Agenda Jieck School TUomnciaal Tlieuws ytheepstijditt&en £aatste Aedchtm JSucqedi{ke Stad en Omgeving. lüeecêccicfu Donderdag 25 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: De stad der misdaad (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De woestijn der verlorenen (avonturen); 2. Zijn grootste race (sens boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Het moeder hart spreekt (dram.); boven 18 jaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoeringAZ 1111 door „Ulvadero". 8 uur, remonstrantsche kerk, lezing met lichtbeelden. 8.30 uur, Stadhuis, verg. afd. Alkmaar Ned. Roode Kruis. Harmonie, Kruideniersbeurs 2—5 30 en 7—11 uur. Vrijdag 26 Februari. Harmonie, Kruideniersbeurs 2—5 30 en 7—11 uur. 8 uur, handelsschool, lezing dr. van der Sleen, voor de volksuniversiteit. Zaterdag 27 Februari. 8 uur, Harmonie, soiree Liedertafel „De Vereenigde Zangers". Zondag 28 Februari. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, uitvoe ring door Falkland. lot geeft thans het nat.-socialisme de groote kans in handen. Met Hitier zet de partij alles op het spel, daar zij weet dat alles kan worden verloren, maar ook alles kan worden gewonnen. VEERTIG BOEREN NEERGELEGD. Woensdag trachtten ongeveer 60 in Sovjet Rusland levende boeren de Dr.jestr over te steken ten einde uit te wijken naar Roemenië. Zij werden door Russische grenswachten verrast en be schoten. 40 dooden en gewonden bleven achter op het rivierijs. De anderen ont kwamen op Roemeensch grondgebied. f BIERSTAKING IN HAMBURG. Met groote meerderheid is gister door de betrokkenen te Hamburg besloten om in bierstaking te gaan. Het tijdstip van aanvang der staking is geplaatst op 3 uur in den nacht op Donderdag. CENTRALE OUDERAVOND. Voordracht van den heer A. C. Bos over: „De ontwikkeling van de kinderuitzending in Nederland en het doel en nut der koionieverpleging. Gisteravond werd in de bioscoopzaal van de Handelsschool een centrale ouderavond gehouden. De opkomst was zeer bevredigend en de voorzitter, de heer Gootjes, sprak hier dan ook bij de opening zijn voldoening over uit. Spr. herinnerde er nog aan, dat deze avond niet was op touw gezet door de afdeeling Alkmaar van het Centraal Genootschap I voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies, maar door het hoofd der twee de gemeenteschool, den heer K. Bos. Na een woord van dank aan de autori teiten van Alkmaar voor het afstaan voor dezen avond van de zaal en van het toestel, gaf spr. het woord aan den heer A. C. Bos uit Bergen, administra teur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies, die een voordracht zou houden over: „De ontwikkeling van den kinder uitzending in Nederland en het doel en nut der kolonieverpleging." De voordracht zou worden toegelicht door een film. Spr. begon met een vergelijking van Kennemerland uit vroeger dagen, toen daar overal versterkte kasteelen en bol werken waren gebouwd met het oog op mogelijke vijanden en het Kennemerland van nu, waar de kasteelen der edelen hebben plaats gemaakt voor andere bol werken, n.1. voor de verdediging en be scherming van het zwakke kind. 