ümaarsche Courant. Stad en Omgeving Rechtszaken Onze JCotoaim JMgezwden Siukkm £uchtoaait itutetdand Bescherming tegen griep, Honderd vier en dertigste Jaargang. Donderdag IO Maart. Haagsche hriewen. 1932 r NO' rrisis? Malaise? Een algemeene trek andere wijken, die meer in de mode en naaL cmaak komen? Of alleen dat de hooge lasten, die zco'n bezit mee brengt, blijven. En in onze stad is het geval bekend van een der vroeger zeer rijken maar dat is niet in Zorgvliet en zelfs niet in de buurt er van die zijn schitterend, paleisachtig huis met meubilair en al aan de gemeente ten geschenke zou hebben aange boden, om toch maar van de belasting af te wezen. Maar de gemeente wist ook niet wat ze er mee meest aanvangen en htcït onder betuiging van vriendelijken dank het aanbod afgeslagen. Behalve al die zoogenaamd kapitale heeren huizen staan cck nog leeg of te huur of te 1 deze factoren samen en iemand, die zou be- 6ren dat de halve stad zoo niet leeg dan W'h *'p huur of te koop staat, zou de plank niet ver mis hebben. Het ziet er inderdaad naar uit alsof er n0g nimmer zooveel huizen tegelijk voor de liefhebbers klaar stonden als dit jaar. Over al in alle wijken, op alle punten en aan de meest uiteenloopende soorten van huizen zijn de veelzeggende bordjes gespijkerd en vaak rijn de ramen ook nog vol geplakt met bil jetten, die vermelden waar inlichtingen te verkrijgen zijn Vooral groote heerenhuizen staan leeg. In het park Zorgvliet staan de groote borden in de tuinij der villa's en daar zijn er bij, waar ze reeds zoo lang staan, dat je je begint af te vragen of ze daar soms wortel geschoten hebben. Het tegendeel is waar, want door hun lang verblijf in den lossen grond staan ze wankel en scheef gezakt en dat geeft een 'min of meer desolaten aanblik. Verscheidene van die villa's, zoowel in het park, dat vol gens zijn naam gevrijwaard zou moeten zijn .tegen de zorgen des dagelijkschen levens als in andere voorname wijken, als het Willems park, het aan Zorgvliet grenzende Stadhou der- en Statenkwartier en het voorname ge deelte van de Bezuidenhoutbuurt, voor zoo ,ver dat er nog is, staan leeg. De rolluiken zijn voor de vensters neergelaten, de tuinen hebben dat lichtelijk verwaarloosde aan zien, dat zoo'n eigenaardige kenmerk is van een leegstaand huis. En zelfs de Schevening- sche Weg is er niet vrij van. Daar dragen verscheidene van de imposante groote lust huizen de welsprekende bordjes. Maar dat is toch waarschijnlijk wel een ander geval dan met de huizen in Zorgvliet en de andere genoemde wijken. Het is heel jammer om het te moeten zeg gen, maar de Oude Scheveningsche Weg heeft als woonkwartier zijn roem overleefd [Hij is niet meer in trek. Hij is en dccadence, zooals de vroeger om zijn deftigheid beroem de Laan Copes van Cattenburgh, die even eens in reuk van voornaamheid stond. En het daaraan grenzende Nassauplein deed daarvoor niet onder. Rijke en voorname lie den in Haagsche romans, woonden onveran derlijk aan de Laan Copes van Cattenburgh of op den Scheveningschen Weg, een enkele maal aan het Nassauplein en soms, maar itoch zelden, in het».Willemspark. Maar dat is allemaal veranderd. De smaak en de ge woonten zijn veranderd en daarmede de eischen, welke men stelde aan een voornaam huis. De groote villa's, waar de burgerman vroeger tegen opzag,-omdat ze zooveel def tigheid herbergden, worden nu bestempeld met den wéinig waardeerenden naam vau „sombere kasten", „oude barakken" en meer liefelijks. Slechts een heel enkele straat, wat meer in de binnenstad, die als versteend ligt tusschen het bruisende, woelige, moderne leven van rondom, is gebleven wat ze jaren geweest is en haar huizen schijnen niet In discrediet geraakt te zijn, hoe vreemd en ott- geloofelijk het klink moge. Als je een enkele maal voor de curiositeit die straat eens door loopt, komt even de gedachte in je op, dat misschien daar nog wel dezelfde menschen wonen van