Brieven uit Rome. £aad: en Jmh&ouw HISTORISCHE ANECDOTEN. patiënten, die kosteloos gehoipen moeten worden. Ook dit fonds mag zich in de be langstelling en offervaardigheid van velen verheugen en komt in t bizonder tot uiting bij de:i jaarlijksehen nationalen Zonnestraal- collectedag en voorts door de donaties en de duizenden kleinen giften. In de vestibule van bet hoofdgebouw is een steenen gedenkplaat aangebracht, waar op bet volgende te lezen staat: Tot blijvende herinnering aan den voorzitter, den heer A van Zutphen, wiens volhoudend streven de stichting van „Zonnestraal' mogelijk maakte. Tot zoover hebben wij een en ander uit de lezing geciteerd En al was het slechts voor een klein aantal menschen. dat deze lezing gehouden werd mede door de bespreking, welke hierop volgde, werd toch rijpe belang stelling verwekt welke ongetwijfeld verder gedragen wordt, als wij dit kleine uittreksel regenweren veroorloven wij ons bij voor baat de voldoening, de aandacht te hebben mogen vestigen op een zoo'n zegenrijke in richting als ..Zonnestraal" is. ten bate van de t. b. c.-patiënten. HEEMSKERK. De houten ham. Zondagavond heeft T.A.V.E.N.U. aan hare leden in de groote zaal van „Flora" waar zij 't blijspel „De houten ham" voor het voetlicht bracht, een paar allergezelligste uurtjes bezorgd. Er is om gebruld van 't lachen om de leu ke en geestige zetten uit het stuk. Als altijd waren de rollen in goede handen, de grimee- ring van den heer Venus was tip-top in orde, terwijl de muziek van den heer Kabel een woord van lof hier op zijn plaats is. Het seizoen is hiermede weer afgesloten. STOMPETOREN. De afdeeling Oterleek-Stompetoren van den bond voor Staatspensionneering hield Zondagavond hare jaarlijksche propaganda- uitvoering in café Kamsteeg. Toen dr. He ringa de bijeenkomst opende met het welkom toe te roepen, was de kolfbaan geheel bezet. Hinderlijk was, dat tijdens het spelen van het eerste bedrijf, nog steeds menschen bin nen kwamen. De tooneelvereeniging „Kunst naar Kracht" speelde het stuk „Eén, die niet geteld wordt", waarmee deze vereeniging reeds eerder een groot succes boekte. Ook thans werd zeer goed tooneelspelen te zien gegeven. De zwakke plekken van de vorige vertolking, waren thans verdwenen, zcodat het een mooi succes werd voor de vereeni ging. We hebben reeds eerder een uitvoerige recensie van stuk en spelers afzonderlijk in dit blad vermeld, zoodat we hiermede kun nen volstaan. Jammer is alleen maar, dat enkele jongelui zich bij den aanvang van het derde bedrijf schenen te willen bekwamen in het voortbrengen van alle mogelijke die rengeluiden. Daardoor hinderen ze niet al leen de spelers en bezoekers, doch dienen zich zelf tevens aan, als onbeschaafde indivi du en. Door den federatie-secretaris, den heer Boskamp werd een pittig betoog gehouden tengunste van premievrij Staatspensioen. Ter afwisseling werden gezamenlijk eenige liede ren gezongen uit de bekende bondsbockjes De traditoneele verloting verhoogde niet wei nig de gezelligheid. Dat het lot „blind" is, werd ook hier weer bewezen, door aan heeren de parfum en aan dames de sigaren toe te kennen. Het gevolg daarvan was, dat liet vrije ruilverkeer ijverig werd toegepast. Mej. G. Slot zong tenslotte op verdienstelijke wij ze en paar liedjes, welke zeer in den smaak vielen. Haar geluidsvolume liet in de groote zaal wel iets te wenschen over, doch oefening zal nog heel wat verbetering kunnen bren gen. Het geheel vormde een gezellige avond, de afdeeling heeft alle reden om met voldoe ning op deze avond terug te zien Van de gelegenheid, om een dansje te maken, werd door