binnenland WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN Franken met 6 stemmen, tegen 3 op den heer Greeuw. Uitbreidingsplan aan den Westerueg. Nu aan het uitbreidingsplan aan den Wes- terweg de koninklijke goedkeuring .is onthou den en op grond daarvan art. 27a der bouw en woning verordening, hetwelk bepalingen inhield op het bouwen in dat deel der ge meente, is ingetrokken, moeten nieuwe voor schriften worden vastgesteld, die binnenkort aan den raad zullen worden aangeboden. B. en W. achtten het wenschelijk, dat in af wachting van die voorschriften ter plaatse- geen bebouwing ontstaat, welke afwijkt van de komende voorschriften. Om dat te kunnen voorkomen stelden zij voor te bepalen, dat voor het gedeelte van de gemeente Heiloo ge legen tusschen den Westerweg en de Zan- dersloot en tusschen den Westerweg en de spoorlijn, noordelijk gedeelte, bedoeld in het koninklijk besluit van 9 Juli 1931, no. 128, de vaststelling van een uitbreidingsplan wordt voorbereid. De heer K o s t e 1 ij k verbaasde zich erover, dat, nu het al zoowat 3/4 jaar is geleden dat over deze zaak is gesproken, thans nog een bouwverbod noodig wordt geacht. Spr. ge loofde niet, dat tegen de volgende vergade- 'ring het in uitzicht gestelde uitbreidingsplan aan de orde zal komenhij vreesde zelTs, dat het nog wel anderhalf jaar kan duren. In de afgeloopen 3/4 jaar had de zaak wel afdoen de kunnen worden geregeld, meende spr. Thans worden belanghebbenden gedupeerd. De voorzitter: De kwestie hing ten nauwste samen met de plannen van den heer P. A. de Lange, waarover veel moest worden geconfereerd en waarover pas thans een de finitieve beslissing is gevallen. B. en W. zou den niets liever willen dan te handelen zoo als u dat wenscht, maar de wet verzet zich daartegen. Het plan moet ter visie liggen enz. Nu het plan van den heer De Lange vast staat, zal ook het plan-Westerweg heel spoe dig aan de orde komen. De heer K o s t e 1 ij k merkte op, dat niet hij alleen, maar ook de voorzitter zelf aan vankelijk had gemeend, dat het vlotter zcu gaan. Wij wisten een half jaar geleden al welken kant het zou opgaan en daaraan ha 1 wel gewerkt kunnen worden. Op het «ogen blik moet de raad het voorgestelde besluit wel nemen. De voorzitter constateerde, dat de heer Kostelijk niet weet hoeveel werk cr aan een uitbreidingsplan vastzit. B. en W. doen hun best de zaak zoo spoedig mogelijk af te wikkelen, maar het valt wel eens tegen. Het voorstel werd hierna zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Steun aan werklcozen en tuinders. Moeten wij doorgaan met werkverschaf fing en het verkenen van steun, nu het voor jaar nadert? vroeg de v o o r z i 11 e r. De commissie voor werkverschaffing dacht dat tegen Paschen hare bemoeiing kan eindigen en de commissie voor steun aan tuinders kon zich hiermee vereenigen ook ten aanzien van hare taak. De heer V a h 1 zei, dat de meerderheid der commissie voor de tuinders meende te moeten doorgaan tot April, de minderheid oordeelde steunverleening ook daarna nog noodig. In- tusschen zal het toegestane crediet niet toe reikend zijn. De heer Greeuw geloofde, dat het niet mogelijk is de steunregeling tegen Paschen stop te zetten, daarvoor zijn er nog te veel werkloozen. Spr. vreesde, dat het zoo den heelen zomer zal moeten doorgaan. Verleden Zaterdag waren er nog 55 werkloozen. Vorige jaren waren het bijna zonder uitzon dering seizoen-werkloozen, thans zijn de meesten werkloos door de crisis en zij zullen, naar spr. vreesde, over vier weken ook nog werkloos zijn. Wat zal er dan met hen moe ten gebeuren na Paschen? Wij moeten op den tot nu toe gevolgden weg voortgaan, zei spr., zoolang wij kunnen, met hetgeen wij aan steun mogen