fllkmaarsche Courant. ^Binnenland Ook Uw handen Honderd vier en dertigste Jaargang. Donderdag 31 .Haart Voor de Huisvrouw. L. No. 70 1932 Men vraagt mij om het patroon van een Vierkant kleedje over een bloemtafel. Ik vond een aardig ruitje; daar ik niet weet of u het van wol of zijde werken wilt, kan ik ook niet beoordeelen' oi u aan één ruit genoeg zult hebben, of dat u beter doet er vier te werken en deze aan elkander te naaien. Zet op: lö lossen en sluit oie ronding af; 1ste toer 2S drievoudige stokjes om de ronding; deze 28 worden in 4 groepen van 7 stokjes gewerkt met telkens 7 lossen er tusschen; begin dezen toer met het laatste stokje van een der vier croepen en reken daarvoor 6 lossen; aan het eind werkt u dan één halve vaste in de 6 lossen van het begin van den toer; daarna nog 2 halve vasten in de beide naastbijzijnde «lek®- 2de toer: 3 lossen voor 1 stokje; 1 stokje in den volgenden steek; 5 stokjes in den oaastbijzijnden steek; 2 stokjes in de beide volgende steken; A 5 lassen voor een picotje; 1 vaste steek; 3 lossen; 1 vaste steek in het middelste der 7 naastbijzijnde dubbele stok jes; dan 5 lossen, 9 stokjes in de 5 middelste der 7 naastbijzijnde lossen; v3n A af nog 2- tnaal herhalen, dan 5 lossen, 1 picotje 5 los- <en als hiervoor, 1 halve vaste steek in den 3Jen der drie eerste lossen; 2 halve vaste steken in de beide volgende steken. Derde tot den zevenden toer: als de vorige toer, doch het aantal picotjes vermeerdert telkens met één; ze worden telkens van el kaar gescheiden door 5 lossen en gewerkt in de middelste der 5 naastbijzijnde lossen uit een vorigen toer; achtste toer: bij den laat- sten halven vasten steek, aan het eind van den 7den toer gewerkt, haakt men nog 2 halve vaste steken; dan 4 lossen voor een dubbel stokje en nog 7 lossen met een dubbel stokje in den steek, waarin de laatste halve vaste ,werd gewerkt; A 8 lossen, 1 vaste steek in den middelste der 5 naastbijzijnde lossen; 7 lossen; 5 maal afwisselend; 1 stokje in den middelste der 5 volgende lossen; 7 lossen; dan: 1 vaste steek in den middelste der 5 naastbijzijnde lossen; 8 lossen; 2 door 7 los sen gescheiden dubbele stokjes in den mid delste der 9 naastbijzijnde stokjes; van A af nog 3 maal herhalen; doch bij de laatste her haling werkt men, in plaats van 2 door 7 los sen gescheiden dubbele stokjes: 1 halve vaste in den 4aen der vier voor 1 dubbel stokje ge rekende lossen, dan nog 4 halve vaste steken in de 4 volgende steken. 9de toer: 4 lossen voer A een dubbel- stokje, 5 picotjes (gewerkt door 5 lossen, 1 vaste steek in den eersten hiervan), 1 dub- belstokje in den middelste der 7 hoeksteken; 3 lossen; 1 drievoudig picotje: dat zijn 3 pi cotjes, waarvan de laatste door 1 halven vas ten steek aan den eersten wordt verbonden; 3 lossen. 