DAGB1.AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 'I Ao. 51 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 2 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DI11Ü4G 1 n\ AKI 1952 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat utt 2 bladen. T)xiQ£Üik&ch Oiieczkht HET CHINEESCH-fAPANSCHE CONFLICT. De raad van den Volkenbond plotseling: bijeen. Besprekingen over den wapenstilstand Tot algemeene verrassing van alles, wat in nauw contact staat met de Volkenbcnds- wereld, werd plotseling gisteravond de raad bijeengeroeoen, om den toestand in het Verre- Oosten te bespreken. Niemand was op een dergelijke bijeenkomst op dat tijdstip be dacht geweest, omdat niemand wist, dat het Volkenbondssecretariaat sedert Zaterdag de beschikldng had over verschillende inlichtin gen aangaande den toestand in China. Zaterdag toch had, naar de N.R.C.-cor- respondent uit Genève telefoneerde, de secre taris-generaal de eerste inlichtingen gekre gen over de Japansche nota, die de gelegen heid opende "tot plaatselijke vredesonderhan delingen met deelneming van de buitenland- sche vertegenwoordigers. Men weet, hce de dingen te Sjanghai ge- locpen zijn en hoe de militaire en maritieme gezaghebbers daar met deelneming van de burgerlijke autoriteiten hebben onderhan deld. Te Genève kwamen daarop Zondag sir John Simon en de Amerikaansche ver tegenwoordigers Hugh Wilson en Norman Davis bijeen om de resolutie te ontwerpen, die gisteren dan ook het onderwerp vormde van de raadszitting Gisteren was Tardieu ook aangekomen, die te voren aan besprekingen had deelgenomen, •1naar die in de raadszitting niet verscheen, daar Paul Boncour deze voor Frankrijk pre sideerde. Toen Paul Boncour den raad zijn mededeeling voorlas, maakte die een gewel digen indruk op de toehoorders. Sato, de Japansche vertegenwoordiger, verklaarde daarop wel, dat hij van zijn regeering nog niet het recht had gekregen om eenige verkla ring af te leggen, maar uit ziin woorden en houding kon men opmaken, dat naar zijn oordeel de verklaring van den voorzitter den toestand goed weergaf. De mededeeling van Paul Boncour kreeg echter nog een sensatio neele versterking toen Yen het woord nam en mededeelde, dat in de bijeenkomst van inter nationale, militaire en burgerlijke autoritei ten te Sjanghai besloten was, dat tegenover een belofte der Chineezen tot het wegnemen van hun troepen, de Japanners zich verplicht hadden zich binnen de buitenlandsche vesti ging terug te trekken en hun expeditie-troe pen in te schepen. Yen bedankte den raad voor de hoffelijkheid en het geduld, waarmede hij steeds aangehoord was. Men kon er heel goed uit hooren, wat hij er bij dacht, al sprak hij dat natuurlijk niet uit: Maar wij zelf heb ben ons moeten helpen. Deze loop van zaken was voor vele toe hoorders zoo overweldigend verrassend, dat zij ternauwernood hun ooren geloofden. Er heerschte algemeen een onmiskenbare vreug de. Slechts één groep van toehoorders was merkbaar zeer verontrust door het gebeurde. Dat waren de leden der Russische delegatie ter ontwapeningsconferentie. Zij liepen na de zitting ongerust rond en spraken naar alle kanten van hun vrees, dat de geheele schik king op hun kosten zou gaan. Zij meenden, dat Japan zich slechts met hulp van den Vol kenbond had losgemaakt uit het mislukte en uitermate gevaarlijk geworden avontuur bij Sjanghai om de handen vrij te krijgen in het Noorden van Mantsjoerije. De Russen waren natuurlijk zeer onder den indruk van de eischen, die de Japanners de laatste dagen te Moskou hebben gesteld be treffende den Russischen spoonveg. Intus schen zouden de Russen zich minder veront rust hebben gevoeld als zij hadden geweten, dat het vierde van de