Aikmaarsclte Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Radionieuw euMSetm KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Qemeenlecaden Honderd rier en dertigste Jaargang. poiidcrdag IQ Haart REILOO. h'0 59 1932 V rij dag, 11 Maart. Hilversum, 1875 M. (6.4512.4. e W 11.-12.- V.A.R.A, 12.-4— A.V. o'o en de V.P.R.O. van 8—11— uur). Qramofoonplaten. 10.15 Declamaties -L,r Minny Erimann. 10.30 Vervolg concert. pec'amatie. 11.1512.Vervolg con- jlf 12.2.Het Avr>Kleinorkest o.l.v. Nico Treep. In de pauze. Gramofoonplaten 9— Over de Holland-Indiëvluchten door Hans Martin. 2.30 Vervolg concert. 3.20— 4— Gramofoonplaten. 4— Joh. Jong, piano. 5 Vooravondconcert door het Vara-Orkest 0lv. Hugo de Groot 8—11.Uitz door de Vrijz. Protest Radio-Omroep. 11.12— Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Algemeen programma te verzorgen door de K. R. O.) 8—9.15 Gra mofoonplaten. 10.Het K.R O.-Kunstensem- bie. 12.15 Concert door liet KR.O.-Kwintet 0l.v. Piet Lustenhouwer. 1.45—2.30 Gramo ioonplaten. 3.Idem. 5.Het Orkest van jjet le Regt. Infant, o.l.v. S. P. van Leeuwen. 745 Gramofoonpiaten. 8 Het K R.O.- Orkest o.l.v. Jouan Gerritsen. Louise Wijn- waaiden, viool. J. Ligtelijn, piano. 11.12. Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Concert door Emmanuel Starkey en zijn Orkest. 105 Walter S. Vale. orgel. 1.50 Gra- mofoonp'iten. 4.50 Moschetto en zijn Or kest. 6.50 Piano-sonates vau Beethaven. 8.20 „The Tea time Four". 8 40 Vaudeville- programma 9.55 De 3e acte van „Die Wal- küre", Opera Van Richard Wagner. 10.55 Fanny piano. Werken van Robert Schum: Jl.2012.20 Dansmuziek dpor Jhe Sav'- *Hotel Orpheans. Radio-Paris"1725 M. 8.05 en 12.50 Gra- niofoonmuziek. 9.05 „Caval'eria Rusticana" Opera van P. Mascagni. (Gramofoonplaten) Raiundborg, 1153 M. 12.05 Concert door het Orkest van Hotel Angleterre. 2.204.20 Concert doqr Mogens Hansen en zijn Instr. Ensemble. 7.20 Om roep-Strijkorkest o.l.v Emil Reesen. 8.Cello-voordracht door Lützhöft. Folmcr Jensen piano. 9.35 Om- roep-Orkest o.l.v. Emil Reesen 10.201150 Dansmuziek door het Dansorkest Teddy Petersen- Langenberg, 473 M. 6.25 Concert uit Hamburg. 11.05 Gramofoonplaten. 11.20 12.10 Concert uit Beriijn. 12.251 50 Mid dagconcert o l.v. Leo Éysoldt. 1.50 Gramo foonplaten. 4.205.20 Concert uit Frankfurt, door het Omroeporkest o.l.v. Reinhold Mer- ten m.m.v. solisten. 7 20 Liederencyclus van Rob. Schumann „Frauenliebe-uni Leben" 7.55 Hoorspel. Daarna: tot 11.20 Dansmuziek o.l.v Leo Eysoidt. Brussel, 508 M en 338 M. 508 M.: 12.35 tot 2.05 Gramofoonnlaten. 5 20 Omroep orkest o l.v. Arth. Meulemans 6.20 Gramo foonplaten. 8.20 Het Volkslied van Dinant. 9.20 Omroep-Orkest o.l.v. Kumps 338 M 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep- Orkest o.l.v. Francois André. 6 50 Gramo foonplaten. 8.20 Uitzending uit Tiilemont Leiding: A. Sariy. Rome, 441 M. 8.05 Opera-uitzending „Bufere estive" van Gentili. Zeesen, 1635 M. 3 50 Concert. 7.20 Vocaal concert uit Breslau. 8 30 Omroep Orkest o.l.v Carl Flesch. 9.5011.50 Dansmuziek. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. V r ij d a g. Des middags brengt het concert van Frankfort-Muhlacker om. een cello-concert von Saint Saëns en eenige deelen uit de Faust-symphonie van Liszt. In bet begin van den avond brengt Budapest een programma, gewijd aan den grootmeester de komische opera Jacques Offenbach, met fragmenten uit verschillende zijner werken. Over War schau komt een Ravel-programma, dat voor een deel onder leiding van den componist zelf staat; gespeeld worden o m. de beroem de dans-orgien La Valse en Bolero en een pianoconcert. Motala brengt o.a. een cello concert van Svendsen en het voorspel van Saint