JlecAt&nakm tand: en5vin(fcjum Jiucqedijke Stand, *Pcovtiiciaal Tlieuws tuchtuaact taaiste Betichten v-end De stoffeerder de Korte, die op den Oostzeedijk woont en die destijds den moord no den heer Lans mede ontdekte, was de eer ste die heden de brandweer waarschuwde. In hft oude Concertgebouw te Amsterdam. Hedenmorgen tegen half zeven is een ern- «tice brand uitgebroken in het gebouw Felix Meritis het oude concertgebouw op de Kei zersgracht 324 te Amsterdam. In dit oude concertgebouw dat reeds vele jaren de zetel is van de bekende drukkersfirma Holdert en r0 is aan den voorkant de bovenste verdie ping verhuurd aan de firma Heibroek, groot handel in lampekappen. Na een uur hard werken door de brandweer kon worden geconstateerd dat de brand in omvang afnam. De bovenste verdieping was geheel uitgebrand en de tweede verdieping had zware brand- en waterschade. Tot goed begrip van den brand diene, dat dit groote gebouw uit twee deelen bestaat. In het voor- gedeelte waren groote zalen, die ingericht waren voor kantoren en opslagplaatsen, het achtergedeelte was de concertzaal die gedekt wordt door een glazen spiegeldak. In dit laatste gedeelte is in hoofdzaak gevestigd de drukkersfirma Holdert en Co. en dit kon door de brandweer worden vijgehouden. Het voor gebouw heeft sterk geleden. Te half twaalf hedenmorgen stegen nog dichte rookwolken op uit 't gebouw van Fe lix Meritis, aan de Keizersgracht, dat, zoo als gemeld door een hgvigen brand is ge- teisterd. Ofschoon de Brandweer te half ne gen het vuur meester was, nam de nablus- sching nog verscheidene uren in beslag. Het voorste gedeelte van het gebouw, dat in ziin oud verleden meermalen Bilderdijk en da Costa binnen zijn muren heeft gezien, ts één groote ruïne; het koepelvormig achter gedeelte, eens de concertzaal, is behouden ge bleven. In het achtergebouw, dat voor het vuur gespaard is gebleven, staan de persen der firma Holdert en Co. en ook de zetterij en alles wat verder behoort bij de outillage van een uitgeverszaak. Hier lagen voor de expe ditie gereed de oplaag van 21 Amsterdam- sche buurtbladen, meer dan 100.000 exem plaren. Ook de Weespercourant wordt hier gedrukt. De uitgave van Wiering's buurtbladen is gedeeltelijk gereed en verspreid, doch het 'grootste gedeelte moet nog worden afge drukt. De uitgaven der firma als „Astra", Polytechnisch Weekblad", ,,Onze Gids voor den Meubelmaker", zijn geheel vernietigd, zoodat onmiddelijk ene nieuwe uitgave ter perse gaat. HET CONFLICT IN HET HEEREN- KLEEDINGBEDRIJF. Donderdagmiddag hebben de vertegen woordigers der werkgevers- en werknemers bonden nogmaals geconfereerd. De parttijen konden niet tot overeenstemming komen. De werkgevers handhaafden o.a. hun voorstel van een verlaging van 5 en 4 cent per uur Zij waren wel bereid arbitrage te aanvaar den, doch verbonden daaraan de voorwaar de, dat, wanneer door arbitrage het uurloon hooger wordt, dan de werkgevers voorstel len, de maat-annex-confectiezaken geen zekerheid kunnen geven, dat zij de toegezeg de indeeling der series naar de verkoops prijzen handhaven. Deze vorm van arbitrage werd door de vertegenwoordigers der vakbonden bestre den. De hoofdbesturen der vakbonden hebben opnieuw de kleermakers gewaarschuwd, geen gewijzigde arbeidsvoorwarden te aan vaarden of individueele contracten te teekenen. De rijksbemiddelaar heeft de partijen tot een bijeenkomst op zaterdagmiddag bijeen geroepen. Wordt deze week geen overeenstemming bereikt en blijven de werkgevers bij hun voornemen, de kleermakers uit te sluiten, dan worden de uitgesloten kleermakers Maandagmorgen door de vier vakbonden ter vergadering