DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ^Buitenland 134e Jaargang. fijOtydiiksch Qwizkht rumoerige rijksdagdagen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels./ 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. JÜo. 4J Directeur: C. KRAK. DO.\l)EKDi(j 25 FEHKI AHI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Be rijksdag na langen tijd weer bijeen. Heftige tooneeien en schorsingen der zitting. Dinsdag is de Duitsche rijksdag weer ge opend, nadat een maandenlange vacantie de afgevaardigden thuis had gehouden. Er was het spreekt vanzelf een bui tengewoon groote belangstelling voor deze zitting en ook de Nazi's, die indertijd ver klaard hadden, niet meer op den rijksdag te zullen komen, zoolang deze regeering aan 't bewind was, waren van dit standpunt te ruggekomen. 't Gevolg daarvan was, dat al le zetels bezet waren, terwijl de publieke be- langsteling ook al zeer groot te noemen was. 't Begin van de zitting was kalm, maar deze kalmte verdween, toen dr. Goebbels zijn rede hield. Dr. Goebbels richtte n.1. eenige directe aanvallen tot de socialisten, en dat was blijkbaar het sein tot een geweldig tu mult, dat weldra op een orkaan geleek. Dr. Goebbels beschuldigde dè socialisten van landverraad en verklaarde, dat hij een offi cieel stuk van het soc.-dem. partijbestuur be zat, waarin o.m. verklaard, dat landverraad onder bepaalde omstandigheden geoorloofd was. Van dat oogenblik af was Goebbels, naar de Hbld.-correspondent schrijft, niet meer te verstaan en kwam de socialistische president Loebe met zijn eigen joelende en schreeu wende fractie in conflict, zoodat ten slotte de rede van Goebbels moest worden afge broken omdat de zitting een half uur bleek te moeten worden geschorst. Bij de heropening der zitting bleek het se niorenconvent te hebben besloten dr. Goeb bels wegens beleedigende uitdrukkingen voor den verderen dag van de zitting uit te slui ten, waarop Hitiers vertegenwoordiger te Berlijn onder luid heilgeroep van zijn frac tie de zaal verliet. Sprekers van andere fracties, o.a. van de soc.-dem.. protesteerden heftig tegen de nat.- soc. beschuldigingen. De belangstelling zak te echter spoedig en om 7 uur 's avonds werd bij een volkomen rustige stemming de zitting tot Woensdag verdaagd. o Ook deze dag bracht veel kabaal. Onder brekingen der debatten, heftige interrupties, al of niet met de zaak betrekking hebbende, waren aan de orde en duidelijk bleek, dat de ze rijksdagbijeenkomst misbruikt werd (en wordt!) en alleen door de politieke partijen gebruikt wordt als eerste propaganda voor de a.s. presidentsverkiezingen. Een belangwekkende rede hield de Duitsch- nationale afgevaardigde von Freytag Lo- ringhofen over het Memel-conflict. Hij begon met te verklaren, dat hoe vernietigend het huidig systeem op het gebied van binnen- en buitenlandsche politiek ook gewerkt heeft, het in de eerste plaats bestreden moet wor den met het oog op zijn buitenlandsche poli tiek. Deze vormt een keten van misgrepen en nederlagen. In de kwestie der Tol-unie is al leen dr. Curtius het bosch ingestuurd, hoe wel de rijkskanselier voor deze actie op zijn minst gelijke verantwoordelijheid moet dra gen. Bij de Hoover-actie heeft Bruening de Fransche sabotage niet alleen geen tegen stand geboden, doch Frankrijks isoleering zelfs ter zijde gesteld en hiermede Hoover voor het hoofd gestooten. De Memelputsch is een vuistslag in het gezicht van Duitsch- land. De aanklacht te Geneve is volkomen mislukt. Het is een geheel ondenkbare toe stand Duitschers in het Memelland weerloos uit te leveren aan de heerschappij van vreem den. Het meest dreigende is evenwel de hou ding ten opzichte van Polen. Doch ook een wapenloos Duitschland zal het zich niet la ten welgevalen dat Poolsche benden Duitsch land binnenvallen. De eerste eisch voor een krachtigen tegenstand is de vorming eener nationale regeering. Ook de a.s. verkiezings strijd geldt het Novembersysteem. Het is de tragische schuld van Hindenburg dat hij dit systeem heeft gesteund en bereid is het ver der te steunen. In het verder verloop van de Rijksdagde batten nam Dr. Bredt het woord namens de Economische Partij. Spr. verweet den D.