DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Stoomerij S. KROM. QjOfydiik&ch Oveczicht ^Buitenland ilo. 50 MAAlBAfit 55» FEBRUARI l»355 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang. de verkiezingsstrijd in duitschland begonnen. Een brief van Hitier aan Hindenburg. Telefoon 1523 (3 lijnen). Onze naam waarborgt U prima en aiugge aflevering. Nieuwe Japansche nota aan den Volkenbond. Kiangwan weer geheel in Chi neesche handen. De Japansche versterkingen te Sjanghai. DE TOESTAND IN SPANJE. De protesten der Jezuïetenorde afgewezen. BRAND IN EEN BIOSCOOP THEATER IN BULGARIJE. 15 schoolkinderen gewond. ONTPLOFFING IN KOLENMIJN. ERNSTIGE ONTPLOFFING IN POOLSCH HOTEL. ONGEREGELDHEDEN TE BUENOS AYRES. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.- iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSÏEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nutnmei bestaat uit 2 bladen. o— o— Redevoeringen overal. o— Zaterdagavond is in Duitschland het start schot gevallen. De groote rij sprekers en propagandisten zijn „los" gekomen en zijn in een snelle spurt naar alle richtingen ver trokken! Met andere woorden:. Zaterdag is in Duitschland de verkiezingsstrijd voor het presidentschap begonnen! Allereerst iets over Hitier, den grootsten concurrent van von Hindenburg. Hitier heeft Zaterdagavond in het Sportpalast te Ber lijn een redevoering gehouden waarin hij o.m. het volgende zeide: Wanneer de tegenstanders verklaren, dat ik thans misschien gevaar loop werkelijk overwonnen te worden, antwoord ik: wie moedig en vastbesloten strijdt, wint, wie waagt eigen persoon in den strijd te werpen, kan in het geheel niet worden overwonnen. Er is gezegd, dat mijn naam het symbool is waarvoor gestreden wordt tegenover den naam van het oude Duitschland. Gij weet allen, dat het ditmaal om essentieel meer gaat dan om een candidaat voor het president- schap, daar ditmaal wordt gestreden om het begrip van den negenden November 1918 en de gevolgverschijningen daarvan en dat deze strijd niet anders kar eindigen dan met een vernietiging van dien negenden November. Thans, vo'ksgenooten, roep ik u op rechter te worden. Vervolgens schilderde Hitier de strijd van <p. nat.-soc. beweging tegen den oorlogs- schuldleugen, tegen de nakomingspolitiek, de inflatie en het Youngplan. Wanneer er op het oogenblik in Duitschland slechts één overtuiging bestaat, dat deze verdragen on mogelijk zijn, dat zij ten slotte den onder gang der wereld met zich meesleepen, dan komt dat alleen omdat wij in onteibare de- monstraties dit aan het volk hebben geleerd. Aan het eind van een politiek van 13 jaren staan wij voor een ruïne. Thans in eens we ten ook de tegenstanders, dat er in Duitsch land nog zoo iets can zij nals een noodzake lijk omhoogstijgen. Wanneer is ooit een groot volk zoo mishande'd, zoo gekweld, zoo verachtelijk gemaakt? Wij hebben tegelijker tijd in het binnenland het vertrouwen ver loren, het geloovige vertrovwen in de werke lijke autoriteit van de staatsleiding, die wij vroeger hebben bezeten. Over enkele jaren zal ons volk in het geheel geen volk meer ziin, maar nog slechts een samenstelling van 2 klassen. Het is heel mooi te zeggen: Ik ben de hoe der van den grondwet, maar de Duitsche rijkspresident moet meer c.oen, hij moet ook de hoeder zijn van het Duitsche volk. Een giondwet heeft immers slechts één beteeke- nis, n.i. het volk een gel' kkige en groote toe komst tegemoet te oeren. Wie griooft ons murw te krijgen door dreigementen, vergist zich. Men kan rustig dreigen met den hon denzweep, wij zuller zien of aan het eind van den strijd de hondenzweep nog in hunne- handen zal zijn. (Stormachtige bijval). Wij hebben eens den generaal veldmaar schalk gehoorzaam als oppersten krijgsheer gediend en hebben hem verëerd. Wij willen, dat