Agenda B ERVOETS JUdüicaties faaoinciaaC lUeums £aatste iecichien Stad en Omgeving. H}&ec&ecicfit Nieuwe bezuinigingsmaatregelen van de regeering? KINOERKLEEDiNG ZUIDSCHARWOUDE. De Mooiste voor Paschen WatBervoetslI voorPaschen brengt in Jongens- en Kin- derkleea'ing overtreft zelfs Uw stoutste verwachtingen; niet alleen door de on gelooflijk lage prijzen, maar vooral door de prachtige kwaliteiten en leuke, vlotte modellen ZIET ONZE ETALAGES! GOEDS NAAR Dinsdag 22 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain: De groote ettractie (rom.); elke leeftijd. 7.30 uur, Allónaarsch Bioscoop-Theater: De schrik der dobbelaars (sens.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De zwevende jonkvrouw (pikante komedie); boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: In gehei men dienst (sens.); boven 14 jaar. Woensdag 23 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain: De groote attractie (rom.); elke leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De schrik der dobbelaars (sens boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: De zwevende jonkvrouw (pikante komedie); boven 18 jaar. 7.30 uur, bioscoop Harmonie: In geheimen dienst (sens); boven 14 jaar. 8 uur. De Unie, algemeene Vergadering Vereeniging vcor Gezinsverpleging. OPCENTEN OP DE GEMEENTE FONDSBELASTING. Burgemeester en Wethouder van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de bij Ko ninklijk besluit van 28 Augustus 1930, nr. 80, tot 1 Mei 1932 verleende goedkeu ring der Verordening tot heffing van op centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting, bij Koninklijk besluit van 20 Fe bruari 1932, nr 28, is v e r 1 e n g d. Alkmaar, 22 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van de N V. AMERICAN PETROLEUM COMPA- NY te 's-Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van de ondergrondsche benzine bewaarplaats met aftappomp, door de aan wezige aftapgelegenheid te vervangen door een electrisch aangedreven pomp, waarin zich een electro-motor bevindt van 1/3 P.K., vóór en ten behoeve van het perceel Kennc- merstraatweg nr. 179. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG 5 April a.s., voormiddags te ELF UUR, en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie da gen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake in gekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 22 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. v> A. KOELMA, Secretaris. zage N.V. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in gelegd een verzoek met bijlagen van de HOUTHANDEL v.h. J. BIERDRAGER, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de houtzagerij en schaverij, door bijplaatsing van 2 electromotoren, resp. 1.4 en 7.5 P.K. voor het in werking stellen van een slijpma chine en een rondzaag in het perceel Frie- scheweg nr. 18 Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG 5 April a.s., voormiddags te ELF UUR, en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie da gen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake in gekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 22 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. NOODLOTTIGE BRAND TE ECHT (L.) Vijf kinderen gewond. Hedenochtend omstreeks vier uur heeft in de woning van den landarbeider R. Cuipers, staande even buiten de kom der gemeente Echt, een noodlottige brand gewoed. Het uit steen opgetrokken huisje bestond uit slechts een benedenwoning en zolderverdieping. De man was eenige dagen, omdat hij elders werkt, afwezig. Zijn vrouw sliep in de bene denwoning en de vijf