Bij Ruwe Purol CASTRICUIW. INBRAAK IN KASTEEL NYENRODE TE BREUKELEN. V D bestudeeren het proces in zijn «wikkeling, en hebben dit op de en- volle direct een fractie gereed jelinge" _,„n'nen tot steun te dienen. Neder- lU*1 f*®ff een land- en tuinbouwbedrijf van Iand r ten rang, dat zoo de toestand def eVTc „„nstio-er worden kon er direct Ongetwijfeld zal dit ko- vr'eef o zal ziCh moeten aanpassen, hoe ^"•Wiiik dat ook zal zijn, en de Kamer- r zal niets onbeproefd laten de lasten fra Hraoelijk mogelijk te maken. Maar voor- i°° °i °n wjj het melden, dat de menschen, f.penwoordig den boer opgaan, in deze j n van duisternis willen profiteeren van zwakken geest en slechts eigen belang £enA 00or hebben; het zijn menschen, die °P ruggen der plattelanders omhoog 'nifcn gaan. In de oude, hechte organisaties r 't men zich te vereenigen om kracht op f doen in deze donkere dagen. Eenmaal zal lichten en zal men blij zijn, dat men niet Ü!eft gestreefd naar dingen, die den chaos fftooter zullen maken. (Groote instemming.) Eenigen der sprekers zijn op enkele punten «ader ingegaan. fxoviaciaal Tlieims W ARMENHUIZEN. Groote Anti-Communistische Meeting. Een stampvolle zaal vol protesteerende Katholiekenen Christenen. De door het Algemeen Propaganda Bureau te Soest georganiseerde anti-commu nistische meeting had Zondagavond in het Patronaatsgebouw plaats. Deze meeting ging gepaard met licht beelden en film. ten einde de aanwezigen de otu weid aden van het Communisme in Rus- fand aanschuwelijk te laten zien, om alzoo te zorgen, dat alle Katholieken van Warmen- huizij paraat te houden voor het groote dreigende gevaar. In zij n openingswoord sprak pastoor Brinkman allereerst zijn groot genoegen uit over het feit, dat de Katholieken en Christe nen van Warmenhuizen in zoo'n grooten ge tale naar het Patronaatsgebouw waren ge komen. Veler der aanwezigen zijn niet hier gekomen, omdat zij niet genoeg gehoord hebben van de gruweldaden van het commu nisme, doch omdat zij niet genoeg vijanden zijn van het kwaad, dat door hen bedreven wordt. Het Propaganda-Bureau te Soest is hier niei zonder reden gekomen. Een algemeen bekend feit is het, dat de communisten overal ten lande trachten ceilen te bouwen en spe ciaal in die streken waar de financieele nood zwaar op de schouders der burgers drukt. In de groote steden hebben de trawanten van de Sovjet-Republiek reeds cellen gebouwd en thans is het platteland hun uitbreidings gebied. Dat dergelijke pogingen reeds op het platteland worden aangewend valt niet te ontkennen. Onder het motto van: „Neutrale Vergaderingen' tracht men de goedgezinden op het dwaalspoor te brengen. Verder betoog over het laatste is overbodig als men weet, dat ook in deze piaats onlangs iemand dooi de politie verbaliseerd werd wegens grove beleedigingen. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat thans alle Katholieken en Christenen zich organiseeren om op te ko men voor God. Koningin en Vaderland Door de roode broeders is zelf erkend, dat wan neer er geen Christenen waren, de revolutie reeas lang tot het verleden zou behooren. De spreker spoorde in zijn openingswoord aan alle aanwezigen dringend aan toch vooral paraat te blijven en een wakend oog te houden. De propagandist van het Bureau te Soest, de heer Nieveen, sprak in de eerste plaats zijn dank uit voor het openingswoord van den pastoor. Eveneens werd door den heer Nieveen dank gebracht aan de vele aanwezigen voor de groote opkomst. In zijn inleiding wees de heer Nieveen er op, dat treurige toestanden de grootste aanleiding zijn tot den opbloei van het Communisme. Het Com munisme beoogt met geweld de bestaande maatschappij en de maatschappelijke orde om ver te werpen. Er aan herinnerd werd. dat de milhoenen guldens die voor de Communis tische partij en voer het Dagblad „De Tribune' uit Rusland