Indië an ons midden ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK flcowuciaai Uieuws £and: m JmmIoiuo Onze Jiol Jiechtszahen Jiunst m lüxtensdhap Jieth ói School De heer S iets ma za.^ het belang als centrum en het financieel belang. Door den aanleg van een nieuwen weg wordt men echter van Alkmaar afgeleid. Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). STEUN AAN ZUIDERZEEVISSCHERS. Er wordt in 't geheel geen korting toege past. a.s de gemeenten meer dan 80 opcenten op de gemeentefonosbelasting befien. Painlevé belast met de kabi netsformatie. EEN MENSCHENJACHT IN HET HOOGE NOORDEN. Jaar gevestigde bedrijven geen belang Dij het gaan van het verkeer langs hun perceeleti. Van deskundigen zou hij wel willen hooren of er van den Schermer- wee iets te maken is Zijn meening is van niet. Van een deskundige vernam h'j. dat het voorstel voor Alkmaar een goed besluit zou zijn, waarmede de be woners aan den Schermerweg genoegen konden nemen, wanneer gedaan wordt, wat de K. v. K. vraagt. Men behoeft dan slechts 200 M. om te loopen. Voorts betoogde spr., dat het Kanalenplan berust oo de gedachte, dat als er weer nor male tijden komen er vraag voor onze pro ducten in Amerika zal komen en het beste vervoer naar Rotterdam zal men per water moeten zoeken. Te plattenlande rijst oppo sitie, omdat van belanghebbenden door de provincie 1/6 wordt gevorderd voor de kosten Spr. geloofde, dat er vele schuiten van de Wieringermeer Alkmaar zullen moeten pas- seeren. De adressen komen uitsluitend van men- sche, die hun belang bedreigd achten. De raad moet nu op de toekomst van Alkmaar letten en dan is het van belang om aan de scheepvaart zoo min mogelijk hindernissen in den weg te leggen De heer R i n g e r s was het geheel eens met den heer v. d. Vall. Men moet de zaai groot zien. Hier geldt het een groot wegen- plan. Spr. kon zich er mede vereenigen. De weg door den Sluispolder moet echter aanslui tend gemaakt worden, opdat men niet een ge- heelen omweg behoeft te maken. Spr. vroeg of B. en W. den weg door den Kraspolder wilden verbreeden en aansluitend willen ma ken met een nieuwen verkeersweg. Het kanalenplan wordt niet gemaakt voor de kleine schippertjes, doch voor het grootefi scheepvaartverkeer en daarom moet de brug verdwnen. Spr. wilde in plaats van een voet brug een rijbrug, opdat men cok den Monnik- kenweg kan bereiken, dit is ook een verbete ring voor Alkmaar Komende tot den financieelen kant betoogde hij, dat de commissie van F. W. nooit een antwoord heeft gekregen op de vraag, wat de veibreeding van den Schermerweg moet kosten. De verbreeding van den dijk van den Kraapoider zal op bezwaren stuiten. Spr. gaf ilit nader aan. De kosten zullen daardoor veel hooger v orden. Spr. veronderstelde, dat de heeren v. 1 Vall en Ringers te veel als Statenle den hebben gesproken. Hij kan zijn stem aa.i het voorstel niet geven. Weth. We.sterhof zeide. dat hij in de financieele commissie heeft medege deeld. dat verbreeding van den Scher merweg 140.000 zal kosten. Ook al kost de nieuwe weg 140 000 dan zal men los van persoonlijke belangen moeten erken nen. dat de nieuwe de voorkeur ver dient. De heer K e ij s p e r vroeg of de ver breeding van den Schermerweg 140 000 moet kosten met inbegrip van het wegnemen van perceelen. Weth. Westerhof: Ja. De voorzitter gevoelde het niet als laster, als er gezegd werd, dat de heeren ook als Statenlid spraken. Als zij dit doen, dan bezien zij de zaak van een hooger plan. De raad van Alkmaar moet begrijpen, dat men in de Staten het plan niet kan bezien vanuit het belang voor een deel van de inwoners van