Agenda £aatste éecichlen JMtyezonden Stukken £and= ett Jaiti&oum Jieck éi Sxhool Jiheeptslijdrngen 1Bttcgedij&e Stand Stad en Omgeving. lüeec&ecicfu ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK STOOMVAARTLIJNEN. 'o^ Donderdag 10 Maart. 1012 en 24 kunsttentoonstelling in het stedelijk museum. 7.30 uur, Cinema Americain: Zeeschui mers (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De roos van Marokko (sens 2. De opi umsmokkelaars (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Mijn hart ver langt naar liefde (kom.); voor alle leeftij den. 8 uur, 't Gulden Vlies, lezing met licht beelden door den heer A. Pieters voor de N. R. V. Zaterdag 12 Maart. Bij O. de Vries te Oterleek, huisvlijtten- toonstelling. Zondag 13 Maart. 1012 en 2—4 kunsttentoonstelling in het stedelijk museum 7 uur, Logegebouw Nieuwesloot, wijdings- dienst Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmo- nia", afd. Alkmaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering zangver- eeniging „De stem des volks". Bij O de Vries te Oterleek, huisvlijtten- toonstelling. 7.30 uur, zaal Kamsteeg te Stompetoren, concert, tooneel, zang, dans Ongecorrigeerd. EERSTE KAMER. Bij de voortgezette behandeling van de be grooting van arbeid zegt minister Verschuui overweging toe van de wenschen betreffende administratieve bezuiniging bij de rijksver- zekeringbank. De waterzuivering in Zuid- Limburg en de verzorging van kinderen van in de veenkoloniën op het land werkende vrouwen. Spr. meent, dat het publiek veel in het belang der Ned. musici kan doen dooi geen dwaze voorkeur te geven voor al, wat uit het buitenland komt. De arbeiderswoningbouw is door het par ticuliere initiatief vrijwel verlaten. Daardoor is de taak voor woningbouwvereenigingen en gemeentebesturen uitgebreid. Spr. erkent de .koopkracht van hooge loonen tot het punt, .waarop deze tot werkloosheid leiden. Vraag stukken als het juiste loonpeil moeten wor den gescheiden uit een oogpunt van produc tiekracht en concurrentiemogelijkheden. Hel algemeene loonniveau zal moeten dalen, doch dit is niet hetzelfde als een daling van individueele loonen. Alle economische krach ten behooren samen te werken, om ons be drijfsleven weer gezond te maken. Hierna wordt gerepliceerd. De minister dupliceert. De Arbeidsbegroo- ting wordt daarna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde is de begrooting van het de- partment van financiën over 1932. De heer de G ij zeiaar bepleit een be ter systeem voor de heffing der belasting op het inkomen. De heer M e n d e 1 s bepleit belasting op goederen in de doode hand. Spr. wenscht een statistiek van het kapitaal van stichtingen, kloosters, e.d. De heer M o 11 m a k e r bespreekt de in richting van het belastinggebouwencomplex aan de Drift te Utrecht. Spr. wil verbetering. Minister de Geer bestrijdt de opvatting van den heer de Gijzelaar. Spr. wijst op de moeilijkheid tot onder vanging van ontduiking der belasting op goederen in de doode hand.Verbetering als door den heer Moltmaker bedoeld, zal nader onder oogen worden gezien. Na re- en dupliek van den heer de Gijze laar wordt het begrootingshoofdstuk goed gekeurd. Na de pauze was de begrooting van her departement van justitie over 1932 aan de orde. Heerkens Thijssen huldigde de activiteit van deze minister. Spr. dringt aan op breiding der proef met openlucht arbeid van gestraften. TWEEDE KAMER. Voortgezet werd de behandeling van de Indische begrooting. De heer v. Pol verzocht, met de salariskor tingen rekening te houden met de grootte van de gezinnen Voorts acht hij