- Nationalen woordvoerder dat hij in het ge heel niet was ingegaan op de kern der din gen. Aan den huidigen nood zijn noch de re geering noch het kapitalistische economische systeem schuld. Dezelfde kringen uit het be drijfsleven die steeds weer hulp van de re geering eischen, bestrijden haar voortdurend bpr. had moeite zich boven de interrupties der rechterzijde uit verstaanbaar te maken Hij verklaarde ten slotte dat de Economische 1 artij slechts haar geweten volgt, indien zij °°k thans nog eens voor de regeering stemt. Bij de redevoering van Dr. Weber (staats- Partij) moest de zitting worden geschorst ~r. Weber sprak van politieke moorddaden n verklaarde op een interruptie van nat.- oc- zijde, dat hij het betreurde dat een 16- jarige Hitier-„jongen" vermoord werd, doch merkte daarbij op, dat een 16-jarig jong mens!# niet aan des politieken strijd moet deelnemen. Overigens verklaarde spr., dat de nat.-soc. voorgegaan zijn op den weg der politieke moorden. Bij deze woorden ontstond aan de rechter zijde, in het bijzonder bij de nat.-soc., gewel dige verontrusting, welke minutenlang duur de. De nat.-soc stormden op het spreekge stoelte af, doch werden door afgevaardigde Strasser (nat.-soc.) tegengehouden. Voortdu rend werd geroepen: Aftreden. Wij hebben in den politieken strijd 240 dooden verloren. Aangezien het den president niet gelukte de orde te herstellen, schorste hij de zitting. Nadat de zitting heropend was, verklaar de de vice-president, dat hij dr. Weber ver zocht heeft de opmerking, welke aanleiding werd tot de schorsing van de zitting terug te nemen. Dr. Weber heeft geantwoord, dat hij zijn opmerking wil motiveeren en vervolgens op verzoek van den vice-president er van af gezien deze motiveering heden te geven. De nationaal socialistische afgevaardigde Rosenberg besprak de buitenlandsche poli tiek. Hij legde er daarbij den nadruk op, dat het fiasco der Rijksregeering in de Memel kwestie eveneens het gevolg is van het falen der buitenlandsche politiek. Tot het perso neel van het Duitsche gezantchap te Kowno bevonden zich 30 a 40 vreemdelingen, waaronder ook Littauers. (geroep rechts: hoort.) Spr. wendde zich vervolgens tegen Polen, welks minister van Buitenlandsche Zaken openlijk verklaard heeft, dat daar een geheel normaal „ontduitschingsproces" plaats heeft Tijdens de uiteenzettingen van Rosenberg kwam het opnieuw tot een incident. Allereerst eischte een lid der linkerzijde per interruptie een tolk, aangezien het Baltische dialect van Rosenberg niet te verstaan is. Hierop ant woordde Rosenberg: U kunt toch naar Gali- cie gaan om jiddisch te spreken. Er volgden hierop steeds meer interrupties, waarbij Rosenberg den communist Heuck het woord „Jude" toeriep. Rosenberg bood een anderen communist eenige oorvijgen aan. Communisten en nationaal socialisten drongen dreigend op rondom de sprekers tri bune. President Loebe wees Rosenberg er op, dat het woord „Jude" een onparlementaire uitdrukking is. Door bovendien een medelid oorvijgen aan te bieden heeft Rosenberg, al dus Loebe, zich dermate te buiten gegaan, dat hij hem het woord moet ontnemen. Het kabaal duurde nog eenige minuten voort zoodat de president de zitting ten tweeae male schorste. o Na een onderbreking van meer dan ander half uur werd de Rijksdagzitting heropend. President Loebe deelde mede, dat afge vaardigde Rosenberg (Nat.