vroeger, die niet veranderd zijn, evenmin als de huizen, die geen behoefte hebben aan wat aannemers en architecten van bewoonbare huizen bestempelen als mo derne gemal-.:n, die geen warm en koud water op hun slaapkamers noodig hebben, die niet verlangen naar centrale verwarming, die niet anders wenschen dan hun lange leven van stille en voorname deftigheid te slijten in die stille eh voorname en deftige straat. Maar de andere! Och arm! Niemand w'! er meer aan. Want ze missen alles wat de moderne mensch eischt en doordat ze uit- teraard op een peperdufen grond staan, moe ten ze dus, niettegenstaande al hun tekort komingen, altijd duur blijven. Dergelijke hui zen, die wat meer in de binnenstad liggen, krijgen dan altijd wel ee nbestemming, omdat ze voor kantoren, handelsondernemingen en dergelijke wel geschikt te maken zijn, wel allure hebben bovendien en toch de reputa tie van hun goeden stand altijd blijven mee dragen. Met de huizen op den Schevening schen weg gaat dat zoo gemakkelijk niet, al zijn er al een paar kunsthandels en een groot en heel voornaam meubelmagazijn. En laatst zelfs vonden we een strooibiljet in de brievenbus van een verkoopscentrale, die kruidenierswaren wilde leveren bij vijf of tien pond tegelijk en dan voor belachelijk lage prijzen en die gevestigd was op den Ouden Scheveningschen Weg. En dat lijkt voor zoo'n oud patricisch huis toch wel een heel erge degradatie. De huizen in de moderne villawijken a!» Zorgvliet lijden niet aan het gebrek van te weinig modern comfort. Ze hebben alles wat zelfs een verwend menschen wenschen en verlangen kan en toch staan ze leeg. En dat zal wel in heel nauw verband staan met de malaise. Veel Indische magnaten woonden en wonen nog in Zorgvliet en voor verschei- denen onder hen wordt het bijna ondoenlijk °m zoo'n groot huis te blijven bewonen. Daar zijn er onder, die zeggen: we zouden wel graag in een kleiner huis wonen en be zuinigen, maar we kunen ons huis niet «wijt en liever dan hun woning renteloos te laten en geld uit te geven voor een kleiner huis, trachten ze zich zoo goed mogelijk door den kwaden tijd heen te vechten. Ze sluiten n aantal kamer; soms ook trekken familie leden bij elkaar in. Anderen laten den boel in den steek en trekken zich ergens in een S l' plein plaatsje binnen of buiten de gren zen waar het leven goedkoop is, in eenzaam heid terug. Anderen weer trachten hun over vloed van ruimte productief te maken. Het S&gsifr&epaaj: vau dit alles is natuurlijk, breede deuren en vensters. Daar kan van al les schuld aan zijn. Het verloopen van een straat, die vroeger van goeden stand heette en nu maar een stille dooie zijstraat is, het verspreid raken van 't groot gezin, zoodat de overblijvenden verlangen naar een kleiner gerieflijker woning met kleinere kamers, met moderne lage vensters er. met stroomend water en minder personeel. En de crisis kan zich ook hier doen gevoelen door verminde ring van inkomsten. Bepaalde nieuwe wijken met moderne huizen zijn bijzonder in trek, hebben een ge weldigen naam wat .stand" betreft, iets waarvoor de Hagenaar buitengewoon gevoe lig is, zonder dat een buitenstaander goed begrijpt waarom. Eén van deze wijken is de nieuwe Waalsdorpbuurt, waar gebouwd wordt, steeds maar door, met een ijver of niet de halve stad gelegenheid om te wonen te over bood. Ik moet eerlijk bekennen, dat de groote attractie van deze wijk me nog niet duidelijk is. Nu ja, ze is bij Waaisdorp, dat wil zeg gen vlak bij wat vroeger duinen waren en waarvan weidra nog maar een heel schamel beetje over zal zijn. Daarmee is alles ge zegd. De straten zijn er recht en geasfal teerd, de huizen zijn modern en met dat al toch tamelijk gelijk en gelijkvormig, de huren zijn hoog en de kamers klein. En de verbin ding met de stad isnu ja, men mag geen kwaad spreken van tram- en busverbindingen. Laten we dus zeggen, zoo, dat iemand, wiens tijd min of meer geld is en die