filkmaarscbe Courant. Brieven uit het heoqe noorden. Jkownciaai 1lieuws Honderd vief en dertigste Jaargang. Woensdag Februari deviezen-clearing. ,mcbu,d'gJe be,a 40 1932 FINSPONG. Stockholm is de eerste, Gothenburg de Maimö de derde stad van het z.weed- tWhfd'ik En a»s nummer vier komt Norrkö- a 'n Stad van fabrieken en parken. De «krieken waren er het eerst, ze schaarden ,th dicht-opeen langs de rotsige oevers van smallen, wilden Motala-strooin, aie awars ooor de stad springt met strooinvci- «nellingen en watervallen, die vroeger ue fFiinoze molenraderen wentelen deea en he- ?Pn ten dage nog de beweegkracht levert de turbines van de electriscne centrale. De vele parken, die zoo karakteristiek zijn voor Norrköping, zijn eerst aangelegd, toen wiik na wijk van huurkazernes verrees en men bijtijds begreep, dat er iets gedaan moest worden om te voorkomen, dat Norr- köDing een der leelijkste steden des lands werd Men is hierin slechts gedeeltelijk ge- Tiaaed en het mooiste deel, het belangwek kendste deel van de stad ligt dan ook daar tan den stroom, die te dag en te nacht eeuwig bruisend zijn kokende water stuwt tusschen de hooge zwarte muren der fabrie ken ligt daar waar schier zonder onderbre king de machines beuken en bonzen, ratelen en daveren. In 't hart van de stad rijden voortdurend vrachtauto's met steenkool en boomen, vloeit uit de grootste papiermachi nes van Europa een breede band van kran tenpapier, worden elk uur kilometers ga rens gesponnen, dreunen in de fabriekshallen de honderden weefgetouwen, waarop de ge woonste katoentjes en de kostbaarste wollen stoffen worden gemaakt. En tusschen de groote gebouwen van be ton en staal en glas staat daar, vol piëteit bewaard, een in Hollandschen renaissance stijl opgetrokken poort met e enklok en een torentje, de inrijpoort van Holmens Bruk, het grootste fabriekencomplex van Norrkö ping, waarvoor drie eeuwen geleden de Am- sterdamsche koopman Louis de Geer de grondslagen legde. Behalve die poort en wat oude documenten is er in Norrköping echter niets meer over dat aan dien „de Geersche tijd", zooals men hier zegt, herinnert. Maar als we het smalspoor-treintje nemen, dat langs de oevers van het meer Glan en door de dichte dennenbosschen van dit noordelijk deel van Ostergötland naar het noord-wes ten puft, dan komen we al spoedig in een der merkwaardigste fabrieksplaatsjes van iheel Zweden, in het bijna vijfduizend inwo- (ners tellende gehucht Finspong, dat hier en daar nog hetzelfde aspect vertoont als in het begin van de zeventiende eeuw, toen Louis de Geer er de kanonnenfabriek en de ijzersmederij kocht en er gedurende tiental len jaren meer Nederlandsch en Fransch ge sproken werd dan Zweedsch. Finspong ligt in een nauw dal van een klein riviertje, dat met veel lawaai tusschen de rotsen doorbreekt en dan snel met een Baar bochten naar het nabije meer stroomt, lier in die kloof is in 't eind van de vijftien de eeuw al een ijzergieterij gebouwd, een klein bedrijfje, dat de kracht voor het dicht trekken der blaasbalgen en voor het bewegen der zware houten hamers ontving van het waterrad in het riviertje. Gunstig lag de „bruk" eigenlijk niet, want de weg naar de haven aan de Oostzee was lang, maar in dien ouden tijd kwam dat er minder op aan en ook elders in dit groote land vind je van die oude fabriekjes, soms geheel vervallen en overwoekerd door planten en struiken, op de meest onverwachte plaatsen, zoo maar er gens midden tusschen eindelooze bosschen of in de bergen Toch schijnt Finspong wel van eenige be- teekenis te zijn geweest, want de staat be- moiede er zich mee en de heele opbrengst van het bedrijf zou in de schatkist vloeien en men zou er kanonnen gieten om in de des tijds veelvuldige oorlogen te kunnen gebrui ken. Maar men kwam niet verder dan tot het gieten van kogels en het zaakje leverde geen duit winst op. In het begin der zeventiende eeuw zat Zweden