kinderen sliepen op de zolderverdieping. Door onbekende oorzaak brak omstreeks vier uur brand uit, waardoor de kinderen niet langs de trap naar beneden konden komen. Het vuur greep snel om zich heen. De oudste zoon, een ongeveer 16- jarige jongen, bemerkte het gevaar en heeft hoewel hij zelf door het vuur gewond werd, achtereenvolgens de vier andere kinderen over het dak in veiligheid gebracht. Allen hadden echter brandwonden opgeloopen. Twee der kinderen, die het eerst gered wer den, werden licht gewond; zij zijn naar het St. Antoniusziekenhuis te Echt overgebracht. De drie andere kinderen, onder wie de oud ste zoon, die allen in veiligheid bracht, kre gen ernstige brandwonden. Zij zijn per auto naar het R.K. Ziekenhuis te Sittard overge- toestand was hedenmorgen Hun bracht, ernstig. De vrouw huisje komen. brand De kend. van C. kon ongedeerd uit het De woning is geheel uitge- oorzaak van den brand is onbe KORTE BERICHTEN. In het ziekenhuis te Schiedam is Vrij dag overleden de politie-agent Mulder uit Overschie, die Woensdagavond op den Delft- weg, waar hij surveilleerde, door een auto werd overreden. De rechtbank te Middelburg heeft de invrijheidstelling gelast van wed. K. en A. K. uit Biervliet, die zich in voorloopige hechte nis bevonden als verdacht van verduistering van effecten. De 80-jarige heer K., uit Laag-Keppel, die Vrijdag door de Geldersche tram is aan gereden, is vannacht aan de gevolgen overle den, i'- De burgemeester geroyeerd als eere lid van een tuinbouwvereeniging. Gisteravond vergaderde de Tuinbouw vereeniging „De Toekomst" ten lokale van den heer C. Kuilman. Allereerst deelde de voorzitter mede, dat hij door het bestuur weer als voorzitter geko zen is. Met zeer gemengde gevoelens, aldus de voorzitter, zal ik deze vergadering leiden. Er staat een punt op de agenda, dat mij on doordacht voorkomt en niet op deze vergade ring thuis hoort. Wij moeten geen dingen doen, waarvan wij later berouw mochten heb ben. Laten wij de zaken kort en zakelijk be spreken, opdat alles een goed verloop moge hebben. Mededeelingen door den voorzitter: 1. Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan de veiling te Broek op Langendijk, en liet zich op de hoogte bren gen van de zaak en de toestand. Wij hebben geconstateerd, dat H. M. medeleeft en wij zijn overtuigd, dat indien het in Haar vermo gen is helpend op te treden in dezen crisis tijd, dat Zij dit niet zal nalaten. Wij zijn dankbaar, dat onze Landsvrouwe een en an der in oogenschouw heeft genomen. 2. In overweging werd gegeven om naast de geelvleeschzige ook de witvleeschzige aardappelen te verbouwen, en hiervoor zijn de poters Wild Duck geschikt voor export. Men kan de poters van uit Zeeland betrek ken. Dit zijn wel niet ter veld staande goed gekeurde peters, maar schijnen toch zeer goed te zijn. De prijs is 6 per 100 K.G., de maat is 32 X 45. Men kan zich bij den secretaris opgeven, als men dit soms betrekken wil. 3. Aan den kunstmestadministrateur zal voortaan boven zijn uurloon nog 50 per jaar worden verstrekt en dit naar aanleiding van het gesprokene op een vorige vergade ring. 4. De Vierbond heeft goedgevonden, dat voortaan de eigen leden ook witte kool op contract kunnen teelen, aangezien de fabrie ken de witte kool betrekken van elders. 5. Een middel tegen rattenverdelging, n 1 „Seliopasta" is verkrijgbaar bij den Planter.- ziektenkundigen Dienst a 10 per K.G. Ge- zamelijk inkoopen is voordeeliger. Gegadig den kunnen zich vervoegen bij den heer W Mulder, alhier. 