jUkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jladlonieums HeuiMeUm Hon(]erd vier en dertigste Jaargang. Vrijdag 19 Februari. Gemeenteraad van Alkmaar (Wordt vervolgd). 1932 No. 42 Zaterdag 20 Februari 1932. Hilversum 1875 Af. (Uitsluitend V.A.R.A. uitzending. 10.00 V.P.R.O.). 6.45-7.00 en n 307.45 Gymnastiek. 8.00 Gramofoonpla ten. 900 Trio Drukker 10.00 Morgenwij ding 10.45 Radio-tooneel, levensliedjes en Trio Drukker. 12.00—1.45 Septet o. 1. v. Is. Eyl. 2.15 Toespraak door M. v. d. Steen. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Concert door het Harmonie-orkest. 3.40 Lezing over Soekar- no's boek „Indonesië klaagt aan". 4.05 Ver volg concert. 4.45 Toespraak door E. Ku- pers. 5 00 Beoefening der huismuziek. 5.45 Weekoverzicht door Jan Oudegeest. 6.00 Pia nomuziek en zang. 6.30 Friesch kinderuur- Ije. 7.30 Bestuursmededelingen. 7.45 Con cert. V.A.R A.-septet o. 1. v. Is. Eyl. Teun de Klepperman en V.A.R.A.-orkest. Willy Derby »n het V.A.R.A.-tooneel. Tot slot dansmu ziek 11.00 Persberichten. 11.15 Vervolg concert. 12.00 Sluiten. Huizen 298 Af. (Uitsluitend K.R.O.-uit zending). 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.- Concert door het K.R.O.-trio. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.15 Concert door het K.R.O.-septet. 1.45 Pauze. 2.00 Gramofoon platen. 2.03 Kinderuurtje. 4.00 Het K.R.O.- Jvunsfensemble. 5.15 Sportpraatje. 5.30 Vervolg concert. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.40 Esperantoles. 7.10 Lezing over kinderhygiëne. 7.40 Gramofoonplaten 8 00 K.R O.-salonorkest o. 1. v. M. v. 't Woud. 9.00 Persberichten. Daarna vervolg concert. 11.00lz.OO Oramofoonp'aten. Daventry 1554 Af. 10.35 Morgenwijding 11 05 Lezing. 1.20—2.20 Commodore grand orkest. 3.50 Svdney Bavnes en ziin orkest. Fr. Webster, tenor. 5.05 Orgelconcert Reg. Foort. 5 35 Kinderuurtie. 6 206 45 Berich ten. 6.50 Concert -it Wales 7.10—7 25 Le zingen. 7.50 Koor ang. Raóiokoor o 1. v. S Robinson. 8.20 Vaudeville. Jack Payne's Payne's dansorkest en variété artisten. 9.20 Berichten en lezing 10.00 BBC-orkest o. 1. v. E. Clarck. 1..00—12.00 Dansmuziek. Am- ibrose's band. Parijs „Radio-Paris" 1725 Af. 8.05 Gra mofoonplaten 9.20 Concert in het conserva torium. 12.50 Gramofoonplaten. 5.20 Con eert in het Theater Pigalle Parijs. 9.05 Caba ret Kalundborg 1153 Af. 11.20—1.20 Con cert in restaurant Wivex. 1.502."O Gramo- foonp'aten. 2.50-'.50 Omroeporxest en so listen 7 5011.20 Dansmuziek. Ouderwet- sche dansmuziek. Polka, Mzurka. wals. Langenberg 473 Af. 6.257.20 Orkest concert. 10 40—11.5F Orkestcon-ert 1155 Gramofoonplaten. 12.25—1.50 Orkestcon cert. 1.552.45. Oramofoonp'aten. 4.20 Vo caal concert. Liederen voc sopraan met viool- en pianobegeleiding. 7 20 Vroolijke avond Evsoldtkapel Daarna tot 12.20 Dans muziek. Brussel 509 en 5 39 Af. 509 M. 12 35— 2.05 Gramofoonp'aten. 5.20 Dansmuziek in Hotel Atlanta. 6 50 Gramofconp'aten. 8.20 Omroeporkest. 9.00 „Vo'pone'", radiohoor spel in 5 acten. 339 M. 12.35 Or-imofoon- platen. 5.20 Gramofoonplaten 6.50 Gramo foonplaten. 8.20 ..De fideele boer", operette van Leo Fall. Rome 441 Af. 7.20 Gramofoonplaten 8.20 Aansl. van het Operagebouw. Zeesen 1635 Af. 3.504.50 Orkestconcert 7 50 Orkesteoncert. 