-soc.) zijn bedrei ging een lid dat geïnterrumpeerd had oor vijgen te zullen geven terug heeft genomen, nadat was vastgesteld, dat de beleedigende interruptie in het algemeen rumoer was on dergegaan en derhalve niet berispt is. De president berispte vervolgens den com munist, die geïnterrumpeerd had. Overigens verzocht hij in de toekomst alle beschimpin gen, beleediginegn en bedreigingen met de vuist, zooals herhaaldelijk door het presidium waren geconstateerd na te laten en steeds op de plaatsen te blijven ten einde den toestand door samenklittingen niet onnoodig te ver scherpen. Voorts deelde de president mede, dat hij de schorsing van afgevaardigde Sprenger intrekt, omdat de bestrafte ver zekerd heeft, dat hij de hand niet dreigend heeft opgeheven tegen den president. Hierna mocht afgevaardigde Rosenberg zijn redevoering vervolgen. Hij verklaarde o. m. nog, dat de minach ting waarmede het Duitsche Rijk van de zijde van Litthauen in het Memelland is bejegend, beschouwd moet worden als een symptoon van de algemeene geringe achting voor Duitschland in het buitenland als gevolg van een jarenlange verwaarloosde buiten landsche politiek. Rosenberg verklaarde voorts, dat nimmer iemand zoo besmeurd is als Hindenburg in het jaar 1925 door Cen trum en Sociaal Democratie. Het Centrum heeft verhinderd, dat de nationaal socialisten aan de regeering deelneemt. Het vormt een front met de sociaal democraten en moet der halve met haar ten gronde gaan. Indien dr. Bruening in deze Rijksdagzitting niet ten val zal worden gebracht, dan zal hij toch over enkele maanden zijn ontslagaanvragen in dienen bij den Rijkspresident. Deze Rijkspre sident zal Hitier heeten. De zitting wordt dan verdaagd tot heden middag 12 uur. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Amerika en het Japansch Chi- neesche conflict. Staatssecretaris Stimson heeft thans in een schrijven aan den voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenland sche Zaken, Borah, middellijk geant woord op de laatste Japansche nota van antwoord aan den Volkenbondsraad. Stimson verwijt Japan met opzet het Washingtonsche Negenmogendheden- verdrag te hebben geschonden. Hij eischt de handhaving der politiek van de open-deur in China omda* Amerika anders het Vlootverdrag van Washing ton nietig zal verklaren. Uitvoerig zet Stimson uiteen dat hot Negenmogendhedenverdrag van Was hington een der vele overeenkomsten en verdragen is, welke de verschillende mogendheden te Washington hebben aangegaan. Deze verdragen zijn van elkaar afhankelijk en aan elkaar ver want. Geen dezer verdragen kan gering schat worden zonder dat het geheeie evenwicht wordt gestoord. Het Negen- mogendheden verzekert alle mogend heden dezelfde perspectieven voor den Handel in het Verre Oosten en scha kelt tegelijkertijd een verrijking eener vreemde mogendheid ten koste van China uit. Het Kelloggpact introduceert een systeem van internationale wetgeving tot regeling van internationale geschil len langs vreedzamen weg volgens het pLincipe der gerechtigheid. De bescher ming van China tegen een aanval van punten af is een belangrijk punt in deze ontwikkeling geweest. De ontwape- ningspolitiék der Vereenigde Staten is gebaseerd op de achting voor het Negen- mogendhedenverdrag, het Kelloggpact en op het principe der opendeur politiek in China. De geringschatting voor een afzonder lijk verdrag tast derhalve het geheeie systeem der verdragen aan. De hand having der verdragen zou zeer zeker den huidigen gespannen toestand in het Verre Oosten hebben verhinderd. Ten slotte verwijst Stimson in