Jietk SxJïcxqI ^BimtmCand PROPAGANDA-AVOND VAN DE VER. VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN „DE EVANGELISCHE UNIE" TE ALKMAAR. (Vervolg). Witte Kruis" gaf aan in ontvangst en uit gaaf 1465.12 met een batig saldo van 799,39, welke rekening aldus werd goed gekeurd. Vervolgens had plaats de verkiezing van een besturuslid, aftredend de geneesheer J. H. den Hartogh, welke met 9 stemmen (1 blanco) werd herkozen. De voorzitter deelde nog mede, dat het vorig jaar werd besloten om tot aankoop van een brancard over te gaan doch het bestuur nog niet geslaagd is en deze zaak nog in onderzoek is. Bij de rondvraag bracht de heer Sloof naar voren de subsidie voor de kinderuitzen ding en vroeg of dit jaar een subsidie van 35 kan worden verleend. De heee Brouwer vroeg hoe gehaodeld wordt met het innen der contributie, waarop de voorzitter zei de dat hiermede evenals het vorige jaar soepel zal worden tewerk ge gaan. Na deze toelichting werd besloten de door den heer S'oof voorgestelde subsidie voor bet jaar 1932 te verleenen. In verband met de tijdsomstandigheden werd besloten geen Emmabloem-collecte te houden. WARME NHÜIZEV. Een goed begin nut een tragisch uiteinde. Dezer dagen had in het lokaal van den heer Slikker een openbare vergadering plaats waar als spreker optrad den heer H. L. van Warmelo, oud-officier bij de artillerie. Als onderwerp voor dezen avond was ge kozen „Waarom wij voor den vrede werken". De heer C. Kriller opende deze vergade ring, heette de aanwezigen welkom (onge veer 40 bezoekers) en in het bijzonder de keer v. Warmelo en tevens mevrouw van Veen die een paar toepasselijke voordrachten ten beste zou geven. Allereerst werd door haar voorgedragen „De Tien Geboden" (van Martien Bever sluis). Keurig en gevoelvol werd dit weerge geven. Daarna kreeg de heer van Warmelo het woord en hield een rede in den geest als wij die reeds uitvoerig uit zijn optreden in Alk maar gepubliceerd hebben. Tenslotte zeide spreker dat de ontwape ning niet zal komen van de heeren te Genève. De heer Posthuma deelde den heer War melo mede, dat er onder de aanwezigen wa ren, die niet best konden indenken dat iemand die 36 jaren als officier bij het leger had gediend, zoo van standpunt was veran derd en evengoed het pensioen wilde blijven genieten. De heer van Warmelo antwoordde hierop het volgende: Ik heb 32 jaar lang als offi cier bij het Nederl. leger gediend Met groot plezier zelfs en steeds de gedachte gehad het land te dienen voor een zuivere zaak. In den oorlog echter zijn mij de oogen open gegaan. Dat pensioen dat spr. krijgt is zijn eigen, daar hij het zelf in al die jaren voor betaald heeft en aan niemand heeft hij er dank voor te zeggen. Wanneer spr vier jaren langer in dienst was gebleven dan had hij spr. 1000 pensioen meer gehad. Vervolgens werd door mevrouw van Veen voorgedragen ,.Het graf van den onbekenden soldaat", van Martien Beversluis. Op keuri ge wijze werd dit voorgedragen en had hier voor een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Hierna werd door een dienstweigeraar die in de zaal aanwezig was, drie hrie\'en voor gelezen van dienstweigeraars die het oproer in de bijz. strafgevangenis te Den Haag hadden medegemaakt. Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen of debat De heer Leegwater, rijksveldwachter, komt het zoo eigenaardig voor en vindt het bijna ondenkabar dat iemand die absoluut geen kwaad doet op zulk eln wijzl wordt mis handeld. Spr. wi'de in geen geval betwist ten dat zoo iets niet gebeuren kan, maar het hoort zoo vreemd aan. Tevens dou spr. die jongens willen aunraden die dit is overko men een aanklacht in te dienen bij den Mi nister van Justitie. De heer P. de Groot wilde nog even op merken de geringe opkomst, waarvan de oorzaak dadelijk is op te helderen. De rircu- laires die zijn verspreid waarvan de inhoud van zulk een communistischen aard is, met dit stelsel gaan ve'en onzer olaatsgenooten niet accoord. Was dit schrijven hierop niet vermeld geweest zeer zeker was de op komst talrijker geweest. Jammer voor den heer van Warmelo di? zijn rede zonder aangedikt of opgesmukt te hebben ons veel heeft weten te vertellen De heer Kriller zou eerst den heer Leeg water van antwoord dienen. Over het klach ten indienen van mishandeling van dienst weigeraars geeft absoluut niets. Verschillen de malen is dit voorgevallen en een aan klacht indienen bij den Minister van Justi tie of wie ook, het geeft niet. Spr. vond dit begrijpelijk ook We weten zeide hij. een dienstweigeraar is een zondaar tegenover het kapitalisme. Wanneer dus een Mmister van Justitie de dienstweigeraars ter ziide zou staan zou hij heel sooedig door het kapita lisme oo straat worden gezet. Spreker beweerde dat alles wat tot het po litiewezen behoort dat zijn schoften en nog eens schoften. De heer Donia viel spreker in de rede en noemde iemand die zulke uitdrukkingen ge bruikt gmoter schoft, de avond die allen heeft vo'daan wordt op deze wijze schande lijk verknoeid. De heer Donia stelde de vergadering voor de zaal te verlaten waarmee allen instem den. Door den rijksveldwachter werd de heer Kriller naar het gemeentehuis geleid waar ook de burgemeester was ontboden en is we gens beleediging procesverbaal tegen hem opgemaakt. DE ZUIDERZEEWERKEN. Einde Juni verbinding met Wie- ringen gereed? De grootste drukte bij de Zuiderzeewerken concentreert zich thans bij De Vlieter, het laatste stuk van den afsluitdijk, dat nog ge dicht moet worden. Aan de zijde van Bree- zand en aan den kant van Wieringen zijn thans elk honderd rijkswerkers bezig met het maken van zinkstukken Twee transporteurs en drie baggermolens zijn naar buiten ge gaan. Binnenkort gaan nog drie zuigers naar buiten om den nieuwen dijk op hoogte te spui- ten. De verwachting is, dat einde Juni de ver binding met Wieringen tot stand komt, zegt het Hbld. Zondagmorgen heeft de afd. Zeist van den Ned. Protestantenbond haar stichting uit het jaar 1907 herdacht. Feestredenaar was ds. W. J. Wegerif, Rem. predikant te Utrecht. Prof. N. Landsdorp, benoemd tot ge woon hoogleeraar in de afd. bouwkunde tot het geven van onderwijs in de architectuur aan de technische hoogeschool te Delft, zal zijn ambt aanvaarden met een inaugureele oratie. BEVORDERING GEBRUIK NEDERL. FABRIKAAT. Een ministrieele aanschrijving. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan de bestu ren van gesubsidieerde bijzondere scho len een circulaire gezonden waarbij er op wordt gewezen dat de Nederlandsche industrieën, in verband met den alge- meenen economischen toestand, met groote moeilijkheden hebben te kampen. Dit heeft tengevolge aldus de circu- la're dat zelfs voorheen bloeiende be drijven gevaar loopen ten onder te gaan, dat op groote schaal werkkrachten wor den ontslagen, en dat de werkgelegen heid in het land voortdurend kleiner wordt. De uitkeeringen aan de werkloozen leggen tengevolge hiervan groote finan- cieele lasten op, aan de publieke kassen. Teneinde te voorkomen, dat deze toe stand nog steeds verergert, is het onder meer zaak, dat de verbruikers in Ne derland, indien eenigszins mogelijk, ge bruik maken van het Nederlandsche fabrikaat. Aangezien het bij den minister geen twijfel lijdt, dat ook de schoolbesturen het groote belang hiervan duidelijk is, wordt met aandrang verzocht in de be- hc eften van de onder die besturen staan de scholen zooveel als mogelijk is te voorzien door aanschaffing van pro ducten van vaderlandsche bodem of van in ons land vervaardigde artikelen. In het bijzonder