diep in de financieeie moeilijkheden en het was een opluchting voor het land, toen een paar Amsterdamsche kooplui zich bereid verklaarden een flink bedrag te leenen met koper van de destijds beroemde mijnen te Falun als onderpand. Louis de Geer was een der grootste geldschieters en toen hij eenige jaren later naar Zweden kwam, meen de men hem niet terug te kunnen laten gaan zonde hemr Zweedsch burgerrecht verleend en bovendien geadeld te hebben. Als han delsman en diplomaat stond hij hier hoog in aanzien, hij was meer dan eens raadsheer 'Van koning Gustaaf Adolf, bij een der Zweedsch-Deensche oorlogen rustte hij ons land twee vloten uit, die hij ter beschik king van de Zweedsche admiraliteit stelde omdat ook hij er voordeel van zou hebben, als de tolgelden, die bij het doorvaren van de Sont betaald moesten worden, verlaagd of opgeheven werden en toen Gustaaf Adolf handwerkslieden en mijnwerkers uit het buitenland wilde laten komen om de Zweden te leeren hoe zij moesten weven en smeden, erts delven en schepen bouwen, ging men weer bij Louis de Geer te raad. Bij tijd en wijle woonde hij in Norrköping of in de hoofdstad, soms ook wel op de landgoe deren, die hij hier gekocht had, maar onder tusschen nam hij toch zijn zaken in het va derland waar en het was aan hem te dan ken, dat Amsterdam destijds de voornaam ste markt was van Zweedsch ijzer en van Zweedsche kanonnen en volgens een oud retsjournal „ijzeren hekken kreeg langs gevaarlijke overgangen, sluizen genaamd; over de grachten". In 1642 kocht Louis de Geer de kanonnen- gieterij te Finspong, alsmede de andere daar. aanwezige bedrijven en de geheele provincie rmspong, die echter niet zoo bijzonder groot was en vrijwel uitsluitend uit bosschen- en vorderingen op de Zweedsche kroon waren grooter dan het zeker niet onbelangrijke be drag, dat hij te betalen had. Trouwens het koopmanshuis Trip, dat door nauwe familie banden aan de De Geer's verbonden was en j dat tegelijk met Louis de Geer geld aan Zwe- den leende, had nog in de eerste helft van de vorige eeuw het een en ander van Zwe den te goed en bezat in de negentiger jaren nog landerijen in Zuid-Zweden, die eens ge golden hadden als aflossing van de oorlogs- leening. Uit de Nederlanden, vooral uit de Zuide lijke, liet Louis de Geer bekwame handwer kers komen en Finspong werd langzaam maar zeker 'n kanonnengieterij van beteeke- nis, terwijl de smederij, de draadtrekkerij en de andere onderdeden van het bedrijf even eens gestaag in blcei toenamen. Er werden nieuwe werkmethoden ingevoerd, de produc ten waren beter dan die van andere soort gelijke bedrijen in Zweden, Finspong werd onder leiding van Louis de Geer en door de- Walen de bakermat van de heden ten dage zoo belangrijke Zweedsche metaalindustrie. Twee eeuwen lang bleef Finspong in het bezit van de familie De Geer, een kleinzoon van den grooten Louis liet er het sierlijke Hollandsche kasteel bouwen, dat je je zoo aan den oever van de „zegepralende Vecht" kunt denken, tegen de steile hellingen ge drukt verrezen er de groote pakhuizen en kantoren, die ook een Hollandsch cachet heb ben en de Walen woonden er in lage, lange, witgekalkte huizen die hen moesten doen denken aan het vere vaderland. Een jaar of veertig geleden zette de toen malige eigenaar van Finspong, „brukspa tron:' Ekman, de zaak om in een tweetal naamlooze vennootschappen, de kanonnen- gieterij werd overgebracht naar Bofors, de machinefabriek werd gespecialiseerd voor den bouw van de beroemde Stal-turbines en -generatoren en de rest van het bedrijf bleef wat het was, een groote metaalindustrie, die thans op een na de grootste is van Zweden en, wat enkele onderdeden betreft, haar ge lijke niet heeft in onze oude wereld. Fransch en Nederlandsch worden nu niet meer gesproken in Finspong, maar hier en daar zie je op naambordjes van deuren Waalsche of Hollandsch-1 ij kende namen. Want lang hebben