'JkooinciaaC 'Flieuws £aatste Aecichten JietkS. Schooi LBoeken Scheepstijdingen £and= en'jAUahouux Pas nadat getuige positief wist, dat er sprake was van arsenicum-vergiftiging ver nam hij, dat er een ander in het ^pel was. Mr. Groot vroeg getuige of hij er zich ook tegen de vrouw over uitgelaten heeft, dat B. tongblaar en later gordelroos had. Getuige bevestigde dit en gaf nog eens een opsomming van het verschijnsel. Darm- catarrh werd niet geconstateerd, omdat tel kens zeer kleine hoeveelheden zijn toegediend. Voorts deelde getuige mede, dat de urine is opgevangen in een urinaal en met behulp van een techter is gedaan in de geparafi- neerde flesch. Éénmaal moet een tamelijk flinke hoeveel heid vergif zijn toegediend. Verdachte B. zeide. dat zij eens twee lepeltjes uit het fkschje in het eten beeft gedaan Mr. Muller Massis stelde vast, dat het urinaal en de trechter niet geparafineerd zijn geweest. Ook vroeg hij of de verschijnselen ook een gevolg van het jodium kunnen zijn geweest. Dr. P a m e ij e r Bij de toegediende hoe veelheid niet en naar spr.'s oordeel is jodium zoo walgelijk, dat het in geen eten is te neu traliseeren Op een vraag van den verdediger van E. zei getuige, dat het hem wel gefrappeerd heeft, dat B. later minder ging braken, doch als regel hield hij niets in de maag. Nogmaals verzekerde spr., dat de ziekte verschijnselen alleen een gevolg zijn geweest van het toedienen van telkens kleine hoeveel heden. Wanneer dit langer dan 2 maanden duurt, dan volgen aandoeningen van de lever en de nieren en die zijn thans niet geconstateerd. Toen getuige gezegd had, dat hij arseni cumvergiftiging geconstateerd had, bleef de vrouw, die alles ontkende, kalm. Mr. Muller Massi3 vroeg of getuige B. wel eens gewaarschuwd heeft, dat hij voorzichtig moest zijn met zijn vrouw, om dat ze verschijnselen vertoonde van ver standsverbijstering. Dr. P a m e ij e r herinnerde zich dit niet. Verdachte E. deelde mede, dat aan de overzijde van B. een vrouw woonde, die mond- en klauwzeer had. Verdachte B. zeide, dat ze die vrouw nooit bezocht, waarop E. de mogelijkheid veronderstelt, dat hun kind door de vrouw omhelsd is en dat dit de besmetting heeft overgebracht. De verpleegsters T. L. F. Bol en G. C. Som deden mededeelingen over de assistentie die zij aar. dr. Pameijer verleend hebben, bij het verzamelen en verzenden van de faecaliën en urine van B. De 22-jarige leerling-verpleegster A. A. S. zeide op grond van haar overtuiging be zwaren tegen het afleggen van den eed1 te hebben en legde daarop de belofte af. Ook zij deed mededeelingen over de assis tentie, die zij aan dr. P. heeft verleend. Een potje niet terstond opge borgen. Het is mogelijk, dat de bijbehoorende brief met een an deren is verwisseld. Getuige P. W. Emmelot, bediende aan het Centraal Laboratorium van de Volksgezond heid te Utrecht, had 24 October een aantal pakjes uitgepakt. Hij herinnerde zich een pakje waarom een touwtje met een zegel en een schrijven van dr. Pameijer om den in houd van het potje op arsenicum te onderzoe ken. Beide verdedigers wezen dezen getuige op zijn verklaringen voor de politie te Utrecht, die in strijd zijn met zijn hier afgelegde ver klaringen. Den resident was evenwel van oor deel, «at het er op aankomt wat getuige hier verklaart. Na vragen van Mr. M. M., zeide getui ge, dat hij het pakje den eersten avond in het expeditielokaal heeft laten staan en den vol genden dag in de serumkast heeft gezet. In het exipeditielokaal kunnen ook anderen in- en uitloopen. Hij kon echter niet verkla ren, dat hij den volgenden dag het potje op dezelfde plaats vond waar hij het had laten staan. Hij erkende de mogelijkheid, dat het brief je met dat van een ander potje