de jongelui een dankbaar gebruik ge maakt Zaterdagavond vergaderde het bestuur der IJsclub Stompetoren, om te spreken over het organiseeren van een kinderijsfeest. Be sloten werd, als er nog goed berijdbaar ijs mocht komen, wedstrijden op schaatsen te houden voor kinderen van ieden en school kinderen boven de 14 jaar. Hieraan zullen ook mogen deelnemen kind?ren, wonende te Stompetoren en schoolgaande te Alkmaar. Met de regeling der werkzaamheden wer den belast de heeren D. Huvser van Reen en, S Heringa, L. Schuuring, C. Groot Wz, J. Blauw PUz., J. Pasch en A. J. Parendrecht Een paar dames zal verzocht worden de prij zen te willen loopen. Voor zoover er werk op d? ijsbaan te ver richten zal zijn, zu"en daarvoor werkloozen, zijnde gezinshoofden en kostwinners, in dierst genomen w rden. die zi'h daarvoor Jcunnen aanmelden bij den heer F J. Woer deman alhier. Ingekomen was een zeer belangrijke circu laire over de uitkeering aan onderhouds plichtigen. Men kan de wegen overdragen aan een ander waterschap wat voor dezen Poldeer het Hoogheemraadschap zou zijn. De te betalen vergoeding zou berekend wor den naar de uitgaven over de laatst verloo- pen jaren. De Dijkgraaf lichtte een en ander toe. Het dag. bestuur achtte het niet in het be lang van den Polder om wegen over te dra- en Alle wegen verkeeren in goeden staat. Er blijft alleen onderhoud over. Men kan even economisch de wegen zelf onderhouden. Ook hebben we 13 houten bruggen vervan gen door betonconstructie. We zouden dan ook willen voorstellen de wegen niet over te dragen. Na langdurige discussie bleek wel, dat men 't over 't algemeen eens was met de meening van 't dag. bestuur, de wegen niet óver te KOEDIJK. Bij het bestuur der afa. Koedijk van den Neutralen bond van Boeren, land en tuinbou wers, is bericht ontvangen dat het betalen der polderbelastingen, voor den polder de Daalmeer is opgeschorst tot einde Maart '32 en van den polder de Kleimeer tot 15 Maart 1932. Door bovenvermelde afdeeling is dit aan de besturen verzocht. Het is voor die besturen een mooie tegemoetkoming. Er werd besloten dragen. Bij den heer Bakker op het erf zijn boo- men aangetast door iepziekte. Deze boomen zijn inmiddels gerooid, doch er is ook een boom aan den weg aangetast. Ik heb, aldus de voorzitter, direct den phytopzthologischen dienst opgebeld en op verzoek een stuk van dien boom opgezonden, waarop een uitvoe rig schrijven werd ontvangen, waarbij om. bleek dat de boom in zeer ernstige mate door iepziekte was aangetast. Een afdoende bestrijding schijnt er niet te zijn. In deze boomen was splintkever aanwezig. De meest krachtige maatregelen zal men thans moeten nemen en men zal moeten beginnen den boom te rooien. De voorzitter zeide dat bij de openbare verpachting niet alle perceelen verpacht zijn geworden. In overleg met de ingelanden was een norm gesteld van 25 lager. Toch bïe ven enkele perceelen onverhuurd, welke later uit de hand voor een nog lager bedrag zijn verpacht. Nu is in verband daarmee van de andere pachters die reeds gehuurd hadden een verzoek ingekomen om reductie. In 1931 was de totale opbrengst 10235 en nu was het 6624 alzoo een teruggang van on geveer 38 Het dag. bestuur ziet de bil lijkheid van het verzoek wel in en stelt voor een reductie te geven van 5 aan hen die op de publieke verpachting hebben gepacht Na een zeer langdurige discussie werd her voorstel van het dagelijksch bestuur met alge- meene stemmen aangenomen. Begrooting. De begrooting had den Dijkgraaf bevredi ging gegeven. Het brongasrecht is afgevoerd zonder dat iets anders verhoogd behoefde te worden. Bij de