naar ons land gezon den worden, door de arbeiders daar met bloed en zweet opgebracht moet worden Al les is in Rusland staatsbedrijf. Vrije handel is daar niet mogelijk. Granen, houtwaren en andere artikelen, worden door Sovjet-Rusland uitgevoerd en in het buitenland voor ver be teden den marktprijs in den handel ge bracht. De aldus verkregen gelden worden ge bruikt om de militaire macht van de Sovjet uit te breiden en te versterken. Als voorbeeld werd door den heer Nieveen aangehaald de houthandel. In Zaandam komen zeer vele houtschepen uit Rusland binnen, ci.' bevlekt zijn met bloed van slavelijke arbeiders, pries ters, joden en predikanten, die als dwang arbeiders werken in de ballingsoorden van het onmetelijke Siberië. De menschen kunnen in Rusland slechts brood koopen op bonnen, en moeten uren achtereen in de rij staan. Daarbij komt nog, dat het rantsoen voor hen veel te gering is In Rusland mag geen mensch meer zijn met fen ziel, met ouderliefde. Het geluk van het huwelijk is weg. De vrouw moet ia Rusland V[ij zijn, doch zij is thans de slavin van soms *0 mannen. In woord zijn de Sovjetmannen voor ontwapening, doch daadwedoiijk voor het tegendeel. Momenteel bestaat het Roode leger uit 1.000.000 soldaten. Dat brengt het eonimunisme. Hoe is het mogelijk dat zooiets in ons Holland zoo n aanhang heeft ge- 'pegen. De gehee'.e organisatie in ons land is .°°r Rusland samengesteld. Warmenhuizen j8 'en opzichten van andere plaatsen in ons and een oase. Menschen zonder geld en zoa- geloof loopen slechts achter het commu- "^e .aan. De schuld hiervan ligt ook ge ♦i,f j 1 bij de Katholieken. Vele goed g®S'- Fn v katholieken hebben de twee laatste nevelïeken van den Paus in de prullemand y°rPen en zij hebben hun daden daarnaar °ereS<dd. Het bezit mag zich nooit beprvP^eren 'n enke'e handen. Met eigen oogen de spreker ook dergelijke wantoestan den in Amerika gezien. Een groote eisch is, dat de menschen zich moeten laten leiden door een Christelijk hart. Omdat het Chris tendom practisch niet wordt doorleefd, moe ten wij thans vechten tegen het groeiend communisme; daarom mogen wij niet weer loos zijn tegen het roode gevaar. Eene Chris telijke en Katholieke organisatie is de eenige waarborg voor vrede en welvaart van ons land. Hierna werden met lichtbeelden de toe standen in Rusland weergegeven. De groote aandacht der aanwezigen, was een voldoend bewijs, dat het vertoonde ieders belang stelling had. Na de pauze volgde een film eveneens over Rusland van voor en na de omwenteling. Na deze filmvertooning werd door den heerNieveen nog een geestig woord van aan sporing gesproken om mede te werken aan de anti-communistische propaganda en de aanwezigen werden verzocht tot God te willen bidden opdat ook voor de Russen eenmaal den dag zal aanbreken, dat zij kun nen jubelen „Halleluja, wij hebben het over wonnen''. Het daverend applaus getuigde van groote ingenomenheid met deze vergadering. WIERINGErtWAARD. Maandagavond vergaderde de Begrafe- nisvereeniging in het lokaal van den heer H. van der Woude onder leiding van den heer C. Haringhuizen. Secretaris was de heer J. Speets. Aanwezig 12 leden. De secretaris las het jaarverslag over 1031 waaruit we het volgende hebben aange- teekend. Het ledental is iets toegenomen en bedraagt thans 367 uit 124 gezinnen. Deze leden zijn verdeeld als volgt van 1645 jaar 142; van 45—55 51; van 55—65 51; van 6570 11 en boven 70 1 lid. Er hebben 13 begrafenissen plaats gehad waarvan een lid, wat voor de kas der veree- niging gunstig genoemd kan worden. De rekening van den penningmeester was bereids nagezien door de heeren S. Sieswer- da, A. K. Kaan en W. Peereboom. Laatstge noemde deelde mede alles in uitstekende orde te hebben bevonden. De ontvangsten hadden bedragen 2211,04; de uitgaven 1034.84, het batig saldo 1177.10. Door de commissie