DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het JUndement Dxuféliiksch Oveczicht De toestand in het Verre Oosten. buitenland binnenland VAN NIEUWKUIJK'S Houttil 17 Ulo. 54 VRIJDAG 4 MAART 134e Jaargang. Het conflict in de Assemblee. Een goede passende Schoen spaart geld. Wij ontvingen deze in onze speciale merken. LEDER- EN SCHOENHANDEL Alkmaar. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. cara* Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 3 Maart 1932. De vergadering der Eerste Kamer yerd heden geopend met een uitvoerige rede van prof. dr. Savornin Lohman (c.h.) die achtereenvolgens vier punten besprak, de noodzakelijkheid van bezuiniging, nu de in komsten van den staat onvermijdelijk in da lende richting gaan. Niet enkel op defensie gebied, doch ook op onderwijsgebied, het terrein der sociale maatregelen, den wegen aanleg enz. Verder moet er bespaard worden op de bestuursorganisatie en onvermijdelijk is de salarisver laging. Ook de loonen in het vrije bedrijf dienen te dalen, al vallen de land arbeiders daarbuiten. Met de financieele poli tiek van minister De Geer toonde de spr. zich zeer ingenomen. Minder sympathiek liet hij zich uit over den minister-president, wien hij slapheid verweet, en weinig steun aan zijn ambtgenooten. Daaraan knoopte hij vast een ernstige klacht over laksheid bij de hand having van het gezag en weinig nationale fierheid tegenover Frankrijk en België. De heer Jansen (r.k.) prees het crisis- beleid der regeering. Meende alleen, dat zij te laat had ingegrepen. De heer Slingenberg (v.d.) zette uit een. dat de positie onzer financiën niet zoo slecht was. Er moet echter versterking van middelen komen, in de eerste plaats door verhooging van de directe belastingen. Wat bezuiniging betreft, ook daaraan kunnen we niet ontkomen. Goede middelen daartoe zouden oa zijn opheffing van ons Vesting stelsel, door Colijn reeds aan de hand ge daan, en desnoods tijdelijke halveering van het militiecontingent. Des middags heeft mr. M e n d e 1 s (s.d. a.p.) een uitvoerige rede gehouden, waarin hij vooreerst aan de regeering het recht ont zegde te steunen op de rechtsche partijen. In de Tweede Kamer is een deêl van rechts dissi dent geweest bij de kortingswet, in de Eerste Kamér bij de Pachtwet. Zoo zijn er meer verschijnselen, die er op wijzen, dat de poli tieke basis onder de voeten van het kabinet is weggezonken. De 6 Rcomsche tegenstem- meis hebben het nu hard te verantwoorden, maar uit hun verzet tegen de Pachtwet valt de scheuring in de R.K partij af te leiden. Ook andere feiten wijzen daarheen. Zoo het uitblijven van een nieuwe zondagswet en een verbetering van de Begrafeniswet. Spr. oefen de hierna scherpe critiek uit op de kapitalis tische productiewijze, regeering en rechtsche partijen verwijtend, dat zij niets doen tot verbetering van dat stelsel, dat z.i. ten doode is gedoemd Daar tegenover pieitte hij voor de „Planwirtschaft". welke, goed opgevat, nog zoo dwaas niet zou blijken. Met een voorspelling van de triomf van het socialisme besloot spr. De heer T e r H a a r (c.h.) liet een protest hooien tegen de wijze waarop de regeering de contingenteering toepast. o.a. tegenover ■het Deensche vleesch, wollen stoffen, schoe nen, enz. Ons eigen publiek is daarvan de dupe, wanneer men niet oppast. De heer Dobbelmann (r.k.) zette uit een, dat in deze dagen de winkelsluitingswet niet had moeten ingevoerd worden en be pleitte een scherper controle op de gestie van particuliere banken. Ook deed hij weder de klacht hooren, dat de regeering te laat heeft ingegrepen tot redding van in gevaar ver- keerende bronnen van welvaart. Overigens deed de spr. zich kennen als een overtuigd protectionist, waarbij hij verklaarde vol komen vertrouwen in de regeering te hebben Zelfs is hij bereid mede te werken tot de verleening van blanco voimacht aan de re giering- De heer Koster (lib.) besprak de crisis en de middelen voor ons land om daaraan te ontkomen. Hij betoogde daarbij, dat dank zij ons vrijhandelsstelsel, wij er einde 1931 beter voor stonden dan de protectionistische landen, die ons omgeven. Intusschen hebben de verliezen door de wereldcrisis gunstig voor de voorstanders eener z.g actieve han delspolitiek op de