algemeene beschouwingen vroeg de heer C. J. Blaauboer inlichtingen over de posten arbeidsloon onderhoud wegen, teza-1 men 2400 en of 't noodig was drie los- vaste arbeiders aan te houden. De Dijkgraaf lichtte toe hieromtrent nog niet veel met zekerheid te kunnen zeggen. Wanneer blijkt dat een man gemist kan wor den. zal 't wel gedaan worden. Bij verschillende posten werden inlichtin gen gevraagd en gegeven. De begrooting sloot op een eindbedrag van 74066.25 met een post onvoorzien ad f 16775.30. De betaling van den omslaj wordt gesteld op 3 termijnen n.1. 14 Mei, 1! Augustus en 12 November. Het kohier H. O. blijft bepaald op 14. Bij de aanbeveling voor het benoemen van een heemraad wegens periodieke aftreding tegen 1 luli a.s. van aen pas benoemden heer R. Bakker werd deze weer met alge mene stemmen als no. 1 geplaatst, terwijl de heeren Groneman en Koster respectievelijk als no. 2 en 3 werden gekozen. Rondvraag Door den heer C. Schenk werd gewezen op het Zuideinde van der Barsingerweg, waar de boel wel wat opgeknapt mag wor den. Dit zal gebeuren. De heer C. J. Blaauboer informeerde hoe het staat met de slooten van de onderbema ling. Voldoen die aan de maat? De voorzitter zeide dat die slooten op maat moeten blijven. De heer Groneman was van oordeel, dat niet al te streng wordt gekeurd en ook de heer C. Schenk wilde de zaak eenigszins soe pel behandelen. Verder werd nog door den heer Blaauboer opgemerkt, dat nog zooveel rommel in de vaart wordt geworpen. De Dijkgraaf zou gaarne zien dat hem dit in voorkomende gevallen onder het oog werd gebracht. De heer K. Kater had klachten gehoord over de Kolksloot. Kan hier niet eenigszins worden verlaagd? De dijkgraaf vond dit een lastige sloot met veel loopzand. Hij had een bespreking ge had met den opzichter van het Hoogheem raadschap. Misschien is er nog wel eenige verbetering te brengen. Door den heer IC K Kaan werd nog ge wezen op de pannen op het polderhuis, deze zijn erg groen en moesten wel eens opge knapt worden. De Dijkgraaf gaf toezegging dat dit met de schoonmaak evenals alle jaren zal ge beuren. Daarna sluiting. had gezongen, volgde 'n grootsche huldiging. De voorzitter las eerst een drietal brieven voor met felicitaties, van den burgemeester van Schoorl (op reis), van 't plaatselijk fan farecorps en van een dame uit Alkmaar, wel ke sympatiseert met 't koor. Daarna was het een lawine van toespraken, zoowel van ver tegenwoordigers van zanggezelschappen uit de omgeving, als van plaatselijke vereenigin- gen. Die sprekers brachten allen bloemen aan, zoodat het koor, de dirigent en de voor zitter als 't ware in een bloementuin schenen te staan. We zien daaruit hoe bemind het koor is en we hoorden uit de toespraken hoe 't goede werk van het koor wordt geschat op hooge waarde en ook hoe den dirigent wordt geëerd. Na de pauze zong het kwartet „Rosen Aus dem Süden" met pianobegeleiding van den dirigent. Het succes was overweldigend en t aanhoudend applaus kon geen toegift doen uitblijven. En welk een toegift. Eerst nog weer het eerste en derde couplet van het „Wolgalied", waarbij we nog weer tot ons genoegen konden genieten van de mooie bari tons, vooral bij 't pianissimo van het derde couplet. Daarna zong het kwartet als extra toegift het bekende „An der schonen blaue Donau" En toen dit voorbij was konden we beluisteren dat 't kwartet de harten gestolen had. Ze mogen weer terugkomen, de heeren, en kunnen dan zeker zijn van een goed ont- Ihaal. I Het koor zong nog 't bijzonder mooie „El len" en „Lentezang" en ook zij heeft bewezen dat ze met de jubileumavond, misschien wel uit dankbaarheid voor al die mooie bloemen, zich van den allerbesten kant heeft willen laten zien. We eindigen met lof, doch ook met een wensch. De heerenpartijen zijn in 't koor niet sterk genoeg tezet. 