DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. T)aydi{kscfi OitevzicfU ^Buiteniand ÏBiuttwCand Volksuniversiteit. 134e Jaargang. „Vier weken kampeeren in de Himalaya". Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per l maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTE! ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. üio. 45 Directeur: C. KRAK. Ul\§D.4Ci 23 FEBRUARI I»32 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. DE STRIJD OM HET PRESIDENT SCHAP VAN DUITSCHLAND. Hindenburg krijgt concurrenten! Eenige dagen geleden werd bekend ge haakt, dat de 84-jarige staatsman von Hin denburg toch gezwicht was voor den enor- jnen druk, welke op hem was uitgeoefend en zich bereid had verklaard, een nieuwe can- didatuur voor het rijkspresidentschap te aan vaarden. Zooals men weet, was er een soort petitionnement gehouden onder het Duitsche volk en toen bleek, dat ongeveer twee mil- lioen Duitschers in de eerste plaats een Duit- schers als president wenschten, zonder dat die Duitscher te veel politieker was, dat dus een geweldig aantal Duitschers het ambt van president boven politieke beginselen stel de, toen was de grijze von Hindenburg be reid, om nogmaals een kans te wagen, in plaats van nu eindelijk eens een welverdien de rust te genieten. We hebben bij deze candidatuur van von Hindenburg reeds vrij uitvoerig stil gestaan bij de partijen, die hem zouden steunen en er daarbij op gewezen, dat o.a. de nat. soc. in geen geval von Hindenburg zouden steu nen. Zij zouden zeer waarschijnlijk met een eigen candidaat komen en er was zeer veel kans, dat Adolf Hitier zich bereid zou ver klaren, om naast en tegen von Hindenburg te strijden. o In een algemeene ledenvergadering van den gouw Berlijn der nazi's, welke gister avond in het overvolle Sportpalast plaats had, heeft de leider van den gouw Berlijn, de rijksdagafgevaardigde dr. Goebbels, on der minutenlang stormachtig heilgeroep den aanwezigen medegedeeld, dat Adolf Hitier alleelï in aanmerking komt als candidaat voor de rijkspresidentsverkiezing en derhalve zoo juist candidaat is gesteld. Nadat dr. Goebbels ongeveer een uur ge sproken had, ging hij over tot behandeling van het probleem der presidentsverkiezing, waarbij hij ongeveer o.a. het volgende ver klaarde Wij willen als president een leider, een man die uit het volk is voortgekomen, die met ons lijdt en leeft. Wij willen een presi dent van wien iedere Duitsche man en iedere Duitsche vrouw zegt: Dien man zou ik de hand wilen drukken, want ik weet dat in zijn hand dezelfde polsslag klopt als de mijne Toen vier weken geleden in deze zaal voor de eerste maal deze kwestie ter sprake kwam begrepen duizenden aanwezigen hun plicht, stonden op en juichten den naam van onzen leider toe. Ik zelf stond toen met trillend hart er bij en kon niets zeggen. Misschien was het ook goed zoo. Thans partijgenooten ben ik misschien de eerste gelukkige, die tot u zeg gen mag, dat Hitier onze Rijkspresident wordt. Bij deze woorden barstte de zaal in minutenlang applaus uit, dat ten slotte over ging in heilgeroep. Dr. Goebbels vervolgde dan: Ik weet dat gij mij verstaat, wanneer ik zeg Hitier wordt onze Rijkspresident en niet Hitier is onze candidaat, want wanneer ik zeg dat hij onze candidaat wordt, dan weet ik ook dat hij on ze Rijkspresident wordt Hitier zelf was in de vergadering niet aanwezig. o Het is dus thans een feit geworden, dat er de volgende maand een fele strijd gevoerd zal worden tusschen de aanhangers van den giooten staatsburger von Hindenburg en den politicus Adolf Hitier. En voorloopig heb ben wij het ide, dat de kans van Hitier zeer klein is. In de eerste plaats moeten we herin neren aan het hierboven genoemde petition nement, Daarnaast zou graaf