DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het fxulement SxiQjeliiksch Oveczicht ^Buitenland Ome JCol Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. DO\MEHD.4G 31 MAAKT 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. No. 70 Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Den Haag, 30 Maart 1932. De Begrooting van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer wat lag er meer voor de hand dan dat het nog steeds in de lucht hangende tractaat met België en in het bij zonder de Rijnverbinding van Antwerpen door middel van een kanaal ter sprake zou den komen? Het gerucht had zelfs geloopen dat minister Beelaerts bij den aanvang der vergadering een officieele verklaring zou af leggen en het gevolg was, dat op opefibare zoowel als bijzondere tribunes een groot ge deelte van de beschikbare ruimte door be langstellenden in beslag was genomen en zelfs de Belgische gezant bij ons hof zich een rustig plaatsje op de voor hooge digni tarissen afgescheiden tribune had uitgezocht Hij kan zulks morgen weder doen, want de beraadslagingen over de betreffende begroo ting zijn niet afgeloopen, minister Beelaerts is nog niet eens aan het woord geweest en het is zeer de vraag of hij morgen, wanneer de Kamer om één uur weer bijeen komt, reeds spoedig aan het woord zal komen. We hoorden dat er zeker nog twee, misschien wel drie leden vóór hem aan het woord zullen komen en hoe het dan verder zal gaan, ligt in de schoot der goden, of met andere woor den: er konden nog weieens verrassingen komen. Twee der vier sprekers, die heden het woord hebben gevoerd, hebben het over de Belgische kwestie gehad. In de eerste plaats de heer De Savornin Lohman (c.h.), die nog niet goed te spreken was over de wijze, waarop de minister zijn interpella- ITop 14 October 1.1. had beantwoord. Hij klaagde over de halfslachtige houding, wel ke de minister tegenover het Parlement in deze zaak aanneemt. Deze bewaart daar tegenover een zorgvuldig stilzwijgen, maar als er in de Provinciale Staten van NoorG- Brabant een interpellatie wordt gehouden over de waterverzorging dier provincie in verband met de verzorging van het verkeer te water van Antwerpen met den Rijn, men in de statenvergadering veel beter is inge licht dan de Volksvertegenwoordiging. Daarbij komt, dat ook onze zuidelijke'buren beter zijn voorgelicht dan wij. Het veelbe sproken rapport-Seghers is er een bewijs voor en wanneer wij de 'i emps mogen geloo- ven, dan meent men in België en Frankrijk te weten, dat er met Nederland wel te praten zou vallen over een pseudo-Moerdijkkanaal, wat zelfs uit de uitlatingen des ministers in zijn Memorie van Antwoord zou zijn af te leiden Maar positief weten wij van niets, we weten niet hoe het staat met de water voorziening van het Julianakanaal, we weten niet of er door onze regeering aan gedacht wordt de souvereiniteit over de Wielingen te laten schieten, we weten niets. De spreker kon niet nalaten zijn diepe teleurstelling uit te spreken over het beleid van dezen Minis ter en hij stelde daarvoor het gansche Kabi net aansprakelijk: dat moet in ieder geva: voorkomen worden, dat voor de tweede maat een verdrag met België zou worden verwor pen Sprak uit de rede van den heer De Savor nin Lohman zekere wrevel over de laconische wijze waarop minister Beelaerts schijnbaar de zaken opneemt, de heer Van den Bergh (lib.) legde het wat gemoedelijker aan. Hij achtte de geslotenheid van den mi nister een psychologische fout en hij meende, dat na het rapport van den Belgischen sena tor Seghers en de verklaringen van den Bel gischen minister op 20 Januari voor den heer Beelaerts het oogenblik was aangebro ken om nadere inlichtingen te geven over de Rijn-Scheldeverbinding. Wij moeten nu ze kerheid