is verward, doch hij meende te weten, dat hij hetzelfde potje den volgenden dag in de serumkast heeft gezet. Hij vermoedde niet, dat het een ernstig onderzoek gold, aangezien hij dan dadelijk den directeur met het geval in kennis had gesteld. Hierna werd gehoord de scheikundige mej. A. J. Ham, die verklaarde 26 October in de zuurkast van de chemische afdeeling van het laboratorium het potje te hebben gevonden. Het mandje kon zij niet herkennen. Waar schijnlijk heeft de brief er bovenop gelegen, doch zij weet het niet, doch het is mogelijk dat de brief met dien voor een ander pakje is verwisseld. Waarschijnlijk is het echter niet. Zij heeft aan de ontleding van de stof een paar dagen gewerkt, doch dit onderzoek, om dat zij uit moest, verder aan den volgende getuige opgedragen. Verschil over de normale hoe veelheid arsenicum. Deze getuige deelde uitvoeriger de resul taten van het scheikundig onderzoek mede. De zitting werd vrij vervelend, doch het publiek bleef, aangezien de president bevo len had, dat de deuren tijdens de zitting gesloten moeten blijven. Mr. deGroot constateerde, dat deze getuide verklaard heeft het potje in het mandje in de zuurkast te hebben gevonden, hetgeen in strijd is met hetgeen de vorige getuige verklaarde. Deze werd nog eens gehoord en verklaarde thans te weten, dat er dien dag slechts één pakje werd ontvangen, waarvoor onderzoek op arsenicum werd verzocht. De scheikundige mej. M. G. Stas, apothe ker-scheikundige, deed mededeeling over het door haar voortgezet scheikundig onderzoek van den inhoud van het potje. Verdachte B kreeg het een oogenblik te kwaad, doch herstelde zich weer spoedig van een huilbui. De getuige zeide, dat de gevon den hoeveelheid arsenicum abnormaal was. Hoogstens bevat 100 gram urine 80 gramina arsenicum. Hier werd een grootere hoeveel heid gevonden n.1. 6000 gramma. 1 gramma één 1000ste gram. De verdedigers wezen er op dat de president vragen stelde, aan de hand van een rapport van deze getuige, dat zij niet in de stukken hebben gev onden. Het bleek, dat dit rapport toch wel m de stukken aanwezig is geweest. Getuige Kam werd nog eens gehoord en zij verklaarde, dat hetgeen aan arsenicum gevonden is aan den hoogen kant is in Ne derland. In verhouding van het onderzoek m Ne derland ingesteld is de hoeveelheid 014, ter wijl het hoogste dat normaal in Nederland gevonden is, is 0.10. De president constateerde, dat dit geheel iets anders is dan dr. Pameijer verklaarde, die gezegd heeft, dat de hoeveelheid die ge vonden werd 14 maal zooveel was als het normale. Getuige hield echter vol, dat niet meer gevonden is dan 1,4 het hoogst normale. Men moest echter niet vergeten, dat de hoeveelheid 214 week na de laatste toedie ning werd gedaan. Op een vraag van de verdedigers zeide getuige nog dat in doorsnede normaal is be neden 0,100. Er is echter in een normaal geval gevon den 0.137. De president hoorde dit voor het eerst en constateerde, dat de vondst van 1,4 niet zooveel zegt. Getuige zeide hierop, dat als normaal 0.10 kan worden aangenomen. Haar vondst zeide haar dat het zeer goed mogelijk dat die persoon arsenicum dat niet tot het voedsel heeft behoord, heeft toege diend gekregen. De o f f i c i e r meende, dat de patiënt den laatsten tijd geen voedsel heeft gebruikt waar arsenicum in zat, doch de getuige zeide, dat zelfs in gewoon drinkwater en melk arseni cum aanwezig is, zoodat men het voedsel zou hebben moeten onderzoeken om vast te stellen of er geen arsenicum in zat. Dr. P a m e ij e r is gefrappeerd door de mededeeling van de getuige, die als normaal 10 maal hooger neemt dan prof. Bijlsma. De getuige wees er op, dat de cijfers van haar ook op bet rapport van prof. Bijlsma berusten. Mr. de