1 vaste steek in den 4den der 8 naastbijzijnde lossen; 6 maal afwisselend: 3 lossen, 1 drievoudig picotje, 3 lossen, 1 vaste steek in den middelste der 7 volgende lossen, dan: 3 lossen, 1 drievoudig picotje, 3 lossen, 1 vaste steek in den 5den der 8 naastbijzijnde Rossen; 3 lossen, 1 drievoudig picotje, 3 lossen; van A af nog driemaal herhalen; aan het eind een halve vaste steek in den 4den der vier voor 1 dubbel stokje gerekende los sen. Hiermee is het kleedje af. Ik zou u aanraden: maak even een klein proefkleedje van gewoon haakkatoen, om over het patroon te oordeelen; en beslis dan zelf van wat voor materiaal en hoe groot u het wilt maken. Nog werd mij gevraagd of men witte wol len kleed ingstukken zelf verven kan en zoo ja: hoe! Ik kan hier moeilijk op antwoorden; wol verven en drogen vereischt kennis van de wolvezeis en van de kleurstoffen, handig heid in het aanmaken der verf en in het dro gen. Er zijn pakjes verfpoeder in den han del; ik kan u hierin niet raden; waarom zoudt u het verver, niet liever door een vak man laten doen? Ten slotte een patroon voor een mutsje voor kleine kinderen: u breit eerst den rand: zet 144 steken in de rondte op; brei den lsten en 2den toer: 2 recht. 2 averecht; de 3de en 4de afwisselend; 2 averecht en 2 recht Aldus worden in het geheel IS toeren gebreid; dan 5 toeren recht en weei 8 toeren van het eerste verzette patroon; daarmee is de rand afge werkt; deze wordt later omgeslagen, zoodat de verkeerde kant boven komt. U breit nu aan den rand (dus niet afhechten) 40 toeren recht; daarna begint u te minderen: 1 steek op iedere naald, waarna 2 maal wordt over- gebreid, tot op iedere naald 26 steken over blijven. Vervolgens wordt met 1 maal over breien geminderd tot op iedere naald 18 steken over zijn. In de nu volgende 8 toeren moet op iedere naald zonder overbreien wor den geminderd; daarna worden steeds twee steken tezamen gebreid, het mutsje van boven dichtgehaald en met een wollen kwastje afge werkt. Tot besluit haakt u den omgeslagen rand om met een schulpje van 7 stokjes en 1 vaste. En nog een andere muts voor een iets grooter meisje; zet voor den boord 112 steken op; brei 18 naalden: 1 recht, 1 ave recht; en het verdere patroon in den tricot steek, dus afwisselend: 1 naald recht, 1 naald averecht; eerst 24 naalden; dan een andere kleur aanhechten om het ribbetje te breien1 naald averecht. 1 naald recht; 1 naald ave recht, 1 naald recht: vervolgens weer de eerste kleur aanmaken en 12 naalden breien (tricot-steek); dan weer een ribbetje in de tweede kleur; 12 naalden in de 1ste; nóg een ribbetje. Nu 6 naalden in de 1ste kleur; 7de naald- 1 steek recht. 1 minderen, 18 recht; 1 minderen; 1 recht. 1 minderen; 18 ïecht. 1 minderen; 1 recht. 1 minderen; 18 recht. 1 minderen; 1 recht, 1 minderen; 18 recht 1 minderen; 1 recht 1 minderen; en 17 recht, 1 naald averecht uverbiei®. De volgende naald als de 7de, doch in plaats van 18 nu 16 steken tusschenbreien 1 naald avereent overbreien; volgende naakl als de 7de. doch 14 steken tusschenbreien: od 't einde 15 steken; 1 naald averecht over breien; de volgende naald als de 7de. doch 12 steken tusschenbreien; op 'l einde 12. Naald averecht overbreien; nu het 4de rib beltje in de 2de kleur; 1 naald averecht, als de 7de minderen, doch 10 steken tusschen breien; 2de naald recht terugbreien; 3de naald averecht minderen, als de 7de, doch 8 steken tusschenbreien; 4de naald recht terug. Nu nog 9 naalden, doch gelijkelijk en sterk afminderen, zoodat er nog 12 steken over blijven om af te kanten. Dan naait u de muts dicht en zet één knoop op de muts en één op den omgeslagen rand; bevestig een koord tus schen de beide knoopen en trek het stevig aan, zoodat de muts