punten, die de raad als voorwaarde heeft gesteld voor de schikking, door de Amerikanen uitdrukkelijk geformu leerd is met de bedoeling om de Mantsjoe- rijsche kwestie nu verder in behandeling te kunnen nemen. Deze Amerikaansche formu- leerig luidt woordelijk: Dit voorstel heeft ten doel onmiddellijk herstel van den vrede in het gebied van Sjanghai zonder echter iets ai te doen aan de houding, die te voren ingeno men is door den Volkenbond of door eenige mogendheden ten opzichte van de Chineesch- Japansche aangelegenheid. Amerika is zeer zeker niet van plan de Mantsjoerijsche kwestie los te laten en min der dan ooit nadat men dit eerste groote suc ces heeft bereikt. Want de terugtocht der Japanners zal een ontzaglijk verlies beteeke- nen voor hun prestige in het Verre Oosten, een verlies, dat met Oost Aziatisch maatstaf moet worden gemeten om geheel tot zijn recht te komen. De uitwerking op de beweeg- hjke gemoederen der Chineezen, die toch reeds geneigd waren om ieder defensief suc ces van hun troepen grenzeloos op te blazen, ontzaglijk zijn. Maar groot zal ook waar schijnlijk de ontmoedigende uitwerking in Japan blijken. In ieder geval zal de positie Yan Japan in het Mantsjoerijsche conflict ooor dit alles niet versterkt zijn. Bovendien «an Japan nu moeilijk nog zijn oude positie af|Onaven. dat het neen bemiddeling wil van de andere mogendheden nu het deze be middeling te Sjanghai zelf heeft ingeroepen, of op zijn minst gretig heeft aanvaard. In ingewijde Amerikaansche kringen ver telt men, dat er een tegenstelling be stond tusschen president- Hoover en Stimson n de opvatting over hetgeen in Oost-Aziè moest gebeuren. Hoover was voor uiterste voorzichtigheid, Stimson voor een veel actie ver politiek. Wat nu gebeurd is, zou een groote overwinning voor Stimson zijn, waar door het krachtiger beleid in Amerika zeker de overhand zal krijgen, aldus meende men gisteravond in Amerikaansche kringen te Genève. In ieder geval neemt men aan, dat de bui tengewone vergadering, die Donderdag be- binnen moet, van zijn beteekenis volstrekt niets verloren heeft door de verrassende ont knooping te Sjanghai. Men meent integen deel, dat de assemblee nu te grooter beteeke nis zou krijgen, daar er meer kans bestond, in het Oost-Aziatische vraagstuk een alge meene oplossing te bereiken. Hiertegenover staat echter, zoo zou men op het eerste ge zicht zeggen, het bezwaar, dat de assemblee uitdrukkelijk met het oog op het conflict bij Sjanghai bijeengeroepen is, daar de Chinee zen haar niet meer konden aanvragen voor het Mantsjoerijsch geschil en de Japanners natuurlijk heel streng aan dit formeele punt hebben vastgehouden. Zou het waar zijn, dat Japan niet alleen maar tegen een hoogen prijs in prestige een te moeilijk en te duur gebleken avontuur heeft opgegeven, maar dat de ernstige, drei gende toon van den brief van Stimson het mede tot den terugtocht heeft doen besluiten? Dan moet ook in de Mantjoerijsche kwestie nu met hem te praten zijn. Het was opmerke lijk, dat Simon de belangstelling van Ame rika in het geval en de rol welke Amerika had gespeeld, in de voorloopige ontknooping in zijn rede heel sterk naar voren schoof. Het ziet er inderdaad niet naar uit, alsof Amerika nu verder de dingen op hun beloop wil laten. Wat dit laatste betreft, men kan elders op deze pagina lezen, dat Amerika zijn vloot heeft verzameld voor oefeningen in den Stil len Oceaan. Dit bericht bracht groote verras sing bij de vloot-autoriteiten van hoog tot laag. Én hoewel Amerika uitdrukkelijk zegt, dat deze oproep niets te maken heeft met de gebeurtenissen in het Verre Oosten, zou het best mogelijk zijn. dat deze laatste mededee ling op „een vergissing" berust. !Biütetdaad DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Nog meer Japansche troepen ge land. De gevechten bij Sjanghai. Een groot aantal nieuw aangekomen Ja pansche troepen is ook Maandag, ondanks de herhaalde protesten der neutrale mogend- hede in de internationale nederzetting ge land Andere troepenontschepingen hadden plaats bij Woesoeng. Het totaal aantal troe pen dat Maandag gedebarkeerd is, wordt op 5000 man geschat. Het bericht, dat generaal Schirakawa, de nieuwe opperbevelhebber van het Japansche leger, reeds te Sjanghai zou zijn aangeko men, kon nog niet worden bevestigd. Maandagmiddag hebben de Chineezen een geslaagd contra-offensief uitgevoerd ten Wes ten van Kiang Wan. Zij openden op deze plaats een hevig vuur en rukten in breede infanterielinies op tegen de Japanners. Het is hun gelukt een groot gedeelte van het in de morgenuren verloren terrein terug te win nen. Het is den Japanschen troenen evenwel ge lukt bij Tsjapei het Chineesche front te om singelen. Vrede tusschen Tingsjau en Sjisja. Het Russische telegraafagentschap meldt uit Tokio, dat Zondag in de omgeving van Imjenpo een bijeenkomst heeft plaats gehad van den Chineeschen generaal Tingsjau met den Japansch gezinden generaal Sjisja, waarbij Tingsjau zich verplicht zou hebben zijn strijdkrachten van den Oosterspoorweg terug te trekken en niet meer te strijden tegen Japan en den nieuwen staat Mantsjoerije Tingsjau zou de zone van den Oosterspoor weg voor 2 Maart a.s. ontruimen. Japansche troepen te Imjenpo. Maandag zijn Japansche troepen aange komen te Imjenpo. De Chineezen trokken zich terug zonder tegenstand te bieden. De Japanners dringen in Tsjapei door. Het is den Japanners gelukt gister na een krachtig artillerievuur Tsjapei binnen te dringen. De wapenstilstandsonderhande lingen te Sjanghai. Bij de onderhandelingen tusschen de Chi neesche en Japansche vertegenwoordigers werd in den beginne geen overeenstemming bereikt. Daarna diende evenwel de Engelsche gezant, Sir Miles Lampson nieuwe geheime voorstellen in. De Chineezen namen deze voorstellen aan, de Japanners stuurden de voorstellen even wel eerst door naar hun regeering. Heden zal opnieuw geconfereerd worden, waarbij, naar verluidt, definitieve overeen stemming zal worden bereikt. Waarschijnlijke mislukking der wapenstilstandsonderhan delingen. Ondanks de onderhandelingen tusschen Jappaners en Chineezen met bemiddeling dei Europeesche mogendheden is de stemming noch bij de Japansche noch bij de Chinee sche militaire autoriteiten optimistisch. De Japanners willen niets weten van vreemde troepenconcentraties en generaal Oeyeda liet gisteravond laat medfedeelen, dat hij nog geen kennis had gekregen van onderhande lingen. Ook de Chineezen staan sceptisch tegen over het resultaat der besprekingen. Inmiddels duren de vijandelijkheden voort en den geheelen nacht bleef het geschut aan beide zijden aan het werk. De Japanners de den gisteravond nogmaals een aanval nabij Tsjapei en bezetten het Chineesche kerkhof in de nabijheid der Nonkioengforten. Ande re troepen deden een aanval op het Noorder station, doch de Chineezen wisten hier stand te houden Ook in den Kiangwang sector heb ben de Japanners een nieuwen aanval ge daan, terwijl Japansche vliegtuigen de Woe soeng forten bombardeerden en het dorp Tsjenjoe waar zich tot voor twee dagen het Chineesche hoofdkwartier bevond geheel in puin legden. De Japanners bereiden zich bo vendien voor op een eventueele mislukking der wapenstilstandsonderhandelingen en treffen maatregelen om dan een zeer krach- tigen aanval te doen cp dè Chineesche stel lingen en de Chineesche troepen geheel uit den Kazang sector te drijven. Voorts hebben zij den Chineeschen bevelhebber