9.3511.50 Dansmuziek. (Vervolg.) Weth. Klaver sprak als minderheid In het college tegen het voorstel. Ook na alles wat naar voren was gekomen bleef hij zich op het standpunt van hetgeen in de minderheidsnota is uiteen gezet stel len. Wat voorgesteld wordt is niet in het belang van Alkmaar, doch wel zit er een voordeel in voor de provincie. Het plan brengt, inderdaad een oplossing in een voor de provincie buitengewoon moeilij ke zaak. Tijdens dit betoog begaf de raad zich in verschillend egroepjes en ook bij de perstafel vormde zich een groep, om aan de hand van kaartjes do situatie te be spreken. Later plaatsten verschillende leden zich om den heer Klaver, die ook van oordeel was, dat de kosten hooger zul len zijn. De directeur heeft n.1. enkele zaken vergeten. Spr. gaf dit aan. Weth. Westerhof: Dat hebt u in B. en W. niet gebracht. Weth. Klaver: Daar stond de zaak toch hopeloos. Spr. ging voort met uitvoerig de tech nische bezwaren in het licht te stellen. Men heeft daar een slappen ondergrond en om daarop een hooge weg aan te leg gen zal ontzettend veel geld kosten. Men krijgt een le som van 110.000 en de kos ten voor het ophoogen van den weg. Het komt spr. voor, dat men niet ver van de 200.000 zal afblijven. De heer G o v e r s krijgt hierdoor moed en wordt weer 50.000 hooger. Weth. Klaver oordeelde, dat het geen de heer Ringers in de K. v. K. wilde te Oudorp bij het Kerkebruggetje een riibrug te maken, juist typeerde het be zwaar van dit plan. Ook hij was van oordeel, dat de toe komst aan het snelle landverkeer is. Er zal scheepvaartverkeer blijven, doch het aantal groote schepen met goederen van één soort zal zeer gering zijn. Het ach terland is daarvoor te klein. Voor groot scheepvaartverkeer zit men hier te dicht bi' zee. Spr. oordeelde de 22.000 pér jaar voor het Kanalenplan een gujast die niet meer overschreden mag worden en ze ker niet voor een plan, dat uitsluitend in het belang is van de provincie. Beke ken uit een algemeen Alkmaarsch be lang, oordeelde spr., dat het niet op gaat een dergelijk groot bedrag aan de pro vincie, cadeau te doen. Het klem gaf hij den raad in overweging het voorstel niet aan te pemen. De voorzitter betreurde het, dat de heer Klaver zijn argumenten niet in t' college had gebracht en van de cijfers van den dir., die onder hem werkt, zegt dat deze niet juist heeft geraamd. Spr. vreesde hiervan moeilijkheden voor den heer Klaver. Persoonlijk oordeelde hij de cijf- fers wel juist. Men moet zeggen, dat Alk- iraar door den nieuwen weg direct aan de wegen voor het snelverkeer komt. Spr. hoopte, dat de raad zich in de re plieken zou bekorten. De heer Govers bleef van oordeel, dat de industrie aan den Schermerweg door het plan gedupeerd wordt, evenals de bewoners van den Omval en vooral voor de schoolkinderen is het plan een treurig plan. Spr. bleef van oordeel, dat onder de 100 00 de kunstwerken en de onteigening van het land niet begrepen zijn. Het zal veel en vee! meer kosten. In het belang van het verkeer en de finan ciën wil spr. het Prov. Bestuur in over weging geven de brug aan den Omval 20 M. noordelijker te maken. Spr. blijft het betreuren den 300 jaren ouden Schermerweg te laten verdro gen. De heer Ringers stelde er prijs op een motie in te dienen, waarin wordt uitgesproken, dat bij aanneming van bij lage 13 zal worden bevorderd, dat de weg vanaf den Schermerweg naar den Kras- polder zal worden verbeterd. Deze motie was door verschillende leden ondertee kend. De voorzitter zeide, dat het colle ge de motie overnam. De heer Woldendorp oordeelde, dut a's het juist was wat de heeren Rin gers en v d. Vall over dé toekomst in verband met de Kanalenplannen hebben gezegd, het te betreuren valt, dat men voor de Kanalenplannen heeft gestemd, want dan gaat Alkmaar als stapelplaats verloren. Hij ziet de zaak echter niet zoo en verwacht» geen groot scheepvaartver keer. Uitvoerig bleef hij zich tegen het plan verzetten. De heer Venneker bestreed even eens nog eens uitvoerig het plan en de argumenten ten voordeele er van naar voren gebracht. Ook vroeg hij waar men den Kanaalweg denkt te verhoogen. De Wieringermeer