Saëns' Oratorium La Déluge (met de vioolsolo). Hamburg geeft een passie-muziek, de Jo- hannespassion van Telemann, een tijdgenoot van Bach. Over Heilsberg komt het mooie pianotrio Bes-dur, op 99 van Schubert. Voor Maar het Engelsch van Morice üerard door Emma A H 37 Het geplas van de riemen liet zich duidelijk hooren in de zoele middaglucht. Lady Darcy richtte zich op in een houding van aandachtig luisteren. Vele pramen en roeibooten, zoowel als vaartuigen van grooter omvang, gleden over de rivier, tegenover Darcy Court, zooals het huis heette, maar iets gaf haar in, dat deze riemslag de nadering van Robert's praam be dde. Dit was ook zoo. Lady Darcy ging weer gewoon zitten; Robert zou nu dadelijk binnen zijn; een lichte blot tintte haar gelaat, als bewijs van den angst, lcn zij had doorstaan en de voldoening, die *ij nu voelde. Alleen een zieke beseft ten volle, wat een spanning wachten is; een «echte gezondheid toch prikkelt de verbeel- ^•ng, vooral aan den donkeren kant; en ge- echten nemen kleur aan, naar den lichaams- Y-d van dengene, die ze koestert. obert deed de deur open en trad binnen; 'n ^6n Pakfe 'n zijn linkerhand. v erispelijk, maar sober als hij gekleed asJ hij in zijn uiterlijk ook blijk, wat hij laat t k W3S' een ech'e „gentleman Den ziinV" k') 'ets van het militaire in ouding en voorkomen verloren en wekte ®«er den indruk van een geleerde; haast de microfoon van Kalundborg speelt een strijkorkest. Des avonds geeft dit station een cello-recital en later nog een uitvoering van Italiaansche muziek. Te Berlijn is de beken de violist en viool-paedagoog Carl Flesch solist met een vioolconcert van Bach en Saint Saëns' Rondo Capriccisoso voor viool en or kest; dit concert gaat ook ver Königswuster- hausen. Een mooi concert geeft ook Heils berg met o.m. het eerste pianoconcert (Es- dur) van Liszt, de vierde symphonie (f-moll) van Tsjaikofski en Reger's Serenade voor twee orkesten. Langenberg geeft Schumann's liederencyclus voor alt Frauenliebe und Le ben. Mühlacker brengt werken van moder nen o.m. een pianoconcert (f-moll) van Tsjerepnien (door den componsit zelf ge speeld) en Schönberg's strijkextett Verklarte Nacht en verder de door Hermann Schey ge zongen Lieder eines fahrenden Gesellen van Gustav Mahler. Midland Regional geeft een piano-recital. Over Straatsburg komen de prachtige d-moll symphonie van César Franck en verder werken van Fauré. Buda pest geeft een piano-recital met een uitge breid programma, o.m. werken van Beetho ven, Mozart, Brahms en Liszt. De V. P. R. O. geeft kamermuziek (zang en piano), de K. R. O. sonates voor viool en piano van Bach, Mozart en Beethoven. Later op den avond speelt voor de microfoon van Leipzlg het Dresdner strijkkwartet een kwartet (a-moll) van den modernen Honegger en geeft Daventry een piano-recital met een Schumann-programma. Opertfs. De oogst van dezen avond is magef en daarbij nog fragmentarisch; over Daventry de derde acte van Wagner's Walküre, het eerste deel van de trilogie Der Ring des Ni- belungen. De KEURINGSRAAD zal voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, der lichting 1933 dezer gemeente zitting houden te ALK MAAR in lokalen van het gebouw „DE NIEUWE DOELEN", Doelenstraat 3, en wel op de navolgende dagen en uren: ZATERDAG 2 APRIL 1932: Voorm. 9.30 uur A. tot Ber. Nam. 1 uur Berg. tot C. MAANDAG 4 APRIL 1932: Voorm. 9.30 uur C. tot H. Nam. 1 uur H tot I. DINSDAG 5 APRIL 1932: Voorm. 9.30 uur I. tot L. Nam. 1 uur L. tot N. WOENSDAG 6 APRIL 1932-* Voorm. 9.30 uur N. tot S. Nam. 1 uur S tot V. DONDERDAG 7 APRIL 1932: Voorm. 