gemoederen gewerkt. De ten onzent toegepaste contingenteerin- gen, o.a. van vleesch en schoeisel, onderwierp 'hij aan een scherpe critiek. De heer De Bruyn (r.k.) velde in zware woorden vonnis over de huidige dictatuur van het kapitalisme en het beleid der regee- ring, welke z.i. in de eerste plaats moest aan sturen op het deproletarizeeren van de massa. Loonsverlaging is z.i. een ondeugdelijk strijdmiddel tegen de crisis. Bij de prijsbe paling vervult het loon slechts een secundaire rol. De heer Hermans (s.d.a.p.) protesteerde [«gen de klachten in het Voorl. Verslag over het toelaten van zoogenaamde vrijgestelden als raadsleden. In de tweede plaats klaagt hij °ver de inbreuk en die de regeering zich nu «n dan veroorlooft op de autonomie der ge- n^enten en brengt daarbij een circulaire van regeering aan B. en W. in zake de werk verschaffing, waarbij de regeering zich een ^rechtmatige controle over een gemeente bestuur veroorlooft. De heer Oudegeest (s.d.a.p.) besloot de algemeene beraadslagingen in eersten ter mijn met een paar opmerkingen tegenover critiek door den heer Lohman over uitlatingen van hem geuit. Om over zevenen ging de Kamer uiteen. Morgen komt de regeering aan het woord. Over de Tweede Kamer moeten we ditmaal kort zijn, maar dat mag ook. nu er geen beslissing is genomen. De geheele mid dag is in beslag genomen door de bespreking van de interpellatie van den heer H i e m s t r a (s.d.a.p.) en de beide door hem ingediende en gister medegedeelde moties. Een derde motie kwam daarbij, ingediend door den heer mr. Joekes (v.d.) om de crisissteunregeling voor werkeloozenkassen mede van toepassing te verklaren voor de bouwvakken. Minister Verschuur wees geen der drie moties af, maar of hij ze zal uitvoeren, wanneer ze worden aangenomen, was uit zijn rede niet met zekerheid af te leiden. Morgen wordt er over gestemd. De Japansche eischen aan China zijn voor dit tand onaannemelijk en China ziet geen andere mogelijkheid dan voortzetting der vijandelijkheden. Een buitengewoon belangrijk telegram was dat gisterenom 2 uur des middags zou den de vijandelijkheden tusschen Japan en China gestaakt worden, teneinde door on derhandelingen tot een oplossing van het ernstige conflict te komen. Om 2 uur staakten de Japanners inder daad de gevechten, maar.... de toestand is eerder verscherpt dan verbeterd! De Amerikaansche vlootcommandant, die met zijn schepen bij Sjanghai ligt, om de Amerikaansche bevolking en eigendommen te beschermen, zou als bemiddelaar optreden en het gelukte hem, beide partijen voorl oopig tot een staken der vijandelijkheden over te gaan. Na 2 uur zou dan een conferentie plaats vinden tusschen beide partijen, om de heele zaak zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Japan had intusschen een nota opgesteld, waarin het aan de Cbineezen verschillende voorwaarden had opgesteld. Deze nota zou in die conferentie besproken worden. Maar ziet, de Chineesche vertegenwoordigers ble ven weg. Zij motieverden hun houding met de vrees, niet te kunnen gelooven aan de op rechtheid der Japansche beloften. Niettegen staande dat werd de Japansche oipmarsch over de geheele linie gestaakt; en zelTs gingen verschillende Japansche troepen te rug! In talrijke dorpen werden de doortrek kende Japansche troepen door Chineesche „snipers" beschoten. Dezen werden gevan gen genomen en terecht ges'eld. De Chin troepen openden na het intreden van den wapenstilstand van verschillende plaatsen hunner nieuwe stellingen achter Nansjiang uit het vuur op de Japanners, zonder dat dezen zich evenwel tot een gevecht lieten verlokken. O We hadden het hierboven over de Japan sche nota aan China. In de middagzitting van de Assembleé van den Volkenbond deel de de Chineesche gezant Yen mede, dat de wapenstilstandonderhandelingen waren af gebroken, aangezien dt Japansche regeering voorwaarden heeft gesteld, zooals een over winnende staat een overwonnene pleegt op te leggen. Deze voorwaarden zijn voor Chi na onaannemelijk. Men zou opnieuw voor vijandelijkheden kunnen komen staan. De Chineesche gezant heeft Donderdag den secretaris-generaal van den Volkenbond de telegrafisch ontvangen wapenstilstands voorwaarden van Japan overhandigd ais antwoord op de tijdens de