zal 't achterland slechts eenigszins vergrooten. Voorts oordeelde hij, dat Alkmaar heel weinig te maken heeft met het scheepvaartverkeer op de nieuwe kanalen. Consequent zou het zijn als de Provincieën den weg betaal de. Maar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A H. 201 Hij sprak met een tikje rechtmatigen trots en toch met dat onpersoonlijke, waartoe zijn natuur in staat was. Lucille had van haar vader gehoord, hoe de man aan haar zijde aan de leden van het Lagerhuis had geschreven en er bij hen op aangedrongen had om de vrijheid van het rijk te beschermen, terwijl hij de verzekering had gegeven, dat hij bereid was hen te steu nen, zoo noodig met kracht van wapenen tegen ieder, die er soms op uit mocht zijn ge weld aan te doen. Zij was er trotsch op, dal haar hand rustte op den arm van dien groo- ten man; zoo traden zij gezamelijk in het vertrek, waar Robert Darcy logeerde, die ge waarschuwd was dat de generaal zou komen. Darcy droeg een mantel van rood flanel, afgezet met hermelijn, over de schouders geworpen, en de kleur van dit kleedingstuk vormde wel een scherpe tegenstelling met de bleekheid van zijn gelaat. Hij groette den generaal met zwakke hand. Je was een dwaze jongen, Darcy. en bent met je hcofd tegen een muur aangeloo- P^n, zei Monk droog. U zoudt hetzelfde hebben gedaan, sir onder dergelijke omstandigheden. Misschien, maar het zou daarom niet ®inder dwaas zijn geweest. De hertog van Weth. Westerhof betoogde, dat de heer Margendant steeds met de cijfers dicht bij de werkelijkheid is. Dat hij terwille van het doorjagen van den weg met te lage cijfers zou komen, oordeelde hij ook van een wethouder een ontoe laatbare bewering. Voor het algemeen belang is de nieu we weg beter dan de oude kan worden gemaakt. Het snelverkeer eischt ook we gen er voor. Ook van de waterwegen zal Alkmaar voordeel hebben, omdat het aan die waterwegen komt te liggen. De voorzitter zeide nog, dat het plan van den opzichter bij de nieuwe Frieschen brug juist uitgaat van het hooger liggen van het Victoriepark. Aan de overzijde wordt het moeilijker, doch dat is ook technisch onder de oogen ge zien. Weth. Klaver betoogde, dat de cij fers die hij gegeven heeft uit de stukken komen en die dus bij het college bekend mag achten. Men is er daar echter niet| mee, omdat de weg verder loopt en dit staat ook in de stukken. De directeur wist, dat zijn objet niet geheel berekend is. De voorzitter had liever gezien, dat de wethouder dit in hej, college had naar voren gebracht. Voorts oor deelde hij, dat de directeur het plan ge heel behoorde te berekenen. Het voorstel van B en W. werd hier op aangenomen met 13 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Govers, Wol dendorp, Venneker, Klaver, Mr. Lange- veld, Stoutjesdijk, Keesom en Sietsma. Voorstel omtrent verhuring der woningen aan de Oosterkolkstraat. B. en W. stellen voor de woning Ooster- kolksraat 15 te rekenen met ingang van 15 Februari voor ten hoogste 5 jaar aan een door het College aan te wijzen huurder te ver huren voor minstens 4 per week. Conform besloten. Voorstel inzake het adres van het bestuur van de Ver. voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne te 's Gravenhage, betreffende de prijsnooteering op de Kaasmarkt. B. en W. stellen voor, dit verzoek af te wij zen. Als voren. I Voorstel tot aankoop van in den polder Overdie en Achtermeer gelegen grond. Voorgesteld wordt van mr. Kraakman per- ceelen weiland ter grootte van 2.97.90 H.A. in totaal tegen den prijs van 6360 aan te koopen. Als voren. Voorstel tot uitkeering van jaarwedden van de boventallige leerkrachten aan de St. Bavo-school en aan de St. Aloysius-school over 