wensch'. de minister hierbij de aandacht der schoolbesturen er op te vestigen, dat voor verwarming zoo eenigszins mogelijk aan Limburg- sche kolen den voorkeur dient te worden gegeven. HET ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Vergadering van de Federatie van Schoolfondsen. Zaterdag heeft te Utrecht de vergade ring plaats gehad onder voorzitter schap van mej Mr. C. Frida Katz van de Federatie van Schoolfondsen voor het Onderwijs aan Schipperskinderen. De vergadering werd bijgewoond door den Inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs, Dr. A. van Voorthuy- zen. De secretaris der Federatie, de heer G. de Jong te Amsterdam, en de heer D. Rollema te Veendam, bestuurslid, wer den herkozen. De vergadering besloot een bedrag van 250 gulden ter beschikking te stellen van 't Onderwijs voor de Scheepvaart te Amsterdam, als bijdrage in de kosten voor de samenstelling van het register van schipperskinderen van den leer plichtigen leeftijd. Ingesteld werd een commissie be staande uit de heeren Rector J. G. Kerk vliet te Rotterdam ,F. H. van Kempen te Hillegersberg en G. de Jong te Amster dam, welke commissie een plan zal ont werpen voor een uniforme administratie der Schoolfondsen. Indien men werkt met volle luSt, vliegt de tijd om en de mensch moet zich er voor hoe den niet het slachtoffer van het fabriekma tige te worden. Ga niet onder in sleur. Zorg voor expansie van Uw ziel. Laat des Zon dags het stof van Uw vleugelen wegblazen. Weet U geroepen door God en laat levens vulling zijn levensbevrediging. Spr. meende in dit verband een persoon lijke ondervinding met een liefde-zuster naar voren te moeten brengen, die op haar kamer een wandtekst had hangen. „De Meester is daar en Hij roept U" en al mocht zij nog zoo vermoeid zijn, steeds gaf zij met opgewektheid aan dien oproep gevolg, om dat zij zich door God geroepen wist. Bij haar vielen levensvulling en levensbevredi ging samen. Wij erkennen het conflict, doch zorgt er voor, daarin niet ten onder te gaan. Een andere vraag luidde: „Hebt gij ook lichaamsgebreken" Bij de invulling hiervan is wel de valsche schaamte gebleken. Geen zesde van hen, die een lichaamsgebrek hadden, heeft hiervan mededeeling gedaan. Maar vrienden, zegt spr., moet ge geen al taar van dankbaarheid oprichten, wanneer ge deze vraag spontaan ontkennend kunt be antwoorden. Welk een voorrecht geheel gezond door het leven te mogen gaan. Hoe snijdend is het, die vraag met „ja" te moeten beantwoorden en het „waarom ik". Doch aan den anderen kant heeft niet dit lijden velen, die nog niet gekomen waren tot den gelouterden staat van het leven, hierin geholpen. Spr. haalt in dit verband zijn radiopreek aan en vertelt hoe een luis teraar, die reeds 42 jaar door een rugge- mergontsteking aan het bed was gekluisterd, hem had geschreven, dat hij aan den buiten kant niet deugde, doch dat het van binnen bij hem in orde was. „Ook mijn leven heeft een bedoeling", schreef hij den predikant, dat heb ik Zondag door Uw preek zoo innig gevoeld. Ik heb mijn vensters geopend naar de richting van Jeruzalem. Weet gij nu nog niet, roept spr. uit, dat het Christendom U er op wijst, dat het zwaartepunt van binnen ligt. Niet aan den buitenkant. Ook in bouwvallige tempels woont Gods geest. De wereld verzaakt haar plicht. Schoon heidskoninginnen en kampioen-boksers wor den met veel lawaai verwelkomd, doch als daar de groote Meesters komen, met schat ten van innerlijke waarde, dan wordt er weinig aandacht aan geschonken. De wereld ligt braak. Laat Gods stem U niet tevergeefs roepen. Het oude standunt, „In een gezond lichaam kan alleen een gezonde geest wo nen", heeft afgedaan. Wij zeggen, dat even goed in een ongezond lichaam een gezonde geest kan wonen. Het zwaartepunt