een ultima tum gezonden geen verdere troepen verster kingen tot achter de Chineesche linies te brengen, aangezien anders a'le Chineesche spoorlijnen, waarlangs transporten naar het front kunnen geschieden door Japansche vliegtuigen zullen worden vernield. Het ul timatum loopt morgen des namiddags om 2 uur af, en heeft groote bezorgdheid bij de Chineesche autoriteffen gewekt. Zij gelooven, dat onder deze omètandigheden het slagen der bemiddelingsonderhandelingen onmoge lijk zal zijn. Chineesche generaal gearresteerd. In de internationale nederzetting hebben Japansche soldaten den Chineeschen gene raal Wang Ken gearresteerd. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat op den generaal documenten zijn gevonden, betreffende een oorlogsleening van 30000000 dollar door Amerikaansche bankiers aan China en verder contracten met Amerikaansche munitie- en vliegtuigfabrikanten. Gespannen verhouding Japan- Rusland. In Japan maakt men zich ernstig bezorgd voor de gebeurtenissen aan de Mantsjoerij sche grens. Het staat vrijwel vast, dat indien de vredesonderhandelingen in Sjanghai zullen slagen een deel der Japansche troepen uit Sjanghai zal worden overgebracht naar Mantsjoerije, ten einde de Japansche strijd krachten aldaar te versterken en gedeeltelijk af te lossen. Volgens mededeelingen uit Wla- diwostok zijn in de Russische Zuidzeeprovin- cies 1COOOO man Sovjettroepen geconcen treerd, terwijl zoowel te Wladiwostok als in andere plaatsen langs de grens munitie en vliegtuigdepots van liet roode leger zijn ge vestigd. Afgezien van de gebeurtenissen in Mantsjoerije zijn de verhoudingen tusschen Japan en de Sovjet-unie op het oogenblik tamelijke gespannen, tengevolge van de Ja pansche aanspraken op bepaalde visscherij- rechten in de Russische wateren. Chineesche plan tot opheffing der internationale nederzetting. De leider der Nankingregeering Wang Sin Wei heeft verklaard, dat na den succesvolleu strijd der Chineesche troepen tegen de Japan ners de Chineesche regeering opnieuw door drongen is van de onzinnigheid van het be staan der internationale nederzetting, die zooveel nadeel heeft berokkend aan den strijd der Chineesche troepen voor het herstel der Chineesche souvereiniteit. De Chineesche regeering is dan ook voornemens na afloop van het conflict alle mogelijke verdragen op zeggen en alle concesssies op te heffen. DE NAAMPLAAT VAN DE „EMDEN". De Britsche ambassadeur te Berlijn heefi den Rijkskanselier medegedeeld, dat de Aus tralische regeering het voornemen heeft de naamplaat van den in den oorlog verganen kruiser „Emden" terug te geven. De Australische regeering hoopt dat dit aandenken als erkenning voor de ridderlijke houding van de bemanning van de „Emden de Duitsche regeering welkom zal zijn. Deze teruggave zou voorts beoogen den nadruk er op te leggen dat de Australische regeering wenscht dat de vrede en het herstel van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen de naties worden bevordero. Rijkskanselier dr. Bruening heeft den Britschen ambassadeur verzocht zijn dank over te brengen aan de Australische regee ring en verklaard dat de Duitsche regeering dit aandenken een waardevol symbool acht voor het feit dat de voormalige oorlogstegen standers elkaar de hand reiken voor vreed zame en vriendschanpelijke overeenstemming. JAPANSCH STOOMSCHIP VERGAAN. 