onderhandelingen aan boord van het Britsche vlaggeschlp „Kent" d.d. 28 Februari uitgewerkte Engel- sche voorstellen tot staking der vijandelijk heden. De wapenstilstandsvoorwaarden zijn, vol gens het Chineesche telegram, den avond van 2 Maart door den Britschen generaal Kelly overhandigd aan den Chineeschen mi nister van Buitenlandsche Zaken. Zij bevat ten de volgende: 1. Indien de Chineesche regeering de te rugtrekking harer troepen op een door Ge Japansche en Chineesche autoriteiten alsnog vast te stellen afstand van Sjanghai garan deert, zal de Japansche regeering de vijan delijkheden voor den door de autoriteiten der beide regeeringen nog vast te stellen tijds duur tijdelijk staken. Gedurende dezen tijd blijven de Japansche en Chineesche troepen in hun stellingen. De Chineesche en Japan sche hoofdkwartieren treffen een overeen komst nopens de bizonderheden van de stop zetting der vijandelijkheden. 2. Tijdens den wapenstilstand zal te Sjanghai een Ronde Tafelconferentie wor den gehouden, waaraan zal worden deelge nomen door vertegenwoordigers van Japan en China en der belanghebbende groote mo gendheden, ten einde te geraken tot een over eenkomst betreffende de methode van terug trekking der Japansche en Chineesche troe pen. Voorts zal onderhandeld moeten wor den over de maatregelen inzake het herstel en de handhaving van den vrede en de orde te Sjanghai binnen het internationale en Fransche concessiegebied. 3. De terugtrekking dei troepen begint met het terugtrekken der Chineesche troepen, met inbegrip van de vrijscharen. tot op zekeren afstand. De Japansche troepen zullen zich dan, zoodra de terugtrekking der Chi neesche troepen is geconstateerd, retireeren binnen de zones van Sjanghai en Woesoeng. 4. Ingevolg deze wapenstilstandsvoor waarden door een der partijen worden over treden, herkrijgt de andere partij haar vrij heid. Beide partijen herkrijgen haar vrijheid indien de in punt 1 aangegeven periode ten einde loopt. Yen verklaart in de nota, dat de Japansche wapenstilstandsvoorwaarden een vérgaande afwijking beteekenen van de aan boord van het vlaggeschip „Kent"' getroffen overeen komst. Het zijn voor China volkomen onaan nemelijke capitulatievoorwaarden. Onder deze omstandigheden is de eenige oplossing voor China te zien in de voort zetting der vijandelijkheden en het tegenstand bieden van den Japanschen aanval. De Chineesche gezant Yen heeft gisteren in de Assemblée een redevoering gehouden, welke anderhalf uur duurde, en waarin hij scherpe verwijten plaatste aan het adres der Japansche regeeribg en de geheele verant woordelijkheid voor de gebeurtenissen in het Verre Oosten op de Japansche regeering laadde. De vertegenwoordiger der Chineesche regeering kwam tot de volgende conclusies: 1. De houding van Japan is gedurende de laatste maanden een onafgebroken uit daging van den Volkenbondsraad. Er be staat niet de minste twijfel, dat het Volken bondspact, in het bizonder de bij art. 10 vermelde wederzijdsche garanties, door Japan zijn geschonden. 2. Japan weigert het conflict te onder werpen aan een arbitrale regeling. 3. Japan heeft het Kelloggpact en het Negenmogendhedenverdrag geschonden. Op- het oogenblik dat de Volkenbondsvergade- rinf bijeenkomt, zijn gebieden ter grootte van Duitschland en Frankrijk tezamen met ge weld van wapenen bezet, zijn onbeschermde steden gebombardeerd, zijn 7000 burgers ge vallen als offers van bombardementen. De Chineesche gezant Yen stelde de ple naire Volkenbondsvergadering vervolgens de volgende vier eischen: 1. De buitengewone plenaire vergadering moet onverwijld alle mogelijkheden schep pen voor een regeling van het conflict. .2. De Volkenbondsvergadering moet sta king der vijandelijkheden en terugtrekking der Japansche troepen bewerkstelligen. 3. De Volkenbondsraad moet constatee- ren, dat Japan het Volkenbondspact heeft ge schonden. 