ivn voor 'n gestadigen vooruitgang van sp aantal baden, ook al gezien den groei *et bevolking. Over 1931 werden 14.279 ge- Aet ^t-^r-inpmPtifQh^Hpn rrpnnmpn der »one to /.n 7487 abonnementsbaden genomen ïTa\ dus 21.766, tegenover 22.065 in 1930. Ten aanzien van de Zuigelingen- «cherming werd gememoreerd, dat b€ r Drentje eenigen tijd in verband met ?Trgezondheidstoestand hare bezigheden ^.1 moeten opgeven. Gelukkig is zij thans b ïprsteld en weer in volle functie. Door Aansluiting bij de Invaliditeits-coöperatie Xn de financieele bezwaren, verbonden n het in dienst stellen van een tijdelijke verpleegster, opgeheven. ve J ueuterbureau werd gesticht nadat be- nrekingen met B en W. en den directeur n den gemeentelijken geneeskundigen afen«t over financieelen steun een gunstig Jèsultaat hadden gehad. Het ligt in de be- a^ling om de financiën van zuigelingenbe- scherniing en kleuterbureau gescheiden te moedercursus, gehouden onder leiding van zuster Leegwater, ving met 13 leerlingen aan en eindigde met 28. Ondanks de subsidies, die de vereeniging vnor zuigelingenbescherming geniet van de Aeente f 1800. van de provincie 476.97 fn van de afd. Witte Kruis 200), sloot de rekening met een nadeelig saldo van Ml0056. De contributies bedragen slechts f 329 zoodat een goed georganiseerde pro- i..«Af kof wprvpn van nipnwp leddl paganda voor liet werven van nieuwe verd aanbevolen Over bes t r d n g d e r t. b. c. vermeldde jaarverslag niets omdat deze is afgescheiden van het Witte Kruis en er thans een afzonder lijke vereeniging voor deze materie is opge richt onder den naam Alkmaarsche vereeni- „incr tot bestrijding der tuberculose. Getuigd werd, dat de vereeniging Huis verzorging voorziet in 'n groote behoefte omdat zij veelal voorkomt (mede door het verstrekken van verplegingsartikden door het Witte Kruis) dat de vrouw des huizes in een ziekenhuis moet worden opgenomen. De ver eeniging verstrekte in 1931 hulp aan 196 gezinnen (101 protestantsch, 86 r.k., 7 van gemengd geloof en 2 tot geen kerkgenoot schap behoorende). Hiervoor werd aan de zusters uitbetaald 3666. Tegen het eind van 1931 stond de vereeniging er financiëel slecht voor, maar dank zij een verhoogd gemeente lijk subsidie en de bate van een verloting kon zij haar werk voortzetten. De ontvangsten bedroegen 4169.98 en de uitgaven 4100 95, het aantai leden is 662. In de plaats van mej. Lotmarf (vertrokken) nam mevr Paleari—van Nieuwkuyk zitting in het bestuur. Het jaarverslag werd onder applaus en dankzegging goedgekeurd Rapport fina- ~iëe!e commissie. Voorgelezen werd een m.Jedeeling van den heer Kolb, lid van d? com ssie tot nazien der rekeningen, dat zij de boeken en beschei den had nagezien en vo1 komen in orde had bevonden, weshalve zij adviseerde tot goed keuring. De heer Kola 'ei. wen nadere mededee- linnrn noodig te achten. De vergadering keurde hierna de rekenin gen goed. Na rondvraag, waarbii wen enkele vraag of opmerking werf* gemaakt, vo'gde sluiting. 'JkooiHdaat 'flieuws NOORD-SCKARWOUDE Maandagavond hield de vereeniging voor Ziekenhuisverpleging „Draagt Elkan ders Lasten" hare algemeene jaarvergade ring ten huize va nden heer G. Hop, alhier De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende met een woord van welkom. Er is dit jaar heel wat gebeurd, de dokters vinden er veel baat bij, dat de patiënten in de ziekenhuizen worden verpleegd. De toestand is thans zeer slecht, maar spr. hoopte, dat de zon spoedig mocht doorbreken. De voorzitter deed eenige mededeelingen over het besluit der federatievergadering, tot het instellen van een openbare oneratiekas Deze kas vergoedt hoogstens 75 der ope ratiekosten. Reeds enkele leden zijn toegetre den Spr. ging het ontstaan hiervan na, ook het ontstaan der Ziekenhuisverpleging. De kosten bedragen 3 cent ner gezinslid per