ligt niet aan den buitenkant doch aan den binnenkant Uitvoerig staat spr. stil bij de struisvogel politiek, die de menschen zoo gaarne toepas sen, wanneer het om de beoordeeling van hun eigen innerlijke gesteldheid gaat. Zelf verdieping is noodzakelijk en voert de menschen tot een zachter oordeel en grooter fijngevoeligheid jegens hun medemenschen. Spr. onderbrak hiermede zijn rede en er volgde een kort oigelsipel. Een volgende vraag op het biljet luidde volgens spr. „Tot welk Kergenootschap be hoort gij"? en om het de menschen gemak kelijk te maken, kwamen er niet minder dan 42 officieel erkende kerkgenootschappen op de lijst voor. Met trots wijst spr. er op dat de Ned. Hervormde Kerk boven aan op die lijst stond. Niet omdat hij chauvinistisch is, doch omdat ook hij meent, dat die kerk nog steeds de groote Volkskerk is. Een ieder moet in zijn eigen zichtbare kerk met liefde en opgewektheid zijn taak vervullen, tot uitbreiding van Gods onzicht bare Kerk. En Gij mijn toehoorders, roept spr. uit, weet natuurlijk, dat het Uw plicht is, aan den oproep van het bestuur der Evange lische Unie gehoor te geven en U allen als lid op te geven. De luttele contributie kan en mag geen bezwaar zijn. In de komende jaren kunt gij dan de Vereeniging steunen en door een grooter ledental niet alleen plaatselijk doch ook landelijk Uw invloed vergrooten. Als God U later roept, zal Hij niet vragen tot welke kerk hebt gij behoord, doch zijt gij mede-arbeiders aan mijn Rijk geweest! En nu weet ik wel, gaat spr. voort, dat er onder U zijn, die zeggen, ja, dat hebben we ook wel eens overdacht, maar toch, steeds die twijfel, die uren van twijfel, waarin wij vragen: „Wie zijt Gij, o God?" Dat is de groote vraag en die nooit ge twijfeld heeft, heeft nooit geloofd. En nu tenslotte het antwoord. Spr. zegt, dat ook Christus zich van beeldspraak heeft bediend. Het komt er op aan, dat een ieder het verstaat. Ook hij zou vanavond van beeldspraak gebruik maken. In zijn gedachte komt dan Napoleon, waarvan verteld wordt, dat hij eens op een nacht een schildwacht aantrof, die een groo te verantwoording droeg, doch de man was op zijn post ingeslapen. Hij was des doods schuldig. Doch, wij weten dat wellicht al len, de nacht maakt stil en roept andere ge dachten in ons op. Zoo ook in Napoleon. De nacht maakte hem anders. Hij had het recht hem te straffen, doch liet genade voor recht gelden en nam de plaats van den schild wacht in. Hij, de machtige, redt het leven van een schildwacht. Spr. wilde de aanwezigen vragen, of zoo niet menigmaal een groote vrede in de har ten is binnengedrongen. God helpt niet enkel dragen, maar draagt ons zelf mee. Nogmaals. Wie zijt Gij. Het is alles toch niet zonder doel? In de stille uren, waarin momenten van ongekende vreugde wiselen met de felle sla gen van het harde leven, is God het groote antwoord. Wie het verstaat, verstaat het. God is het groote antwoord door alle eeuwen heen. Met groote aandacht heeft de gemeente Ds. Westmijze aangehoord en de samen komst werd met het zingen van Gezang 249 4. De Broederkring is wijd getrokken, besloten. Toen wij na afloop ons nog even begaven in de Consistoriekamer der Kerk bleek ons, dat het bestuur met groote voldoening op dezen avond terug kan zien, daar zich niet minder dan 84 leden hadden opgegeven. In het eerste gedeelte van het verslag zijn door het wegvallen van enkele regels een paar storende fouten geslopen: I. Als daar de eerste vraag staat, „Wan neer". Moet gelezen worden: Als daar als eerste vraag staat, „Wan neer zijt gij geboren". II. Een ieder, vervolgde spr., kan medewer ken, van een ieder wordt inspanning ge vraagd en als de vraag beantwoorden. Wij laten U vrij. Moet gelezen worden: Een ieder, vervolgde spr., kan medewer ken, van