Aikmaarsclte Courant. EEN LEVEH OM EEN LEVEN. Radionieuws 'JeuUleton Stad en Omgeving. Rechtszaken Honderd vier en dertigste Jaargang. U oensdas; tt Febmari. Donderdag 18 Februari 1932. Hilversum. 1875 Al. (Uitsluitend A.V.R.O- „itzending). 8.CO Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert, t. Matthei, zang en J. Callenbach, ?iano 11.00 Knipies. 11.30 Vervolg concert. 0 00 Gramofoonplaten. 12.15 A.Y.R.O.- Klein orkest o. 1. v. N. Treep 2.00 Pauze 030 Gramofoonplaten 3.00 Knipies. 3.45 Gramofoonplaten. 4.00 Voor de zieken. 5.00 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 6.30 Sport- praatje. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engel se les. 8.00 Gramofoonplaten. 8.15 Caeci- liaconcert. Concertgebouworkest o. 1. v. Pier- re Monteux. H. Cals, sopraan. 10.30 Persbe richten. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00-12.- Dansmuziek. Billy Mason en zijn orkest. Huizen 298 M. (8.00-9.15 K.R.O., 10.00 N C.R.V., 11.002.00 K.R.O., Daarna N.C. p V.). 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 1015 Voor de zieken 10.45 Giamofoonpla- ten. 11-30 Godsd. halfuurtje. 12.15 K.R.O.- ork'esto. 1. v. Joh. Gerritsen 2.00 handenar- heid 5.45 Celloconcert, 2 celli en piano. 6.45 Knipies. 7.00 Vragenhalfuurtie. 7.45 Pers berichten. 8.00 Lezing over de zending. 8.30 Concert door het Harmonie orkest o. 1. v. P. v d. Hurk. Dubbelkwartet v. a. Kon. Utr. Maiinenzangver. 9.00 Lezing over Marocco. 9 30 Vervo'g concert. 10.00 Persberichten. 10.4511-30 Gramofoonplaten. Daventry 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelconcert, CincmaoigU. 1.20* Gra mofoonplaten. 1.35 Sted. Orkest van Bir- mingham. 2.05 Lezing. 2.25 Voor de scho len. 3.20 Vesper. 5.3^ Kinderuurtje 6.20 Be richten. 6.50 Strijkkwartetten van Brahms 7 10 Duitsche causerie. 7.40 en 7.50 Lezing 8.20 Revueliedjes. Orkest en koci 0.20 Be richten en lezing. 9.55 Concert. S. Logan, bariton. P. Cochrane, viool. R. Lev, piano. 10 50 Kerkdienst. 11.1512.20 Dansmuziek. Jack Payne en zijn orkest. Pari/s „Radio-Paris" 1725 Al 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 9.C5 Gramofoonpla ten. 9.20 Orkestconcert o. 1. v. Waith Stra ram. Kalundborg 1153 Al. 11 201.20 Con cert in hotel Palace. 2.50 Decnsche liedaren 3.104.20 Concer' >'n Rest. Wivex 7.30— 9.35 Omroeporkest o. 1. v. O. Fried. I. An- dresen, bas. 10.1011.50 Dansr Hek. Kai Julian en zijn banc. Langenberg 473 M. 6.25—7 20 Orkest concert. 11.2012.10 Populair i oncert 12.25 1.50 Weragorkest, Dansen en marchen. 1.50 Gramofoonplaten. 4.205.20 Solisten concert, viool, vio*. cn cello. Weragstrijk kwartet. 7.20 „Don Car'os", dram. gedicht van Schiller. 10.2011 20 Dansmuziek Brussel 509 en 339 M. 509 M. 12 35— 2 05 Gramofoonplaten 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Omroeporkest o 1 v. Hr. Kumps. 339 M. 12 35—2.05 Gramo foonplaten. 5.20 Concert v. d Ka*h. VI Om roep. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Het spel van de 7 Zotten", Sach. 8 55 Gramofoonpla ten. 9.50 Gramofoonplaten, Lehar. Rome 441 Al 7T0 Gra-* ofnonp'aten 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. O. de Fabritius. Zeesen 1635 Al. ".504.50 Orkestconcerf. 7 45 Orkestconcert. 9.05 Omroeporkest en so listen. 9.3511.50 Dansmuziek. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Donderdag. Des middags brengt de AVRO. op gramofoonplaten de beide nocturnes van De- bussy, Nuages en Fétes, die het Concertge bouworkest een week geleden speelde Het vesperconcert van Langenberg brengt een kwintet (harp en strijkkwartet, c-moll) van Hoffmann en het pianokwintet A-dur, op 114 (Forellenquintett) van Schubert. War schau heeft op gramofoonplaten de zevende symphonie van Beethoven en belooft ons eenige op de zwarte schijven vastgelegde prestaties van beroemde solisten. Op het eind van den middag geeft de N. C. R V. kamermuziek. In het begin van den avond komen over Kalundborg vocale en instrumen tale fragmenten uit opera's van Mozart en Wagner, gescheiden door de Symphonie Phantastique van Berlioz, die behoort tot de z.g. programmamuziek, waarin een gebeurte nis, een handeling of een begrip wordt ver klankt; kenmerkend is hier de „idéé fixe". Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A H 18: Robert glimlachte: Wilt u wel gelooven, dat ik zco half en half dacht dat u een engel was? En ik ben er nog niet zeker van, dat dit niet zoo is. In ieder geval is u een engel voor mij. Ik heb maar weinig voor u gedaan en Alleen, wat mij gezegd werd. Ik ben bang, dat ik u verschrikt heb. Wel een beetje. Ik had nog nooit een ®fn zien flauw vallen van een wonde en ik Wla* niet Hier hield zij op Uarcy had haar flesch uit de hand geno den. Hij boog zich daarover en raakte de 'ngers met zijn lippen aan; toen nam hij een teug. T" za' uw hulp altijd vol dankbaarheid _!n' a' z^n w'^ 00 ver van e"caar Dan zult u wel andere dingen hebben, d'ejiin beslag nemen! i M.le*s' 'k meer op prijs zal stellen ucille bloosde bij deze woorden. PMrr iets in haar, dat haar zei, dat dit n holle phrases waren; dat de lippen, hn,taiZe Ult5praken, niet gewoon waren in de z®.^'"gen te zeggen tot dames van ereld. Voor haar stond een soldaat: die door het geheele werk heen telkens te rugkeert. Heilsberg geeft een tweetal koor- werkeij van den Duitschen componist Wil helm Berger, waarvan de tekst van Goethe is ontleend, o m. de Euphorion scène uit het tweede deel van Faust. Over Bratislava ko men werken van hedendaagsche componis ten en Rimski-Korsakoff's Suite Shéhéraza- de. Motala laat in zijn concert de Duitsche romantiek aan het woord, die door Schubert, Mendelssohn, Schumann, Volkmann en We- ber goed is vertegenwoordigd. Des avonds geeft Oslo o.m. Bach's dubbelconcert voor twee violen en orkest (D-ur) en de sympho nie in C-dur met slotfuga (Jupiter-sym- phonie) van Mozart. De A. V. R. O. zendt het in den Stadsschouwburg te Amsterdam gegeven Caecilia-concert uit, waarvan het programma o.m. het optreden van Hélène Cals als soliste in een gria uit Mozart's Ido- meneeo en in den Strauss-wals Frühlings- strmmen en verder de zevende svmphonie van Beethoven vermeldt Brussel (Fransch) brengt o.m. het tweede pianoconcert van Chopin (f-moll) en het vioolconcert in Es- dur (Poème) van den Franschen componist Chausson. Te München is Georg Kulen- kampff solist met het prachtige vioolconcert van Beethoven dat, indertijd het eerste groo- te concertstuk voor viool, thans nog als het mooiste en meest grootsche werk van de ge heele vioollitteratuur wordt beschouwd. Het concert van Midland Regional brengt o m. eenige deelen uit Mendelssohn's mooie Som- mernachtstraummuziek, een symphonie van Mozart en verder het optreden v. d. Engel- schen opera- en concertzanger Robert Mait land. Over London- en North Regional komt een werk van den Engelschen componist De- lius (van Duitsche afkomt), een merkwaardi ge figuur, wiens muziek een sterk persoon- litk karakter draagt; uitgevoerd wordt zijn Mass of Life (Mis des levens), een diep religieus werk, geïnspireerd door Nietzsche's Zarathustra. Rome geeft o.m. WebeFs prach tige Oberon-ouverture, de derde symphonie van Mendelssohn (a-moll, Victoria of Schottische Symphonie) en de brillante Tannhauser-ouverturee van Wagner, een bravourstuk voor dirigenten en orkesten. La ter op den avond komen over Radio Paris o.m. het vierde Brandenburgsch concert van Bach. een symphonie van Havdn en de suite Peel'éas et Méisande van Gabriel Faurc Praag geeft kamermuziek (viool, orgel en piano). Tegen middernacht brengt Toulousc nog de vijfde syphonie (e-moll) van Tsjal- kofski. Opera's en ooerettes. Boedapeest geeft