houdt van een snel en doelmatig vervoer er niet mee te vreden zou zijn. Wie stand op prijs stelt, be hoort echter daar te wonen en nergens an ders. Zooals een steen, die in het water gewor pen wordt, steeds grootere kringen maakt, zoo strekt het „te huur en te koop" zich uit ook over de minder voorname wijken Heele straten met boven- en benedenhuizen schijnen en bloc te huur. onverschillig waar ze staan of hoe ze gebouwd zijn en wie er voor bij gaat moet zich toch wel eens afvragen: „Wie moeten daar nu allemaal in wonen?" Zouden we een algemeene vermindering van huren, grooter tegemoetkoming van huisbazen en dus voor velen een toch wel gemakkelijker tijd tegemoet gaan, in weerwil van de crisis? W. P. MIDDERNACHTZENDING-AVOND. Spreker de heer P. P. Hartendorf. Onderwerp: Grepen uit het werk der Middernachtzending in haar strijd tegen de ontucht. Openingswoord van ds. H. Hak; slotwoord van ds. von Meijenfeldt. In gebouw „Waakt en Bidt" werd gister avond een middernachtzendingsavond ge houden» Het openingswoord werd gesproken door ds. Hak, die na het zingen door de aanwezi gen van psalm 105 5, voorging in gebed. Waarna spr. voortging met er op te wijzen, dat de Middernachtzendingvereeniging, die zich richt tot allen, die verloren gaan of zul len gaan, recht heeft op de algemeene be langstelling van de christelijke gemeenschap De medewerkers gaan op pad als alle bur gers slapen, maar als de zonde waakt. Zij nemen de strijd op tegen de ontucht, maar niet tegen, doch vóór de ontuchtigen, want zij verricht daden van Christel, liefde. Na dat spr. nog eenig licht wierp op dezen strijd, die in ons land door verschillende vereenigin- gen op verschillende wijze wordt gestreden, sprak spr. de hoop uit, dat ook in onze stad, waar het gevaar de jonge vrouwen en man nen in niet geringe mate belaagd, het werk van de Middernachtzending ingang zou vin den. Spr. hoopte verder, dat door dezen avond de ijver tot de strijd bij de aanwezigen zou worden aangespoord of gewekt en gaf toen het woord aan den heer P. P. Harten dorf, die reeds jaren daadwerkelijk aan den praktischen arbeid der Middernachtzending deelneemt, als leider van het werk te Haar lem en van het aldaar gevestigde consultatie bureau der Middernachtzending. De heer Hartendorf herinnerde er aan in 1921 hier ook gesproken te hebben voor een zeer gering aantal belangstellenden, toen de provinciale afdeeling werd opgericht, waar de toen hier gevestigde ds Verwaal krachtig toe had medegewerkt. Pogingen om actie verwekken waren echter vruchteloos gebleven; spr. verheugde er zich dan ook over dat men nu in zoo groote getale was opgekomen. Spr. zou het vooral hebben over het tegen woordige, en niet diep ingaan cp het verle den. De tegenwoordige prostitutie is clande stien, maar toen in de tachtiger jare de Mid- dernachtzending optrad, was ze van over heidswege getolereerd en gesanctionneerd. De Middernachtzending nam 't op tegen de houding van de overheid en van het volk on der het devies: „Getuige en redt". Met het oog op deze houding der overheid herinnerde spr. aan het werk van kaptein Rcelants, die aan het werk van de Midder nachtzending ging deelnemen en zijn ontslag als officier moest nemen, omdat een dergelijk officier niet werd getolereerd. Door het postvatten voor de huizen van ontucht, om hen die willen binnengaan te waarschuwen en er van af te houden, wordt vaak een nuttige daad verricht. Spr. gat hier van eenige voorbeelden. Ook nam de Middernachtzending het vooral op voor de ongehuwde moeder en haar kindze had ook zeer geijverd tegen het verbod, een onderzoek te doen naar het va derschap en had hiermee haar doel bereikt, want de wet tot toelating van onderzoek naar het vaderschap was tot stand gekomen. Aan de afdeelingen in de groote steden waren consultatiebureaux verbonden, waar de ongehuwde moeder of haar familie inlich tingen konden inwinnen. Hiervan maken zeer velen gebruik. Hier