een ieder wordt inspanning ge vraagd en als ik de kaarten, die daar in Uw handen ritselen, zie, dan moet gij zelf de vraag beantwoorden. Wij laten U vrij. III. In Alkmaar zijn alleen Paganini's doch onder ons is er iemand, die niet iets heeft, ■wat anderen niet hebben. Moet gelezen worden: In Alkmaar zijn niet allen Paganini's, doch onder ons is er niemand, die niet iets heeft, wat anderen niet hebben. ONGEWENSCHTE VREEMDELINGEN. Twee Chineezen, die onderweg naar hun land een paar keer ontsnapten. Een poos geleden zijn twee Chineezen, dit in Rotterdam aan land waren gegaan, door de politie opgepakt en het land uitgewezen, omdat zij communisten waren. Het s.s. „Ti tan", dat regelrecht van Rotterdam naar China vaart, nam de beide mannen op, maar in Port Said slaagden de Chineezen erin aan land te komen. Na een poosje kwamen de politie-autoriteiten daar hen op het spoor. Zij werden wederom gearresteerd en aan boord van het s.s. „Menelaus" gebracht, om hun land te bereiken. Maar toen dit schip Swit- tenham aandeed, ontsnapten de beide Chinee zen wederom, maar ook nu konden zij daar niet blijven en werden een paar dagen later op transport gesteld. Toen slaagden zij er in te Singapore aan land te gaan, maar daar was de politie even eens gewaarschuwd. De beide mannen moes ten volgens de „Straits Budget" voor den politie-rechter terecht staan. Zij ontken nen communisten te zijn. De politie-rechter hechtte daar echter geen geloof aan en ver oordeelde hen tot 500 dollar boete of drie maanden hechtenis ieder. Na hun straf zul len zij uit het land worden gezet. SCHIP GEZONKEN. Opvarenden gered. Zondagnacht zonk te Heerenveen plotse ling een ijzeren vaartuig, zwaar met zand geladen, van den schipper Poepjes te Rohel, in de diepe Schoterlandsche Compagnons- vaart. De schipper, zijn vrouw en twee kin deren konden op tijd het vaartuig verlaten Van het vaartuig is niets meer te zien. DE INBRAKEN TE NIJMEGEN, In verband met de inbraken te Nijmegen heeft de recherche te Nijmegen wederom twee mannen aangehouden, die van medeplichtig heid aan deze misdrijven verdacht worden In totaal zijn thans vijf verdachten in arrest gesteld. Er worden nog meer arrestaties ver wacht VANDALEN AAN HET WERK. Vernieling in het Openluchttheater te Te gelen. Baldadigen hebben in het Tegelsche Open luchttheater op schandelijke wijze huisgehou den. De tooneelbouw van het passiespel is tot een ruïne geworden. De verhoogen, waarop de scènes van Pilatus en Herodus werden gespeeld, zijn bijna geheel neergehaald. Het dak van het Sanhedrin is afgerukt en de tunnel onder het tooneel zoodanig uitgehold, dat voor instorting gevreesd wordt. STOPZETTING WERKLOOZEN- KASSEN TE VREEZEN. De Nederlandsche Vereeniging van Fa brieksarbeiders deelt ons mede: Er dreigt voor duizenden gezinnen van werkiooze fabrieksarbeiders, aangesloten bij de moderne, r.k. en christelijke fabrieksarbei dersbonden en den r.k. steenfabrieksarbeiders bond binnen enkele dagen een tijd van zware beproeving aan te breken. In het begin van het jaar is het door de massale werkloosheid onvermijdelijk, dat de regeering voldoende voorschotten verstrekt aan de werkloozenkas- sen om deze zonder onderbreking te doen functionneeren. Dit is dan ook jaren achter een zoo geschied, ook toen de werkloosheid van veel kleiner omvang was. Sedert de laat ste weken echter is de regeering in gebreke gebleven de a!s gebruikelijk ook nu weer aan gevraagde voorschotten ter beschikking te stellen. Het is nu zoover gekomen, dat, als de regeering niet binnen enkele dagen haar hou ding wijzigt en zal blijven bij haar weigering van voorschotten om het doen van uitkeerin- fen mogelijk te maken, de bovengenoemde assen niet langer in staat zullen zijn hun leden de uitkeerii gen