't Geheel zou vol maakt worden, indien Schoorlsche heeren zangers, en er zijn er die 't kunnen, nog toe traden als lid. De dirigent zal er dan een koor van maken waarvoor nog menig succes zal zijn wegge legd. UITGEEST, Op de z.g. „Berg" alhier liggen tot een tamelijke hoogte de steenen opgestapeld voor het harden van den primairen weg! De auto die deze steenen vervoert moet achteruit over de planken er tegen op rijden. Dit ging tot nu toe altijd goed, doch gisteren gleed I de auto uit en kwam op den kop op den weg terecht. Het duurde nogal eenigen tijd eer het [euvel verholpen was. Het verkeer onder/ond door dit voorval veel stagnatie en moest worden omgelegd. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Eenige opleving was ook te bemerken in de prijzen der gele kool. Maar toch kwamen eiken dag weer gevallen voor, waarbij niet meer dan 0.60 kon worden gemaakt. Een paar dagen werd voor eerste soort groote 0.70—0.80 besteed en konden de uitge- zochtste soorten tot even boven de 2 op brengen, over 't geheel bleef het slecht \oor de aanvoerders van gele kool. Ook hier ging met het verdwijnen van de vorst de goede stemming weer gedeeltelijk verloren en liepen sommige partij er weer door. doordien zij geen kooper konden vinden. Daar de voor raden van deze koolsoort geringer zijn dan van roode, was de aanvoer natuurlijker wijze ook heel wat kleiner, n.1. in totaal 56 spoor wagens voor beide veilingen. De voorraden Deensche witte kool zijn weer heel wat grooter, zoodat ook een flinke aanvoer verwacht kon worden. Deze beliep rond 100 spoorwagens. Deze kool is echter het langsta gaaf te bewaren en het is zeer be grijpelijk, dat menig bouwer het beprieft het nog wat „uit te zingen". Bij schraal weer in het voorjaar wil het nog wel eens gebeuren, dat er een opleving komt. Nu was dit in ge ringe mate het geval en kool, die in 't begin der week, en ook gedurende de laatste maan den 0.60 opbracht, kon nu voor ongeveer 1 worden verkocht en andere, die vroeger voor 1.201.40 van de hand moest wor den gedaan, kon nu ruim 2 opbrengen. Doorschot was ook beter in prijs en bracht van 0.60—1.80 op. Met de uien bleef het goed gaan. Ze stegen zelfs nog iets. Voor gewone uien, die f linken afzet vinden in verschillende landen, werd van 810 betaald. Grove uien brachten 0.50—0.80 per 100 K.G. minder op, een zeer goede prijs. Voor drielingen werd f 8 tot ruim 9 betaald en nep noteerde van 8.50 8.80. Dat de voorraden geringer begin nen te worden, is duidelijk. Het blijkt ook uit den minderen aanvoer, die deze week aan bei de veilingen 17 spoorwagens bedroeg. Bieten golden van 0.602.80, eer lagen prijs. De aanvoer was. niet groot Groote peen brachten bevredigende prijzen op: 2.40—4.20, kleine echter maar 1.20 1.40. Spruitjes werden voor 3.40 verkocht. WIERINGERWAARD. Zaterdagmiddag 3 uur vergaderden Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelan den van den Polder Wieringerwaard onder leiding van dijkgraaf C. Haringhuizen. De dijkgraaf wenschte den heer Bakker ge'uk met de benoeming tot heemraad. Van. Ged. Staten was bericht ontvangen dat de uitkeering aan den polder voor het on derhoud der wegen over 1930 14650 be draagt en dat de Tweewegen en Sluizerweg op de provinciale wegenlijst voorkomen. Verder was een besluit ontvangen behel zende de vaststelling van de wegen op het aanvullend wegenplan n.1. ongeveer 890 M. Molenweg over een breedte van 4.40 