ook doet men pogin gen om de klove tusschen de moeder en de vader van het kind te overbruggen, zoodat dan vaak een huwelijk tot stand komt. Indien dit niet wenschelijk is, tracht men door een tweezijdige overeenkomst een minnelijke schikking te treffen. Indien dit niet gaat wordt de zaak klaar gemaakt voor de recht bank. Aangezien deze procedure soms zeer lang duurt, wordt aan de ongehuwde moeder zoo noodig een uitkeering verstrekt. Spr. wees er op, dat men niet te veel moest neerzien op de ongehuwde moeder, zij zijn menschen van gelijke beweging als wij en de kiemen der zonde zijn te vinden in ieders hart. In ons land worden jaarlijks 34 tot 3500 buitenechtelijke kinderen geboren, de meeste gevallen worden behandeld op de consultatiebureaux Spr. wees er op, dat het ontucht plegen met minderjarigen te gering wordt gestrafd, waarvan spr. eenige voorbeelden gaf. De vereeniging treed voorts vooral op te gen de Nieuw-Malthusiaansche bond, welks verderfelijke ideeën, zeide spreker, vooral in Noord-Holland ingang vinden. Ook moet ernstig rekening gehouden wor den met de literatuur. Jonge menschen lezen tegenwoordig alles, wat soms zeer schadelijk is voor hun ontwikkeling. Boeken zooals van rechter Lindsey, die een nieuwe moraal hee- ten te verkondigen, maar inderdaad er hee- lemaal geen moraal op na houden, worden algemeen gelezen. Hiertegen moet men zich wapenen. Ook tijdschriften, zooals „De Lach", om van „Pan" en „Zwarte Kat" maar niet te spreken, worden in de trein algemeen gele zen. Ook „Het Leven" vindt men nog in vele huizen op de eereplaats. Behalve de literatuur viel te wijzen op het groote aantal echtscheidingen dat de laatste tijd onrustbarend toeneemt. Sinds 1914 zijn de echtscheidingen met 125 pCt. toegenomen. Het huwelijk, zeide spr., had tegenwoordig vaak geen innerlijke waarde meer; spr. ga: hiervan eenige voorbeelden. Ook de zededelicten nemen toe, integen- stelling met alle andere misdrijven die zich bewegen in dalende lijn. Spr. was dankbaar dat de wetgeving was gewijzigd in den zrin der Middernachtzending vereeniging, maar toch waren er nog men schen, die de oude toestand terug willen, b.v. het al of niet aanwezig zijn van bordeelen overlaten aan de gemeentebesturen, zoodat ouden minderwaardigen toestand zou ver vallen. Want een dergelijk bedrijf mag niet van men, als dit opging, gedeeltelijk weer in den overheidswege getolereerd worden. Spr. wees verder op het geneeskundig onderzoek, waaraan de prostitituée's zich vroeger had den te onderwerpen, alsof de mannen geen besmettingshaard konden zijn. Een ander gevaar was, volgens spr., het dansen. De commissje-de Bie had hieromtrent inlichtingen ingewonnen bij de gemeentebe sturen, de kinderrechters en de voogdijraden konden doen. Met een dankzegging besloot spr. zijn diep gevoeld slotwoord. Na het zingen van een gemeenschappelijk gezang ging de vergadering uiteen. VERDUISTERING DOOR EEN PREDIKANT. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond gister terecht de vroegere predikant te Wir dum, thans gedetineerd, beklaagd van ver duistering van 3200, welke gelden hij als predikant te Wirdum, in zijn kwaliteit van beheerder van de stichting „De Pastorie" dier gemeente onder zich had, gepleegd in de jaren 1919—1931. Verdachte bekende. Hij had de verduiste ringen gepleegd om zijn privé-speculaties te dekken. Uit het verhoor bleek, dat de predikant om de vijf jaar niet door het provinciaal kerkbe stuur werd gecontroleerd. In 1930 heeft ver dachte in een periode van angst een groqten- deels gefingeerden staat opgemaakt van de pastoralia en bij de kerkvoogden ingediend. Toen, aldus verdachte, is de bom gebarsten. President: Het is al heel ongelukkig voor een man van uw positie. U waart nauwelijks in Wirdum of u ging speculeeren. Verdachte: Ik zat met oude schulden uit mijn vorige gemeente. Na een uitvoerig getuigenverhoor vorder de het