werd voorgesteld de rekening goed te keuren en den penningmeester te ont heffen. Aldus besioten onder dank aan de commissie en den penningmeester. De heer H. Sijbrands werd met op een na algemeene stemmen als bestuurslid herko zen. Bij de rondvraag werd door den heer Kouseband gevraagd of er bij 't bestuur be zwaar bestaat dat in geval van overlijden van een der dragers zij deze begrafenis even als dit te Winkel gebeurt, kosteloos uitvoe ren en het loon af te dragen aan de nabe staanden. Het bestuur kan zich hiermede goed ver eenigen. Hierna volgde sluiting. BROEK OP LAUGEKDIJK. Tot diakenen in de doopsgezinde ge meente zijn herkozen de heeren C. C. W. Bonnet en Jb. Kroon. Alhier is een damesclub opgericht van leden der doopsgezinde gemeente en belang stellenden met het doel bijdragen in te za melen voor het tekort in de kerkelijke finan ciën. Jaarvergadering van het onderling be grafenisfonds op Maandag 29 Februari 1932, 's avonds half acht in het lokaal van den heer Vijzelaar. Voorzitter was de heer Stammes. Uit het overzicht yan den penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 209,81 en de uitgaven 189,01, batig sal do 20,88, gevoegd bij het kassaldo grooi 21.60, werd een" bezit op 1 Januari 1932 van 43,03. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan dat 1 bestuurs- en 1 leden vergadering zijn gehouden. Het ledental be draagt 314 boven 13 jaar, 66 van 113 jaar en 9 beneden het jaar, welke 'n uitkee ring in natura ontvangen van resp. 50, 25 en 5 met aftrek van 5 voor adrni nistratiekosten. In het afgeloopen jaar hebben 4 uitkeerin- gen plaats gevonden en bleek dat in ver band daarmede de premie heeft bedragen 45 cent per jaar en per lid. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren C. Kansen en Jb. v. d. Welle herkozen. Aan de orde van behandeling was vervol gens een voorstel van het bestuur om de contributie voor kinderen beneden het jaar te verhoogen van 1 4/10 op 2M cent en in overeenstemming daarmede de uitkeering bij overlijden te brengen van 5 op 10. De voorzitter deelde mede dat in verband met de nogal hoogere onkosten bij overlij den de uitkeering daartegenover te laag was, waarom het bestuur dan ook dit voorstel ter tafel heeft gebracht ter beoordeeling aan de leden. Algemeen kon de vergadering zich er mee vereenigen, zoodat aldus werd besloten Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met woorden van dank voor de aangename en zakelijke bespreking de ver gadering. DE RIJP. Men schrijft ons: Dezer dagen werd in het lokaal van den heer Blokdijk de jaarvergadering der wijk verpleging gehouden. Evenals het vorige jaar kenmerkte deze vergadering zich door eene ongewoon groote opkomst. Bij de voorlezing der notulen maakte de voorzitter,d e heer Dr. van Leeuwen, de op merking, dat de slotwoorden, dank aan het afgetreden lid. den heer Luyckx, behoorden te vervallen. Ik heb dat, zoo verklaarde hij met eenige stemverheffing, niet gedaan. Spr. merkte op, dat in hetgeen verleden jaar in de Alkmaarsche Courant verscheen, naar aanleiding daarvan opgemerkt werd, dat het bij de wijkverpleging in De Rijp geen ge woonte meer scheen te zijn, aftredende leden te bedanken. Reglementswijziging vormde de hoofdscho tel dezer vergadering. Voor het meerendee'. waren het formeele veranderingen. Een be langrijk punt was echter het voorstel om in het reglement op te nemen, dat blanco-stem- men bij het berekenen der volstrekte meer derheid zouden meetellen. Dit bestuursvoor stel was een uitvloeisel van een op de vorige algemeene vergadering genomen besluit. Nu werd het echter met 29 van de 30 stemmen verworpen en inplaats daarvan werd op voorstel van den heer van Houwelingen be sloten dat in het reglement zal worden op genomen: blanco-stemmen tellen niet mee. Zelfs de drie bestuursleden, die het vorige jaar mt den heer