verkenen. Als de menschen werk kunnen krijgen, zullen zij heusch dat wel aannemen en niet parasiteeren op de 10 van de gemeente. De heer Kostelijk: Tot heden is uitge geven rond 15.000 en als we doorgaan zooals tot dusver zal er nog wel evenveel bij komen. We zitten in een zeer moeilijk parket: aan den eenen k mt de werkloozen en aan den anderen kant de belastingbetalers. De arbeiders zullen zeker wel willen wer ken voor den verkregen steun, maar een feit is, dat er pl m. loÖO is uitgekeerd zonder dat er één spade voor in den grond is gesto ken. Voor dat bedrag had zeker het Tuindorp in orde kunnen zijn gebracht. Het plan-De Lange, begroet als een prachtig werkobject, zou zeker nog zoo hebben gelegen als ver leden jaar, indien er niet door den raad sterk op gewezen was. Intusschen speet het spr. dat er verleden jaar Sept. niet reeds krachtig cp was aangedrongen. Voorts wees spr. nog op den Nic. Beetsweg, waar B. en W. z.i. ook geen voldoenden voortgang hadden ge maakt Aan wie de r-chuld, dat de werkobjecten niet voor uitvoering worden klaar gemaakt? De door den raad ingestelde commissie heeft veel werk verricht, maar B. en W. hadden moeten zorgen, dat er werkgelegenheid was Anders moet er nog eens 1600 worden uit gekeerd voor niets. De heer Keesman: Er is van de uitge geven 15000 zeker wel 8000 a 9000 voor productieven arbeid besteed. Werk voor den uitgekeerden steun is het beste en zeker is er nog wel werk te vinden, maar zelfs a's dat niet kan, moet toch doorgegaan worden met het verlcenen van steun. Pas in aller laatste instantie zou spr. er toe meewerken de menschen naar het Burgerlijk Armbestuur te verwijzen. Wethouder Opd a m had als datum van beëindiging der steunverleening uit de com missie gehoord 26 Maart. Vandaar het voor stel van B. en W. De heer Greeuw gaf toe, dat die datum is genoemd, maar er was niet de indruk ge vestigd, dat B. en W. met een voorstel zouden komen om dien datum definitief vast te stel len. In elk geval, gezien den toeloop van werkloozen op j.1. Zaterdag, is wel duidelijk dat een dergelijk besluit nog niet kan worden genomen De heer Opdam wees er op, dat de raad den datum van beëindiging vastzit. De heer V a h 1 zei, dat de heer Keesman in de commissie gein datum ger-cemd heeft De heer Dekker beaamde dit. De secretaris las een missive voor van de commissie, waarin gezegd werd, dat haar minderheid de steunregeling nog min stens een maand zou willen laten doorgaan. De meerderheid had als datum van beëindi ging genoemd April. De voorzitter onderschreef wat de heer Opdam had ge egd inzake het einde van de steunverleening, zij moet door den raad worden bepaald, krachtens een beslis sing van 30 Nov. Tegenover den heer Kostelijk merkte spr. op, dat B. en W. wel gewend zijn dat van die zijde „ernstig wordt geprotesteeid". maar thans zijn het B. en W. die ernstig protes teeren tegen wat de heer Kostelijk opmerkte. B. en W. zijn er volkomen van overtuigd, dat de commissie voor de werkloosheid veel werk heeft verricht, maar dat het plan-De Lange zou zijn klaar gekomen na aandrang uit den raad, ontkende spr. stellig. Ook B. en W. zijn niet gewoon op hun stoel te blijven zitten", zooals de heer Kostelijk het uit drukte Spr was er eenige keeren voor naar Haarlem geweest. B. en W. hebben zeer veel over de zaak moeten confereeren en ten slotte hebben pas dezer dagen Ged. Staten verlof gegeven om alvast met de uitvoering van het plan-De Lange te beginnen, ofschoon alles nog niet voorelkaar is. Dit is een bijzondere gunst van Ged. Staten geweest. Over den Nic. Beetsweg is nog geen be slissing gekomen van Ged. Staten, iets, wat spr. zeer spijt, maar waarvoor het college geen enkel verwijt treft. Het verwonderde spr., dat tot