de uit de Nederlanden hierheen gekomen smeden en metaalgieters en hun afstammelingen een gemeenschap op zichzelf gevormd. Zij ver-Zweedschten lang zamerhand door gebrek aan contact met het vaderland, maar tot voor een jaar of dertig behoorde het tot de groote uitzonderingen, dat een afstammeling van de „Wallonen" met een Zweedschen jongen of een Zweedsch meisje trouwde. En de aanleg voor 't hand werk is van vader op zoon overgegaan, is gecultiveerd in den loop van drie eeuwen, zoodat de arbeiders uit Finspong bijzonder geschikt zijn voor het uiterst nauwkeurige werk in de turbinefabriek, waar vele onder deden, tot op een honderste milimeter pre cies aan de voorgeschreven maat beantwoord gemaakt moeten worden. Het fraaie slot, waar Aurora de Geer eens omring werd door vorsten en en staatslieden waar kunstenaars en dichters voor de be roemde vrouwe van Finspong werkten, is te genwoordig ingericht als kantoor, al worden ook juist dezen winter onder leiding van den Zwedschen oudheidkundigen dienst enkele staatsiezalen en de slotkapel gerestaureerd. In de gebouwen, weerszijds van het riviertje dat eens de stommelende molenraderen in beweging bracht, worden gloeiende blokken koper uitgewalst tot zij als vurige slangen over de vloeren kronkelen, worden uit platen alluminum pannen en ketels gestanst, staan in donkere ruimten, waar vroeger de kraken de blaasbalgen het vuur onder de smeltpot- ten aanwakkerden, de modernste electrische ovens, wordt koperdraad getrokken voor de bovengrondsche leiding van de te electrificee ren spoorlijn van Stockholm naar Malmö, worden koperen buizen geperst van 24 duim niet centimeter doorsnee. En dat heele bedrijf ligt daar gedrukt tus schen de begroeide hellingen op de smalle oevers van het wilde riviertje, dat heele be drijf is daar ondergebracht in de hechte ge bouwen, die de De Geer's hier lieten zetten. Maar verderop, waar het dal zich wat ver breedt, liggen de honderden villatjes van de arbeiders en de ingenieurs, de in den zomer zoo bonte tuinen, de sportvelden, de bioscoop de kerk, het ziekenhuis. Dat is allemaal nieuw en mooi en het vormt een scherp contrast met de oude grijze gebouwen langs het riviertje, die steeds daarachter in het nauwe dal zichtbaar zijn. Het is schier sym bolisch, dit samengaan van oud en nieuw in Finspong, al nemen dan ook telefoondraad en alluminium pannen de plaats in van ka nonnen en kogels en al is de lichamelijke strafoefening, die brukspatron Ekman een halve eeuw geleden nog toepaste door arbei ders die iets verkeerd hadden gedaan op het kantoor een aframmeling te geven, ook af geschaft. Maar evenals twee eeuwen geleden mogen de smeden nog eiken herfst de peren oogsten, die gegroeid zijn tegen den westelij ken tuinmuur en de gieters de peren, die in de luwte van den oostelijken muur rijpien. Stockholm. BERTIL J. HET DAGBLAD DE MORGEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, zijn de finan cieeie bronnen van het democratisch r.-k. dag blad De Morgen vrijwel uitgeput, waardoor voortzetting van de exploitatie niet langer mogelijk zou zijn en opheffing zelfs reeds met ingang van 1 April a.s. verwacht mc:t worden. VISCHAANVQER TE IJMUIDEN. Door buitenlandsche treilers. De verschijning van meer buitenlandsche treilers in de haven van IJmuiden Maan dag kwam er een groote treiler uit IJslaod, die 4000 manden visch op de markt bracht heeft de Reedersvereeniging aldaar aanleiding gegeven den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw telegrafisch te verzoeken van door buitenlandsche schepen aange voerde visch 10 pCt. te heffen, evenals ,n Engeland geschiedt. Dezer dagen indiening van een wetsontwerp? Eenige weken geleden is gemeld, dat de regeering overwoog onderhandelingen te openen om tot het sluiten van bilaterale ver dragen te geraken met die landen, wier de- viezenverordeningen moeilijkheden voor den Nederlandschen export