Mozart's opera Constan- ze und Belmonte oder die Entführung aus dem Serail. Berliin brengt een opvoering van de operette Rip-Rip van Robert Planquette. BOUW NIEUWE COSTERBRUG. In bijlage no. 28 schrijven B. en W.: In Uwe Vergadering van 8 Mei 1930 werd een crediet van 19000 toegestaan voor het maken van een nieuwe brug ovr de Molentocht in de Bleekerskade. In verband met de onderhandelingen met het bestuur van het R.K. Lyceum over den aanleg van straten bij die in richting, kon de bouw van deze brug tot dusver nog niet worden uitgevoerd In- tusschen is bij de begrooting voor 1932 een bedrag van 26.000 geraamd voor de vernieuwing van de Costerbrug. De nieuwe brug zal een doorvaartvvijdte van 7 M en e enrijwegbreedte van 10 M. met 2 trottoirs ieder van 7.20 M. breedte ver krijgen, waarbij opgemerkt wordt, dat de breedte van de tegenwoordige brug 3 50 M is. De bug zal worden gemaakt van gewapend beton en met gemetselde leuni.igen. Het ligt voorts in debedoeling de Molentochtbrug en de Costerbrug, die in samenhang met elkaa rzijn ontwor pen, tegelijk uit te voeren, waardoor met het maken van een werkput kan worden volstaan. De houten Costerbrug zal thans door een brug van meer soliede constructie moeten worden vervangen. Zoodra de straten rondom het R.K. Lyceum gereed zijn, zal de Costerbrug meer beteekenis krijgen als verbinding tusschen de ter weerszijden van de Bleekerssloot gele gen stadswijken. Wanneer Uwe Verga dering zich vereenigt met het plan van uitvoeing van beide genoemde bruggen, zal de tegenwoordige Costerbrug voor- loopig gebruikt kunnen worden voor de overbrugging van de Molentocht ter yerbinding van de N. G. Piersonstraat met de straat in het verlengde van de Dr Schaepmankade en de straat loo- pende langs de Oostzijde van het R.K. Lyceum. Een nadere raming van den eerlijk en ronduit. Infusschen vonden de woorden weerklank in haar hart en ontroerden haar op een wij ze, zooals zij dit nog niet gevoeld had. Lu- cille vroeg zich met verwondering af: waar om? Darcy werd weer te paard geholpen; zijn oppasser, korperaal Longstaffe, liep naast hem en hield den teugel van zijn rijdier in de holte van zijn linkerarm, terwijl zijn rechter op het zadel van zijn heer rustte. Darcy was duizelig, maar met het instinct van een ruiter wist hij zich in het zadel te houden. Ze kwamen maar langzaam voort en waren zeer dankbaar, toen de hekken van het park open gingen, om hen toe te laten en ze binnen meetbaren afstand waren van het huis. Toen ze op de Abby kwamen, ging Darcy dadelijk naar bed, in de groote logeerkamer, die voor hen in gereedheid was gebracht on der leiding van mrs. Coulsby, de huishoud ster van sir Evelyn Lee. Er werd een chirur gijn gehaald, die woonde in een plaatsje, een drie mijlen van de Abby af. Hij be schouwde aderlaten als het eenige middel voor ieder ernstig ziektegeval, met dan na derhand het gebruik van de weinige medi cijnen, waarover zijn bescheiden apotheek beschikte. Darcy had reeds meer bloed ver loren, dan dienstig was, en de behandeling verzwakte hem dus meer. Gedurende den nacht had hij hard de koorts, en, ofschoon die op den ochtend over was, bevond hij zich toen in een toestand, waardoor hii nog directeur der gemeentewerken heeft uit gewezen, dat met het maken van de Costerbrug en bijkomende werken een bedrag van 24000 gemoeid zal zijn Wij stellen U voor het plan voor de vernieuwing van de Costerbrug in sa menhang met het maken van een nieu we brug over de Molentocht goed te keu ren, zoomede de verplaatsing van de te genwoordige Costerbrug ter overbrug ging van de Molentocht bij de N.G. Pier sonstraat en ons College voor de uitvoe ring van deze werken boven het bedrag, toegestaan bij uw besluit van 8 Mei 1930, eencrediet te vreleenen van 24000. BOUWEN AAN OPENBARE STRATEN. In bijlage no. 