een paar weken geleden werk was gevonden voor de werkloozen. Er waren soms wel 90 werkloo zen en de raad h'd voorzien, dat er slechts tot Januari werk zou zijn en dan zou de steun regeling intreden. De gemeente Heiloo maakt ten aanzien van de werkverschaffing geen slecht figuur tegenover andere gemeenten. Spr. stelde vast, dat B. en W. alles doen wat mogelijk is om werk te vinden en verkie zen niet, dat op onheusche en onwelwillende wijze, zooals de heer Kostelijk deed, daarover wordt gesproken. De heer Kostelijk antwoordde, dat de voorzitter tegen hem kan zeggen wat hij wil, spr. zal zich er niets van aantrekken, het raakt zijn koude kleeren niet. Spr. stelde vast, dat hij in opdracht van raadsleden bij den burgemeester was ge weest om te spreken over de werkvoorziening en dat toen geantwoord was: het plan-de Lange is verder weg dan ooit, iets voor het volgende jaar. Daarop had spr. als zijn mee ning uitgesproken dat er dan harder dan ooit moest worden gewerkt, met als gevolg dat 14 dagen later de zaak in orde was. De wegen op Tuindorp hadden voor het voor niemendal uitgegeven geld kunnen wor den in orde gemaakt. De voorzitter meende dat die wegen breed genoeg zijn en dat het nergens toe dient werk te laten doen wat niet noodig is. Spr. meende, dat de lieer K. een verkeerd idee heeft van de werkzaamheid van de we gencommissie. Haar taak is slechts advisee- rend. De heer Greeuw drong aan op een antwoord op zijn vraag wat er na Paschen met de werkloozen moet gebeuren, als de steunverleening wordt ingetrokken. De voorzitter melnde dat de steun aan April. de tuinders wel zal kunnen ophouden op 1 De heer V a h 1 was van oordeel, dat er wel eenige tuinders zijn, die na 1 April geen steun meer behoeven, maar velen hunner zul len evenals de werkloozen ook na Paschen nog evengoed steun noodig hebben. Spr. vroeg of het niet mogelijk is om over 14 dagen b.v. den datum van beëindiging der steunregeling vast te stellen. De heer Greeuw bepleitte het laten doorgaan van de steunverleening ook na Pa schen. Hij geloofde vast, dat de arbeiders bij particulieren werk zullen aanvaarden zoo dra zij het zullen kunnen krijgen. Mocht er al een enkele zijn, die zulks zou weigeren, dan kan daarvoor een speciale maatregel worden gebruikt. De heer Barnhoorn steunde het voor- stel-Vahl. Het schijnt dat er verbetering in zake de wereldcrisis mag worden verwacht, misschien kan over 14 dagen beter dan nu een besluit worden genomen. Bovendien hoopte spr. tegen dien tijd met nadere plan nen inzake riolelring te kunnen komen, waar misschien ook nog wel wat in zit voor werk verschaffing. De heer Opdam was er vóór, de beslis sing nog een paar weken aan te houden en clan aan de commissie voor werkloozenzorg de vrije hand te laten. Van het rioleeringplan verwachtte spr. niet veel voor werkverscnaf- fing. De voorzitter vreesde, dat we in de eerstvolgende paar jaar nog wel wat werk loozen zullen houden, maar we kunnen toch niet ten eeuwigen dage een steunregeling daarvoor in stand houden. Zijn er crisis- werkloozen, die op geen enkele wijze weer werk kunnen vinden, dan kan te hunnen be hoeve een maatregel worden getroffen. In elk geval moet er eenmaal een eind komen aan de steunregeling. Intusschen wilde spr. de vaststelling van een datum voor die be ëindiging wel een paar weken aanhouden, maar er mag ni:t worden gewacht tot de laatste werkloos .'rk heeft gekregen, wan: dan zou men al door wel een steunrege ling in het leven moeten hc 'en. Na nog eenige bespreking .verd besloten op 30 Maart weer een raadsvergadering te houden en dan een beslissing te nemen of de steunverleening al dan niet zal moeten wor den stopgezet. De heer Dekker merkte op, dat het cre diet voor de