opleveren. Ten einde de uitvoering van de te sluiten verdragen mogelijk te maken, zou een wet tot stand dienen te komen Naar de Maasbode thans verneemt, kan de indiening van de valuta- clearing-wet dezer dagen bij de Tweede Kamer worden verwacht. DE „VORST VAN GELEEN". Zijn pogingen om te komen tol erkenning van onafhankelijkheid. Mr. Fr. Leufkens te Heerlen, die zich „vorst van Geleen" noemt, heeft dezer dagen een schrijven tot de Nederlandsche regeering fezonden, waarin hij zijn afstamming sedert et begin der zeventiende eeuw nauwkeurig uiteenzet. Voorts deelde hij mede, dat de Staten der Vereenigde Nederlanden van alle zijn land goederen en heerlijkheden bij tractaat van %-Gravenhage van 26 December 1661 voor altijd afstand hebben gedaan in eigendom, superioriteit (landshoogneid) en souvereini- teit. WAT IS „NIET-KATHOLIEK"? Beteekent het alleen: protestant? De heer L. P. van Oorschot (S.P.), lid van den gemeenteraad van Vlissingen, heeft aan B. en W. dier gemeente gevraagd of het hun bekend is, dat nu wijlen de heer Kalbfleisch 40.000 heeft gelegateerd ten behoeve van een niet-katholiek ziekenhuis en zoo ja, welke interpretatie B. en W. dan aan het woord niet-katholiek geven. Als dit woord ruimte laat voor de opvat ting, dat ook het gemeenteziekenhuis bedoeld kan zijn, dan vraagt de heer van Oorschot, welke pogingen B. en W. hebben gedaan om te voorkomen, dat het bestuur van het protes- tantsch ziekenhuis Bethesda de alleenbe schikking over dit legaat heeft gekregen. MALAISE. Bij Calvé-Delft personeel ontsla gen omdat het geen werktijdverkor ting wilde. Een bespreking is te Delft gehouden tus schen de directie van de Oliefabrieken Calvé- Delft en de hoofdbesturen der vakbonden omtrent het ontslaan van ongeveer honderd arbeiders of invoering van de veertig-urige werkweek. Met meerderheid van stemmen heeft het georganiseerde personeel de veertig-urige werkweek verworpen. Daarvan is het gevolg, dat een aantal ar beiders zal worden ontslagen. HET DROEVIG ONGEVAL TE HAALDEREN. Een viervoudige begrafenis. Gisterochtend zijn te Bemmel begraven vier slachtoffers van het ijsongeluk te Haalderen Onder klokgelui werden de kisten uit het St. Ludwina-Gesticht uitgedragen en naar d kerk gebracht, die tot in de uiterste hoeken bezet was. De lijkdienst droeg een bijzonder -plechtig karakter, zegt het Hbld., dat dan vervolgt: Na afloop van de kerkelijke plechtigheid werden de baren door leden van de St. Vin- centius-vereeniging grafwaarts gedragen. Duizenden volgden den lijkstoet, die onder de diepste stilte grafwaarts geschreed. De baren werden gevolgd door de leden van de katho lieke jeugdvereeniging met omfloersd vaan del. Toen de kisten in de gemeenschappelijke groeve waren neergelaten, heeft een jongens- koer, waarna de burgemeester van Bemmel, de heer Herckenrath, het woord voerde. Woorden van innige deelneming en ver troosting richtte spr. tot de ouders eu familie leden. De K. J. V. heeft hierna langs de groeve gedefileerd, waarbij een vaandelgroet ge bracht werd. ACTIE TEGEN HET SNORREN IN DE HOOFDSTAD. Naar wij vernemen, is de politie gister avond op het Rembrandtplein en op ander? punten van Amsterdam met kracht opgetre den tegen een groot aantal niet tot het erken de staionneerbedrijf behoorende chauffeurs, dat op alle uren van den dag met allerlei auto's door de straten der stad pleeg te rij den, met de kennelijke bedoeling o m. op te maken uit het opzettelijk langzaam rijden met auto's, voorzien van gele of witte banden, den ritprijs vermeldende op transparanten of bordjes, enz. deze wagens aan het publiek te verhuren, hetgeen in strijd is met het zg snordersverbod. Vele chauffeur zijn in cle avonduren van deze actie der politie, welke ten doel heeft, aan dit snorren paal en perk te stellen, het slachtoffer geworden, doordat prcces-verbaal tegen hen werd opgemaakt Op het Rembrandtplein en omgeving was het geruimen tijd