26 schrijven B. en W.: Volgens artikel 28 der Bouw- en Wo ningverordening kan in deze gemeente aan alle openbare straten worden ge bouwd, voorzoover zij bij het inwer kingtreden der verordening bestonden, of aangelegd zijn of worden overeen komstig de voorschriften door Uwe Ver gadering gesteld. Ten aanzien van de bestaande openbare straten is deze be paling te ruim gesteld in verband met artikel 1 der Bouw- en Woningverorde ning, dat onder openbare straten ver staat alle voor het publiek toegankelijke wegen, voetpaden, straten, bruggen, stei gers, kaden, stegen, open plaatsen, slop pen, gangen, stoepen, trottoirs, pleinen, wandelplaatsen en plantsoenen, tenge volge waarvan op de meest willekeurige plaatsen kan worden gebouwd, wanneer althans de voorschriften met betrekking tot verwijdering van water en vuil wor den nagekomen. Het behoeft geen be toog, dat hierdoor een bebouwing tot stand kan komen, die voor de ontwikke ling van de gemeente in de toekomst bezwaren zal opleveren. Wij zouden Uwe Vergadering daarom in overweging willen geven het bouwen langs openbare straten, bij het inwer kingtreden der bouw en woningverorde ning bestaande, eenigermate te beper ken en den eisch te stellen, dat alleen gebouwd wordt aan straten, aangelegd en verhard overeenkomstig de daarom trent door Uwe Vergadering vast te stel len voorschriften. Van dit voorschrift zou behooren te worden uitgezonderd het bouwen aan de thans bestaande bestrate en van rio- leering voorziene wegen, waarvoor der halve geen regelen behoeven te worden vastgesteld. Met verwijzing naar het bij de stukken overgelegde advies der com missie van bijstand voor openbare wer ken en van de Gezondheidscommissie stellen wij U voor dienovereenkomstig te besluiten. Een ontwerp-besluit, samen gesteld door de commissie voor het ont werpen van strafverordeningen, bieden B en W. daartoe den Raad ter vaststel ling aan. VOORKOMING STORING RADIO ONTVANGST. B en W. schrijve# in bijlage no. 27: Naar aanleiding van het adres van A. van Ham, Lindenlaan 111, alhier, e.a., houdende verzoek een verordening in het leven te roepen, die het gebruik van radio-storende apparaten zonder dat de- zo voldoende storingvrij zijn gemaakt, verbiedt, welk adres Uwe Vergadering op 22 October j.1. in onze handen om be richt en raad stelde, deelen wij U het volgende mede: Een strafbepaling, als adressanten wenschen, bestaat in de gemeenten Pa- pendrecht en Velsen. Aangezien deze verordeningen van recenten datum zijn, valt er omtrent het effect daarvan nog weinig te zeggen. Storingen zijn in het algemeen moeilijk op te sporen, wat tot gevo'g heeft, dat aan de verordening niet steeds de hand kan worden gehou- d:Ook is het niet zeker, of een derge lijke strafbepaling niet treedt op het ter rein van den Rijkswetgever, immers in gevolge artikel 3ter der Telegraaf- en Telefoonwet 1904, S. 71, worden bij alge meen en maatregel van bestuur voor schriften gegeven ter regeling van den aanleg en het gebruik van radio-inrich tingen. Daar komt nog bij, dat vanwege den minister van waterstaat een com missie is ingesteld die te overwegen heeft de maatregelen, die genomen kun nen worden tegen storing in de ont vangst van den radio-omroep. Naar aanleiding van den arbeid dezer deskun dige commissie (waarin o.a zitting heeft de heer A. J. Th. Hofman, onze direc- eenigen tijd het bed zou moeten houden. Nadat Longstaffe er zich van overtuigd had, dat zijn heer zich niet in onmiddellijk gevaar bevond, reed hij al vroeg terug naar generaal Monk met een briefje van sir Eve lyn Lee, waarin deze den toestand van kapi tein Darcy beschreef en meldde, dat de ge neraal welkom zou zijn op de Abbey. Gedurende de vier en twintig uren, dte volgden, was het huishouden druk in de weer met toebereidselen voor de komst van den hoogen