss. 1.50 Gramotoonnlaten. 4 20 Or kestconcert o. 1. v. Merten. 7.50 ..Exotisches Dircheinander", gevar. programma. Daarna tot 11 20 Concert van dansmuziek Brussel 509 en 339 M 500 M. 12.35— 2 05 Gramofoonplaten. 5.20 Viool- en piano sonates. 5 50 Gramofoonnlaten. 6.50 Gramo foonplaten 8.20 Gramofoonn'aten 8.35 .,Le P'tite Miracle". 1-acter w Boxus 9.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Concert. 6 50 Gramo foonplaten. 8 20 Orkest o 1. v. Arth. Meule- mans. 9 20 Ver-oV concert. Rome 441 M 7 °0 Cramofoonplaten 8.20 A?ns1. van bet operagebouw. 7.eesen 1635 M. 3.504 50 O.vpstconcert 7 20 Concert Orkest en solisten. 9.5011.50 Dansmuziek. ANTI-MILIT AIRISTISCHE VERGADERING. (Vervolg.) Mishandeling van dienstwei geraars in Den Haag en Veen- huizen. De heer Blom kwam terug op de vo rige dienstweigeringsvergadering en sprak tegen hetgeen Kees Kracht toen heeft gezegd: van eigen schuld aan mis handelingen van de dienstweigeraars is geen sprake; die mishandeling is veel er ger geweest dan Wim Wiese of genoem de Kracht toen hebben verteld. Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 17) HOOFDSTUK IV. Een flauwte aan den rand van den weg. De hertog van Buckingham en zijn bedien den waren al een heel eind weggereden, te gen dat sir Evelyn Lee kapitein Darcy aan Lucille had voorgesteld. Hij en zijn dochter maakten hun gewonen namiddagrit, toen eze ontmoeting tusschenbeide kwam. Vf.0®233111 reden zij met hun drieën in de richting naar de Abdy; Robert Darcy tus schen hen in. Sir Eevelyn voerde het woord ^Ze' ^at hij strenge vorst verwachtte na ondsondergang. Darcy begreep al niet, er over hem was gekomen, want de oorden, die sir Evelyn sprak, leken eerst L-", ^en afstand tot hem door te dringen; moede om op te nemen wat tot hem pM- iWas en v°e!de zich ten eenenmale j ln staat om te antwoorden. Hij wankel en het zadel. Lucille merkte dit: mpf l -op' vader; er is iets niet in orde ei. kapitein Darcy! za-1-^Velyn, beerde zich om in het zadel en %as m-s' °e .grauw van gelaat Robert ziin n-, 'j ae *eugels over den hals van P ard vallen en strekte de hand uit. ter- Spr. schetste dan hoe verschrikkelijk de eerstvolgende oorlog zal zijn en hoe verstand en kracht en gevoel den dienst weigeraar sterken. Dan wees spr. op den handel met oor logvoerende mogendheden en op het feit, dat die tot gevolg had, dat in den oorlog 1914—1918 duizenden Engelschen sneu velden tegen Duitschland, dat den oor log kon voortzetten dank zij het verkrij gen van stookolie uit Engelsche bron. Meerdere dergelijke gevallen werden door spr. aangegeven. En wie dit alles overdenkt, komt vanzelf tot de gedachte, dat vaderlandsliefde een frase is en dienstweigering eerste plicht. Spr. kwam dan op de behandeling der dienstweigeraars in de gevangenis, waai van hij uit eigen ervaring kon spre ken. Allen menschelijke gevoelens wordt geweld aan gedaan, hygiëne bestaat er eigenlijk' niet, brieven worden gecensu reerd, het eten is slecht, enz. Zeer ver klaarbaar is het, dat jongens in Veen- huizen in hongerstaking gingen omdat gen, zooals in de gevangenis te Den zij de Sinterklaaspakketten niet ontvin- Haag nog wel gebeurde. Dit verzet is op gegeven tengevolge van de gewelddadi ge wijze van voeding, die de jongens on dervonden. Spr. las hierover een en an der voor uit een brief van een dienst weigeraar. De dienstweigeraars, die wegens hun hoog beginsel gevangen werden gezet in de gevangenis te Den Haag, zijn 31 Mei 1931 mishandeld door de bewakers met gummistokken en dat ondanks de af schaffing van lijfstraffen voor gevange nen. Zelfs de moordenaar van Groote- gast werd niet mishandeld. Spr. las de verklaring, die één der dienstweigeraars over deze mishande ling had opgesteld en welke zal dienen voor een eventueele rechtszaak. Er zijn zes van deze verklaringen, die alle met elkaar in overeenstemming zijn en ver zet ademen tegen de regeering, die deze mishandelingen