Westarp van daag een proclamatie uitvaardigen voor de herkiezing van Rijkspresident von Hinden burg. De proclamatie welke door 430 per soonlijkheden, o.w. 12 vroegere generaals, is geteekend, legt den nadruk op de noodzake lijkheid Hindenburg te herkiezen ook uit motieven van buitenlandsch politieken aard, Het curatorium van de Hindenburgcommis sies is Maandagavond in constitueerende ver gadering bijeengekomen. Voorzitter is ge heimraad Ehiisberg. Maar van nog grootere beteekenis is wel het besluit van de Duitscb Nat. Volkspartij en de Stahlhelm, die besloten hebben, nu Hitier candidaat gesteld is, in dit geval „ten einde ook de laatste nationale stem in den strijd tegen het huidige systeem te bereiken" gemeenschappelijk den tweeden bondsleider van den Stahlhelm, den gepensionneerden overste Duesterberg candidaat te stellen bij de eerste stemming Naar voorts vernomen wordt, houden zoo wel de Duitsch Nationalen als de Stahlhelm vast aan de gedachte van het Harzburger Front en rekenen zij er op, dat bij de tweede stemming een gemeenschappelijke candidaat zal worden gesteld van het nationale front Hitier kan dus niet op de stemmen van deze twee partijen rekenen en evenmin op die van het IJzeren Front, die in „dezen slag om het presidentschap" het fascisme (van Hitier c.s.er onder zal brengen! Er staan dus in Duitschland groote dingen de volgende maand een felle sfrijd gevoerd DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het fapansche antwoord aan den Volkenbond. Het Japansche antwoord op de jongste dringende vermaning van den Volkenbond houdt de volgende zeven punten in 1. Japan kan niet begrijpen, waarom de nota uitsluitend aan Japan gezonden is. 2. De Volkenbond neemt aan, dat Japan de aanvaller is, terwijl het in werkelijkheid slechts verdedigingsmaatregelen heeft geno men. 3. De Chineezen verlangen een vreedzame regeling, doch tegelijkertijd vallen zij de Japanners aan. Wanneer men thans van Japan het terugtrekken van zijn troepen eischt, komt dat op hetzelfde neer alsof men het opgeven van zijn rechten verlangt. 4. Wanneer Japan door het zenden van troepen naar Shanghai het Volkenbondsta tuut heeft geschonden, dan hebben vele an dere mogendheden het zelfde gedaan. 5. Onder de huidige omstandigheden kan Japan niet begrijpen, waarom het zenden van troepen als een schending van de Chineesche onafhankelijkheid of van de Chineesche on schendbaarheid zou worden beschouwd. 6. De Volkenbond staat geheel buiten het Negen Mogendheden Verdrag en heeft daar niets mee te maken. 7. De Volkenbond maakt de principieele fout, China als een goed geordenden staat te behandelen, inplaats van als een chaotisch land zonder verantwoordelijke regeering. Verwoede gevechten van Tsjapei tot Woesoeng. Gister zijn aan het geheele front van Tsjapei tot Woesoeng verwoede gevechten geleverd. De Japaners poogden deels met ge bruik making van tanks na een voorafgaand vliegtuigbombardement, waarbij rookgor dijnen gevormd werden, op te dringen. Voor al hevig was de strijd in het dorp Kiang Wan. In het district Hong Kioe slaagden de Chi nezen er in aanzienlijke terreinwist te be halen. Stand van den verkiezingsuitslag in Japan. Overwinning der regeeringspartij. De uitslag der Japansche parlementsver kiezingen, voor zoover deze gistermorgen be kend was, toont eefi groote overwinning voor de regeeringspartij van minister-presi dent Inoekai, die in December j.1. aan het be wind is gekomen, doordat hij zijn vollen steun verleende aan den Generalen Staf en krachtige medewerking aan de militaire operaties in China had toegezegd. De voor- loopige uitslag overtreft de verwachtingen van de meest optimistischen in regeerings- kringen en van vooraanstaande zijde wordt verklaard, hoezeer uit dezen