ARNHEM" LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ beschermt Uw gezin in moeilijke Jaren. r en B. van Duin. De laatste is niet meer herkiesbaar wegens toetreding bij de L.T.B. ne heer Gutker werd wederom met groote meerderheid herkozen en in de ontstane vaca ture werd gekozen de heer P. Pie. Beide hee- ,en namen hunne benoeming aan. Verkiezing van een lid voor het Centraal tvstuur der C.V.V. wegens periodieke aftre ding van den heer W. Gutker. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Gutker herkozen en nam wederom zijne benoeming aan onder dankzegging voor het vertrouwen in hem gesteld. Verkiezing afgevaardigden voor de Alge meene Vergadering van de C.V.V. Hiervoor moesten worden gekozen vier bestuurs- en acht gewone leden. De namen worden later bekend gemaakt. Bespreking verhooging van de minimum prijzen. De voorzitter zeide, dat er tegen woordig een vrij sterke strooming bestond die het gewenscht achtte de minimumprijzen in het voorjaar te verhoogen. De heer P. Slot antwoordde over dit punt al eens met heeren vjn'de Langendijk te heb ben gesproken en die ook zeer sympathiek hiertegenover stonden. De heer C. Mink vroeg wat voor soort of hier dan onder gerangschikt werd, of dit dan gold voor uitschot en doorschot. De heer Slot vond het zeer gevaarlijk om kwaliteit te bepalen. Wat de ééne bouwer doorschot noemt is bij de andere uitschot. Het gaat er eigenlijk om de producten toch niet voor niets te geven. De heer Molenaar was van oordeel, dat als de minimumprijs die thans gesteld is op 60 ct. per 100 K G. gesteld was geweest op 20 cent, ze ook door den exporteurs voor dien prijs werden genomen. Spreker meende, dat de vraag naar kool zooals tegenwoordig, het denkelijk geen bezwaar zou opleveren wanneer de minimumprijs was gesteld op 1 per 100 K.G. De heer A. Hopman noemde het een ver keerd iets, dat de vele witte kool voor hal ven prijs naar de zouterij ging en dan nog de kool, die zooals wij het dan noemen er door loopt, soms voor 30 cent per 100 KG. van de hand wordt gedaan. Dit verknoeit den handel. De heer Klant deelde mede, dat al met alie kracht wordt gewerkt dit euvel weg te wer ken. Spr. voelde ook veel voor het opvoeren van den minimumprijs. H'ermede moet men voorzichtig wezen er niet te vroeg mede te beginnen. De voorzitter zou het gewenscht vinden dat de kool die geen 60 cent kan opbrengen, vernietigd wordt. Het moeilijkst is natuurlijk: waar halen we de gelden hiervoor noodig vandaan. Het is ons bekend de veilingsver- eenigingen kan deze kosten niet dragen. Het punt over de minimumprijzen zal op de Alg. Vergadering in behandeling worden genomen. Voorstellen voor de Alg. Vergadering der C.V.V. De heer C. Mink informeerde nog over de mogelijkheid van verlaging van de liggelden voor vaartuigen die in de veiling worden on dergebracht en zou hiervan een voorstel wil len maken. De opbrengst hiervan nagaande kwam men tot de overtuiging dat de vereeniging onmo gelijk deze bron van inkomen kon missen en besloten werd hiervan geen voorstel t^ ma ken. Spreker vroeg of er nog overeenstemming was verkregen met de fabrikanten (zouters) ever het niet meer contracteeren van witte kool. Deze vraag werd door de heer Slot nader toegelicht, dat het voor de fabrikanten zoo moeilijk is. Als de tijd van inmaken is aange broken moeten ze voldoende kool hebben, ze kunnen werkelijk heel moeilijk buiten con tracteeren. In de rondvraag informeerde de heer P. de Groot of al spoedig tot aflossing kon wor den overgegaan van de rentelooze credieten, gegeven door particulieren, ten laste van d? veiling. De