23 opvarenden om het leven ge komen. Uit Tsjifoe wordt gemeld, dat nabij het schiereiland Sachalin een Japansch s.s. in een typhoon is vergaan. Van de opvarenden zijn 23 matrozen om het leven gekomen. DE ATLANTISCHE VLOOT NAAR DEN STILLEN OCEAAN. Bijna de geheele Amerikaansche Atlanti sche Vloot heeft plotseling bevel ontvangen zich te verzamelen in de vlootbases San Pe- dro en San Diego (Californië) ten einde deel te nemen aan de groote manoeuvres in den Stillen Oceaan. Deze maatregelen kwamen zelfs voor de hcogere marineofficieren onverwacht. Zij wezen evenwel categorisch de onderstelling van die hand, dat deze maatregelen ook maar iets te maken zouden hebben met den critie- ken toestand te Sjanghai. In den Atlantischen Oceaan blijven thans in totaal slechts negen onderzeebooten, acht kleinere vaartuigen, en het oefenschip „Wyoming". De drie slagschepen Mexico, Mississippi en Idaho zijn thans gedokt. BIER- EN LICHTSTAK1NG IN DUITSCHLAND. De bond van industnëelen en handeldrij- venden te Berlijn deelt o.a mede, dat in een door den bond en 21 daarbij aangesloten or ganisaties belegde vergadering gisteren met eenparigheid van stemmen is besloten den leden van den bond, die flesschenbier verkoo- pen opdracht te geven den verkoop daarvan stop te zetten. Verder werd met eenparigheid van stemmen beslote' een lichtstaking aan te gaan. MOTORRIJDER RIJDT IN OP SA COLONNE. 1 doode. Zeven gewonden. Zondagavond is op den straatweg van Ziethen naar Mustin een motorrijder in volle vaart ingereden op een 20 man sterke SA colonne. Een SA man werd direct gedood, terwijl zeven anderen werden gewond, o.w. 2 zwaar. POLITIEKE BOTSING TE BUENOS AIRES. 8 dooden. Naar uit Buenos Aires wordt gemeld is het voor het gebouw van het dagblad „La Fronda" tot een bloedige botsing tusschen politieke tegenstanders gekomen. Acht perso nen werden gedood en 30 gewond. POLITIEBEAMBTE GEARRESTEERD. Wegens spionnage voor Polen? Te Dantzig is de 55 jarige Johann Su- checki, die werkzaam is op het politiepresi- dium, gearresteerd als verdacht van spion- nagediensten ten gunste van Polen. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN DUITSCHLAND. Verkiezingsproclamatie van IJzerei front. Het IJzeren front verspreidt de volgende proclamatie: Den 13den Maart wordt bij de Rijkspresi dentsverkiezing de groote slag geleverd voor volksrechten, tegen dictatuur. Alle geledingen van het ijzeren front gaan dezen strijd in met den vasten wil reeds bij de eerste stemming de overwinning te beha len. De politieke leiding van het IJzeren front heeft het doel bepaald: Noch een Hitier, noch een Dusterberg mag Rijkspresident worden, ook niet met behulp van de Moskousche machthebbers die met de candidatuur Thaelmann een springplank voor Hitier plaats n. Al bukt Thalmann nog zoo diep, ook over zijn rug mag Hitier den stoel van Friedrich Ebert niet bereiken. Om dat Hindenburg de eed op de grondwet niet alleen heeft afgelegd, doch ook heeft ge houden, omdat hij constitutioneel zijn ambt waarnam, daarom wil men hem van zijn plaats stooten. De weg tot de staatsgreep en een schending van de grondwet zou moeten worden vrijgemaakt. IJzeren Front. Thans gaat het er om te strijden. Hitier moet verslagen worden. Ver slaat Hitier, dan stort het fascistische front vanzelf in. Het IJzeren front strijdt, het discussieert niet. Thans gaat het er om in ijzeren disci pline de leiding te .olgen. De overwinning zij het parool. De overwinning van onze zaak, niet van een naam. Hindenburg is niet een man van het ijze ren front. Maar Hindenburg staat tegenover Hitier. Iedere stem voor Hindenburg is een slag voor Hitier. Iedere stem voor Thalmann is een stem voor Hitier. Daarom heeft het ijzeren front besloten voor Hindenburg en tegen Hitier te strijden. IJzeren front, voorwaarts tot den strijd. Den 13den Maart wordt Hitler verslagen. NOG EEN CANDIDAAT VOOR HET RIJKSPRESIDENTSCHAP. Zit op het oogenblik in dé gevangenis. „Bedrijfsadvocaat" Winter, die op het oogenblik in de strafgevangenis van Bautzen een gevangenisstraf ondergaat, wordt candi- daat gesteld