Alkmaar. Het uitgangspunt is het vastleg gen van het wegenplan bij den Huigendjjk, waar men drie bruggen zou krijgen en een onaanneemlijke regeling van het verkeer te water. In het nieuwe plan worden die bezwa ren ingelaseht. Spr. erkende de nieuwe bezwa ren, doch de raad moet de voor- en nadeelen overwegen en spr. betreurde het, dat de tegen standers de voordeden niet hebben erkend. Op dit moment schijnt het bestuur van Oudorp veel bezwaren te hebben, doch die behooren in Avenhorn naar voren gebracht te worden B en W. hebben op gezag van den hoofdingenieui aangenomen, dat Oudorp geen bezwaren maakte, al ziet spr. wel, dat er voor Oudorp bezwaren bestaan. Voor het autoverkeer is het 500 M. om rijden geen bezwaar. Voor het gewone verkeer is het anders, maar of het daarom moet worden losgelaten is iets anders. Tegenover den heer Venneker betoogde spr. dat B. en W. niet principieel afwijken: de brug bij den Omval komt 350 M verder. Voorts wil men het verkeer geheel over de nieuwe Frieschebrug leiden. Het plan is 50 M. ten Oosten van de bestaande, 'n nieuwe Frieschebrug te maken en zij komt 1 a lV'a M hooger dan de bestaande. Het verkeer të water gaat er dan voor het grootste gedeelte onderdoor en de brug zal per dag slechts 1/4 uur open moeten. De vlotbrug wordt een voetbrug. De opstopping bij de Frieschebrug gaat dus tot het verleden behooren. De brug bij den Omval is niet als een vaste brug gedacht en wordt niet zoo hoog als de heer Govers veronderstelde. Spr. verwees naar de cijfers van de Kanalcncommissie in verband met het verkeer te water. Het groote vervoer blijft per schip goedkooper Autotreinen zouden noodig zijn voor het vervoer, waarvoor één aak noodig is. Hij verwees naar de Nieuwjaarsrede vaa den voorzitter van de K. v. K waar uit bleek, dat in den tijd van malaise het verkeer te water langs het N H kanaal zelfs nog vooruit is gegaan De heer Woldendorp: Als een ge volg van de drooglegging van den Wie- ringermeer. De voorzitter: De Wieringermeer in exploitatie zal ook blijvend een druk scheep vaartverkeer blijven vorderen. Namens- de groote meerderheid van het college blijft spr. het plan aanbevelen. Het college heeft oog voor de naar voren gekomen bezwareh en hij wil toezeggen, dat het college bereid is eeft oplossing te zoeken in de richting van de verbreeding van den dijk van den Kraspolder Voorts twijfelde hij er aan, of het voor de zaak van de firma Met van nadeel zal zijn, als haar bedrijf niet meer adn een hoofdverkeers- weg komt 'te liggen, doch het college wil ook gaarne trachten de voetbrug te doen vervan gen door een rijbrug. De vergadering duurt voort. Hedenmiddag te één uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig was de heer Bülens. Na vaststelling der notulen werd mededee- ling gedaan van de ingekomen stukken. Besloten werd o.a. in zake het verzoek van de directrice van het Stadsziekenhuis haar salaris nader te bezien in het G. O. Het col lege zal in verband daarmee een prae-advies uitbrengen. Teruggenomen werden ook de harde woorden welke in een vorige raadszitting aan het adres der leeraren bij het Nijverheidson derwijs werden gesproken. Dit als resultaat van een conferentie met ee t burgemeester, waarin de heeren zich nader verklaard heb ben. Besloten werd zonder eenige nadere consequenties te erkennen, dat de heeren in verband met hun rechtsoos'tie recht op een lateren datum van ontslag gehad hebben. In verband met het feit. dat de heer J \X;csterhof wegens drukke werkzaamheden entheven wilde worden v:>n zijn functie als vertege n-oordiger der gemeente in het be stuur r Ver' „de