zijn naam voor het Duitsche volk behou den blijft als de naam van den leider in de groote worsteling. Daar wij dat echter willen en wenschen, zien wij thans de plicht den ouden generaal veldmaarschalk toe te roe pen: „Oude man, je bent voor ons te herinne- ringswaardig, dan dat wij zouden dulden, dat achter jou zich diegenen zouden stellen, die wij willen vernietigen. Hoezeer het ons dus ook spijt, je moet op zij, want de ande ren willen den strijd en wij willen dien ook" Ik geloof, dat 13 Maart deze strijd zal ein digen met op zijn minst in de eerste etappe een overwinning van diegenen, die door strijd en offers, door hun inzet en vastberadenheid, door geloof en idealisme de overwinning heb ben verdiend. Hitiers redevoering werd ten slotte storm achtig toegejuicht. De stormachtige heil kreten bedaarden eerst, toen Hitier tezamen met Goebbels en de andere leiders de zaal had verlaten. Hitier heeft nog meer gdeaan: Hij heeft een brief geschreven aan den rijkspresident, waarin hij als leider van de groote nationaal socialistische partij verklaarde, gedwongen je zijn, de aandacht van de president te moe ten vestigen op zekere gebeurtenissen. Ten eerste: De sociaal democratische par- t'J> schrijft in haar verkiezingsproclamatie om. „Hitier in plaats van Hindenburg be rekent chaos in Duitschland en geheel turopa het grootste gevaar en bloedige jueeningsverschillen in het eigen volk en met "et buitenland. Ten tweede: In de zelfde proclamatie wordt «jK aard: Hitier in plaats van Hindenburg eekent vernietiging van alle staatsburger- "JKe vrijheden van de per». In dit verband wijst Hitier er op dat bij den aanvang der verkiezingscampagne een gedeelte van zijn bladen is verboden en een ander deel is in beslag genomen. Voorts wijst Hitier op de toespraak van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken, Severing tot de Pruisische ambtena ren. In het verder verloop van zijn brief aan rijkspresident von Hindenburg herinnert Hitier aan den wensch van den rijkspresident den verkiezingsstrijd op ridderlijke wijze te voeren. Hitier eindigt: Mijnheer de generaal veld maarschalk. Vindt U het Uw naam waardig U als candidaat voor het Rijkspresidentschap te laten beschermen door een menigte Nood verordeningen n wetsparagrafer., doch Uw tegencandidaten ds vrij wild prijs te geven aan partijpolitieke liefde en laster? Wat denkt U te doen om de ridderlijkheid te her stellen bij dezen strijd die ook om Uw per soon gaat? o— Men ziet, Hitier begint al goed. Hij weet wat propaganda-maken zeggen wil en reeds nu ziet het er naar uit, dat hij een gevaar lijke tegenstander van von Hindenburg wordt. Echter niet hij alleen is den strijd begon nen, ook de Duitsche staatspartij heeft haar verkiezingscampagne gisteravond ingezet. De rijksminister van financiën, dr. Dietrich, heeft n.1. een redevoering gehouden ten gun ste van von Hindenburg. Hij noemde dezen den meest op den voorgrond tredenden Duitscher en den man, die alleen geschikt is het hoogste ambt uit te oefenen. De oppositie eischt van hem zijn plaats in te ruimen, niet omdat hij de eed op de grond wet heeft afgelegd, doch hij deze eed ook ge stand heeft gedaan. Een eventueele dictatuur zal eindigen in een dictatuur van links. Bei de zijn voor het Duitsche volk niet te dra gen. De huidige crisis is de nawerking van den verloren oorlog. Zijn binnenlandsche li- auidatie drukt, afgezien van de herstelbeta lingen. zwaar op de staatsbegrooting. Daar door komen ontzaglijke bedragen ten laste van sociale verzekeringen en de uitkeeringen aan werkloozen. Het Youngplan, dat is ge baseerd op een door den vroegeren Rijks bankpresident Schacht uitgebracht advies, heeft de bevrijding van het Rijngebied ge bracht. Indien heden ten dage nog troepen op Duitsch grondgebied zouden staan, dan zouden de