O.M. twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechte nis. HET PROCES TUSSCHEN DE VAR-A. EN DEN STAAT. De afgebroken radio-rede. De officier van justitie bij de Haagsche rechtbank, jhr. mr. van Asch van Wijck, heeft heden conclusie genomen in de zaak tus schen de V.A.R.A. en den Staat der Neder- landen betreffende de afgebroken radiorede van den secretaris der V.A.R.A., den heer G. Zwertbroek, die hij op 8 October j.1. te Leiden heeft gehouden. De officier was van meening, dat, hoewel de radio-controlecommissie be voegd was om van te voren inzage te vragen van den woordelijken tekst der rede en de V.A.R.A. aan dit verzoek niet heeft voldaan, de radio-controle-commissie toch niet be voegd was bedoelde rede tijdens de uitzen ding af te breken, omdat artikel 7 van het radio-controle-reglement haar uitsluitend de bevoegdheid geeft een uitzending af te bre- ken, wanneer de tekst vóór de uitzending door de commissie verboden is. Waar dit nu met de onderhavige rede niet het geval is ge weest, concludeerde mr. van Asch van Wijck, dat de rechtbank de afbreking onrechtmatig zal verklaren en den staat zal veroordeelen tot schadevergoeding op te maken bij staat. De rechtbank zal over 4 weken vonnis wij zen. keelontsteking er. verkoudheden Bij apothekers en drogisten het lijden van kleine diefjes, dat ik een brok in mijn keel kreeg, stakkerds die eerlijk waren en zouden gebleven zijn als de maatschappij wenschelijker was. Een dienstweigeraar die hevig kiespijn had, en het niet meer uit kon houden, werd met een celwagen naar een tandarts ge bracht. De arts was daar niet erg over te spreken. „Zoo'n reclame voor zijn deur". Een Liebermann of een andere grootheid wordt als heer met een mooie auto vervoerd. M. de Redacteur, ik dank U dat U mij ge legenheid heeft gegeven ook mijn meening eens te zeggen. Hoogachtend, JAC. VEEN. (Wij gelooven gaarne, dat inzender in zijn opvattingen niet alleen staat, maar hij moet zich er toch voor wachten te generali seeren. Wij geven gaarne iedere groep gelegenheid zich binnen zekere grenzen te uiten en heb ben dus tegen opname geen bezwaar ge maakt. Red. Alkm. Crt.) DALING VAN DE INDISCHE MIDDELEN IN 1931. 48 Millioen minder dan in 1930 PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft gisteren veroordeeld ter zake van principi- eele dienstweigering: den 19-jarigen K K. uit Zijpe, den 20-jarigen C. B. uit Noord- scharwoude, den 19-jarigen C. J. H. uit Hoogwoud, den 19-jarigen P. C. de G. uit Amsterdam, den 19-jarigen H. T. uit Am sterdam, den 22-jarigen H. v. V. uit Rotter dam, den 20-jarigen M. T. uit Velzen en den 19-jarigen J. B. uit Bergen (N.-B.) ieder tot 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorloopige hechtenis en ontslag uit den dienst. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). DE MOORD OP DEN RIJKSVELDWACHTER TE KERKDRIEL De officier van justitie bij de rechtbank te Tiel heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van die rechtbank, waarbij de ge- brs. G., Joh. en J. R. te Kerkdriel, wegens <J_.JL zware mishandeling, den dood ten gevolge Hieruit bleek, dat na het dansen vaak sexueel hebbend, van een ambtenaar in functie, ontoelaatbare handelingen plaats hebben, f ieder tot 13 jaar zijn veroordeeld. Het dansen is daarvan niet een directe, maar wel een indirecte oorzaak. Meer beperkende bepalingen waren volgens spr. gewenscht. Hier in Alkmaar was, volgens spr., veel te doen voer verbetering van de zeden; men moest ook niet denken dat al dit kwaad alleen voorkwam buiten eigen erf. Want, zei de spr., het komt helaas niet zelden voor, dat ook menschen van Christelijke huize vervallen in dit kwaad; hier ligt voor ons allen een taak. Spr. herinnerde hierbij aan de barm hartige Samaritaan. Natuurlijk moet het kwaad kwaad heeten, maar men moest mede lijden hebben met de slachtoffers. De Middernachtzending kon niet alles doen, maar toch veel met haar post werk, haar consultatiebureaux, haar