zijn schrijven naar de nota der Vereenigde Staten d.d. 7 Januari en verklaart dat indien de mo gendheden ter wereld dezelfde houding in zouden nemen als de Vereenigde Sta ten, zij zouden toestemmen in de Ameri- kaansche waarschuwing. Japansch protest bij den Amerikaanschen consul. De Japansche consul te Sjanghai heeft bij den Amerikaanschen consul geprotesteerd wegens de deelneming van den Amerikaan Short aan de lucht gevechten. De Amerikaansche consul heeft daarop alle Amerikanen gewaar schuwd. Gelijk bekend is, heeft Short in het Chineesche kamp meegestreden en werd hij Dinsdag door de Japanners met zijn vliegtuig neergeschoten. Soetsjau gebombardeerd. Negen Japansche bommenwerpers hebben heden Soetsjau gebombardeerd. De bestorming van Kiang Wan nog niet bevestigd. Omtrent de gevechten bij Kiang Wan zijn tegenstrijdige berichten ontvangen. Het bericht volgens hetwelk de Japan ners Kiang Wan opnieuw bestormd zou den hebben, is tot nu toe nog niet be vestigd. Een feit is dat gister een nieuw Japansch offensief is ingezet na een voorbei eiding door de artillerie en de luchtmacht. De Japansche aanval zou evenwel zonder resultaat zijn gebleven. In een verklaring van het Japansche hoofdkwartier te Sjanghai worden alle berichten betreffende eenigen grooten Japanschen aanval op gister onjuist ge noemd. Italiaansche kruiser door Chi neesche granaat getroffen. Naar uit Sjanghai gemeld wordt is bij den hevigen artilleriestrijd van gister de Italiaansche kruiser „Lybia" door een Chineesche granaat getroffen. De krui ser werd licht beschadigd. Slechts met moeite kon de tot het uiterste opgewon den commandant er door zee-officieren van andere mogendheden van worden afgehouden an zijn kant het vuur te openen. Een Japansche aanval op Kiang Wan. De Chineezen niet verdreven. In tegenstelling met wat verwacht werd hebben de Japanners gister, ter wijl het sneeuwde, met behulp van tanks en gepantserde auto's een aanval ge daan op Kiang Wan, doch zij zijn er niet in geslaagd de Chineezen te verdrijven. Van Japansche zijde zelvo wordt tegen gesproken, dat Kiang Wan gistermorgen zou zijn ingenomen door hen. Do positie van beide legers is in wezen onveran derd. Het hoofdkwartier van generaal Oeje- da weigert mede te deelen, wanneer de versterkingen uit Tokio zullen arrivee- ren. Generaal Tsai Ting Kai, de comman dant van het Chineesche negentiende leger heeft een aantal buitenlandsche correspondenten uitgenoodigd op een thee in zijn hoofdkwartier in het dorp Tsjen Tsoe, waar hij hun verklaarde, dat de oorlog langdurig zou zijn Het negentiende leger heeft den volledigen Si^un van de Chineesche regeering, ter wijl het volk er geheel achter staat. De door de lucht- en andere bombardemen ten gedoode Chineezen schatte de gene raal op een aantal van 5500. De verlie zen van zijn leger vanaf het begin van het groote offensief op Zaterdag j.1. schatte hij tusschen de 1600 en 1700. Vóór Zaterdag waren er nog geen 500 van zijn soldaten gesneuveld. De Chineezen dreigen met een bombardement van de Jap. concessie. Hedenmorgen zijn de Chineesche be gonnen met een beschieting met zware artillerie va„ de Japansche concessie in de internationale nederzetting. Zij hebben gedreigd met eer intensief bom bardement op den oever van de Japan sche concessie, indien de Japanners een poging doen om hun versterkingen in het gebied der internationale nederzet ting aan land te brengen. De Chineesche granaten afkomstig van de bij Tsjapei opgestelde batterijen hebben eenige Ja pansche dokken en werven beschadigd en bedreigen de Japansche en andere vreemde oorlogsschepen o.a. 