{Binnenland Jieck éi School Uiidscftciften Voor de bloemkoolveiling blijft het bestuur paraat. raM.'.M-MJHH! pnoeind lid met de bezwaren te Oter- gvercadcren, in kennis te stellen. Spr. fcek KrL deze nalatigheid en uitte zijn spijt betfespt bedanken van genoemd lid. Hij stel- ovef De Vries excuses aan te bie- ie «hem te verzoeken alsnog op zijn be- terug te komen. 'nu voorstel werd na eenige discussie met ,ipmeene stemmen aangenomen. 2 Vervolgens werd verslag uitgebracht van ^'h0Uden bloembollenteeltcursus door de iJeling georganiseerd welke schitterend ilaagd is- Door 22 leerlingen is de geheele gevolgd. Leeraar was de heer M. van SërenteHeiloo- ne voorzitter betreurde het dat enkele le- die van dezen cursus geprofiteerd heb ben'thans als lid van de af deeling bedankt ^Vervolgens werd breedvoerig van gedach ten gewisseld over het houden van een excur sie voor de leden die de bloembollencursus «evolgd hebben en werd het bestuur opge dragen een kleine subsidie aan te vragen aan het gemeentebestuur in de bijdrage van de te «naken kosten en deze afhankelijk te stellen van een eventueele bijdrage van de afd. L. T. g te Ursem, waar verschillende leden even eens geprofiteerd hebben van den cursus. Tot bestuursleden werden gekozen in de vacaturen G. Bakker, L. Soeters en Jb. Sloo- tcn, de heeren P. Wonder, P. Edel en Jb. Ten- geti. Door den penningmeester, den heer J. Koe- laney, werd de rekening over 1931 aangebo den, in ontvangsten op 405.53 en in uitgaaf op 369.81. Voordeelig saldo 35.72. Het spaarbankboekje wees aan 189.45, zoodat het saldo bedraagt 225.17. De re kening werd door de heeren Spaan en Won der nagezien en accoord bevonden en onder dankzegging aan den penningmeester, goed gekeurd. Bij de rondvraag kwam ter sprake het wederom organiseeren van een reisje voor de leden met hunne dames en werd het be stuur uitgenoodigd weer een plan te maken, daar deze jaarlijksche uitstapjes zeer in den smaak vallen. De voorzitter zegde medewerking toe en het bestuur zal de leden tijdig op de hoogte stellen. Daarna sluiting. In de Vrijdag gehouden vergadering van het bestuur der pofder en banne Ursem, wer den de heeren A. A. van Diepen en J. Dol herkozen als bestuursleden. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN. In het Landbouwhuis hield de N.V. Alk- maarsche Exportveiling van Land- en Tuin bouwproducten Zaterdagmiddag de jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel houders, die druk bezocht was De v o o r z i 11 e r, de heer v. d. Stok, her innerde in zijn openingswoord aan de moei lijke tijden voor land- en tuinbouw. Z i. waren de moeilijkste tijden achter den rug en bestond er perspectief, dat de veiling zal bloeien en grqpien. De notulen werden ongewijzigd vastge steld. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur had besloten aan de aandeelhouders aanvoerders pCt. reductie te verleenen op de veilingskosten, wanneer een omzet van 38800 bereikt wordt. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de Ventersvereeniging inzake het inkoopen bij de tuinders buiten de veiling, aangezien dit niet van aandeelhouders af komstig was. De directeur merkte nog op, dat aandeel houders, die voor het denkbeeld van „Steunt Elkander" gevoelen, eventueel gelijke voor stellen bij de vergadering kunnen indienen en bracht hierna een uitgebreid verslag uit over de gevoerde onpersoonlijke reclame voor het product. Aan de orde kwam hierop een schrijven van den heer R. Elion en 10 anderen, waarin wordt voorgesteld het salaris van den direc teur met 25 pCt. te verlagen; de emballage- huur met 50 pCt. te verlagen; te besluiten dat een commissaris geen veilingambte naar mag zijn; de pers op de vergade ring toe te latentc bepalen dat het ophou den der goederen zoo worde geregeld, dat bij eenmaal ophouder geen percentage wordt ge heven en bij 2 maal