4. De Volkenbondsvergadering moet plechtig verklaren, dar China op geen enkele wijze verantwoordelijk is voor de ijzingwek kende gevolgen van den toestand te Sjanghai en in het Mantsjoerijsche gebied. Het spreekt vanzelf, dat de Japansche ver tegenwoordiger in de Assemblee de aan klacht van China heeft beantwoord. In een redevoering, die meer dan een uur duurde, zette deze de Japansche politiek in het Verre Oosten uiteen, waarbij hij de oorsprong van het huidige conflict met China besprak, wel ke reeds stammen uit het jaar 1911 tijdens de revolutionnaire gebeurtenissen. In de laat ste jaren waren in China onafgebroken de meest verschillende militaire dictaturen aan het bewind, welke elkander zeer krachtig be streden. Het Chineesche nationalisme is ten slotte ontaard in een uitgesproken vijan digheid tegenover de vreemdelingen en hoofdzakelijk tegen Japan gericht en heeft geleid tot een georganiseerde boycot en een ophitsende propaganda tegen Japan. De am bassadeur zette vervolgens de recente gebeur tenissen in het Verre Oosten uiteen als on vermijdelijke gevolgen der anti Japansche be weging van het Chineesche Volk. Matsoedeira deelde hierna mede dat on danks het teleurstellend verloop der wapen stilstandsonderhandelingen tot nu toe tegen Vrijdagmorgen een nieuwe bijeenkomst is vastgesteld waaraan zal worden deelgeno men door de opperbevelhebbers der Japan sche en Chineesche troepen, waarna hij de reeds bekende wapenstilstandsvoorwaarden van Japan besprak. De Japansche regeering is niet voornemens den huidigen toestand te Sjanghai uit te buiten voor politieke of terri toriale oogmerken De Japansche regeering weigert evenwel de Mantsjoerijsche kwestie ter plenaire Volkenbondsbijeenkomst te be handelen. De Japansche politiek in Mants- joerije is uiteengezet in de verklaring welke de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Josjisawa den 21sten Januari heeft afgelegd. Mantojoerije is de sleutel voor den toestand in het Verre Oosten. Japan heeft dermate vergaande belangen in Mantsjoerije dat het onmogelijk dit gebied kan opgeven. De Japansche regeering heeft in Mantsjoe rije geen territoriale bedoelingen en zal ook verder het principe van de open deur nako men. Het is derha'-'e niet verstandig tijdens' de Volkenbondsvergadering de débatten over deze aangelegenheid te openen, aangezien daardoor nieuwe verwikkelingen en gevaren zouden kunnen ontstaan. De Japansche am bassadeur besloot met de plechtige verzeke ring dat de huidige moeilijkheden tusschen Japan en China ongetwijfeld zeer spoedig op vriendschappelijke wijze zouden kunnen wor den geregeld. DE REVOLUTIEPOGING IN FINLAND. De Lappobeweging ineengestort. Naar de bijzondere correspondent van de „Sedjona'' uit Finland meldt, heeft hij de streek rond Maentsaelae gister per auto be zocht. Hij constateerde, dat dit voornaamste gebied van den opstand door de regeerings- troepen is omsingeld en dat alleen Maent saelae nog in handen der Lappolieden is. Alle teekenen wijzen er op, dat de Putsch van Lappo mislukt is. Ofschoon het nergens tot ernstige botsingen is gekomen met de gecon centreerde gewapende macht geen der beide partijen wilde met den aanval beginnen hebben de maatregelen der regeering en vooral de radioredevoering van den staats president Svinhufvud, talrijke Lappolieden aanleiding gegeven huiswaarts te keeren. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. Gewapende opstand der nazi's, wanneer Hitier verslagen zou worden? Volgens den „Vorwaerts" zijn geheime orders verzonden door Goebbels aan de voor naamste nat. soc. centra, waarin voorberei dingen worden getroffen voor een gewapen de nationaal socialistische revolutie, voor het geval, dat Hitier bij de presidentsverkie zingen mocht worden verslagen. Volgens dit blad heeft Goebbels in verband hiermede ver klaard, dat de strijd langs wettigen weg ver loren geacht moet worden, wanneer Hitier niet bij de eerste verkiezing wordt gekozen, aangezien de laatste financieele middelen van de partij hiervoor op hets pel zijn gezet Wanneer Hitier wordt verslagen, is het eeni ge wapen, dat de partij nog overblijft de S A en de S.S.