DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het Jtademeni SjogeÜiksch OmczicfU ^Buitenhuid ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Ulo. 46 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.30. Losse nummers 3 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten -abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. \YOK:\§I>AG '44 FKBKI AHI 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADËMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 23 Febr. 1932. Bij de opening der vergadering van de Tweede Kamer op heden, diende de heer Albarda (s. d. a. p.) het verzoek in om Kn interpellatie te houden over de zending van een oorlogsschip naar Sjanghai. Op dit verzoek zal Donderdag beslist worden. De heer Albarda sprak de hoop uit, dat de in terpellatie liefst ook op dien dag zou wor den gehouden. Toen de voorzitter de behandeling van het Kortingswetje hierna weer aan de orde stel de kwam tevens ter tafel een voorstel van de vrijzinnige kamerfractie om het ontwerp mèt de intusschen ingediende amendementen naar de afdeelingen terug te zenden. De heer Knotten belt lichtte dit voorstel toe. Het vond heftige bestrijding van de heeren VandenTempel (s.d.a.p.), Schok- k i ng (ch.) en Marchant (v.d.), ge steund door de heeren De W i 1 d e (ar.) en Heemskerk (a.r.). Tenslotte werd het met 48 tegen 45 stem men verworpen. Hierop werd overge gaan tot behandeling van art. 1 met daarop ingediende amendementen. De heer Van Vuuren .(r.k.) verdedig de het door hem met den heer Rutgers van Rozenburg ingediende amendement, waarbij de korting niet geschieden zal in verband met de salarissen, doch over de geheele linie 6 percent van het gemeentefonds zal bedra gen. Spr. hoopte, dat minister De Geer het amendement in welwillende overweging zou nemen. De heer S u r i n g (r.k.) verdedigde een sub-amendement om bij de korting geen reke ning te houden met het aantal opcenten, dat een gemeente heft van de gemeentefondsbe lasting. Een heffing van meer dan 40 op centen bevrijdt van de voorgedragen korting en dit acht de heer Suring onbillijk. Eerst als een gemeente meer dan 80 opcenten heft, be staat er reden tot vrijstelling. De heer S m e e n k (a.r.) lichtte een sub amendement toe om, als een gemeente slechts rond kan komen door ten minste 40 opcen ten te heffen, er vrijstelling van korting aan te verkenen. Bovendien wilde hij van een weigering van den minister om deze gunst aan een gemeente te verkenen, beroep bij de Kroon openstellen. De heer F 1 e s k e n s (r.k.) verklaarde zich tegen elke wijziging van het regeerings- voorstel behoudens zijn sympathie voor het sub-amendement-Suring. De heer Van de Tempel (s.d.a.p.) betoogde, dat het amendement-Van Vuuren het regeeringsontwerp zou denatureeren. De door de regeering voorgedragen regeling toch heeft geen bezuiniging ten doel, wel slechts de lagere besturen dwingen tot inkor ting van de tot nog toe toegekende salaris sen. Maar dat denkbeeld wordt door het amendement-Van Vuuren geheel losgelaten Spr. wees op het reusachtig verschil van voorstel en amendement ter zake van de uit- keering. De door den heer Van Vuuren ver dedigde korting is voor Amsterdam moor dend, maar ook voor kleine gemeenten on draaglijk. Spr. gaf een reeks van voorbeelden op dit punt. Vervolgens zette hij uiteen, dat de ontworpen regeling de gemeente er toe zal brengen, het aantal opcenten op te drijven Ook de sub-amendementen hadden zijn sym pathie niet. Ten slotte drong hij bij de regee ring er op aan het ontwerp in te trekken ten einde met een betere regeling te komen De heer Bakker (c-hl) ontpopte zich als een overtuigd tegenstander van het amen dement-Van Vuuren zoowel als van de beide sub-amendementen, in het bijzonder met het