en on geveer 300 Meter Oudesluizerweg over een breedte van 3.80. Hierbij lichtte de dijkgraaf toe dat we ons hierover nu niet al te blij moeten maken, want door Ged. Staten wordt later vastgesteld wat we voor onderhoud zul len moeten betaieu. SCHOORL. Zondagavond concerteerde „Schoorl's Gemengd Koor" voor een goedbezette zaal van de Rustende Jager. Het was een jubileum concert, 't koor had 5 jaar bestaan, en ze wilde hiervoor het publiek iets extra's geven, wat we merkten uit het goed verzorgde pro framma. Dat Alkmaarsch Dubbelmannen wartet mede van de partij was werd door d. aanwezigen zeer gewaardeerd. Trouwens, wat dit kwartet ten beste gaf stond boven alle lof. Beide gezelschappen, het koor en het kwartet, staan onder leiding van den heer Corn. Jonker uit Alkmaar en dit zegt genoeg, om, wanneer die gezelschappen iesamen con certeeren, verzekerd te zijn van een genotvol len avond. Nadat de voorzitter van het koor, de heer Groothand, den avond had geopend, zong het koor: „Du Herte israëls" en „Adeste" (bij zonder mooi) later gevolgd door „Troost" van Roeske, (uitstekend vertolkt, doch om de moderne muziek verschillend beoordeeld) en „Eindeloos". Het kwartet zong: „Frühling du bist mein" en „Stenkarasin" (Wolgalied), Auf der Lüneburger Heide" en „Meiliedje" Vooral het Wolgalied werd prachtig weer gegeven. Nadat het koor nog „Slaap zacht" URSEM. Op initiatief van den burgemeester de zer gemeente is alhier heden opgericht een crisiscomité tot leniging van nood door crisis ontstaan. In het comité zijn benoemd de pastoor en de heeren A. A. van Diepen, J. Koelemy, J. Buis Jzn., Alb. Groot, S. Oud, M. Langereis, J. A. Groot. Tot voorzitter is gekozen de heer D. F. C. F. v. d. Heuvel en tot penningmeester de heer J. Koelemey. In den loop der volgende week zullen en kele comité-leden met inteekenlijsten rond gaan, terwijl zij zelf staande de vergadering reeds 150 beschikbaar stelden. Voorwaar een prachtig begin. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. In het begin der week vatten onze tuinbou wers weer moed. Gedachtig gaan het gewes telijke spreekwoord „het weer is de koopman", maanden velen, dat bij de ingevallen, vrij hevige vorst, de prijzen der stapelgroenten wel dermate zouden stijgen, dat weer van een bevredigende prijs zou kunnen worden ge sproken. Al had er een geringe stijging plaats, deze verdween echter weer als het wei nigje sneeuw voor de zon wegsmolt. Dat is buitengewoon jammer, want de toestand voor de Langendijker tuinders is buitengewoon hachelijk. De gemeenteraad van Zuid-Schar- woude stelde in de afgeloopen week al 500 beschikbaar voor het crisiscomité, om daar mee den ergsten nood te lenigen. Als men echter bedenkt, dat er in die gemeente 100 tuinders rentelooze voorschotten hebben aan gevraagd, waaruit mag worden geconclu deerd, dat zij op den rand van bestaansmo gelijkheid staan, dan is het duidelijk, dat een dergelijke steun niet beetekent, afgescheiden nog van de overweging, dat velen nog te fier zullen zijn, om op deze wiize „geholpen" te worden. In andere gemeenten is het niet beter. Buitengewoon jammer is het, dat de rentelooze credieten zoo lang uitblijven. We zijn nu al midden Februari en nog heeft de Eerste Kamer de benoodigde gelden niet ge voteerd. Uit de aanvraag-formulieren is dui delijk gebleken, hoe diep de tuinders in den put zitten en het is wel te hopen, dat de toe standen in de heele wereld spoedig verbete ren, daar de tuinbouw aan Langendijk, die op uitvoer is aangewezen en die dus bijzon der veel belang heeft bij normale toestanden in het buitenland, anders ten doode is opge