1930. Voorgesteld worclt, aan de St. Bavoschool hiervoor 1214.59 en aan de St. Aloysius- school 904.98 te vergoeden. Als voren. Voorstel tot aanvulling der algemeene politieverordening met bepalingen, betreffende vuurwerk e.d. Voorgesteld wordt, te bepalen: Het is aan den winkelier of handelaar ver boden a. tusschen zonsondergang en zonsop gang vuurwerk, buskruit of eenige andere ontplofbare stof af te leveren; b. aan een minderjarig persoon beneden den leeftijd van 18 jaar, vuurwerk, buskruit of eenige andere ontplofbare stof te verkoo- pen, ten geschenke aan te bieden, of in het al gemeen te verstrekken. Voorts is het aan een minderjarig persoon, beneden den leeftijd van 18 jaar verboden op den openbaren weg of in een voor het publiek toegankelijk gestelde inrichting vuurwerk, buskruit of eenige andere ontplofbare stof bij zich te hebben. B. Artikel 206 van bovengenoemde ver ordening wordt gelezen: Onverminderd het bepaalde bij artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht is het verboden op of aan den openbaren weg of in een voor het publiek toe gankelijk gestelde inrichting een vuurwapen af te schieten of vuurwerk af te steken. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd onder door hen te stellen voorwaarden van bovenstaand verbod ontheffing te verleenen. Als voren. Buckingham is geneigd zich je tusschen- komst te herinneren; hij verzekerde mij dit, nadat hij eerst eenige raadgevingen tot mij had gesproken en mij nog meerdere toezeg gingen deed. Darcy antwoordde niet; zijn brein werkte langzaam. Monk gebruikte in den regel een stijl van spreken, die soms moeilijk te vatten was voor de hoorders. Of hij dit nu opzette lijk deed of niet, zijn succes in het verbergen van zijn bedoelingen gedurende dien ge- denkwaardigen tijd is spreekwoordelijk ge worden. De gevolmachtigden van het par lement hielden hem voor een trouw dienaar van de republiek; de natie, die verlangde naar herstel van de monarchie, zag in Monk een koningsgezinde; dat komt: beide partijen wisten uit zijn woorden op te ma ken, wat zij het liefst hoorden. Je bent in de rechte handen gevallen, Robert, en hebt mijn permissie om te blijven tot je wonde geheeld is en je krachten weer gekeerd zijn. Dank u, generaal. Ik zal zoo gauw mogelijk weer op mijn post wezen. Dan zullen wij elkaar in Londen ont moeten. De generaal knikte hem vriendelijk toe. Lucille glimlachte tegen Darcy. Hebt u niets meer noodig? vroeg zij. Ja, vele dingen. De oogen van den zieke rustten op het ge laat van het jonge meisje; op dit moment werd de gedachte in hem wakker, dat ééns een dag zou komen waarop hij nog naar iets anders zou streven dan enkel naar een leven van eerzucht of den dagelijkschen sleur van een soldatenbestaan. Lucille zag er wonderbaar lief en frisch Voorstel tot aanvulling der algemeene politieverordening met een bepaling ter voor koming van radio- storingen. Voorgesteld wordt, te bepalen: Het is verboden tusschen des middags 12 uur en des nachts 12 uur door het in werking hebben van hoog-frequent apparaten en elec- trisch gedreven of verwarmde apparaten, toe stellen en machines onder welke benaming ook, storend te werken op de radio-telefoon ontvangst. De bepaling van het eerste lid is niet van toepassing op inrichtingen voor de oprichting waarvan een vergunning ingevolge de Hin derwet vereischt is. Overtreding van de bepaling van het eerste lid van dit artikel wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Als voren. Voorstel tot veiandering van de Heilooërbrug. Voorgesteld wordt, aan B. en W. een cre- diet te verleenen om het beloop van de Hei looërbrug te verbeteren. De verbetering be staat in het wegnemen van den