overeenkomstig hun reglementaire rechten te verstrekken. Er wordt nog in den loop van deze week met de autoriteiten in Den Haag geconfereerd, waarbij van de zijde der besturen van ge noemde werkloozenkassen een uiterste poging zal worden gedaan om stopzetting der werk lozenkassen te voorkomen. Bij de regeering rust thans de verantwoordelijkheid. Vele duizenden tegen werkloosheid verze kerde werkiooze arbeiders wachten in span ning den uitslag van het beraad. VALSCHE RIJKSDAALDERS. De maker gearresteerd. Ongeveer veertien dagen geleden werd te Apeldoorn ontdekt, dat er valsche rijksdaal ders in omloop waren. Toen de politie aldaar naar den dader ging zoeken, leidde het spoor naar Amsterdam, waarheen de vermoedelijke maker van de geldstukken was verhuisd. Zaterdag kwam een rechercheur uit Apel doorn in de hoofdstad om in samenwerking met de Valsch-geldcentrale te pogen den dader op te sporen. Men kwam te weten, dat hij in de Indische buurt een woning had ge huurd. Gister werd hij door rechercheurs van de V a'sch-geldcentrale gevolgd en gistermiddag gaf hij in een sigarenwinkel op den Zeebuf- gerdijk een rijksdaalder uit, die valsch bleek te zijn. De man, iemand van 30 jaar die van beroep goudsmid is, erkende dadelijk het uit gegeven muntstuk te hebben vervaardigd Hij werd naar het bureau Linnaeusstraat ge bracht. Bij een huiszoeking in de woning van den gearresteerde vond de politie ingrediën ten, waarmede de rijksdaalders zijn gemaakt. Nog een valsch geldstuk werd in het bezit van den man gevonden. De politie heeft den indruk gekregen, dat de goudsmid uit armoe de tot zijn daad is gekomen. Ondanks vele pogingen kon hij geen werk vinden en ook omdat hij met zijn vrouw en kind in den laat- sten tiid in verschi'lende gemeente heeft ge woond, kon hij nergens op steun aanspraak maken. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. HET BEZORGEN VAN GEBAK OP ZONDAG. Naar wij vernemen heeft de arbeids inspectie te Amsterdam wederom op grond van overtredinng der bepalingen van het besluit voor transportarbeiders te land proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal houders van banketbakkers zaken, voornamelijk gevestigd in den omtrek van de Van Baerlestraat Het was n.1. gebleken, dat deze banketbak kers op Zondag bij hun cliëtele door loopjongens gebak lieten bezorgen, het geen met bovengemelde bepalingen in strijd is. INBRAAK TE WEESP. Eenigen tijd geleden is er ingebroken in villa Casparus te Weesp, bewoond door Jen heer D. J. van Houten Sr i)« lieven vonden weinig van hun gadinv Er werd een kistje met familiepapieren vermist. Zaterdag is het kistje teruggevonden in een stal van den veehouder V d R dis achter de villa staat. Het was open gebroken en de papieren lagen over den gi md verspreid. De politie heeft vinger afdrukken genomen Zij heeft reeds ver" schillende sporen gevolgd, maar dezè leidden nog niet tot eenig resultaat. ARBEIDERS IN HEETE MELASSE GEVALLEN Zaterdagmiddag heeft op de Zuid-N», derlandsche Spiritusfabriek te Bergen op Zoom een ernstig ongeluk plaats ee- had. Terwijl men bezig was, een En- g< .sch schip met heete melasse te bela den, kwamen de arbeiders van den Borght en Loos, beiden wonende te Hal steren, te vallen. Zij kwamen in de hee te massa terecht. In zeer ernstigen toe stand zijn zij naar het algemeen burger- gasthuis vervoerd. Hun toestand is zor gelijk. DE 3 pCt. SALARISKORTING. Alle organisaties, die deelnemen aan het georganiseerd overleg voor de hoo- gere ambtenaren te Rotterdam, hebben in een bespreking met een delegatie uit het college van B en W. het voorstel in zake de 3 pCt. salariskorting aanvaard. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TUSSCHEN POLITIE EN BURGERS. In den afgeloopen nacht heeft op den Singel bij de Lijnbaansteeg te Amsterdam een ern stige vechtpartij plaats gehad. Te ongeveer half twee werd in de Lijnbaansteeg een scheldpartij gehouden tusschen een vrouw die uit het raam hing en eenige mannen.' Plotseling kwam een man naar beneden waarop een vechtpartij ont-tond Twee agenten in burger die in de buurt waren, wil den de vechtenden scheiden. Zij werden' ech ter dadelijk van alle kanten aangevallen. Een der agenten kreeg een paar trappen, terwijl de ander met een scherp voorwerp, dat later bleek een schroevendraaier te zijn, dwars door de linkerwang werd gestoken. Intus- schen waren de vechtenden op het Singel ge komen en een der twee agenten maakte daar gebruik van zijn revolver, waaruit hij drie schoten heeft gelost. Een dezer schoten heeft een der vechtenden in de zijde getroffen. Op deze schoten kwam spoedig assistentie voor de in het nauw gebrachte agenten op dagen. De getroffen burger werd in een café ge bracht. Het was een 25-jarig los werkman, die in de Tuinstraat woont. Deze man, zoo mede de beide agenten werden door den Ge neeskundigen Dienst naar het Binnengast huis vervoerd. De werkman is daar opgenomen, terwijl de beide agenten werden verbonden. Een van de twee, die in de wang was gestoken, kon naar huis gaan, terwijl de ander, die erg overstuur was, met een ziekenwagen naar huis werd gebracht. Politieagenten hebben intusschen de daders opgespoord. Vier van hen werden gearres teerd en overgebracht naar het bureau in de Warmoesstraat. Het zijn allen jonge mannen, die in den Jordaan wonen. E>e vijfde ligt in het zieken- huis Naar den zesde werd in den vroegen morgen nog gezocht. HET CONFLICT IN HET HEEREN* KLEEDINGBEDRIJF. De vakbonden der werknemers treffen tegenmaatregelen. De dag. besturen der vakbonden in de kleedingindustrie kwamen Maandag j.1. bij een, ter bespreking van het feit, dat de maat annex-confectiezaken en de maatzaken de kleermakers tegen Vrijdag of Zaterdag a.s. hebben ontslagen, met de bedoeling de kleermakers te dwingen, individueele jaar contracten af te sluiten. De hoofdbesturen der vakbonden besloten tegenmaatregelen te treffen. Zij hebben den kleermakers verboden, zon der toestemming der vakbonden gewijzigde arbeidsvoorwaarden te aanvaarden of con tracten te teekenen. Alle hoofdbesturen hebben de leden hun ner bonden ter vergadering opgeroepen, ter wijl in verband met het dreigend conflict met verschillende personeelen zal worden verga derd. Zeer waarschijnlijk zal Dinsdagmid dag a.s. nog eene bespreking tusschen de ver tegenwoordigers der werkgeversbonden en de werknemersorganisaties plaats vinden, teneinde na te gaan, of een conflict alsnog kan worden voorkomen. BRAND. Brandstichting te Oss. Zondagavond omstreeks negen uur brak een felle brand uit in den kruidenierswinkel van den heer Zwiers aan hei Keugenaarspad te Oss. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat spoedig alles in lichtelaaie stond. Het duurde niet lang, of het huis was volkomen uitgebrand. De omstandigheid, dat het vuur zoo snel om zich heen greep, wekte reeds aan stonds argwaan. Bij een nader onderzoek bleek, dat de resten van de meubelen naar petroleum roken, terwijl door het geheele huis sporen van petroleum aangetroffen werden. In verband hiermede werd de heer Zwiers door de politie gearresteerd onder verden king van brandstichting. Huis en inboedel waren voor 3500 verzekerd, hetgeen niet noemenswaardig meer dan de waarde is- Deze brand is reeds de zevende, die sinds een jaar te Oss woedde, terwijl in ettelijke gevallen vermoeden van brandstichting be stond. KORTE BERICHTEN. In de afgeloopen week is bij het nationale crisiscomité 23 485 94 °n," vangen. In totaal is thans 489 167.43 ingezameld.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8