opgeroepen. KORTE BERICHTEN. De Kanjer van koophandel en fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middel burg heeft aan het Nationaal Crisiscomité een telegraphisch protest gezonden tegen het uitschakelen van den particulieren han del bij de levering van zwavelzuren ammo niak, en tegen het bevoordeelen van de coöperaties Donderdag is in een slachtplaats te V'lissingen de 21-jarige slagersknecht D. toen een schietmasker, data aanvankelijk weigerde, op den grond viel en afging door den kogel in de keel getroffen. De jongeman is naar het gasthuis gebracht, waar men operatief heeft ingegrepen. Zijn toestand was na de operatie be vredigend. Donderdag is de arbeider v. d. Bergt, afkomstig uit Halsteren, die Zaterdag ].1. hij het vullen van een tankschip in de haven van Bergen op ZZoom in de kokende melas se was gevallen overleden. VERDACHTE VAN ROOFOVERVAL VRIJGESPROKEN. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen iemand, verdacht van den roofoverval te Zeelst. De rechtbank sprak den verdachte vrij. De eisch luidde vier jaar gevangenisstraf. DE ROOFOVERVAL OP EEN BANK KANTOOR TE ROTTERDAM. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van de beide ver dachten van de poging tot berooving in het bijkantoor van de firma Van 't Hoff en Pikaar aan de Veerlaan te Rotterdam, waar zij op 10 December j.1. den filiaalhouder met een alarmpistool bedreigden en een kiem bedrag aan Italiaansch geld wegna men. De rechtbank veroordeelde den loodgieter tot één iaar gevangenisstraf en den anderen verdachte tot drie jaren gevangenisstraf. De eisch luidde tegen beide verdachten 4 jaar. DE GEFINGEERDE OVERVAL TE DEN HAAG. De veroordeelde en de officier van justitie in hooger beroep. De verdediger van den gewezen directeur der Vereenigde Bakkerijen te 's-Gravenhage, die ter zake van verduistering is veroordeeld tot één jaar gevangenistraf, heeft thans te gen dit vonnis hooger beroep aangeteekend, evenals de officier van justitie, die twee jaar en zes maanden gevangenisstraf had ge- ëischt. HET CADEAUTJE VOOR ZIJN VROUW. Gestolen uit postpakketten door den besteller. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft een 26-jarige besteller van de Nederlandsche Posterijen terecht gestaan, die bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ring van twee pakketten, die hem ter vervoer waren toevertrouwd. In de pakketten zaten onderscheidenlijk een schoorsteenlooper en een onderjurk. De voorwerpen heeft verdach te aan zijn vrouw cadeau gegeven. Geëischt werd een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar, met aftrek van den tjjd in preven tieve hechtenis doorgebracht. Uitspraak 3 Maart. DE BRANDSTICHTING TE NUNEN. Koopman uit Eindhoven vrijgesproken. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft een koopman uit Eindhoven, die terecht stond wegens opzettelijke brandstichting te Nunen, vrijgesproken. De eisch luidde zeven jaar gevangenisstraf. EEN AVONTUURLIJKE ONDERNEMING. In den nacht van 3 op 4 September 1931 waren vier jonge mannen van 1620 jaar in de Scheveningsche duinen aan het kampee ren. Zij kwamen overeen op reis te gaan naar Afrika en vertrokken met een in de buurt gestolen auto. In de buurt van Arnhem raak te de stuurinrichting defect. Men besloot den auto te verkoopen en het gelukte inder daad dezen 15 aan een onbekende van de hand te doen. Het gezelschap kocht spoor kaartjes naar Nijmegen en zette vandaar de reis voort in een gestolen doktersauto, welke men onbeheerd had aangetroffen. Via Maastricht, met de zin in den auto bevin dende papieren naar België. Intusschen wa ren de 15 opgeteerd en er schoot