voor de a.s. rijkspresidentsver kiezingen. Naar tijdens de overvolle verga dering der aanhangers van Winter gister avond bekend gemaakt werd, zijn voor deze candidatuur tot dusverre bijna 30.00 hand teekeningen verzameld. DE TOESTAND IN SPANJE. Botsingen in Granada. Te Granada is gister een groote .demon stratie gehouden der katholieke oppositie die door de linksche partijen met geweld verstoord werd. Het kwam tot handtastelijk heden, in den loop waarvan ook schoten vie len. De guardia civil greep in en herstelde de orde. Er vielen 6 zwaargewonden en tal rijke lichtgewonden. In de hoofdstraten der stad patrouilleeren politieversterkingen, aan gezien syndicalisten particuliere auto's be schoten hebben. DUSTERBERG HEEFT EEN AUTO-ONGELUK. Toen de candidaat voor het rijkspresidenh schap Dusterberg gisteravond met groote snelheid naar de Stadthalle te Hannover reed, liep plotseling het linkervoorwiel van den wagen af. Wonder boven wonder sloeg de wagen niet om, zoodat de inzittenden on gedeerd bleven. VERZEKERÏNGSZWF.NDELARI J UIT DE OORLOGSJAREN. Tijdens een proces te New-York is geble ken, dat de kapitein van den schoener „Gyp- sum Queen'' voor het z.g. tot zinken brengen van zijn schip door een Duitschen onderzeeër aan de Iersche kust op 31 Juli 1915 71000 dollar als schadeloosstelling heeft uitbetaald gekregen. De tweede officier heeft thans toe gegeven meineed te hebben gepleegd. Hij be weerde daartoe te zijn omgekocht door een reeder en een advocaat. Voor deze valsche getuigenis heeft hij 500 dollar ontvingen. In werkelijkheid was het schip in 'n storm ver gaan. JSitutmCattd HET CONFLICT IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Werkgeversvoorstellen verworpeA door „De Eendracht Gistermorgen hield de afd. Enschede van den Alg. Ned. Bond v. Textielarbeiders „De Eendracht" een zeer druk bezochte stakers vergadering. De bondsvoorzitter, de heer Rengelink, bracht verslag uit omtrent de op Vrijdag j.1. met de werkgevers gehouden conferentie. Medegedeeld werd, dat de werkgevers bereid zijn bindende arbitrage voor de firma Jan- nink te aanvaarden. Ze hielden verder vast aan de tien procent loonsverlaging, zijn echter bereid de tweede 5 pCt. eerst zes we ken na de opheffing van de staking te doen ingaan Verder zijn de werkgevers bereid in eigen kring te overwegen of er een nauwer con tact tusschen werkgevers en arbeidersorgani saties kan worden tot stand gebracht. Rancune-maatregelen zullen niet worden getroffen, al zal het niet mogelijk zijn direct alle arbeiders weer aan het werk te zetten. De bondsvoorzitter deelde mede, dat de thans bestaande situatie in het bondsbestuur met de betrokken afdeelingsbesturen en met het bestuur van het N.V.V. was besproken, en dat al deze instanties eenstemmig van oordeel waren dat op deze voorstellen de staking niet kon worden opgeheven. Mits dien werd het advies gegeven deze voorstel len te verwerpen en de staking onverzwakt voort te zetten. Met groote instemming nam de vergadering van dit advies kennis en on der applaus werd dien overeenkomstig be sloten. BRAND TE BARNEVELD. Gisteravond is in een door drie gezinneil bewoond pand in de Jan van Schaffelaar- straat te Barneveld brand uitgebroken, waar door het pand totaal is uitgebrand. Hierin was gevestigd de lunchroom van den heer F. J. Bruinisch en de rijwielzaak van den heer H. Westerveld, terwijl daarboven het gezin van den metselaar F. van Dijk woon de. Niets kon worden gered. Met moeite slaagde de brandweer erin de belendende perceelen, die reeds vlam hadden gevat en waarvan de ruiten gesprongen waren, te redden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. I I

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1