schreven. Roode kool bracht in het begin der week in maximum 1.60 op voor 3-ponders, terwijl de groote geen hooger prijs dan 0.60— 0.70 kon bedingen. In 't midden der week, toen de vraag grooter werd en de voorwaar den voor gaver bewaren gunstiger werden; kwamen prijzen van 0.60 voor eerste kwalh teit niet meer voor en werden de grootere soorten zelfs tot 1.10 of iets meer verkocht. Voor de kleinere werd zelfs tot 3 betaald, een prijs, die voor dezen winter tot de zeld zaamheden behoort Zelfs voor doorschot werd tot 2.50—2.70 besteed. Niet zoodra echter was het met de vorst gedaan, of de betere tendens verdween weer gedeeltelijk en helaas kwam het weer voor, dat doorschot voor een deel onverkoopbaar was. Prijzen van 60 cent waren weer schering en inslag en de hoop, die bij velen levendiger was geworden, werd weer spoedig de bodem ingeslagen. De vooruitzichten worden er niet beter op, nu met ingang van 1 Maart door Engeland hoogere invoerrechten worden geheven. De aanvoer beliep ongeveer 120 spoorwagens van 10000 K.G. aan beide veilingen te za- meo. In December *25 hield Mussolini een van zijn korte kernachtige toespraken, waarin hij zei, dat Rome weer voor ons verrijzen moest als het Rome der Cesars, grootscn en wijd! De eerbiedwaardige ruinen zouden vrijge- legd worden, breede straten loopen langs het mausoleum van Augustus en het Kapi- tool, van hier zou het Kolosseum binnenkort zichtbaar zijn „Die Botschaft hör ich wohl, allein mir fehlt der Glaube", dacht misschien menig een; maar wie er twijfelde aan de levensvat baarheid van het fascisme ot aan het ten uit voer leggen van des Duce's plannen, die kende de wilskracht van den Dictator niet; zij geloofden niet aan de mogelijkheid dat Italië, dat alle krachten moest inspannen om zijn binnenlandsche regeering te versterken en zich door de groote mogendheden te laten eerbiedigen, nog den durf, de werkkrachten en het geld zou hebben om een nieuw Rome te scheppen! En toch groeit dit nieuwe Rome met den dag, terwijl honderden, ja duizenden karren met puin buiten de muren worden gereden en we telkens voor nieuwe verrassingen komen te staan als er een schutting omver wordt gehaaid waarachter het werk van opruimen der oude huizen en het uitgraven van over blijfselen der antieke Urbs, met koortsachti- gen ijver werd voortgezet. Goethe schreef in 1870 uit Rome, dat men nergens beter kon narekenen hoe de eene kuituur op de andere gevolgd was dan hier, waar monumenten uit de belangrijke tijdper ken vervallen of nog ongeschonden naast of boven elkander stonden; de geheele geschie denis van de eeuwige stad bouwde hij uit die gedenkteekenen op. Een eeuw na het bezoek van den grooten dichter had het derde Italië zijn schendende hand aan Rome geslagen; het zette de meest botte ministeries en ban ken, van bloeiende parken en schilderachtige villa's stonden, alsof het zich tot doel had gesteld het verleden plat te drukken en te vermorzelen, Maar nog geen vijftig jaar later stond de schepper van het vierde Italië op het Kapitool; hij liet zijn blikken gaan over de stad, die zich aan zijn voeten uitstrekte en droeg bouwmeesters op het plan te ont werpen, waarin het oude Rome geëerbiedigd en het moderne naar de buitenwijken terug gedrongen zou worden. „Binnen weinige jaren moet hier een Rome voor ons liggen, dat de geheele wereld met bewondering vervult, het moet zich ordelijk en machtig uitstrekken zooals ten tijde van Augustus", zei Mussolini en nu reeds zes jaren nadat dit nieuwe Rome geconci pieerd werd, begint het zich duidelijk voor ons af te teekenen; met verrassende snelheid werden brokstukken