een degressie en toeslagregeling mogelijk. Wijnkoop betoogd, dat hoe lager het peil van de Indische huishouding wordt gestabi liseerd, hoe grooter de winst van het kapi talisme wordt. Daarbij wil men den inlander plukken zooveel men kan. Of dit zal lukken hangt af van den strijd der massa. Thans wordt in Indië een voortdurende afbraak- politiek gevolgd. Spr. betoogd dat de bevol king geweldig wordt achteruitgezet en dat de massa in verzet zal moeten komen. De rubber restrictie acht hij niet in het belang van de Inlandsche bevolking. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Maarschalk Tsjang K?i Sjek heeft het opperbevel op zich genomen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft een order uitgevaardigd, waarin hij mededeelt, dat hij het opperbevel op zich heeft genomen van het geheele Chineesche leger, zee- en luchtstrijdkrachten inbegrepen. Hij zal alles doen om het verloren terrein terug te winnen. De militaire operaties van de laatste dagen zijn geheel aan Japan te wijten. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redact'e. De opname w de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur! Verzoeke onderstaand onder ..ingezonden'* in Uw geëerd blad te plaatsen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De regeering heeft besloten den verbin- dingsdijk tusschen Friesland en Wieringer. te voltooien. Daarmede is de afsluiting der Zuiderzee een feit geworden- De dijken, die tot dusverre ons moesten beschermen tegen het woelige watei der Zuiderzee opgejaagd vooral door de Noord- voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON westerstormen, zijn voor een belangrijk deel van hun taak ontheven. En daarmede ook de belangrijkheid van het Hoogheemraadschap van Hollands Noorderkwartier. Na de afwikkeling van de zaken, waarvoor het met bijna algemeenen tegenstand opge richt is, dient het te verdwijnen. Het hoogheemraadschap drukte met zwa- ren last op de land- en tuinboubedrijven en op de huiseigenaars. Als voorbeeld mogen worden genoemd de kleine polder de Wijde Wormer, die jaarlijks pl.m. 10000 gulden en de Beemster die ongeveer 50000 gulden moe ten opbrengen. En wel allereerst door een aanslag van 5—7 per H.A. en dan nog voor een totaalsom door het polderbestuur te storten. Dit laatste is eigenlijk een dubbe le heffing, aangezien ook de door het polder bestuur te betalen som door de ingelanden moet worden opgebracht. Het wordt mijns inziens nu tijd een actie te gaan voeren tot het opheffen van het Hoogheemraadschap voor het Noorderkwar tier, aangezien dit gedeelte niet alleen bo venmatig belast is, maar ook, omdat de op richting van een Zuiderkwartier indertijd achterwege gebleven is. Waar onze bedrijven met lasten meer dan overbelast zijn, waar straks de afsluitdijk klaar is, zijn er redenen te over om het luxe artikel in dubbele zin dat het Hoog heemraadschap voor Noord-Ho'lands Noor derkwartier heet, af te schaffen. Mogen de verschillende hierbij betrokken organisaties zich belasten met het verkrijgen van handteekeningen om dan krachtig doch dringend bij het College van Gedeputeerde Staten van Noordholland aan te houden ons van het Hoogheemraadschap te verlossen. Nogmaals dank voor de plaatisng, J. TH. DROOG, Beemster. LOONEN IN HET LAND-, TUINBOUW- EN ZUIVELBEDRIJF. Tusschen een commissie uit den Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Noordholland en de vertegenwoordigers van den Nederl. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf hebben besprekingen plaats ge vonden over de loonen voor 1932/1933. De eerstbedoelde commissie heeft tenslotte voor gesteld, met ingang van 1 Mei a.s. de loonen met 10 pet. te verlagen en die verlaagde loo nen te bestendigen tot 1 Mei 1933. Indien de melkprijzen echter, hetzij met, hetzij zonder regeeringssteun, weer het peil bereiken van 1930/1931, zal de loonsverlaging geheel worden teruggenomen. De georganiseerde zuivelbewerkers hebben zich bij meerderheid van stemmen met die voorstellen van de werk gevers commissie vereenigd. J. H. WENTHOLT. f Na een langdurige ziekte is te Haarlem overleden, 67 jaar oud, de heer J. H. Went- holt, oud-directeur van de General Bulb Company te Vogelenzang. In 1900 werd hij gekozen tot voorzitter van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, welke functie hij tot 1906 heeft waargenomen. Vooraf was hij secretaris-penningmeester van deze vereeniging geweest. De overledene was mede-oprichter van den Bond van Bloembol lenhandelaren en is ook voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en plantkunde geweest. Ook is hij vroe ger lid geweest van een staatscommissie voor den landbouw. DE IEPENZIEKTE. Hbe kan de bestrijding het best geschieden? Medewerking van alle eigenaren van iepen noodig. Het Comité in zake bestudeering en bestrij ding van de iepenziekte verzoekt ons opname van het volgende: In den nazomer van 1931 hebben wij er op gewezen, dat het in verband met de be strijding van de iepenziekte noodzakelijk is, de doode en stervende iepen tijdig op te rui men en de schors er van onschadelijk te ma ken door deze onmiddellijk na de velling te verbranden, of, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maanden onder wa ter gedompeld te houden. Deze maatregelen zijn noodzakelijk om de iepenspintkevers, die de ziekte overbrengen, zooveel mogelijk de gelegenheid te benemen, zich te vermenigvuldigen. Bovendien worden dan veel kevers en hunne larven verdeigd. Bedoelde kevers planten'zich n.1. uitslui tend voort in de schors van stervende en doode iepen en verspreiden uit deze boomen de iepenziekte. Aangezien er tot dusver een afdoend mid del is gevonden om de ziekte rechtstreeks te bestrijden, moet de strijd dus tegen de iepen spintkevers worden gevoerd, die zich de laat ste jaren ten gevolge van het groote aantal stervende en Joode iepen sterk hebben kun nen vermeerderen. Het is derhalve van het grootste belang, dat er geen iepen zijn, waarin de spintkevers kunnen voorttelen m. a. w. het is noodzake lijk, dat stervende en doode epen zoo spoe dig mogelijk worden opgeruimd, liggende iepenstammen werden ontschorst en de schors van a! deze boomen onschadelijk wor de gemaakt. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat alle gevelde iepen, hetzij deze vóór de velling ziek of gezond waren, broedplaatsen voor de spintkevers vormen zoodat het noodzakelijk is, al deze boomen te ontschorsen of onder water te bewaren. Inzonderheid zij hier gewezen op het groote gevaar, dat uitgaat van opslagplaatsen van niet ontschorst iepenhout. Deze opslagplaat sen vormen veelal een haard van iepenspint kevers met alle nadeelige gevolgen daaraan verbonden. Ook het verwerken van iepenstammen tot z.g. kachelblokken is niet voldoende om de spintkevers de 1 -otdgelegenheid te benemen, daar de schors, du zich veelal nog aan deze blokken bevindt, hiertoe meestal nog voldoen de gelegenheid overlaat. Het verdient zelfs aanbeveling, de dikkere takken te ontschor sen, daar ook hierin nog vaak kevers voor komen. Voor een zoo volledig mogelijke be strijding der iepenziekte is het dan ook een vereischte, dat niemand nalate zijn doode en stervende boo :men