DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dxu^eiliksch Owczkht ^Buitenland ^Binnenland W. M. H. PELS ZOON, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementjprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rebat. Groote letters naar plaatst uimte. Brievec franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. fto. 72 Directeur: C. KRAK. tm VfitIJDAG 25 MAAKT 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang. Dit nummer bestaat nit drie bladtn. Zij, die zich met 1 April a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Een verklaring van den minister van Indië. Engeland gaat door! Het is reeds maanden geleden, sinds wij fn ons Overzicht ons bezig gehouden hebben met Britsch-Indië. Eigenlijk is het laatste, wat wij besproken hebben geweest de bijeen komst te Londen, die bekend werd als de Ronde Tafelconferentie Nadien hebben wij slechts enkele keeren berichtjes opgenomen over botsingen, over nieuwe arrestaties, over kleine onderhandelingen. Thans echter heeft de Engelsche minister van Indië, sir Samuel Hoa$, in het Engel sche Lagerhuis een verklaring afgelegd over de gevolgen en de te volgen Indische politiek. Hij schetste den gang van zaken sedert het einde der ronde-tafelconferentie en de werk zaamheden der drie commissies, welke in gesteld weiden Wij, zoo verzekerde de minister, gaan vast beraden met den arbeid voort, waaraan wij ons* gezet hebben, en wij zijn in het minst niet van plan ons van den weg te laten af dringen door bedreigingen, vrees of plotse linge onruststokerijen. Wij beseffen de geweldige moeilijkheden, die ons in den weg staan. Wij hebben die ob stakels niet geschapen met het doel om den vooruitgang tegen te houden. Zij zijn helaas inhaerent aan den huidigen staat van zaken van Indië zelf. Daar zijn in de eerste plaats de moeilijkheden tusschen de gemeenschap pen en in de tweede plaats is er de samenge steldheid van de kwestie der federatie voo; heel Indië Hij begreep de bezorgdheid van velen in Engeland, die de vraag stelden waarom, als de Indiërs het niet met elkaar eens wilden worden, de Britsche regeering tusschenbeide moest komen en besluiten moest nemen, die waarschijnlijk ten ongenoege van velen en ten genoege van zeer weinigen zouden z'1. De moeilijkheid was echter, dat de groote meerderheid verlangend was naar een zekere mate van constitutioneelen vooruitgang in In dië en dat er geen doeltreffende maatregel van constitutiioneelen vooruitgang mogelijk was, noch in de provincies noch in het cen trum, zonder een of anderen vorm van een schikking tusschen de gemeenschappen. De Britsche regeering was niet bereid zi:b bij dit vastloopen der zaak neer te leggen. Als de gemeenschappen het niet eens konden worden, zou de regeering genoopt zijn een voorloopige beslissing te geven, die constitu tioneelen vooruitgang mogelijk maakte. Het spijt mij buitengewoon, zeide Sir Sa muel verder, dat de gemeenschappen niet onderling tot overeenstemming konden ko men. Ik meen, dat ik het recht heb te zeggen dat ik weet wat er omgaat in de gemoederen van mijn Mohammedaansche vrienden en ook van de paria's en de Christenminderheden. Zij gevoelen dat zij betrokken zijn geworden in een bespreking van de definitieve bijzon derheden van een constitutie voordat zij ze ker zijn van de waarborgen, die noodig zijn voor hun bestaan zelf. Ik kan mij in hun be duchtheid verplaatsen. Ik kan hun slechts zeggen, dat indien zij geloofden in ons woord van December 1.1., er geen reden is, waarom zij vandaag niet in ons woord zouden geloo- ven. Wij hebben gezegd, dat wij zullen vast houden aan de noodige waarborgen voor de minderheden in welke constitutioneele wet ook. De regeering heeft haar woord gegeven door zijn goedkeuring