den jon gelui niets anders over dan op roof uit te gaan. Tal van misdrijven werden toen be gaan, totdat de politie er eenëind aan maak te en de jongemannen in de strafgevangenis te Gent opsloot. Na hun straf aldaar te hebben ondergaan, zijn zij naar Arnhem gebracht waar de rechtbank twee van de jongens, wegens dief stal tot drie maanden gevangenisstraf heeft veroordeeld, een straf welke zij inmiddels hebben ondergaan. Gistermorgen hebben de vier jongens voor de rechtbank te Den Haag terecht gestaan, twee wegens diefstal, twee anderen wegens heling. De straf in België had hun, zooals het O.M. opmerkte, tot bezinning gebracht. Ver dachten bekenden. Rekening houdende met hetgeen de vier verdachten reeds achter den rug hadden, re- quireerde mr. van Asch van Wijck tegen elk van hen twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met 3 jaar proeftijd, een eisch waarbij de verdedigers aansloten. Uitspraak over 14 dagen. REIZEN VAN GESTOLEN GELD. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft recht gestaan de 28-jarige kantoorbediende J. C. v. Z., aldaar gedetineerd, wien ten laste wordt gelegd, dat hij in April 1931 op zettelijk een bedrag van 650, toebehooren- de aan de Saarbank te Rotterdam, bij welke instelling hij als kashouder op het bijkan toor Ncordplein werkzaam was, heeft ver duisterd. Subs. wordt diefstal van dit bedrag ten laste gelegd. Ten tweede heeft verdachte zich te verant- schrifte. Hij had n.1. een machtigingsformu lier voor 0, 100 en nog eens 100 val- schelijk met den naam W. C. Capello onder teekend. Verdachte bekende. Hij had geld weggege ven en was daardoor in de schuld geraakt Maar hij had successievelijk meer uit de kas genomen. Toen hij in 1930 een reisje naar Parijs ging maken, had hij uit de kas al on geveer J 400 genomen. In Mei verleden jaar is hij nogmaals naar Parijs geweest. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. J. S. Lok; verklaarde dat wat men van ver- dachtes uitgaven heeft kunnen controleeren, klopt met 's mans opgaven, dat hij te goed- geefsch is. Het is hier een heel ander geval dan van iemand, die zich aan buitensporig heden zou hebben schuldig gemaakt, gefees' had en met vrouwen was uitgegaan^ Het O.M. wilde daarom een voorwaardelijke straf vragen. Eisch 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder bijzondere voorwaarden. BROEK OP LANGENDIJK. Inventarisatie van stapelproducten van de Langendijker Groentenveiling te Broek op Langendijk, gehouden 15 Februari 1932. 15 Februari 1932t 532 wagons roode kool; 657V< wagon gele kool; 642 wagons Deensche kool; 2614 wagon Uien; 5 wa gons peen. Totaal 1863 wagons. 1 Dec. 1931: 1070 wagons roode kool; 111514 wagon gele kool; 107214 wagon Deensche kool; 126 wagons Uien; 1414 wagon Peen. Totaal 339814 wagon. Wagon gerekend op 10.000 Kg. NOORD-SCHARWOUDE Inventarisatie „Tuinbouwbelang" per 15 Februari. 128 (235) roode kool; 106 (175) gele kool; 300 (400) Deensche witte kool; 13 (5114) Uien; 3 (1214) peen, wa gons van 10.000 Kg. Tusschen haakjes is van de inventarisatie van December j.L EXAMEN LEERARES KINDER VERZORGING EN OPVOEDING. Donderdag slaagde te Amsterdam voor het eerste gedeelte van het examen leerares kinderverzorging en opvoeding o.a. mej. J. Sindram te Hoorn. "ONDERTROUWD: Pieter Schotvanger en Trijntje van der Pijl. Adrianus Struve en Maartje Bruin. Jan Fraas en Francina de Dreu. Jacob IJdo en Johanna Hoogendoorn. OVERLEDEN: Rensje Kwast 88 jaar. Maartje van leveld gehuwd met Jan Bakker 70 ja; Maar- r-- >u jaar. Ag- nes Egnatia Elisabeth Bruning wed. Wilhel mus Johannes Overmaat 68 jaar. Cornelis Hieronimus Ligthart 61 