van de antieke Urbs aan het daglicht gebracht, straten verbreed en huizen die oude christelijke kerkjes om knelden, weggebrokenbinnen enkele jaren zal de reiziger het Rome van Victor Emanue! en Garribaldi niet meer herkennen. In het Rome der Cesars leefden drie mi! lioen menschen; veertien eeuwen later, toen de Paus naar Avignon was uitgeweken, telde het er niet meer dan zeventien duizend, maar in de XVde eeuw, vooral onder Nikolaas V, die het plan voor de basiliek van het Vatikaan ontwierp, begint Rome zich als met een nieuw gewaad te bekleeden. Het tijdperk der Renais sance, dat nu volgt, kenmerkt zich door be wondering voor de oudheid; de kunstlievende Paus SixFus IV en de maecenas die Julius I was (begin XVIe eeuw), lieten schitterendi paleizen bouwen aan den oever van den Tiber, omdat de waterleidingen vernield wa ren en de stad dus slecht van water voorzien waf'.^et Sixtus V, de groote Paus, die in de vijf jaren dat hij regeerde zooveel goeds tot stand bracht, begint Rome een moderne stad te worden; hij voert het water van de bergen hier terug en trekt breede verkeerswegen zooals nu na vier eeuwen Mussolini doet vt ant er zijn menschen, en ook wel eens en kele regeerders, die niet lar.gs kronkelende maar direct langs een breeden weg op hun doel afgaan en tot dezulken behoort ook Mussolini en het Rome van Mussolini zal den tweeden genialen blik van dezen grooten Italiaan nog na eeuwen als svmboliseeren De hoofdstad die in '70 ruim 200,000 in woners telde, had reeds in '85 het dubbele aantal; in 1921 waren er 900,000; nu j3 het mililoen reeds overschreden. Wanneer deze aanwas blijft voortduren, en de trek is nu eenmaal naar de hoofdsteden, zal Rome over vijftig jaar twee millioen inwoners rijk zijn; de uitlegging van de stad en het vrij- leggen van de oude Urbs is gebaseerd op deze uitzetting van Rome, waardoor haar antieke schoonheid niet geschaad wordt. Een breede weg voert direct van het Kapitool naar het Kolosseum en het mausoleum van Augustus, den stichter van het Imperium zal geïsoleerd worden. Als een ster waaruit stralen naar alle richtingen gaan zal het een centrum vormen. Buiten de poort van St. Jan van Latera- nen zal de nieuwe stad verrijzen met parken, speelplaatsen en theaters; de architecten zul len hier werk in overvloed vinden en zoowel het Administratiegebouw voor den in-den- oorlog verminkten (naast het joervenu-achti- ge paleis van Justitie) als het „Tehuis voor ae blinden" die in den oorlog het gezicht verloren (via Nomentana) overtuigen ons, dat er hier weer in de toekomst mooi ge- bouwd zal worden. Naarmate de straten verbreed worden zal het verkeer minder gevaarlijk worden voor den voetganger; het is een feit dat er nu elk jaar 6000 automobielen meer door Rome tuf- fen en dat'dit kleine vervoermiddel op zijn geweten heeft dat de oude stad elkens weer iets van haar schoonheid moest prijsgeven. Vier sporen zullen in verschillende richtingen voor treinen onder den grond worden aan gelegd om de voorsteden met het centrum te verbinden; boven de huizen zullen echter geen treinen loopen uit aesthetische overwegingen en uit respect voor het glorieuse verleden van Rome dat hier den modernen mensch altijd w-rer met bewondering vervult. In vroeger jaren moest de stedeling, die wat van de natuur en van de frissche lucht wilde genieten, zich opmaken naar Frascati, naar Castel Gandoifo of Albanoo maar nu gaat er geen jaar voorbij, waarin niet een nieuw park voor de stedelingen geopend wordt. Wie noemt ze alle, deze heerlijke plekken groen en bloemen, van waar wij een vrij uitzicht over de stad en omgeving