ophouden 2 Vi pCt. plus kistenhuur; het bepalen der te veilen kwan- tums te regelen met de verschillende bestu ren; de goederen weder op monster te veilen en de uitbetaling der gelden als voorheen te regelen. Salarisverlaging met 107 tegen 42 stemmen verworpen. De beer Brasser betoogde, dat z.i. de Veilingleider tevens boekhouder kon zijn. De veiling leeft op een te grooten voet. Spr. was voor het voorstel om het salaris van den directeur met 25 pCt. te verlagen. De heer Konijn oordeelde den directeur en den beokhouder onmisbaar. De directeur is iemand gebleken goed op zijn plaats te zijn. Als dit niet het geval was, dan was hij ook voor 25 pCt. minder te duur. Spr. oordeelde de voorgestelde verlaging dan ook verkeerd het voorstel om de emballage-huur met 50 pCt. te verlagen. De voorstanders bepleitten de wenscheüjk- heid met het oog op de omstandigheden. De tegenstanders stelden vertrouwen in het be stuur en gaven met het bestuur de voorkeur aan verlaging van het veilingspercentage als dit mogelijk was. Anderen verklaarden zich tegen het voorstel omdat het kwam van men- schen die reeds vijf jaar lang de veiling had den bemoeilijkt. Dit voorstel werd eveneens verworpen met 113 tegen 41 stemmen en 1 stem blanco. De heer Pander deed hierna een voor stel om de volgende punten na bespreking in hun geheel in stemming te brengen. Dit voorstel werd gesteund en door ande ren bestreden, omdat het mogelijk was, dat men voor één der voorstellen kon zijn en te gen de anderen. Het bestuur ontraadde het voorstel-Pander, omdat dit vreesde, dat het tot conflicten aan leiding zal geven. De heer Pander trok hierop zijn voorstel in. Ten aanzien van het 3e voorstel van de groep-Elion e s. was het bestuur van oor deel, dat in het belang van de tuinders en kele functies beter door bestuursleden tuinders kunnen worden uitgevoerd en dat een dergelijk besluit nooit was genomen. De heer A. van Reenen merkte op dat het in de laatste vergadering was aan genomen. De directeur las hierop de betreffen de notulen en ontkende eveneens, dat er een besluit was. De voorzitter deelde deze meening, er was geen stemming over geweest. Alleen had de toenmalige voorzitter gezegd, dat een ambtenaar geen bestuurslid kon zijn. De notulen zijn goedgekeurd. Alleen over de reorganisatieplannen is gestemd. De heer A. v. R e e n en erkende, dat men dan bezwaar tegen de notulen had moe ten maken. De voorzitter zeide oorspronkelijk met denjieer Thomsen van meening te zijn geweest dat een bestuurslid geen ambtenaar kan zijn. Gezien den gang van zaken op de veiling was hij echter van meening veran derd. Met 100 stemmen tegen 41 stemmen en 35 blanco werd hierop besloten, dat een be stuurslid wel tevens ambtenaar kon zijn. De blanco-stemmers stelden zich op het stand punt, dat er niet gestemd kan worden over uitvoering van een besluit, dat volgens het bestuur niet genomen was. In verband met het voorstel over toela ting van de pers deelde de voorzitter mede, daf ook in de toekomst de pers toegang tot de vergadering zal hebben. Door het bestuur werd ontraden het voor stel om het ophouden der goederen anders te regelen aan te nemen. De heer Potgieser verdedigde het voor stel, omdat men z.i. toch de beschikking over het goed moet houden. Anderen erkenden, dat men door ophouden kan verdienen. Ophouden is echter niet uit voerbaar, omdat het schade berokkent aan ..udere aanvoerders. Het voordeel, dat men niet op de veiling behoeft te blijven, oordeel den zij van grooter waarde. De voorzitter merkte nog op, dat men op een veiling altijd ten deele zijn be schikkingsrecht verliest. De directeur zette uiteen waarom men het ophouden tot drie keer gereduceerd heeft. Hierdoor brengt no. 4 al den prijs op en ditgeeft een vluggen gang op de veiling Spr. zou er zelfs de voorkeur aan geven wanneer in het geheel niet mocht worden op