9.30 uur V. tot einde. Bovenvermelde letters duiden aan de be ginletters van de geslachtsnamen der inge schrevenen. OMVANG DER KEURING. Hqt onderzoek omtrent de geschiktheid van personen, die nog niet zijn ingelijfd, omvat een onderzoek naar de lichaamslengte en naar het al of niet bestaan van ziekten of ge breken. Het onderzoek tot het verkrijgen van ge gevens voor hun nadere bestemming bestaat in een onderzoek naar hun algemeene prac- tische intelligentie (verstand en bevattelijk heid). KEURINGSPLICHT. Voor zoover de Minister van Defensie het noodig acht, is ieder ingeschrevene verplicht zich te onderwerpen aan een onderzoek tot het beoordeelen van zijn geschiktheid voor den dienst in het algemeen en tot het verkrij gen van gegevens ve r zijn nadere bestem ming en daartoe te verschijnen op plaats en tijd, welke worden aangewezen. VRIJGESTELDEN. Zij die wegens brccderdienst of wegens het bekleeden van een geestelijk ambt of oplei ding daartoe, zijn 'Tijgesteld, zullen niet aan den keuringsplicht worden onderworpen. TIJDELIJK ONGESCHIKT VERKLAARDEN. Op den ingeschrevene, die tijdelijk onge schikt is verk'aaid, rust de in het vorig lid omschreven verplichting nogmaals in het jaar, volgende op dat, waarin deze uitspraak- geschiedde, tenzij hij inmiddels geschikt of voorgoed ongeschikt is verklaard of van den d>i st is uitgesloten. WIE NIET VOOR DEN KEURINGS RAAD BEHOEVEN TE VERSCHIJNEN. Voor den keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen: a. die ziin opgenomen in een krankzinni gen-, idioten-, doofstommen- of blindenge sticht; van een kluizenaar. Zijn vriendschap met den naburigen predikant, een clubgenoot van Queen's college in Cambridge, had zijn be langstelling gaande gemaakt in de klassieke studiën, waaraan hij als jongen had gedaan, maar die hij vanzelf niet bijgehouden had, ge durende zijn jaren van deelname aan veld tochten; toch was dit niet de eerste en voor naamste prikkel. Lucille's smaak op het punt van studie en cultuur was van veel meer in vloed op hem; door haar opvoeding had zij geleerd, proza en poëzie te bewonderen van twee of drie talen; Robert vond haar geheel verschillend van de dames uit zijn kring in Richmond en Kingston; die gaven al minder om boeken en volgden de liefhebberijen van het Hof, dat steeds meer avondpartijen, bals en boottochten op de rivier gaf. Robert trad het vertrek door, kuste zijn moeder, eerst op de eene, toen op de andere wang en tenslotte op haar blank voorhoofd. Ik ben zoo blij, dat ik je terug zie. Hij antwoordde niet zoo gauw; zij keek op in zijn gelaat en las daar eenige verstoring", of liever de weerspiegeling van iets, dat hem on aangenaam had aangedaan. Wat heeft je ergernis gewekt? vroeg zij, met eenige bezorgdheid in den toon van haar stem. Hij glimlachte haar toe en als hij lachte, had zijn gelaat een uitdrukking van zachtheid, waarvoor al het stroeve en strenge week. Wat begrijpt u mij toch gauw, moeder! Ik geloof, dat u mij beter kent, dan ik mijzelven. Misschien heb ik je meer bestudeerd, antwoordde zij. Maar vertel mij eens, wat het b. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn en niet zijn opgenomen in een gesticht als on der a bedoeld. De hier bedoelde personen worden onder zocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onder werpen. Het onderzoek geschiedt door een door den Voorzitter van den keuringsraad aan te wijzen geneeskundige. c. die zijn opgenomen in een rijksopvoe dingsgesticht, een tuchtschool, een gevange nis of een rijkswerkinrichting; Voor het onderzoek van deze categorie van ingeschrevenen gelden dezelfde bepalingen als voor de categorie onder b gemeld d. die hun beroep maken van de buiten landsche zeevaart of van de zeevisscherij bui tenslands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keu ring wenschen, zich voor den keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, voor zoover zij geen gebruik hebben gemaakt van de ge legenheid om tot en met 31 Maart een derge lijk onderzoek te ondergaan vanwege den garnizoenscommandant in een garnizoen of den commandant der afdeeling mariniers te Rotterdam. e. die langer dan een maand in het bui tenland verblijven in een plaats, welke meer dan 15 K-M. van de Nederlandsche grens is gelegen. Deze ingeschrevenen kunnen niettemin zoo zij keuring wenschen, zich bij den keu ringsraad aan het onderzoek onderwerpen. Zij kunnen bovendien op de hiervoor aange geven wijze met een eigenhandig geteekénd verzoekschrift vragen om het onderzoelf voor een anderen keuringsraad te ondergaan. f. die een geestelijk of een goasdienstig- menschlievend ambt bekleeden of tot zoo danig ambt worden opgeleid in den zin van art. 10 der wet. Deze ingeschrevenen kunnen zich evenwel, indien zij dit wenschen, aan het onderzoek voor den keuringsraad onderwerpen. g. die als vrijwilliger behoort tot de land macht uitgezonderd dan vrij willigen land storm tot de zeemacht of tot de overzee- sche weermacht. NIET- VERSCHITNING NA INZENDING GENEESKUNDIGE VERKLARING. Voor den ingeschrevene, op wien de ver plichting rust voor den keuringsraad te ver schijnen, doch die aan den raad een verkla ring zendt, welke den raad voldoende grond geeft om den ingeschrevene voorgoed of tij delijk ongeschikt te verklaren, komt bedoelde verplichting te vervallen. De verklaring moet op of na 1 Maart zijn afgegeven, bij voorkeur door TWEE genees kundigen, en worden ingezonden zoo spoedig mogelijk nadat de ingeschrevene is opgeroe pen om voor den keuringsraad te verschijnen. Adres, Voorzitter Keuringsraad, stadhuis, Alkmaar. Uit de verklaring moet, zoo mogelijk, blij ken: a. dat de ingeschrevene met geslachts naam, voornamen en leeftijd aan te duiden voorgoed of tijdelijk ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld; b. de aard en de graad van de ziekte of het gebrek, op grond waarvan de ongeschikt heid aanwezig wordt geacht, alsmede de be zwaren, door de ziekte of het gebrek ver oorzaakt. KEURING ELDERS. (Verschijning voor een anderen Keuringsraad). Zn, die niet in deze gemeente of in de on middellijke nabijheid woonachtig zijn, kunnen zich elders aan de keuring onderwerpen. Daartoe richten zij vóór 26 Maart a.s. on der opgave o.m. van de gemeente van in schrijving, een verzoek, op ongezegeld papier (gefrankeerd) aan: den Voorzitter van den 14en Keuringsraad te Haarlem, Schermer straat 36. HERKEURING. Ten aanzien van eiken ingeschrevene, om trent wien de keuringsraad uitspraak heeft gedaan, kan bij den keuringsraad een nieuw geneeskundig onderzoek worden aange vraagd a. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk overige voor de gemeente in geschreven personen of hun wettigen ver tegenwoordiger. De aanvraag moet berusten op aanneme lijke in het verzoekschrift omschreven gron den en uiterlijk den tienden dag na den dag waarop de uitspraak in het openbaar is me degedeeld, zijn ingeleverd bij den burge meester der gemeente, waar de ingeschreve- T* Ik zou graag den strijd hebben aange bonden, maar ik heb er van afgezien. Daar ben ik blij om; er hoort dikwijls juist de grootste moed toe, om zich te bedwin gen. Ik stelde de mijne dan wel op de proef, antwoordde Robert, terwijl hij aan het venster trad, en over de rivier uitkeek Hij zag de praam om den hoek verdwijnen, daar de bedienden ze in de richting van het schuitenhuis voerden, dat stond daar, waar de oever zacht hellende afliep naar den rand van het water. Lady Darcy merkte met de vol doening van een moeder en ook niet voor de eerste maal, hoe schoon de kiachtige lijnen