6. Een missive van den heer Hazeloop met verzoek, dat zij die bedreigd worden met op zegging van hypotheek, doordat men niet in staat is aan aflossing en rente te kunnen voldoen, men zich opgeven zal bij hem. Aan gezien eene vereeniging pogingen wil doen om een moratorium in het leven te roepen. 7. De kooltelling wijst momenteel uit, dat er nog 904 wagons kool aanwezig zijn. Beschrijvingsbrief. Bij de bespreking ovei de rekening van den penningmeester deelde de voorzitter mede, dat enkele kosten nu na de Verschij ning van deze beschrijvingsbrief geheel of gedeeltelijk zijn voldaan, o.a. de firma P. V. is geheel voldaan. Na eenige gedachtenwisseling werd met 32 stemmen voor en 12 tegen besloten de rekening goed te keuren, met uitzondering van de afschrijving der bollenveiling ten laste van de L.G.C. Het volgende punt was: Roycering Eere lid. De heer P. de Geus Jzn. eri 23 andere leden van „De Toekomst" hadden daartoe het volgende voorstel ingediend: „Ondergetee- kende, alle leden der tuinbouwvereeniging „De Toekomst" verzoeken U beleefd op de agenda der e.k. ledenvergadering het volgen de voorstel te laatsen: Het eere-lid, burge meester van Spengler, gezien de houding door hem aangenomen, tegenover de noodlij dende tuinders, van die functie vervallen te verklaren." (Volgt onderteekening.) De voorziiter leidde dit punt ongeveer als volgt in: Dit is het punt, wat ik in mijne ope ning bedoelde. Het is op aandringen van de minderheid in het bestuur op de agenda ge plaatst. Spr. gaf de voorstellers in ernstige overweging dit ondoordacht punt in te trek ken, want het behoort thuis in den Neutralen Bond, die tot verbetering van land- en tuin bouw is opgericht. Nu is er in de afd. iets gebeurd, dat die menschen niet heeft aange staan. Nu komt het in „De Toekomst", die er niets mede te maken heeft. Betrof het het eere-lid van dien bond, dan kan men te velde trekken. Het gaat niet aan, die hieronder te brengen. Zelf ben ik voorstander van den Neutralen bond. Men moet evenwel met te leurstellingen niet bij ons komen om rancune maatregelen te nemen. Als de heer de Geus met een dergelijk voorval bij het fanfare corps kwam, dan zou het toch ook geen zin hebben. Dit is wel een tuinbouwvereeniging, maar toch geheel iets «mders dan den neu tralen bond. Spr. gaf den onderteekenaars in ernstige overweging het voorstel in te trekken. De heer P. de Geus: Ik denk er niet aan. De heer J. Klingeier (geen onderteekenaar) vraagt, met welk recht de voorzitter het over den neutralen bond kan hebben. De voorzitter zal iets anders vragen: Wat hebt ge dan tegen den burgemeester? De heer P. de Geus antwoordde ongeveer: Het is geen aangename taak. Dit voorstel is niet ondoordacht geschiedt en komt meer uit het hart voort. De man heeft zelf aanleiding gegeven. Het gaat buiten den neutralen bond om en zelf heb ik niet gedemonstreerd. Het waren twee afgevaardigden van noodlijden de tuinders, om bij den burgemeester over den toestand te spreken en te vragen een uit weg te vinden Hij gaf door de weigering een klap in ons aangezicht. Geheel anders is de houding van den burgemeester van Koedijk en anderen. Als eerelid van het fanfarecorps zal hij verdiensten hebben, maar waar is zijn verdiensten voor „De Toekomst"? De burgemeester weigert met ons de toe standen te bespreken en dan moet zoo'n man geen eerelid zijn? Zoowel het pro en contra van dit voorst :1 werd uitvoerig besproken, waarbij het pro sterk overwegend bleek De voorzitter bracht het voorstel ten slotte in stemming en het werd aangenomen met 36 stemmen voor royeering, 10 tegen en 1 stem blanco. Na de rondvraag volgde sluiting. Het gezelschap „Het Nut" hield gister avond zijn