Zuidelijken hoek aan de Westzijde en het rooien van een boem. Hierdoor wordt het mogelijk, het trot toir van de brug door te trekken langs de Singelgracht. Als voren. Voorstel tot het verleenen van kwijtschelding van de betaling der aflossing over 1931 aan de N.V. Bad- en Zwem inrichting. Voorgesteld wordt, aan bovengenoemde in richting de over 1931 verschuldigde aflossing groot 650, van de leening 1923, kwijt te sche'den. Als voren. Voorstel tot verhuur van een perceel tuingrond nabij de Zuiderhoutlaan. Voorgesteld wordt, voor ten hoogste 3 jaar te verhuren een nabij de Zuiderhoutlaan ge legen perceel tuingrond, groot 756 c.A. tegen een huurprijs van 37.80 per jaar. Als voren. Voorstel tot verkoop van grond aan den Bergerweg. Voorgesteld wordt, aan den heer J. Luinge 2125 M2. grond aan den Bergerweg te ver- koopen voor 10.50 per M2. Hierop mogen 11 ééngezinswoningen gesticht worden, waarvan de inhoud niet kleiner mag zijn dan 4.20 M3. Als voren. De vergadering werd hierop geschorst. Een geldleening aangegaan. Na heropening deed de wethouder van fi nanciën het voorstel een geldleening aan te gaan van 1.200.000, a pari tegen een rente van 5 Yi pCt. in zijn geheel af te lossen op 1 Maart 1937. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel inzake den bouw van de nieuwe Costerbrug over de Bleekersloot. Voorgesteld wordt, het plan voor de ver nieuwing van de Costerbrug in samenhang met het maken van een nieuwe brug over de Molentocht, goed te keuren, zoo mede de ver plaatsing van de tegenwoordige Costerbrug ter overbrugging van de Molentocht bij de N. G. Piersonstraat en boven de 19000 hiervoor 8 Mei r930 toegestaan, nog een crediet te verleenen van 24000. De heer K e y s p e r sprak zijn vreugde er over uit, dat de raming 2000 lager is dan bij de begrooting. Z. h. st. werd hierop aldus besloten. Voorstel tot verhooging van het toegestane ciediet voor de werkverschafiing. Voorgesteld wordt, het 1 Oct. 1931 voor de werkverschaffing toegestane crediet van 19040 met 5000 te verhoogen. Hiervoor kunnen de volgende werken wor den uitgevoerd: 1. het aanleggen van paden en plantsoen op den gemeentegrond rondom het ter rein van Westerlicht; 2. het uitbaggeren van de sloot, loopende van den hertenkamp naar de achterzijde van het terrein van het Centraal Zieken huis; 3. verspreide werken in de plantsoenen op de bolwerken en in den Hout; uit met dat slanke en toch gevulde figuur tje, dat gezichtje met de patricische schoon heid en in haar blik die teerderheid en sym pathie, die de grootste bekoorlijkheid van haar sexe uitmaken. Is er iets, dat ik voor u doen kan? Niet meer dan u reeds doet en wat on eindig meer is dan ik verdien! Lucille schudde het hoofd, maakte half in scherts, half in ernst, een lichte buiging voor hem bij wijze van vaarwel en verliet toen het vertrek achter Monk. Even hierna werd het 'diner opgediend voor den generaal, de gevolmachtigden en de officieren; sir Evelyn Lee presideerde Lucille zat niet mee aan. Later werden de paarden voorgebracht en enkelen van het gezelschapje reden uit. De gevolmachtigden hadden genoeg van rij den en verontschuldigden zich, op grond van noodzakelijke correspondentie. Gedurende de anderhalf uur, die volgde, werd er door het grootste deel van de lan derijen, die tot het goed hoorden, gereden; het was te koud om het langzaam aan te leggen, bijgevolg kon er niet veel gesproken worden. Tegen het einde van den rit gingen ze langs den oever van den Avon; de rivier leek somber, met het donkere water tusschen de met sneeuw omzoomde jaagpaden aan weerszijden. Generaal Monk keek nieuws gierig naar het schuitenhuis, terwijl hij er langs reed, en leek zoo half en