van de regeeringspoli- tiek. Intusschen hebben* velen den leiders der gemeenschappen den raad gegeven, zeide de minister nog, hun krachten liever te concen- treeren op het organiseeren van hun volgelin gen voor de onontbeerlijke verkiezingen in de toekomst dan op verhitte discussies over wat de Britsche regeering al of niet zal gaan doen. Er is thans in Indië werkelijk behoefte aan doeltreffende organisatie van politieke partijen en de tijd tusschen thans en den da tum der toekomstige verkiezingen is kort, wanneer een beslissing moet worden genomen »ver ernstige vraagstukken. Een Reuterbericht meldt nog, dat Sir Sa- tnuel Hoaren naar aanleiding van critiek, door bepaalde Lagerhuisleden van de opposi tie geoefend op de regeeringspolitiek ten aan zien v Indië, zeide dat de ordonnanties, die soms een streng karakter hebben, de bedoe ling hebben te voorkomen dat Indië afglijdt naar anarchie en ongeregeldheden. De regee ring, zeide hij, is st^rk geïnteresseerd in de ontwikkeling van een Al-Indische federatie Zij zou gaarne zien dat de vorsten toetreden tot een federaal systeem. Zij is echter bereid wijzigingen te overwegen in het federale plan, dat thans bestaat. Het Lagerhuis ging tot 5 April uiteen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Nieuwe conferenties te Sjanghai. Ondanks de spanning tusschen de Japan- sche en Chineesche vertegenwoordigers is het den buitenlandschen diplomaten gister ge lukt twee bemiddelingsconferenties tot stand te brengen. De besprekingen hadden plaats in het En gelsche consulaat onder voorzitterschap van den Engelschen gezant, Sir Miles Lampson en in aanwezigheid van den Amerikaanschen gezant, benevens Fiansche en Italiaansche consulaire ambtenaren. Aan Japansche zijde waren o.a. de Japansche gezant en generaai Oejeda vertegenwoordigd, terwijl de Chinee sche regeering den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken en oen opperbevelheb ber van het negentiende leger, generaal Hoeang Tsjang als gevolmachtigder, heeft gezoncfen. De conferenties hebben verscheidene uren geduurd, maar een definitieve overeenstem ming is nog niet bereikt. In een communiqué, dat over de conferen ties werd gepubliceerd, wordt gezegd, dat men wederzijdsch <"mtact heeft gezocht. Ter wijl echter de Engelsche gezant optimistisch blijkt te zijn over de kansen op een definitieve regeling, geven de Chineesche vertegenwoor digers uiting aan hun algemeene ontevreden heid over het verloop der b< sprekingen. Vier duizend man Japansche troepen te Woesoeng geland. Van Japansche zijde wordt officiëel mede gedeeld, dat gister een 40C0 japansche sol daten te Woesoeng zijn geland, om de 24ste Japansche brigade af te lossen, die op 31 Maart a.s. uit Sjanghai vertrekt. De nieuwe Japansche troepen zijn voorzien van tanks en waren tot nog toe in het garni zoen te Dairen ondergebrr ht. De gevechten in Mantsjoerije. In Mantsjoerije hebben tal van gevechten plaats gevonden tusschen Chineesche en Japansche troepen, of tusschen ongeregelde Chineesche troepen en Japansch gezinde Chineesche troepen, die zich achter de nieuwe Mantsjoerijsche regeering hebben ge schaard. Een ernstig gevecht heeft plaats gevonden in de provincies Kirin en Heilung Kiang. Van verschillende zijden, vnl. van de zijde der Kantonregeering, wordt er bij de regeering te Nanking op aangedrongen, 'n militaire expeditie naar het Noorden te zen den, ter bestrijding van de pro-Japansche en Japansche troepen. in het DE KWESTIE TUSSCHEN IERLAND EN ENGELAND. De Engelsche nota. De Engelsche nota aan Ierland over de kwestie van den eed van trouw en de Iersche betalingen, die gisteren te Dublin is overhan digd, is in een bizondere zitting van de ple naire commissie behandeld. Het antwoord