zeer rumoerig in verband met het feit, dat een lange file van deze snor ders telkens opnieuw het plein rondreed, daarbij onophoudelijk met claxons en signaal hoorns een oorverdoovend lawaai makend DREIGEND CONFLICT IN HET HEERENKLEEDINGBEDRIJF. Gistermiddag heeft, naai van werkgevers zijde wordt medegedeeld, nogmaals een be spreking plaats gehad tusschen de vertegen woordigers der werkgevers- en werknemers bonden in het heerenkleedingbedrijf, welke niet tot een resultaat heeft mogen leiden. In die bespreking hebben de vertegenwoor digers der werkgeversbonden nogmaals een nieuwe poging gedaan om een conflict met alle gevolgen van dien te vermijden. De werkgevers hebben de voorgestelde ver laging van de loonen, die tussrhen de bonden overeengekomen was in den aanvang van 1930, beperkt tot 6 a 7 procent voor alle ge meente-klassen, terwijl ook nog een voor de werknemers gunstige wijziging van het voor stel, de maatzaken betreffende, inzake de ver schuiving der kleedingstukken naar een lagere serie in uitzicht werd gesteld. Tenslotte hebben de werkgevers voorge steld door aanvaarding van arbitrage een strijd in de kleedingindustrie te voorkomen. Omtrent dit laatste voorstel hebben de werknemersbonden een beslissing op van daag toegezegd. Inmiddels hebben de werkgevers besloten, io verband met het feit dat de geldende col lectieve arbeidsovereenkomst per Maandag j.1. afgeloopen is, op de daarin vervatte voor waarden verder geen werk uit te geven. VERKEERSONGEVALLEN. Vleeschauto over den kop geslagen. Gistermorgen reed op den rijksweg Nij megenE>en Bosch bij Grave een groote vleeschauto van den heer Welling uit Bor- culo met bestemming Oss. Van tegenoverge- telde zijde naderde een personenauto van den heer Janssen uit Den Bosch. Plotseling slipte de personenauto en kwam voor den vleeschwagen terecht De bestuurder van dezen auto remde zóó krachtig, dat het voertuig over den weg slingerde, tegen een telefoonpaal botste en na een zwaai in het rond gemaakt te hebben omsloeg. Doordat de wagen met de wielen achter de telefoon paal bief haken werd voorkomen, dat hij van den hoogen dijk sloeg. De vleeschauto werd geheel in elkaar gedrukt, terwijl van de personenauto alle ruiten braken. De in zittenden van beide wagens kwamen er met vrij onbeteekende verwondingen af.. Drie personen gewond. Maandagmiddag is te Leur de expediteur S. van Ewijk uit Horssen, doordat de stuur inrichting van zijn auto defect geraakte, te gen een boom gereden. In den vrachtauto zaten zes personen. De wagen werd van vo ren in elkaar gedrukt. Drie personen liepen tamelijk zware verwondingen op. Nadat zij per auto naar hun woning overgebracht. Het auto-ongeluk bij Haarlem. Het lijk gevonden. De politie te Heemstede heeft gistermor gen in de Leidschevaart het lijk van den heer Glimmerveen gevonden. Het lag niet ver van de plek, waar Maandagavond de auto in het water is gereden. delijk kortsluiting. De eigenaars van de drie afgebrande landbouwschuren waren ver zekerd. In een uurwerkmakerij, In de uurwerkmakerij van den heer J. Lorist aan de J. P. Heyestraat te Amsterdam heeft gistermiddag een brand gewoed. De zoon was bezig geweest met Let schoon maken en reparceren van een wekker, waarbij hij behalve benzine en nafta een brandende soldeerlamp gebruikte. Hij liet zijn werk eenige oogenblikken in der. steek om wat sigaren te halen en bemerkte hij bij zijn terugkomst dat de werkplaats in lichter laaie stond. Toen de brandweer, die spoedig gewaar schuwd was. arriveerde, had het vuur zich reeds aan de winkelruimte medegedeeld, ter wijl het aan de achterzijde vrij fel uitsloeg. De werkplaats en de winkelruimte zijn vrijwel geheel uitgebrand, waaroij een aantal klokken en andere uurwerken het leven heeft gelaten. KORTE BERICHTEN. Onder de verschillende voorstellen, die ir den gemeenteraad van Zwolle tot dekking van het tekort ad 319.380 p de begrooting 1932 