voorzitter antwoordde, dat bij dezen voortgang hier nog geen sprake van is. De heer C. Barsingerhorn bracht ter spra ke de aanmaningen van de polderlasten, die waren rondgestuurd, dan nog, de één moet de waarschuwing betalen, een ander weer niet. De vergadering van het ook eigenaardig, dat de kleine aanslagen worden beboet en de groote niet. Over deze manier van handelen werd niet erg sympathiek geoordeeld. Het zou heel wat soepeler van het bestuur ge weest zijn, de menschen eerst nog eens een kostelooze waarschuwing te sturen. Het bestuur van den Polder kent toch ook de moeilijke tijden! Verder bepleitte de heer Klant het vooral laten keuren van aardap pelen. Dit is vooral voor de toekomst van groot belang. De onkosten van keuren be dragen 25 cent per snees, dat door enkelen nogal hoog werd gevonden. De vraag werd geopperd of dit niet goed- kooper kon De voorzitter antwoordde dat dit misschien zou gaan als meerderen tot laten keuren overgingen. Den heer Hopman was het opgevallen dat kool werd gekocht op bonnen en den dag daarna werd verladen. De heer Molenaar verklaarde, dat bonnen werd verstrekt, voor die kool, die dezelfden dag wordt verladen De heer Slot merkte op, dat bij zulke gebeur tenissen niet alleen de bouwer, maar ook de koopman gestraft kan worden. Hierop zal streng worden toegezien en controle worden uitgeoefend. De heer C. Barsingerhorn zou actie willen voeren bij het P.E.N., om het vastrecht te wil- len afvoeren voor de koolschuren. Dit zal weinig baten antwoordde de voor zatter, omdat voor koolschuren de zolders niet met vastrecht zijn belast en de beneden "e^naimten voor 1/3 gedeelte. De koolschuren zijn volgens spreker dus niet hoog belast. De oorzaak van het hooge vastrecht zit in zeer de bewoonbare oppervlakte. Deze is hoog belast. Willen wij dus actie voeren, dan moet dit argument worden aangevoerd. Door de ver gadering werd besloten hierover actie te voe ren. Hierna sluiting. DE LANCENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. In de afgeloopen week waren de prijzen der verschillende koolsoorten iets beter dan dit gedurende de gepasseerde maanden het geval was geweest, doch de verbetering was van zoo geringe beteekenis, dat de tuinbou wers er weinig van merkten. De kool neemt maar steeds in gewicht af, zoodat, financieel gesproken, er weinig of geen geld meer bin nen kwam dan in de afgeloopen weken. Er is wel geregelde vraag uit het buitenland, doch de invoerrechten zijn zoo hoog, dat men moei lijk een voor de bouwers loonenden prijs kan besteden. In de meeste gemeenten is men in de afge loopen week begonnen met de uitbetaling van 35 procent der toegestane rentelooze voor schotten van Rijk en gemeenten. De tuinders zijn daarover zeer slecht te spreken. En dit is zeer goed te begrijpen en te rechtvaardigen Immers, er was ongeveer 4 millioen aange vraagd. De Centrale Commissie wees rond 2 millioen toe. Er is echter door het Rijk- maar 700.000 en door de gemeenten 300.000 beschikbaar gesteld, alzoo in 't ge heel 1 millioen. Dat wil dus zeggen, dat de tuinbouwers ongeveer het vierde deel zullen ontvangen van wat door hen is aangevraagd, ongerekend het aantal tuinbouwers, wier aan vrage in zijn geheel is afgewezen. Als men bedenkt, dat het aangevraagde bedrag nau welijks voldoende was, om het bedrijf in stand te houden, dan is het duidelijk, dat het ter be schikking gestelde geld op verre na niet vol doende zal zijn, om de bouwers uit den groot sten nood te ralden. De toekomst ziet er dus wel duister uit. Vooral aan de veiling van den Noorder- marktbond was de aanvoer