bezoeker. Gedurende de laatste jaren was er niet meer ontvangen, daar er ziekte en droefenis onder de familie had ge- heerscht; maar al was dit ook niet zoo ge weest, dan zou het nog op hetzelfde zijn neergekomen. Gedurende de republiek toch was een lij delijke berusting in het inderdaad regeerend bestuur algemeen de houding onder de ko- nigsgezindenvermakelijkheden waren er maar weinig en in alle stilte werd er nog aan deelgenomen; een broeiende saaiheid heerschte over het heele land, in grove te genstelling met den stand van zaken voor den greoten oorlog en nog meer met den overdaad en losbandigheid, die de dagen van Karei II kenmerkten. Voor de Lee's beteekende die algemeene gedruktheid zeker minder dan voor verre weg de meesten van hun standgenooten, daar vader en dochter beiden een kalm le ven verkozen. Lucille hield van haar boe ken, haar muziek, haar borduur- en naai werk; zii las noëzie in Grieksch. Latiin Ita- teur der lichtbedrijven) zullen allicht van Rijkswege maatregelen worden ge troffen. De overweging echter, dat een straf bepaling, als in de hiervoor genoemde gemeenten bestaat, naast een repressie ve werking ook een preventieve werking bezit, heeft ons doen besluiten Uwe Ver gadering voor te stellen een verorde ning ter voorkoming van radio-storin gen in het leven te roepen. Wij stellen U daartoe voor afdeeling XVI A der Alge meene politieverordening betreffende lichtbeeld'envertooningen, welke verval len is door de inwerkingtreding der Bioscoopwet, in te trekken en daarvoor in de plaats in te voegen een nieuwe af deeling „Voorkoming van radio-storin gen". Het ontwerp-besluit bieden B. en W. den aRad ter vaststelling aan. Het luidt als volgt: Het is verboden tusschen des middags 12 uur en des nachts 12 uur door het in werking hebben van hoog-frequent-ap- paraten en electrisch gedreven of ver warmde apparaten, toestellen en ma chines, onder welke benaming ook, sto rend te werken op de radio-telefoon ontvangst. De bepaling van het eerste lid is niet van toepassing op inrichtingen voor de oprichting waarvan een vergunning in gevolge de Hinderwet vereischt is. Overtreding van de bepaling van het eerste lid van dit artikel wordt gestraft u-et hechtenis van ten hoogste zes da gen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. (Nu nog een verordening op den over last die sommige menschen hier ter stede van de radio van hun buren on dervinden. Red. Alkm. Crt.) VERKOOP VAN AAN DEN BERGERWEG GELEGEN GROND. B. en W. schrijven in bijlage nr. 38: Van den heer J. Luinge alhier ontvin gen wij een verzoek om aan hem of zijn lastgevers voor den prijs van 10.50 per M2. te verkoopen twee aan den Berger- weg gelegen perceelen bouwterrein, wel ke deel uitmaken van het kadastrale perceel gemeente Alkmaar, sectie C, nr. 1 en in totaal ongeveer 2125 M2. groot zijn. Noch wij, noch de Commissie van bij stand voor het grondbedrijf hebben tegen dezen verkoop bezwaar, in verband waarmede wij U voorstellen het desbe treffende besluit te nemen. VERKOOP VAN BEVROREN VLEESCH. B. en W. schrijven in bijlage no. 24: De verordening betreffende den ver koop van bevroren vleesch (gemeente blad nr. 843) schrijft voor, dat degenen, die bevroren vleesch verkoopen, aan den voorgevel of aan het winkelraam van de verkoopplaats een opschrift moe ten hebben met de woorden „bevroren vleesch". In de verordening is echter niet de plaats bepaald, waar het op schrift moet zijn aangebracht, in ver band waarmede het dikwijls voorkomt, dat het opschrift wordt geplaatst in een weinig zichtbaren hoek van het winkel raam. De commissie van bijstand voor bet gemeenteslachthuis acht deze wijze van kennisgeving, dat in den winkel be vroren vleesch wordt verkocht, niet vol doende en geeft daarom in overweging de hoogte te bepalen, waarop het op schrift moet