van zijn gestalte uit kwamen tegen zijn zorgvuldige kleeding, het snit van zijn fluweelen jas; maar weinigen konden zich met hem meten in kracht en bevalligheid. Toch was er één en aan dien dacht Robert juist op dat oogenblik. Hij wend de zich om en zei: Zijn genade, de hertog van Bucking- ham, heeft mij met slijk bespat, van daag juist even na twaalven. Hij reed langs mij heen met zijn vrienden; zijn majesjeit in het midden, toen ik uit het koffiehuis van Lamebert kwam op the strand. Het kan immers een ongeluk zijn geweest, opperde zijn moeder. Neen, hij deed het opzettelijk. Hij reed mij lachende voorbij, maar, daar hij zo gauw ging, was hij al weg, eer ik hem volgen kon. Ik was te voet; mijn ne, wien de uitspraak geldt, voor den dienst plicht ingeschreven is. Verschijnt de ingeschrevene niet voor den herkeuringsraad. dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn wetti gen vertegenwoordiger, als vervallen be schouwd, behoudens de door de Kroon vast te stellen uitzonderingen. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. WENSCHEN OMTRENT INLIJVING ENZ. De voorzitter van den keuringsraad ver zamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeel ing. De ingeschrevenen hebben bij de keuring de gelegenheid hunne wenschen met betrek king tot de inlijving, het garnizoen en het tijdvak van inlijving kenbaar te maken. De ingeschrevene kan den voorzitter eene schriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzondere geschiktheid bezit. Met de wenschen kan evenwel slechts re kening worden gehouden voor zoover de dienstbelangen het toelaten. AFKEURING ENZ. DOOR BEDROG. Art. 24 en 48 der Dienstplichtwet. Blijkt, dat iemand voorgoed ongeschikt is verklaard als gevolg van bedrog, dan wordt de desbetreffende uitspraak door den minis ter vervallen verklaard en wordt de persoon, wien het geldt, geplaatst in de verhouding tot den dienstplicht, waarin hij zou hebben verkeerd, indien hij niet ongeschikt verklaard was. STRAFBEPALINGEN. Met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft: a. hij, die niet voldoet aan de op hem rus tende verplichting, zich aan eene keuring te onderwerpen en daartoe te verschijnen op plaats en tijd, welke hem worden aangewe zen; b. degene, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden wordt gestraft hij, die opzet telijk een der in het vorige lid bedoelde feiten pleegt. ARTIKEL 206 WETBOEK VAN STRAFRECHT. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft: le. hij die zich opzettelijk voor den dienst bij de militie ongeschikt maakt of laat ma ken; 2e. hij die een ander op diens verzoek op zettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Indien het laatste geval het feit den dood ten gevolge heeft, wordt gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren opgelegd. Alkmaar, 10 Maart 1932. De Burgemeest"r voornoemd, WENDELAAR In de gisteravond gehouden vergadering van den raad waren alle leden aanwezig. Ingekomen waren verschillende mededee- lingen van Ged. Staten, waarbij raadsbeslui ten werden goedgekeurd, alsmede een brief van den heer van Diepen met mededeeling van aanneming zijner benoeming tot correspon dent der arbeidsbemiddeling. Devoorzitter deelde mede, dat van de heeren D. G. Margadant §n P. T. Poppens te Alkmaar een rapport was ingekomen naar aanleiding van de in de vorige vergaderin gen van den raad geleverde critiek op den arbeid van de N.V. „De Geruischlooze weg" bij de verbetering van den Raadhuisweg en hoek Heerenweg. B en W. waren van meening, dat het werk goed was verricht, enkele leden waren een andere meening toegedaan. Het rapport zei- de, dat de N.V. er in geslaagd is den weg goed te verbeteren; rioleering achtten