tuinderssteunverleening slechts tot a.s. Maandag toereikend is. De voorzitter antwoordde, dat het crediet natuurlijk zoodanig wordt verhoogd, dat in elk geval tot 30 Maart steun kan wor den verleend. Winkelsluiting. De beide middenstandsvereenigingen en de beeren Middelbeek en Over hadden adressen ingezonden met verzoek uitzonderingen toe te staan op de bepalingen der winkelsluitings wet, welke in werking zal treden op 1 Mei a.s. De voorzitter lichtte toe, welke uit zonderingen de wet thans reeds toelaat en stelde ten slotte namens B. en W. voor te besluiten: a. dat de winkels op Kapel van 1 April tot 15 Oct. des Zondags geopad mogen zijn van 10 tot 5 uur; b. dat in de maanden Juni, Juli, Aug. en Sept. de banket bakkerswinkels, gelegen aan den Rijksstraat weg tusschen Kerkelaan en Raadhuisweg des Zondags geopend mogen zijn van 10 tot 8 uur uitsluitend voor verkoop van koek, ban ket, chocolade en suikerwerken; c. dat de winkel van den beer Jongejan op den hoek KerkelaanHeerenweg des Zondags ge opend mag zijn van 2 tot 8 uur, uitsluitend voor den verkoop van chocolade en suiker werken. Voor de overige winkels in de ge meente zullen dan de wettelijke bepalingen gelden. De heer Keesman vreest voor nering- nijd, als enkele categorieën van winkels mo gen geopend blijven op Zondag. Spr. vond het beter alles te sluiten. Hij verbaasde zich erover, dat er adressen zijn gekomen om ge opend te mogen blijven, temeer omdat aan vankelijk ieder verheugd was dat er eindelijk verplichte sluiting zou komen, met dus een rustdag ook voor de winkeliers. De heer S c h u y t was overtuigd, dat het algemeen belang het geopend blijven van winkels kan vorderen, b.v. ten aanzien van de zaken op Kapel, waar de bedevaartgangers artikelen zullen willen koopen, die zij ner gens anders kunnen krijgen. Spr. vroeg of het de bedoeling is dat bij toestemming tot geopend houden de winkels gelijktijdig zullen moeten geopend blijven. De heer Greeuw zou die toestemming alleen willen geven aan wie erom vraagt. De voorzitter merkte op, dat de wet uitzonderingen maakt en voor eenige cate gorieën winkels toestaat deze geopend te houden op 4 achtereenvolgende uren op Zondag. De heer K o s i e 1 ij k zag in deze tege moetkoming van den wetgever een overgang naar algeheele sluiting op Zondag. Hij kon zich wel met het voorste! van B. en W. ver eenigen. Devoorzitter geloofde, dat de winke liers over eenigen tijd tot de overtuiging zullen komen, dat de verkoop op Zondag niet veel beteekent, want deze zal stellig ver minderen, omdat de vreemdelingen, niet we tende voor welken toestand zij hier zullen komen, steeds meer er toe zullen overgaan van huis mee te nemen hetgeen zij meenen noodjg te hebben. De heer Barnhoorn was liet hiermee wel eens, maar niet voorzoover het de buurt Kapel betreft. De heer Keesman vroeg of de door den heer Schuyt bedoelde artikelen ook straks nog op Zondag verkocht mogen worden. Zoo ja, oan zou het hier een katholiek belang gelden. De heer Schuyt antwoordde, dat z.i. die artikelen als aandenken mogen worden ver kocht. De heer V a h 1 zou algeheele sluiting wil len zonder één enkele uitzondering méér dan de wet toelaat en zou daarom' tegen het voor stel van B. en W. stemmen. De heer K o s t e 1 ij k geloofde, dat men den winkeliers een grooten dienst zou bewij zen met alle winkels tot sluiting te ver plichten. De winkeliers willen ieder voor zich wel graag sluiten, maar zij laten het na, omdat de ander het niet doet. De processies naar Kapel moesten ook niet op Zondag worden gehouden. De heer Dekker ontkende de mogelijk heid daarvan voor vele werknemers. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen met 7 tegen vier stemmen. Tegen de heeren Vahl, Keesman, Greeuw en De Jager. Een tweede voorstel van B. en W. om te voldoen aan het verzoek om de kermisdagen, den dag na Pinksteren en den dag waarop de tentoonstelling door de Vereeniging L.E.TT. wordt gehouden, aan te wijzen als dagen waarop een later sluitingsuur geldt en als zoodanig te bepalen het uur waarop de ver- gunnings- en verlofszaken moeten sluiten, doch uiterlijk 's nachts twee uur, werd met algemeene stemmen aangenomen. Ambtenarenreglement De voorzitter memoreerde hetgeen ten aanzien van deze zaak is geschied. Er is een schrijven ontvangen van een organisatie, die er op wees, dat de regeling ten aanzien van de politie zeer moeilijk is door te voeren Hieromtrent is de raad gegeven, de politie buiten het ambtenarenreglement te laten, om dat de agent wordt benoemd door den com missaris der koningin en de burgemeester hoofd der politie is. Voor de politie zal dan te zijner tijd een aparte regeling worden ge troffen. Spr. deelde verder mee. dat de Bond van overheidspersoneel behalve een paar uitzon deringen zich kan vereenigen met het door B. en W. voorgestelde. Op één na kunnen B. en W. de gemaakte opmerkingen over nemen. Alken ten aanzien van het overwerk verschillen B. en W. met dien Bond van in zicht. Minder dan 12 uur overwerk per maand zouden B. en W. buiten beschouwing willen laten. Ais een aanbeveling voor het voorstel van B. en W. zei spr. nog, dat het een uniform voorstel is voor alk gemeenten. De heer Keesman vond de 12 uur pei maand wel wat ruim genomen De secretaris zei, dat het lang niet elke maand voorkomt, dat er 12 uur wo:dt overgewerkt ter secretarie. Voor dat onder deel zou spr. zich niet tegen vermindering van het aantal wilkn verzetten. De voorzitter zei, dat voor de ambte naren bij het ekciriciteitsbedrijf wel eens overwerk zal voorkomen. De secretaris: Werk na 10 uur des avonds en op Zondag is altijd overwerk. De heer Keesman wilde de 12 uur op zes bepalen. Dit voorstel werd verworpen met slechts de stemmen van de heeren Greeuw en Kees man er vóór. De heer Schuyt zou geen gehuwde viouwelijke ambtenaren in vasten dienst der gemeente wilkn nemen, tenzij bijzondere om standigheden daartoe aanleiding geven. Spr. zou de ambtenaressen der gemeente eervol ontslag willen verkenen met ingang van den dag van haar huwelijk. De heer Keesman was tegen dit voor stel. Het voorstel-Schuyt werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen waren de heeren Kostelijk, Greeuw, Keesman en Maas Geesteranus. De heer Schuyt wilde aan zijn amende ment geen terugwerkende kracht verleenen. De heer K o s t e 1 ij k vroeg stemming over het reglement, zooals het nu is geamendeerd de rechten der vrouw zijn daardoor zeer verkort. De voorzitter voldeed aan dit ver zoek. Tegen het reglement stemden hierop de heeren Kostelijk, Greeuw en Keesman, zoo dat het was aangenomen. Een rioleeringskwestie. De heeren Barnhoorn en Kostelijk hadden een vraag ingediend, waarin zij als voorzitter en secretaris van de ontwaterings commissie uit den raad nadere mededeelingen vroegen inzake het op 8 Juli 1931 ingekomen verzoek van den heer A. Sehrooder e.a be treffende afvoer van water op hunne percee- len aan den Raadhuisweg. De voorzitter antwoordde, dat de rioleering helaas nog nkt is tot stand ge komen en dat B. en W. dit zeer betreuren en van meening zijn, dat de toestand zooa's die is achter het perceel van den heer Keuris, niet gehandhaafd kan worden. De verbetering van den toestand van de rioleering van de perceelen van den heer Sehrooder c.s., zooals aangenomen op 13 Nov., (waarvoor zij 100 zouden bijdragen in de onkosten), dient ter hand te worden genomen. Twee dagen nadat het besluit was genomen is den heer Sehrooder als 1ste