Ambachtsschool voor Alkma^- t instreken", werd als zoodanig de heer Ci i Slingerland benoemd. i EEN ECHTE WESTMOESSON. Gelijk hier te lande de klacht vaak moet luiden, dat we geen echten zomer hebben, geen zomer met veel warmte en zonneschijn, zoo gebeurt het ook, dat de westmoesson op Java om ons tot dat deel van Indfië nu te bepalen geen regenval brengt, die in hoeveel heid en tijdstip beantwoordt aan ver wachting en wensch van den Javaan. Want dadelijk zij erkend, dat de Javaan blij is met zijn regentijd, die hem een nieuwen wasdom in uitzicht stelt in veld en tuin. Maar er komen wel west moessons met laten en tragen regenval, waardoor de arbeid op de sawah moet worden uitgesteld en minder loont Het beeld van den westmoesson is niet voor alle deelen van Java precies hetzelfde, want voor West-Java treedt h'j eerder in dan voor middeu-Java en voor Oost-Java komt hij nog weer een paar weken later. Westmoesson, regen tijd, werd vroeger door alle bevolking van Java, door alle landaarden in gelij ke mate met verlangen tegemoet gezien, Ja soms met smart verwacht. Als de droge hitte van Juli en Augustus en September alle gewas, althans in de vlakke streken, zengde en in de middag uren een schrale oostenwind, geruisch- kos en heilloos, de poriën van elk lichaam sloot, dan was er een snakken naar de verademing bij de eerste re gens. Als in die maanden van dorrende hitte de cholera optrad en menigeen in et kele uren het leven benam, was alle hoop gevestigd op de eerste regens, die immers de booze ziekte aanstonds ver joegen. Sedert tal van hygiënische voor zorgen van overheidswege plegen te wor den genomen en vooral door de verbete ring van het drinkwater in vele streken de aantastbaarheid is verminderd, kent men op Java de plaag der cholera niet meer als vroeger. Maar welkom niet al leen als verjager van de booze ziekte is de regentijd, hij brengt nieuwen regen over het tand, 1 ij dicht den grond, die door droogte was gespleten; hij maakt soepel de aarde voor zaad en kweek- plant; hij groent de boomen met fleuri ge jeugd. Hoe zou de Javaan niet gaarne de lasten dragen van zvvaren regenval, als hij de lusten verlangt, en geniet? Wij lezen hier berichten Van zwaar weer op Java Bali, Lombok; wij lezen van band- jirendp rivieren, van gebroken dijken, gebroken wegen en bruggen, weggespoel de huizen en helaas ook van verdron- dronken menschen en vee De inlander, in moeite gebracht, vindt dat zeer on aangenaam, maar hij zou er den zegen van den regentijd'niét voor willen mis- sen. Bij een regel matigen westmoesson komen in West-Java de eerste regens in October en het natte jaargetij neemt toe to zijn hoogtepunt in het begin van Januari. Daarna neemt hij allengs af ot April en verdwijnt. Als het in Januari spookt, dan bepaalt zich dat meestal tot zee en kunststrook Al loeit de wind nooit over het land, toch voert hij den regen aan in nu en dan sterkere buien en het is geen groote zeldzaamheid, dat de regenval dan een week aanhoudt. Dikke takken worden zwaar van regen en breken af, wegen en dijken worden week en wijken weg, het verkeer ook over de spoorlijn ligt gestremd kaïn pongs en steden geheel of ten deele on der water. Op het hoogtepunt van eiken flinken westmoesson komt dat voor en er is schadè; soms worden streken be paald geteisterd en moet me spreken van een ramp.. De Javaan beschouwt intusschen dien tijdelijken nood met andere oogen dan de Europeaan en het bestuur. Een be lemm°ring van het verkeer is voor ons iets eigs voor den Javaan niet. Hij voelt er weinig of niets van, dat de landsgel- den moeten dienen tot herstel. Dat deert hem