'en Itali aansche kruiser Libia, die het dichtst bij de Japansche schepen ligt. Van de zijde van het Chineesche hoofdkwartier wordt medegedeeld, dat Kiang Wan en Miaohangsjen nog steeds in het bezit der Chineezen is. Voorts wordt medege deeld, dat het aantal dooden en gewon den van het 19t legercorps sedert 20 Februari 1700 bedraagt, terwijl sedert 28 Januari 500 burgers zijn gedood en ge wond. Generaal Ma Tsjeng Sjan vermoord? Volgens een te Parijs ontvangen be richt uit Nanking zou de Chineesche generaal Ma Tseng Sjan vermoord zijn. Een bevestiging van dit bericht kon echter nog niet worden verkregen. Ma Tseng Sjan heeft in Mantsjoerije aan vankelijk den Japanners krachtigen tegenstand geboden en leverde o.a. de gevechten bij de Nonni-rivier. Naderhand schijnt hij zich echter aan Japansche zijde te hebben geschaard, althans verklaarde hij zich accoord met de door Japan bewerkstelligde uitroe ping van Mantsjoerije tot onafhankelij- ken staat. Een nieuwe Japansche aanval op Kiang Wan. Hedenmorgen om 8 uur plaatselijke tijd hebben de Japanners een nieuwen grooten aanval ondernomen, op de Chi neesche stellingen bij Kiang Wan met tanks, geschut, vliegtuigen en een groo te infanteriemacht. Wederom wilde men trachten de Chineesche stellingen te doorbreken. Om 10 uur vanmorgen wa ren de gevechten nog in vollen gang, zonder dat de Japanners ook maar 'een meter vooruit waren gekomen. Het be richt, dat de Japanners gisteren Kiang Wan zouden hebben bezet, wordt thans door het Japansche hoofdkwartier offi cieel tegengesproken. ZITTING DER POLITIEKE CON FERENTIECOMMISSIE. De politieke conferentiecommissie der Ontwapeningsconferentie is Woensdag middag onder voorzitterschap van Hen- derson bijeen gekomen. Hoewel de com missie slechts bestaat uit de leiders van de delegaties, waren de delegaties niet temin voltallig verschenen. Op voorstel van Henderson werd de Tsjechische minister van Buitenland sche Zaken, Benesj, met algemeene stemmen gekozen tot algemeen rappor teur der commissie. Vervolgens werd aangevangen met het debat over de kwestie van de basis der onderhande lingen. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken, Simon, lichtte daarbij een schriftelijk voorstel toe, waarbij de commissie besluit de verdere werk zaamheden der conferentie te houden binnen het kader van het ontwerpver drag van den Volkenbond, evenwel zul len alle delegaties haar volledige vrij heid behouden afzond3rlijke voorstellen uit te werken en amendementen in te dienen op het ontwerpverdrag. De Fransche premier Tardieu juich te de verkiezing van Benesj toe. Ver volgens legde hij er den nadruk op dat het ontwerpverdrag van den Volken bond de richtlijn moet vormen voor de verdere werkzaamheden en beslissin- ge De taak van de conferentie zal, ai- dus Tardieu, siechts kunnen worden volbracht binnen het kader van den Vol kenbond. De conferentie heeft tot taak de in het ontwerpverdrag opengelaten tabellen in te vullen. Een conferentie welke zoo groot is als deze heeft een hechte basis als het ontwerpverdrag noodig, aangezien zij anders in een anarchie overgaat. Spr. behoudt zich zijn houding voor jegens zekere verkla ringen van zekere delegaties. Gibson (Vereenigde Staten) sloot zich aa.n bij het Engelsch Fransche voorstei. Hij legde er evenwel den nadruk op dat daarmede het ontwerp-verdrag als zoo danig nog geenszins is aangenomen. Dit zal slechts het kader kunnen worden voor de algemeene werkzaamheden, waarbinnen beslissende wijzigingen en aanvullingen zullen zijn toegelaten. De Russische Volkscommisstaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinow, eisch te op krachtige wijze voor alle andere besluiten een beslissing over het Sovjet Russische voorstel van een algemeene volkomen ontwapening. Ingeval het voorstel mocht worden aangenomen, aldus