worden aangebracht, opdat het duidelijker in het oog valt. Met verwijzing naar het aan B. en W. uitgebracht voorstel van de commissie van bijstand voor het gemeente-slacht huis van 30 Januari j.1. stellen wij Uwe Vergadering vóór de hiervoor bedoelde wijzigingen in de verordening, betref fende den verkoop van bevroren vleesch aan te brengen. VERHOOGING SUBSIDIE OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Het Bestuur der Vereeniging tot op richting en instandhouding eener Open bare Leeszaal en Boekerij alhier, heeft zich bij adres van 12 November j.1. tot U gewend met het verzoek, het jaarlijksch subsidie met ingang van 1932 te verhoo- gen met 1200, aangezien het anders tot zijn spijt genoodzaakt zal zijn de uren liaansch en Fransch cn was bedreven in het bespelen van viool en harpklavier; toch was zij geen boekenworm of savante: ze jaagde met sir Evelyn en galoppeerde door de streek, zonder vrees te kennen. Ze was rijp voor haar tijd, geestelijke en lichamelijk; ze was al geen vroolijk kind geweest, zooals wij gezien hebben, maar nog als jong meisje iiad zij veel van het bedachtzame en terug houdende van de vrouw. Dit was voor een deel toe te schrijven aan de langdurige ziekte en den vroegen dood van haar moeder vrouwe Marjorie Lee, wat een schaduw wierp over haar jeugdig bestaan. Het was voor Lucille een aangenaam vooruitzicht, dat haar neef, kapitein Robert Darcy, wel wat langer te hunnen huize zou moeten verblijven, daar hij nog niet wel ge noeg was om zijn taak te hervatten. Zijn wonde en de hulp, die zij hem bieden, moest had den omgang tusschen de jongelui mak kelijker gemaakt. Daarenboven had de bloed verwantschap een band gevormd en een be roep gedaan op het hart van een, die inder daad nooit eenige andere betrekkingen had gekend, dan dit tot degenen, die haar het naast stonden. Lucille bracht altijd op zijn minst een uur van haar ochtenden in keuken en provisie kamer door; het was het nadrukkelijk ver langen van haar moeder geweest dat zij be dreven zou zijn in het koken, het bereiden van conserven, sauzen en gekruide schotels. Gedurende de dagen, die volgden op Robert n?rcy's komst op de Abbey vond Lucille's va nopenstelling te beperken, waardoor de beteekenis van deze blijkbaar zoozeer g waardeerde instelling belangrijk ver minderd zou worden. Uit de toelichting bij dit adres blijkt, dat het bestuur, in verband met te ver wachten mutaties in het personeel, in 1932 voor een hoogere personeelsuit gaaf komt te staan van 1200, zonder daarbij in staat te zijn in de bezoldiging van het overige personeel eenige verbe tering te brengen. Door toekenning van een hooger sub sidie van 1200 zullen echter, volgens het bestuur, de moeilijkheden nog niet zijn weggeruimd, daar voor den inven taris, voor vergoeding van bijzondere diensten, voor vervanging, voor de thans verplichte verzekering van het perso neel tegen ziekte enz. ongeveer 1000 wordt vereischt, welke som het bestuur door een krachtige propaganda voor vrijwillige verhooging van de contribu tie en door het aanwerven van nieuwe leden bijeen zal trachten te krijgen. Nadat dit adres in Uwe Vergadering van 19 November j.1. in onze handen werd gesteld om bericht en raad, heb ben wij tn aeanzien daarvan met het bestuur overleg gepleegd. In zijn mede bij de stukken gevoegde brief van 5 Februari j.1. wijst het bestuur erop, dat de actie tot vrijwillige contri- butieverhooging en vermeerdering van het ledental wel eenig resultaat heeft gehad, doch dat hiertegenover tengevol ge van de heerschende crisis een ver hoogde opzegging van lidmaatschappen staat, zoodat de winst uit deze actie ver re blijft beneden de verwachtng, dat hiervoor de nog ontbrekende som van 1000 zou kunnen worden verkregen. Voorts sluit de rekening over 1931 met een nadeelig saldo van 300. Is het