onderteekenaar die besluit meegedeeld en gezegd, dat na stor ting van de 100 gulden onmiddellijk zou wor den aangevangen met het werk. Het bedrag is echter niet gestort en adressanten hadden zich er tegen verklaard. Men had geweigerd te betalen, in de veronderstelling dat de ge meente voor andere punten geen bijdrage van belanghebbenden eischte. Dit is de reden, dat de rioleering nog niet in orde is. Zij zou reeds lang verbeterd zijn, als belanghebbenden hadden betaald. Zij hebben nu geen last van noog water, zooals verleden jaar, maar we! hebben ze overlast van de koelinrichting van den heer Keuris. De toestand aldaar is nagegaan en die zal moeten verbeteren. Een deskundig onderzoek zal nog moeten worden ingesteld. De heer Barnhoorn zei, dat de bedoe ling der vraag was, een beslissing in deze zaak uit te lokken. Het is er een rottende smeerboel en zeker is het in het belang der volksgezondheid als die toestand beëindigd wordt. Spr. zou het verstandig achten, ais er een deskundig onderzoek werd ingesteld, waarna gehandeld zou moeten worden als door dezen aan te geven. De kosten ervan zouden moeten worden verhaald op hem, die den slechten toestand veroorzaakte. De heer V a h 1 had van B. en W. mede- deeling verwacht van het weigeren van be langhebbencien om te voldoen aan de door den raad gestelde voorwaarde. Als B. en W. dat hadden gedaan, had de toestand nu al In orde kunnen zijn gemaakt. De heer K o s t e I ij k vroeg of de heer Sehrooder geen brief had geschreven, waar bij hij zich garant stelde voor 100. De voorzitter erkende dit, maar de heer S. had het bedrag niet willen storten. De heer K o s t e 1 ij k meende dat de ga rantstelling door den heer S. voldoende is, B. en W. hadden naar aanleiding daarvan tot het in orde maken der rioleering moeten overgaan. Spr. was blij, dat de heer Vahl op nalatig heid van B. en W. had gewezen. Intusschen vond spr., dat, als rioleering wordt gemaakt in de gemeente, deze eenvor mig moet zijn. De voorzitter zei, dat de heer S. in Aug. 1931 schreef namens belanghebbenden, dai zij bereid waren 100 in de kosten bij te dragen, maar toen om die 100 gevraagd werd, weigerden zij. De heer Kostelijk: Dat gebeurde om dat zij meenden, dat in andere deelen d meente gratis voorzieningen werden wl fen. sWrof- De voorzitter zegde toe, dat aan betering van den toestand bij den heer k' ris heden reeds zai worden gewerkt U* Warme melk op Schn„, De heer G r e e u w vroeg* waarom aan kinderen der o.l. school op 1 en 2 Ma geen warme melk is verstrekt, zooals de ra^a op 13 Nov. besloot. a<1 De voorzitter antwoordde, dat hi' zou beslissen of het met het oog op de koude noodzakelijk was of al dan niet warme melk zou moeten worden verstrekt. En op 1 en 2 Maart vond spr. het niet noodig; daar moe het erger koud voor zijn. Als het moest zoo als de heer Greeuw wilde, zou in April en soms in Juni, gezien ons klimaat, nog wel warme melk moeten worden verstrekt. De heer Greeuw merkte op, dat de be slissing over het al dan niet verstrekken van wanne melk bij den burgemeester zou zijn maar het hoofd der school zou moeten zeg gen of hij het noodig achtte. Dit is een fout geweest. De beslissing moet bij den hoofd onderwijzer zijn en op de genoemde dagen had deze de verstrekking van warme melk wèl noodig gevonden. De voorzitter antwoordde dat den hoofdonderwijzer geen verwijt treft. Spr. had gemeend, dat de beslissing aan B. en W. was en het schoolhoofd had opdracht van den burgemeester verwacht. Als er iemand een verwijt treft, zou spr. het zijn. De heer Barnhoorn vatte het besluit zóó op, dat het hoofd der school had moeten adviseeren de melk te verstrekken, waarna dan opdracht daartoe van de secretarie zou moeten komen. De heer