gevolgen bij den huidigen toe stand onafzienbaar zijn, ja zelfs gevaar voor het Rijk met zich brengen. De binnenland sche nijverheid is opgebouwd met behulp van groote credieten uit het buitenland. Al is hiermede ook wat kwistig omgespron gen, niettemin heeft men met het grootste deel dezer credieten eens herstelbetalingen verricht en met het andere deel de door oor log, revolutie en inflatie lamgeslagen in dustrie hersteld. De crisis is gekomen oip het oogenblik dat er geen leeningen meer wer den verstrekt en de opbrengst der eigen in dustrie nog niet geheel toereikend was. Nog meer redevoeringen! Te Keulen is Zaterdag een groote demon stratie gehouden van het strijdblok zwart- wit-rood in verband met de a.s. presidents verkiezingen, waar de candidaat van het blok, Dusterberg het woord voerde. Aller eerst behandelde spr. de poging om de ambtsduur van Hindenburg langs parle mentairen weg te verlengen, welke poging hij niet gelukkig noemde. Vervolgens gaf spr. een overzicht van den lijdensweg van Duitschland in de afgeloopen 13 jarene. Het eindelijk „Neen" zou reeds lang hebben moeten geboren worden uit den gerechtigden weerstand en wil tot leven van het aan den wereldoorlog onschuldige volk. Over de bin nenlandsche politiek sprekende merkte spr. o.m. op, dat hij tegen een centralistisch op bouwen van den Duitschen staat was. „Te rug naar het land" is het parool voor de ko mende tijden. Niet „nationale Innenwirt schaft of Weltwirtschaft, maar eerst na tionale Innenwirtschaft en dan Weltwirt schaft. In het vervolg van zijn redevoering eisch- te Dusterberg nog een geestelijke psychische en lichamelijke disciplineering van de jeugc. en opvoeding in een arbeidsdienstiaar. Al leen dat volk is verloren, aldus eindigde hij, dat zichzelf verloren acht. Duitschland kan alleen gered worden, wanneer het zich zelf redt. Ook te Dusseldorf heeft het zwart-wit- roode blok een groote demonstratie gehou den, waar Dusterberg sprak in dezelfde geest als te Keulen. Men ziet, de strijd is begonnen. En we kunnen er van verzekerd zijn, dat de eerst volgende weken veel stof tot schriiver. zullen opleveren! DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN! Japan onderhandelt onder pas- seeren van den VB. De Geneefsche correspondent van den „Observer" meldt uit Japansche bron, dat de Japansche regeering, onder passeeren van den Volkenbond onmiddellijk aan de ministe ries van buitenlandsche zaken der verschil- lnde landen een mededeeling heeft gericht, die den weg aangeeft voor een regeling van de aangelegenheid in het Verre Oosten. Noch bij het Volkenbondssecretariaat, noch van andere zijde is hiervan een bevestiging ontvangen. De Oost-Chineesche spoorweg. Vervoer van Japansche troepen door Rusland toegestaan. Officieel wordt medegedeeld, dat de Japan sche gezant Sjirota, in verband met de door Sotvjet-Rusland aan de Japanscheregee ring gestelde vragen inzake de Japansche troepentransporten langs den Oost-Chinee- schen spoorweg, den plaatsvervangenden commissaris van buitenlandsche zaken Kara- chan Zaterdag heeft verklaard, dat de Japan sche regeering tot dusverre nog geen nauw keurige berichten heeft ontvangen van het japansche oppercommando in Moekden. Bij zondere omstandigheden hebben de Japan sche regeering echter gedwongen troepen te zenden naar de oostelijke lijn van den Oost- Chineeschen spoorweg. In verband met on regelmatigheden in Charbin en andere ste den hebben de daar wonende Japansche on derdanen, ongeveer 20.000 in getal, de Japansche regeering om bescherming ge vraagd. Derhalve zullen Japansche hoepen gezonden worden tot aan het station Imienpo (ongeveer 100 K.M. ten Oosten van Char bin) en onder bijzondere omstandigheden tot aan het station Tsjailin. Het Japansche op percommando in Moekden heeft opdracht ontvangen de Sowjet-Russische