jaar. HET HOTEL- EN PENSIONBEDRIJF IN DE BADPLAATSEN. Vermindering van pension prijzen. De moeilijkheden, welke het hotel- en pen- sionbedrijf in de badplaatsen tengevolge van de economische crisis heeft te bestrijden, hebben aanleiding gegeven tot overleg tus schen een groot aantal hotel- en pensionhou ders, gevestigd aan de Noordzeekust. In een in Den Haag gehouden vergade ring is o.a. het prijsvraagstuk besproken. Na ampel overleg werd het besluit genomen, ondanks de drukkende belastingen voor 1932 over te gaan tot sterke vermindering van de pensionprijzen. LANGENDIJK. Schreef Uw correspondent in Uw blad van 17 Febr. dat er aan het nieuwe raadhuis van Noordscharwoude geen brievenbus aan wezig is, deze ontbreken ook aan de nog zoo goed als nieuwe raadhuizen in Zuid- scharwoude en Broek op Langendijk. Alleen het oude raadhuis in Oudkarspel is aan de noorddeur zoo een nuttig ding rijk. URSEM. Maandagavond had in het R K. Vereeni- gingsgebouw een bijeenkomst plaats tot op richting van een rijwielclub. Daartoe was uitgenoodigd de heer T. Nielen uit Alkmaar, afgevaardigde van den R.K. Riiwielbond, die doel en streven der op te richten club zou uiteenzetten, terwijl enkele bestuursleden van de Goorn tot het geven van eenige voor lichting aangaande rijwieltochten etc. aan wezig waren. De pastoor opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom en gaf vervol gens het woord aan den heer Nielen uit Alkmaar. Spr. schetste in groote trekken hoe de 1ste r.k. rijwielclub te Alkmaar tot stand kwam en de verdere uitbreiding zich ontwikkelde. De oprichting van een R.K. Rijwielbond werd noodzakelijk geacht. Ook Mgr. Aengenent gaf daar blijk van, toen in hec afgeloopen jaar de bisschoppelijke goedkeuring op de statuten van den bond werd verkregen. Vervolgens verklaarde spr. dat men uit sluitend de r.-k. belangen beoogt. Vervolgens gaven een vijftigtal jonge mannen zich op als lid. Hierna werd over gegaan tot vorming van een voorloopig be stuur. Als voorzitter werd gekozen de heer L. Kroon, terwij! de heeren J. Schaap, J. Spil, S. Dol en P. J. Oud Thz. de functies onder ling zullen verdeelen. Hedenmorgen geraakte in deze gemeente de autobus van den dienst AlkmaarHoorn in brand. De chauffeur wist met een snel- bluschapparaat de vlammen spoedig te doo- ven. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in een motordefect. De schade is ge ring. SINT PANCRAS. Woensdag 17 Febr. hield de vereeniging „Volksonderwijs" een gezellige bijeenkomst voor hare leden en genoodigden in het café van den heer Bouwstra. De zaal was tot in de uiterst hoekjes be zet, en er is naar hartelust genoten, van hst ten gehoore gebrachte. Als declamatrice trad op mej. Kroeze van Alkmaar, die een zestal stukjes ten gehoore bracht, welke met de grootste aandacht door het aanwezige publiek werden aangehoord Bij ieder stuk kon zij zich in een hartelijk applaus verheugen. Door verschillende dames en heeren werd ook iets ten beste gegeven. Drie éénacters werden opgevoerd door ver schillende jonge krachten. Deze stukjes werden heel aardig ten ge hoore gebracht, er schuilen onder deze jonge krachten goede tooneelisten, zij konden zich dan ook na afloop in een daverend applaus verheugen. Door mej. L. Hoogland werden een drietal liederen ten gehoore gebracht, welke door haar prachtig waden gezongen. De pianomuziek werd verzorgd door den heer Groot, die de stemming met zijn popu> laire liederen er wel wist in te brengen. De voorzitter, de heer de Ruiter, sloot te ongeveer half een de bijeenkomst en wij kun nen met anders dan met den voorzitter mede zeggen, dat de vereeniging „Volksonderwijs" op