ook de beide rapporteurs niet noodig; de fundee ring is voldoende; de gemeente kan genoegen nemen met het opgeleverde werk. De heer K o s t e 1 ij k vroeg, wanneer dit rapport ter inzage heeft gelegen. Devoorzitter: Heelemaal niet. Wij achtten dit niet noodig en meenden te kun nen volstaan met de voorlezing ervan. De heer K o s t e 1 ij k protesteerde tegen deze wijze van afhandeling. In alles is open baarheid noodig, en vooral tegenover den raad. Spr. had het rapport graag ter visie willen zien gelegd. paard stond in den stal. Was dit niet het geval geweest, dan zou onze reis tot morgen zijn uitgesteld, want dan hai ik hem zeker voldoening gevraagd. Robert keek heel streng, terwijl hij die woorden sprak. Een huivering voer over het gelaat van Lady Darcy, terwijl ze zei: Ik ben blij, dat we gaan. Ik zou niet graag hebben, dat je met hem over hoop lag, hij kan met den Koning doen, wat hij wil. Ik ben niet bevreesd, antwoordde Ro bert. Hij is er ongedeerd afgekomen, voor ditmaal tenminste, voegde hij er binnensmonds bij. Lady Darcy haastte zich, van onder werp te veranderen. Wat zit er in dat pakje? vroeg zij. Een boek? Ja, een bundel gedichten van Mas- te Dryden; zoo juist verschenen. Hij liet het zijn moeder zien, terwijl hij het papier er af deed. Het was ge bonden in wit perkament, met gouden letters op den rug en op den omslag. Lady Darcy liet ren kreet van bewon dering hooren ,toen glimlachte zij: Ik kan wel radon, voor wie het is. Ja, Moeder. Het is een verjaars- present. Een bruidsgeschenk kon het even goed zijn in z'n ongerepte witheid. Robert kreeg een kleur onder de ge zonde olijftint van zijn huid. 't Kon zijn, antwoordde hij. Ik vertrouw, dat het wel zoo is, an(- De heer Keesman vroeg, wanneer het rapport is binnengekomen. Devoorzitter achtte verdere discus sie niet noodig. De heer K o s t e 1 ij k wenschte voor het vervolg niet een dergelijke wijze van afhande ling van ingekomen stukken. Devoorzitter:U wenscht? Ik zal toch zeker bepalen, hoe het zal gebeuren? De heer K o s t e 1 ij k constateerde, dat het rapport niets bevat omtrent een goot langs den weg, noch iets over de aanneemsom. Overigens zou spr. wel eens willen zien uitgemaakt of genoegen moet worden geno men met wat de voorzitter ter visie meent te moeten leggen. De v o o r z i 11 e r: Met goot of aanneem som hadden de heeren Margadant en Pop pens niets te maken. Zij zouden alleen rap porteeren over den weg, die volgens eenige raadsleden slecht was gemaakt. Hun rapport luidde, dat de weg goed is. Spr. sloot hiermee de discussie over dit punt. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Een adres van den heer C. Stofberg inzake opheffing bouwverbod c.q. medewerking voor het bouwrijp maken van grond werd aange houden tot een comitévergadering. De heer K e e s m a n, op wiens verzoek alzoo werd besloten, motiveerde zijn vraag met te zeggen, dat bij deze kwestie verschil lende punten naar voren zouden komen, die eigenlijk nog niet voor openbaarheid in aan merking kwamen. Betaling aan werkloozen door middel van bonnen. De beide middenstandsvereenigingen had den gevraagd de uitbetaling van steun aan werkloozen te doen geschieden door bonnen. B. en W. adviseerden hierop afwijzend te be schikken. Of en in hoeverre het voorkomt, dat werk loozen hun inkoopen buiten deze gemeente doen, is ons niet bekend, zeiden zij in hun prae-advies, doch dat zulks zoo veelvuldig voorkomt, dat het noodig is om daartegen maatregelen te nemen, meenen wij te mogen betwijfelen. Maar al was het inderdaad het geval, dan nog zou het bij hen ernstig bezwaar ontmoe ten om aan het verzoek van adressanten te voldoen. Allerlei consequenties zouden het gevolg van een