laatste samenkomst in dit sei zoen. Lezer van dezen avond was de heer C de Boer Wz., die een couran.tiartjjtgl „Djoor het land der Bataks" voorlas. Een beschrij- taalwaarde. Van de resultaten van het tech- ving over het leven van deze volksstammen, meerendeels uit heidenen bestaande, geeft wel een scherp contrast met onze eigen zeden en gewoonten. De lezing had een leerzame nabespreking Alvorens de lezing begon werd eene be spreking gehouden over het 60-jarig herden kingsjubileum. Plannen hiervoor werden toe vertrouwd van eene commissie, waarvoor be noemd werden de heeren S. de Boer Kz., C. Wagenaar, D. de Geus, Jb. Rutsen, Jb Kroon, Ter Hofstede en W. Bouman. HET WATERSCHAP LANDSMEER IN MOEILIJKHEDEN. De ingelanden der banne Landsmeer heb ben in hun jaarvergadering afgestemd het voorstel van het bestuur om een kasgeldlee- ning aan te gaan. Hierdoor is de banne in moeilijkheden geraakt, omdat de penning meester over geen kasmiddelen meer beschikt. Een aangestelde wegwerker kon niet worden betaald en heeft reeds ontslag gekregen. De vergadering keurde de begrooting goed. doch uitte verschillende grieven tegen de hooge lasten. Gedeputeerde Staten zullen van het een en ander in kennis worden gesteld. Ongecorrigeerd. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd de bezuinigingscommissie-Weiter in plenaire zitting bijeen komen om een rapport vast te stellen, dat an de regeering zal worden over handigd. Over de inhoud van dit rapport doen vele geruchten de ronde. Naar ons in verband hiermede ter oore kwam, zou de commissie tot de conclusie zijn gekomen, dat een bedrag van 120 millioen gulden op de staatsuitgaven bezuinigd moet worden. Dit bedrag zou moeten worden ge vonden o a. door salarisverlaging der rijks ambtenaren over de gelieele linie en door in krimping van het ambtenaren corps door ver vroegde pensionneering. De departementen van defensie en onder wijs, kunsten en wetenschappen zouden voor dit doel een belangrijk contingent moeten leveren. Wat het onderwijs betreft zou men in de 1agere klassen de onderwijskrachten willen vervangen dooi hulponderwijzers, die minder bevoegdheid en minder salaris zou den krijgen. Bovenstaande draagt noch een officieel, noch een of icieus karakter, doch wordt slechts onder voorbehoud verstrekt. nisch onderzoekingswerk. Ook de stand van orders en omzet is niet al te ongunstig, zelfs iets beter dan verleden jaar. Door sterke ver mindering der onkosten kan de positie van het bedrijf nog belangrijk verbeterd worden. En men is voornemens alles in het werk te stellen om de fabrieken aan den gang en meer dan 3000 man aan het werk te kunnen houden. EEN- HET BESPREKING OP DEPARTEMENT. Aan het Dep. v. Buitenlandsche Zaken had een bijeenkomst plaats met een aantal Nederlandsche diplomaten en consulaire ambtenaren die de jaarbeurs te Utrecht be zocht hadden. Aan die bijeenkomst werd mede deelgenomen vanwege het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Besproken werden punten, die op de jaar beurs betrekking hebben, economische vraag stukken van actueel belang en kwesties der economische voorlichting rakende. EEN KONINKLIJX COMMUNIQUÉ, Hedenochtend onderhield de koningin zich ten huize van den commissaris der koningin in de provincie Friesland met de navolgende heerenB. R. Oksina, lid der Ged. Staten van Friesland, ir. W. Oosterbaan, voorzitter der Friesche Mij. van Landbouw, Marra, voorzit ter van den Chr. landarbeidersbond en J. Jongsma, voorzitter van den r.k. boeren- en tuindersbond. Na afloop dezer besprekingen werd na mens de koningin»dpor haar particulieren secretaris, baron