doorgangshuis in Den Haag en haar zeemanshuis in Den Helder, waar men» trachtte matrozen te hou den uit de handen van de „landhaaien", wat vele malen gelukte; spr. verklaarde hoe men jaren daarna nog dankbaarheidsbetuigingen van de betrokkenen ontving. Er verongeluk ken er zoo velen, aldus spr., omdat ze op een bepaald oogenblik niet in goede handen val len. Spr. hoopte dezen avond de belangstel ling voor dit werk te hebben gewekt, zooriaó men zou kunnen komen tot het oprichten van een afdeeling Alkmaar, met daaraan verbon den een consultatiebureau. Spr hoopte dan ook dat velen zich als lid zouden opgeven. Nadat van de gelegenheid tot het stellen van vragen gebruik was gemaakt, ging ds. von Meijenfeldt over tot het spreken van het slotwoord. Twee dingen hadden spr. vooral getroffen in de rede van den heer Hartendorf. Ten eerste: een iegelijk sta af van ongerechtig heid. Het was een groot gevaar, zeide spr., dat men in vele gevallen een te hard oordeel zou vellen. Natuurlijk bleef kwaad kwaad, maar het was christelijk lief te hebben die zondigen, waarbij spr. wees op het voorbeeld, dat Christus heeft gegeven, toen hij de overspelige vrouw niet veroordeelde. Wie zonder zonden is, werpe den eersten steen op haar, zeide Christus. En niemand wierp een steen. De kiem en de wortel der zonde schuilen in ieders hart. Als wij, aldus spr., ervoor bewaard blijven door God's liefde, dan moeten we milder oordeelen over hen die in de zonde zijn ge vallen. Misschien zouden we schrikken, als we wisten, wat ook in eigen christelijke kring voorkwam. Ten tweede had spr. in de voorgaande rede beluisterd een krachtige aansporing tegen die zonde te gaan strijden. Er waren dan ook al plannen geboren, zooals spr. had verno men, de strijd te verklaren. Men moest dit voelen, als de roeping ons van Godswege op gelegd en we moesten ons solidair verklaren met de gevallenen, ons met hen gelijk stellen, maar niet ons boven hen stellen. Hen maat schappelijk te helpen was mooi, maar men moest hen ook tot Christus brengen. Spr. wees er op. dat zij die weinig hadden te geven, met de stuiversvereeniging nog iets De opbrengst der landsmiddelen bedroeg in Dec. 1931, naar Aneta aan de Tel. meldt, totaal 49.200 00 tegen in December 1930 63.100.000. De totale opbrengst der mid delen over 1931 bedroeg 517.700.000 tegen 631.500.000 over 1930. Procentsgewijze zijn de opbrengst in 1931 vergeleken bij 1930 als volgt verminderd: invoerrechten 19.9 pCt., uitvoerrechten 4.7 pCt., statistiekrecht 1.8 pCt., accijnzen 5.5 pCt., zegelrecht 2.4 pCt., overschrijvingsrecht 0.4 pCt. De waarde van den invoer bedroeg in 1931 549.000 000 tegen in 1930 834.000.000 en in 1929 1.059.000.000. De waarde van den uitvoer bedroeg in 1931 810.000.000 tegen in 1930 1.203.000.000 en in 1929 1.443.000.000. Behalve op de prijsvermindering werd hierbij ook op ver mindering van de kwantiteit gelet. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Reiger (thuisreis) is om 5.08 uur uit Djask vertrokken, te 9.24 uur te Bushir ge land, vandaar te 10.03 uur vertrokken en te 14.32 uur te Bagdad geland. Hedenmorgen om 7.20 uur, vertrok de Raaf van Schiphol naar Batavia. De beman ning bestaat uit F. C. Pellen, eerste bestuur der, E. L. Hulzebos, W. J. Hut en H. J. Sie- mer. Het vliegtuig vervoert 261.41 K.G. post en 131.21 K.G. goederen, twee passagiers, prof. dr. F. M. T. Böhl en den heer ten Haaf tot Marseille, waar hij op 't s.s. Dempo van de Rotterdamsche Llyod zijn reis naar Indië zal voortzetten. Vermoedelijk zal de heer ten Haaf weer van Medan naar Batavia vliegen. Geachte Redactie. Wilt U onderstaande plaatsen? Bij voor baat mijn dank. Hierbij wil ik mij wagen in het hol van den leeuw. Ik weet dat veel inwoners het lang niet met den leeuw eens zijn, maar uit angst dat zij verscheurd worden maar angstig zwijgen. Ik wil de lezers van dit blad vragen, dit geschrevene te overdenken alvorens het terzijde