oog op het platteland. Zouden de heeren Van Vuuren en Rutgers niet hun amendement wil len intrekken. De heer De Wilde (a.r.) bestreed het amendement-Smeenk. Het amendement-Van Vuuren achtte hij verkieselijker dan het re geeringsontwerp, wegens het principieele verschil tusschen beide. De regeering wil een aanval doen op de gemeentelijke autonomie Het amendement-Van Vuuren aangevuld met het sub-amendement-Suring, wil de staats kas bevoordeelen. Hij gevoelde eenige nei ging daarvoor te stemmen, maar wil nadere inlichtingen van minister De Geer afwach ten. Daartoe stelde hij enkele vragen. De heer Marchant (v.dgevoelde nog minder voor het amendement-Van Vuu ren dan voor het regeeringsvoorstel. Zij be wijzen de onkunde der voorstellers, maar moeten wij er mede instemmen wanneer zij bet regeeringsvoorstel niet lusten? Spr. protesteerde in verband hiermede te gen de legende, dat de gemeenten met geld zouden smijten. Dat doet zelfs Den Haag niet! Ook de gemeenten zitten krap in het geld. Meent de regeering, dat ze te hoog leven, dan heeft de minister van binnenland- sche zaken tot plicht Gedep. Staten te ver manen tot scherper toezicht op de gemeente- oegrootingen. Over het sub-amendement Smeenk was de heer Marchant niet uitge sproken! Zijn fractiegenoot Heemskerk had moeten verhinderen dat hij dit indiende! Wanneer het rijk kort op de uitkeering aan de gemeenten is dit feitelijk een verplaatsing *a verhooging van druk voor de gemeenten De heer S m e e n k (a.r.) verdedigde het stelsel van zijn sub-amendement, dat in de practijk zeer zal meevallen. De heer Rutgers v. Rozenburg (c.h.) verdedigde tegenover den heer Mar chant nog nader het door hem met den heer Van Vuuren ingediende amendement. Ook te genover anderer critiek handhaafde hij de juistheid van de door hem voorgedragen re geling. Hierop was de minister van finan ciën de heer De G e e r aan het woord. Hij bevestigde het vermoeden van den heer De Wilde, dat de uitkeering uit de gemeente fondsbelasting omstreeks 100 millioen zal bedragen. Daaruit valt de financieele betee- kenis van het ontwerp af te leiden. De voor gedragen regeling strookt met de regeling in de wet van de financieele verhouding. Uitvoerig zette spr. uiteen het verschil tus schen het ontwerp en de amendementen. In het algemeen had hij echter geen overwegend bezwaar tegen een korting van 6 pet. op de uitkeering in plaats van 3 pet. korting op de jaarwedden. Hij verklaarde het amende ment-Van Vuuren dan ook niet onaanneme lijk, ook al heeft hij bezwaar tegen de onthef fing van de korting wanneer de opcenten bo ven de 80 zijn gestegen. Het sub-amendement-Smeenk achtte spr. in dien zin een verbetering van het amende ment-Van Vuuren omdat daarin beter reke ning wordt gehouden met de werkelijkheid. Dat is gezonder dan bij de verleening van kasvoorschotten voorwaarden te stellen om trent salarieering enz. Ook het amendement-Suring wees spr. niet volstrekt af. Spr. drong er ten slotte op aan niet alles wat is voorgedragen af te wij zen. Met gemeen overleg moeten we tot een positief resultaat komen. De toestand eischt dit. Na eenige replieken werd tot stemming overgegaan. Het sub-amendement-Suring werd aange nomen met 77 tegen 13 stemmen, doch het amendement-Van Vuuren, waarmede het ver band hield, werd verworpen met 44 tegen 36 stemmen en daarop werd het eerste artikel van het regeeringsvoorstel onveranderd goedgekeurd met 48 tegen 42 stemmen even als ten slotte het geheele wetsontwerp. In den aanvang der vergadering was mr. J. H. Schepel op de gebruikelijke wijze ge ïnstalleerd als commies-grififer. Vandaag afdeelingsonderzoek, morgen begrooting van Suriname voor 1932. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. o Tardieu stelt zijn ministers aan de Kamer en Senaat voor. o Groot tumult tijdens de debatten. O Gistermiddag heeft het kabinet-Tardieu zich aan de Kamer en aan den Senaat voor gesteld en zooals te doen gebruikelijk, las Tardieu een regeeringsverklaring voor, welke in hoofdzaak betrekking had op de buiten- landsche politiek. Nadat er in het kort op was gewezen, dat de nieuwe regeering slechis een beperkte taak heeft, werd het herstel- en ontwapenings probleem behandeld. Tardieu verklaarde: De Fransche these in de ontwapeningskwestie beperkt zich tot de bestaande verdragen, welke zekere wijzigingen toestaan, welke evenwel niet door de onderteekenaars mogen worden geringschat. Het Fransche ontwapeningsvoorstel, dat te Genève ter tafel is gebracht, heeft ten doel den Volkenbond te versterken door het vor men van een internationale strijdmacht. E)e Fransche regeering is de eenige, welke tot nu toe een direct te verwezenlijken plan bij den Volkenbond heeft ingediend. De aanneming van dit plan zou een directe vermindering der legeruitgaven mogelijk maken. Frankrijk heeft er bovendien recht op er aan te herinneren, dat het zijn legereffectief reeds sterk heeft in gekrompen en den diensttijd heeft vermin derd. Tardieu besprak in het kort de binnenland- sche politiek en wees op de noodzakelijkheid de begrooting zoo spoedig mogelijk af te handelen. Hij verklaarde voorts, dat de re geering zich niet zal mengen in den strijd om de kieswethervorming. De vaststelling van den verkiezingsdatum is een recht dat de re geering heeft, waarbij zij zich zal laten lei den door de belangen van het land. Direct na het voorlezen der regeerings verklaring werd een aanvang gemaakt met de algemeene debatten hierover. o Bij die debatten har. de radicaal socialis tische afgevaardigde Bergery nog al wat te zeggen. Hij keerde zich vooral tegen het Fransche voorstel, gedaan te Genève, hetgeen hij uitvoerig motiveerde. Volgens hem waren de Fransche ontwapeningsvoorstellen geheel ontoereikend. Tardieu heeft bovendien verzuimd er den nadruk op te leggen, dat met het scheppen van een internationale strijdkracht de natio nale legers moeten verdwijnen. De kwestie der scheidsrechterlijke behandelbaarheid in het kader der verdragen is voor het grootste gedeelte der Europeesche staten onaanneme lijk. De scheidsrechterlijke behandelbaarheid moet veeleer boven de verdragen staan, daar geen verdrag voor de eeuwigheid is ge schapen. Met betrekking tot de onmiddellijke effecten vormt het Fransche plan een weige ring van ontwapening. En met betrekking tot de toekomst blijkt het onvoldoende. Na het einde der algemeene debatten wees de eerste minister, Tardieu, de aanvallen op de samenstelling van zijn regeering af. De vorming van het ministerie voor nationale verdediging is in overeenstemming met een verlangen, dat reeds geruimen tijd geuit is door militaire kringen en ook door het parle ment. Tardieu sprak vervolgens nogmaals kort over het herstelprobleenwaarbij hij zeide, dat er dingen zijn, die men niet gaarne begint, aangezien men niet weet, waar zij zullen eindigen. Spr. betreurde het op de be zwaren van afgevaardigde Bergery niet in al le uitvoerigheid te kunnen ingaan. De daartoe noodzakelijke verklaringen zal hij in Genève zelve afleggen. De stelling van Bergery, aldus Tardieu, met nadrukkelijke stem, is echter gevaarlijk, aangezien zij de scheidsrechter lijke behandelbaarheid boven de verdragen stelt en men dan het einde niet meer kan zien Wanneer wij op het oogenblik den vrijen loop zouden laten aan de opvattingen der verschil lende landen opvattingen, die deels een avontuurlijk karakter dragen zouden wij op een goeden dag misschien gedwongen zijn tot maatregelen, die wij niet moesten toe passen. Te Genève is Frankrijk het eenige land