uitslag blijkt, dat het Japansche volk de op het oogenblik in China gevoerde politiek de juiste acht. Van de 446 zetels is op het oogenblik de uitslag voor 171 zetels bekend. Deze luidt als volgt: Seiykai, de regeeringspartij, 101 zetels, Minseito, de liberale oppositie, 61 zetels, De proletarische partij 4 zetels en de Koreaansche partij 1 zetel. De strijd bij Sjanghai. Sinds drie dagen woedt thans, naar uit Sjanghai gemeld wordt, het Japansche offen sief tegen de Chineezen over het geheele front. Boven Sjapei is de lucht rood van de vlammen, die opstijgen uit de in brand ge vlogen wijken, tengevolge van het artillerie- bombardement. De Japanners zetten het bom bardement van Sjapei voort om het oprukken der Chineezen tegen te gaan. Oorlogssche pen bombardeeren de Woesoengforten Japan sche vliegtuigen laten voortdurend bommen vallen op het kleine dorpje Tasan, een voor- wijk van Sjapei. Het Noordstation en omge ving vormt het tooneel van woedende Japan sche aanvallen.De terreur jegens de bevol king neemt toe. Chineezen werden gefust- leerd, zelfs wanneer een doorzoeking hunner huizen niets verdachts aan het licht heeft ge bracht. In de dagbladen wordt melding- ge maakt van mishandeling van Chineesche vrouwen door Japansche mariniers. Verschillende detachementen van het 19de leger hebben thans het initiatief genomen en zijn overgegaan tot den aanval op de Japan ners bij het dorp Tsian, zij maken groote vor deringen. Nieuwe versterkingen, groot 15000 bajonetten zijn te Sjanghai voor de Japan ners gearriveerd. De Chineesche troepen heb ben van hun kant eveneens een nieuw transport ontvangen. Op den derden dag van het Japansche offensief handhaven de Chineezen nog steeds hun oude posities. De Japanners concentree- ren hun luchtstrijdkrachten op Soeitsjoeng, waar zich een groote luchtvlootbasis bevindt. Er loopen geruchten over demoralisatie in het Japansche leger. Het Japansche stoomschip „Sjanghai Maroe", dat oorlogsmunitie naar Sjanghai heeft gebracht, is weer vertrokken met mede neming van de Japansche soldaten, die ge weigerd hebben tegen de Chineezen te strij den. 600 Japansche soldaten, die dezer da gen weigerden te vechten, zijn ontwapend en den 20sten Februari naar Japan terugge zonden. Senator Borah over het probleem van het Verre Oosten. Senator Borah verklaarde gisteren, dat hij er in het openbaar zijn leedwezen over wilde uitspreken, dat bepaalde pacifistische orga nisaties het verlangen te kennen hadden gegeven, dat strafmaatregelen tegen Japan zouden worden genomen. Hij raadde het Amerikaansche volk aan, de vriendschappe lijke betrekkingen met China en Japan 'te handhaven zoolang het niet van de andere zijde tot een breuk kwam. Het afbreken der diplomatieke betrekkingen of een boycot van den Japanschen handei zou gelijk staan met oorlog. Indien men tot dergelijke maatrege len besloot, dienden zij ook te worden uitge voerd tot hun logisch einde. Een verklaring van minister Joshisawa. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Joshisawa, heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij in de volgende vijf pun ten het Japansche standpunt en de door Japan te volgen gedragslijn nogmaals uiteen zet: 1. Japan is niet voornemens uit den Vol kenbond te treden, want door zijn aanwezig heid te Genève kan het overijlde handelingen voorkomen. Japan is trotsch op zijn werk in den Volkenbond en de jongste gebeurtenissen hebben Japan's eerbied voor de wijsheid van den Volkenbondsraad slechts vermeerderd. 2. Japan is niet voornemens zich te ont trekken aan de verplichtingen van het Voi- kenbondspact of het Negen Mogendheden Verdrag. 3. Japan is niet voornemens, het Chi- neeschJapansche gebied ten Zuiden van den Grooten Muur blijvend bezet te houden of gedeelten van Mantsjoerije bij Japan in te lijven. 