week, voor ieder kind beneden 16 jaar 254 cent per week. Er wordt hoogstens 75 per geval en f 125 per jaar uitgekeerd. Degenen, die in het doktersfonds zijn, be hoeven geen lid te werden, omdat deze toch geen operatiekosten behoeven te betalen. Aan het financieel verslag van den heer P- van Dijk ontleenen wij, dat de totale ont vangsten hebben bedragen 2771,02, de uit gaven 2707,73, als een batig saldo van 63.29. Het bezit der vereeniging bedraagt nu 880,90. Vorig jaar 281,67, zoodat weer 599,23 vooruit gegaan is. Een bedrag van P' m 200 is nog te betalen. Aan 30 personen is 1461 betaald, met aantal ligdagen van 536. De vervoerkosten hebben 136 bedragen. De heer Stoop deelde mede, dat de kas en bescheiden in de beste orde zijn bevonden en advseerde tot goedkeuring. Aldus werd besloten onder dankzegging voor het accurate beheer. Ook de kasnazieners ontvingen een woord van dank Aan het jaarverslag, uitgebracht door den u D. Kansen, ontleenen wij het volgende: Het is met de vereeniging gelukkig goed rondgeloopen. Het bestuur heeft vier maal vergaderd, de gewone driemaandelijksche vergaderingen, ^aarop geen buitengewone geschillen zijn behandeld Naar aanleiding van de Federatievergade ring te Alkmaar, waar het hoofdpunt de peratiekas was, is hieraan door den pen- J,?g,mees!er en d€n bode gevolg gegeven en _?len zijn dan ook toegetreden. vereen'g'n? had op 1 Januari 1932 iOTigez,ns*1°°^en ingeschreven. Op 1 Jan J' was dit 316, zoodat het aantal weer JL8 vooruit is gegaan, ue medebestuurders werd een woord van voor de aangename samen- dank gebracht V/F'king. cov' f verslag sloot met den wensch. dat het alUf„n j volgend jaar zoo mag zijn, want ^rschtA 231 slagen' waar 66111121(3 Dit verslag werd vastgesteld onder dank zegging aan den samensteller. De voorzitter wees er op, dat een vriend schappelijke samenwerking, zooals het nu ge schiedt, in het belang der vereniging is. Eventueele geschillen worden s.eeds in het voordeel der leden opgelost. B est uurs verkiezing. Het aftredende bestuurslid, de heer I. de Zijp, werd met algemeene stemmen herko zen en nam de benoeming aan. De voorzitter merkte op, dat de contributie regeling verleden jaar voor 1 jaar is vastge steld, zoodat thans weer moet worden be slist. Hcewel de vooruitgang der middelen ongeveer 300 bedraagt, stelde de voorzitter voor, deze regeling nog voor een jaar te hand haven. Men kan niet met zoo weinig toe, daar er zeer veel personen in het ziekenhuis moeten worden verpleegd. De heer J. Mul zou met het oog op de slechte economische toestanden weer op het oude peil terug te keeren. De heer P. Stoop zou het bestuursvoorstel willen handhaven en als de kas het kan toe laten de wachttijd van een half jaar te laten vervallen of te verkorten. De voorzitter deelde mede, dat, als er tot verlaging werd overgegaan, men het volgend jaar los zou zijn. Spr. adviseerde niet tot verlaging over te gaan, we hebben het geki noodig. Het is toch het beste, dat de ont vangsten en uitgaven in evenwicht worden gehouden. Spr. zou ook niet willen ingaan op het gezegde van den heer Stoop om de wachttijd te bekorten. Het bestuursvoorstel werd aangenomen De heer P. Stoop stelde voor, om als iemand specialistische hulp noodig heeft, waarvoor hij enkele keeren per week naar het ziekenhuis meet, dan de buskosten te vergoe den, welk voorstel spr. toelichtte. E)e heer P. Kramer zeide, dat deze vereeni ging is voor de verzekering der ligdagen en merkte op, dat van het voorstel van den heer Stoop het eind niet zal zijn te zien. Het zal weer een contributieverhooging tot gevolg hebben. Na eenige bespreking werd het voorste! van den heer Stoop op advies van den voor zitter onder de aandacht van het bestuur ge houden. De heer Stoop zeide bij de rondvraag, dat het hem was opgevallen, dat de post druk werk zoo hoog