op te ruimen en de schors er van onschadelijk te maken. Daar de eerste spintkevers reeds vroeg de schors van de aangetaste boomen verlaten en daarna de ziekte verspreiden, is het nood zakelijk, dat alle stenende en doode boomen zoo spoedig mogelijk, liefst vóór 20 Maart a s. worden opgeruimd. Laat dus ieder eigenaar van iepen nagaan, of er onder zijn boomen thans nog zijn, waarvan de schors spintkeverslarven her bergt. Dit is te zien aan kleine ronde gaat jes die in de schors aanwezig zijn. Het betreft hier een nationaal belang, zoodat met recht mag worden gehoopt, dat een ernstig beroep op den gemeenschapszin van alle eigenaren van iepen, om door het nemen van de hierboven omschreven maatregelen mede te werken aan de bestrijding der iepenziekte, niet vergeefsch zal ziin. Men schrijft ons uit Heemskerk. Hier werd Woensdagavond in het lokaal „Flora" een bijeenkomst gehouden van voor standers van openbaar onderwijs waarvan de leiding in handen berustte van den heer J. G. v. Zanten. Reeds eerder werd hier eene dergelijke bijeenkomst gehouden ter bespre king van de mogelijkheid tot de stichting eener openbare school voor welk doel ge noemde heer v. Zanten zich in verbinding gesteld had met het college van Ged. Staten onzer provincie. Met het oog uit een bezuinigingsoogpunt en ook met het oog dat de stichting eener school gegrond moet zijn op eene 7 klassige onderwijsinrichting waarvoor vermoedelijk een te klein aantal leerlingen gebruik zullen maken en dientengevolge 1 hoofd met 1 leer kracht een te groot aantal klassen voor hun rekening krijgen werd mede door den 1. o inspecteur geadviseerd bij het gemeentebe stuur aan te kloppen voor gratis autobusver- voer. Dit vervoer zal dan zoodanig geschieden dat afgeweken kan worden van de wettelijke bepalingen ten aanzien van afstanden en zal tevens gelden voor alle te Beverwijk gevestig de onderwijsinrichtingen. Verzocht zal worden om 2 bussen voor dit doel te laten loopen waarbij het comité van actie de route zal bepalen welke deze bussen zullen volgen. Nog werd aan 't einde dezer bijeenkomst eene afdeeling van Volksonderwijs opgericht Verzocht zal'worden om 2 bussen voer dit Stoomvaart Mij. Nederland. Fabian, uitreis, 9 Maart te Pt. Said. Johan v. Oldenbarnevelt, uitreis, 8 Maart v. Suez. Tajandoen, uitreis, 9 Maart v. Suez. Kon. Holl. Loyd. Delftland, 9 Maart v. A'dam n. Hamburg. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, 9 Maart v. Batavia n. Rott. Dempo, uitreis, 8 Maart v. Tanger en v. Gi braltar. Soekaboemi, uitreis, 9 Maart te Antwerpen. Tapanoeli, thuisreis, 8 Maart te Liverpool. HollandAmerika Lijn. Drechtdijk, Rott. n.d. Pacifick., 8 Maart te Cristobal. Nebraska, Vanc.-Rott., 4 Maart te Seattle. Rotterdam, 9 Maart v. Haifa te Port Said. Kon. Paketv. Maatschappij. Sigli, 8 Maart v. Rangoon n. Sumatra. Tasman, 8 Maart v. Pt. Natal n. Belra. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Amazone, 8 Maart v. Cadix n. Ceuta. Baarn, uitreis, 7 Maart te Guayaquil. Boskoop, thuisreis, 5 Maart v. Valparaiso. Brion, 7 Maart v. A'dam te Bordeaux. Ceres, 9 Maart v. tamboel te Bourgas. Colombia, thuisreis, 8 Maart v. Barbados n. Plymouth. Costa Rica, uitreis, 9 Maart te Barbados ver wacht. Crynssen, 9 Maart v. W.