be stuur reeds met het oog daarop ver plicht ten strengste te bezuinigen, finan- ciëel geheel onmachtig staat het tegen over de noodzakelijkheid, het voor de exploitatie benoodigde personeel, dat in gevolge de rijkssubsidie-voorwaarden geheel uit gediplomeerde krachten moet bestaan, een eenigszins billijke bezoldi ging te geven. De mogelijkheid hierop iets uit te winnen, acht het bestuur zeer gering. Waar het gevraagde hoogere subsidie uitsluitend voor het personeel bestemd zou zijn, zullen dus, bij mindere tegemoetkomendheid van gemeentewe ge, groote moeilijkheden niet kunnen uitblijven. Indien de exploitatiekosten voortaan niet gedekt kunnen worden, zal het bestuur moeten overwegen het gebouw eenigen tijd per dag te sluiten. Naar ons voorkomt levert hetgeen het bestuur tot staving van zijn verzoek aanvoert het bewijs, dat de Vereeniging versterking van haar middelen behoeft. Haar pogingen, om zelf in het tekort aan inkomsten te voorzien, zijn vrijwel ver- geefsch geweest. De vraag rijst derhalve thans, of op de gemeente de plicht rust de verdere exploitatie van deze belang rijke instelling, die voor de algemeene ontwikkeling van zoo groote beteekenis is, mogelijk te maken. Wij meenen, dat hierop e enbevestigend antwoord behoort te worden gegeven en in dit geval afwij king van het tsandpunt, dat in dezen tijd de subsidies uit de gemeentekas niet moeten worden vehoogd, is te ver antwoorden. Toch zal ook deze afwij king binnen zekere grenzen moeten blij ven. Een subsidieverhooging van 1200 zou in strijd zijn met de voorzi htigheid w lke ten aanzien van de gemeente- flnarxiën in dezen tijd moet worden in acht genomen. Wij stellen L mitsdien, in overeen stemming met de commissie van bij stand voor de financiën, vóór het aan bovengenoemde vereeniging voor 1932 toegekende subsidie te verhoogen met 600 en deze uitgaaf te zijner tijd te re gelen bij suppletoire begrooting. 1 1 VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting op Vrijdag 12 Februari. EEN NOODLOTTIG AUTO-ONGEVAL! OP 22 DECEMBER. Den 22sten December was voor den chauf feur H. T. S. te Alkmaar een droevigen dag, die hem wel nimmer uit de gedachten zal gaan. Hij had toen, geheel buiten zijn schuld, het ongeluk een kind, dat eensklaps de Nieu we Sloot bij de Lombardsteeg overstak, zoo danig aan te rijden, dat de arme kleine na eenige dagen aan de gevolgen overleed. Het bedrevenheid in dezen tak van huishouden ruimschoots toepassing. In den regel toch bereidde zij eigenhandig bouilon en groen tesoep en andere lichte, smakelijke schotel tjes voor de ziekenkamer. Robert Darcy wist natuurlijk niet, wie ze had klaar gemaakt, maar Lucille spaarde geen moeite om een eetlust te prikkelen, die niet groot en grillig was door ziek-zijn. Dus afgezonderd van elkaar hij in het groote ledikant, zijn kracht herwinnen door innerlijke wils- en zenuwsterkte, die nog in hem school, en zij, bedenkend en uitvoerend kleine dingen, die heilzaam op hem konden werken werden ze dichter tot elkaar ge bracht en zij was er zich in ieder geval van bewust, dat het haar genoegen en voldoe ning schonk, dat zij voor Robert Darcy deed wat in haar vermogen was. Er zijn maar weinig dingen in het leven waardoor een vrouw zich krachtiger tot de andere sekse voelt aangetrokken, dan door haar geschiktheid om te dienen; naarmate een man haar meer noodig heeft, is in den regel het verlangen van de vrouw grooter, om zijn wil te doen. Instinct heeft, van den beginne af, een eenheidsband tusschen bei de seksen bewerkt; de een waakt en werkt, de andere dient en bedient; hoe dichter het leven deze schikking nabij komt, hoe natuur lijker en gelukkiger het is; hoe verder het daarvan afwijkt, hoe kunstmatiger het wordt en hoe meer het daarbij verliest. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5