is. Spr. stelde voor nu ook prijs aan te vragen bij de andere drukkers. De voorzitter antwoordde, dat in de eerste plaats het werk in de gemeente wordt gege ven, omdat de financiën toch uit de gemeente moeten komen. Op voorstel van den heer J. Lindeboom zai de rekening achter op de convocatie worden afgedrukt. Op voorstel van den heer D. Kansen zal op de volgende vergadering een vrijstelling voor 4 leden van 3 maanden contributiebefa- ling worden verloot. Misschien zal het verga- deringbezoek werden verbeterd De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank aan leden en pers. HEERHUGOWAARD. Maandagavond vond in café Rus de gewone jaarvergadering der Prot. begra- fenisvereeniging De Laatste Eer plaats. Afwezig met kennisgeving de heer Van Twuiver. Wegens nog niet aanwezig zijn van den voorzitter, den heer v. d. Meer, open de secretaris, de heer D. de Jong, de ver gadering, zijn blijdschap over de goede opkomst uitsprekende. Hij constateerde, dat evenals 1930. ook het afgeloopen jaar als gunstig voor de vereeniging kon j worden beschouwd. Uit het jaarverslag, waarin de secre taris gelegenheid vond om te herdenken, wat de afgetreden voorzitter, de heer Brugman, voor de vereeniging was ge weest en het aandeel, dat daarom door haar was bijgedragen in het aan den hc-er Brugman aangeboden huldeblijk bij zijn vertrek uit de gemeente, bleek, dat de goede roep, die van de vereeniging uitging, wederom steviger was beves tigd. Niet minder dan 9 begrafenissen van niet-leden werden uitgevoerd, tCT- wijl 4 eigen leden werden ter aarde be steld. Bij één begrafenis werd assistentie verleend. Dit betrof een lid van den V.C.J.B., die door de kameraden ten grave werd gedragen. Uit piëteit was men toen van het beginsel afgeweken. Op 1 Januari 1931 bedroeg het leden tal 540. Overleden waren 4 personen, vertrokken 17, terwijl 4 bedankten. To taal vermindering 25. Daartegenover stond een vermeerde ring van 54, bedragende door geboorte 12, door nieuwe inschrijving 39 en door overname van leden uit bondsafdeelin- gen 4. zoodat op 1 Januari j.1. werd be gonnen met 569 leden. Een netto-winst van 229.19 werd ge maakt. De rekening was nagezien dooi de heeren Heuvel en v. d Oord. De eer ste rapport uitbrengende, roemde de keurige en overzichtelijke wijze, waarop de bescheiden waren bij elkaar ge voegd en zei, dat het nazien er van een lust was en geen last. De voorzitter meende, dat het gunstige winstcijfer een dubbele reden tot verheugen in zich sloot.. Ten eerste om het cijfer zelf, ten tweede, dat er mede aan ten grondslag lag de weinige sterfgevallen, die zich onder de leden hadden voorgedaan. Bij de hierna plaats hebbende be stuursverkiezing, onder welke de heer v. d. Meer, voorzitter, binnen kwam, wer den met bijna algemeene stemmen her kozen de heeren v. d. Meer. Kaspers en J. de Boer. Voorgesteld om de rekening voor het thans loopende jaar na te zien, werden de heeren Ploeg en v d Meulen, die bei den de benoeming aannamen. Tot afgevaardigden naar de bondsver gadering werden benoemd de heeren Krijgsman en v. d Meulen, die hiermede accoord gingen. Op een vraag van den heer Schuuring antwoordde de voorzitter, dat kinderen boven 21 jaar van ouders, die lid zijn, dit lidmaatschap blijven behouden. ook a!s 1 zij buiten de gemeente vertrekken, in welk geval de ouders echter de contribu tie moeten blijven voldoen. Bij de rondvraag merkte de heer Krijgsman op, dat hij een paar maal bij begrafenissen buiten de gemeente een automatisch toestel in werking had ge- z'en, hetgeen volgens hem zeer prac- tisch werkte. De secretaris, de heer De Jong, voerde aan, dat indien een dergelijk toestel werd gebruikt, dit bij weigering een buitengewoon stuitend schouwspel op leverde. Waar de dragers steeds hun werk keurig verrichten, meende hij hier aan ue voorkeur te