van roode kool weer groot, te Broek op Langendijk was ze heel wat kleiner. Voor groote roode kool werd helaas ook deze week nog 0.60 per 100 K.G. betaald, de mooiste kleine werd aanvan kelijk verkocht voor ongeveer 3. Later bracht de grootste roode kool aan de Broeker veiling 0.800.90 op, te Noord-Schar- woude kwamen voortdurend noteeringen van 0.60 voor. In het verdere verloop was er eenige verbetering te constateeren en werden de mooie partijen kleingoed voor 3.30 ver kocht. Aan de veiling van den Noordermarkt- bond werden prijzen besteed, die nog iets hoo- ger lagen, zoodat Zaterdag nog verkocht werd voor 3.70. Doorschot kon plaatsing vinden, en ook waren de prijzen eenigszins beter. De beste en meestgezochte pdttijen, af hankelijk van het gewicht, brachten het deze week tot 2.80, een prijs, die tot nu toe niet was besteed. Veel van het aangevoerde was voor het buitenland bestemd. Duitschland betrok vrij veel, doch de omstandigheden in dat land zijn van dien aard, dat er niet op mag worden gerekend, dat daar prijzen wor den betaald, die voor den Langendijker tuin bouwer een voordeelige exploitatie zouden waarborgen. De aanvoer te Broek op Lan gendijk beliep 45. Al zijn de prijzen der gele kool nog altijd ver beneden die, waarbij van een kleine ex ploitatiewinst zou kunnen worden gesproken, deze week waren ze iets minder slecht dan ze geweest zijn. Het weet omstreeks dezen tijd wel eens meer te gebeuren, dat de gele kool duurder wordt en het is niet onmogelijk, dat ook thans de factoren eenigszins dien invloed laten gelden, waardoor een prijsverhooging ontstaat. Doch onder de tegenwoordige cri sisomstandigheden komt die invloed minder tot gelding. Vandaar dat nog veel van de groote gele kool voor 0.60 moest worden verkocht, in het bijzonder van het doorschot. Eerste soort, die in het begin der week voor 1.60 werd verkocht, steeg in het midden dezer week tt 2 en 2.20 en op het laatst kon zelfs 2.703 worden gemaakt. Door schot noteerde Zaterdag te Noord-Schar- woude 0.801.90. Alles bijeen genomen zal voor een spoorwagen gele kool voor ge middeld 1.40 zijn gemaakt, een prijs, die den productieprijs nog niet vertegenwoordigt Te Broek op Langendijk werden 59, te Noord-Scharwoude 35 spoorwagens verhan deld. Ook voor de Deensche witte kool werd een eenigszins gunstiger prijs bedongen. Het is nu, bij uitzondering, voorgekomen, dat een noteering van 0.60 niet voorkwam, zelfs voor het doorschot niet. In het begin der week werd voor eerste soort 0.90—2.40 be- i' ald, tweede soort bracht toen 0.60 1.80 op. Een geringe stijging deed zich ok nog verder gevoelen, zoodat op het laatst dezer week aan de Broeker veiling 0.90 3-10, te Noord-Scharwoude 1.50—3.60 voor eerste soort en 1.20—2.60 voor tweede soort werd besteed. Deze hoogere prijs kon nog gemaakt worden ondanks den groo- ten aanvoer, die te Noord-Scharwoude uit 93, te Broek op Langendijk uit 52 spoorwa gens bestond. Uit den aard der zaak wordt de uienaan- voer kleiner: de prijzen zijn den heelen winter best geweest, zocdat er geen aanleiding was, die product in groote hoeveelheden lang te béwaren. Gowone uien brachten van ruim ƒ11 tot bij de 13 per 100 K.G. op; voor grove werd van 10—12.40 betaald en voor drielingen 1112.30. Alleen op het laatste der week werd 8.309.60 be taald. Nep bracht 6.307.70 op. De totale aanvoer beliep aan beide veilingen on geveer 8 spoorwagens. Voor peen werd een bevredigende prijs be taald: groote brachten 34.50 op; kleine golden van 1.702.50. Voor bieten werden weer lage prijzen be taald. De hoogste prijs was 2.10, de laag ste 0.60 Taaie gele of veldgele kool werd verwocht voor 1.60^/ 2. ALG. VEREEN. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Overproductie en teeltbeperking. Gistermiddag is in het Krelagehuis te Haarlem de 168ste algemeene vergadering gehouden van de Algem. Ver. voor Bloem bollencultuur. In zijn openingsrede herdacht de voorzit ter, de heer E. H. Krelage, het overleden eerelid J. H. Wentholt en de overleden leden G. Nieuweuhuis en H. Husebosch. Herinnerende aan zijn vorige rede over den toestand van het bloembollenbedrijf in verband met de wereldcrisis, zei spr. dat het aanwijzen van de alle perken te buiten gaan de uitbreiding van de bollenteelt als hoofd oorzaak van den slechten toestand aanlei ding heeft gegeven tot het overwegen van plannen om aan die overproductie op radi cale wijze een einde te maken, waarbij ge dacht werd aan een teeltbeperking en een regeling van de teelt in de toekomst bij de wet. In een daarover gehouden zeer druk be zochte vergadering verklaarden zeer velen der aanwezigen zich ondubbelzinnig tegen een wettelijke regeling. Hiermede wa6 voor het Centraal Bloembollen Comité, dat het vraagstuk in behandeling had genomen, de zaak van de baan. j Men behoeft zich overigens niet ongerust te maken dat de inkrimping van de teelt achterwege zal blijven. Behalve dat de lage prijzen een prikkel zullen zijn om geen bol len te blijven telen die den productieprijs niet kunnen opbrengen, zal de bollentrekkerij zich niet kunnen handhaven, wegens de thans op het artikel drukkende buitenland- sche invoerrechten. Er zijn dus genoeg factoren, om aan te nemen, dat in den loop van dit jaar de bol- lenproductie zich weer beter en normaler zal regelen naar de buitenlancbcim vraag, die verleden jaar de stoutste verwachtingen overtroffen heeft. Zeer pijnlijk is het bloembcPenbedrijf ge troffen door de gevolgen van ce continge»- teering van het Deensche vleesch, die het za kendoen met Denemarken wegens de daar gewekte ontstemming in hooge mate bemoei lijken en in bepaalde gevallen zelfs onmoge lijk maken. Deze eerste harde les kan de regeering niet ongestraft in den wind slaan. Zij za! niet een tweede maal de belangen van den Nederlandschen export kunnen opofferen aan die van een andere groep van belanghebben de, hoe groot hun nood ook zij en hoe hare zij ook schreeuwen, maar moeten trachten deze laatsten ot> andere wijze te helpen, zon der anderer belangen te schaden. Intnsschen is ook deze maatregel een blijk van Let nog steeds heerschen der meest ab normale denkbeelden op handelspolitiek ge bied. Ieder land doet zelf precies datgene, wat het in andere landen afkeurt, onder de leuze: „everybody is doing it". Bezinning schijnt eerst'dan'te verwachten, wanneer het internationaal ruilverkeer zóó hopeloos is vastgelopcen, dat het besef algemeen wordt, dat alleen een algemeene. opruiming van alle belemmeringen uitkomst zal kunnen brengen. Wij moeten dus rekening houden met de zeer groote kans on een langdurig tijdvak van magere jaren. Terecht begint men aller wegen in te zien, dat een een der eerste ver- eischten om dezen toestand weerstand te kunnen bieden bestaat in verlaging der pro ductiekosten, waartoe de loonen behooren. In de bloembollenstreek hebhen de arbei ders zich een aanzienlijke loonsverlaging moeten getroosten. Het pleit voor hun be grip van den algemeenen toestand, dat deze voor hen hoogst onwelkome vermindering van inkomsten tot stand is kunnen komen zonder schokken of botsingen. Spr. vertrouw de, dat de werkgevers in het bloembollenbe drijf daarin aanleiding zullen vinden om de gevolgen