-ndië te A'dam. Deucalion, uitreis, 8 Maart te San Juan. Ganymedes, 8 Maart v. Piraeus n. Kolo. Iris, 9 Maart v. Odense n. Gothenburg. Jason, thuisreis, 8 Maart v. Curagao n. King ston. Oberon, 8 Maart v. Carthagena te Barcelona. Orpheus, 8 Maart v. Danzig n. Stettin. Poseidon, 6 Maart v. P. Barrios n. A'dam. Venus, 8 Maart v. Livorno n. Napels. Vesta, 8 Maart v. Genua n. Barcelona. Holland—Oost-Azlë-Lijn. Meerkerk, 8 Maart v. Dairen n. Rott. Serooskerk, thuisreis, 8 Maart v. Colombo. SilverJava Pacific Lijn. Bintang, 6 Maart v. Calcutta te Vanc. Kota Gede, 8 Maart v. Calc. n. L. Angeles. Silveray, 8 Maart v. Calcutta n. Los Angeles. Java—ChinaJapan Liin. Tjibadak, 8 Maart v. Makasser n. Batavia. Tjimentang, 8 Maart te Makasser. Java—New-Tork Lijn. Sembilan, Java-New-York, 8 Maart te Singa pore. Stoomvaart Mij. Oceaan. Eurymedon, 9 Maart v. Bat. 1. v. Londen te Amsterdam. Menelaus. Japan-Rott., 9 Maart v. Sin<" RotterdamZuid Amerika Lijn. Alcyone, uitreis, 6 Maart te B -Ayres. Aludra, thuisreis, 5 Maart v. Montevideo. HollandAfrika Lijn. Heemskerk, thuisreis, 8 Maart v. East J-. i- don n. Port Elisabetb. Klipfontein, 8 Maart v. Mombassa n. T inga ALKMAAR. GETROUWD: Johannes Andreas Schmidt en Jacoba Adriana Houtkooper. Jacobus Johannes van der Kooij en Aafje Wijkhuizen. GEBOREN: Nicolaas Jozef z. v. Hermanus Joseph van Tol en Dina de Greef. TEXEL. Getrouwd Abraham Leijnse en Wil- helmina Blom. Adelaar Piet er Eecen en Maria Cornelia Lap. Cornelis Pieter Schaatsenberg en Gnetje Roorda. Labertuc -Bakker en Juliana Louise Emma Maria Wil- helmina de Ridder. Cornelis Zutphen en Aagje Kooiman. Overleden: Trijntje de Jager, 75 j., gehuwd met Aris Plaatsman. Naantje Kuiper, 85 j., weduwe van Pieter Henkes. Maarten Dijt, 24 j. Adriaan Bouma. geh. met Joh. Koning. Jacob Zuidewind, 88 j.. weduwnaar van Naantje Daalder. Jan Lindeboom. 46 jaar. Johanna Veroni- ca c. d. Star, 8 uur. Veronica Johanna v. d. Star, 5 dagen. HOOGER BEROEPZAAK MR. K. Naar wij vernemen, zal mr. A. Prins alhier naast mr. P. Langeveld als verdediger op treden voor mr. K. in hooger beroep! HYPOTHEEKBANK NOORD- HOLLANDSCH GRONDCREDIET NV GEVESTIGD TE ALKMAAR. In de op 10 dezer gehouden Algemeen-' Vergadering werd de Balans en Winst- Verliesrekening over 1931 goedgekeurd en het dividend over 1931 bepaald op 'f 15. (Onv). De aan de beurt van aftreding zijnde Com missarissen, de heeren Mr. A. C. Crena de Iongh, Mr. B. P. G. van Diggelen en P. J H. Kuvper van Harpen, werden herkozen. VOKZOS-AVOND. Men schrijft ons: Er was Zaterdagavond „groote avond" van de H.B.S.-vereeniging Vokzos. Om 8 uur hield de voorzitter, de heer J. de Fouw, een korte vlotte voorrede. Daarna werd overge gaan tot de opvoering van een tooneelstuk „Ernst", een Hollandsche vertaling door Cha- rivarius van „The Importance of being Ear- nest". 't Stuk werd op vlotte, grappige ma nier opgevoerd. In 't bijz. grappig en verma kelijk was de figuur die de heer Henk Ernste van zijn rol als Algernon Moncvrieff had ge maakt. Mej. Toos de Lange was het type van de vinnige, aristocratische oude dame. Veel gelachen is er ook om den grappigen dominee en de verliefde gouvernante. Melinka Mas- sink en Ely Verheus gaven ook een goede uit beelding van hun rol. Ook de andere rollen waren behoorlijk verzorgd. Het stuk had dan ook veel succes, en niet alleen bij de jonge ren. De regie was in goede handen bij den heer Goettsch die na afloop een cadeau van de medespelers in ontvangst mocht nemen. Een geanimeerd bal besloot den avond, waarbij ook ouders en leeraren zich niet on betuigd lieten. MACHINISTEN-EXAMEN. De heer C. Kok alhier is te 's Gravenhage geslaagd voor het machinisten-examen di ploma A. OPENING SCHOENENMAGAZIJN. Morgenmiddag zal de heropening plaats vinden van Paanakker's schoenenmagazijn, dat belangrijk is uitgebreid.. Dit is gebeurd onder leiding van architect Rats uit Gronin gen door den aannemer den