een schitterend geslaagden avond kan terug zien. Een gezellig bal besloot de avond. ZUIDSCH AR W OUDE. De in de vorige week alhier opgerichte afd. van den Algemeenen Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers hoopt heden avond reeds haar eerste ledenvergadering te houden. Dit is wel een teeken des tijds. De nood der tuinbouwers is dan ook wel heel erg en men wil trachten te beraadslagen wat men in deze ter verlichting zoo mogelijk èn van de gemeente èn van de regeering kan bereiken. In de a.s. alg. vergadering zullen ook zeker deze punten besproken worden. De afdeeling werd alhier met 33 leden op gericht en wij vernemen dat er daarna nog 5 leden bijgekomen zijn. Het bestuur der afdeeling is als volgt sa mengesteld: Jb. Kramer, voorzitter; J. Klin geier, vice-voorzitter; P. de Ruiter Cz., secre taris; B. van der Wal en Jb. van Twuijver, commissarissen. Zondag 21 Febr. a.s. zal des avonds om 7 uur in de Hervormde kerk alhier weer een liturgische dienst worden gehouden, gelijk dit verleden jaar ook eens onder leiding van ds. Boeke van Schoorl plaats had. die hier sedert Dec. als consulent werkzaam is Kwamen daarvoor destijds eenige Schoorl- sche zangers mede, thans zal het onlangs op gerichte eigen kerkkoor alhier zijn medewer king daarbij verleenen. Overigens zal dit niet zijn, wat men een volledige zangdienst pleegt te noemen, doch een gewone preekdienst met uitgebreide liturgie. Intusschen zal, mede met het oog op de ge- wenschte deelname ook van de jeugd, de ge- heele dienst toch niet langer dan den gewo nen tijd duren. De vrouwenclub „Onder Ons" alhier zal op 5, 6 en 7 Maart een huisvlijttentoonstel- ling houden. Voor 6 jaar terug heeft deze zelfde club ook een huisvlijttentoonstelling gehouden. Toen waren er zeer vele nuttige en fraaie handwerken ingezonden en was de be langstelling zeer groot. Aangemoedigd door het succes van toen, tracht men ook nu weer alles te doen, om de inzending zoo groot mo gelijk te maken. Reeds in 't begin van dit jaar werd over geheel den Langendijk een uitnoodiging tot deelname verspreid. Niet al leen de ouderen maar ook de jongeren werden uitgenoodigd. Schoolgaande kinderen vanaf 8 jaar. dus alle leerplichtige jongens en meis jes, mogen voor deze tentoonstelling iets ma ken; en ook voor hun zijn vele prijzen be schikbaar. HEILOO. •Vi' Het Fanfarecorps „Eensgezindheid", directeur de heer N. Meijns, gaf Woensdag avond een concert voor donateurs en genoo digden. Oudergewoonte was de tooneelzaal van „De Rustende Jager" geheel bezet met een publiek, dat de kunst van ons eminemt corps op juisten prijs stelt. De avond werd geopend met de N.E.O.- marsch van A. J. Maas, terwijl voor de pauze een 3-tal nummers volgden. Na de pauze werden nog een 4-tal nummers gegeven. Met alle nummers werd het gewensente succes bereikt, dank zij de voortreffelijke leiding van den directeur. Door de Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje" alhier werd opgevoerd de éénacter „Mijnheer de Inspecteur" door F. Dunuesnel. De eénacter, die getuigde van het kunnen van ons dilletantentooneel, gaf een aangename afwisseling. Met goedkeuring van B. en W. werden eenige taarten verloot, waarvan het batï saldo diende tot aankoop van een instrumen Na afloop was er een gezellig bal. OUDE NIEDORP. Op Zondag 28 Februari a.s., 's avonds 7 34 uur, zal, behoudens verkregen goed keuring, door de plaatselijke tooneelvereeni- ging „Molière" worden opgevoerd 'n too- neelspel getiteld „Het Onvermijdelijke" in 4 bedrijven van Suze la ChapelleRoobol. Het r.k. ziekenfonds „St. Martinus" te t' Veld hield hare jaarvergadering op Woensdag 1 