gehouden. De handel moest dan direct pa raat, zijn hetgeen in het voordeel van de aanvoerders zou zijn. Na uitvoerige bespreking werd ook dit voorstel verworpen met 115 stemmen tegen 22 stemmen en 7 stemmen blanco. Het 6e voorstel van de heeren Elion c.s om het bepalen van de te veilen kwantums te regelen met verschillende besturen, oor deelde het bestuur onuitvoerbaar. De heer Brasser verdedigde het voor stel. De koopers hebben er belang bij, dat zij niet meer moeten koopen dan zij kunnen gebruiken. De directeur betoogde, dat reeds zoo soepel mogelijk wordt gehandeld. Aangezien over dit voorstel geen stem ming werd verlangd, werd het z. b- s. ver worpen. Het voorstel om de goederen weer po mon ster te veilen, werd ingetrokken, ornaat door het nieuwe veilingsgebouw ook de kleine ding over de wenschelijkheid van het op richten van een tuindersfonds, welk denk beeld reeds in de Provinciale Commissie van de veilingen naar voren was gebracht. Dit fonds beoogt om aan aanvoerders den minimumprijs voor de producten uit te keeren, die op de veiling dezen minimumprijs niet kunnen opbrengen en dient gevormd te worden door eén procent van den omzet of een daarvoor te reserv ren. Spr. deed uitkomen, dat dit denkbeeld reeds de instemming reeft van provinciale staten, die het vermoedelijk zullen steunen en stelde in itet licht, dat dit de weg voor de tuinders is om in goede tijden het geld bijeen te brengen om in slechte tijden zich zelf te helpen. Ook betoogde hij dat het moreel volkomen -oorbaar is om een product, dat een minimum prijs niet kan opbrengen, te vernietigen, aan gezien het consumeeren voor een prijs, die geen minimum-bestaan toelaat, immoreel is. Na een woord van dank aan den inleider sloot de voorzitter de vergadering. (Applaus), üe heer heer Posthuma merkte op, dat de bazen niet te eten hebben en de knecht wel. Spr. achtte het voorste dan ook noodzakelijk. D voorzitter verzette zich namens het bestuur tegen een opeenhoo-ping van werk zaamheden. Als voorzitter zou spr. zijn func tie niet kunnen waarnemen, wanneer hij niet over de werkkracht van den directeui be schikte. Ook dt boekhouder heeft de handen vol. Spr. was het dan ook mee den heer konijn eens. Da. heer Posthuma gaf spr toe, dat er een massa tuinaers zijn die niet te eten hebben, doch daarom gaat het nog niet aan van den knecht arbeid te vorderen zon der behoorlijke betaling. De heer Posthuma oordeelde, dat de directeur ook na de salarisvei laging nog wel fe eten heeft. De heer K o n ij n oordeelde het voorstel bespotte'ijk. Het salaris is niet te hoog en al zouden de directeur en de ambtenaren voor niets wer ken, dan hadden de tuinders op het oogen- blik toch geen brood. (Applaus). Het voorstel werd hierop met 107 tegen 42 stemmen en 7 blanco verworpen. TANDHEELKUNDIGE EN TANDARTS. Gelijkstelling in bevoegdheid voorgesteld. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarin wordt bepaald dat zij, die bevoegd zijn tot toepassing van de volle dige tandprothese, de bevoegdheid verkrij gen, welke aan tandartsen is toegekend. Blijkens het eenig artikel van dit ontwerp treedt voor het tew ijs van bevoegdheid in de plaats het ten tweede male geviseerd bewijs van vestiging cl het diploma, afgegeven krachtens 'art. 2 van de wet van 18 Mei '29. Aan de toelichting tot het wetsontwerp is het volgende ontleend: Bij de behandeling van de arbeidsbegroo- ting voor 1931 kwam in de Tweede Kamer dvraag ter sprake, of het redelijk is, dat tusschen de bevoegdheid van den tandheel kundige en van den tandarts onderscheid wordt gemaakt. De heer Aalfcerse beant woordde deze vraag ontkennend en naar de meening van den minister terecht. Handha ving van het verschil tusschen de volledige tandprothese en hetgeen volgens de wet de volledige tandheelkunst omvat, dat te gering is om deugdelijk gemotiveerd te kunnen wor