niet en hij draagt gaarne den last van het water in huis en kampong Hij verheugt zich over de komst van het hemelwater dat zijn rivieren vult voor lange maanden. Hij verheugt zich over den bandjir, die wel is waar hier en daar vernieling aanbrengt, maar ook het vruchtbaar slib op zijn akkers legt Ook hierin blijkt, hoe de Javaan een ander gezichtspunt Heeft dan de wester l-'ng op Java. Zoodra de bodem is ge weekt. vangt hij op zijn velden den ar- bi d aan -De tani (boer), staat van den vroegen ochtend tot ver in den middag in de weeke kluiten te spitten om het veld plantklaar te hebben en zijn bibit (kweekplantjes) over te brengen. Dat wordt de blijde tijd op het boerenland. Er komen nog wel buien en hei :e regen dagen, maar de zon wint het van de wolken en glanst de velden met vrien d-rijkheid en rijkdom. Mannen en vrou wen komen uit naar de sawah's en ieder vervult een taak met opgewektheid. Kin deren drijven de karbouwen naar de vel den, opdat zij er worden gespannen voor den ploeg. Zoo brengt dj regenmoesson op Java lente en zomer, sterkt de spieren der menschen en verkwikt de harten. Want de Javaan schrijft geen gedichten, doch in zijn hart huist vrede en vreugd om d mildheid van de natuur. Uiting aan zijn .reugd zei hij straks geven bij den oogst. Terwijl wij hier bij de Derichten over wind en regen weeklagen en het hoofd schudden om de rampen, verdrijft de Javaan zijn zorgen met het uitzicht op nieuwe vruchtbaarheid, jonge rijst en de feestelijkheid \an veie sedekah's. DEXGAN HORMAT. voorzien van de nieuwste machines levert irua> en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON De burgemeester van Enkhuizen, die aan de Generale Commissie telegrafisch een verzoek om steun voor de Enkhuizer visschers en visschersknechts had verzonden, daar het bedrijf in den laatsten tijd niet meer vol doende loonend was, heeft daarop het vol gende antwoord ontvangen: „Indien thans aan visschers en visschers knechts voldoende middelen tol levensonder houd gaan ontbreken, wordt in het algemeen aangenomen, dat dit een gevolg is van de afsluiting. Inkomende aanvragen, toepassing artikel 13, zullen omgaande worden afge daan" KOEDIJK. Woensdagavond werd door de Vereeni- ging „Helpt Elkander" haar jaarvergade ring gehouden in het lokaal van den heer M. K. de Weert, onder leiding van den heer A. J. Schipper. De voorzitter opende met een woord van welkom aan de talrijke aan wezigen, inzonderheid de nieuwe leden, die voor het eerst aanwezig zijn. Spr. zou niet uitwijden over den toestand in de bedrijven. Uit het jaarverslag bleek dat de feest avond van het 1214-jarig bestaan goed ge slaagd is. Het ledental is 40 gebleven. In 4 gevallen is hulp verleend aan zieke leden met een totaal van 220 werkdagen. Gewe zen werd op den ongunstigen toestand, waarbij de leden zoo nauw betrokken zijn Wij allen hopen op steun voor de bedrijven (applaus). De rekening gaf aan als ont vangst 81.46, uitgaaf 64, saldo 17.46 De rekening werd onder applaus goedge keurd. De nu volgende bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat de aftredende leden, de heeren Jn Kooij, Gr. Hart en D. de Waal met groote meerderheid van stemmen wer den herkozen. Zij namen de benoeming we der aan. Na rondvraag volgde sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. De nieuw opgerichte afdeeling van den Neutralen Land- en Tuindersbond is wel ac tief. Het bestuur heeft reeds een ledenverga dering opgeroepen, waar besproken zal wor den de steunregeling aan de tuinbouwers, een verzoek aan B en W. om een deputatie aan den Minister te zenden, om den grooten nood der tuinders