7dezer 's avonds 7 uur ten lokale van J. P. Pepping aan de Weel. Aanwezig waren 24 leden. De directeur, de heer C. Terbeek, open de met gebed, waarna spreker allen het welkom toeriep en een betoog hield -ip.iooAxuaSa^ .top uopoou ep Ctq uubbm gen tijd schilderde en daarbij aan spoorde om als ware volgelingen van Christus de tevredenheid en naastenlief de nu meer dan ooit in beoefening te brengen. Het jaarverslag verwierf de instem ming der vergadering. De penningmeester P. Burgmeyer, verslag uitbrengende betreffende de fi nanciën, gaf daarvan de volgende cij fers: inhoud kas 1 Jan. 1931 2231.84, ontvangsten van leden 518.70 wegens terug ontvangen uitkeeringen 8.55. Rente gekweekt aan de Boerenleen bank 65.68, zoodat de totale ontvang sten hadden bedragen 2824.77. Uitgaven: onkosten feestvergadering 25-jarig bestaan, nieuwe reglementen, drukwerk, porti- en vergaderkosten 224.98, uitkeering aan zieken 724, bo deloon 78.19, kerkelijke plechtigheden voor overleden leden enz 20, totaal der uitgaven alzoo 1047.17, zoodat het kas saldo bedroeg 1777.60 en een achteruit gang moest worden geconstateerd van 454.24. Naar aanleiding dezer rekening stel de Jac. Jong Jzn. de vraag hoeveel over het jaar 1931 aan stopdagen was uitge keerd aan zieke arbeiders overeenkom stig het bessluit der vorige algemeene vergadering. Na toelichting door den penningmees ter ontspon zich hierover een langdu rige discussie. De heer Jac. Jong wenschte, dat voor een arbeider, die wanneer 80 pCt. uit het Rijksziekenfonds werd uitgekeerd en het plaatselijk fonds met 20 pCt. al dus kon volstaan wat een voordeel voor de laatste verzekering beteekende de drie stopdagen welke bij het Rijkszieken fonds bestonden, door het plaatselijk fonds geheel zouden worden aangevuld, orndat een arbeider gaarne voor zijn premie evenveel ontvangen zou als een tuinder b.v. Hoewel dit moeilijk in een vasten vorm is te gieten, werd het idee-Jong toch door meerderen ondersteund en besloten dat overeenkomstig het regle ment de afhandeling dier gevallen aan het bestuur zal worden overgelaten, ter wijl bij eventueele klachten overleg met het bestuur wordt otegezegd, met welke toezegging vrede wordt genomen. De periodiek aftredende bestuursle den P. Burgmeijer te t 'Veld en S. van sder Stoop te Nieuwe Niedorp werden herkozen. De penningmeester werd gedechar geerd. Bij de daaropvolgende rondvraag, ver kreeg de heer A. de Moei te Schagen het woord en besprak een uitkeeringsgeval waarvoor z.i. te veel was uitgekeerd. De penningmeester, toelichting ver strekkende, verklaarde dat dit nog was geschied volgens de oude regeling, doch volgens het nieuwe reglement zal het maximum de ruitkeering niet hooger kunnen zijn dan 16 x 6 of 96. S" Vervolgens bracht de heer De Moei ter sprake de geringe uitkeeringen ten be drage van 3 en 4. Spreker meende, dat in die gevallen vrijwel geen sprake van ziek zijn is en deze uitkeeringen blijkbaar zijn geweest voor een verkoud heid of zoo iets, waarmee hij zich niet kan vereenigen. Spr. gaf in overweging om in die ge vallen in den toekomst geen dokter te raadplegen en niet te trekken van het fonds, doch met wat Haarlemmerolie of Urbanuspiyen het gevaar te bestrijden.. Nadat spreker nog enkele waardeeren- de woorden had gesproken aan het aores der vroegere donateurs, en de se cretaris nog de wenschelijkheid had be sproken tot uitbreiding van het ledental, volgde sluiting met gebed. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Valk" is op de thuisreis om 5.55 uit Bagdad vertrokken en om 10.36 te Naza ge land. Het toestel vertrok om 11.07 en landde om 13.22 te Cairo. Het retourvliegtuig „Leeuwerik" is va», ochtend te 6.15 uur uit Batavia vertrokken en, na een tusschenlandiijg te Palembang om 14.35 te Medan aangekpmen. Het vliegtuig naar Indië, „De Reiger", is om 6.15 uit Jodkpoer vertrokken en te 12.35 te Allahabad geland. Wegens slecht weer wordt heden niet verder gevlogen. De eRiger is op de uitreis om 6.35 uur uit Jodpoer vertrokken en om 12.55 uur te Allahabad geland. VLIEGONGELUK. Twee dooden. Een militair vliegtuig uit Meiz heeft, vol gens de N. R. Crt., boven het vliegveld van Nieder-Jeutz een defect aan den motor gekre gen. Eén der beide inzittenden, een onderoffi cier, is met een valscherm uit het toestel ge sprongen, hetwlk echter niet openging. De man kwam in een hoogoven terecht, waarin hij verbrand is. De tweede vlieger, eveneens een onder officier, is met het vliegtuig op een barak neergekomen en eveneens om het leven geko men. Ongecorrigeerd. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De voorzitter deelde mede, dat is ingeko men een wetsvoorstel-Albarda, houdende verbod van particuliere gewapende corpsen. Hierna had de benoeming plaats van een commies-griffier. Na ettelijke stemmingen koos de kamer mr, A. F. Schepel, advocaat en procureur te Amsterdam, met 38, tegen 37 stemmen op mr. Bruins Slot en drie blanco. De voorzitter nam namens de Ka mer afscheid van den commies-griffier Wery in een hartelijk speechje, dat de Kamer door een hartelijk applaus liet volgen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De slag bij Sjanghai begonnen. Na een intens bombardement van het Japansche geschat en een mitrailleur beschieting, zijn de Japanners het groo te offensief bij Sjanghai met een aanval op Tsjapei en Woesoeng begonnen. Zoo wel Tsjapei als Woesoeng zijn uit de lucht gebombardeerd. De Chineezen bie den krachtigen tegenstand. Japansche vliegtuigen kondi gen het bombardement van Foetsjau aan. Gisteren verschenen Japansche bom bardementsvliegtuigen boven Foetsjau en wierpen strooibiljetten uit. waarin de a.s. bezetting van Foetsjau door de Ja pansche troepen werd aangekondigd. GEWELDIGE BRAND. Vier dooden, 26 gewonden. 120 families dakloos. In een drogisterij te Bilbao ontstond bij het vervaardigen van een waschpre- paraat een ontploffing, die tot een ge weldigen brand leidde. Tengevolge van het licht brandbare materiaal stond in minder dan geen tijd het uit tien verdie pingen bestaande gebouw in lichte laaie. Ook twee aangrenzende perceelen wer den door het vuur aangetast. De drie ge bouwen zijn tot den grond toe afge brand. Van de bewoners maakte zich een pa niek meester. Gedeeltelijk konden zij de gebouwen niet meer verlaten en velen sprongen in hun angst van de balcons op straat. Ondanks de onmiddellijk ver leende hulp zijn er vier dooden, zes zwaar en twintig lichtgewonden te be treuren. Niet minder dan honderd twin tig families zijn door den brand dakloos geworden. VENEZOLAANSCH COMPLOT OP ARUBA ONTDEKT;- Tot verovering van het gezag en brandstichting. Een aantal arrestaties. Aneta meldde gisteravond uit Willemstad aan de N. R. Crt.: Op Aruba is, door inlichtingen van inge wijden der beweging, een complot ontdekt. De deelnemers zijn Venezolanen, die contact hadden met hun ïandgenooten buiten Aruba. Den laatsten tijd waren vele Venezolaansche revolutionnairen op Aruba gearriveerd. Een plan is gevonden tot tijdelijke verove ring van het gezag, tot diefstal van wapens en tot brandstichting. Er zijn twintig arrestaties gedaan; twaalf aangehoudenen zijn echter spoedig vrijgela ten. Verdachte personen zonder migjlelen van bestaan zijn uitgewezen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11