goedkeurt Dat ds. van der Heide, religieus socialist, regent is en voor zijn gevoel kan zijn van die Haagsche gevangenis, was voor spr. een raadsel. Na die genoemde mishandeling heeft ds. v. d. Heide zijn functie van re gent niet neergelegd en hij zweeg toen m.. Duys in de Tweede Kamer interpel leerde en een foutieven datum noemde waarop die mishandelingen zouden heb ben plaats gehad. De minister ontkende natuurlijk, dat op 6 Sept. de dienstwei geraars werden geranseld en daar had hij gelijk aan maar ds. v. d. Heide noemde toen niet den juisten datum en dat nam spr. hem zeer kwalijk. Uit me- dedeelingen in een blad in Oosterwolde van de hand van ds. v. d. Heide blijkt, dat deze met die mishandelingen wel bekend was, maar hij stelde daarbij ver schillende gebeurtenissen onjuist voor, gelijk spr. aangaf uit eigen ervaringen als gevangene wegens dienstweigering. De mishandeling had plaats met voor bedachten rade door de bewakers en spr. beschuldigde ds. v. d. Heide, dat hij heeft geprobeerd dit feit goed te praten, wat sterk is af te keuren in een vooraan staand man in de s.d a.p. Spr. schaamde zich bijna hem tot partijgenoot te heb ben. Maar wij allen zijn mede schuldig aan het feit, dat in ons land dienstweiger aars mishandeld kunnen worden. Hoe militairistisch onze regeering is, blijkt o.a. uit de samenstelling van de delegatie naar de ontwapeningsconfe rentie te Geneve: op één na allen mili tairen en dan nog een voorstander van eenzijdige ontwapening. Protesten tegen zoo'n regeering over de mishandelingen zullen niet ba ten. Beter zal zijn het voeren van een proces tegen de schuldigen, maar het al lerbeste en eigenlijk het eenige goede middel is, het kweeken van steeds weer nieuwe dienstweigeraarc en het boycotten van alle militaire ge doe, waartoe ook behoort het betalen van belasting (dat geld wordt immers gebruikt voor leger en vloot). Er moet een volksbeweging komen om de gevan genneming van dienstweigeraars te ver hinderen. De ouders moeten hierbij vóór en naast hun zoons gaan staan. De heele bevolking moet drager zijn van de anti- militairistische gedachte. Dit idee moet een volksbeweging worden van de kracht zooals er thans een groeit in Britsch-Indië. Als het zoover komt, zullen oorlog en wijl hij Darcy bij den arm vatte. Had hij dit niet gedaan, dan was deze zeker geval len. De aanraking deed den kapitein ineen krimpen. Sir Evelyn voelde dat de arm vochtig was, de mouw doorweekt van bloed. Je bent gewond. Waarom heb je dit niet gezegd? vroeg hij. Het is maar een schram, prevelde de adjudant, daar zijn lippen haast den dienst weigerden. Sir Evelyn steeg af en hielp Darcy ook van zijn paard komen. Longstaffe, die even achter hen reed, trad nu dadelijk naderbij. Lucille nam den teugel van haar vaders paard en geleidde het enkele stappen voort. Sir Evelyn en Longstaffe brachten Darcy naar den kant van den weg. Ik had moeten bedenken, dat de kapi tein een prik heeft gekregen, sir, lichtte Longstaffe toe, maar dit vergat ik, toen het gevecht weer aanving; die prik werd mijn heer in den beginne toegebracht, teen de zon hem in de oogen scheen; zijn tegenpartij heeft het anders nog nooit verder kunnen brengen dan zich enkel te verdedigen. Long staffe was namelijk naijverig op de reputa tie van zijn heer in de schermkunst. Terwijl hij aldus sprak, had hij de mouw van kapitein Darcy's wambuis omgeslagen en zoo den witten, gespierden arm ontbloot, aan den onderkant met bloed bevlekt, dat nog tappelings uit een snijwonde wegvloei de. Dat bloeden moet dadelijk ophouden, merkte sir Evelyn op. Een ader moet ge scheurd zijn. Lucille keek toe. bleek en ontdaan, van oorlogsvoorbereidingen niet meer voor komen. Rede Constandse. Laatste spreker was de heer A. L Constandse uit Den Haag, die na een korte pauze optrad met het onder werp „Dienstweigering als revolution- naire factor". Hij stelde uit de mishandeling van dienstweigeraars vast een