Groot merkte op, dat dr. Pa meijer mededeelingen van pref. Bijlsma over buitenlandsche onderzoekingen verwart met de cijfers van zijn eigen onderzoekingen, die de cijfers van mej. Kam zijn. De verdedigers gaven aan dr. Pameijer in zage van het rapport, en hij was van oordeel dat de diagnose van de senicumvergiftiging bij B. zelfs te constateeren is zonder de resul taten van de faceaüen en urineonderzoek. De zitting werd hierop geschorst tot half drie. Na de pauze. Na heropening werd als getuige-deskundi- ge gehoord de heer H. J. Wanna, apotheker te Alkmaar, die mededeeling deed over de resultaten van het door hem verrichte onder zoek van den inhoud van een fleschje. dat Pa- rijsch groen bleek te bevatten. Zijn conclusie is dat Parijsch groen een vergif is. Of de hoeveelheid arsenicum, zooals in het rapport staat, 1 gram was, wist hij niet meer. De verdedigei, Mr. de Groot, zich be roepende op een rapport van dr. Hazeloop, oordeelde, dat de heer Wanna met zijn be wering, dat Parijsch groen een verbinding is van koper en arsenicum, niet volledig is geweest, omdat er meer zuren in voorkomen. Hierop volgde een scheikundig kring gesprek tusschen de verdedigers en dezen getuige. (De zitting duurt voort). HET DRAMA OP DEN MAJELLA- TORENTE AMSTERDAM. Heden staat voor het gerechtshof te Am sterdam terecht de leidekkerspatroon J. G. M. aldaar, die er van verdacht wordt, dat hij op 29 Maart 1929 zijn knecht L. Arkenbout van den Majellatoren te Amsterdam had ge worpen om de som van 50.000, waarvoor hij het leven van dezen A. had verzekerd, mach tig te worden. Wij gelooven, dat men zich het drama en de behandeling voor de rechtbank in de hoofdstad nog wel voldoende zal herinneren. Wij memoreeren daarom slechts, dat ver dachte op 30 October overeenkomstig den eisch van het O. M. tot levenslange gevan- genistraf werd veroordeeld. SCHAGEN. De heer J. Staal, ambtenaar aan het postkantoor alhier, is benoemd tot adj.-com- mies P.T T. De heer A. Kampman, lijnwerker bij het P.E.N. alhier, is bevordert tot controleur bij het veiligheidswezen en overgeplaatst naar Haarlem. DROOGONTSMETTING. De droogontsmetting moet geschieden i een hiervoor goed ingericht apparaat. Hoewel de nieuwere middelen niet sterk stuiven, moeten toch steeds de noodige voorzorgsmaatregelen genomen worden. In-aemen van d- ontsmettingsstof moet voorkomen worden. Indien hiervoor ge zorgd wordt, b.v. door het gebruik van een masker, of door een doek voor neus en mond te binden, levert het ontsmet ten met droogontsmettingsmiddelen geen gevaar op. Haver kan ontsmet worden met Cere- san of Tutan, 4 gram per K.G. zaad. Voor zwakke partijen nemi men 3 gram pe.- K.G. Abavit kan. naar een hoeveel heid van 5 gr. per H.L., voorloopig nog slechts proefsgewijs worden aanbevo len. Tarwe kan ontsmet worden met Cere- san of Tutan 2 gr. per K.G. zaad, terwijl Abavit B. naar een hoeveelheid van 2 gr. of 3 gr. voor proefneming in aanmer king komt. Tarwe die ter keuring wordt aange geven behandele men zekerheidshalve met 3 gram per K.G. Ceresan of Tutan. Gerst behandele men met Ceresan, 3 gram per K.G. zaad. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Eienst werkzame ambtenaren. ZUIDSCHARWOUDE. De vereeniging „Helpt Elkanderhield Zaterdagavond in De Roode Leeuw haai jaarvergadering. De he r C. Kramer opende en wees op den minder gunstigen financieelen toestand der kam. Er is een tamelijk flinke achterstand en we hopen, dat het jaar 1932 dit weer te boven zal komen. Uit het jaarverslag blijkt het volgende: In April bleek, dat het totaal uitgekeerd be drag over het eerste kwartaal bedroeg 1466,46. Het bestuur heeft toen gebruik moeten maken van de machtiging hem op de jaarvergadering verleend. De