den. moet subjectief gevoeld worden als een onbillijkheid, waarvoor geen deugdelijke ar gumenten, ontleend aan het belang van de volksgezondheid, kunnen worden aange voerd, en is objectief een gevaar voor de wet, omdat de practijk van iederen dag tot wets overtreding a's hel ware uitlokt. Een tand heelkundige zou bijv. iemand, wien een kies getrokken of gevuld moet worden, naar een 'tandarts moeten sturen, maar hij mag wel een zieken mond behandelen om dien geschikt te maken voor een nieuw gebit. Dit moet als noodelooze bemoeilijking gevoeld worden. De rechtvaardigheid eischt dan ook, dat aan het uitgedrukt verlangen wordt -oldaan en aan de tandheelkundige dé volledige bevoegdheid worde gegeven. Krachtens het bepaalde in de wet van 30 December 1926 blijft voor de hierbedoelde personen de titel „tandheelkundige" gereser veerd. Opgemerkt dient nog te worden, dat dit wetsvoorstel geen consequenties in zich draagt voor andere groepen personen. Het betreft hier uitsluitend een overgangsmaat regel, waardoor een aantal tandheelkundigen gedurende hun leven dezelfde geneeskundig; handelingen als landartsen mogen verrich ten. alcoholgebruik in ernstige mate de veiligheid van den weg in gevaar brengen. De commissie heeft over dit adres het oor deel gevraagd van de overige gezondheids commissies. Van 66 heeft zij antwoord ont vangen; 14 hebben het adres voor kennis geving aangenomen; de overige (52) hebben laar instemming betuigd met de strekking van het adres, terwijl 28 bovendien haar adhaesie hieraan bij den minister van Water staat hebben betuigd. Uit deze antwoorden is duidelijk gebleken, dat men ook in de kringen der gezondheids commissies van oordeel is, dat er ter bestrij ding van het alcoholgevaar voor het verkeer op den weg krachtig.r moet worden opge treden. partijtjes beter te zien zullen komen. Tenslotte werd besloten de betalingswijze onveranderd te laten, zoodat daarmede alle voorstellen vn de heeren Elion c.s. waren verworpen. De voorzitter zegde toe, dat het be stuur zal overwegen, hoe in de uitbetaling verbetering kan worden aangebracht, Jaarverslag Het jaarverslag over 1931 vangt aan met een woord van hulde an den vorigen voorzit ter, wijlen den heer Thomsen, die de man genoemd werd die de veiling van den af grond in veilige haven bracht en door wiens overlijden de veiling 'n groot verlies leed. Betreurd werd dat hij de kroon op zijn werk ,de nieuwe loods" niet heeft kunnen beleven. De omzet bedroeg in 1931 338256,43 Het jaar bracht den aanvoerders een slecht resultaat. Ook in het omzetcijfer, dat 10.000 lager was, kwam dit tot uiting, in hoofdzaak een gevolg van de lage opbrengst van zwarte bessen, aardbeien en de latere tuinbouwproducten. 317245 stuks colli werd geveild, waar van 6696 onverkocht bleven, omdat ze den minimumprijs niet konden opbrengen. De wensch werd uitgesproken, dat 1932 gunstiger resultaten zal opleveren, opdat het zware en vredige werk van de tuinders naar evenredigheid beloond mag worden. De winst- en verliesrekening sluit met een bruto-winst van 6925,07, welk beorag voor afschrijvingen werd bestemd, terwijl 1030.47 gereserveerd werd voor dtibieuse debiteuren en 146.30 aan de reserve werd toegevoegd De balans en winst- en verliesrekening werden z. h. st. goedgekeurd. De heer R. Wognum te Schoor! werd met 117 stemmen tot bestuurelid herkozen. 