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat er nog heel weinig van die bolwer ken waren, in die tijd was de kinderuit zending in ons land nog heel weinig bekend, integenstelling met 't buitenland waar men er veel eerder mee is begon nen. In de zeventiger jare verbreidde zich de kinderuitzending over heel Zwitserland, vanwaar het idee der uit zending zich over geheel West-Europa verbreidde. Lang duurde het echter nog voor Nederland volgde. In 1900 .ras de kinderuitzending nog van zoo weinig belang, dat het woord „kindervacantielolonie" nog niet in de woordenboeken voorkwam. Verschillende vereenigingen begonnen echter voor het doel te ijveren, zooals o.a de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Tenslotte kwam men tot oprichting van een centrale vareeniging. Omstreeks 1903 gingen er echter al stemmen op er maar mee op te houden. De zaak scheen geen levensvatbaarheid te hebben. Er had ook nog op het programma der ver- eeniging gestaan afdeelingen op te rich ten. Deze nu kwamen in 1905 met de vraag 33 kinderen te huisvesten. Men stond dus nu opeens midden in de praktijk. Het tweede jaar waren er al 261 kin deren, die huisvesting verlangden. Van dat oogenblik af ging het met spron gen vooruit. Het genootschap ontwik kelde zich. En in deze crisistijd kende spr. maar een ding, dat nog steeds vooruit ging, dit was de kinderuitzending en vooral 'die van het Centraal Genootschap. In 1931 het crisisjaar bij uitstek waren er nog 5000 verpleegdagen meer dan in 1930. Op een dergelijk iets mag dan ook niet bezuinigd worden; het ergste zou zijn op de kindergezondheid te bezui nigen. i. Had spr. het nu gehad over de voor uitgang in aantal, nu zou hij het hebben over vooruitgang op andere terreinen Ten eerste die der inrichting der huizen. Kleine huizen werden groote en gioote werden beter ingericht. De goede inrichting der huizen was vooral te danken aan de bekende Alk- maarsche architect, die alle huizen voor het Genootschap had gebouwd of inge richt. Hieraan vooral wilde spr. nog even aandacht schenken. Voor de dames, die aan de huizen zijn verbonden, is nu een examenprogram ma opgesteld, aan welke gestelde eischen ze moeten voldoen. Verder vestigde spr. de aandacht op het medisch toezicht, dat het Genoot schap had ingesteld, bet hield er o.a. eigen artsen op na. Ook hier weer legde een Alkmaarder de grondslag. Dr. Dijkhuizen n.1. begon met beroèpswetenschappelijk werk op dit gebied en op de door hem gelegde grond werken de tegenwoordig bij het Genootschap aangesloten artsen voort. Voorts zeide spr., dat vooral prol. Sche'tema in Groningen op de voor grond stelde het groote belang van de kinderuitzending in de strijd tegen de tuberculose. In verband hiermede legde spr. den nadruk op de winterverpleging. We naderen de tijd, dat het heele jaar door de huizen door kinderen worden be zocht. Want in den winter is het verblijf in de buitenlucht even gezond als in den zomer. Spr. had het nu alleen gehad over de vorderingen van het Centraal Genoot schap, dat ieder jaar nu 7000 kinderen naar buiten zond. Als dit echter over het heele land alles was, zou het nog niet zoo heel veel zijn. Er zijn nog vele andere corporaties opgericht, o.a. van de vereeniging „St. Joseph" in Egmond aan Zee, ook Protestansch Christelijke en Israëlitische vereenigingen hebben verschillende huizen. In Nederland zijn er zeker niet minder dan 60 koloniehui zen gebouwd. Spr. noemde vervolgens de strijd tegen onze erfvijand, de tuberculose. Hierin hadden de vacantiekolonies zeker geen klein aandeel. Spr. doelde hier voorna melijk op het voorkomen van de ziekte. Hierop vertelde spr. iets over de ont dekking van de tubercelbacil en over haar bestrijding. De beste bestrijders van de tuberculose zijn licht, lucht en zon, zij sterken de witte bloedlichaam pjes, die als t' ware als de