Litwinov, wordt het ontwerpver drag overbodig. De Italiaansche vertegenwoordiger wees er op dat het. aanvaarden van het ontwerpverdrag als basis van onderhan deling zuiver van zakelijke beteekenis is. Van belang is dat op de snelste wijze een practisch uitvoerbare definitieve oplossing van het ontwapeningsvraag- stuk tot stand komt. Ambassadeur Nadolny las vervolgens een verklaring voor, volgens welke de Duitsche delegatie zich accoord ver klaart met het eerste deel van het En- gelsche voorstel waarbij het ontwerpver drag het algemeene kader zal vormen voor de verdere onderhandelingen. Tardieu, opnieuw aan het woord komende verklaarde dat de vertegen woordiger der Duitsche regeering het Engelsche voorstel heeft aangenomen slechts onder voorbehoud dat de Duit sche ontwapeningsvoorstellen de afzon derlijke bepalingen van het ontwerpver drag van den Volkenbond zouden ver vangen. Spr. acht het evenwel zijn plicht volledige klaarheid te brengen over het feit dat Frankrijk dit onder geen omstandigheden zal toelaten. De Fransche regeering kan niet toestaan dat de Duitsche of andere voorstellen de bepalingen van het ontwerpverdrag van den Volkenbond vervangen. De Turksche minister van Buiten landsche Zaken, Tewfik Roeschdy Bey eischte allereerst een beslissing over het Sovjet Russische voorstel inzake volledige en algemeene ontwapening, aangezien daardoor de bespreking over het verdrag ontwerp overbodig wordt. De Japansche ambassadeur Matsoe- deira verdedigde het ontwerpverdrag van den Volkenbond. Vervolgens werd besloten Donderdag morgen in zitting bijeen te komen ter behandeling van het Sovjet Russische voorstel inzake algemeene ontwapening. De zitting werd hierna verdaagd. EEN GROOTE SMOKKELORGANI SATIE ONTDEKT. De douane-autoriteiten te Düsseldorf hebben in samenwerking met de douane te Kleef een smokkelorganisatie op grooten schaal ontdekt. In verband met de hooge spoorwegtarieven, worden dik wijls goederen uit Oost-Duitschland over de Oostzee en Nooordzee via Amsterdam naar West Duitschland vervoerd. Voor dergelijke goederen, die uit Duitschland afkomstig zijn en door een ander land weer naar Duitschland worden terug gebracht behoeven geen invoerrechten of accijnsen te worden betaald. Hiervoor worden dan door de douane-autoriteiten declaratiebewijzen afgegeven. Toen voor kort weer eens op deze wijze voor een Duitsche firma goederen werden inge voerd, het betrof een partij van 3000 centenaars suiker, koesterde men ach terdocht. Bij onderzoek is gebleken, dat de declaratiebewijzen valsch waren en dat de suiker niet uil Pommeren, doch uit Tsjecho Slowakije afkomstig was. Voor zoover tot dusver kon worden vastgesteld, is het rijk aan niet betaalde accijnsen benadeeld, voor minstens R.M. 80.000. Een der schuldigen kon reeds in Kleef worden gearresteerd. De opsporing van de overige daders, wier spoor naar Oost en Midden Duitschland leidt is aan den gang. GOEBBELS WEER AAN HET WOORD. Voor een vergadering van ongeveef 14000 personen heeft Goebbels gister avond te, Breslau het woord gevoerd over de rijkspresidentsverkiezing, waar bij hij o.a. zeide: De nat. soc. zien met de grootste achting op naar Hinden burg. Zij staan echter gereed tot den strijd tegen hem als onderteekenaar van het Youngplan en vertegenwoordiger van het systeem-Brüning. Op 15 Septem ber 1930 was het zonder inbreuk op de grondwet mogelijk geweest de nationaal socialisten aan de macht te laten komen. Zij zijn echter door Hindenburg uitge sloten. Daarom kon slechts de eenige groote tegenspeler van Hindenburg, Adolf Hitier tegenover hem worden ge steld en daarmede tegenover 't systeem- Brüning het nationaal-socialisme. Het

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1