17 stemmen waren blanco uitgebracht en 1 van onwaarde hen uitvoerige discussie volgde hierop over De beer Wognum hield hierna een inlei- VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. In de groote aula van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam is Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van mr. P. G. van Tienhoven de jaarvergadering gehouden van de „Ver eeniging tot Behoud van Naruurmonumen ten in Nederland". Het jaarverslag van den secretaris, dr. Jac P. Thijsse vermeldde o.a. een vermeerdering van het ledental met 20, zoodat dit thans bedraagt 12.549. Het bedrag aan contribu ties daalde echter met 180 to 56.980 De vereeniging ontving legaten van 5000 en 2000 en kreeg een erfstelling met vrucht gebruik. Voorts mocht zij uit een andere na'atenschaup 50.C0C ontvangen. De aan winsten van het verloopen jaar 'ei den be sproken en ptennen voor he- loopende jaar aangekondigd. Medegedeeld werd, dat de minister van waterstaat zich bereid ver klaarde zijn medewerking te verleenen cm het Amstelmeer te bestemmen vror vogelreser vaat. Met voldoening werd melding gemaakt van de medewerking van het Hoogheemraad schap Noordhollands Noorderkwartier dat faciliteiten ver'eende. In de Heilooër bos schen woedden enkele brandjes; éénmaal kon schuld worden vastgesteld bij het spoorweg verkeer; er volgde schadevergoeding. Afgezien van hun wetenschappelijke waar de schonken de natuurmonumenten aan dui zenden weer veel genot en ontspanning. Tot nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heeren mr. dr. R. H baron de Vos van Steen wijk, commissaris der koningin in Drente en prof. dr. J. Jeswiet te Wageningen. Prof. dr. j. Jeswiet hield een voordracht over de wetenschappelijke beteekenis van na tuurbescherming. Tenslotte is een van de nieuwe Burdet's voge'.films vertoond. ALCOHOL ALS GEVOLG VAN VERKEERSONGEVALLEN. Maatregelen gevraagd ter beteuge ling van alcoholgebruik door be stuurders van auto's en motoren. De gezondheidscommissie te Winterswijk heeft aan den minister van waterstaat een adres gezonden, waarin zij, naar aanleiding van het sterk toenemend aantal verkeerson gevallen, veroorzaakt door alcoholgebruik., verzoekt bij de Staten-Generaal een voorstel tot wetswijziging in te dienen, waardoor het voortaan mogelijk zal zijn meer afdoend; maatregelen te nemen tegen bestuurders van auto's en motorrijwielen, die ten gevolge van Verstopping en slechte spijsvertering maken U ellendig en humeuriq. Neem bijtijds de zeer zacht werkende Poster s Maagpillen. het bekende en beste laxeermiddel. Alom verkry jbnar i f 0.65 per flacon. EEN BURENRUZIE. Een 17-iarige jongen het slachtoffer. In het Elisabeth-gesticht te Leiden is over leden een 17-jarige jongen, die Dinsdag jl. te Wassenaar bij een vechtpartij met een steek beitel werd gestoken. Op last van de justitie is het lijk in beslag genomen. De twist was om een nietige reden ontstaan 'usschen drie leden van een familie en hun buurman. De buurman moet daarbij min of merr zijn mis handeld en heeft toen, waarschijnlijk uit zelf verdediging, in het wilde weg gestoken, waarbij de 17-jarige jongen werd geraakt, wiens toestand zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien. terwijl de tweede, de leider van de bende, thans te Süchteln werd gearresteerd. Hij be kende de schoten op de douanebeambten te hebben gelost. In totaal zijn thans in verband met deze aangelegenheid zeven personen in de gevangenis te Kleef opgesloten. De politie is van meening hiermede één der meest drieste smokkelbenden, die kolossale hoeveelheden smokkelwaar over de grens heeft gebracht, onschadelijk te hebben gemaakt. BRANDSTICHTING? Te Assen is in arrest gesteld een arbeider uit Amsterdamscheveld, verdacht van brand stichting in de door zijn vrouw, van wie hij fescheiden leeft, bewoonde woning te Barger rfscheiderveen. EEN GEMEENTE-AVOND. Op initiatief van den kerkeraad te Zuid- Scharwoude werd Vrijdagavond een gemeente avond gehouden in de herv. kerk. De consu lent, dr. A. J. P. Boeke, droeg het dichtspel „Kinderen van dezen tijd" voor, van Hen- riëtte R. Holst, hetwelke door de vrij talrijk aanwezigen aandachtig gevolgd werd. De tijd echter ontbrak om een volledige inhoud ten beste te geven. Toch gelukte het den voor drager verschillende pasages zoodanig weer te geven, dat de inhoud voldoende kon