geweest, dat zich bereid verklaard heeft reeds voor het komende jaar een bewape ningsbeperking door te voeren. Frankrijk kan echter nog geen concrete-ontwapeningsvoor stellen ter tafel brengen, want eerst dan, wanneer ieder land het materiaal heeft be kend gemaakt, dat het bereid is om onder de bevelen van den Volkenbond te stellen, zal men de sterkte van den Volkenbond kunnen schatten en de bewapeningsbeperkingen kun nen vaststellen. Deze houding van Frankrijk verklaart ook de obstructiemanoeuvres van zekere staten en hunne pacifistische dema gogie. In aansluiting op de redevoering van Tar dieu werd het woord gevoerd door Herriot o Geheel onverwacht ontstond in het verder verloop van de kamerzitting een tumult, ge lijk dit slechts zelden in de geschiedenis van het Fransche parlementarisme is voorgeko men. Toen Leon Blum in zijn redevoering tegen de regeering sprak, riep men den recht- schen afgevaardigde generaal Saint Juste toe, dat hij een agent was van Duitschland. Hier op stormden de socialisten en masse op de rechterzijde af. In het geheele kamergebouw weerklonken de alarmklokken, van alie kanten stroomden de kamerdienaars toe. Alle tri bunes, met inbegrip van de perstribunes, wer den ontruimd. In de zittingszaal speelden zich intusschen woeste vechtpartijen af. De president en de leden der regeering ver lieten hun banken, terwijl de kamerdienaars onder onbeschrijfelijk rumoer trachtten de vechtende partijen te scheiden. De zitting werd voorloopig opgeheven. o Na het buitengewoon hevige tumult, dat bijna 20 minuten duurde, had als eerste de socialist Grumbach het woord gevoerd om zich te vei antwoorden tegen de houding van generaal Saint Juste. Grumbach verklaarde o.a., dat met gelijke middelen ook de ver moording van Jaures was georganiseerd. In aansluiting op Grumbach zette Blum zijn redevoering voort om de houding var. zijn partij bij de stemming te rechtvaardigen Blum verklaarde, dat de regeering nog nooit zoo reactionnair geweest was als juist thans Ook Herriot vóór hem had betreurd, dat de vorming van een nationale regeeringscoalitie door de houding van de rechterzijde onmoge lijk was gemaakt. Franklin Bouillon poogde de regeering en de oppositie tegen elkaar uit te spelen, doch werd door den premier te recht gezet die er op wees, dat hij het recht niet had de kamer lessen te geven. Toen kwam de stemming en de nieuwe regeering-Tardieu behaalde met 309 tegen 262 stemmen de overwinning. Zoodat Frankrijk althans voor eenigen tijd weer een nieuwe regeering heeft, die echter even zwak staat als de vorige! DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Verdubbeling der Japansche troepen te Sjanghai. De Japansche regeering heeft besloten het aantal troepen te Sjanghai te verdubbelen. De strijd om Sjanghai. Naar uit Sjanghai gemeld wordt worden de operaties op het Kiangwan-front voortge zet met geschut, machinegeweren en bom menwerpers. De successen der Japanners zijn echter onbeduidend. Zij zijn er niet in geslaagd de Chineezen uit Kiangwan te ver drijven. In Tsjapei hebben slechts schermut selingen plaats. Men verwacht, dat de Chi neezen hun offensief zullen iszetten vanuit de voorstad van Sjanghai, Poetoen. Amerikaansch vlieger in dienst der Chinezen. Door Japanners gedwongen te dalen. Naar verluidt blijkt de piloot, die Maan dag door drie Japansche vliegtuigen boven Soochow gedwongen werd te dalen, de Ame rikaan Robert Short te zijn. Kotani, de J[a- pansche piloot, die tijdens deze luchtstrijd werd gewond, is aan de bekomen kwetsuren overleden. Strafexpeditie in Mantsjoerije. Officieel wordt medegedeeld, dat heden een strafexpeditie zal worden ingezet tegen de Chineesche troepen van generaal Ting Tsjao in Mantsjoerije, die op verschillende plaatsen langs