4. Japan wil geen afstand doen van de overgeleverde vriendschap met Amerika en Engeland, die een belangrijk deel van zijn buitenlandsche politiek vormt. Niet slechts sentimenten, doch ook noodzakelijkheden no pen Japan tot handhaving der vriendschap pelijke betrekkingen met deze staten. 5. Japan overweegt geen stappen tegen Sovjet-Rusland, tegen den Chineeschen Oos- ter Spoorweg of tegen eenigen anderen spoorweg, waarbij buitenlandsche mogend heden geïnteresseerd zijn. Het Japansche offensief mislukt? Hedenmorgen tegen 10 uur plaatselijke tijd kwam hét bij Tazang tot een heftig ge vecht van man tegen man, waarvan het re sultaat nog niet bekend is. Ook ten Noorden van Kiangwan vonden hevige gevechten plaats om het dorp Miatsjoeng, waarbij de Japanners ernstige verliezen hebben geleden Een bericht van het officiëele Chineesche Tel. agentschap verklaart, dat het Japansche of fensief op alle fronten volledig is mislukt. De Chineezen zijn overal overgegaan tot een tegen aanval en hebben de meeste stellin gen, die tijdelijk in Japansche handen waren terug veroverd. Versterking geëischt van de Japansche troepen. De naar Tokio teruggekeerde admiraal Toetsoegoe, die de leiding had van de Japan sche troepen transporten naar Shanghai deelde mede, dat de toestand in China zich zoodanig heeft toegespitst, dat het Japansche prestige daarbij op het spel staat en dat het voor Japan uiterst moeilijk zal zijn eenig be middelingsvoorstel te aanvaarden, waaruit twijfel zou kunnen blijken aan de volledige overmacht van het Japansche leger. De ad miraal adviseerde derhalve dringend ter stond nieuwe troepen-transporten naar Chi na te zenden. Het Japansche kabinet houdt vandaag een dringende zitting, teneinde het zenden van nieuwe troepen te overwegen. Men geeft toe, dat de Japansche operaties niet het succes hebben, dat men verwachtte. En dat de voortgang der Japansche troepen bij Shanghai niet snel genoeg gaat. De Chi neezen krijgen hierdoor gelegenheid hun eigen troepen te versterken wat zoo mogelijk voorkomen moet worden. MINISTER DIETRICH OVER DE REORGANISATIE DER DUITSCHE BANKEN. De Rijksministe van financiën, Dietrich, heeft gisteren nog eens de Julicrisis van 1931 besproken. Het is de eerste maal in de geschiedenis van het economische leven, dat kapitaal in dezen omvang onttrokken is aan 'n volksge meenschap en dat de afzonderlijke crediteu ren zich niet beperkt hebben tot het terug vragen hunner credieten van de afzonderlij ke instellingen, doch dat zij deze opvraging dezer credieten hebben uitgebreid tot het ge heele banksysteem. Het is en was van ouds her een erkend principe dat een plotselinge terugvraging van credietbedragen op groo ten schaal door geen enkele bankonderne ming kan worden doorstaan In het bizonder moest deze terugvraging op Duitschland te rug slaan. De gelden welke in afwachting van latere consolideering grootendeels met voorkennis der crediteuren in het bedrijfsle ven waren uitgezet en op langen termijn wer den aangewend, werden abrupt terugge vraagd zonder dat Duitschland een rustige, geleidelijke afwikkeling dezer credieten werd mogelijk gemaakt. De bankcrisis van Juli zou zeer zeker niet dezen omvang hebben bereikt, indien een langzame afwikkeling mogelijk zou zijn ge maakt. De minister besprak vervolgens het staken der betalingen door de Danatbank en de heropening der banken. Het is gelukt, al dus minister Dietrich, met het voorloopig ge reconstrueerde bankwezen tot nu toe te wer ken zonder dat opnieuw eenig ernstig gevaar naar voren is gekomen. Regeering en Rijks bank hebben de heropening der banken, het probleem deze definitief te reconstrueeren, niet uit het oog verloren. Een reorganisatie was evenwel niet