steeds toene mende willekeur van de bourgeoisie en een toenemen van het fascisme. Dit vloeit voort uit angst van de bourgeoi sie om haar positie te zien verzwakken. Deze vrees uit zich ook in mishandeling van werkloozen. zooals spr. illustreerde met een verwijzing naar het gebeurde bij de werkverschaffing in Gorredijk. Al les is slechts een poging om de revolu- tionnairen af te schrikken. En daartegenover moeten wij de revo- lutionnaire daad stellen, waarvan dan één is de dienstweigering, waarbij men dan op hetzelfde standpunt moet staan als bij het niet voldoen van belasting, pacht en rente. Daarmee wordt de bour geoisie verzwakt, doordat het bezit wordt aangetast. De dienstweigering moge een negatief middel zijn, als strijd middel tegen de bourgeoisie is zij on misbaar. Men moet dezelfde methode volgen als in Britsch-Indië, al is het ze ker, dat Ghandi niet een revolutionnair is zooals wij hem zouden wenschen. Maar ondanks dat kweekt diens houding de revolutie en de omwenteling. De orthodoxen gaan uit van de over tuiging, dat alles wat een land en een mensch overkomt, aanvaard moet wor den als van God gekomen. Spr. haalde een artikel aan uit de N.R.Crt. van een dezer dagen, waarin dezelfde meening werd verkondigd door een liberaal. Het is de meening van allen, die ons ver trouwen willen vestigen op een bepaal de partij. Maar, zei spr., elke partij die deelneemt aan het parlementairisme, streeft naar het gezag als het hoogste en daarom zijn zij reeds lang vóór zij het gezag hebben, verloren en verkocht aan de regeering. Daarom is ook de s.d. a.p., hoewel zij nog slechts 25 pCt. der bevolking achter zich heeft, reeds reac- tionnair, getuige haar houding in de werkverschaffingskwesties en de aan sporing van den heer Albarda om het kapitalisme een kans te geven tot her stel en pas daarna de actie te hervatten. Dit nu, zei spr., is fout, want de eenige gelegenheid om het kapitalisme kapot te maken is het tijdstip waarop het aan zijn eigen vernietiging werkt, zooals het thans doet. Maar wat kan men van de socialisten verwachten, die in Duitsch land de revolutie vermoordden (Noske), die in Engeland een regeering vormden welke in Indië duizenden gevangen zet te en talloos velen liet doodranselen en die in Zaandam dank zij den „rooden" (verschoten tot rose en oranje) burge meester toelieten dat een staking werd gebroken met hulp van de politie? Is het, gezien deze dingen, eigenlijk wel verbazingwekkend, dat er socialis tische bewakers waren, die dienstwei geraars mishandelden? De socialisten doen bij alles met de reactionnairen mee, ook in de beweging voor den Volkenbond, welke niet anders is dan een bond van staten, die geschil len alleen door oorlog meenen te kunnen oplossen. Wel werden mooie verdragen geteekend (Locarno en Kellogg-pact b.v.) maar ondertusschen speelden zij het klaar om de bewapening te verdubbe len. De Volkenbond deed niets! Spr. ging de houding van dien bond na in de con flicten om Danzig en Wilna en de kwes tie tusschen Italië en Griekenland. De schandelijke houding van Japan in onze dagen, de moorden in Sjanghai, worden door den Volkenbond toegela ten. Er is zelfs kans, dat er een nieuwe wereldoorlog van komt. De revolutionnaire dienstweigering is het eenige middel om aan oorlog te ontkomen. Bij eventueele mobilisatie moet de algemeene staking worden af gekondigd, dan is mobilisatie onmoge lijk. Spr. wees er op, dat bij den tegen- woordigen stand van de strijdmiddelen kleine legers gevaarlijker zijn dan voor heen millioenen'egers. Daarom gaat on ze strijd niet alleen tegen oorlog, want wat is vrede in de kapitalistische we reld? De eenige weg is: uit den oorlog, uit de kapitalistsche wereld door den revolutionnairen vrijheidsstrijd. Daar toe is groote moed noodig. Tal van men- haar plaats te paard; door medegevoel be wogen was zij ook niet zoover van flauw vallen: het was de eerste maal dat zij een wonde zag en ze