Greeuw wilde de beslissing aan het hoofd der school overlaten. De heer Opdam meende dat het beter advies van het hoofd af te wachten, waarop de burgemeester dan zeker niet zal weige ren, als de beer Heijt het verstrekken van melk noodig acht. De heer Barnhoorn vroeg of op de genoemde dagen de heer Heijt heeft geadvt- melk kinderen. seerd of melk noodig was voor de schooi- De voorzitter constateerde, dat het heele geval berust op een misverstand ten aanzien van de uitlegging van het raadsbe sluit. Ten slotte werd besloten, dat in de maan den Nov., Dec. Jan. en Febr. warme melk zal worden verstrekt aan de schoolkinderen, als de hoofdonderwijzer zulks noodig acht. Hierna sluiting der openbare vergadering. DE AANSLAG OP EEN OUDE VROUW TE AMSTERDAM. Te ongeveer half twee gistermiddag ven- voegde zich een als heer gekleed persoon, die een actetasch onder den arm droeg, bij de weduwe P., die geheel/ alleen in het beneden- huis van perceel Westerstraat 182 woont. Een kleine stoep geeft toegang tot de woning. De oude vrouw, die, naar later bleek, 82 jaar oud is, deed open. Ofschoon zij den bezoeker niet kende, liet zij hem, toen hij daartoe het verzoek te kennen gaf, binnen. Zij verzocht hem het voorkamertje in te gaan en nadat zij een kopje thee had ingeschonken, nam zij te genover den bezoeker aan de tafel plaats Deze bracht daarop een plan ter sprake, dat in hoofdzaak hierop neerkwam, dat hij het huis, dat naar hij meende te weten, aan de weduwe toebehoorde, wilde koopen. Vóór de vrouw verder nog iets te berde kon brengen, haalde de bezoeker plotseling een hol ijzeren voorwerp, een z.g kistopener, te voorschijn en bracht hij daarmede zijn weerlooze slachtoffer een of twee hevige sla gen op het hoofd toe. De vrouw vloog gil lend overeind en liep hevig bloedend het gan getje naar de voordeur in, waar zij ineenzak te. De man heeft vermoedelijk onmiddellijk de vlucht genomen. Buren, die de deur half open zagen staan, vonden de vrouw in het gange tje liggen. Dadelijk waarschuwden zij de politie van het bureau Marnixstraat en eenige familie leden, o.a. een zoon, een klokkenmaker uit de Lindestraat. Het slachtoffer was nog bij be wustzijn en kon nog verschillende mededee lingen doen. Omtrent den persoon van den dader be staat slechts een vaag signalement. Voorbij gangers, die hem het perceel hebben zien verlaten, hebben aan de politie medegedeeld, dat hij een gabardine jas en een gleufhoed droeg. Andere burgers hebben aan de politie een sleuteltje gegeven, dat een persoon, die hard voortliep, verloor. Toen men hem ach terna riep, dat hij iets had laten vallen, blééf hij hard doorloopen. Het signalement, dat van dezen man is verstrekt, klopt min of meer met dat van eerstgemelden persoon. De inspecteur van 'politie, de heer Glasius, heeft gistermiddag tusschen vier uur en half vijf de 82-jarige weduwe in het Tesselschade- ziekenhuis, waar zij verpleegd wordt, be zocht. Haar toestand was toen redelijk goed, 149. „Kaartjesverkoop dat was het eerste bord dat er te zien was. Een tor stond er bij en die kreeg van al de andere kever tjes vijf schelpjes. Dat was het entreegeld. „Wat beteekent dat Uitkijktoren", vroeg Tuimeltje aan kikker Karei, „li.,,': maar eens naar boven", antwoordde deze en Tuimeltje ging op zijn tcenen staan en probeerde te onderscheiden wat daar ge beurde. 150. En daar zaten ze allemaal in de muts. Al de kevertjes die entreegeld betaald hadden. Ze hadden het grootste plezier cn riepen Tuimeltje vanuit de hoogte toe. „Probeer eens wat te doen", zeiden ze tegen hem. „We zitten hoog en jij bent toch veel te bang. Je durft niet eens in den boom te klimme»» maar dal zou hen tegenvallen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6