werden aangenomen, behoort ook een pensioenkorting 'van 3 pet. (opbrengst 29.000). g De Friesche werkverschaffing tS Scho- terland, die wegens de vorst stop gezet werd, is gistermorgen heropend. Maandagavond is Lou Bandy bij zijn 12Vs>-jarig tooneel-jubileum in den Holland schen Schouwburg te Amsterdam gehuldigd bij de 150e opvoering van de revue „Ha'lo hierheen". Van de Vele sprekers was Henri ter Hall de eerste. Er waren veel bloemen en geschenken. Het derde halfregiment huzaren heeft ter gelegenheid van zijn 118-jarig bestaan een ruiterfeest gehouden te Den Haag, dat ook door prinses Juliana werd bijgewoond. De baten van het feest komen ten goede aan het Nationaal Crisiscomité. De Rijksmiddelen brachten in Januari 1. 11.8 millioen minder op dai in dezelfde maand van het vorige jaar en bleven over "anuari 1932 3.4 millioen onder de raming voor die maand. De burgemeester der hoofdstad heeft gisteravond in het Stedelijk Museum de ten toonstelling van schilderijen, aquarellen en teekeningen, welke door de koningin zijn ge- maakt, officieel geopend. EEN STAKINGSREL1 ET JE Maandagavond heeft de Rotterdamsche politie een werkwillige var de fabriek van Piet Smit naaf zijn woning aar de Christiaan de Wethstraat gebracht. Een joelende troep stakers volgde den man. Toen even, nadat de werkwillige thuis was gekomen, zijn dochter de straat op kwam, wilde een man uit de menigte, die vooi het huis stond te schieeuyven. haar te lijf gaan De politie ver hinderde dit evenwel en heeft den man, den 23-jarigen M. A. v. d. H. aangehouden Hij is overgebracht naar het bureau aan de Paul Krugersjraat, waar proces-verbaal tegen hem Wed opgemaakt. Uaariia is hij weer op vrije voeien gesteld. Geruimen tijd is een groote menigte voor hét huis van den werkwillige blijven staan schreeuwen. Eenige agenten per fiets en twee politie-ruiieïs hebben ue menigte daa.ra ver- OPLICHTERSPRAKTIJK VAN EEN NEDERLANDER IN ANTWERPEN. Het parket van Antwerpen heeft een zaak van misbruik van vertrouwen en oplichting in onderzoek ten laste van een zekeren Schucl- deboom, een Nederlander, die zich in en huis aan de Lange Beeidekensstraat had ge vestigd, waar hij een spaar- en credietbank heeft geopend. De man, die voorschotten gaf tot een bedrag van 1030 franken, betaalde hierop slechts 750 franken. Het ontbrekende behield hij voor onkosten. De terugbetaling moest binnen het jaar geschieden. De slacht offers werden tevens verplicht bij hem te spa ren. Meerendeels waren het eenvoudige werk lieden. Volgens het nummer der spaarbank boekjes heeft Schuddeboom kans gezien on geveer 1200 clienten te winnen, die sommen van 1COO franken betaald kregen, zoodra de boekjes vol waren. De man is echter naar Nederland teruggekeerd, teneinde op deze gesloten beurs geschieden, want De Geer's 1 gen tijd rumoerig geweest. ung n BRANDEN In een wasscherij. Gistermiddag brak te Rotterdam brand uit in de wasscherij „Kralingen" van de wed J. L. Lefebre aan de Jeruzalemstraat. Het pand bestaat uit twee verdiepingen, beneden de wasscherij, daarboven de dro gerij. Het vuur is ontstaan in de drogerij. Het personeel moest in allerijl de vlucht nemen Na drie kwartier spuiten had men den brand onder de knie. Het woonhuis van de eigenaresse, dat naast de wasscherij gelegen was, kreeg even als de afdeeling wasscherij, veel waterschade Teen de brand uitbrak, heeft men neg kans gezien een partij waschgoed uit de wasscherij in veiligheid te brengen. Op de drogerij, die geheel is uitgebrand, is veel waschgoed ver Toren gegaan. Drie landbouwschuren afgebrand 26 koeien, 2 paarden en 3 varkens omgekomen. Dinsdagavond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de groote iandbouwschuur van den heer A. A. Keiler aan de Onder- straat te Lage Zv/aluwe. In korten tijd stond de met veel graan gevulde schuur in lichter laaie. 