te leggen. Is het niet droevig als men leest dat er een of andere stakker, gedreven door de ellende en den grooten chaos in deze samenleving, uit wanhoop of ellende een kleinigheid steelt om zijn armzalig leven te rekken of dat van zijn gezin. Dan wordt er gesproken van een misdadiger en hij krijgt doorgaans een zware straf. De oorzaak van het kwaad, honger en gebrek in een wereld van overproductie, wordt gehandhaafd. Ik ben er van overtuigd, dat de gevangenis iemand eerder slechter maakt dan beter, dus ik zal dat systeem niet verdedigen. Maar al leen dit: ik wil de menschen vragen, of zij ook allen zien dat een armzalig diefje zoo zwaar gestraft wordt en een groote dief die niet steelt van honger maar een groot salaris heeft een naar verhouding kleine straf krijgt Altijd weer valt het mij op. Toen ik in Den Haag in de gevangenis zat voor dienstwei gering, maakte ik daar kennis reet 3 heeren o.a. een graaf en een generaal uit Oostenrijk die voor millioenen valsch geld hadden wil len uitgeven. Zij kregen alle drie vergeleken bij andere gevangenen een geringe straf en een veel betere behandeling. Zij zaten bij el kaar in een beter vertrek dan sommige dienst weigeraars die in een steenen cel zaten. Een van hen zeide tegen mij dat hij het vreeselijk zou vinden als hij daar moest zitten. Hij had medelijden met de ontwapenaars van de daad. Ik zou nog veel meer kunnen vertellen over andere voeding op advies van een geneesheer enz. enz. maar ik mag niet te veel van de gastvrijheid van de redactie verlangen. Al leen dit nog: Ik heb tafereelen gezien .van SARRASANI KOMT WEER IN NEDERLAND. In het najaar. Het circus Sarrasani is van plan in Sep tember opnieuw ons land te bezoeken, zegt de Tel., in het bijzonder het Noorden'van het land en daarna Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Als nieuw nummer staat op het programma een waterballet. Na 1 Sept. komt het Paleis voor Volksvlijtterrein vrij, of dit voor Sarrasani geschikt is, is nog niet zeker. Vermoedelijk is het te klein, temeer daar de brandweer voor het opslaan van circussen binnen de hekken van de galerij verschillende veiligheidsvoorschriften heeft gegeven. O.a. moet er een ruimte vrij blijven langs de hek ken. De kans is grooter, dat Sarrasani op nieuw op het Stadion-terrein komt. Thans speelt het circus te Brussel, waar ook Gleicu zijn teuten heeft opgeslagen. Het publiek kan dus vergelijkingen maken. Wat de olifanten betreft, vernamen wij, dat nadat door den brand te Antwerpen vijf oli fanten gestorven zijn, later op reis van Ant werpen naar Brussel nog één en onlangs te Brussel is een zevende bezweken. Sarrasani heeft zijn vollectie echter dadelijk aangevuld met zeven nieuwe olifanten, voorts met tien kameelen en 30 paarden, 't Spreekt vanzelf, dat alle verbrande costuums ook vernieuwd zijn, zoodat alles thans in orde is. DEMONSTRATIE TEGEN JAPAN. Voor de Japansche consulaat t$ Amsterdam en Rotterdam. Onder leiding van inspecteur van Blitters- wijk heeft de politie gisteravond op het Ko ningsplein en in de Leidschestraat te Am sterdam een troep van ongeveer tweehonderd communisten uiteen gedreven, die komend uit de Vijzelstraat voor het gebouw van het Ja pansche consulaat, dat gevestigd is aan de Keizersgracht 610, wilden demonstreeren. Uit hun gelederen werd geroepen: „Weg met den oorlog!" „Weg met Japan!" Voor het consulaat is politiebewaking achter ge bleven. Een gedeelte van de groep communisten ie later op den avond in de binnenstad weer bij eengeroepen, met het gevolg, dat het op de Martelaarsgracht en kort daarna op den Dam vrij rumoerig is toegegaan. De politie die met enkele agenten en ruiters aanwezig was, stond geen samenscholingen toe; eenige malen heeft zij onder leiding van den inspec teur niet sabel en gummistok krachtig ge chargeerd. Ook in de Nieuwe Spiegelstraat 4in enkele charges uitgevoerd,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9