nog iemand heert genoten van de beste sigaret voor ieders qezondheidi EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jiadiomeuws VIRGINIA JUtzziecuêitiek jieuitletM Financieel Overzicht UITGANG /alen»"- 2Q Februari kalmeert hoesten maakt slijm los! ©brengt verlichting beeld, dat financieele kringen aan deze zijde van den Oceaan huiverig gemaakt heeft voor de gevolgen van datgene, wat zich thans in de Ver. Staten afspeelt. De beurs te New York daarentegen heeft slechts ook voor het feit, dat vele financieele instellingen, industrieele en andere onder nemingen, die zich op het randje van den ondergang bevonden wegens gebrek aan liquide middelen kans hebben, door de uit breiding der crediet-faciliteiten te worden gered. Vooral de toestand van het Ameri kaansche bankwezen baart reeds sinds langen tijd groote zorgen. In het afgeloopen jaar zijn tal van instellingen in moeilijkheden ge raakt en de hierdoor veroorzaakte onrust heeft geleid tot het voortdurende terugtrek ken ,van deposito's door het publiek, waardoor de banken op haar beurt weder gedwongen waren tot beperking van de credietverleening aa nhet bedrijfsleven. Wanneer de nieuwe maatregelen inder daad op zoodanige wijze zullen worden toe gepast, dat slechts een eenigszins grootere soepelheid bij de credietverleening aan levens krachtige, maar tijdelijk vastgeraakte onder nemingen wordt betracht, zonder dat echter zwakke ondernemingen kunstmatig staande worden gehouden, zal de nieuwe credietpoli- tiek kuen bijdragen tot een verbetering vau het Amerikaansche economisch leven. Hierbij mag ook weder de psvchologische factor niet worden verwaarloosd. De stagna tie in het zakenleven is ongetwijfeld voor een Hoover-boom" in het midden van het vorige jaar en de hierop gevolgde diepe teleurstel ling ligt velen nog versch in het geheugen Het plan van President Hoover tot het uit stellen van alle herstelbetalingen gedurende een jaar bleek niet voldoende, om de wereld uit haar nooden te redden en de beurs verviel al spoedig weder in een zwart pessimisme Een'nieuwe stimulans vormden de voorstellen van President Hoover tot oprichting van de Recontruction Finance Corporation in het begin van dit jaar, het lichaam, dat met regeeringshulp aan in moeilijkheden verkee- rende instellingen en bedrijven gelden zai voorschieten. De thans in de Vereenigde Staten uitge werkte plannen tot uitbreiding der crediet- faciliteiten, die door de New Yorksche beurs met zoo'n geweldig enthousiasme zijn ont vangen, sluiten hierbij direct aan. Het zou te ver voeren, hier de door de Amerikaansche regeering voorgestelde maatregelen tot in bijzonderheden na te gaan. De voornaamste bepaling is die, welke staatsfondsen als dek king voor de biljetten van de Federal Reserve banken (d.w.z. der circulatiebanken) toestaat en een andere, die de Federal Reserve ban ken machtigt, wissels te disconteeren van banken op elk aanneembaar geacht onder pand, zender dat hierbij rekening behoeft te worden gehouden met de beperkingen, die de Bankwet tot dusverre in dit opzicht oplegde Door den eerstbedoelden maatregel wordt bereikt, dat een aanzienlijk bedrag aan goud (genoemd wordt een som van c.a. 1100 mil- lioen dollar) van de Federale Reserve ban ken „vrij" wordt gemaakt, d.w.z. dat het als basis zal kunnen dienen voor een uitbreiding van de biljettencirculatie. Natuurlijk behoeft dit niet te beteekenen, dat het; thans ook inder daad tot een plotselinge uitzetting van den biljettenomlcop zal komen, die geheel oneven redig zou zijn aan de behoeften van de volks huishouding. Niettemin maakt de thans voor gestelde maatregel (die reeds vrijwel alle wettelijke instanties heeft doorloopen, en zeer binnenkort tot wet zal worden 'verheven), den weg voor de zoo zeer gevreesde „inflatie" vrij, en het is wel voornamelijk dit schrik Nieuwe hausse op de New York sche beurs. De plannen der Amerikaansche regeering lot uitbreidL-g der cerdietbasis. Gevaar voor inflatie? Her vatting der bedrijvigheid