Van Geen, het navolgende communiqué verstrekt: De uitkomsten van het veehoudersbedrijf en de diepe teleurstelling, de omstandighe den, waaronder dat bedrijf moet werken, zoo bizondere als algemeene, zijn dermate on gunstig, dat een ieder vervuld is van grooten zorg voor hetgeen in de toekomst voor dit be drijf verborgen ligt. De eerste slagen zijn toegebracht aan den akkerbouw op de zware gronden. Met bewonderingswaardigen moed en een hardnekkigheid, die van grooten wilskracht getuigt, heeft een talrijke groep landbouwers, boeren en arbeiders getracht, het hoofd te bieden aan de wangunst der tijden. Niet bij machte, de oorzaken der moeilijk heden weg te nemen, heeft de regeering ge tracht, de ergste gevolgen althans eenigszins terug te nemen. Zoo zijn achtereenvolgens maatregelen ten behoeve van de tarweteelt, den beetwortelverbouw, de aardappelmeel pro ductie en de vlasteelt te noemen. Ook aan den groven tuinbouw in West- Friesland is hulp geboden. Deze maatregelen verschillen in aard en strekking in overeen stemming met de eigenaardigheden van de takken van bedrijven, die geholpen moesten worden. Wat in een aanvang reeds werd gevreesd, op grond van de ervaring van vroegere cri sisperioden, is gebeurd: De noodtoestand be paalde zich niet alleen tot den akkerbouw. Het aanvankelijk gespaarde veehoudersbe drijf werd weliswaar later, maar niet minder ernstig getroffen. Evenmin als bij den akkerbouw kan de regeering eenigen onmiddeilijken invloed uitoefenen op de oorzaken van het kwaad Een groote belemmering voor het treffen van maatregelen is gelegen in de omstandigheid, dat de bedrijfs- en bestaansmoeilijkheden zich in alle takken van het maatschappelijk leven in ernstige mate vertoonen-. Naast de verantwoordelijkheid moe9t thans ook de voorzichtigheid worden betracht, wil men de uitwerking van hetgeen wordt be oogd, niet aanstonds in gevaar brengen. Weest er van overtuigd, dat de regeering met in acht neming van dit alles zooveel als haar mogelijk is, en zoo spoedig als mogelijk is, de behulpzame hand zal bieden ook in het veehoudersbedrijf. Zij vergeet het platteland niet". STAKING DER BETALINGEN VAN JUNCKERFABRIEKEN. Door de Jünckerfabrieken wordt medege deeld, dat alle Jünckerondernemingen zich genoodzaakt hebben gezien hun crediteuren ervan in kennis te stellen, dat prof. Jüncker zich in het belang van de voortzetting zijner werkzaamheden en ter bescherming van de belangen zijner crediteuren verplicht heeft gezien alle betalingen te staken en surseance van betaling aan te vragen. Dit zou echter vnl. verband houden met een tekort aan liquide middelen aangezien de balans aan toont, dat de gezamelijke ondernemingen over voldoende activa beschikken, waarbij zelfs geen rekening is gehouden met de kajfo een bedrag van.oai BENOEMD. De heer P. Bisman, vroeger aan de gas fabriek té Alkmaar, later baas aan de gas fabriek te Kampen, is met ingang van 1 Mei benoemd tot opzichter aan de gasfabriek te Meppel. DE TENTOONSTELLING IN HET STEDELIJK MUSEUM. De tentoonstelling van werken van prof Walther Illner, die dagelijks geopend is en in het Stedelijk Museum wordt gehouden, zal ook den len en 2en Paaschdag des mid dags van 1 tot 3 uur geopend zijn. De col lectie, die vooral vanwege de geëxporteerde portretten belangrijk is, is met een mooie pastel „Moeder en Kind" (mevr. Ubbens en haar zoontje) uitgebreid. Deze pastel drukt goed uit de harmonische innigheid tusschen moeder en kind en is als portret ook bijzonder goed geslaagd. In de Bruinviskamer liggen voorts voor cahiers met reproducties van den kunstenaar ter