Luyckx voor het tegendeel hadden geijverd, stemmen hiermede in. Het door den secretaris-penningmeester uitgebracht jaarverslag en de rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Uit de laatste bleek, dat door bijzondere omstandig heden het assaldo met ongeveer 250 was achteruitgegaan. De aftredende leden van het bestuur wer den met groote meerderheid van stemmer, herkozen, terwijl de door het overlijden van den heer Romijn opengevallen plaats na drie stemmingen werd gekozen ds. Keuning. De bouw van den jeugdherberg is door dtn aannemer opgeleverd. Het gebouw is dus gereed zou men zeggen. Ja natuurlijk, als men daaronder niet zou rekenen de in stallatie van de verschillende lokalen. Dit zal natuurlijk nog wel eenigen tijd in beslag nemen. Naar ons wordt medegedeeld zal de officieele opening van deze maand kunnen plaats hebben. Ook eerst daarna zal de opening voor bezoekers zijn. Intusschen is men van de zijde van het provinc.aal landgoed aangevangen met het aanleggen van den tuin voor het gebouw. Dit belooft zich geheel bij den bouw aan te passen. Bin nen eenige dagen hopen we een volledige be schrijving van dit gebouw te kunnen geven. Naast dit gebouw is de aannemer aange vangen met den bouw van 't kindervacantie- huis van de Coöp. De Eendracht te Zaan dam. De bouw moet voor het a.s. seizoen ook gereed zijn, terwijl voorts de grondtrans- actie voor den bouw van een koloniehuis reeds heeft plaats gehad. Spoedig kan dus daarvan de bouw ook worden tegemoet ge zien. ZUIDSCH AR WOUDE. Ten locale van den heer P. Kramer ver gaderde gisteravond het „Onderling Begra fenisfonds". De heer Jb. Kramer opende de niet drukbezochte samenkomst, waarover hij zijn spijt uitdrukte, de goede kant hiervan is dat men in het bestuur vertrouwen stelt. Hij releveerde verder het goede werk bij begrafe nissen, wat vooral in de laatste 10 jaar tot uiting kwam. Een begrafenisvereeniging blijkt altijd gunstiger te werken dan een zie- kenvereeniging, welke met meerde:e finan- ciëele-risico te kampen heeft. De voorzitter deelde mede, dat door be middeling van de Federatie het met den heer Wolfswinkel tot overeenstemming is kunnen komen dat het bedrag der volgkoetsen met 2 verminderd is, n.1. van 10 op 8. Ook deelde de voorzitter mede dat geble ken is dat de prijs der lijkkisten niet minder kan. Verder zeide bij dat het voorkomt, dat uitwonende leden menigmaal hun aangebo den kwitanties laten retourneeren met diverse bemerkingen. Hij hoopte dat men trachten zal dit zooveel mogelijk te vermijden. Een lid is elders overleden. Uit de rekening van den penningmeester administrateur, den heer W. Koeman, stip pen wij de volgende eindcijfers aan: Ont vangsten 780 32, uitgaven 1046.75, na- deelig saldo 266,43. De ontvangsten van het Kleedingfonds waren 82.—, de uitga ven 2.45, saldo 79,25. Zoowel penning meester als kascontroleurs ontvingen een dankbaar woord. Uit het jaarverslag deelen wij mede dat het ledental thans 557 be draagt, 7 leden zijn overleden, 8 niet-leden eveneens door de vereeniging zijn begraven. Een waarleerend woord bevatte het jaarver slag over het personeel-lid, drager, P. Luit jes. Hierna herdacht de voorzitter eveneens ge noemden heer Luitjes, die eer. zwak man was en niettegenstaande dit, toch altijd klaar stond wanneer hij geroepen werd. Ook is op het graf door den voorzitter een hartelijk en dankbaar woord gesproken. De 3 aftredende bestuursleden de heeren Jb. Kramer, Jn. Bruin en KL de Boer wer den met algemeene stemmen herkozen, en namen deze herbenoeming weder in dank aan. Voorstellen voor de Bondsvergadering kwamen niet ter tafel. In de rondvraag zeide de heer G. Koeman, dat hij gaarne zou willen, dat voortaan een afgevaardigde verslag uitbracht van die ver gadering. Aan dezen wensch zal in beknopten vorm worden voldaan. De heer H. Blom wees er op dat