besefte wat oorlog be duidde. Longstaffe haastte zich terug naar zijn paard, deed den ransel open, die aan den staartriem hing achter zijn zijdel. Hij nam een stuk pluksel, dat ieder ervaren soldaat altijd bij zich droeg als hij op marsch ging. Hiermee keerde hij ijlings terug en vaardig begon hij er den voorarm van zijn heer mee te verbinden. Darcy werd nog bleeker onder deze be werking en eindigde met flauw vallen. Met een angstkreet wendde Lucille de paarden den kant van den gewonde uit. Vader, hij is toch niet stervende, is 't wel? vroeg zij met grooten angst in den toon van haar stem. Wel neen, lieve; hij is flauw gevallen door bloedverlies. Longstaffe was bezig om het verband vast te maken, dat hij nauwsluitend over de wonde had aangebracht. Er is wat brandewijn in den zak van mijnheer: als de jongedame dien even zou kunnen aangeven? Sir Evelyn hield den arm onder Darcy's hoofd, omdat steun wel noodig was, vooral op dien hellenden rand van den weg. Lucille liet zich onmiddellijk van haar merrie glijden, maakte de paarden even vast aan het hek, dat naar het veld leidde, een eindje verder op den weg; toen spoedde zij zich naar het paard van kapitein Darcy, dal heel stil stond, steeds de ooren op en neer schen die wel dienst zouden willen wei geren, durfden dat niet op het oogenblik toen zij het meest noodig was (in 1914 b.v., toen duizenden socialisten de wa pens gewillig opnamen.) Voor ons bete;kent revolutie het ont eigenen van de bourgeoisie, maar wij kunnen niets beginnen zoolang leger en vloot er zijn. Daarom moet de dienst weigering worden gepredikt. Bij de revolutie zal wel bloed kunnen vloeien, maar laten wij nedenken hoe vele duizenden uit. de bedrijven zijn ge- stooten en geen mogelijkheid hebben om hun brood te verdienen. Deze men- schen moeten in de bedrijven terug kunnen keeren en kunnen produceeren voor zich zelf. Wanneer wij geweld zullen gebruiken, zal dit alleen gaan ter verdediging van eigen vrijheid en eigen klasse en dat is heel wat anders dan het blindelings volgen en moorden op last van den meester. Maar ook: wij hebben geen kruit en geen wapens, alleen aan de overzijde produceert men die. Als er dus bloed vloeit, is de verantwoordelijkheid aan dien kant. En daar wil men ons verwij ten dat wij een revolutie pogen te ontke tenen, waarbij misschien wel offers val len! Het massaal weigeren van militai ren dienst is een waarborg voor het zoo bloedloos mogelijk verloopen van Je revolutie. Voor de revolutie is de gedachte van vaderlandsloosheid noodig tn daarom muden wij dezelfde strijdmiddelen toe passen tegen elk leger. In Rusland za gen wij hetzelfde tegen Denikin, Kolt- sjak en Wrangel. Tegenover eiken oor'og kunnen wij niet anders stellen dan de ontbinding van het leger door alle ten dienste staande middelen. Om de dienstweiger aars te steunen is het eenig goede mid del, dat gepropageerd moet worden: net onteigenen van de bourgeoisie, de socia le omwenteling en bet brengen van de productiemiddelen in handen van het volk. Wij kunnen met wachten. Duurt het nog tien jaar, dan zal Europa ten or der gegaan zijn aan ooUog en honger. Het doel om een betere maatschappij te vormen met meer kameraadschap moet ons voor oogen staan en daarom moet de strijd tegen de huidige samen leving met kracht worden aangevat en doorgezet. Slotwoord. De heer F e r n e e sloot hierna ïe vergadering met woorden van dank aan sprekers en publiek, de hoop uitspre kend, dat bij een volgenden oproep voor een bijeenkomst als deze drie zalen noo dig zullen zijn als gevolg van groote op komst van belangstellenden door het groeiende aantal aanhangers van de dienstweigeringsgedachte. BIJZONDER LAGER ONDERWIJS. VOORSCHOT GEMEENTELIJKE VERGOEDING 1932 KOSTEN VAN INSTANDHOUDING. In bijlage Nr 22 schrijven B. en W.: Van de besturen der Vereeniging St. Joseph, der R.K. Meisjesscholen en der Ver eeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier kwamen aanvragen in om respectievelijk voor de St. Josephschool (u.l.o.), St. Adelbertusschool, St. Bavo- school, St. Willibrordusschool en St. Aloy- siusschool; voor de Juliaschool (u.l.o.), Juliaschool (g.l.o.), St. Josephschool (g.l.o Mariaschool en St. Agnesschool en voor de Wilhelminaschool, Julianaschool (u.l.o.) en Julianaschool (g.l.o.) een voorschot te mogen ontvangen op de over het jaar 1932 uit te be talen gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet-1920. B. en W. stellen den raad voor te besluiten aan de Besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen voor lager onder wijs voor 1932 toe te kenen de nader aange geven voorschotten op de gemeentelijke "ver goeding in de kosten van instandhouding, be- cloeld in artikel 101, le lid, der Lager On derwijswet-1920. B. en W. stellen voor deze voorschotten toe te kennen. BEPALINGEN INZAKE VUUR WERK E.D. In bijlage nr. 25 schrijven B. en W.: Tegen de verordening betreffende den ver koop van vuurwerk, vastgesteld in Uwe Ver gadering van 3 November 1930, is van de zijde van Ged. Staten eenig bezwaar gemaakt in verband met he Reglement oo het vervoer bewegend, of het op zijn hoede was voor ieder vreemd geluid, dat hem soms mocht bereiken. Met trillende vingers maakte Lucille den riem los van den zak en haalde er den in houd uit te voorschijn; er zat Darcy's voor raad in voor den tocht en zij vond het on aangenaam dien te onderzoeken. De flesch lag onderin. Zcodra ze er mee bij den ge wonde kwam, zei haar vader: Geef hem wat te drinken, Lucille. Ze knielde neer, maar Darcy hield de tan den zoo vast op elkaar geklemd dat ze de opening van de flesch er niet tusschen kon krijgen. Op een wenk van haar vader bevoch tigde zij den top van haar vinger met den drank en raakte daarmee even zijn lippen en neusgaten. Na een paar seconden nam hij met de tong het vocht van zijn onderlip. Lucille maakte ijlings gebruik hiervan, om nu ook enkele droppels van het geestrijke vocht op de tong te gieten, waarna hij even hoestte, slikte en de oogen opsloeg; die stonden wild en glazig. Nu nog wat meer, drong sir Evelyn. Darcy slikte al wat gemakkelijker; zijn oogen werden natuurlijker en bleven op Lu- cille's gezichtje gevestigd, dat heel dicht bij het zijne was, terwijl zij naast hem neer geknield lag. Hij bevond zich in een droom wereld, niet wetend, wat werkelijkheid en wat spel der verbeelding was. Dat lieve ge zichtje, zoo dicht bij het zijne, met die uit drukking van teedere bezorgdheid in de blauwe oogen; was het van de een of andere bezoekster uit een andere wereld, of van een van ontplofbare stoffen. Op grond van dit reglement zou de gemeenteraad niet de be voegdheid hebben het aanwezig hebben van vuurwerk in winkels, bewaarplaatsen, pak huizen of op markten te verbieden. Aange zien B. en W. van meening waren, dat de wet van 26 April 1884, S. 81 (buskruitwet) en het ter uitvoering daarvan vastgestelde Reglement op het vervoer van ontplofbare stoffen ook een andere opvatting toeliet, heb ben zij het oordeel hierover gevraagd van den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, die zich echter op hetzelfde standpunt stelt als Ged. Staten. Onder deze omstandigheden is het ge- wenscht aan den wenk van Ged. Staten om de verordening te wijzigen gevolg te geven. Ge lijk U bekend is (zie bijlage Nr. 123 van 1930), was de verordening in het leven ge roepen ter voorkoming van brandgevaar en in het algemeen ter bevordering van de open bare veiligheid. Een en ander wordt ook voldoende gewaar borgd, wanneer de aflevering van vuurwerk e. d. tusschen zonsondergang en zonsopgang wordt verboden, zoomede verkoop aan min derjarigen beneden den leeftijd van 18 jaar Daarmede wordt tevens tegengegaan het af steken van vuurwerken e. d. in volksmenigten, dat veelal door jeugdige personen geschiedt, daar het voor hen dan moeilijk zal zijn om vuurwerk te verkrijgen. Om dit te bevorderen