inzage. ALCMARIA V.V.V. Algemeene ledenvergadering. Alcmaria V. V. V. hield Maandagavond in het Hotel 't Gulden Vlies haar Algemeene ledenvergadering onder leiding van haar voorzitter, mr. J. P. Bosman. De opkomst der leden was vrij bevredigend te noemen, hetwelk den voorzitter aanleiding gaf, om er in zijn kort welkomswoord eenige w oorden van voldoening over te uiten. Nadat de notulen der vorige vergadering door den administrateur, den heer Ooms, wa ren voorgelezen, deed de voorzitter eenige mededeelingen. Allereerst maakte hij bekend dat een nieuwe overeenkomst met de gemeen te was gesloten, betreffende het huren van het sportpark, en zulks tot genoegen van bei de partijen. Het is de V. V. V. gelukt, om eenige niet onbelangrijke verbeteringen aan de baan te verkrijgen, verbeteringen voor haar als voor het publiek. Verder deelde de vcorz. mede, dat een bond van grasboerbesturen was opgericht op ini tiatief van Alcmaria V. V. V. Tot voorzitter van dien bond is benoemd mr J. P. Bosman. De bond is opgericht, om meer eenheid in de wedstrijden te krijgen. Tenslotte merkte spr. nog op, dat er in het garantiefonds geen voldoende geteekend is, maar dat er deze week nog gelegenheid is, om daarin deel te nemen. (Zooals men weet, komt 10 pCt. van de eventuëcle winst in het te stichten reservefonds der V. V. V. en de andere 90 pCt. wordt verdeeld onder de ga ranten. Men is garant voor vier races). De heer G. Cloeck zou die 10 pCt. lang zamerhand willen verkoopen, om een zoo sterk mogelijke reserve t; vormen. De voor zitter voelde daar ook veel voor, maar voor dit jaar is de 10 pCt. vastgesteld. Uit het jaarverslag bleek, dat Alkmaar in 1931 den Ned. Aannemersbond binnen haar poorten had, evenals den Schilderspatroons bond. De samenwerking met de zuster vereniging in de omstreken was steeds even prettig. 6695 personen hebben in 1931 den Waag- toren beklommen tegen 4810 in 1930. 5163 auto's parkeerden op de Steenenbrug, d i 735 meer dan een jaar te voren. Het ledental groeide met 6 stuks en be droeg op 1 Jan. 1932 449. De vier gehouden motorraces trokken veel belangstelling en slaagden uitstekend. De rekening over het jaar 1931 sloot met naar waarnemingen, verricht in den morden van 22 Maart. s n Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. I Instituut te De Bildt. Verwachting, geldig tot den avond van T* Maart Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuide lijke wind; licht tot half bewolkt; droog weer; iets zachter overdag. Overzicht Het hooge drukgebied uit Scandinavië ver- plaatste zich naar het Skagerrak en breidt zich vooral Oostwaarts uit. De depressie bij IJsland begint af te nemen. Zij heeft op de Britsche eilanden vrij veel regen gebracht en de temperatuur verder doen stijgen. In het hooge drukgebied is de lucht in Scandinavië grootendeels bedekt onder invloed van de af nemende depressie in het hooge Noorden, zoodat de vorst daar afnam en in Noord- Zweden, zelfs dooi inviel. Ten Zuiden van het Centrum is de lucht opgeklaard, zoodat in geheel Duitschland weer lichte vorst voorkwam, terwijl overdag echter hoogere temperaturen kunnen worden verwacht. Ook in Frankrijk is de temperatuur gestegen en de algemeene toestand doet wel eenige ver- dere stijging overdag verwachten. 