rechten te ontzien, daar Japan er alleen maar belang bij heeft zijn onderdanen te beschermen. Karachan heeft Sjirota nog Zaterdag avond medegedeeld, dat de Sowjet-regeering de Russische instanties van den Oost-Chi neesehen spoorweg order heeft gegeven het transpoit van Japansche troepen tot het station Imiempo of tot Tsjailin toe te staan, ofschoon dit troepentransport in tegenspraak is met het Russisch-Japansche verdrag van 1925, waarin beide staten zich verplicht heb ben het verdrag van Portsmouth te erken nen. Sowjet-Rusland verzoekt de Japansche regeering om opheldering over de vraag of Japan dit verdrag in de kwestie der troepen transporten en ook in de kwestie der troepen concentraties van Japan aan de Russisch- Koreaansche grens, waarvan de Sowjet- regeering onomstoctelijk kennis heeft gekre gen, zal nakomen. Ambassadeur Sjirota heeft Karachan medegedeeld, dat hij deze vraag van de Sowjet-Russische regeering onmiaaellijk zal overleggen aan Tokio. Bezorgdheid aan beide fronten. De correspondent te Sjanghai van den „-Observer" meldt, dat de Chineesche mili taire autoriteiten in groote bezorgdheid ver- keeren over de verdere voorziening van hun troepen van oorlogsmateriaal. Naar hem van welingelichte zijde werd medegedeeld, zijn Vrijdag ongeveer 100 telegrammen naar het buitenland gezonden, waarin verzocht wordt om spoedige zending van oorlogsmateriaal en levensmiddelen. Toonaangevende Japansche kringen be schouwen, naar de „Sunday Times" meldt, den toestand in Sjanghai na de laatste ont wikkeling der gebeurtenissen als zeer ernstig Zij zijn van meening, dat bij een verder door zetten van den veldtocht uitgebreide finan- cieele en militaire maatregelen doorgevoerd zullen moeten worden. Van verschillende kanten wordt de meening geuit, dat de veld tocht nog wel een jaar of langer kan duren Aan vele kanten, ook bij de marine en het leger, valt reeds thans een groeiende tegen zin te bespeuren in het voortzetten van den veldtocht. De krachtigste oppositie komt uit de industrie en de financieele wereld, voor het bijeenbrengen van de noodige bedragen voor den veldtocht. De V. S. en een eventueel besluit tot boycot van Japan. Besprekingen in het kabinet hebben tot resultaat gehad, dat vastgesteld werd, dat de regeering der Vereenigde Staten zou moeten deelnemen aan een boycot van Japan, wan neer een dergelijk besluit door den Volken bond genomen zou worden. De Amerikaan sche regeering zal in geen geval echter de leiding in dezen nemen. Men neemt aan, dat Frankrijk en Engeland alles in het werk zul len stellen om een besluit tot boycoten te verhinderen. Men hoopt in Washington een sympathiebetuiging van het Engelsche parie met met betrekking tot den brief van Stimson aan Bcrah te zullen verkrijgen. In militaire Amerikaansche kringen ge looft men, dat strijdvermoeidheid mogelijker wijze zal leiden tot een stopzetten der vijan delijkheden in Sjanghai, ingeval een voor beide partijen eervolle formule kan worden i gevonden. Voor den grooten Japanschen aanval. Versterkingen aan land gezet. De politie bevestigt de geruchten volgens welke Zaterdagavond 15.000 man Japan sche troepen in de internationale nederzetting aan land zijn gebracht en naar het front op marcheeren. De Japansche gezant in China heeft ver klaard, dat zóodra alle versterkingen aange komen zouden zijn een -groot Japansch offen sief zou volgen, waardoor de Chineezen zou den worden teruggedrongen tot de 20 K.M. zone. Wanneer dit zal zijn bereikt, zal Japan bereid zijn tot onderhandelen. Japan be gunstigt de vorming van een „veiligheids- gordelbinnen de 20 K.M.-zone en wenscht hierbij medewerking van de andere mogend heden. Daar dit echter niet waarschijnlijk is, zal Japan zich mogelijk gedwongen zien de grens van de 20 K.M.