begre pen worden. De stemwendingen en positie voordracht stelden den voordrager groote eischen, doch deze wist alles volkomen te be- heerschen. Het kerkkoor verleende dezen avond zijne medewerking en de orgelbeleiding was toe vertrouwd aan mej. T. Tuijn. Wegens verhindering van den heer Kunnen gaf ds. Boeke eene beschouwing over het crisis-comité en beval de kerkcollecte, welke voor dit doel werd gehouden, ten zeerste aan. Deze collecte heeft opgebracht pl.m. 21, wat voor een kleine gemeente toch een moo' suitaat mag genoemd worden. HET FAILLISSEMENT VAN DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Uitkeering op de pandbrieven. De Vereeniging ter behartiging van hou ders van pandbrieven der Veendammer Hypo theekbank heeft van curatoren in het faillisse ment der Veendammer Hypotheekbank be richt ontvangen, dat de uitdeeÜngslijst be treffende een derde uitkeering op de pand brieven groot 4 door hen ter griffie is ge deponeerd. Na de behandeling door de Rechtbank van het eventueel tegen de lijst in te dienen ver zetten kan de uitkeering op de pandbrieven en op de door de Vereeniging uitgegeven cer tificaten ongeveer in de tweede helft der maand April worden tegemoet gezien. VEILIGHEID BIJ DE SPOORWEGEN. Twee man op een rangeerlocomotief Het Rijkstcezicht heeft in de plannen tot herziening van het Algemeen Reglement Dienst (A.R.D.) het eerste lid van art. 74 laten vervallen, waarin bepaald wordt, dat bij het rangeeren op elke locomotief ten min ste een machinist en een leerling-machinist of stoker aanwezig moet zijn. De Personeelraad is van meening dat, in dien een machinist ook nog belast wordt met den arbeid van den stoker, de veiligheid daardoor in het gedrang komt. Op grond daarvan heeft de raad voorgesteld om het eerste lid van art. 76 aldus te doen luiden; „Bij het rangeeren zijn op elk stoomkracht voertuig tenminste een machinist en een leer ling-machinist of stoker aanwezig". De hoofdconducteur. Morgen zal te Utrecht ender leiding van den Personeelraad een congres gehouden worden van trein- en locomotiefpersoneei en wagenvoerders-conducteur van de samenwer kende speorwegvakbenden, ter voorkoming van de aanhangig zijnde plannen om den hoofdconducteur bij de zorg van de veiligheid op onze spoorwegen uit te schakelen. I. KORVER. f Op het kerkhof te Huisduinen is Vrijdag, middag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer I. Korver, oud- schoolopziener in het vroegere arrondisse ment Den Helder. Een eigenlijk onderwijsman was hij niet, zijn benoeming tot schoolopziener, welke functie hij vervulde van 1 Mei 1911 tot 1 Mei 1917, was dan ook een zuivere partij benoeming door de toenmalige rechtsche re geering en deze benoeming heeft dan ook teel wat stof opgeworpen in niet-anti- ^evolutionnaire kringen. Toch bleek de benoemde in menig opzicht de rechte man op de rechte plaats te zijn; de belangen van het onderwijs in zijn arrondis sement, zoowel van het openbaar als het bij zonder, waren bij hem in goede handen en hij leeft steeds voor het onderwijs op de bres ge staan. Hij was in den toenmaligen raad de eenige, die de stichting eener H. B. S. ver dedigde; voor de totstandkoming der am bachtsschool heeft hij ook veel geijverd. Van 1885 tot 1903 was de heer Korver lid van den gemeenteraad van Den Helder. Tot tijdelijk hoofd der O. L. school te Blokker is door B. en W. aangesteld de heer M. de Vries. JOODSCHE WINKELIERS EN DE SLUITINGSWET. Het Tweede-Kamerlid de heer I. H. J. Vos heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de minister bezwaar heeft gemaakt tegen de bepalingen van gemeente lijke winkesluitingsverordeningen, die een van de winkelsluitingswet afwijkende rege^ ling inhouden voor wat betreft de sluiting van zaken, door joodsche winkeliers gedre ven? Is de mededeeling, door den minister, ge daan bij de behandeling van de