7802.99 >4. Er is een uadeelig saldo van 58.99. Namens de kascommissie sprak de heer A. Dam, die met zijn twee commissieleden alle boeken en bescheiden van der. penningmees ter hadden nagezien en in orde bevonden. Den penningmeester werd hierna décharge verleend; terwijl hulde werd gebracht aan den penningmeester en de heeren Smeets en Ooms voor het zeer vele werk. De rondvraag, die zeer lang duurde, lever de geen stof op, om er in dit verslag op terug te komen, zoodat we slechts het slotwoord van den voorzitter nog hebben te memoree- ren. OPENBARE AVOND VEREENIGING VAN SPIRITISTEN. De vereeniging van spiritisten Harmonia hield gisteren een openbaren avond in het Logegebcuw waar de lieer Theunisse van Overvcen eene lezing met lichtbeelden gaf over de vraag „Waar zijn onze dooden?" In dien de menschheid overtuigd zou worden, dat er geen dood bestaat, doch dat de per soonlijkheid na 'het afsterven van het stoffe lijk omhulsel blijft voortleven, zou niet alleen veel schrijnend verdriet werden weggenomen, doch ook de levensbeschouwing van den mensch, die weet dat met den dood niet alles is afgeloopcn, zou radicaal veranderen. Het ■is een feit aldus spreker dat heden ten dage millioenen zich van de kerk, die alle ontwikkeling van de wetenschap negeert en dus levend dood is, afscheiden omdat de ver ouderde leer noch de dogma's hen meer be vredigen en de vraag „waar zijn onze dco- den?" zich in de algemeene belangstelling van elk verstandig denkend, logisch redenee- rend mensch mag verheugen Spreker ontkende, evenals het zendingsge nootschap, doch op andere gronden, het be staan van een "plaats a's de hel, welk begrip hij ten ec-nenmale onvereenigbaar achtte r.'.et het bestaan van een God van liefde, welke stelling hij toelichtte met een voorbeeld ont leend aan mededeelingen uit de sfeeren Hij gaf zijn inzichten ten beste betreffende den hemel en gaf zijn gehoor de meest positieve verzekering dat de dooden even gced en even zeker leefden a's ieder van zijn auditorium. Na eene uitvoerige beschouwing over h.-t seancecren, J) et welk spreker een groot gevaar noemde voor diegenen, die uit louter minder waardige motieven en zonder oordeel des onderscheids zich daarmede bezig hielden, las spreker eenige mecüumiek ontvangen boodschappen en lessen voor, die blijk gaven van het voortbestaan der dooden en van de evolutie van den menschclijken geest in het hiernamaals. Alsnu volgden ruim 50 ychische licht beelden, deels donker, deels poseerfoto's, op genomen in sprekers kring eu tegenwoordig heid, waaronder zeer vele van herkende over leden personen, jaren na hun dood opgeno men, met daarnaast de bij leven van hen ge maakte portretten, welke lichtbeelden niet na lieten op sprekers gehoor grooten en diepen indruk te maken. In zijn slotwoord zeide spreker, dat al het tegenspartelen, al de pogingen om het spiri tisme te onderdrukken of te keeren, van te voren gedoemd waren om te mislukken, na- demaal de wetenschappelijk bewtzen groote zegenbrengende waarheden, die van het spi ritisme uitgaan, zich niet aan boeien laten kluisteren, dcch zich a's een springvloed over de geheele wereld baan breken. Hij wek te zijn gehoor op het geiicorde en geziene eens rustig te overdenken en te bestudeeren, opdat men ook den grooten rijkdom zou kun nen verwerven, dien alleen het spiritisme ver mag te geven. STRUIKROZEN AANGEVOERD. A:s bijzonderheid wordt gemeld, dat op de Alkmaarsche exportveiling heden is aange voerd een geheele partij eerste klas strut»- rozen van een groote finna in Waddinxveen- We' een bewijs, dat deze veiling in den lande de aandacht heeft getrokken. Deze partij zal morgen worden geveild BRAND TE HEER H'.JGOWAARD. Een woonhuis in de ylammefi opgegaan. Gisternacht is brand ontstaan in de wo ning van den heer Jb Lugtig. Doordat ee der kinderen wakker werd en zijn va-ei werd de brand ontdekt. De woning steno

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2