-zone voor onbepaalden tijd bezet te houden. Japan bereid tot staken der vijandelijkheden. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken heeft den Japanschen gezanten in China en den Japanschen vertegenwoordi gers in Genève opdracht gegeven Japans be reidwilligheid tot staken der vijandelijkheden mede te deelen, wanneer de Chineezen zich achter een 20 K.M.-zone hebben teruggetrok ken. Wanneer Chinezen de ontruiming van deze zone zullen hebben voltrekken, zal Japar. pogen zijn troepen eveneens „op een zekeren afstand" terug te trekken. De strijd bij Sjanghai. Het Japansche vliegtuigbombardement heeft den Chineezen Zaterdag opnieuw zeer groote verliezen berokkend. Verscheidene Ja pansche eskaders vlogen langs de Chinee sche frontlinie en wierpen talrijke bommen neer. Ook de Woesoengforten en andere Chi neesche artilleriestellingen werden gebombar deerd om een eind te maken aan de beschie ting der Japansche troepentransporten. Tsjapei is Opnieuw door de Japanners hevig gebombardeerd.- Een Chineesche pant- seertrein beschoot opnieuw het Japansch: consulaat en het Japansche vlaggeschip. In heUHongkioedistrict otnstonden tengevolge van het Chineesche artillerievuur verschei dene branden. Zondagmorgen was de toestand over het algemeen rustig. Pogingen der Chineezen om bij Tsjapéi door te breken werden door de Japansche artillerie verijdeld. Japansche bemfcardementseskaders legden Zondagmor gen een verhoogde activiteit aan den dag o.m. tegen de forten bij Paoschan, die tegelij kertijd werden beschoten door Japansche oor logsschepen. De Japanners beweren acht groote stukken geschut, welke aldaar stonden opgesteld, vernield te hebben. Zondagavond was geen wijziging gekomen in de wederzij dsche positie van Japanners en Chineezen. Behalve enkele kleine gevechten was de toestand rustig. Volgens Japansche berichten zijn opnieuw twee Chineesche divisies aan het Chineesche front aangekomen. Amerika levert vliegtuigen aan China. Volgens een Russisch bericht uit Sjanghai hebben Amerikaansche firma's 60 vliegtui gen aan China verkocht. Het betreft zware bombardementsvliegtuigen, waarvan reeds 20 zijn afgeleverd en naar het front zijn ge zonden. De bombardementsvliegtuigen zijn ultra modern en uitgerust met eenige ma chinegeweren. Kiangwan nog niet door de Japanners genomen. Het van Japansche zijde stammende be richt, dat Zaterdag Kiangwan in Japansche handen zou zijn gevallen, blijkt thans, naar uit Sjnghai gemeld wordt, onjuist te zijn. Ook de plaatsen Miahoang en Jen Tsjia Tsjau zijn nog steeds in het bezit der Chineezen. Wel is het den Japanners gelukt ten Noorden van Kiangwan iets verder te kome. Een om singeling der Chineezen is echter nog niet tot stand gebracht. Nieuwe vredesvoorstellen van Japan. Japan heeft nieuwe vredesvoorstellen ge daan. De voornaamste punten dezer voor stellen luiden: Wederzijdsche terugtrekking van alle ge wapende troepen, instelling van een gemeng de commissie van Chineesche en Japansche officieren, die controle moet uitoefenen op het terugtrekken der troepen, een ronde tafelcon ferentie van Chineezen, Japanners en de an dere belanghebbende mogendheden teneinde de ChineeschJapansche problemen te Sjanghai te bestudeeren en ten slotte een regeling van de politiedienst in het geëvacu eerde gebied, en den toekomstigen status van Sjanghai. Het is opmerkelijk, dat in deze nieuwe voorstellen niet gesproken wordt over een neutrale zone rond de stad noch over een slechten van de Woescengforten, voorwaar den, die wel figureerden in de vorige Ja pansche voorstellen en die toen door de Chi neezen „Onduldbaar" waren genoemd. Offi- cieele bevestiging van het overhandigen van bovengenoemde voorstellen is nog niet ver kregen, Men is hier -an meening. dat dit de uiteindelijke voorwaarden zijn, die Japan Donderdag a.s. ter sprake wil brengen in de