in deze gemeente te belich ten; verder het houden van een demonstratie en het zenden van een deputatie aan den burgemeester. Het bestuur verzocht ons mee te deelen, dat zich alweer verschillende nieuwe leden hebben aangemeld. LANGENDIJK De Commissie van de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven voor Langendijk en St. Pan- cras besloot tot invoering van een vastrecht- tarief, waarbij voor een gebruik boven dat van het als normaal aangenomene over 1031 slechts 5 ct. per kub. M. gas zal worden be taald. Dr. Barnhoorn splitste zijn lezing in drie deelen en wel inleiding, verpleging van vroeger en thans. In zijn breedvoerige inleiding zeide spr. dat er een foutieve gedachte bestaat over krankzinnigen. Vroeger was het veel erger, maar nog is het niet in orde. Men vindt het vreeselijk als men vader, moeder of kinderen in zijn midden heeft die geestelijke afwijking toonen en wacht met behandeling omdat men vindt dat hij of zij nog niet in een gekken huis (een benaming uit den ouden tijd) thuis hoort. Dat is jammer, dubbel jammer voor de personen, omdat men de ziekte (want het is een ziekte) beter kan genezen als het in een begin-stadium is. Men heeft een overdreven vrees voor zwakzinnigen en vindt het vreeselijk als men in een gesticht moet worden opgesloten. Och, het is natuurlijk altijd jammer als men ver schijnselen van geesteszieken aantreft, maar met de overdreven vrees voor „gekkenhui zen" is het niet zoo erg als mert het doet voorkomen. Gelukkig begint de gedachte weer baan te breken dat krankzinnigen zieken zijn. Ziek naar de ziel, terwijl andere ziek naar het li chaam zijn, maar dat is ook het eenige ver schil Het zijn patiënten en evenals de dok- t'? zie! naar het lichaam verpleegt, zoo tr.'.v v!i 'rak de zwakzinnigen met liefde en verpleegd. De verpleging van vroeger. leging van krankzinnigen liet veei te v enschen over. Men had geen idee van de ziekte en men vond het gewoon om de menschen aan kettingen vast te leggen, ter wijl kerker, blok en kooi de eenige werktui gen waren om de zieken onder „dak" te brengen. Die kooien kon men koopen, even als men thans een kooi koopt voor een vogel. De bewaking werd overgelaten aan boe ven, menschen van verdacht allooi, omdat men niemand kon vinden die de gekken wil de bewaken. De zweep was een geliefkoosd wapen om de weerlooze zieken te mishande len. Met duidelijke beelden toonde men aan hoe men vroeger die beklagenswaardige we zens mishandelde, opsloot in vunzige ker kers, terwijl medische behandeling geheel achterwege bleef. De krankzinnigheid is zoo oud als de wereld. Spr. toonde dat aan uit de H. Schrift en uit oude documenten en gravures. De walgelijke tooneelen hoe men vroeger die zwakzinnigen behandelde zijn alleen te verklaren uit onwetendheid. Is het niet ten hemel schreiend dat men vroeger op feestdagen, tegen een drinkgeld, de arme menschen liet zien en men zich in hun lot kon verlustigen? Nogmaals, het was onwe tendheid en dat doet veel vergeven. Wordt vervolgd. BEVERWIJK. Het kassierskantoor Van de Roer en Co. Het kassierskantoor van de Roer en Co. te Beverwijk dat op 8 dezer de betalingen staakte, heeft gisteren in een vergadering van crediteuren een aceoord van 30 aangeboden. De baten bedragen 16700, de concurrente schulden 136500, zoodat bij een faillissement te rekenen valt op een uit- keering van slechts 6Y- De algemeene verwachting is, dat het ac- coord zal worden aanvaard. EGMONRBINNEN. Op de vergadering van de comm.rUc tot wering van schoolverzuim werd tot voorzit ter herkozen de heer W. J. Apeldoorn en lo secretaris de heer J. Verheggen. HEILGO, Lezing dr. Barhoorn over Krank zinnigen-ver pleging. In het Brunogebouw hield de Katholieke Kring een bijeenkomst voor leden en genoo- digden, waar Dr. j A J Barhoorn, dir.