hebben of de minister overstag is ge gaan, of hij nu een gesloten waterverbinding voor Antwerpen over de Westerschelde wil hebben. Intusschen is een dergelijke geslo ten waterweg niet noodig, daar er reeds een natuurlijke scheiding bestaat tusschen de vaarwaters voor zeeschepen en de binnen vaart bij Bath. Mocht de regeenng nog altijd van zins zijn een nieuw kanaal te doen graven, dan zou het toch nimmer een internationaal ka naal mogen worden; dat zou een politieke vergissing zijn. Naar de meening van den spreker en zijn partijgenooten kunnen wij volstaan met een verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland, maar België wil meer. Nu goed, maar dan mogen we toch niet ver der gaan dan wat de Rotterdamsche Kamer voor Koophandel aangeeft en moeten we als uiterste concessie volstaan met een verbete ring van de binnenwateren. Maar laten wij den toestand van het oogenblik niet uit het oog verliezen. Wordt er een kanaal naar Dintelsas gegraven, dan zullen wij dat na tuurlijk zelf moeten en ook willen betalen Dat zal op een 35 millioen komen te staan. België zal daarnaast voor de verbetering van het waterverkeer op zijn territoir om streeks 15 millioen moeten uitgeven. Met die belangrijke uitgaven voor oogen past de vraag, of het toch geen verstandige politiek in verband met de huidige toestanden zou zijn met den hier bedoelden kanaalaanleg voorloopig te wachten, nu het Rijnvaartver- keer in de laatste jaren met reuzeschreden achteruit gaat. Het daalde van 54 millioen tons in 1929 tot 43 millioen tons in 1931 en zal in 1932 vermoedelijk niet meer dan onge veer 30 millioen tons bedragen! Manen der gelijke cijfers niet tot uiterste voorzichtig heid? Volkenbondszaken heeft prof. Van Emb- den (v. d.) op de hem eigen uitvoerige wijze behandeld. Hij nam het de regeering kwalijk, dat zij het initiatief had genomen tot een be zuiniging op de administratieve uitgaven van den Bond, maar hij was in het bijzonder slecht te spreken over de samenstelling van de Nederlandsche delegatie ter Ontwape ningsconferentie, waarin slechts één voor stander der ontwapening zitting heeft gekre gen. Hij was er diep verontwaardigd over evenals over het feit dat de Nederlandsche delegatie zich volstrekt niet meegaande be toond heeft waar het betrof de afschaffing van de duikbooten, de militaire luchtvaart en andere maatregelen tot beperking van den oorlog. Hij achtte dit alles zoo ernstig, dat hij en zijn fractiegenooten zullen weigeren hun stem aan de begrooting te geven. De laatste spreker van den middag, de heer De Jong (r. k.) heeft een goed ge documenteerd betoog gehouden voor een be hoorlijke organisatie van den conculairen dienst, de opleiding van beroepsconsuls enz. Morgen één uur voortzetting. HET PLAN-TARDIEU GEREED VOOR EEN BESPREKING. O De volgende week besprekingen in Londen. o Diverse persstemmen. o Eenigen tijd geleden hebben wij in ons overzicht het plan-Tardieu uiteengezet en mer. zal zich herinneren, dat Tardieu een idee had. om de Donaulanden te hulp te komen, door die staten is een groot verbond te doen opnemen. Na langdurige besprekingen en onderhan delingen zullen nu de volgende week te Lon den officieele besprekingen worden gehouden tusschen eenige ministers, n.1. die van Enge land, Frankrijk, Italië en Durtschland en het doe! is. om te trachten, iets nader tot het plan- Tardieu te komen. Zoo zuilen dus te Londen de vier ge noemde ministers bijeenkomen. Maar daar naast zullen ook de vijf mogendheden, die de Donaulanden vormen, bijeen komen en ten slotte zullen beide groepen met elkaar confe- reeren. De Engelsche „Times" weet mede te deelen, dat het initiatief voor een bespreking met Tardieu reeds eenigen tijd geleden werd genomen. Het bezoez zou waarschijnlijk