bij het begraven het looppad hinderlijk werd b.v. dat de takken der boomen slingeren tegen den lijkwagen. Geantwoord werd dat straks nabij de be graafplaats een en ander veranderd wordt en dus ook het bedoelde pad wel zal worden herzien. Andere punten der rondviaag waren van meer huishoudelijken aard. De voorzitter bracht nu hartelijk dank aan de dragers en bode at in het bijzonder den heer W. Koeman, die de ziei der vereeniging kan worden genoemd. Hij is toch penning meester-administrateur, bewaarder der dra- gerskleederen, vooriooper. De vergadering onderstreepte dit met in stemming en de heer Koeman zeide hiervoor wederkeerig dank. Hierna sluiting. STOMPETOREN. De heer N. J. W. Hofsté, plaatsvervan gend directeur aan de zuivelfabriek „Neer- landia" alhier, is in gelijke betrekking be- ncemd te Opmeer. OUDORP. Geboren: Cornelis Johannes, z. v. Cor- nelis Petrus van Wees en Johanna Cornelia Boots. Wilhelgjina, d. v. Petrus Hendricus van Westen en Jacoba Madiol. Petrus, z v. Jacobus Buisman en Catharina Maria Meereboer. Richtje, d. v. Aldert Kwadijk en Trijntje Appelman. Adriana Maria, cl v. Theodorus Bakkum en Adiana Bleeker. Agatha Geetruida, d. v. Frederik Simon van der Heijden en Neeltje de Wit. Overleden: Klaas Spaan, oud 80 jaar, gehuwd met Sijtje Hart. Jannetje van Dijk, oud 66 jaar, gehuwd met Harmen Stoffer. Immetje Raatgers, oud 66 jaar, gehuwd met Jan Veldboer. fBinneidaitd LOONSVERLAGING IN DE PARTICULIERE MIJNEN. Thans is ook bekend geworden, dat ook de beambten van de mijnen Laura en Julia te Eygelshoven tegen 1 April a.s. 10 loons verlaging zullen krijgen. DE SPOOR VRACHTTARIEVEN. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft bij zijn beantwoording van de interpellatie- Weitkamp o.a. medegedteld, dat publicatie van het rapport der Staatscommissie-De Vries inzake de spoorvrachttarieven nog in den loop van deze maand tegemoet gezien kan worden. Zeven schilderijen, 50 mi niaturen en een aantal gouden en zilveren voorwerpen gesto len. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft in het kasteel Nijenrode te Breukelen een brutale inbraak plaats gehad, waarbij den daders een groote buit in handen is ge vallen. Niet minder dan zeven schilderijen, 50 miniaturen en een aantal gouden en zilveren vitrinevoorwerpen, in totaal een zeer be langrijk bedrag vertegenwoordigend, werden door de daders, die tot dus ver onbekend zijn, meegenomen. De inbraak moet hebben plaats gehad tus- schen 12 uur des nachts en ongeveer zes uur des morgens. Toen gisterochtend het perso neel van het kasteel te omstreeks hall acht voor de dagelijksche werkzaamheden in de parterre gelegen zalen kwam, ontdekte men, dat er vreemd bezoek was geweest. De be woner van het kasteel, de heer M Onnes van Nijenrode, werd onmiddellijk gewaarschuwd en het bleek hem, dat inbrekers hun slag hadden geslagen. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat minstens twee onbekende per sonen door een op eenigen afstand van het kasteel staand hek op het terrein van Nijen rode zijn gekomen. Op deze wijze konden zij het poortgebouw, dat bewoond wordt door den tuinbaas en een tuinmansknecht vermijden en over de brug op het plein voor het kastéél komen. Van een der zalen, die op het plein uitzien, hebber, de daders twee in lood vervatte ruitjes van één der ramen, die hier slechts 1.10 meter boven den grond zijn, ingeslagen. Door de ontstane opening wisten zij de grendels te bereiken, waarmee de naar binnen slaande ramen gesloten zijn Toen zij dit raam hadden geopend en zich naar binnen hadden gewerkt, zijn de daders zeer voorzichtig te werk gegaan en zeer waarschijnlijk hebben zij geruimen tijd in de zaal vertoefd. Van de muren werden acht schilderijen afgenomen, en uit de lijsten ge sneden. De grootste daarvan, een doek van Moreni, hebben de daders, waarschijnlijk