- geneesheer aan het Gesticht voor geesteszie ken „St. Wiilebrordus", alhier, een lezing hield over verpleging van krankzinnigen, verduidelijkt met lichtbeelden. Dr. Engel, eveneens aan St. Wiilebrordus werkzaam, vertoonde de lichtbeelden. Er was veel pu bliek dat met interesse luisterde naar de uiteenzetting. De vice-voorzitter, de heer J. Schuijt, opende, heette welkom en sprak zijn genoe gen uit over het groote bezoek. De korting aati de provincie werd uit de wet gelicht. Het verband tu&schen korting en salaris vervalt geheel. DE KABINETSCRISIS IN v FRANKRIJK. President Doumer heeft dep oud-minister president Painlevé belast met de vorming van een nieuw kabinet. Painlevé heeft de opdracht aangenomen. Na een langdurig onderhoud met Tar- dieu heeft Doumer besloten, in de eerste plaats te trachten een concentratieregeering te vormen. Als minister van oorlog sedert vele jaren en vader van de Fransche leger- hervorming scheen Painlevé de meest ge schikte man, waardoor tegelijkertijd wordt voorkomen, dat de linksche groepen een al te scherpe koers naar rechts zullen vreezen. „De Huishouding", tijdschrift voor moderne huisvrouwen. Dr. I. H. J. Vos opent het nieuwe num mer met een zeer lezens-waardig artikel over consumptiemelk. In het opstel „„Ra tionalisatie en efficiency in de huishouding" geeft E. Mesdag nuttige wenken ten bate van die huisvrouwen, die lichamelijk en gee stelijk door hun werk worden geschaad! Winterhandschoenen zijn het onderwerp, waarmee A. Kruizinga schrijft in „Hoe houden we onze kleeren langen tijd in goe den staat"? C. Heuvel geeft patroon met beschrijving van een modejapon,A. M. van Driel vertelt hoe clivia's gekweekt wor den uit zaad. De rubriek „Huishoudelijk allerlei" heeft verschillende medewerkers, die ieder voor zich wetenswaardige dingen vertellen. Ten slotte „Keukenpraat" met verschillende recepten door de redactrice. Voor geestelijke ontspanning een kruis- woordpuzzïe. Uit Alkavik in het Noordwestelijk Terrk torium van Canada wordt gemeld, dat de bekende Koninklijke Canadeesche Bereden Poiiii er na een inspannende jacht van we kt,i in geslaagd is, den misdadiger Albert jc i die als trapper in genoemd gebied v.v: z- ,,'n was en ook daar tegenover de Inciiaansche bevolking tal van misdrijven be ging. onschadelijk te maken. fohnson, tiie wist dat hij achtervolgd werd trok steeds verder naar het Noorden, in de hoop dat hij de „mounties", zooals de Be reden Politie genoemd wordt, op een dwaal spoor zou kunnen leiden. Zij volgden hem echter tot ver boven den Poolcirkel, voorbij de Eagelrivier tot in Yukon, waar men hem eindelijk op een bevroren toendra inhaalde. Men verwachtte dat hij zich zou overgeven, doch inplaats hiervan draaide hij zich om en begon op de brigade te vuren, waarbij de sergeant Hearsey gewond werd. Uit noodweer vuurden de manschapjïen terug, waarbij Johnson werd gedood. DE VLEESCH-CONTINGENTEERING. Denemarken heeft reeds zijn contin gent van acht maanden ingevoerd. Met de contingenteering van versch rund en kalfsvleesch siaat de zaak er ongeveer eender voor als bij de schoenen, d.w.z. het kwartaals-contingent is in de eerste de beste maand (Januari) al ver overschreden! Uit Denemarken mocht worden ingevoerd 565 ton en er werd geïmporteerd 1470 ton, dat is dus ruim fwee en een half maal zoo veel als het kwartaal-contingent. Men kan ook zeggen, dat Denemarken in Januari heeft geïmporteerd de toegestane hoeveelheid