heer P. v. d Waal, het betimmeringswerk is in orde ge bracht door den heer Mooij en het schilder werk door den heer Groot. Deze zaak, die hier ter stede anderhalf jaar bestaat, blijkt dus wel goed te voldoen, wat een gelukkig verschijnsel is, omdat he- hier verkochte ederlandsch fabrikaat is. Er is een groote bovenafdeeling bij geko men waar uitsluitend heeren- en kinderschoei sel wordt verkocht. Een breede eikenhouten trap trekt hier de aandacht; ook de be timmering is geheel in eikenhout uitge voerd. Overal is gezorgd voor een prettige uitvoering, zoodat deze nieuwe afdeeling een modernen en smaakvollen indruk maakt. De ramen zijn van aardig gekleurd glas- in-lood, zoodat het met het overige geheel in overeenstemming is. Ook de etalages zijn uitgebreid en inge richt onder leiding van den filiaalchef, den heer C. W. Aben. Twee er van bergen een keurcollectie damesschoeisel. Bovendien heeft men echt, met het oog op de nieuwe afdeeling, een groote voorjaars collectie heerenschoeisel laten komen, zoodat ieder hier zijn keus wel kan doen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en moloi rijtui gen en andere voertuigen te 18,24 vut !rht op. NEDERL. VEGATARIERSBOND. De nog jonge afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Vegetariërsbond had voor gisteravond een bijeenkomst belegd in de bovenzaal van het gebouw „De Unie". De be langstelling was zeker niet onbevredigend te noemen, waaruit men wellicht mag opmaken, dat de afd. Alkmaar reden van bestaan heeft en dat het vegetarisme ook hier meer en meer aanhangers vindt. De afdeelingsvoorzitter sprak bij den aan vang der vergadering een kort welkomst woord tot de aanwezigen en wel speciaal tot üe medewerkenden van den avond: een mu- ziekduo, dat eenige muzieknummers voor piano en viool op zeer goede wijze speelde en den spreker, den heer B C Kco! u t den Haag. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste brometerstand 773,8 mM. te Abisko. Laagste baromterstand 754.7 mM. te Marseille. Verwachting, geldig tot den avond van II Maart: Zwakke veranderlijke wind; zwaar be wolkt tot betrokken; tijdelijk sneeuw; lichte tot matige vorst des nachts; overdag om het vriespunt. Overzicht. De depressie in het Oosten trekt verder weg en verdwijnt naar de binnenlanden van Rusland. De hooge druk in het Noordoosten breidde zich verder naar het Zuiden uit en omvat een ondiepe depressiekern' op de Noordzee. Hoewel de windsnelheid sterk af nam onderhoud de luchtdrukverdeeling den konden luchtstroom uit de binnenlanden van Europa over Frankrijk naar de Golf van Biscaye, zcodat behalve aan de Riviera in geheel Europa forst heerscht. Het gisteren gemelde front, het overganggebied tusschen de koude Noordooster strooming en een war me Westerstrooming wordt thans aan de Riviera gevonden. In de Poolzee schijnt een nieuwe depressie, die wellicht over eenige dagen zijn invloed over onze omgeving zal doen gevoelen. Voorloopig zal echter het koude weer met nu en dan sneeuw en des nachts wellicht matige vorst aanhouden. De heer Kool dan heeft een vrij lange lezing gehouden over het vegetarisme, waar in hij allereerst stil stond bij de vraag, of een vegetarische leefwijze (het zich geheel ont houden van het gebruik vap vleesch en visch) mogelijk was. Om die vraag te beantwoorden, moet men weten, welke stoffen het lichaam noodig heeft en in welke verhouding deze stoffen in het lichaam van den mensch moeten worden ge bracht. Het blijkt dan, dat water, eiwit, kool- hydraden en vetten de voornaamste produc ten zijn en al deze stoffen komen voor in het