reeds eerder hebben plaats gehad indien MacDonald geen oogoperatie had moeten ondergaan. In regeeringskringen bestaat al gemeen het gevoel, dat een persoonlijke ge- dachtenwisseling over den Europeeschen toe stand tusschen de beide Ministerpresidenten van groote beteekenis is en dat ook de mo gelijkheid om andere kwestie dan alleen het Donauplan te bespreken, dankbaar zal kun nen worden aangegrepen. De Engelsche re- geering hoopt dat het mogelijk zal zijn hier na zoo spoedig mogelijk een conferentie van vertegenwoordigers der vier groote mogend heden te houden om vervolgens een confe rentie der betrokken Donaustaten bijeen te roepen. Het doel der eerste conferentie zal zijn het vastleggen van een algemeen plan waarop de Donaustaten verder kunnen bou wen Aangezien de economische toestand in de verschillende Donaustaten directe hulp noodzakelijk maakt, hoopt men voorts dat het mogelijk zal zijn de viermogendheden- conferentie reeds in de komende week te houden, nog voor de hervatting der Ontwa peningsconferentie. Tot nog toe is echter plaats noch tijdstip van samenkomst defini tief geregeld. De Italiaansche en de Duitsche regeering hebben inmiddels mededeeling ge daan van hun bereidheid om aan de door de Engelsche regeering voorgestelde conferentie deel te nemen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verklaart openlijk, dat de Vier- mogendheden-conferentie nog heel in de lucht hangt. Nu Tardieu tijdens de voorbesprekingen geen twijfel er over heeft gelaten, dat Frank rijk slechts zou toestemmen in een Viermo gendheden-conferentie wanneer de zaak eerst afzonderlijk met Engeland is besproken kan men voor de naaste toekomst nog slechts een particuliere Engelsch-Fransche gedachten- wisseling verwachten. In Engelsche kringen beschouwt men het uitstel van de Viermo gend heden-conferentie dan ook evenals te Berlijn en te Rome als een teleurstelling. De diplomatieke medeweiker van de „Daily Herald" schrijft, dat Sir John Simon zich heeft laten vangen. Hij heeft Tardieu een door een jeugdig koopman ontworpen me morandum over een Tolunie der Donau staten toegezonden Tardieu heeft daarin ter stond de mogelijkheid gezien om de Engel sche politiek vast te leggen op een plan. - 1^—BW— HlI1IHI.TIW' waardoor Duitschland werd uitgesloten en Engeland in een nauwe Entente met Frank rijk werd betrokken, om dat tegen Duitsch land uit te spelen. De Fransche politiek heeft dit doel sedert lang nagestreefd. Na de terug keer van Sir John Simon uit Parijs heeft MacDonald moeten ingrijpen en zijn Minis ter van Buitenlandsche Zaken er op moeten wijzen, dat de Engelsche politiek steunt op de gedachte van algemeene samenwerking en niet op een samengaan met een bepaalde- machtsgroep. Aan MacDonald's ingrijpen is het bijeenroepen der Viermogendhedenconfe- rentie te danken. Aangezien echter in de En gelsche uitnoodiging geen definitief tijdstip werd opgegeven en Brüning het te druk had met de verkiezingen, terwijl zijn antwoord voor een deel ook van het antwoord van den op dat oogenblik op Rhodus vertoevenden Grandi afhankelijk was, heeft' Tardieu een nieuwe mogelijkheid gezien om van te voren particuliere Engelsch-Fransche besprekingen door te zetten. Tardieu aldus de „Daily Herald" streeft met zijn plan slechts naar de politieke hegomonie. In werkelijkheid kan slechts een verhooging van de prijzen der landbouwproducten de Donaustaten helpen. o Het definitieve tot stand komen van een ontmoeting tusschen den Franschen minister president Tardieu en den minister van Finan ciën Flandin eenerzijds en den Engelschen eersten Minister MacDonald, den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon en vermoedelijk den Kanselier van de Schatkist anderzijds wordt in de Parijscho bladen