in de Amerikaansche Fordfabrieken. Regel'ng voor de 7 leening Ruhrverband. Goede belang stelling voor binnenlandsche beleggingswaarden. Vaste stemming voor aandeelen Ko ninklijke Petroleum. Het is wel zelden voorgekomen, dat een hausse als die, welke aan het einde der vori ge week op de New Yorksche beurs was in gezet, aan deze zijde van den Oceaan zoo weinig weerklank heeft gevonden. Het feit, dat de krachtige koersstijging in Wallstreet ditmaal door de Europeesche beurzen niet is overgenomen, wijst er reeds op, dat men de fjongste maatregelen op het gebied van het eldwezen in de Vereenigde Staten, die de irecte aanleiding tot de hausse zijn geweest, in Europa met gemengde gevoelens heeft op gevat. Ongetwijfeld spelen hierbij ook over wegingen van psychofogischen aard een rol. Het is niet voor den eersten keer, dat door het optreden van den President der Vereenigde Staten, op de New Yorksche beurs een „boom" wordt ontketend. De vorige keeren is deze hausse echter een zeepbel gebleken te zijn, die al heel spoedig uit elkaar is gespat, doch intusschen aan velen, die een kansje op de beurs hadden gewaagd, groote verliezen heeft berokkend. Eerst heeft President Hoover, toen de depressie zich nog in haar aanvangsstadium bevond, getracht deze te overwinnen door de publieke lichamen, de spoorwegen enz. er toe te brengen, groote bestellingen te plaatsen. Gevolg: de hoop op een opleving van zaken, zich weerspiegelend in een sterke koersstij ging, welke echter voor een scherpe reactie plaats maakte, toen de verwachte herleving der bedrijvigheid uitbleef. De eigenlijke w dokter A6ENTIN r! 8.ME1M0EKMA KN HAAG vraag Naar het ELgelsch van Morice Gerard door Emma A H 21 Beide hecrcn betraden de kapel; Monk kek eens nauwlettend naar de dikke muren. Die stutten konden een beleg door staan, merkte hi] op. Er zou een heel artil lerie-park voor noodig zijn, en op geweer- afstand/om ze neer te schieten. Terwijl hij dit zei, sloeg hij met open hand, in ziin handschoen, tegen den muur aan. Ze stonden aan den noordkant, niet ver van het voetstuk van de zuil, waarin de ge heime veer verborgen was. Dat klinkt hol, sir Evelyn; als ik na zoek deed, dan zou ik hierop extra letten. De baronet antwoordde niet en Monk ging ook niet op dit onderwerp door, maar geerde zich om, of hij tevreden was, dat hij dan toch alles gezien had, wat hij begeerde. karnen liepen ze naar de deur, die sir Eve- tvn achter hen gesloten had. Monk keek eens rond, ziende hoe dicht de nu met sneeuw be laden hoornen bij elkaar stonden, het smalle pad, dat naar het gebouwtje leidde en de afzondering, waarin dit gelegen was. Hij stond daar, zonder zich te verroeren; diep in gedachten en met saamgetrokken wenk brauwen bracht hij verband tusschen het geen hij nu zag. Sis Evelyn wachtte met verwondering, terwijl hij ook niet verder wenschte te gaan, eer zijn gast gereed was; de ondergaande zon viel op het gelaat van den generaal, waardoor de scherpe trekken duidelijk uit kwamen. Worden goede diensten ooit in gedach ten gehouden, Lee, door degenen die er van profiteeren? Ik heb hier geen ervaring van, gene raal. Ik tot nog toe ook niet, maar ik be twijfel het; dit neemt niet weg, dat plicht gaat vóór alles en de belooning niet van stoffeüjken aard is. Met deze geloofsbelijdenis op de lippen, keerde Monk terug van de kapel, langzaam loopend en met het hoofd gebogen, of hij in een ingewikke'd vraagstuk was verdiept. HOOFSTUK VI. In het Paradijs Generaal Monk verleit Grangeland na af loop van den voor dit bezoek gestelden tijd Haast geen uur was verloopen zonder de komst van een bode te paard, die berichten bracht. De lordmayor van Londen en het wetgevend lichaam van die groote stad; de leiders van het Rompparlement; lord Fair- fax, als vertegenwoordiger van den lageren adel van Yorkshire; Fleetwood Lambert, Desborough, generaals van het oude leger van Cromwell; vertegenwoordigers van het Hooger en het Lager Huis; regeeringslicha men; bevelhebbers