omdat het te groot was, laten liggen. De an dere zeven werden meegenomen; het zijn de volgende voorstellingen: Een mulat ter grootte van 30,5 X 25 c.M. Mansportret 28 X 22 c.M.. Koning Saul 35 X 28 c.M.. Een neger 39 X 30 c.M.. De aanbidding van de Drie Koningen 28 X 19 c.M.. de Heilige Hieronymus 30 X 25 c.M. en een Vischvrouw 29 X 27 c.M., alle doeken van oude meesters Verder namen de daders 50 miniaturen en en aantal gouden en zilveren vitrinevoorwer pen mede De laatste zijn alle kleine voor werpen. welke de daders verkozen hebben boven de grootere. omdat zij gemakkelijker zijn mee te nemen Dat de nachtelijke bezoekers kalm te werk zijn gegaan, mag ook blijken uit het feit, dat nergens vingerafdrukken zijn gevonden. Zij hebben zich bediend van gummihandschoe nen. Langs denzelfden weg, dien zij gekomen zijn, hebben de daders met hun buit, die een zeer belangrijke waarde vertegenwoordigt, het kasteel verlaten, geen andere sporen ach terlatende dan eenige voetsporen op den harden grond. Nóch de beer M. Onnes van Nijenrode, noen de leden van het personeel, die allen hun slaapvertrekken hebben boven de drie zalen, waar de daders hun werk hebben ver richt, hebben iets gehoord. Gistermorgen is onmiddellijk aangifte ge daan bij de gemeentepolitie van Breukelen die in samenwerking met de rijkspolitie on middellijk een onderzoek instelde Ook de burgemeester van Breukelen Nijenrode, de heer jhr. mr. H. H. Röell, is in den loop van den dag ter plaatse geweest, om den toestand op te nemen De daders schijnen goed met de inrichting van het kas teel bekend te zijn geweest; ook in de om geving van het kasteel heeft men Maandag avond voor zoo ver tot nu toe bekend is, geen verdachte personen gezien. Het gestolene. dat gedeeltelijk het eigen dom is van den bewoner van het kasteel en voor een gedeelte toebehoort aan den kunst handelaar J Goudstikker te Amsterdam, is bij verschillende firma's verzekerd. Deze firma's hebben heder, een belooning van 10.000 uitgeloofd voor de opsporing en terugbezorging van het gestolene, terwijl voor de opsporing van de daders ook de medewerking is ingeroepen van de Centrale Recherche te Amsterdam. De Telegr. acht van belang, dat voor het hek, sporen zijn gevonden van banden van een motor. Het spoor naar het hek zou wat de achterband betreft, een veel dieDeren in druk gemaakt hebben dan den voorband, waaruit geconcludeerd zou kunnen worden, dat boven het achterwiel tevens een duo passagier zat. Het spoor naar den straat weg wordt verondersteld gemaakt te zijn bij den terugrit. Het is minder diep, weshalve men zou kunnen vermoeden, dat het onbemand is te ruggeduwd naar den weg. Het motorrijwiel zou en deszei fs beperkte vervoergelegenheid tevens een aanwijzing kunnen zijn voor de voorlifde, welke de daders kosterden ten aan zien van kleine voorwerpen. Het paneel, dat grooter was had men laten liggen. DE ZOMERDIENST OP DE SPOORWEGEN. Verhoogde rijsnelheid. Ingaande 22 Mei 1932 zullen naar „Spoor- en Tramwegen" meldt, op die baan vakken waarvoor het toegelaten is de maxi mum snelheid in geval van vertraging op te voeren tot ÏOO K.M. per uur, de sneltreinen worden ingelegd met een snelheid van 90 K.M. per uur. Dit heeft ten gevolge, dat op verschillende trajecten een verkorting van den reisduur wordt verkregen, o.a. op het traject Amsterdam—Groningen van 1015 minuten. Het spreekt vanzelf, dat daardoor op som mige knooppunten enkele aansluitingen ver loren zijn gegaan, waartegenover echter een niet onbelangrijk aantal nieuwe aansluitingen tot stand zijn gekomen. Alles bij elkaar zijn de voordeelen verbonden aan de versnelling grooter, dan het verlies van enkele meer of minder beduidende aansluitingen. Zoo ging te Amsterdam één aansluiting verloren, doch kwamen 26 nieuwe aansluitingen tot stand. Ook de snelheid op de locaalspoorwegen is, waar