26 melkkoeien kwamen in de vlammen cm. ook 2 paarden en drie varkens verbrand den. De tegenover gelegen Iandbouwschuur van den heer J. v. d. Engelsen werd even eens door het vuur aangetast en verwoest Hier kon het vee worden geren. Ook de in de nabijheid staande groote vlasschuur van den heer C. B. de Visser, waarin 300.000 K-G. geroot en ongeroot vlas was opge slagen, werd een prooi der vlammen. Met groote moeite werd verdere uitbreiding van den brand voorkomen. Eenige in de nabijheid gelegen woonhuizen liepen nog schade op. De brand die tot ver in den omtrek zichtbaar was, trok groote belangstelling, zelfs uit i Breda. De oorzaak van den brand is vermoe- BERGEN. De snelle toename van onze bevol king gaat noodwendig gepaard met een verandering van ons dorpsbeeld en het verloren gaan van veel wat de Bergena- ren lief is. Onder het karakteristieke var. Bergen behoort zeer zeker hei lage dorpsdoktershuis naast het raadhuis. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat de heer Kamerling Onnes, toen hij op borden in den tuin een verkaveling plan voor den bouw van winkelhuizen zag, bij de eigenaresse, mevrouw de wed. dr. Dekker, pogingen deed om dit te voorkomen. Deze pogingen hebben voor- loopig succes gehad, omdat ook haar het dorpsschoon van Bergen lief is. De ver- waarloozing van den tuin was haar reeds lang een gruwel. Door besprekin gen met anderen is zij op het denkbeeld gekomen het geheel te behouden zonder dat zij daarvoor rneer offers moest bren gen, dan het derven van het inkomen dat een dergelijk bezit kan brengen. Wetende, dat zij daarmede in den geest van haar zoo jong gestorven echtgenoot handelde, heeft zij de beschikking over huis en tuin aan een commissie gegeven om dit als dorpshuis te exploiteeren, on der voorwaarde, dat zoowei het huis als de tuin door vrijwilligen arbeid wordt opgeknapt en onderhouden. Het bekende soc.-dem raadslid, de heer den Das, spande zich er mede voor en gister hebben een 14-tal werkloozen een aanvang gemaakt met het opknappen Van den tuin en het huis. De apotheek wordt bij de voorkamer getrokken waardoor een zaaltje wordt verkregen voor ontwikkelings- en ontspannings bijeenkomsten op verschillend gebied, terwijl in de groote woonkamer een leeszaal wordt ingericht, waarin vooral de werkloozen verpoozing en ontwik keling kunnen vinden. Aan de leeszaal wordt bovendien een uitleenbibliotheek verbonden. Mevrouw Dekker stelde hier voor reeds een kinderbibliotheek van 2000 deelen beschikbaar. Een groep vrouwen zal voor de stoffeering zorg dragen en gehoopt wordt dodr vrijwillige bijdragen de noodige gelden bijeen te krijgen voor de verlichting, de verwar ming enz. Men begint op besc-heiden schaal doch hoopt langzamerhand aan de plannen uitbreiding te geven om het huis tot een waar dorpshuis te maken. Gezien het enthousiasme waarmede de werkloozen zijn aangevangen om zoo wel het huis als den tuin op te knappen, mag verondersteld worden dat de steun van anderen niet zal uitblijven. De on baatzuchtige daad van mevr. Dekker verdient zeer zeker, dat haar verwach tingen r.iet beschaamd worden. Naar wij vernemen, dreigt een ander dorpshuis, dat, waarin dr. Poot zijn praktijk uitoefent, ook van karakter te veranderen. Wij kunnen ons voorstel len, dat de geneesheer er de voorkeur aan geeft in de omgeving van de Herten kamp een meer modern huis te bewo nen, al is de omgeving voor een dokters praktijk minder geschikt. Aan den an deren kant is het huis naast de r.k. kerk uit een oogpunt van het dorps beeld zoo zeer geschikt voor een dokter, dat wij niet kunnen nalaten den wensch uit te spreken, dat zich daarin wederom een medicus zal vestigen, of dat althans in die omgeving een medicus daartoe overgaat. De gemeente breidt zich in het Oosten dermate uit, dat het een absur diteit gaat worden wanneer straks de geheele bevolking zich naar don West kant moet Degeven om meJische hulu te kunnen krijgen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9