moeten blijven ge ven. De heer De Vr:es was het in deze met den heer De Jong eens. Deze merkte nog op, dat vanuit de ge meente op drie begraafplaatsen werd be graven, wat ook zoo eigenaardige moei lijkheden voor aanschaffing van een automatisch toestel meebracht. Besloten werd, alsnog een afwachten de houding aan te nemen. De heer Kooij meende er op te moeten wijzen, dat het uroote aantal nieuwe le den dit jaar mede te danken was aan het feit, dat twee gezinnen werden in geschreven, ieder bestaande uit tien per sonen. Na een woord van dank werd hierna tot sluiting overgegaan, nadat nog met algemeene stemmen het bestuursvoor stel om den heer Brugman als lid te blijven behouden, was aangenomen. AKERSLOOT. Een werkman heeft bij spitwerk op een diepte van een meter tien gave zilveren munten uit den tijd van den tachtigja rigen oorlog gevonden. HOORN. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad is besloten het bedrag van 200,000, waartoe 24 Nov. j.1 was besloten tot tijdelijke versterking der ge meentekasgelden te verhoogen met 100.000 gulden en alzoo nader te bepalen op 300.000 gulden. Tevens werd vastgesteld een gewij zigde steunregeling, waarbij is bepaald, dat aan gehuwden en ongehuwde kostwinners een huurtoeslag kan worden verstrekt, over eenkomende met hetgeen de huur meer be draagt dan 2.50 per week, zulks tot een maximum van 2 per week. Aanvankelijk kon het steunbedrag voor georganiseerden en voor ongeorganiseerden, resp. bedragende 12 en 10.75 per week, worden verhoogd met resp. 0.75 en 0.50 per week voor elk gezinslid boven de twee personen tot een maximum van 6 personen. Waar dit maximum ir, de praktijk onvol doende is gebleken, is krachtens deze gewij zigde steunregeling dit aantal tot 10 ver hoogd. Voorts aan B en W. een crediet verleend van 3000 ten behoeve van rentelooze voor schotten aan tuinders. Door den Minister van Onderwijs was uit bezuinigingsoogpunt aangedrongen om het Landbouwhuishoudonderwijs voortaan te doen geven in de vakschool voor meisjes. B. en W. en de Vereen, voor Landbouw huishoudonderwijs hebben dit plan ten sterk ste ontraden. Er is nu naar een andere vorm van bezui niging uitgezien. Tot dusver betaalde de Vereeniging aan de gemeente een bedrag van 1000 voor huur van hare lokaliteit en 440 voor bezol diging enz. van de door de gemeente be schikbaar gestelde conciërge. B. en W. stelden nu voor deze bedragen te bepalen op 625 en 275, met welke bezui nigingsplannen de Minister zich kan ver eenigen. Het betreffende voorstel werd aangeno men Aangenomen werd voorts nog een voorstel tot wijziging van de verordening voor de Commissie tot Bijstand van B. en W. in het beheer der Technische Bedriiven en een voorstel tot vaststelling van nieuwe verorde ningen op het beheer van diensten en bedrij ven. betrappen. Zoo bezocht mijn broer mij (het was de laatste maal dat ik hem zag) en ver telde mij van v. d. E., hoe deze tegen hem optrad, al bevond hij zich ook op den open baren weg in het bosch. Zelfs had hij een keer gezegd. „Als ik je weer tusschen mijn bosschen aantref, dan kom je er zoo gemakkelijk niet af". Ik heb mijn broer nog geantwoord: ,.Ja. wat zou zoo'n man je dan eigenlijk doen? Hij heeft niets dan overtredingen te consta- teeren en zijn relaas op te zenden". „Ja", zeide toen mijn broer, „hij wil mij doodschieten, als ik niet uit zijn bosch blijf". Na eenigen tijd kreeg ik het bericht, dat mijn broer spoorloos verdwenen was. Maar niemand dacht toch aan zoo'n onmensche- lijke daad. Thans twijfelt vrijwel niemand meer aan v. d. E.'s onschuld. Een man, die zoo roeke loos met wapenen omging, heeft zelf ge toond, hoe gauw hij schoot Een familielid ging 's avonds van Put- broek naar Posterholt door het bosch langs den kortsten weg. Opeens klonk het „halt", waarop direct een schot viel. E)e man, die