met groote voldoening ontvangen. Sommige bladen trekken uit de officieele mededeelingen die het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken gisteravond laat publiceerde de conclusie, dat er nooit sprake van is geweest in de plaats van deze bespre king tusschen de beide mogendheden een conferentie van leiders te houden, doch dat de beide conferenties van den aanvang af als twee aparte zaken zijn beschouwd. Ten aanzien van de bespreking zelf schrijft men, dat behalve het plan tot vorming van een Donaubond het Herstelvraagstuk en de kwestie der douanetarieven de voornaamste onderwerpen der gedachtenwisseling zullen zijn. Het „Journal" meent zelfs reden te hebben om te kunnen aannemen, dat de beide eerste ministers niet zullen nalaten om de gevaren te bespreken die de uitbreiding van bet nationaal-socialisme voor geheel Europa tengevolge kan hebben. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat Rome en Berlijn op de komende leidersconfe rentie te voorschijn zullen komen met de meestbegunstigings-overeenkomsten die zij' met Oostenrijk Hongarije en Roemenië heb ben afgesloten en morgen misschien ook reeds met Tsjecho-Slowakije. Tardieu zal tot taak hebben te bereiken dat het huidige plan niet verwezenlijkt zal worden wanneer Duitsch land en Italië dezelfde rechten voor zich op- eischen als de vijf Donaustaten. De „Ere Nouvelle", het orgaan van Her- riot, verwacht dat men te Genève de organi satie van den Donaubond aan een nauwkeu rig onderzoek zal onderwerpen, waarmee alle belanghebbende mogendheden zich zul len bemoeien. Het onderzoek zal zonder zelf zuchtige en nationalistische bijgedachten moeten geschieden op de basis van de ge meenschappelijke Engelsch-Fransche richt lijnen en slechts rekening mogen houden met de belangen van den vrede en de Europeesche samenwerking. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De V. B.-commissie zal haar reis naar Mantsjoerije bespoe digen. De vertegenwoordigers der Chineesche re geering hebben tegenover de Volkenbonds commissie verklaard dat het in het belang van den vrede zal zijn indien de commissie haar verblijf te Nanking en Peking zal be korten en zich zoo spoedig mogelijk naar Mantsjoerije zal begeven, waar de toestand uiterst gespannen is. Het antwoord der com missie is nog niet bekend. De onderhandelingen te Sjanghai. De gemengde militaire commissie is er gisteren, na een geheelen dag beraadslaagd te hebben, niet in geslaagd een basis te vin den voor het hervatten van de Chineesch-Ja- pansche onderhandelingen op Donderdag. STAAT VAN BELEG TE MAERISCH, OSTRAU EN KARWIN. Woensdag is het ook in het stakingsge- bied Maerisch Ostrau tot bloedige botsingen gekomen tusschen de gendarmerie en de sta kers. Toen een vrij groote menigte optrok naar de schacht te Neder Suchau (bij Os trau) ten einde de werkwilligen te bewegen eveneens in staking te gaan, werd zij door een detachement agenten bij de schacht op gewacht. Nadat met steenen was gegooid, gingen de stakers met stokken en latten be wapend tot den aanval op de politie over. Er werd uit de menigte ook geschoten. Een po litiebeambte werd ernstig gewond. De politie beantwoordde het vuur met het gevolg dat vijf arbeiders min of meer ern stig werden gewond. Ook te Karwin is het tot botsingen geko men tusschen gendarmerie en de stakers. Er werden talrijke personen gearresteerd. In de middaguren was de kalmte weergekeerd. Gendarmeriepatrouilles doorkruisen het geheele industriegebied. De door de communisten voor versprei ding gereed gemaakte pamfletten, zijn in be slag genomen. De staat van beleg is afgekondigd voor het geheele mijngebied van Maerisch Ostrau en Karwin. Het is verboden alcoho lische dranken te schenken. Na negen uur des avonds mogen zich