is het voorts gewenscht om te verbieden, dat jeugdige personen op openbare plaatsen vuurwerken e. d. bij zich hebben. Wanneer Uwe Vergadering zich daarmede kan ver eenigen, zal tevens artikel 206 der Alge meene Politieverordening, waarin deze mate rie tot dusver ook geregeld was, een wijzi ging moeten ondergaan, welke in het hier- onderstaand ontwerp-besluit is opgenomen. Wij bieden den Raad het desbetreffend be sluit ter vaststelling aan. VERRUIMING HEILOOERBRUG. B. en W. schrijven in bijlage no. 30: Wij leggen voor Uwe Vergadering tef inzage een teekening waarop is aange geven, op welke wijze het beloop van de Heilooërbrug zal kunnen worden verbe terd, zoodra de Kennemerstraatweg en derhalve eveneens de toegang tot die brug wordt verbreed. Door deze wijzi ging zou de zuidelijke hoek aan de west zijde van de brug worden weggenomen, terwijl de daarbij staande boom zal wor den gerooid. Dit zou een belangrijke ver betering voor het verkeer naar en van de stad over de Heilooërbrug mogelijk ma ken. Immers niet alUen het rijverkeer zou hiermede gebaat zijn, doch ook het voetgangersverkeer, aangezien het dan mogelijk is het trottoir van de brug door te trekken langs de Singelgracht, voor zoover dat noodig is De kosten van het werk zullen 3500 bedragen. De Commissie van bijstand voor de openbare werken kan zich met de veran dering van het beloop van de Heilooër brug op deze wijze vereenigen. B. en W. stellen den aRad in verband met het bovenstaande voor: lo. het beloop van de Heilooërbrug te veranderen overeenkomstig vorenbe doeld plan; 2o. ons College voor de uitvoering van dit werk een crediet te verleenen van 3500; 3o. laatstgenoemde uitgaaf nader te regelen bij suppletoire begrooting. SALARIS KORTING PERSONEEL GYMNASIUM, HANDELSSCHOOL EN HANDELSAVONDSCHOOL. B. en W. stellen den Raad in bijlage Nr. 20 voor te besluiten: Gedurende het tijdvak van 1 Maart 19321 Maart 1935 de korting, bedoeld in het Ko ninklijk Besluit van 29 December 1931 toe te passen op de bezoldigingen, genoemd in: a. de Verordening, regelende de aanstel ling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan het Gymnasium te Alkmaar, vastgesteld bij Raadbesluit van 28 November 1929. b. de Verordening, regelende de aanstel ling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de Handelsschool te Alkmaar, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 November 1929. c. de Verordening tot regeling der sala rissen van het onderwijzend personeel aan de Middelbare Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar, vastgesteld bij Raadsbesluit van 21 Janu ari 1932 Nr. 10 C; d. de Verordening, regelende de bezoldi ging van het bedienend personeel aan het engel des Lichts, die tot hem was gekomen in zijn uur van zwakte en nood? Probeert u nog wat te nemen! drong zij vleiend. Die woorden waren menschelijk en ze wer den gesproken door een meisjesstem. Hij keerde weer op aarde en vond het misschien niet eens zoo heel onaangenaam, dat zij, die hem bediende, van vleesch en bloed was, als hijzelve. Hij spande zich geestelijk en lichamelijk in en deed wat hem verzocht werd. Zoo geraakte hij tot volle bewustzijn en daarmee tot beheersching van zijn wils kracht. Hij hief het hoofd op van den arm van sir Evelyn. Hoe dwaas van mij! Ik ben nog nooit fiauw gevallen en dit nu voor zoo'n schram, terwijl ik verscheidene keeren gewond werd, zonder ooit te bezwijmen! Een schram, die ten gevolge heeft zoo veel bloedverlies, dat het niets geen won der is dat je laardoor bezwijmt, antwoordde sir Evelyn. Lucille stond achteraf, steeds met de flesch in de hand. Ik kan nu wel opkomen, verklaarde Darcy. Beide mannen hielpen hem en Longstaffe bracht zijn hoed en pruik, die afgevallen waren. Ik geloof, dat nog wat uw medicijnen mij goed zou doen, miss Lucille. Het was van eigen medicijnen, neef. Ik heb ze enkel maar meegeven. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5