heb ben zooals uit villa Matteï en villa Glorie? En wie geniet er niet zoo mmigen voor jaarsochtend in Villa Sciarra, een prachttuin op den Janiculus, die Mussolini van een Amerikaan ten geschenke ontving en met een vorstelijk gebaar aan de stad afstond. Een sprookjes-achtige veelheid van pauwen wiegt zich hier en onder de bosschages er bij de barokke fonteinen. Zij slepen hun als met edelsteenen bezetten staart door het zijige gras, de goudsmidswinkel aan hun hals en staart fonkelt met duizend kleuren in den zonneschijn. Zóó zijn de bonte pauwen maar naast deze vleien zich ontelbare zilveren pauwen neer, blank en smetteloos als sneeuw. In de maand Mei is het een wonder hier rond te loopen; dan pronkt de vogel van Juno; de witte pauwen zagen we in een hal ven cirkel geschaard om het bekken van een fontein; langzaam ging de zware staart om hoog en bundels zilveren stralen teekenden zich af tegen het donkere geboomte. Als groote waaiers wiegden zij langzaam heen en weer, een eigenaardig geluid trilde door de lucht. Wonderlijk lang bleven die dieren daar pronkend staan; zij schenen ons betooverde prinsessenwezens waarvoor wij met zekeren schroom terug weken! Hier zijn we niet meer in Rome maar in een irreeële were'd verplaatst en we zouden hier onzen tiid verdroomen, als we niet door bont gekleurde kinderen en menschen er aan her innerd werden, dat dit feeërieke park open staat voor een publiek, dat, laat ons maar alleen zeggen: echt Romeinsch is! Op zoo'n moment begrijpen wij den arristocraat, die zijn villa voor het ,'ubliek sluit om er al'een, wel egoïstisch maar ook heel voornaam, van te genieten. De atmosfeer van deze vil'a vraagt vee! rust en stilte maar om dfze te vinden moe ten we wel heel vroeg in Rome opstaan! ETHA FLES. Toen keizer Alexander van Rusland eens aan den hertog van Saksen-Weimar een be zoek bracht, en aan tafel het gesprek op Jena kwam, sprak hij zijn levendigen wensch uit, de Jenaër studenten in corpore te zien, hetgeen, zooals hij zeide, gemakke lijk kon geschieden, daar de hertog slechts behoefde te bevelen, dat de studenten zich en haie zouden opstellen, wanneer hij met hem Jena bezocht. Karl August glimlachte bij deze woorden en zeide: Ik zal zien wat ik doen kan. Een uur later ging een renbode, met eene eigenhandige kabinetsorder van den hertog naar den prorector der hoogeschool te Jena, en den daaropvolgenden dag reisde Karl August zelf, met zijn keizerlijken gast daar heen. waarin deze naast den keizer zat was omstreeks een kwartier uur van de stad ver wijderd, toen men reeds een menigte studen ten opmerkte, die ter rechter- en linkerzijde van den weg stonden, die het vorstelijk rij tuig moest nemen. Een sluw lachje speelde om den mond van den hertog, en zich tot den keizer wendende, zeide hij. Gij zult die vroolijke jongens allen zien; geen zal tehuis blijven. Stanley had in de Amerikaansche stad Screnton een lezing gehouden. Onder dege nen, die hem kwamen complimenteeren was een rijk fabrikant. Hendrik genaamd, die hem zeide: Mijnheer Stanley, wat mij in uw reis verhaal vooral heeft getroffen, is de levende beschrijving van het hongerlijden in „Star- vation Camp", maar er is toch iets in wat ik niet kan begrijpen. Als zij geen eten haden, waarom gin gen zij dan niet visschen? Zij waren zoo dicht bij de rivier? Stanley was met deze vraag verlegen en zeide; Ik geloof niet dat een van aleen daaraan gedacht heeft. Dit antwoord ontlokte den Amerikaan de aanmerking: Mijnheer Stanley, als gij weer eens op 'n expeditie uitgaat, neem dan een \ankee mee.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8