den Oostelijken sector van den Oost-Chineeschen spoorweg plunderen en de levens en eigendommen der Japanners en Koreanen ernstig in gevaar brengen. De Japansche aanval van gisteren mislukt. Ondanks den stroomenden regen, hebben de Japansche troepen hedenmorgen vroeg een nieuwen aanval gedaan op de Chineesche stellingen tusschen Kiangwan en Tazang, ten einde te trachten, de Chineesche bezet ting van Kiangwan van haar hoofdmacht af te snijden. De Japanners zijn echter met krachtig mitrailleurvuur ontvangen en terug geslagen, waarna de Chineezen een tegen aanval deden, die den linkervleugel van het Japansche front ernstig in gevaar bracht. Ook de rechtervleugel van de Japansche linie loopt gevaar door de Chineesche troepen te worden doorbroken. De Chineezen hebben in den loop van den nacht het bombardement geopend op de Japansche stellingen nabij Tsjapei en tegen den morgen nam de activi teit van het Chineesche geschut nog toe. De Japanners deelen officieel mee, dat zij giste ren 60 dooden en in de afgeloopen drie da gen in totaal 300 man hebben verloren. Gis ter kwamen 340 gewonden van de 88ste Chi neesche divisie in de internationale nederzet ting aan. Het Japansche hoofdkwartier geeft in zijn communiqué toe, dat de aanval van gisteren op Kiangwan en Tazang is mislukt. In de overige frontsectoren, bleef de toestand tot hedenmorgenover anderd De Chineezen zijn nog steeds in het bezit van de Woesoeng- forten aan den Noordelijken oever van het Woesoengkanaal. Het dorp Tazang is slechts een groote puinhoop. De Japansche versterkingen te Sjanghai (joor het kabinet goed gekeurd. Het Japansche kabinet heeft gister zijn goedkeuring verleend aan het zenden van nieuwe versterkingen naar Sjanghai. In de zelfde kabinetszitting werd de Japansche antwoord-nota aan den Volkenbond, welker inhoud reeds in groote trekken bekend was, definitief geformuleerd. De nota wijst erop, dat China niet kan worden beschouwd als een geordende staat in den zin van het Vol- kenbonds statuut. Het feit, dat de Chineesche regeering slechts een deel van het Chinee sche gebied werkelijk beheerd, mag bij toe passing van het Volkenbonds statuut op Chi neesche aangelegenheden niet uit het oog worden verloren. Kiangwan door de Japanners bezet Te Londen is bericht ontvangen, dat de Japanners er hedenmorgen in geslaagd zou den zijn, Kiangwan te bezetten en dat zij op Tazang aanrukken. NATURALISATIE VAN HITLER. Naar thans bekend wordt zal de natura lisatie van Adolf Hitier aldus geschieden, dat men hem zal benoemen tot ambtenaar van het Brunswyksche gezantschap te Ber lijn en hem bizondere opdrachten voor de Brunswyksche regeering zal geven. Door hem te verbinden aan het Brunswyk sche gezantschap zou Hitier automatisch Duitsch onderdaan worden De benoeming zal afkomen zoodra Adolf Hitier hierin zal toestemmen. De Duitsche Nationalen geen be zwaar. Nader verluidt, dat reeds Maandag tus schen de Duitsch Nationalen en de nat.- soc. de bespreking heeft plaats gevonden over de naturalisatie van Hitier. In deze be spreking hebben de Duitsch Nationalen ver klaard, dat zij geen principieele bezwaren hebben tegen de naturalisatie van Hitier. De Duitsch Nationalen hebben hun toestemming evenwel afhankelijk gesteld van de voor waarden dat de benoeming tot Brunswyksch ambtenaar geen schijnbenoeming mag zijn, maar dat zij er op staan dat Hitier zijn functie ook actief uitoefenen zal. De kwestie waarschijnlijk binnen twee dagen beslist. Naar nader wordt vernomen, hoopt men in nationaal-socialistische kringen de kwestie- der nationaliteit van Adolf Hitier binnen een of twee dagen definitief te hebben opgelost. De weg via een professoraat zou niet geko zen worden. Daarentegen is een ambtelijke functie overwogen op grond waarvan Hitier tegelijkertijd ook benoemd zou kunnen wor den tot gevolmachtigde in den Rijksraad Hitier geen professor. Naar aanleiding van het persbericht, dat Hitier voorgedragen zou zijn voor een pro fessoraat aan de Technische Hoogeschool te Brunswyk, wordt van toonaangevende nat.