van de Iersche regeering is nog niet gereed Op zijn laatste echter zal het Zaterdag tege lijkertijd te Dublin en te Londen woraen ge publiceerd. Naar verluidt, heeft de buitengewone scherpte van de Engelsche nota grooten in druk gemaakt op het Iersche kabinet. De ka binetsleden zijn echter desondanks vast be sloten de afschaffing van den eed van trouw en de stopzetting der betalingen door te zet ten. De Iersche regeering heeft reeds op dracht gegeven tot voorbereiding van de des betreffende wetsvoorstellen. Officieel werd medegedeeld, dat de Iersche landdag in geen geval voor 20 April bijeen zal komen .Er zijn maatregelen genomen voor het zenden van een Iersch regeeringslid naar Londen voor het voeren van onderhan delingen. Boodschap van de Valera aan het Amerikaansche volk. In een boodschap aan het Amerikaansche volk maakt de Valera zijn onwrikbaren wil bekend om den eed van trouw af te schaffen, daar deze een ondragelijken last voor het Ier sche volk vormt. In de verdragsbetrekkingen tusschen twee staten bestaat er heden ten dage geen gelijk geval, waarbij een der ver dragspartijen de ander een eed van trouw oplegt. Zoolang deze eed bestaat, kan het Iersoie parlement niet worden beschouwd ais vertegenwoordiging van het geheele volk. De eed is de voornaamste hinderpaal voor iet tot stand komen van goede betrekkingen tusschen Engeland en Ierland. De Iersche kwestie in het Lagerhuis. In het Lagerhuis hebben verscheidene af gevaardigden de regeering overijld en opper vlakkig handelen verweten in de Iersche kwestie. Ierland is een vrij volk en heeft het recht verdragen te sluiten en verdragen op te zeggen. Het parlement werd geen gelegen heid gegeven tot het uiten van meeningen. De regeeringsvertegenwoordiger verklaar de, dat na Paschen geen enkel bezwaar meer zou zijn tegen diepgaande debatten parlement. Het Lagerhuis werd verdaagd tot 5 April. Massa-demonstraties met Paschen. Op Paaschzondag zullen in alle Iersche steden republikeinsche massademonstraties worden gehouden, waar stelling genomen zal worden tot de kwestie van afschaffing van den eed van trouw en stopzetten der betalin gen aan Engeland. STUDENTENRELLETJES IN ROEMENIE. Naar het Hbld. van Reuter verneemt wa ren studenten, behoorende tot de rechts- radicale „Eiserne Garde" in Jassy bijeenge komen om een protestvergadering te houden tegen het optreden der politie ter gelegenheid van studentendemonstraties in Boekarest, liet kwam tot een gevecht tusschen politie en studenten. De studenten vernielden de syna goge en sloegen in de hoofdstraat tal van vensters in. Gendarmen omsingelden het Studententehuis, waarheen de studenten zich begeven hadden. In de stad Jassy heerscht groote opwin ding. Tal van militaire patrouilles trekken door de straten. De universiteit is gesloten. De regeering is bijeengeroepen om maatrege len te nemen ten einde nieuwe botsingen te voorkomen. VIER KINDEREN IN HET WATER GEGOOID. Door negenjarig knaapje. In het dorp Kauthen in Tsjecho-Slowakije zijn vier kinderen van vier tot zes jaar door een negenjarigen schooljongen in een beek geduwd. Een jogetje van zes jaar en zijn broertje konden uit het water kruipen, maar debeide aqdere kindertjes werden door de stroomd meegesleurd en zijn verdronken. HET SCHRIJVEN VAN GROENER AAN PRUISEN. Het schrijven van rijksminister van binnen- landsche zaken Groener aan de Pruisische staatsregeering luidt als volgt: „Een persoon, die op de hoogte is van de gebeurtenissen bij de nat. soc. en vooral bij de stormafdeelingen, heeft mij medegedeeld: :n de stormafdeelingen kunnen in den laatsten tijd feiten worden waargenomen, die tot bij zondere voorzichtigheid aanleiding geven Allereerst heeft men er met opvallende be langstelling zorg voor