van de crisis voor hun personeel, zooveel ir. hun vermogen ligt, te verzachten Spr. meende in verband met den algemee nen economischen toestand niet zijn ingeno menheid te mogen verbergen met de rustige wijze, waarop "deze ingrijpende loonswijzt- ging tot stand te kunnen komen. Gelukkig hebben de bezwaren, die het bloembollenbedrijf in zoo menig opzicht on dervindt, nog geen afbreuk kunnen doen aan de liefhebberij der vakmannen om zich toe te leggen op het vervroegen en om hun nieu wigheden in den besten vorm aan het publiek te toonen. De Kersttentoonstelling en de Mendeltul- penkeuring konden op een onbetwist succes bogen, ondanks den ongunst der tijden. Ook enkele afdeelingen bewegen zich gere geld of een enkele maal op tentoonstellings- gebied. Noordwijk zal dit voorjaar voor de derde maal een vollegrondstentoonstelling openen, die stellig den goeden roep zal be vestigen, dien de afdeeling op dit gebied be zit. Oegstgeest en Noordwijk hadden voor deze manifestaties een bijzondere aanlei ding. Met de afdeeling Beve-wijk werden zij opgericht in 1882 en deze drie afdeelingen herdenken derhalve dit voorjaar hun vijf jarig bestaan. Ofschoon het karakter der afdeelingen in 't algemeen en haar taak in den loop der ja ren zich eenigszins hebben gewijzigd, blijkt toch ook in onzen tijd nog telkens, dat de af deelingen de steunpilaren der vereeniging zijn en dat van haar groote kracht een goede invloed kan uitgaan. Na de openingsrede van den heer Krelage, voorzitter van de Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur, zette bovengenoemde vereeniging haar vergadering voort. Het jaarverslag-1931 werd goedgekeurd. De ontvangsten over 1931 bedroegen 92.344.89, de uitgaven 87.475.86 batig sa'.do 4869.13. De rekening werd goedge keurd. Het hoofdbestuur stelde voor om verschil lende artikelen van het handelsreglement voor den bloembollenhandel te wijzigen en bedoeld reglement aan te vullen. Mr Merens, voorzitter van de Commissie inzake compensatie van vorderingen in ver band met cessie, gaf een toelichting op de voorgestelde wijziging betreffende de in te voegen vijf nieuwe artikelen, behandelende de compensatie van vorderingen in verband met cessie. De commissie werd in een vorige verga dering ingesteld als gevolg van een voorstel der afdeeling Schoten—Velsen met de strek king om in den bloembollenhandel compen satie van wederzijdsche vorderingen steeds mogelijk te maken, maar cessie dier vorde ringen uit te sluiten. In verband met de wet telijke bepalingen kon toen de door de afdee ling SchotenVelsen voorgestelde formulee ring niet worden aanbevolen. De voorgestelde wijzigingen en aanvul lingen werden alle aangenomen, evenals de voorgestelde statutenwijziging. De voorzitter sprak een woord van hulde tot de afdeeling Schoten-Velsen die het initiatief tot de voorstellen had genomen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede, dat een tweede wekelijksehe beursdag op de Donderdagen in Juli, Augustus en September bij wijze van proef zal worden gehouden. De afdeeling Beverwijk vroeg onder ap plaus adhaesie te betuigen aan de pogingen om te komen tot afschaffing van den zomer tijd. De voorzitter zeide, dat de vereeniging vóór afschaffing is en deze al het mogelijke zal doen om tot afschaffing te komen. Ten slotte sprak de voorzitter nog een woord van afscheid tot den heer Braun, die lange jaren afgevaardigde was van de afdeeling Noordwijk. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Onthuling van gedenkramen. In de hal van het Krelagehuis werden drie gedenkramen onthuld ter herinnering aan het feit, dat de afdeelingen Noordwijk, Beverwijk en Oegstgeest vijftig jaar deel uit maken van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. De ramen stellen de wapens voor van de genoemde gemeenten. De heer E. Krelage, voorzitter van de Vereeniging, sprak een onthullingsrede uit. Hierop voerde de burgemeester van Oegst geest, de heer A. J. van Gerrevink, mede namens zijn ambtgenooten uit Noordwijk en Beverwijk, het woord, waarna de voorzitters van de betrokken afdeelingen een kort woord cpraken TEN ONRECHTE IN EEN KRANKZINNIGENGESTICHT. De juiste feiten en de juiste toe dracht? Er is de laatste week zeer veel te doen ge weest over het geval van den 26-jarigen Arnhemschen misicus G. A. E. G. die, naar het luiddde, tengevolge van een bestaande familie-oneenigheid n.a.v. een erfeniskwestie, op een slecht-ingevulde en nonchalant-afge- geven verklaring van een psychiater in het krankzinnigengesticht te Venray zou zijn op gesloten, ofschoon hij in geenen deele krank zinnig was. Aan mr. Roobol uit Arnhem zou het te danken zijn, dat deze jongeman weer uit het gesticht ontslagen werd, waarin hij ten on rechte was opgenomen. Naar aanleiding hiervan heeft het Tweede Kamerlid van der Heide aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw eenige vragen gesteld, w.o. ook deze: of naar het oordeel van den minister de Wet tot rege ling van het Staatstoezicht op krankzinnigen wel voldoende waarborgen bevat, dat geen personen in krankzinnigengestichten worden geïnterneerd, die niet krankzinnig zijn. De „Msb." geeft een nieuwe uiteenzetting, waarin volgens dat blad de ware toedracht der zaak beter naar voren komt. Het ver klaart bovendien, dat deze uiteenzetting op de beste bronnen steunt, en dat de bewijzen voor de waarheid der hiervolgende gegevens ter beschikking staan. De bewuste jongeman dan maakte sinds jaar en dag den toestand in zijn familie (va der, broer en zuster) ondraaglijk door zijn abnormaal optreden. Niet slechts leidde hij een volkomen ongeordend leven, kwam op zeer ongeregelde tijden of in het geheel niet thuis, en was niet tot geregeld werk in staat, maar bovendien verontrustte hij herhaaldelijk zijn familieleden met dreigementen en ging meermalen tot mishandeling over. Zoo heeft in het najaar 1931 de politie zelfs haar inmenging moeten verleenen en een geladen revolver bij den jongeman in be slag genomen, waarmee hij zijn zuster be dreigde. Ook volgens andere huisgenooten (de fami- iie woont in een huis, dat ook andere bewo ners heeft) en buren was de toestand door de abnormale gedragingen van den jongeman volslagen onhoudbaar, zoodat de huisdokter zelf eens in September 1931 een op namebriefje afgegeven heeft, teneinde den jongen onder psychiatrische observatie en be handeling te krijgen. De huisdokter kon dit, o.i. zonder be zwaar doen, omdat hij het gezin sinds jaren kende, en zijn inmenging spoedshalve zelfs door ;en buitenstaander werd ingeroepen, n.1. door een dame, die hetzelfde huis als de familie bewoont en die bij ontstentenis van den vader den huisdokter verzocht onmiddel lijk stappen te doen, omdat de jongen den boel weer volkomen „op stelten zette". Dit „op stelten zetten" bestond behalve uit lieder lijke taal, schelden en de bovengenoemde drei gementen en agressiviteit ook nog hierin, dat hij blindelings allerlei huisraad en sierstuk- ken vernielde. Toen de patiënt echter niet met het perso neel van het gemeenteziekenhuis door den huisdokter ontboden mee wilde, stelde deze de zaak in handen van een deskundig psy chiater, die na een uiteenzetting van den va der bij den