- soc. zijde verklaard, dat dit bericht niet in overeenstemming is met de feiten. Er zijn geen stappen ondernomen aldus wordt verze kerd, Hitier een professoraat te verleenen. DE SPAANSCHE MIJNWERKERS WORDEN RADICAAL. De mijnwerkers van het kolenbekken in Asturie hebben met 10.000 stemmen meerder heid besloten zich aan te sluiten bij de inter nationale. Zij eischen van de regeering werkloozen- steun, ouderdomsrente en het recht op me dezeggenschap in de bedrijven. MUITERIJ OP EEN DUITSCH SCHIP. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de „Siërra Cordoba" van den Bremer Lloyd, aan boord waarvan een muiterij zou zijn uit gebroken, te Santos is binnengeloopen. De politie arresteerde eenige leden der beman ning en passagiers, o.m. de leider der muite rij, den Spanjaard Leopold Lorane. Er is nog niets naders bekend. De „Siërra Morena" van de zelfde maat schappij moest wegens mist vlak voor San tos voor anker gaan. Het schip liep daarbij aan den grond en werd Dinsdag licht be schadigd te Santos binnengesleept. GOUD TOT EEN BEDRAG VAN 8 MILLIOEN FRANKEN IN ZEE GEVALLEN. Naar uit Cherbourg wordt getelegrafeerd, zijn bij het lossen van een goudtransport ter waarde van 600 milioen franken, vier baren in zee gevallen, hetgeen een verlies van on geveer 8 millioen franken beteekent. De dui kers van het havenbestuur kregen opdracht het goud te zoeken en na groote moeilijkhe den slaagden zij er in, de kostbare schat op het droge te brengen. LICHTSTAKING IN HAMBURG. Tijdens een massavergadering van Ham- burgsche winkeliers, waaraan vertegenwoor digers van alle middenstandsvereenigingen en -bonden deelnamen, is gisteravond beslo ten om vanaf Donderdag a.s. over te gaan tof een lichtstaking, aangezien de tarieven vooi stroom te nadeelig zijn. Onder de organisaties, die zich voor deel neming aan de lichtstaking verklaarden be vinden zich o.a. de bond van bioscopen, en de warenhuizen. Het voornemen bestaat de lichtstaking al dus te voeren, dat iedere buitenverlichting achterwege zal blijven De etalages zullen Donderdag heelemaal niet en daarna slechts tot 7 uur des avonds met ongeveer een kwarl van de gewone sterkte verlicht worden. De binnenverlichting zal zooveel mogelijk tof ongeveer een kwart van de gebruikelijke sterkte worden beperkt. ONGEREGENDHEDEN IN BRISTOL Botsingen tuschen werkloozen en politie. Te Bris'tol is het gister tot ernstige onge regeldheden gekomen, toen 6000 werkloozen in een heftige botsing kwamen met de politie op den ouden markt. Dertig personen, waar onder een politie-agent en een vrouw werden licht gewond. De eerste botsing had plaats nabij Kingsleyhall, waar de politie de gewel dige betooging niet wilde doorlaten naar het raadhuis, waar de gemeenteraad zitting hield. VERLAGING AMBTENAARS SALARISSEN IN CANADA. Een resolutie, waarbij de onlangs door de» eersten minister gedane aankondiging wordt verwekelijkt, is gisteren in het Canadeesche Lagerhuis ingediend. De resolutie strekt tot het verlagen van de ambtenaarssalarissen met 10 De salarissen beneden de 1200 dollars zullen gekort worden met slechts 5 %- VADER EN ZUSTER VERMOORD. Te Neuenstadt in Noord-Zwitserland heeft Charles Schenck na een hevige woordentwist zijn oudste zuster en zijn vader neergescho ten. Met nog 3 schoten verwondde hij zijn broer. De moordenaar kon gearresteerd wor den. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h- HERMS. COSTER ZOON

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1