gedragen, dat de voor alle leden dtr stormafdeelingen voorgeschre ven uitrusting voorhanden was. Tevens heeft men vooral in Silezië groote moeite gedaan om de wapendepots van de rijksweer op te sporen. Weliswaar heeft de rijksweer bijzon dere voorzicbtigheidsmaatregelen genomen, als bijv. het gescheiden opslaan van geweren en munitie, maar er werd getracht ook deze moeilijkheid op te lossen. Vooral bedenkelijk is het feit, dat op belangrijke plaatsen de lei ders, die niet voormalig officier waren, plot seling vervangen werden door voormalige of ficieren. Dit alles wijst er op, dat een staats greep te verwachten is. Fritz Goebbels en Strasser hebben hun laatste kansen gehad op legaal in het zadel te komen. Mocht na de verkiezingen blijken, dat de overwinning van Hitier uitgesloten is, dan kan verwachi worden, dat er op los geslagen zal worden. Ik stel U hiervan in kennis met het verzoek het noodige te doen". NAT. SOC. BETOOGING IN BRUNSWIJK VERBODEN. Het rijksministerie van binnenlandsche za- ker. heeft de betooging, die Zondagavond naar aan'eiding van de ïijksleidersconferen- ti- van de Hitlerjeugd zou worden gehouden verboden. DE HUISZOEKINGEN BIJ DE NAT. SOC PARTIJ. In verband met het tijdens de behandeling voor het staatsgerechtshof voor het Duitsche rijk door den vertegenwoordiger van Pruisen dr Badt voorgelezen schrijven van den rijks minister van binnenlandsche zaken, Groener, aan de Pruisische staatsregeering, wordt be vestigd, dat een dergelijk schrijven door den rijksminister van binnenlandsche zaken aan de Pruisische regeering is gericht. Ook wordt bevestigd, dat het schrijven juist is weerge geven. Er wordt echter op gewezen, dat de conclusies, die naar het schijnt, uit dit schrij ven worden getrokken, onjuist zijn. De rijks- in iniste- van binnenlandsche zaken heeft alleen de geruchten weergegeven, die hij van een vertrouwd persoon gehoord had. Deze geruchten heeft hij niet kunnen onderzoeken, daar hij als rijksminister van binnenlandsche zaken geen politiebevoegdheden bezit. Het schrijven is derhalve me^ het materiaal aan de landsregeeringei. gezonden voor het in stellen van een onderzoek zonder dat daar mede de verantwoordelijkheid genomen werd voor den inhoud van het materiaal. De rijks minister van binnenlandsche zaken heeft al leen volgens zijn plicht de Pruisische regee ring in kennis willen stellen van de geruch ten, opdat zij op 13 Maart'in staat zou zijn zorg te dragen voor orde en rust. Er kan dus geen sprake van zijn, dat de rijksminister van binnenlandsche zaken aanleiding heeft wil len geven tot de eerst veel later doorgevoer de huiszoekingen en in beslag nemingen bij de nat. soc. partij. HET ONDERZOEK NAAR DE ONTVOERDE KLEINE LINDBERGH. Dezer dagen ontving de politie aanwijzin gen, dat de ontvoerde baby van het echtpaar Lindbergh verborgen zou worden gehouden aan boord van een jacht van rumsmokkelaars in de baai van Chesepeake. Een ingesteld on derzoek bracht echter de onjuistheid ook van deze informatie aan het licht. Eveneens op aanwijzing van derden hééft men een onder-' zoek ingesteld naar de houding van twee be kende gangsters uit de New Yorksche onder wereld, wiens namen herhaaldelijk in ver band met deze ontvoering zijn genoemd. Ook dit onderzoek heeft echter niets opgeleverd en de politie kon dan ook geen enkele aanleiding vinden om de beiden in een verhoor* nog lan ger vast te houde. DE THEATERCRISIS TE PARIJS. Een aantal theaterdirecties heeft aange kondigd, dat zij heden hun theaters zullen sluiten, indien er met de regeering geen over eenstemming inzake de vermakelijkheidsbe lasting wordt bereikt. VELE PERSONEN IN AMERIKA MET BEDREIGING VAN HUN KINDEREN BEDREIGD. Naar thans blijkt hebben in de laatste da gen tal van