geen personen meer op straat bevinden. De sta kingsbeweging heeft ernstiger vormen aan genomen. In de mijnstreek van Brux hebben de ar beiders zich bij de stakers aangesloten. Ook in het kolengebied van Kladnoe wordt ge staakt, waarbij het eveneens tot botsingen is gekomen tusschen gendarmerie en mijnwer kers. DE BABY VAN LINDBERGH. De aanwijzingen van den geestelijke Peakock omtrent de ontvoering van baby Lindbergh hebben tot nog toe geen enkel po sitief resultaat opgeleverd. Het onderzoek is echter nog niet geheel afgeloopen. HOOGERE BELASTINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Het huis van afgevaardigden heeft beslo ten de belastingen te verhoogen met 286000000 waardoor het totaal bedrag 443000000 wordt. De verhooging wordt bereikt door verhooging van het zegelrecht, door vermindering van het grondbedrag waarvan supertax wordt geheven van 10000 tot 6000 en verlaging var. vrijstellings bases van 2000 tot 1000 Voorts zullen speciale tarieven worden mgevoerd, bepaald theater bezoek en op telefonische en telegra fische mededeelingen. Het wetsontwerp gaat Donderdag naar den Senaat. DE IERSCHE EEDSWEIGERING EN OTTAWA. De Valera heeft uit semi-officiëele bron in Canada de mededeeling ontvangen, dat, wan neer hij zijn voornemen ten uitvoer mocht leggen betreffende het niet afleggen van den eed en wanneer hij hierdoor een breuk zou veroorzaken met de Britsche regeering, hij of zijn vertegenwoordigers niet zouden worden toegelaten op de RijksconferentR te Ottawa. Dit bericht schijnt de oorzaak te zijn van het feit, dat de verzending van het antwoord van De Valera de Engelsche regeering op de Britsche nota is uitgesteld. DYNAMIET- EXPLOSIE IN ROEMEENSCH GYMNASIUM. In Baikoi is in het gymnasium een ernstig ongeluk gebeurd. Een leerling had daar ciynamietpatronen medegebracht, die hij on der zijn medescholieren verdeHd< Een dezer patronen ontplofte tijdens het spelen. Twee leerlingen werden daarbij zwaar en 3 licht gewond. GRENSCOMMISSARIS IN DE SYRISCHE WOESTIJN VERDWENEN. Volgens een bericht uit Damascus is de Zwitsersche voorzitter van de Volkenbonds commissie voor de vaststelling van de grens tusschen Syrië en Irak in den Syrischen woestijn omgekomen. Overste de Reynier was in gezelschap van den piloot en den mecani cien met een vliegtuig opgestegen om zich van Beyroet naar Bagdad te begeven, waar hij echter niet is aangekomen. Uitgezonden vliegtuigen hebben de overblijfselen van het toestel in den Syrischen woestijn gevonden. De inzittenden zijn om het leven gekomen. OPROER IN DE GEVANGENIS VAN MALAGA. In de gevangenis van Malaga hebben 11 buitenlandsche communisten, grootendeels Russen, een oproer doen ontstaan en het ge bouw in brand gestoken. Als gijzelaars hiel den de gevangenen, die allen met messen en revolvers gewapend waren, twee opzichters onder bedreiging met den dood vast. Dit feit verhinderde de onmiddellijk toegesnelde po- litietroepen van de wapenen gebruik te ma ken, zoodat alleen de brandweer handelend kon optreden. Een deel der opstandige ge vangenen is reeds ontvlucht. TIJDENS PARTIJTJE GOLF DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Gistermiddag werden een bejaard golf speler en zijn caddie door den bliksem getrof fen en op slag gedood bij een golfpartij te 134e Jaargang. Maidenhead (Eng.). De tegenstander van den getroffene werd met een gedeeltelijke ver lamming naar een ziekenhuis overgebracht. ERNSTIGE BRAND IN FILMATELIER. 