van bijna acht maanden! Duitschland daarentegen, dat 110 ton mag invoeren, kwam slechts tot 37, dus iets méér dan zijn toegestaan maand-gemiddelde Met het bevroren vleesch is het, zooais hij de geldende prijzen te verwachten was, niet zoo snel gegaan. Van het Argentijnsche kwartaal-contingent ad 1368 tons werd in Januari 428 ton, dus nog iets minder dan het gemiddelde maand-contingent, ingevoerd. Australië echter, dat in het heele kwartaal slechts 27 ton mag invoeren, staat reeds op 30 en is er dus al over heen. HET OFFER AAN DEN MERAPI. Van de vijf Javanen, die zich drie maan den geleden naar den Merapi hadden bege ven om zich te offeren, zijn thans blijkens een Aneta-bcricht van de N.RCt., de bun dels opgerolde kleeren nabij den krater ge vonden benevens een touw dat over den kraterrand hing. Zooals rnen zich herinnert, zijn van twee hunner de lijken gevonden. TWEEDE KAMEP. Kortingswetfe. In veiband met het leit, dat hedenmorgen door de heeren v. Vuuren en Rutgers van Rozenburg een amendement is ingediend met betrekking tot de uniforme bes'rijding, zijn de beraadslagingen over het wetsontwerp geschorst. De behandeling wordt Dinsdag e.k voort gezet. Aan de orde was de interpellatie-Boon, naar aanleiding van de onlangs gepubliceer de publicaties over de voorgeschiedenis der tot. standkoming van het zendtijdbesluit van 1? Mei 1930. De heer Boon (Lib.) interpelleerd, sterk afkeurende, dat de minister zich een zendtijd- besluit heeft laten dicteerer door de KRO en N.C.R.V. Spr. stelde ten slotte eenige vragen Ministre Rey m er antwoordde, zelf te meenen, dat de redactie van den brief van de N.C.R.V. en K.R.O., aan spreker gericht, op sommige punten n.:t gelukkig is. Hij heeft in een onderhoud .net den heer van Deure, dat daaraan is voorafgegaan dezen niet ge vraagd om toezending van een schema, en natuurlijk niet gevra. gd, om in de pers en voor de microfoon achter spreker te gaan staan. Het amendement-v Vuuren, Rutgers van Rozenburg, dat heden werd ingediend, ver vangt de korting van 3 pCt. der wedden door 6 pCt. der uitkeeringen. Deze korting werd teruggebracht van 6 op 3 pCt., als de ge meenten meer dan 40 opcenten op de ge meentefondsbelasting heffen, terwijl deze i opcenten niet progressief worden geheven. DE BROEDERMOORD TE AALTEN Tot 6 jaar veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft vanmor gen arrest gewezen in de zaak tegen den 22-jarigen boerenzoon D. J. Prdie in April van het vorige jaar, tijdens een vechtpartij met zijn broer, dezen zoodanig de keel dicht kneep, dat hij overleed. Deswege werd hij dooi de rechtbank te Zutfen veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof veroordeelde hem heden wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, tot 6 jaren gevangenis straf. Naar wij vernemen heeft ik. Rijkspren tenkabinet van den kunstenaar J M Graadt van Roggen te Bergen een t>0-tal platen (etsen, lito's en houtsneden) aangekocht, om in de verzameling te worden opgenomen- De gemeenten Opmeer en Spanbroek hebben besloten tot stichting van een ge meenschappelijke o. 1. school. DEN GEEN VROUWEN OP PREEKSTOEL De kerkeraad der Gelef. kerk te Leeuwar' den heeft een verzoek van de afdeelmg Leeu warden van den Nederl. Christen Vrouwen bond om de Koepelkerk een avond te mogen gebruiken voor een gebedsure in verband met den wereldgebedsdag der Christelijke vrouwen afgewezen om prirtcipieeie bezwa ren daartegen. De kerkeraad sprak uit, dat het in de Oeref. kerken geen gewoonte is, dat vrouwen in nublieke godsdienstige sa menkomsten optreden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10