voornaamste verdedigers van het menschelijk lichaam zijn te beschouwen. Ook lichaamsreinheid is noodig voor het behouden der gezondheid. Spr. vestigde hierbij de aandacht op de bekende Hollandsche gladde-kasten, witte-gordijnen-en-zwarte-voeten-zinde lijkheid. Ook noemde spr. verschillende voor beelden van zindelijkheidsbegrippen uit vroeger dagen ,die nog niet zoo heel hoog kunnen worden aangeslagen. Va der Cats b.v., die lessen gaf op allerlei gebied, was van meening dat men om gezond te blijven de handen af en toe moest waschen, de voeten zelden en het hoofd nooit; Lodewijk XIV waschte zijn handen nooit. De zindelijkheid in Holland gjiat voor uit, maar laat nog veel te wenschen over. Ook is ter voorkoming van tubercu lose een goede voeding noodig. Op tijd op, op tijd naar bed en een prettige stemming wekken de eetlust op. Hierna word de eerste film vertoond, die laat zien hoe een zwak kind na 'ien weken verblijf in het Koloniehuis Zwar tendijk te Egmond aan Zee wordt tot een flinke gezonde jongen. Ook zagen we de huizen van het genoot schap n.1.: „Kerdijk" en „Zwartendijk" te Egmond aan Zee, het „Zeenuis" te Bergen aan Zee, „Emmahuis" te Wijk aan Zee, „Ons Genoegen" te Oost-Voorne; vervolgens de landhuizen: „Boschhuis" te Nunspeet, voor langdurige verpleging, het „Rivierhuis" te „De Steeg", 't„ Huis Heelsum" te Heelsum, de „Veluwezcom" te Ellekom en „Het Noorder huis" te Nijmegen. Men heeft nu tien huizen, maar men tracht te komen tot een twaalftal. In de pauze wekte dr. Korteweg, voorzitter van de afdeeling Alkmaar, de aanwezigen op, lid te worden en ^af te kennen dat men ook dadelijk al zijn gaven kon offeren, waarna gecollecteerd werd. Na de pauze vervolgde de heer Bos weer met te vertellen hoe na 24 December 1917 de aandacht vooral werd gevestigd op de winterverpleging. Op dien datum kwamen 312 Belgische kinderen, die er treurig uitza gen te Egmond aan Zee aan, om in de hui zen van het Genootschap verpleegd te wor den. Dit experiment slaagde prachtig, zoo dat men van dien tijd af grootendeels voor de winterverpleging was gewonnen. Met het oog hierop verdubbelde het Rijk de subsidie, terwijl de provincie die verdriedubbelde. Spr. hoopte, dat de aanwezigen bij het zien van de film over de winterverpleging, hier voor ook gewonnen zouden worden, als ze dit al niet waren. Hiermee besloot spr. zijn vlotte en be langwekkende voordracht over dit even be langwekkende onderwerp waarna tot vertoo ning van de film werd overgegaan. De film laat ons zien hoe heerlijk de kinderen zich ook in den winter in de buitenlucht kunnen vermaken. We zien ze sneeuwballen gooien, duinwandelingen maken, forten bouwen aan het strand, enz. terwijl hun blijde gezichten en schitterende oogen al genoeg zeggen. De voorzitter dankte den spreker en sloot hiermee den avond. HENSBROEK. Zoo heeft dan onze tooneelvereeniging ,,'t Viooltje" haar uitvoering weer ach ter den rug. De opkomst was wat Zondagavond betreft bevredigend, maar Dinsdag was het zoo slecht als we in jaren gezien hebben. De slechte tijdsomstandigheden zija hier natuurlijk de oorzaak van. Opgevoerd werden: ,,'t Scheepje", dra ma in één bedrijf en „de Nalatenschap", blijspel ln 3 bedrijven. Het eerste stuk viel bij 't publiek zeer in de smaak en 't werd uitstekend weer gegeven. Over het blijspel zal waarschijnlijk verschillend worden ge oordeeld. Een aardig stuk, heel goed ge speeld, maar we hebben ze van ,,'t Viooltje" wel mooier gezien. Ook hier viel op 't spel niets aan te merken. Zonder uitzondering waren al len heel goed op dreef. De grimeur, de heer Loevens uit lAk- maar, komt ook een woord van lof toe. In de pauze hadden w'e een mooi stukje muziek, viool en piano van de heeren A. Koning alhier en Knijn van Berkhout Voor de vereeniging was het jammer dat er zoo weinig belangstel ling voor haar laatste uitvoering be stond, maar we willen hopen dat het 't volgende seizoen weer is als van ouds. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Loyd. Flandria 24 Febr. v. Amst. n. B. Aires. Immo 24 Febr. v. Santos te Amst. Ivo (thuisr.) 19 Febr. v. Victoria (Braz.). Siërra Morena (uitr.) 22 Febr. v. Santos. Waterland 24 Febr. v. Amst. n. Hamb. Siërra Morena (uitr.) 20 Febr. v. Rio Janeiro. Rotterdamscbe Lloyd. Deli 24 Febr. v. Hamb. te Rott. Insulinde (thuisr.) 24 Febr. v. Southampton. Kedoe (thuisr.) 23 Febr. te Londen. Slamat (uitr.) 23 Febr. v. Port Said. Stoomvaart Mii. Nederland. P. C. Hooft (thuisr.) 23 Febr. v. Genua. Poelau Laut (uitr.) 23 Febr. te Sabang. Poelau Tello 24 Febr. v. Bat. n. Amst. Johan v. Oldenbarnevelt vertr. 24 Febr. v. Amst. n. Bat. Marnix v. St. Aldegonde (thuisr.) 24 Febr. v. Colombo. HollandAmerika Lijn. Nictheroy, Vanc./Rott., 23 Febr. v. Liverp. Boschdijk, Rott. n. New-Orleans, 23 Febr. v. Havana. Beemsterdijk 23 Febr. v. Rott. te Halifax. Breedijk 23 Febr. v. Rott. te N. Orleans. Lochgoil, Rott./Pac., 22 Febr. v. Colon. Rotterdam (Excursiereis) 24 Febr. te Napels. Statendam 23 Febr. v. New-York n. W.-Indië. Kon. Paketvaart Maatschappij. Cremer 21 Febr. te Hongkong. Sigli 23 Febr. v. Rangoon n. Sumatra. Stagen 23 Febr. te Melbourne. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Agamemnon 24 Febr. v. Musel te Barcelona Aurora 24 Febr. v. Rott. n. Amst. Barneveld (thuisr.) 23 Febr. v. Cura^ao. Haarlem 24 Febr. A'dam n. Chili. Pluto 24 Febr. v. Amst. n. Kopenhagen. Proteus 24 Febr. v. Rostock te Amst. Tiberius 24 Febr. v. A'dam n. Hamb. Titus (thuisr.) 24 Febr. 240 mijl Noord v. Terceiro. Achilles 23 Febr. v. Valencia n. R'dam. Amsterdam 23 Febr. x. A'dam n. Bahia Blanca. Berenice 23 Febr. v. Alicante te Carthagena. Boskoop (uitr.) 23 Febr. v. Valparaiso n. San Antonio. Clio 23 Febr. v. Genua n. Burriana. Juno 23 Febr. v. Messina n. Palermo. Mars 23 Febr. v. Piraeus n. Candia. Nereus 23 Febr. v. Danzig n. Stettin. Poseidon (uitr.) 21 Febr. v. Santo Domingo City n. Puerto Barrios. Triton 23 Febr. v. Varna n. Constanza. SilverJava Pacific Lijn. Silverguala 22 Febr. v. Calcutta te Manila. Bintang 22 Febr. v. Calcutta en Java te Los Angeles. lijn tot resultaat hebben gehad, dat Hitier, als ambtenaar aan het gezantschap zal wor den toegevoegd. Hedenmiddag zal de officieele mefledeeling van HitleFs benoeming tot Brunswijksch ambtenaar worden gepubliceerd. Ongecorrigeerd. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. De heer Visser vroeg verlof te'interpellee- ren over het berooven van burgerrechten van Nederlandsche personen, die in Rusland werken of gewerkt hebben. De interpellatie-Albarda over het zender, van een oorlogsschip naar China werd toege staan. Zij zal morgen worden gehouden. Dinsdag a s. zal worden gehouden de in- terpellatie-Weitkamp over den landbouw en daarna de interpeellatie-Hiemstra over de werkverschaffing. Aan de orde was hierna de begrooting van Suriname. De heer IJzerman besprak de relletjes in Paramaribo en betoogde, dat uit het rapoort is gebleken, dat de gouverneur niet te slap is opgetreden. Als mede-oorzaak van het oproep zag spr. de werkloosheid en het ontbreken van voldoende maatregelen daartegen. Van een revolutionnaire beweging is geen sprake en versterking van de militaire macht is niet noodig. Spr. meende, dat er te weinig aandacht besteed wordt aan de slechte eco nomische toestanden van Suriname. Er moet meer werkgelegenheid worden geschapen door intensiveering van de cultures. Spr. was vóór afschaffing van de dood straf, omdat rechterlijke dwalingen daar grooter zijn dan hier. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De moord op generaal Ma van officieele Jap. zijde tegen gesproken. Van Russische zijde wordt medegedeeld, dat aldaar niets bekend is van den moord op generaal Ma Tsjeng Sjan. In een bericht uit Charbin, wordt dit gerucht zelfs van officiee le Japansche zijde tegengesproken. Generaal Ma zou zich in de beste gezondheid verheu gen en belast zijn met de leiding der pro vinciale regeering van Heilung Kiang. HITLER'S NATIONALISATIE. Hedenmorgen zijn op het staatsministerie te Brunswijk besprekingen gevoerd tussehen de ministers dr. Küchenthal en Klagges, die na besprekingen van minister Küchenthal met de Brunswijksche gezant Boden te Ber- DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Het uitgaande vliegtuig de „Uil" is om 6.30 uur uit Karachi vertrokken en met een tusschenlanding te Jodpoer van 9.40 uur tot 10.05 uur om 13.00 uur te Allahabad ge-e land. ""GETROUWD: Weijert Wortel en Maria van der Neut. Johannes Polak en Trijntje Kelholt. Corne- lis Klugt en Cornelia Kaal. Albertinus van Laar en Anna Kootje. GEBOREN: Leendert z. v. Gerard Jongejan en Wil- helmina Visser. Johannes Jacobus z. v. Jo hannes Baltus en Maria van Dijk. Jacoba Hendrika Johanna d- v. Jacobus Spaans en Anna Haaker. Anna Cecilia Theresia d v. Pieter Zuurbier en Anna Kraakman. Trijntje en Anna ds. van Carel de Waard en Mei- noutje Jonker. EEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De heer en mevrouw LeijerEnsingh, Stationsplein, alhier, zullen op 1 Maart a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest herdenken. Me vrouw is bijna 80 jaar (voor de tweede maal gehuwd) en de heer Leijer is ruim 78 jaar. Wegens droeevige familieomstandigheden zal die dag zoo kalm mogelijk doorgebracht worden. ARM GEBROKEN. Gistermiddag omstreeks 4 uur is de 11-jarige J. Narold bij het voetballen op Grasveldje aan het Nassauplein ge vallen en heeft daarbij zijn linkerarm gebroken. Hij is naar het Stadszieken huis overgebracht. GOED AFGELOOPEN. Vanmorgen omstreeks 9 uur is de 10-jarige J. Bosman door een auto gegrepen en licht verwond. De jongen hing achter een wagen e kwam daar plotselig achter vandaan om de straat over tes teke. Een juist naderende auto kon niet meer tot stilstand worden ge bracht, ondanks krachtig rmmen. De jongen werd aan he rechterbeen gewond, doch kon, na voorloopig verbonden te zijn, naar huis gaan. Den chauffeur treft geen schuld. OPBRENGST COLLECTE ISR. ARMBESTUUR. Het Israël. Armbestuur alhier verzoekt ons te willen vermelden, dat de opbrengst van de gister gehouden collecte bedraagt de som van 468,22 'A N.V. NOORDER BANK, ALKMAAR. In de heden gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhouders werd de balans en winst- verliesrekening goed- fekeurd en het dividend over het boekjaar 931 bepaald op 5 pet. De heer J. J. P. Spruijt te Alkmaar werd als Commissaris herkozen. AANBESTEDINGSNIEUWS. Men bericht ons dat op 8 Maart door de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht in het otpenbaar zal worden aanbesteed bestek no. 1456 H. S. Het maken van twee gebouwtjes op het 2e perron, één nabij het 3e perron, het afbreken van drie gebouwtjes en het uitvoe ren van bijkomende werken op het stations emplacement te Alkmaar. De kosten van deze werkzaamheden worden geraamd op 14860. FAILLISSEMENTEN. Door het gerechtshof te Amsterdam is vernietigd het faillissement van A. G. v. d Hilst te Bergen (N.H.) LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 17,58 uur licht op. N.V. NOORDER BANK TE ALKMAAR. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1931 ontleenen wij het volgende: Het jaar 1931 zal, ongetwijfeld niet al leen voor het bankbedrijf als een ongunstig jaar in herinnering blijven. Ook op de door de bank behaalde resul taten bleef de malaise niet zonder invloed. Hoewel, ondanks de enorme inzinking der koersen, de binnen zeer beperkte grenzen ge houden effectenposities geen zorgden baar den, krompen de effectenzaken in en droegen derhalve minder dan in de laatste jaren bij tot de provisie- en commissie-rekening. Ook de ongekende rentestandaard in 1931 beïnvloedde de uitkomsten van het afgeloo- pen jaar ongunstig. Het promessendisconto bij de Nederlandsche Bank bedroeg achter eenvolgens 3V, pCt., 3 pCt., 2 pCt. en 3^ terwijl de gemiddelde prolongatierente slechts 1,6 was. De balans per 31 Dec. 1931 vermeldt als: Activa: Kas, coupons vreemd geld 47.653,16; tegoed bij banken 18.089,74; effecten 11.202 J gedisconteerd handelspa pier 85.448,74; debiteuren in rekening-cou rant en tegen accept 2.670.186,01; inven taris ƒ1; gebouw 68.000. Passiva: Maatschappelijk kapitaal 750.000; eeserve 250 000; onveedeelt di vidend Ao Po 9.933,38; crediteuren in re kening-courant deposito's 1.596.148,73; interest onkosten nog te betalen 19.634,82; kassiers 82.992, Nederland sche Bank, Disionto-rekening 109.500. De Verlies Winstrekening staat Debet: Onkosten salarissen 53.315,65; verlies buitenlandsihe valuta 2.115,24af schrijving gebouw 4000; Credit: Interest 107,270,43; provisie naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.9 te Storno- way. Laagste barometerstand 742.6 te Ingö. Verwachting, geldig tot den avond van 26 Februari Matige later afnemende oostelijke tot noordelijke wind; licht tot half bewolkt- droog weer; lichte vorst des nachts; over dag temperatuur om het vriespunt. Overzicht. Terwijl de vlakke depressie, die over onze omgeving en het Zuidelijke deel van het waarnemingsgebied lag verder naar het Zui den aftrok en zich daar vereenigde met diepe depressies in het Middellandsche zeegebied, bleven de barometers in het Oosten stijgen en vormde zich een nieuw maximum van den luchtdruk over polen dat door een rug van hoogen luchtdruk met het maximum in het Noordwesten samenhangt. Een diepe depres sie uit de Poolzee gekomen, trekt naar Fin land en gaf weer sterke barometerdaling in Zweden, en stijging der temperatuur over ae Noorsche kust. De hoogste temperaturen worden thans op IJsland gevonden, terwijl in Finland en Polen de temperatuur allerwegen onder 15 graden Celcius zakte, het is te verwachten, dat de koude luchtstroom uit het Oosten verder over West-Europa zal door dringen, hoewel de depressie in het Noorden den wind waarschijnlijk genoeg zal doen krimipen om luchttoevoer over zee te veroor zaken met althans overdag temperatuur bo ven het vriespunt. 