speciale Volkenbondszitting en dat de publi catie te danken is aan „lekkage". Gister is een nieuwe nota uit Tokio aan het Volkenbondssecretariaat overhandigd, waarin Japan wederom uiting geeft aan zijn bereidwilligheid om zijn troepen terug te trekken, wanneer China dit eveneens wil doen. Gisteravond zijn de troepen van Tsjang Kai Sjek in den gevechtsector Kiangwan tot een aanval overgegaan en hebben de Japan ners tot den terugtocht gedwongen. Van Chi neesche zijde wordt verklaard, dat Kiangwan weer geheel door Chineesche troepen bezet zou zij A. Het Chineesche hoofdkwartier is verlegd van Sjengjoe naar Nanking. Onder dekking van een luchtbombarde ment en zwaar geschutsvuur der Japansche batterijen zijn gisteren de Japansche verster kingen gedeeltelijk in de internationale con cessie en gedeeltelijk daarbuiten geland. De bedoeling is in totaal 40.000 man nieuwf troepen aan land te brengen. Het protest der Jezuïetenorde tegen de door de Nationale Vergadering uitgevaardigde verbanning en confiscatie der bezittingen van de Jezuietenorde zijn door het Opperste Spaansche Gerechtshof als zijnde ongemoti. veerd afgewezen. Zaterdagavond is tijdens een schoolvoor stelling in een bioscoop theater te Rustschuk plotseling brand uitgebrOKen in de cabine van den operateur. Er ontstond in de zaal een verschrikkelijke paniek. Door ondeskundig optreden van twre gymnasiasten die de film draaiden, geraakten de films in brand. Er was een sterke rookontwikkeling. Het vuur deelde zich in zeer korten tijd mede aan het interieur. Eenige leerlingen die tijdens de algemeene paniek trachtten van het balcon te springen, bekwamen arm- en beenbreuken. In totaal werden vijftien leerlingen gewond. De reddingswerkzaamheden werden bemoei lijkt doordat het publiek op straat de kinde ren naar buiten wilde halen. De eigenaar van de bioscoop en de jeugdige operateurs wer den gearresteerd. 30 mijnwerkers vermist. In Pocahontas in Virginia is de kolenmijn Boissevain door een ernstige explosie voor het grootste gedeelte verwoest. 30 mijnwer kers werden vei mist. De oorzaak van de ont ploffing kon nog niet worden vastgesteld. De mijnbouwoverheid te Washington heeft in den loop van den dag reeds verscheidene wagons met reddingsmateriaal naar de plaats des onheils verzonden. 3 zwaargewonden. In hotel Bristol in Szczyrk bij Bielitz is een ernstige ontploffing ontstaan. De 12- jarige zoon van den eigenaar had in de hotelkeuken buiten weten van den kok een reservoir met 5 L. ruwe olie ter verwarming op de haardplaat gezet. Plotseling explo deerden de ontstane dampen, zoodat de knaap, zijn 23-jarige zuster en de kok zwaar werden gewond. Alle drie hebben ernstige brandwonden bekomen en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De explosie was zoo hevig, dat een muur van het hotel in stortte en alle ruiten sprongen. Onder de gasten ontstond een paniek. Tijdens de alge meene verwarring wisten twee dieven van de gelegenheid gebruik te maken en met een aanzienlijken buit te verdwijnen. E>e brand, die door de ontploffing was ontstaan, kon door de brandweer tot de haard beperkt blijven. Zondag heeft in het centrum van Buenos Ayres een schietpartij plaats gehad tusschen een bende van ongeveer 150 extremistische leden van de radicale partij en den staf van het blad La Fronda. Twee radicalen werden gedood en 50 personen werden gewond. In afwachting van het onderzoek is de geheele redactie gearresteerd. Zij verklaart, dat de radicalen het gebouw aanvielen, met het doel dit in brand te steken. Verder verklaart zij, dat uit de menigte de eerste schoten wer den gelost, waarop de redacteuren zich moesten verdedigen. Te Necocheta heeft een botsing plaats gehad tusschen radicalen en oolitie. Hier werden 1) oersonen «wond

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1