half geneigd er op te houden, toen hij tot zijn gastheer zei Uw landgoed is gerieflijk gelegen, sir Evelyn. Dat is zoo. En vooral de rivier draagt er veel toe bijdit is nu iets, wat mijn gooi in Picardië mist. Zoo. Na een pauze ging de generaal voort Als ik zou willen ontkomen aan lastige vervolgers, dan zou ik graag uw vriend zijn sir Evelyn, en op dit boschrijk goed ver toeven met die mogelijkheid om de rivier over te steken als laatsten toeverlaat. Lee antwoordde niet. Hij vroeg zich met verwondering af hoeveel Monk wist; zeven jaar waren vervlogen sinds de bewuste epi sode, half in den nacht, op de Abbey. Be richten van verschillende gebeurtenissen waren doorgedrongen van de omgeving van Karei Stuart naar de koningsgezinden in Engeland. Wat had Monk gehoord? Sir Evelyn maakte er zich niet meer zoo onge rust over als dit een paar maanden geleden het geval zou zijn geweest; hij, voor zich was er van overtuigd, dat er in geen geval eenig gevaar voor hen stond, al werd alles nu ook geweten. In de dagen van den pro tector zou het 't verlies van zijn goed beduid hem persoonlijk. Toen zij de stallen bereikten, die aan den eenen kant tegenover de Abbey stonden, zei generaal Monk: U heeft mij niet alles laten zien, sir Evelyn. Wat bedoelt u, generaal? Ik heb gehoord, dat de oude familieka pel schilderachtig in een bosch ligt. Ik zou ze graag eens zien. Wij houden dagelijks godsdienstoefe ning, antwoordde sir Evelyn. Ik heb eerst onlangs het gebouw laten herstellen, en, als het weer het toelaat, komt het dienstperso neel om tien uur met ons bijeen. Zoudt u morgen-ochtend daar ook willen komen? Monk wist dat dit geheel in overeenstem ming was met wat er overal in Engeland het verbeteren van de grasmat aan de K. van 't Veerstraat, en 5. het in orde brengen van het terrein van de gedempte Houtvaart bij den Berger weg, teneinde de entree van de stad van de Westzijde te verbeteren. De heer H o ij t i n k vroeg of nog altijd moet worden doorgegaan met het derven van de rijkssubsidie. Hij oordeelde het beter ten halve gekeerd als ten heele gewaald. De zaak is hier te ernstig, dan dat hij deze1 mee ning als oppositie doet. Hoorn en Enkhuizen krijgen reeds 60 subsidie en als Alkmaar dit ook krijgt, scheelt het alleen in dit voor stel 3000. Voorts verwacht hij, dat het M. H. een bedrag van 300.000 zal over schrijden Door het alleen staan derven wij ook inkomsten uit het landelijk crisiscomité. Dank bracht hij den burgemeester voor het oprichten van een crisiscomité en hij vroeg een juiste inlichting over den omvang van de werkloosheid. Hij las, dat er 900 werkloo zen waren. Toen hij de rectificatie ontving wist hij dat het 700 was. Hoe kwam het col lege aan 900? De aanvullingsbijdrage bevat een zinsne- die hem doet veronderstellen, dat het col lege den raad onder den indruk wil brengen. Uitvoerig betoogde hij, dat de cijfers niet ■rist waren. De raad moet weten dat ook 942 als nor- maal werkloozencijfer 100 te hoog is. De kosten verbonden aan de bestrijding van de werkloosheid hebben een grooten invloed op de gemeente-financiën en niemand zal tegen de nodige maatregelen zijn, doch dan is juiste voorlichting noodig. Wordt het gevoteerde bedrag van 1/4 millioen voor M. H. gunstig beïnvloed door de voorstellen? Spr. heeft hooren zeggen dat M. H. over 1932 minstens 300000 noodig zal hebben. Heeft het colelge overlegd waar het meer dere vandaan moet komen? Het wijst er o(p> dat voorzichtigheid geboden is. Hij oordeel de dat geen bijzondere omstandigheden zich hebben voorgedaan en grondt deze meening op de werkloosheidscijfers, die in Jan. een daling vertoonden. Gaarne verneemt hij waaraan de stijging van 50000 te wijten