een hand in zijn zak had, kreeg de lading tuschen arm en zijde door, met beschadiging van zijn kleeren. Dit is toen aan de politie bekend gemaakt en er werd misschien niet veel aandacht aan geschonken. Thans is die verklaring weer op genomen, mischien met meer aandacht. „Zijn" bosschen. Van der Elzen was te Putbroek-Diergaar- den de man, die alles beheerschte. Vandaar de uitdrukking „de schrik der stroopers". Niemand durfde het wagen in „zijn" bos schen te komen, behalve een enkele strooper, met grooten schrik in het hart bij het binnen gaan en met groote vreugde bij het verlaten der boschen, als hij zijn stroop-rechter niet had ontmoet. Wie zou het dan wagen, tus schen „zijn" bosschen een viervoudigen moord te plegen en er de lijken te begraven? Niemand uit den omtrek en een vreemde waagt zich niet tusschen die bosschen. De streek is er één, waar, om zoo te zeg gen, om de vijftien minuten een huis ligt, waar de menschen rustig leven onder elkaar Het verste vanwaar zij komen, is Roermond en Echt. Verscheidenen zijn dan ook nog on geletterd, niet goed met wetten en verorde ningen op de hoogte. En hiervan wist v. d. E. gebruik te maken. De haat tegen hem was al lang op het hoogst gestegen. Ieder verschalkt op z'n tijd een konijntje. Zooals ieder ander politieman moet getui gen, is de politie door de bevolking zeer ge- eerd. In den aard van het volk zit dan ook geen kwaad en zeker niet in jongens, die alleen tuk erop zijn, 'n konijntje te verschal ken met val of een stuk draad. En men moet bekennen: iedereen, rijk of arm, in deze streek heeft de neiging, om konijntjes te vangen. Daarom zijn het nog geen dieven en zijn zij niet verachtelijk. Wat de jacht aangaat, wordt hier door de bevolking aan den lijve ervaren, dat zij, wier eigendom aan de uitgestrekte bosschen grenst, het wild hun halve korenvelden en andere veldvruchten zien kaal vreten, zelfs al zijn deze nog zoo goed afgezet Vergoe ding wordt niet verstrekt. De openbare meening. Hier in midden-Lumburg, waar nooit door zoo'n gruweldaad de rust werd ver stoord, is iedereen van meening, dat men den juisten verdachte heeft. Vindt men het niet opmerkelijk, dat als men v. d. E vroeg om in de bosschen ie gaan zoeken, hij dit altijd afsloeg, of, als hij meeging steeds' andere bosschen bezocht? Gevraagd, of hij zijn hond wilde meenemen, wees hij ook dit af met de woerden, dat hij dan zijn hond bedierf op het wild. De getroffenen rusten thans trouw naast elkaar op het kerkhof te Putbroek. Op hun graven zal eerlang een gedenksteen ver rijzen, die de bevolking steeds zal herinne ren aan deze onmenschelijke daad. H ET DRAMA IN HET BOSCH BIJ ECHT. Wat een broer van het slachtoffer Roubrouck vertelt van een der ver dachten, den jachtopziener v. d. E. De heer J. Roubrouck, marechaussee te Terwinselen, een broer van Willem Rou brouck, die bij het drama in de bosschen van Echt het leven liet, schrijft aan de „Lim burger Koerier" het volgende: De jachtopziener v. d. Elzen (een der ver dachten) is mij persoonlijk goed bekend. Een en twintig jaar geleden trad ik- in dienst bij de marechaussee en trof hem iederen keer, als ik met veriof was. En iedereen weet, dat, als politiemannen bij elkaar zijn, zoo al niet alleen, dan toch hoofdzakelijk gesproken wordt over politiezaken. Zijn opinie leek mij nog dezelfde, als toen de edelen nog op hun kasteelen woonden. De boschen, waarin hij voornamelijk dienst deed, noemde hij altijd „mijn bosch". Een wildstrooper was in zijn oogen een groote dief. De opinie, welke hij er op na hield, ging zoo ver, dat hij zich gerechtigd achtte, een strooper te straffen, zoodra hij hem betrapte. Tenslotte had hij toch niet anders te ver richten dan zijn dienst en dan van elke over treding een bekeuring te maken en deze in te zenden. Doch v. d. E. was hier niet mede