jongen een persoolijk onderzoek instelde van 3 kwartier. Dit onderzoek werd wederom gevolgd door een uitvoerig onder houd met den vader. Twee dagen later heeft hij daarop den jon gen nogmaals een half uur op zijn spreekuur bij zich gehad en bleef hem later met geregel de tusschenpoozen zien. Na het eerste onderzoek oordeelde de psy chiater, dat inderdaad opneming in een ge sticht wenschelijk zou zijn, maar dat hieraan vocralsnog geen uitvoering meest worden ge- gegeven, omdat directe aanleiding ontbrak Hij meende den verderen gang van zaken in contact met de familie te moeten afwachten en hield zich dan ook uit de familieberichten, die zeer betrouwbaar waren, volkomen op de hoogte. Dit was mogelijk, omdat de patiënt permanent-abnormaal was, een z.g. constitu- tioneelen toestand van abnormaliteit vertoon de. Op 2 Maart kwam de vader opnieuw bij den psychiater en deelde mede, dat zijn zoon weer een groote scène had gemaakt, een broodmes voor den dag had gehaald, drei gende: „Ik slacht jullie allemaal af" en zijn zuster aan den pink verwond had. Na een nieuw langdurig onderhoud met vader en dochter heeft de psychiater daarop de verklaring, benoodigd cm van den kanton rechter opname in een krankzinnigengesticht te verkrijgen, afgegeven. Inderdaad is dit gebeurd, terwijl hij den jongeman de laatste weken niet meer had gezien. Ongegrond verwijt. Het verwijt, den psychiater naar aanlei ding hiervan in sommige bladen gemaakt, dat dit iorraulier daarom lichtvaardig z£u zijn ingevuld^ gaat niet op. Wij kunnen met stelligheid, uit eigen waar neming, verzekeren, dat het desbetreffene for mulier zeer consciëntieus was ingevuld. Dat de psychiater den patiënt niet meer persoon lijk onderzocht, kan bij den constitutionee-, len toestand, waarin deze zich bevond en die een nader onderzoek z.i niet noodig maakte zijn reden hierin hebben, dat hij de moge lijkheid wilde voorkomen, dat de patiënt, die zich met een advocaat in verbinding had ge steld, door een op advies van dezen gearran geerde negatieve houding alle conclusies zou trachten te verhinderen. In gevallen als deze kan het bovendien uitermate ongewenscht zijn den patiënt tevoren te waarschuwen en hem gelegenheid te geven zich uit de voeten te maken. Het is dus volkomen onjuist en onverant woordelijk een alom zeer deskundig geacht psychiater in deze als het ware in de schoe nen te schuiven, dat hij, om de familie een plezier te doen, iemand, met achteloos gebaar in een krankzinnigengesticht zou hebben la ten opsluiten. Dit kan alleen reeds voldoende blijken uit het feit, dat de kantonrechter, toch zeer zeker 'n volkomen neutrale instantie, de machti ging om den patiënt naar een gesticht te doen overbrengen, op grond van de verklarin gen van den psychiater en van den vader, zender bezwaar verleende. Als aanleiding is ook nog genoemd het feit, dat de jongen zijn moederlijk erfdeel zou opgeëischt hebben en dat zijn familie hem dit niet wilde geven. De moeder (tot het einde van haar leven dcor den jongen getreiterd) stierf in 1931 en de afwikkeling der erfenis was in handen van den notaris. Van verw ik kelingen in verband met deze erfenis is ons niets bekend en pogingen cm dit bedrag in handen te krijgen zijn, cok van den kant van den advocaat, met wien de jongen zich in ver binding had gesteld nooit gedaan. Wel eischte de jongen voortdurend geld in verband met uitgaven voor zijn vrij ongere geld leven. Het mag in dit verband misschien vermeld worden, dat de idylle van de verloofde, die samen mot 'n advocaat den jongen redde uit het gesticht, in werkelijkheid wel eenigszins