46,337,18. De netto-winst bedraagt 94.176,72, waarvan 13 110 op de reserve rekening en 51.066,72 naar reserve debi teurenrekening wordt overgeboekt. Bij goedkeuring van de balans en winst- verliesrekening en aanneming van de voor gestelde winstverdeeling zal dividendbewijs no. 35 der aandeelen groot 500 betaalbaar zijn met 25. FRED FR Y's PHONO METHOD. Voor een groot aantal belangstellenden de zaal van „Het Wapen van Munster" was tot in de uiterste hoeken bezet heeft Fred Fry op de hem eigen innemende wijze het be lang van de kennis der Engelsche taal uiteen gezet en in het bijzonder de aandacht ge vestigd op de door hem in den handel ge brachte leerplaten. Volgens deze methode, uit 24 lessen be staande kan men in 6 maanden de Engelsche taal behoorlijk onder de knie hebben waarbij komt, dat men de 'essen, zooveel als men zelf wil, kan repeteeren; de gramophoon is gedul diger dan de beste leermeester. In een 12-tal bij de platen behoorende boekjes zijn 24 lessen op bijzonder practische wijze vervat. We kunnen een ieder, die nader kennis wil maken met de Engelsche taal, aanbevelen met dit systeem kennis te maken. De causerie over Londen, welke Fred Fry na de pauze aan de hand van een serie licht beelden hield, viel wel in de smaak. 'M CACTUSSEN EN SUCCULENTEN. Een lezing met lichtbeelden. Op uitnoodiging van de afd. Alkmaar van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde trad gisteravond in de groote zaal van het Landbouwhuis op de heer Schoonderbeek, hortulanus der Rotterdam- sche Diergaarae, met een lezing over boven staand onderwerp. De groote liefde voor het kweeken van cactussen, welke in de laatste paar jaren valt waar te nemen bij een zeer groot deel van het publiek, bleek wel uit de groote opkomst: de zaal was vrij goed bezet Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer J. W. T e e r i n k, waarin deze zijn voldoening uitsprak over deze groote opkomst, kreeg de spreker het woord. De heer Schoonderbeek behandel de, zooals te verwachten was, zijn onderwerp met groote deskundigheid en gaf den liefheb bers (sters) van bedoelde planten tal van nut tige wenken. Wij zullen in het hierna volgen de een greep doen uit die raadgevingen, om dat het geven van een geregeld verslag van de lezing vrijwel onmogelijk is voor den leek, vanwege de vele vaktermen die hij zou moe ten gebruiken. Na erop gewezen te hebben, dat de familie der cacteeën en succulenten zeer groot is stelde spr. in het licht, dat het fout is te mee- nen, dat men een dergelijke plant goed kan kweeken in een klein potje met een beetje aarde. Men onderscheide goed de drie groote groepen, waarin de cacteeën zijn te verdee- len: a. die welke gewoon in den grond groeien, b. die welke groeien op andere ge wassen. maar niet ten koste daarvan, en c. die welke op een steenbodem leven. Voor het met succes kweeken is dit van belang. Door de gewone liefhebbers wordt de plant meestal vertroeteld, met als gevolg, dat bloei achterwege blijft en het heele uiterlijk van de plant niet meer in overeenstemming is met haar karakter. Een veel voorkomend kwaad is te groote warmte. Men bedenke, dat vele soorten uit koude gebieden komen, soms wel uit de streken van de eeuwige sneeuw, en daardoor best een kou van zeven graden on der nul kunnen doorstaan. Spr. gaf hiervan een aardig voorbeeld door te vertellen van een cactus, die hij aan een temperatuur van 17 graden vorst had blootgesteld en die den daarop volgenden zomer heer'.ijk had ge bloeid. Over het verkrijgen van jonge

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2