tevreden. Mijn broer Willem heeft mij dik wijls verteld, dat, als hij zich op den open baren weg bevond met konijnen bij zich en v. d. E. tegenkwam, deze hem aanhield en het wild opeischte. Vroegere bedreigingen. Dit gaf Willem hem nooit, maar dan kreeg hij eenige kolfslagen. Dat zag immers geen tweede in die bosschen. N'coit heeft hij mijn broer kunnen bekeuren wegens stroo pen, wel wegens loopen over verboden grond. Zijn innerlijke haat tegen dien jon gen was dan ook groot. Hij zag hem met wild op den openbaren weg en kon hem niet Zorg dagelijks voor Uw keel - gorgel droog met itfa hel behoort tot de hygiëne, nèt als 't poetsen van Uw tanden I Alléén In De heer <5arriere meende, dat van het standpunt der scheepvaart uit bezien de situatie zeer zorgwekkend is, daar de Chinee- zen.den invoer tot een minimum beperken, terwijl de uitvoer practisch is stoogezèt. De loodsen zijn vol lading, welke niet wordt afgeleverd. Het is thans onmogelijk, pakhuis faciliteiten te krijgen, terwijl ligplaatsen voor de schepen eveneens moeilijk verkrijgbaai zijn. De schepen loopen tevens gevaar door het wilde schiten der Chineezen en Japanners getroffen te worden. Vele schepen doen Sjanghai niet aan. Het eerste schip van de Java-China-Japan- lijn, dat Sjanghai na drie weken aandeed, werd Maandag, toen het de rivier opvoer, be schoten. Het is niet bekend of dit door Chi nezen of door Japanners geschiedde. De heer Carriere was overtuigd, dat de oorlog eenigen tijd zal voortduren. Hij ver wachtte echter geen gevaar voor de veiligheid van de vreemdelingen. NEDERLAND EN TSJECHO- SLOWAKIJE. Dr. Nederbragt van de afdeeling economi sche zaken van het departement van buiten- iandsche zaken, is in verband met de moei lijkheden voor Nederlandsche exporteurs ten gevolge van de Tsjecho-Slowaaksche devie zen verordening naar Praag vertrokken. Voorts zijn ook de heeren mr. De Jong van de Nederlandsche Bank en dr. Hirschfeld, direc teur-generaal van de afd. handel en nijver heid van het departement van Arbeid, H. en N., daarheen vertrokken. In verband met de regeling der deviezen-clearing, waarover met verschillende landen onderhandelingen gaan de zijn. HET HOUTBEDRIJF IN DE ZAANSTREEK. Met betrekking tot de vernieuwing van dt arbeidsovereenkomst van de houtwerkers aan den Zaan zal Dinsdag a.s. 'n bespreking tus schen werkgevers en werknemers worden ge houden. De firma Bruynzeel heeft aan de organi satie van werknemers het bericht gezonden, dat zij bereid is het contract op de bestaande voorwaarden met een jaar te verlengen tot 1 Juni 1933. EEN KONINKLIJKE BRANDSPUIT ONDER DE HAMER. Bij een houtverkooping van de koninklijke houtvesterij „Het Loo" is o m. verkocht een oude brandspuit, met op de eene zijde de let ters: „Koninklijke Brandspuit Paleis Het Loo" en op de andere den naam van den leverancier: I. I. Fischer te Nijmegen. Om trent deze antieke spuit het volgende: Het was in de eerste jaren van de Regee ring van Koning Willem III, dat op de Veluwe herhaaldelijk branden voorkwamen, waarbij moedwil dikwijls niet was buitenge sloten. Dit ging zoover, dat bekend werd ge maakt als een schrikbeeld voor anderen, dat, de eerste van wien bewezen werd, dat hij brand had gesticht, zijn leven zou boeten aan de galg. Dit droevig lot trof in 1852 een in gezetene van Apeldoorn, een zekere B., aan wien inderdaad die straf voltrokken werd. De Koning zelf had voor de bescherming van het paleis beter brandmateriaal noodig geacht en liet deze brandspuit aankoopen, in die dagen natuurlijk een van de allernieuwste construc ties. Bij voorkomende branden in de omgeving rukte ook het paleis-personeel met de spuit uit en deze overtrof in hare uitwerking verre die, welke te Apeldoorn dienst deden. Dit wek te natuurlijk de jaloezie der Apeldoornsche spuitgasten en zoo gebeurde het op een keer