dergelijken stap kunnen zijn en de vrije concurrentie behoort zoowel voor werkloozen als voor ieder ander te gel den. Het demoraliseerende, dat een derge lijke maatregel in zich sluit, maakt het nemen daarvan onmogelijk. Als bijkomstige omstan digheid geldt bovendien de mogelijkheid van vervalsching van de bonnen, terwijl allerlei middelen te baat kunnen worden genomen, waardoor de maatregel niet zou leiden tot het doel, waarvoor hij wordt gevraagd. Voor zoover betreft loon voor arbeid kan de maatregel niet worden genomen, omdat die in strijd zou zijn met de artt. 1637 p en 1637 s van het Burgerlijk Wetboek. Het afwijzend advies van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd Verbod aan technische ambtenaren om particulier werk uit te voeren. Ten aanzien van het adres van het Insti tuut van Architecten om 'n verbod aan tech nische ambtenaren om particulier werk uit te voeren, zeiden B. en W., dat deze gemeente geen technisch ambtenaar in vollen dienst heeft. De betrekking van bóuw- en woningop zichter is als een bijbetrekking te beschouwen, op grond waarvan men niet zou kunnen eischen, dat de functionnaris geen particulier werk zou mogen verrichten. Daar het adres dus niet slaat op toestan den in deze gemeente, stelden B. en W. voor het voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. Benoeming van een commissaris voor de vereeniging „Volkshuis vesting Heiloo". Thans wordt deze functie waargenomen door den heer G. S. Koomen. Hoewel 't geen bepaald vereischte is, dat een raadslid tot commissaris wordt benoemd, kwam het B. en W. voor, dat het wel in de bedoeling van den raad lag, om een raadslid met die functie te belasten. De heer Koomen wenscht van de functie te worden ontheven. B. en W. stelden voor het gevraagd ontslag eervol te verke nen, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Voorts stelden zij voor tot aanvulling van de vacature over te gaan en de bpnoeming te doen plaats hebben tot wederopzegging, doch uiterlijk voor den tijd, dat de benoemde lid van den raad is De burgemeester is reeds door de leden der vereeniging als commissaris aangewezen. De heer Barnhoorn verzocht wederom een r.k. te benoemen in de vacature-Koomen. Na 3 stemmingen werd benoemd de heer woordde zij, meer zijn gedachten, dan zijn woorden volgend. Dien nacht sliep lady Darcy slecht en was blij, toen de ochtendzon haar een aan leiding bood om haar kamernier te bellen, dat die haar haar chocolade bracht en haar daarna met kleeden zou helpen. Overdenkingen van dingen, waarover zij zich voor een deel ongerust maakte, hadden haar uren wakker liggen gevuld. Zou Robert slagen in het ondernemen, waartoe hij met zooveel ernst overging? Zij begreep de diep te van zijn natuur, de kracht en den aard van zijn trouw; als hij slaagde, als hij over won, wat mischien de vooroordeelen van een jong meisje waren, dan was lady Darcy niet bang voor den afloop. Niemand kon le ven met haar zoon, zonder onder den indruk te komen van de fijne beschaving, den adel van zijn karakter. Maar als hij nu teleurgesteld werd; als hem vriendschap werd geboden, maar lief de geweigerd; eerbied, maar geen spoor van vuriger gevoelens? Lady Darcy vreesde, dat dan die neiging tot droefgeestig gepeins en stroeve overden kingen, die school onder zijn vermogen voor meer teedere gevoelens, den man geheel over heerschen zou en een misanthroop van hem zou maken. Tegen den tijd, dat zij klaar was om naar beneden te gaan, was Robert in den tuin in de weer. Hij moest instructies geven aan de hoofdbediefiden, voor binnen en buiten het huis, want hij en lady Darcy zouden op z'n minst een zes weken wegblijven. .(Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5