van forten; alle deze hiel den voeling met den ijzeren man, die alleen op de schouders droeg de verantwoordelijk heid voor de toekomst, een echt vaderlander, die niet zichzelven zocht en ondoorgronde lijk was in zijn meesterlijk stilzwijgen. Dit spoorslags komen aanrijden van rui ters tot vlak voor de deur, met boodschap pen, die niets verraadden en niets beloofden deed sir Evelyn meer dan ooit beseffen, hoe George Mcnk geheel de man van den dag was, de scheidsrechter van het lot van Enge land. In de enkele oogenblikken, dat zij al leen waren, sprak Lee met overtuiging tot zijn ouden vriend over de schikking, die hij voor de eenige hield, om de moeilijkheden van de natie tot een oplossing te brengen. Verklaar u voor een vrij Parlement, drong hij Laat de leden terugkeeren, die gedurende die tien jaar verbannen zijn en laat dan de natie door een verkiezing, blijk geven van haar verlangen. Met andere woorden, Lee, laat je vriend, Karei Stuart, terugkeeren. Dit zij zoo, maar in ieder geval: laat de natie beslissen. Ik ben de dienaar en krijg mijn op dracht van den voorzitter van het lager huis, zooals dit nu is samengesteld; wat zij mij zeggen, moet ik doen. Dit was steeds Monks beweren geweest; dit had hij gesproken tot iedere deputatie, die zich bij hem aanmeldde: hij was de die naar en niet de heer. In hoeverre hij dit ge loofde in het diepst van zijn hart, blijft nog de vraag; in ieder geval hield hij vast aan dien vorm, tot het kleed zóó versleten was, dat het hem onmogelijk moest langer bedek ken kon, zoodat het afgeschaft moest wor den. Die tijd was nu nog niet daar. Is uw parlement dan vrij, terwijl man nen als Fleetwood, Lambert en Desborough, bekrompen secteleiders als zij zijn, het leger in het hol van hun hand houden en aan de raadstafel zitten, terwijl ze er toe in staat zijn, het lagerhuis te dwingen, zoodra dit niet hun zin volgt? Monk voelde zich getroffen; het was het eenige zwakke plekje dat hij er op nahield; de generaals waren levenslang zijn mede dingers geweest; ze hadden hem genegeerd, toen hij te ver af was, om in aanmerking te komen; zoodra hij na den dood van Crom well, zijn recht had doen gelden, hadden ze getracht zijn gezag te ondermijnen en hem weg te sturen van zijn post uit dat gedeelte van de strijd, waar hij oppermachtig heerschte. Nu sloegen ze zijn voortgang ga de met leede oogen en gefronst voorhoofd Als zij het ééns waren geweest, dan zou ze ker een burgeroorlog gevolgd zijn; maar naijverig als de generaals van het leger bij Londen waren op Monk, waren zij toch meer achterdochtig onder elkaar; Fleetwood was jaloersch op Lambert; Lambert legde het heimelijk toe op Fleetwoods ondergang, terwijl Desborough beiden vreesde en het land aan hen had. Cromwell had hen bij elkaar gehouden, maar zijn allesbeheer- schende geest was heen. Sir Evelyn geleidde zijn gast en de gevol machtigden een eindweegs naar het hoofd kwartier van het leger; secretaris Scot hieid tot op het laatst aan, met zijn onzinnig uit varen tegen de Monarehic, het Pausdom, de bisschoppelijke regeering en al wat die uit richtten. Lee reed terug met het hoofd wat voor over gebogen, zooals hij altijd deed, als hij in gedachten verdiept was Hij keerde terug naar de kleine kapel en knielde neer voor het gerestaureerde altaar, biddende voor zijn land, zooals zeker millioenen getrou wen dit deden, het heele rijk door. Iets an ders konden zij niet doen. De veteraan van het leger, die zich al in honderd gevechten onderscheiden hadden, zagen er niets in, dat ongedisciplineerden de wapenen zouden dragen. Tucht was alles; geestdrift alleen hielp niet. Misschien sprak sir Evelyn maar weinig woorden gedurende het half uur, dat hij doorbracht in de oude kapel; zijn hart was vervuld van een boodschap aan den Aller hoogste, die niet makkelijk in woorden uit te spreken viel, maar hij verliet het ge bouwtje rustiger en hoopvoller dan hij het betreden had. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5