plantaardig voedsel. De eiwitten hebben de geleerden lang bezig gehouden, totdat men eindelijk ontdekte, dat deze dienen, om „ver sleten" deelen weer te herstellen. Tegelijker tijd bleek, dat het dierlijk eiwit daarvoor niet het beste was, zooals men vroeger meende. De koolhydraden dienen hoofdzakelijk voor energie-vormjng en zij zitten uitsluitend in de planten. Men behoeft daarvoor dus geen vleesch te eten! Typeerend is het wel, dat bij afstandmarschen, waarbij dus veel van het lichaam geëischt werd, het resultaat pro- centsgewijze bij de vegetariërs veel grooter was dan bij andere loopers! Dat men dan ook meent, zonder vleesch 'niet te kunnen leven, mag men gerust schuiven op rekening van de suggestie. De vegetarische leefwijze is echter niet al leen mogelijk, maar ook wenschelijk. Men ?Je bij voorbeeld maar eens ffaar de eiwitten. Het eiwit is noodig (zie hierboven), omdat het lichaam voortdurend aan slijtage onder hevig is. Te veel eiwit echter wordt gevaar lijk en is voor de voeding tevens verloren. Het teveel aan eiwit kan verschillende ernsti ge ziekten veroorzaken, omdat er zuren oa. urinezuur) gevormd worden, die in de weef sels komen. En nu behoeven zuur-reageerende stoffen wel niet vermeden te worden, maar dan moeten basisch-reageerende stoffen deze verre overtreffen. Overwegend zuurvortnend zijn vleesch en visch, overwegend base vormend zijn aardappelen, greentan e. d. Eu aangezien eieren, brood, thee, koffie, enz. zuuroversehotten leveren, krijgt men dus zonder vleesch of visch al genoeg zuren in het lichaam Tenslotte zijn uit een oogpunt van mine rale stofwisseling vleesch en visch minder waardige (en dure) voedingsstoffen, mede, omdat zij geen vitaminen bevatten, behalve misschien de lever. Deze vitaminen (gecen treerde zonne-energie!) komt slechts in kleine hoeveelheden voer (voor 1 K.G. vitamine A zijn 3 millioen K.G. zemelen noodig. zcodat brood met vitamine en worden door verwarming gedood, zoodat men er meer en meer toe overgaat, om de voedingstoffen rauw te eten, of ze zoo kort mogelijk te koken. Al de tot nu toe bekende vitamine vindt men in de rauwe bladgroenten en spr. drong er dan ook op aan, om rauwe bladgroenten te gebruiken, in plaats van vleesch en visch, welke bovendien de gezondheid bedreigen en de organen overbelasten. Eindelijk trachtte spr. nog aan te toonen, dat het vegetarisme ook noodzakelijk is Het staat vast, dat 60 der mannelijke jeugd achteruit gegaan is in kracht en de deskun digen wijten dat aan de voedingsfouten. Nu de arbeider in staat gesteld is om ook vleesch te gebruiken, is hij lichamelijk zwakker ge worden, omdat hij in de biefstuk, de bouillon niet vond, wat het lichaam sterken moet. Bo vendien, wat heeft een dier al niet opgegeten aan plantaardig voedsel, voordat net „rijp was voor de slachtbank"? Daaruit blijkt dus o.m., dat een vegetarische levenswijze veel economischer is, zoodat ze kan meewerken tot verbetering der maatschappelijke toestan den. Eindelijk is er nog een ethische zijde aan djt vraagstuk. De vegetariër gelooft, dat het niet goed is, om zich te voeden met mede schepselen. Bij een vleescheter wekt *t zien van vleesch een begeerte op, die men bij den mensch niet aantreft. Daarbij komt, dat met het vleesch zelf, maar de bereiding er van het lekker maakt Vleesch eten noemde spr. verder onzedelijk, omdat het noodig is, om andere levende wezens te dooden, terwijl de mensch de geheele natuur tot zijn bearhikMr* heeft en zich, als vleeschetende, du- r 'c'ük be neden het roofdier stelt

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2