bij een brand in de Hoofdstraat, dat dezen aan hun verkropt gemoed lucht gaven door hunne Loosche collega's met hun bluschmate- riaal nat te spuiten. Toch de Koning dit hoorde, verbood hij voortaan alle verdere hulp bij voorkomende branden en hiervan te nimmer afgeweken. Het laatst heeft deze spuit in het openbaar dienst gedaan bij het in vlammen opgaan van de Groote Kerk aan de Loolaan in Maart 1890. Bij den ver koop is de spuit van den heer G. F. Loois, elestrische smederij Het Loo, die haar als curiositeit zal opkalefateren. NEDERLANDERS IN SHANGHAI. Scheepvaart schier onmogelijk. Nederlandsch schip beschoten. „De Nederlanders en andere vreemdelin gen zijn hier even veilig als in Den Haag,', aldus de heer J. D. Carrière, agent te Shanghai van de Java-China-Japan-lijn in een interview met Aneta, zooals dat bureau aan het Hbld. meldt HET TEXTIELARBEIDERSCONFLICT. Besprekingen tusschen partijen, Gister kwamen de besturen van de En- schedesche en Twentsch-Geldersche Textiel- fabrikantenvereenigingen met de besturen van de drie textielarbeidersbonden de „Een dracht", „St. Lambertus" en „Unitas" en het N.V.V., het r.k. Werkliedenverbond, en het Christelijk Nationaal Vakverbond opnieuw bijeen, onder leiding van den burgemeester van Enschedé, den heer Edo Bergsma, ter bespreking van het textielonclict. Er werden enkele voorstellen gedaan, welke partijen met haar leden zullen bespreken, waarna zij opnieuw bij elkaar zullen komen. NIEUW MATERIAAL VOOR DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De Nederlandsche Spoorwegen deelen on4 mede, dat door haar zullen werden besteld: 10 stuks D-treinrijtuigen le en 2e klasse (in hoofdzaak voor binnenlandsch verkeer) van een type zooals thans reeds in bestel ling is; 15 stuks 3e klasse coupérijtuigen van den bekenden vorm, zooals de laatste jaren ge bouwd; 20 stuks bagagewagens van een type zoo als thans reeds in bestelling is; 22 stuks locomotoren van het zelfde type zooals reeds op diverse stations in gebruik. Alle geroemde voertuigen zijn electrisch gelaschte stalen voertuigen. De bestellingen zullen worden geplaatst als volgt: Bij „Werkspoor" te Amsterdam: 10 stuks D-treinrijtuigen, 10 stuks bagagewagens en 22 locomotoren. Bij Bcynes te Haarlem: 10 stuks 3e klasse coupérijtuigen. Bij Allan te Rotterdam; 10 stuks bagage wagens. e\ VERKEERSONGEVALLEN. Knaapje struikelde, overreden gedood. Toen gistermiddag te ongeveer kwart over drie een groepje kinderen, dat bij de Keulsche Vaart te Amsterdam had gespeeld, den rij weg van de Weesperzijde wilde oversteken, kwam een bijna zevenjarig knaapje bij de Celsiusstraat te struikelen, met het nood lottig gevolg, dat het werd aangereden door een luxe-auto, welke uit de richting Duiven- drecht kwam. Het kind was onmiddellijk dood. KORTE BERICHTEN. De recherche heeft in Den Haag aan gehouden een 20-jarige dienstbode en een 15-jarige hulp in de huishouding, beiden van Duitsche nationaliteit, als verdacht van dief stal c q. heling van eenig hotelzilver uit een hotel in de binnenstad. Zij zijn opgesloten. Ged. Staten van Drente hebebn hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Assen tot verhooging van de bezoldiging van de gemeente-genees- heeren, ingaande 1 Januari 1929. In het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag is overleden de 17-jarige mej. De R., uit de Paul Krugerlaan aldaar, wier kleeren Zaterdag j.1. in de ouderlijke woning in aanraking met de vlam van een gasstel wa ren gekomen, tengevolge waarvan zij ernstige brandwonden had gekregen. Gistermiddag is de 30-jarige fabrieks arbeider B. Muilwijk op de machinefabriek Holland te Hardinxveld door een boor machine gegrepen. Hij werd eenige malen rond geslingerd en daarbij zoodanig verwond dat hij onmiddellijk is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7