5 dooden en 29 zwaargewonden. In den nacht op Woensdag heeft te Agram (Zuid-Slavië) een verschrikkelijke brand ge woed, welke volgens het te Belgrado ver schijnende avondblad „Prawda" grooter om vang heeft aangenomen dan men eerst ver moedde. Volgens de laatste berichten zijn vijf dooden en 29 zwaargewonden te betreuren. De brand ontstond door een ontploffing in een filmatelier dat was ondergebracht op de tweede etage van een gebouw dat zes verdie pingen hoog is. Het vuur vond nieuw voedsel in eenige groote met benzine gevulde reser voirs, welke eveneens ontploften. De opera teurs sprongen ijlings door de vensters op straat. Door den geweldigen luchtdruk wer den in een omtrek van een halven kilometer talrijke vensterruiten vernield. Spoedig daar na werden ook de andere verdiepingen door het vuur aangetast. Onder de bewoners van het brandende gebouw brak een verschrikke lijke paniek uit. De meesten sprongen uit de vensters, op straat, waar zij dood of ernstig gewond werden opgenomen. HEVIGE AARDBEVING IN ZUID-AFRIKA. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn de stad Johanqesburg en omgeving door een buitengewoon hevige aardbeving geteisterd. Talrijke gebouwen in het cen trum der stad werden ernstig beschadigd. Verscheidene personen werden licht gewond. Een mijnschacht is volkomen ingestort. De seismograaf in het observatorium te Johan- nesburg heeft een zeer hevige aardbeving geregistreerd. ERNSTIG DRAMA TE BAD WILDUNGEN. Tijdens een bespreking over een hypotheek heeft de 73-jarige pensionhouder Gruenert in Bad Wildungen oneenigheid gekregen met zijn schoonzoon dien hij doodschoot. Grue nert kreeg een beroerte en was eveneens op slag dood. MISDAADSTATISTIEK VOOR 1930 IN ENGELAND. Gister is door het departement van binnen» landsche zaken de misdaadstatistiek gepubli ceerd over het jaar 1930. Het blijkt, dat het aantal misdaden wederom is toegenomen, vooral onder jonge menschen, en in het bij zonder in de streken, waar de werkloosheid het ergst is. Het totaal aantal misdaden, dat in 1930 ter oore van de politie kwam is 147.031, het geen het hoogste aantal is, dat in dezen eeuw nog werd bereikt, n.1. 12450 meer dan in 1929 en 62784 boven het gemiddelde van 19001904. Het grootste deel van deze stijging in de misdadigheid komt op rekening van de ru briek misdaad tegen eigendom. Twee vijfden van alle personen, die veroordeeld werden wegens een of anderen misdaad waren jon ger dan 21 en twee derden jonger dan 30 jaar. Slechts een kwart der veroordeelden was tusschen 30 en 50 jaar <~ud, en slechts 7 pCt. boven de 50 jaar. Het bij den statis tiek gevoegde rapport schrijft de toeneming der criminaliteit toe aan de uitwerking van den oorlog en aan de industriëele depressie. In verband ook met deze toeneming van de criminaliteit hebben de gerechtshoven meer en zwaardere vonnissen uitgesproken. DIJKDOORBRAAK IN DE TJITAROEM Tusschen Batoedjadjar en Tanjoengan is de dijk van de Tjitaroem doorgebroken naar de Krawang zijde over een lengte van 100 M. Door deze doorbraak werden dezelfde terreinen geinundeerd als bij de laatste doorbraak in December 1931. De aanplant is slechts eenige maanden oud, zoodat een groot deel daarvan wellicht zal kunnen wor den gered. Het water zakt reeds. Op de dijk van de Tjikarang is op twee plaatsen door. gebroken, waardoor 7 woningen en een aan plant van 25 Bahoe Padi verloren zijn ge gaan. De overige schade is nog niet it schatten. DE BEZUINIGING BIJ HET ONDERWIJS. Een motie tegen verdere bezuini ging aangenomen door de onder wijsorganisaties. Naar Aneta aan de N. R Crt. meldt heeft het Comité van Actie uit de zeven meest be kende, w.o. ook confessioneele, onderwijsver- eenigingen een motie voorgesteld, waarin wordt uitgesproken, dat op het Indische on derwijs geen verdere bezuinigingen mogen worden toegepast. De motie is in een drukbe zochte vergadering aangenomen. Het Comité zal steun zoeken in Nederland, en bij alle vereenigingen in Indië. Voorts zal hét een brochure uitgeven.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1