wet in de Tweede Kamer, dat een belangrijke congio- m ratie van joden in sommige steden als een bijzondere omstandigheid zou kunnen gekten in den zin van art. 9 der wet, richtsoer ge weest bij de bepaling van het standpunt ter zake? Wanneer dit niet het geval is geweest, wil de minister dan nog eens, met het oog op de sociale en godsdienstige belangen, die met deze kwestie zijn verbonden, overwegen, om zijn goedkeuring aan de bedoelde gemeente lijke bepalingen te verleenen? EEN BRUTALE SMOKKELBENDE GEARRESTEERD. Een gepantserde auto. Enkele weken geleden passeerde bij Kesse een gepantserde smokkelauto de Nederland' sche grens en werd door de Duitsche douane, toen de bestuurder op de sommatie niet stop te, beschoten. Het vuur van de beambten wei d door de smokkelaars beantwoord en bij dit vuurgevecht werd een der commiezen zwaai gewond. Eenigen tijd later werd de schuil plaats van de smokkelbende te Xanten ont dekt en werden vijf smokkelaars gearresteerd terwijl de gepantserde auto in beslag geno men werd. Er bleek een automatisch geweei op gemonteerd te zijn. Twee leden van de bende, waaronder de hoofdschuldige, waren er echter in geslaagd te ontvluchten. Eén van hen meldde zich dezer dagen vrijwillig bij de politie te Goch, „De Wandelaar". Zooeven verscheen bij den uiigever A. G. Schoonderbeek te Laren de Maart-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heem schut, geologie, folklore, buitenleven en toe risme. W. H. Dingeldein leidt ons even over onze Oostergrens, waar wij met hem in bewonde ring geraken over den in landschappelijk en geologisch opzicht zoo interessanten Ister- berg, terwijl de redacteur, Rinke Tolman, den lezer duidelijk maakt, dat Maait de maand is der herlevende natuur. J. H. üe Boer schetst wat in Drenthe aan natuur schoon te loor is gegaan en wat er is behou den. C. van Rijsinge vraagt aandacht voor het plantenleven op Voorne en A. C. de Koek weidt uit over legenden, die er omtrent den grooten en kleinen Beer bestaan. De loopkevers worden deskundig behan deld door C. A. Kruis, B. Stoffel geeft be schouwingen ten beste over het bosch der toekomst en met Leo van Breen ondernemen wij zwerftochten op het aan natuurschoon zoo rijke eiland Schouwen. G. D. Duursma publiceert opnieuw een cactusartikel, terwiil Henk Vink ons voert naar de gemeente Maartensdijk en wel spe ciaal naar de Kettinghoeve, oorspronkelijk een boerderij, die in 1681 werd gebouwd. In de uitvoerige rubriek „Van en voor de lezers" (natuur-nistorisch allerlei) wordt o.a. gerept van natuurschennis, waarvan de Dordtsche Biesbosch het slachtoffer dreigt té worden. Nauwelijks behoeft vermeld te worden, dat tientaMen fraaie illustraties met den zeer ge- v? 'en tekst afwisselen. „De Huishoudingtijdschrift voor de moderne huisvrouw. De eerste bijdrage van de nieuwe afleve ring is van de redactrice, die met het oog of| het naderende Paaschfeest zeer interessante dingen vertelt over den Hollandschen eieren- handel. Dan volgt de binnenhuis-archited Paul Bromberg, die aan de hand van eenige illustraties aantoont, hoe men eer woning van verouderd type toch met een beetje go* den wil en smaak heel aardig kan inetciitei» Dr. C. Postma bespreekt wederom vleesde conserven in blik en behandelt ^taas het be derven van den inhoud. Belangrijk te ook <fe bijdrage van den tandarts P. Ch. Willcma^ die de noodzakelijkheid aantoont van de ver zorging van den mond. Mej. Heuvel loef* zelf patronen te maken door middel van delijke teekeningen. Dan voigt een bespreking van de voorjaarsbeurs te Leipzig, waar t« van nieuwigheden op huishoudelijk ge&ted te zien waren. De rubriek „Huishou-dalijk aller lei" geeft nuttige wenken. De KtuLtsttrttertgl staat thans in het teeken van de u Pfltescfc» dagen. Tot slot de puzzle-rubrtek Een en ander f 4

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7