anders is dan werd voorgesteld. Erg idyllisch waren de verhoudingen van dezen jongeman niet Wat nu betreft het „redden" van den jon gen uit het gesticht te Venray, hiervan blijft weinig over, als men weet, dat de geneesheer directeur van het gesticht reeds tevoren beslo ten had den jongen terug te sturen, daar deze, volgens het oordeel der gestichtsdirecteureu niet in een krankzinnigengesticht thuis hoor de, waarmee zij echter allerminst wilden ver klaren, dat hij geschikt was voor de maat schappij. Vermoedelijk was dus opneming van den patiënt in een psychopathenasyl ge wenscht. Men heeft hier dus enkel te doen met een meeningsverschil tusschen deskundigen, da' zeker niet in het openbaar en in een sensa tioneele sfeer opgelost behoeft te worden. LOONSVERLAGING IN DE MIJNE iN. De Alg. Ned. Mijnwerkersbond heeft een schrijven gezonden aan de Contact-Commis sie, waarin hij verklaart zich noodgedwongen neer te leggen bij c!e aangezegde 10 loöns verlaging. STUDIEREIS NAAR GRIEKENLAND. De reis van de Patrick 1). Hedenmiddag te 2 uur is alhier vertrokken het s.s. Patrick II, aan boord waarvan 200 Nederlanders een studiereis maken naar Griekenland, waar de voornaamste plaatsen zullen worden bezocht. Deze reis is georga niseerd door een comité ad hoe, in samen werking met de Vereeniging tot bevoraering van de Antieke Beschaving. Alle Neder- landsche universiteiten zijn op deze reis ver tegenwoordigd. De reis geschiedt onder leiding van een commissie onder voorzitterschap van prof. Byvanck, terwijl o-r. van Hoorn als secre taris fungeert. Tot de deelnemers aan de reis behooren hoogleerarcn, studenten en andere belang stellenden. INBRAAK TE HILVERSUM. Toen Zaterdagavond de dienstbode van den heer W. Lubberts, wonende aan de Pie- ter de Hooghlaan te Hilversum, met haar verloofde aan de woning van den lieer L, kwam, bemerkte zij dat er ingebroken was. Terwijl het meisje de politie waarschuwde, zag haar verloofde, die bij de woning was achtergebleven, dat een man met een pak on der den arm, het huis aan de achterzijde ver liet. Hij volgde den persoon, die zich naar een huis aan de Ruysdaellaan begaf, waar de in breker, die meet geweten hebben dat ook dit huis op dat oogenblik zonder bewoners was, verschillende malen aanbelde. Tenslotte ging hij weer weg, echter zonder pak, dat later door de politie in den tuin onder een heg werd teruggevonden. Hij werd nog gevolgd door den verloofde van het dienstmeisje, doch deze raakte het spoor van den inbreker ten slotte bijster. Inmiddels was de politie bij het liuis van den heer L. aangekomen. Er bleek behalve het pak, dat een geldkistje met eenige voor den inbreker-waardelooze papieren bevatte, een spaarpot met plm. 4 inhoud alsmede eenige oude munten te zijn ontvreemd. Er was echter veel overhoop gehaald. De inbre- ker(s) heeft(hebben) zich toegang verschaft door aan de achterzijde van het huis langs een zinken pijp te klimmen, waar hij(zij) op een balcon kwam(en). waarna met behulp van zeep een ruit ingedrukt werd. De familie L. was Zaterdag uitstedig. TENTOONSTELLING VAN WERKEN DOOR DE KONINGIN. Opbrengst ruim 10.500 gulden. Zondag, den laatsten dag van de tentoon stelling der werken van de koningin in het Stedelijk Museum te Amsterdam, werd deze bezocht door 850 personen. Het geheele aan tal, tijdens den duur van de tentoonstelling, bedraagt 15.525; de totaal-ontvangst ruim 10.500 gulden. Te 's-Gravenhage, waar ze t eerst gehouden werd, heeft de tentoonstelling ruim 12.500 opgebracht. Ze gaat thans aaar Rotterdam,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7