contributie werd vanaf April verhoogd met 6 cent per vol lid en 2% cent per half vol lid. Het totaal aanta leden was per 1 Jan. 263. De penningmeester, de heer Jb. Kramer, bracht hierna verslag uit van zijn gehouden beheer, waarin wij de volgende eindcijfers overnemen: ontvangsten 2892.34, uitgaven 4070.23, nadeelig saldo 1177.86. Vorig jaar in kas 2639.75. Thans in kas 1461.90 De aftredende bestuursleden, de heeren C. Kramer en J. Bruin, resp. voorzitter en com missaris, werden weer herkozen. Nu volgde het bestuursvoorstelDe uitkee- ring van 10.50 op 9 terug te brengen. Vooraf werd eene bespreking gehouden over de vaststelling van de contributie. Het bleek het bestuur niet raadzaam om de contributie van 0.20 tegen eene uitkee- ring van 10.50 te bestendigen. Het eerste kwartaal 1931 gaf een ontvangst aan van 693.30 en daartegen stond eene uitkeering van 1766.46. Op de voerige vergadering werd het be stuur machtiging verleend, naar bevindt van zaken te handelen. E nzooals in het jaarver slag is vervat, is men per April tot verhoog de contributie overgegaan. De penningmees ter had reeds per vorige jaarvergadering voorspeld, dat de oude toestand niet kon blij ven. Hij heeft echter gelijk gehad. De toestan den hebebn zich zoodanig gewijzigd, dat wii mcesten ingrijpen, en de contributie werd verhoogd. Niettegenstaande dit is geschied, konden wij toch geen vooruitgang constatee ren. Er hapert dus iets. Het is evenwel te verklaren ook, want de werking van de ziektewet is van groote na- deeligen invloed op de vereeniging. 83 leden betalen, doordat ze verzekering-verplichtend zijn ondergebracht, de halve contributie. De daaruit voortvloeiende halve uitkeering is niet venredig aan de halve contributie, ge zien het feit dat de ziektegevallen nu meestal 1 of 2 weken langer duren dan voorheen het geval was. Met leedwezen doet het bestuur dus het voorstel: 0.25 contributie tegen eene uitkeering van 9 per week. Het bestuur hoopt dat deze maatregel van geringen invloed is op de kas, en wij het reserve-fonds weer op het oude peil kunnen brengen, dat noodig 2000 mag zijn. Met dit minimum achten wij te kunnen volstaan en een reserve van 6 a 7 duizend gulden, gelijk enkele zustervereenigingen, achten wij niet in het belang van onze leden Wii vertrouwen ook nu weer dat wij de leden achter ons zul len hebben. De heer Jb. Kramer zeide ook dat de Ziek tewet op de ziekenkassen heeft ingegrepen. De langdurige uitkeering komt meestal bij de oude leden voor, daar is nu eenmaal niets aan te doen. Wij hebten rekening te houden dat het belang van de vereeniging gaat boven het individuëele. Ook hebben wij geen wacht- aagen, zooals andere vereenigingen. Met algemeen goedvinden werd het be stuursvoorstel aangenomen en het treedt per 1 Maart a.s. in werking. Nu wordt de con tributie 0.25 per week en de uitkeering 9. Daarna rluiting. KOEDIJK. Vrijdagavond werd in de zaal van den heer Groot alhier een filmavond gehouden, uitgaande van de Coöperatieve Aan- en Ver- koopvereeniging Koedijk. De voorzitter, de heer P. Zwetsman, open de met een woord van welkom. Ir. G. A. G Spaan hield hierna een be spreking over de bemesting met kunstmest in den tuinbouw, waarbij spr. er in het bijzon der op wees, dat de bemesting een der be langrijkste factoren voor een goede op brengst is. Daarbij werd als voorbeeld door hem genoemd de tarwebouw, waarvan de opbrengst z.i. kan worden verhoogd, in vele gevallen, door voldoende bemesting met stikstof. Spr. merkte op, dat aan de hand van de hem verstrekte gegevens door het bestuur der vereeniging, de gunstige verhouding stikstof is gezakt en geeft den raad om meer stikstof te gebruiken, hieraan toevoegende dat het indexcijfer van stikstof zeer laag is en de ostprijs wel op de waarde der producten te rugkomt. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van verschillende ballastvrije meststoffen. In verband met het door den heer Spaan besprokene stelde de voorzitter de aanwezi gen in de gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer W. de eus vroeg of de heer Spaan niet teveel nadruk gelegd heeft op het ge bruik van stikstof, daar z.i. het gebruik van teveel stikstof zal leiden tot een te zwak vee- zelstelsel. De heer Smit merkte in verband met de door den heer Spaan naar voren gebrachte bemesting met stikstof voor tarwe op, dat door hem het vorige jaar tarwe werd gezaaid en geen stikstof bemesting werd gegevende opbrengst was desniettemin zrer bevredi gend. De heer Spaan antwoordde den heer de eus, dat zijn advies gebaseerd is op de hem verstrekte gegevens; volgens die gegevens is de verhouding stikstof te laag en het is al leen zijn bedoeling dat die verhouding goed is in verband met de andere meststoffen. Wat betreft de opmerking van den heer Smit zei de sprdat bemesting met stikstof voor tar we niet noodig zal zijn, indien de grond in goede conditie is. Hierna ging de heer Spaan over tot een in leiding over de door hem te vertoonen groei en bloeifilm, waarna de film werd vertoond. Met zeer veel spanning werd deze film door de aanwezigen gevolgd; de op de film band weergegeven groei en bloei der plan ten verdient dan ook aller belangstelling. Vervolgens werd een korte pauze gehou den, waarna de heer Spaans nog naar vo ren bracht het voordeel van het gebruik van nitrophosca. De niet gloorvrije nitrophosca is z.i. zeer geschikt voor tuinbouw bemes- Ir^n verband met deze uiteenzetting merkte de voorzitter op, dat door de vereeniging ook de resultaten van het gebruik van ni trophosca wel zijn gadegeslagen, doch dit niet is meegevallen, omdat de prijs te boog was, in verhouding tot de andere meststof fen, wanneer deze door de bouwers zelf wer den gemengd. De prijs is dan ook een belem mering geweest voor de invoering van be doelde meststof. De heer Spaan merkte op, dat het vorige jaar de gloorvrije nitrophosca in verhouding tot de andere meststoffen lager in prijs was, en zegt tevens nog, dat dit een volledige meststof is, ook voor bemetinsg in den zomer of nazomer. Tenslotte werd nog vertoond de tuinbouw- film, waarbij de volledige bemesting en on volledige bemesting zeer goed tot uitdruk king komen. De hevr Spaan werd met een luid applaus bedankt en de voorziter bracht tevens een woord van dank voor alles wat door den heer Spaan op dezen avond naar voren is ge bracht Ongecorrigeerd. TWEEDE KAMER. De heer Van Vuuren verdedigde een amen dement op Art. 1 De 3 pCt. korting op de wedden vervangt hij door 6 pCt. over de uitkeeringen. Indien een gemeente meer dan 40 opcenten heeft op de Gem.fondsbelasting wordt 3 pCt. inplaats van 6 pCt. gekort. In het geheel geen korting wenscht spreker toe te passen indien men 80 oopcenten worden geheven. Spr. betoogt dat hierdoor vervalt het ver band tusschen kor'ing gemeentesalarissen en wenscht te vernemen hoe de regeering over dit amendement denkt. HISTORISCHE ANECDOTEN. Walter Scot had veel last van koorts en zoo komt 't, dat hij zijn Ivanhoe in bed gedicteerd heeft. Na zijn herstel vond hij 't boek gedrukt en alleen 't eerste hoofdstuk herinnerde hij zich, omdat hij dit vóór zijn ziekte geschreven had. Scott was toch al vergeetachtig genoeg, want op een keer werd hem een gedicht voor gelezen, dat hem buitengewoon beviel. Hij vroeg naar den naam van den dichter en stond geweldig verbaasd toen men hem zei, dat 't een gezang uit zijn Pirate was. De première van Malwine liep voor den schrijver Scribe goed af. Zeer