eerder mogelijk dan dat de geheele verhouding nauwkeurig was bestu deerd. Dr. Dietrich besprak vervolgens de reorga nisatie van de Dresdener Bank. De Rijksbank heeft zich door bemiddeling van de Gouddiscontobank bereid verklaard mede te weren aan de consolideering van al le groote bankinstellingen. Te dien einde neemt de ouddiscontobank van de door het Rijk aan de Dresdener Bank ter beschikking gestelde aandeelen, 48 millioen R.M. over met een klein agio. Deze maatregel heeft voor alles ten doel het de Dresdener Bank gemak kelijk te maken de Danat-bank over te nemen. De reserven ten bedrage van 30 millioen M. worden door het Rijk ter beschikking gesteld in den vorm van beleenbare papieren. Boven dien zal nog een belangrijk crediet worden ter beschikking gesteld terwijl daarenboven 20 millioen M. zullen worden betaald ter schadeloosstelling van de employés, die bij de reorganisatie overcompleet zullen wor den. Het kapitaal der Dresdener Bank zal to taal 220 millioen M. bedragen. De reserve zal 30 millioen M bedragen, terwijl er voorts een stille reserve zal worden gevormd. De ^ieuwe onderneming zal de buitenland sche schulden van de Danatbank, waarvoor het Rijk garant blijft, overnemen. De banken zullen jaarlijks tot 8 pCt. divi dend kunnen uitkeeren. Van het dan restee- rende zal het Rijk 60 pCt. en de aandeelhou ders 40 pCt. ontvangen. Bij de Deutsche Bank neemt het Rijk geen risico op zich. De Compri-bank wordt door het Rijk en de Gouddiscontobank gereconstrueerd. Alles wat de gereconstrueerde banken ver loren hebben is afgeschreven. De regeering, aldus besloot dr. Dietrich, doet een beroep op alle betrokken kringen van het Volk, thans door kalmte en bezon nenheid en voor alles door het op normale wijze verrichten van geld- en credietaangele- genheden mede te werken aan het groote werk, het herstel van het Duitsche bankwe zen, als grondpijler van de saneering. Dr. Luther over de satie der banken. In aansluiting op de uiteenzetting van Rijksminister Dietrich verklaarde de presi dent van de Duitsche Rijksbank, dr. Luther, dat de toestand der Danatbank onder voort durende Rijksgarantie en met medewerking van trustees te verkrijgen, zeer groote moei lijkheden met zich brengt voor de zakelijke leiding. De fusie van Kommerz- Privatbank en Barmer Bankverein is door de Rijksbank evenmin als door de Rijksregeering ge- wenscht. De fusie is geheel volgens norma len weg voltrokken omdat de banken samen wilden gaan. De Rijksbank wil geen aan deelhoudster van de verschillende banken worden, doch voelt zich zoo lang verplicht hulp te bieden tot dat de particuliere kapi taalvorming in Duitschland zulks overbodig maakt. Een trustee met vergaande onafhankelijk heid zal het beheer voeren over de overgeno- aandeelen. Tussschen Rijksbank en RIJDAG 26 FEBRUARI, 8 uur, in do Handelsschool LEZING door Dr. W. G. N. v. d. SLEEN. f 0.25, f 0.50 of f 1.(naar keuze). 8W Neemt nu reeds Uw kaarten aan do Leeszaal. reorgani- het tijdstip voor de nieuwe verkiezingen niet worden vastgesteld. De eerste taak van Tardieu zal zijn de Fransche dele gatie naar Genève door den president der republiek te doen bevestigen. Tar dieu heeft besluiten, den afgetreden ministers Dumont en Dumesnil te ver zoeken, opnieuw in de delegatie zitting te nemen. Zooals reeds gemeld is, zal Tardieu zich Woensdag naar Genève begeven, teneinde persoonlijk het Fran sche standpunt tegenover de Duitsche voorstellen te kunnen uiteen zetten. DE BIERSTAKING IN DUITSCHLAND. De vertegenwoordigers van het cafébedrijf hebben gisteren nogmaals onderhandeld met den rijkscommissaris voor prijscontrole. De ze onderhandelingen hebben niet tot over eenstemming geleid, zoodat Dinsdag weder om besprekingen zullen plaats vinden. Ver volgens zal