personen in Amerika dreigbrie ven ontvangen, waarin zij of hun kinderen met ontvoering worden bedreigd. Te Long- worth nabij Washington bewaken detectives het huis van Alice Rooseveldt en het huis van den heer Wilott Lewis, correspondent te Washington van de Londensche „Times" Beide .personen hebben dreigbrieven ontvan gen, waarin zij worden gesommeerd een ze ker bedrag aan geld te betalen. In den dreig brief aan mevr. Rooseveldt wordt slechts om geld gevraagd zonder over ontvoering van haar dochter te spreken. De heer Lewis wordt echter bedreigd met de ontvoering van zijn zoon. De politie deelt mede, dat ook nog andere vooraanstaande personen dreig brieven hebben ontvangen. EEN SYMPTOOM. De moordaanslag op von Twardowski uiting van vreem delingenhaat. De Russische medewerker van het Hbld. schrijft: De aanslag van den student Stern op den Duitschen diplomaat von Twardowski te Moskou is een symptoom. Stern handelde in een paroxisme van den vreemdelingenhaat, die thans in Rusland woedt en weieens tot vreeselijke tafereelen zou kunnen leiden. De oorzaken van dezen kant zijn talrijk. De dui zenden vreemdelingen^ die jaarlijks naar Rusland komen, wekken haat bij de Russi sche massa. Haat wekt ook de bevoorrechte positie, waarin de vreemdelingen in Rusland verkeeren. De massa ziet, dat terwijl de Rus sen aan alles gebrek hebben, en zelfs de meest noodzakelijke dingen niet kunnen krij gen, voor de vreemdelingen speciale winkels bestaan, die van alles voorzien zijn; dat voor de Russen gaarkeukens bestaan, waar het eten afschuwelijk is, terwijl voor de vreemde lingen uitstekende restaurants ingericht wor den; dat de Russen als haringen in een ton in hun kleine kamertjes opeengehoopt zitten en elke vierkante el boven het uiterste mini mum a's een weelde beschouwen, terwijl voor de vreemdelingen luxe appartementen in hotels ingericht wordendat de buitenland sche ingenieurs, technici en arbeiders veel hooger loon, betere woningen, beter voedsel, betere kleeren enz. krijgen dan de Russen. Wanneer ge de talrijke vlugschriften leest, die in Rusland in het geheim gedrukt en ver- spreind worden, dan vindt ge er een zeer lange lijst van dergelijke klachten, dan wordt de felle, haast dierlijke haat van de Russi sche massa tegen de vreemdelingen, die tot zulke daden als den aanslag van den oneven- wichtigen Stern moeten leiden, begrijpelijk. De vreemdelingen worden in Rusland ge haat, omdat zij als vreemdelingen bevoor recht worden. Zij worden gehaat, omdat velen hunner zich op arrogante wijze gedra gen (in de geheime vlugscuriften worden talrijke voorbeelden genoemd van dergelijke arrogantie). Zij worden gehaat, omdat het Russische volk ovtrtuigd is, dat de vreem delingen Rusland uit*- uiten, dat er in Rus land hongersnood heerscht, wijl de vreemde lingen voor een koopje Russisch graan op- koopen. Tenslotte worden de vreemdelingen ook gehaat, wijl zij dezelfde voorrechten genie ten als de communisten. De haat van de massa tegen de vreemde lingen in het algemeen en tegen de Duit- scbers in het bijzonder neemt verschillende vormen aan. De arbeiders plegen opzettelijk sabotage 'om de Duitsche ingenieurs en tech nici te tergen Den laatsten tijd hebben her haaldelijk overvallen van vreemdelingen plaats gevonden, waarbij buitenlandsche technici en arbeiders afgeranseld werden. Waar de Russen maar eenigszins kans zien, beschadigen zij de voorwerpen, die aan de vreemdelingen toebehooren. Zoowel de leden van het Duitsche gezantschap als afzonder lijke Duitschers krijgen anonieme brieven, waarin zij op liederlijke wijze uitgescholden worden en waarin de schrijvers allerlei drei- gemeenten uiten, o.a. dat alle Duitschers uit gemoord zouden worden e. d. Sommige Duit sche ingenieurs hebben Rusland verlaten, omdat zij het wei Ken onder dergelijke om standigheden moe waren. De aanslag van Stern was skchts een der uitingen van dezen haat. Dat begrijpen de Duitschers, die in Rusland wonen, ook zeer goed. Het was een symptoom, dat het Westen ter harte moet nemen. KOORSÏRAAT 49—51. TEL. 207. ROODE BORDEAUXPalus f 0.85, Fronsao f 0.95, Medoc f 1.