voldaan keer de hij huiswaarts. Lang duurde 't, eer hij den slaap kon vatten. De heldin van 't stuk, een jong meisje, dat 't ouderhuis ontvlucht ter- wille van een schurkachtigen minnaar, was door een begaafde actrice meesterlijk ge speeld. Het sloeg twee uur. Scribe werd klaar wakker door 't hard kloppen van zijn bedien de. Deze bracht een spoedbrief. De schrijver zag. de onderteekening een vrouw uit de groote wereld en snel las hij 't epistel. Ze dankte hem voor zijn stuk, het had haar kind gered, want 't meisje waren de oogen open gegaan in den schouwburg. Thuis viel ze haar moeder te voet en bekende, dat ook zij op rt punt stond 'n dergelijke stap te doen.... Nog nooit heeft Scribe zoo heerlijk geslapen als na dien brief. Toen de groote treurspeler Devrient nog aan het tooneel te Breslau werkzaam was, kwam gedurig een jongmensch, dat niet het minste talent bezat, hem smeeken om een rol. De kunstenaar trachtte hem telkens aan het verstand te brengen, dat hij hiertoe geen be gaafdheid bezat, docli alles was vergeefs: de ijdele jonge man liet geen gelegenheid voor bijgaan om zijne bede te herhalen. Ten laatste beloofde Devrient hem een rol en bepaalde tevens, dat hij den volgenden avond in het zwart gekleed, met witte das en witte handschoenen aan, op het tooneel moest tegenwoordig zijn, om aan de voorstelling deel te nemen Aan de afspraak getrouw, verscheen hij op het bepaalde uur in de kleedkamer, waar Devrient hem een groote ridderorde op den rok hechtte en hem daaróp tusschen de cou lissen bracht, met bevel, bedaard af te wach ten tot hij weder bij hem zou komen. Nu het tijdstip eindelijk aangebroken was, waarop de jonge man op de planken zou verschijnen, klopte het hart hem bijna hoorbaar en in ang stige spannig vroeg hij te doen had. „Dat zult ge wel zien", antwoordde deze :n verwij derde zich. En werd een stuk van Iffland opgevoerd, en het eene bedrijf na het andere werd afge speeld, zonder dat de jonge man had moeten optreden. Eindelijk begon het vijfde en laatste bedrijf. Zou hij werkelijk het geluk smaken, hedenavond voor het publiek te verschijnen, dan was zijn tijd zeker spoedig aangebroken. Eensklaps hoorde hij op het tooneel een der medespelers uitroepen: „O, indien de minister dat wist". Op hetzelfde oogenblik trad Devrient op zijn tooneelheld toe en zeide op ernstigen toon: „Hoort ge wel? Nu wordt er over u gesproxen, gij stelt den minister voor. Ziezoo, ga u thans maar weer verklee- den. dan kunt ge naar huis gaan; ge hebt uitstekend gespeeld!" Ziet gij muggenlang van poot, Aarzelt niet. maar slaat ze dood Goed werkende middelen zijn in anh betische volgorde Ahavit B, OrJe Tillantin R. en Tutan. ^wesan, Van deze middelen wordt per 100 k r zaad 250 a 300 gram gebruikt Een eersi^ vereischte is, dat de ontsmettingsst-d goed over het zaad verdeeld wordt Di geschiedt het best in hiervoor in de- handel gebrachte droogontsmettinec apparaten. Omscheppen van het zaad met het ont smettingsmiddel is beslist te ontraden" Niet alleen is de menging onvoldoend# maar de kans op verstuiven en daardoor op inademen, waardoor vergiftiging kan optreden, is dan zeer groot. Ook al werkt men met een gesloten apparaat, dan toch is het nog noodzakelijk de noo dige voorzorgsmaatregelen, b.v. het hou den van een doek voor den mond, te ne men, om inademenen te voorkomen. Cm verstuiven tijdens het zaaien zoo veel mogelijk te verminderen, doet men goed het zaad eenigen tijd van te voren 14 dagen) te ontsmetten. De aandacht wordt er nog op geves- t:gd, dat het aanbeveling verdient om van ontsmet zaad, mits de kiemkracht goed is, iets minder uit te zaaien, daar anders de stand te dicht wordt, met als gevolg gemakkelijk legeren en later weer aantasting door Botrytis. Nadere inlichtingen worden gratis verstrekt door den Plantenziektenkun digen Dienst te Wageningen en door de bh dien Dienst werkzame ambtenaren. Tot hoofd van de nieuw te stichten school voor chr. nat. onderwijs te Schagen is benoemd de heer De Nooij te Baarn. Het aantal sollicitanten voor de vacatu- re van onderwijs aan de O.L. school te Scha gen bedraagt 19. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de O.L. school te Hoogwoud (Kerklaan) is benoemd mej. Porte te Alkmaar. Tot onderwijzeres aan de O.L. school te Oudesluis is benoemd mej. C W. B. ten Brugge, voorheen te Driehuizen. Tot onderwijzer aan de O.L school te Schagerbrug is benoemd de heer C. C. Paap te Haarlem. Tot onderwijzer aan de O.L school te Burgerbrug is benoemd de heer G. M. Ane- ma te Scharsterbrug (Fr.) De agenten te Amsterdam de heeren Dt Vries en Co. van The Union-Caste Mail Steamship Cy Ld. verzpeken ons de uitgave 1932 te bespreken van The South and Least,., Africain Year Book Ouide (with atlas and diagrams) uitgegeven bij Sampson Lcw, Marston en Co. te London. Het goed gedocumenteerde boek bevat alle mogelijke inlichtingen en statistieken omtrent import" en export, handel, voortbrengselen, vervoer- en verkeerswezen, klimaat, toerisme, immigratie, historie enz van Zuid Afrika. Een alphabetische lijst van 2000 plaatsna men met beschrijving is daarbij gevoegd. Wat Zuid Afrika betreft geeft dit voor zeer lagen prijs beschikbaar gestelde boek de meest afdoende informaties. ONTSMETTING VAë VLASZAAD. Het wegvallen van jonge vlasplantjes tengevolge van Botrytis of van Colleto- trichum Gloeosporium) aantasting kan Joor ontsmetting van het zaad met een der hier onder genoemde droogont- smetters tot een zeer gering percentage teruggebracht worden. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Chr. Huygens (uitr) pass 20 Febr. Perim. Marnix v. St. Aldegonde (thuisr.) 21 Febr. v Sabang. Tabian 22 Febr. v. Bat. te Amst. HollandAmerika Lijn. Lochmonar, Vancouver n. R'dam, 19 Febr. v. Los Angeles. Narenta 19 Febr. v. Rott. te Vancouver. Rotterdam (excursiereis) 22 Febr. v. Algiers n. Napels. Nictheroy, Pacific/Rott. 20 Febr. v. Glasgow n. Liverpool. Rotterdamscbe Lloyd. Baloeran (uitr.) 22 Febr. te Belawan. Kon. Holl. Lloyd. Salland (thuisr.) 22 Febr. ie Bahia. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Ajax 22 Febr. v. Patras te Venetië. j Juno 21 Febr. v. Ba;r te Catania. Nereus 21 Feb: v. Kopenhagen te Gdynia. Orpheus 22 Febr. v. Amst te Kopenhagen. Aurora 22 Febr. v. Valencia te Rott. JavaNew-York Lijn. Paiembang 19 Febr. v. Philadelphia. Rhexenor. Java/N. York, 20 Febr. te Suez. HollandWest-Afrik a-Lijn. Amstelkerk 21 Febr. v. Amst. te Hamb. IJstroom 22 Febr. v. Amst. te Hamb. Maaskerk (uitr.) 21 Febr. v. Lagos n. Port Harcourt. Stoomvaart Mij. Oceaan. Aeneas, Japan n. Rott.. 21 Febr te Singapore. Helenus 21 Febr. v. Bat. te Amst. Prometheus 21 Febr. v. Bat. te Amst. Clytoneus, Java/Ainst., 22 Febr. v. P Said. Machaon, Japan/Amst., 21 Febr. te Dairen. Menelaus 22 Febr. v. Tsingtao n Rott. Alcinous 21 Febr. v. Liverp. n. Bat Clytoneus. Bat./Amst.. 21 Febr. te Suez. SilverJava Pacific Lijn. Modjokerto, Calcutta n Los Angeles, 20 Febr. v. Rangoon. HollandAfrika Lijn. Heemskerk (uitr.) 21 Febr. te Lorenzo Mar qués. Nijkerk (thuisr.) 22 Febr. te Zanzibar. Emzetco Lijn. Jonge Johanna 18 Febr. v. Arzen te Castel- lon. Jonge Anthony 22 Febr. v. Hamb. n Rott. Jonge Elisabeth 22 Febr. v. Algiers te Va lencia. Jonge Jacobus 22 Febr. v. Burriana n. Ham- burg. JavaChinaJapan Liin. Tjibadak 19 Febr. v. Hongkong n. Amoy. HollandOost-Azië-Lijn. Serooskerken (thtnsr.) 19 Febr. te Hong kong.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10