-trcepen, die op alle gebeurlijk heden moeten worden voorbereid. Hitier spreekt. Gisteravond heeft Hitier te Breslau een redevoering gehouden voor 50.000 menschen, waarin hij het mislukken van de tot dusverre geveerde politiek besprak. Verder deelde hij mede, dat oorsprcnkelijk een ander was uit gekozen als candidaat voor de presidentsver kiezing, doch dat, toen bleek, dat de linksche partijen er in geslaagd waren Hindenburg over te halen tot het stellen van zijn candi- datuur, hijzelf naar voren getreden was. DR. BRUENING EN DE VERKIEZINGSCAMPAGNE. Vernomen wordt, dat Rijkskanselier dr. Bruening den 7 Maart te Keulen in een ver kiezingsbijeenkomst voor Hindenburg zal spreken. Den 8 Maart zal dr. Bruening te Öusseldorf en den 9 Maart te Dortmund het woord voeren. Vrijdag 11 Maart zal de Rijkskanselier, zooals bekend, in het Sportpalast te Berlijn een redevoering gehouden, terwijl hij den 12 Maart te Breslau het woord zal voeren. DE ONTVOERING VAN HET ZOONTJE VAN LINDBERGH. Dreigbrief aan Lindbergh. Lindbergh heeft gister een dreigbrief ont vangen, waarin hij wordt gewaarschuwd voor samenwerking met de politie en waarin wederom 50.000 dollars los geld wordt ge- eischt -* Het handschrift van dezen dreigbrief is vergeleken met dat van het briefje, dat de schakers bij het raam van de kinderkamer hadden achtergelaten. Verder is het gelukt op het raam van de kinderkamer vingerafdruk ken te vinden, die waardevolle aanwijzingen kunnen geven. Tal van personen, die er van verdacht worden bij de ontvoering van het kind betrokken te zijn, of in het geheim van de ontvoering betrokken te zijn, worden in tusschen verhoord. In de afgeloopen twee jaar zijn in totaal in geheel Amerika niet minder dan 2000 kin deren ontvoerd. Lindbergh in onderhandeling met de kinderroovers. Kolonel Lindbergh heeft medegedeeld, dat de onderhandelingen met de ontvoerders van den kleinen Charles reeds zijn aangevangen. Men verwacht, dat het kind binnen enkele uren aan de ouders zal worden teruggegeven EEN 18-JARIGE STENOGRAFEERT' 520 lettergroepen per minuut. Een nieuw wereldrecord. De vereeniging van stenografen te Achim (Hannover) deelt mede, dat tijdens een wed strijd dier vereeniging de 18-jarige Adolf Karnau er in geslaagd is gedurende een dictaat van drie minuten een snelheid te be reiken van 520 lettergrepen per minuut. Er word door den leeraar gedicteerd. Deze prestatie beteekent ongetwijfeld een werelrecord. STADSTHEATER TE ZITTAU TOTAAL AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht tegen half drie, werd brand ontdekt in het stadstheater te Zittau. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en het theater brandde tot den grond toe af. Er staan nog slechts enkele kale muren overeind. De brand werd pas be merkt, toen de vlammen uit het dak sloegen. Toen de brandweer arriveerde was reeds het grootste gedeelte van de dakstoel uitgebrand en de brandweer meest zich in hoofdzaak be perken, tot het nathouden van de ernstig be dreigde belendende perceelen. Tegen half vier was het theater een groote vlammenzee. Eenige acteurs slaagden erin een deel van hun garderobe uit de kleedkamers te redden. Het geheele interieur van het theater is ver nield en tegen 5 uur vanmorgen stonden nog slechts de muren overeind. Omtrent de oor zaak van den brand tast men nog in he' duister. ROOFMOORD IN HET NOORDEN VAN BERLIJN. Woensdagavond is de 37-jar. handelaar in levensmiddelen Julius Meijerhardt in de gang van de woning van zijn moeder, in de Milastrasse 2 in het Noorden van Berlijn, door onbekenden neergeschoten en beroofd. M. kwam van zijn zaak en had een brui ne actetasch bij zich met de ontvangsten van den afgeloopen dag ten bedrage van onge veer 900 Mark. Voorts had hij 'n revolver in zijn tasch, die hij altijd ter bescherming bij zich had. De daders moeten personen zijn ge weest, die Meijerhardt's gewoonten kenden en wisten dat hij 's avonds het geld mee naar huis nam. Bewoners, die het schot ge hoord hadden, vonden hem dood in de gang 'liggen. INVOERRECHTEN OP BOTER IN DUITSCHLAND. Teneinde te voorkomen, dat verschillende tarieven worden geheven bij den invoer van boter in Duitschland, is heden door de Ne- derlandsche boterverkoop-vereenigingen be sloten een gemiddeld invoerrecht te bereke nen van RM 86 per 100 K.G. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. De Bossche recherche heeft te Vught on der verdenking van verduistering in dienst betrekking van 4900 ten nadeele van een margarinefabriek te 's-Hertogenbosch een reiziger en zijn vrouw aangehouden. KORTE BERICHTEN. De minister van arbeid heeft een werk tijdregelingen vastgesteld voor de boter- en kaasfabrieken. -

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1