de bond van caféhouders weer een bespreking voeren over den toestand. DE ROUWPLECHTIGHEDEN VOOR DEN KONING VAN SAKSEN. Twee dooden. Bij de rouwplechtigheden voor den koning van Saksen zijn heden tengevolge van de groote drukte honderden personen buiten be wustzijn geraakt. Twee vrouwen, die bewus teloos weggedragen werden zijn later aan een beroerte overleden. men trustee zal de gouddiscontobank worden in geschakeld. HOUTZAAGFABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. Maandagmiddag ongeveer vijf uur is door tot nu toe onbekende oorzaak houtzaagsel ontploft in een fabriek welke aan de haven te Bremen is gelegen. Het dak vloog in de lucht, twee zijwanden van het gebouw wer den volkomen verwoest Aangezien de ont ploffing plaats had, op een tijdstip, dat het personeel de fabriek had verlaten, werd slechts een man ernstig gewond. HET TIJDSTIP DER FRANSCHE VERKIEZINGEN NOG NIET BEPAALD. De „Echo de Paris" meldt, dat de n'euwe regeeringsverklaring zal worden uitgewerkt in een kabinetszitting die gisteravond om zes uur zou worden ge houden. Het belangrijkste deel der ver klaring zal waarschijnlijk betrekking hebben op de buitenlandsche politiek en op het ontwapeningsvraagstuk. Zoolang de begrooting niat is afgehandeld, zal HET CONFLICT IN DE S. D. A. P. De afdeeling Gouda tegen het royement De Kadt c.s. De afdeeling Gouda der s. d. a. p„ bijeen in een druk bezochte vergadering ter behan deling van de congres-voorstellen, heeft na kennisneming van het voorstel van de afdee ling Haarlem der S. D. A. P. om partijgenoo ten J. de Kadt c.s. te royeeren, in den meest absoluten zin de houding van de voorstellers tot dit royement afgekeurd op grond van het feit, dat hiermede wordt vooruitgeloopen op de resolutie van het Partijbestuur en het af sluiten van de mogelijkheid dat de partijge nooten De Kadt c.s. zich kunnen verdedigen en 'n beroep hebben op het Congres. Aan 't Partijbestuur werd verzocht het eventueele royementsbesluit van de afdeeling Haarlem te schorsen en de voor royement voorgedra gen partijgenooten gelegenheid te geven, zich op het Congres tegen het royement te verdedi gen. HET KORTINGSWETJE. De vereeniging van Ned. Ge meenten heeft bezwaren tegen de ingediende amendementen. De Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten heeft aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres gericht inzake het wetsontwerp tot tijdelijke korting op de uit- keeringen uit het gemeentefonds, zulks naar aanleiding van de op dat ontwerp ingediende amendementen van de heeren van Vuuren, Rutgers van Rozenburg en Suring. In dit adres wijst het bestuur dier vereeniging erop, dat deze amendementen het door de regeering voorgestelde wetsontwerp geheel van karak ter doen veranderen. Immers het aanknoo- pingspunt met de salarissen van het ge- meentepersoneel wordt in de amendementen geheel losgelaten. Er wordt voorts op gewe zen, dat gegevens hebben doen zien, dat de korting volgens de amendementen van de heeren van Vuuren en Rutgere van Rozen burg vooral voor de kleine gemeenten veel grooter zal zijn, in ve'e gevallen zelfs vijf tot tienmaal zoo groot als de korting volgens het regeeringsontwerp. Het subamendement van den heer Suring heft deze bezwaren niet voldoende mate op. in DE MALVERSATIES BIJ HET LIMBURGSCHE GROENE KRUIS. Door de justitie is thans een onderzoek in gesteld naar de malversaties, welke hebben plaats gehad bij het Limburgsche Groene Kruis Thans staat reeds vast, dat voor een bedrag van bijna 10.000 is verduisterd door den secretaris-penningmeester, die de wijk ge nomen heeft, terwijl men zijn verblijfplaats op het oogenblik niet kent. De verduisterin gen moeten reeds ziin begonnen in 1920.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1