—, St. Emilionfl.10p.fi. WITTE BORDEAUX: Loupiac f 1.40, Graves Sup. f 1.55 p. fl. Korting bij afname van 12, 24,48 flesschen resp. 5 7 en 10 NEDERLAND—BELG IE. Het kanaal Antwerpen—Rotterdam —Rijn. .In de Woensdagavond gehouden vergade ring van de afd. Rotterdam van 't Nationaal Comité inzake een Nederlandsch-Belgische overeenkomst is, nadat eenige sprekers het woord hadden gevoerd, de volgende motie aangenomen De vergadering, hoewel doordrongen van de groote wenschelijkheid om met België tot een nauwere economische samenwerking te komen, spreekt er haar bezorgdheid over uit, dat de Nederlandsche regeering inzake de verbinding tusschen Rijn en Schelde zoozeer zal tegemoet komen aan de Belgische eischen, dat daarbij veel verder wordt gegaan dan in het Memorandum van 7 Mei 1929 als uiter ste concessie was omschreven; protesteert tegen ieder plan, dat leiden zou tot een ge sloten rechtstreeksche kanaalverbinding met het havengebied van Antwerpen. DRINKWATERGEBREK IN DE PROVINCIE GRONINGEN. Tengevolge van de langdurige droogte onb vangt men thans uit schier alle plaatsen der provincie Groningen noodberichten over ge brek aan drinkwater. Zoo heerscht er op het oogenblik bij het pompstation van de gemeen tewaterleiding te Winschoten een groote drukte, die 's morgens vroeg reeds begint. Tankwagens rijden af en aan uit alle dorpen uit den omtrek om van het thans zoo hoog op prijs gestelde water een vrachtje mede te nemen. Dit geschiedt niet alleen van particu liere zijde, maar ook van gemeentewege wordt de distributie van water ter hand genomen, zooals o.a. door de gemeenten Veendam, Oude Pekela, Finsterwolde, Nieuweschans e.a. Uit Bellingwolde w ordt bericht, dat regen bakken, die vóór vier maanden schoonge maakt zijn, sindsdien geen druppeltje water meer bevatten. Zij die over een nortonpomp beschikken, zooals o.m. een school te Stads kanaal, helpen de geheele buurt aan water. Ook in Marum, Hoogkerk en in de dorpen op het Hoogeland behelpt men zich op alle mo gelijke wijze, doordat alle regenbakken, zelfs de grootste, leeg zijn, en men is aangewezen op de enkele pompen. Op het platteland is dus wel „Leiden in last". Zeker is het, dat thans wel iedereen zat inzien, dat de binnenkort aan te leggen pro vinciale waterleiding in een algemeene be hoefte zal voorzien. DE ZOMERTIJD EN DE SPOORWEGEN. Op een vraag van het Tweede Kanierlid Braat betreffende een onderzoek naar de be zwaren, welke uit afschaffing of verkorting van den zomertijd voor de dienstregeling der treinen zouden kunnen voortvloeien, heeft de minister van binnenlandsche zaken en land bouw geantwoord: De ondergeteekende heeft met den minister van waterstaat overleg gepleegd over het vraagstuk van verkorting van den duur van den zomertijd. Uit dit overleg is gebleken, dat verkorting van den zomertijd voor den dienst der Neder landsche Spoorwegen overwegende bezwaren zou opleveren, ook al zouden eventuëele plan nen der regeering nopens een kortere periode bij de directie der Nederlandsche Spoorwe gen bekend zijn vóór de vaststelling van de nieuwe jaardienstregeling. Bij dit overleg heeft het vraagstuk betref fende de afschaffing van den zomertijd geen onderwerp van gedachten wisseling uitge maakt, in verband met het standpunt, dat door ondergeteekende, zooals bekend, ten deze wordt ingenomen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1