mogelijk, verhoogd De buitenlandsche verbindingen zullen be langrijk verbeterd worden. GELD OPGEMAAKT. De recherche te Nijmegen heeft gistermor gen aangehouden den uitvoerder bij een bouwwerk, die drie weken geleden met een be drag van 885, bestemd voor den aankoop van materiaal, verdwenen was. De man had het geld in Amsterdam opgemaakt. Bij zijn arrestatie was van het verduisterde bedrag niets meer in zijn bezit. KORTE BERICHTEN. Dr. van der Sleen zal dit jaar een studie reis maken naar Cura^ao en Suriname. Hoefdcloel zal weer zijn het verzamelen van foto's en gegevens voor voordrachten met lichtbeelden voor allerlei vereenigingen in alle deelen des lands. De 34-jarige arbeider van de Holland- sche Constructie Werkplaatsen te Leiden, P. Ph. de Boer, die eenige dagen geleden op het terrein der lichtfabrieken door een val lend stuk ijzer ernstig werd gewond, is aan de gevolgen overleden in het acad. zieken huis. Maandag is het eerste kolenstransport per vrachtauto van de staatmijn Maurits naar de haven te Maastricht overgebracht. De eerste vracht was feestelijk met vlaggen getooid. Gistermorgen is de 28-jarige schipper van de „Leo" J. Lennaart uit de Oranje boomstraat te Rotterdam door de gladheid over boord geslagen en verdronken. Het schip lag onder IJsselmonde. Het lijk is eenigen tijd later opgehaald. Gister is het houten clubgebouw van de- speeltuinvereeniging te Sloten afgebrand, vermcedelijk tengevolge van te groote hitte der kachel. De tentoonstelling van door de konin gin vervaardigde schilderijen (thans te Am sterdam) is Zondag door 1400 personen be zocht. In totaal zijn er tot nu toe 8000 be zoekers geweest. 5i'jdschdfim CATALOGUS NIJKERKS RADIO NV. Van de Nijkerks Radio N.V. te Amsterdam ontvingen wij ter bespreking haar geïl lustreerde catalogus voor het jaar 1932. De catalogus is zeer smaakvol uitgevoerd en is, zooals de uitgeefster zelf mededeelt, in een nieuwen vormen gegoten, zoodat het geheel een overzichtelijk en duidelijk werkje is ge worden. „Op den Uitkijk!', tijdschrift voor het christelijk gezin. Aan het nieuwe nummer is ook weer eens medegewerkt door prof. dr. A. van Veldhui zen. Van hem is het eerste artikel, een en an der over kerktorens. Dr. C. Tazelaar schrijft over „Het religieuze element in den moder nen roman", waarop volgt een artikel van dr. Bruins Slot over „De jeugd van de konin gin der aarde", waarin hij de ontwikkeling der drukpers een stap ten hemel en een stap ter hel noemt. Ds. W. J. J. Velders schrijft over israëlieten als „Trekkend volk". Het slot is opgenomen van de artikelen over „De chemi sche oorlog" van dr. A. de Gee. De confe rentie van Genève is het onderwerp, waar over ds. Boerkoel schrijft in zijn „Uitkijk bui ten onze grenzen". W. Bleeker geeft het slot van „Onderzoekingen van de hoogere lucht lagen". De „Uitkijk binnen onze grenzen" (van dr. J. Veldkamp) behandelt het radio debat in de Tweede Kamer en bevat verder een waarschuwing tegen den N.B.A.S. als een niet-gewenschte uiting van de moderne jeugd. Cora Westlaiid vervolgt „Deze wanke lende wereld". In het Maart-nummer van het „Maande blad voor berechting en reclasseering van volwassenen en kinderen komt een artikel voor van Mr. J. N. Alblas over het Belgi sche gevangeniswezen. Voortgezet wordt het artikel over Amerikaansche verbeterinrich- tingen voor vrouwelijke delinquenten. Het be stuur van den Ned. Bond tot kinderbescher ming publiceert zijn adres aan den minister over toezicht op de gezinsverpleging. Een artikel over den psychiater bij de strafvol trekking en de reclasseering is van den heer Milders. Wij noemen verder nog de bijdragen over Engelsche kinderwetgeving benevens de publiceering van vonnissen. Bijgevoegd is het jaarboek voor de reclas- seerinc van volwassenen en kinderen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7