is. Hij doet een beroep op den raad te doen wat mogelijk is groote moeilijkheden te voor komen en daarvoor is noodig de rijkssubsidie te verkrijgen, ook in het belang van de werk- loozen. Belastingverhooging is voor de bur gers ook ongewenscht. De heer K e ij s p e r vroeg wat de com missie van P. W. dacht over de in het voor stel genoemde objecten. De heer Vogelaar wees er op dat in de laatste weken slechts 58 werkloozen in werkverschaffing werkzaam zijn, een klein percentage dus van de werkloozen Spr. is dus voor uitbreiding van de werkgelegen heid. Hij weet, dat niet direct een nieuwe loonregeling gemaakt kan worden, doch hij stelt het op prijs als het college toezegt, de regeering te vragen op welke voorwaarden de subsidie kan worden verkregen. Ook heeft hij den indruk dat de provincie alleen subsidie zal verleenen, als ook het rijk subsidie verleent en hij vroeg naar de juiste bedoeling van de prov. circulaire te infor- meeren. Weth. Westerhof verheugde zich er over, dat niemand tegen het voorstel is. De heer Hoijtink was met het M H. buiten de orde en spr. zal daarop niet ingaan. Dat er sinds de behandeling van de begrooting niets is veranderd betwistte spr. 19 Dec. waren er 525 werkloozen. Thans zijn er 950. De heer Hoijtink: 19 Dec. waren er 650. Weth. W e s t e r h o f: Inderdaad 584, en men kan dus niet zeggen dat er niets is veranderd. Spr. heeft geen behoefte om de cijfers te veranderen. Ook met 500 werkloo zen zou het voorstel zijn gedaan. Wie dit toe geeft moet erkennen, dat daarmede de' zaak uit is. Spr. oordeelde dat men geen verdere dingen behoeft te bespreken. In antwoord aan den heer Vogelaar zeide spr. dat er 124 werkzaam waren in werk verschaffing en in de werkverruiming die hooger loon geeft. Wat de loonen in werkverschaffing be treft oordeelt spr. dat men niet steeds moet repeteeren. Welbewust werd afgezien van de subsidie van het Rijk. B. en W. kunnen echter geen bezwaar maken om bij het Rijk te in- formeeren tegen welke voorwaarden de sub sidie kan worden verkregen. De raad bindt zich daarmede tot niets. Ook de regeering kan tot ruimere inzichten komen. Wat de cir culaire van de provincie betreft, de Prov. Staten hebben besloten zich vrij te houden gedaan werd; ofschoon de parochiekerken gesloten waren voor de geestelijke van de kerk van Engeland en de kansels werden ingenomen door Presbyteriaansche dominees had Cromwell oogluikend toegelaten dat de gebeden mochten uitgesproken worden door de gezinshoofden, zelfs met het ge bruik van net Gebedenboek. Het hoorde tot zijn politiek beleid, om kleine moeilijkheden te vereffen; dit strookte tegelijk ook meer met de waarlijke mildheid, die diep in zijn hart-school. Ik vrees, dat ik uw voorstel niet kan aannemen, zei Monk. Secretaris Scot zou onmiddellijk aan zijn lastgevers melden, dat ik voelde voor de bisschoppelijke kerkregee- ring, zoo niet erger; maar ik zou u wel graag nu daarheen vergezellen, als u er niet tegen heeft. Dan zullen wij er te voet moeten heen gaan, zei sir Evelyn, die over het geheel nu niet zoo bijzonder ingenomen was met het voorstel van Monk. Goed. Dit zeggende sprong de generaal van zijn paard. Twee of drie soldaten, die voor het hek van de stallen rondliepen, salueerden en voerden de dampende paarden weg. Monk gaf te kennen aan de officieren, die achter hen hadden gereden, dat hun geleide niet langer noodig was, waarna hij zijn gastheer volgde. Tien minuten loopen bracht hen naar het gebouw, eens een ruïne, maar nu weer ge schikt tot bedehuis. Sir Evelyn ontsloot de deur met een sleu tel, dien hij uit een verborgen hoekje nam, dicht bii den ingang.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5