naar dien éénen kant een paar vlot afkleedende plooien krijgt. DE LANDARBEIDERSWET. Onder voorzitterschap van den heer R P. Dojes, uit Uithuizen, heeft de Provinciale bond van vereenigingen en stichtingen Land- arbeiderswet Groningen Dinsdag te Gronin gen zijn jaarlijksche vergadering gehouden. De vergadering besloot, op voorstel van de afdeeling Leek, zich tot de regeering te wen den met het verzoek, zoodanige maatregelen te nemen, dat het mogelijk kan worden ge maakt, dat aan landarbeiders, bezitters van een plaatsje, credieten worden verschaft voor aanschaffing van plat glas, warenhuizen of pluimvee. eischen verzorging en het eenige juiste middel daarvoor is Purol. Gewond, ruw of rood worden zij weer spoedig gaaf, zacht en blank. DE AMSTERDAMSCHE TOONEEL- CRISIS. Men meldt de N.R.Crt. uit Amsterdm: Gister heeft de laatst overgebleven groep der Vereenigde Spelers voor het komende sei zoen zich gevormd. Van Dalsum en Defresne zullen de leiders van dit gezelschap zijn. Het zal bestaan uit de dames Willy Haak, Georgette Hagedoorn, Sara Heiblom, Do Hoogland, Nell Knoop, Charlotte Koh ier en Anna Sablairolles en de heer Carpen- tier Aiting, Cruys Voorbergh, Ben Royaards, Jo Sternheim en M. van Warmelo. Met an dere artiesten wordt nog onderhandeld. VECHTPARTIJ IN HAARLEMSCH CAFE. Dinsdagavond om kwart over elf heeft in het café van B. op de Krocht te Haarlem een vrij hevige vechtpartij plaats gehad tusschen zes Amsterdammers en eenige Haarlemmers. Een der Haarlemmers kreeg een ernstige wonde boven het rechteroog en geraakte be wusteloos. Hij is door een lid van den onge- vallendienst verbonden. Een andere Haar lemmer kreeg een dusdanigen slag met een stoel op het hoofd, dat hij een lichte hersen schudding kreeg. Per auto is hij naar zijn woning overgebracht. Een der Amsterdam mers is ook aan het hoofd gewond en verbon den. De overige vechtersbazen hebben lichte kwetsuren opgeloopen. Het gevecht is ge leverd met stoelen, glazen, fleschjes enz. On geveer vijf stoelen, 50 glazen en een aantal kopjes en schoteltjes zijn vernield. De poli tie heeft de vechtersbazen naar het bureau overgebracht en proces-verbaal opgemaakt. GESTIKT, Te Warfum (Gron.) is de gehuwde 24-ja- rige arbeider R. Z. gestikt in een mesthoop bij zijn huis gevonden. LOONSVERLAGING VOOR DE VEENARBEIDERS. De arbeiders in het veenravon Dedems- vaart e.o., Dalen en Dalerpeel, hebben aan de verveners medegedeeld, dat zij bereid zijn een loonsverlaging van 5 pCt., zooals door de verveners aangeboden, te aanvaarden, mits de tijdloonen ongewijzigd blijven. De verveners hebben op dit aanbod nog geen beslissing genomen. Overigens wordt in alle veengebieden rus tig afgewacht wat gebeuren zal. Hier en daar is een vervener aan den arbeid, maar de meesten wenschen niet te beginnen vóór het tarief gereed is. MALAISE. Het bedrijf der Haarlemsche scheepsbouw- mij. .zal met 1 April worden stilgelegd. Het dan nog in dienst zijnde personeel zal wor den ontslagen. DE ONAFHANKELIJK-SOCIALIST1SCHE PARTIJ. Een drietal ajdeelingen gevormd. De s.d.a.p.-raadsleden blijven zh- ting houden. Dinsdagavond is de oprichtingsvergade ring gehouden van de Haagsche afdeeling der Onafhankelijk-Socialistische Partij. Staande de vergadering traden ruim hon derd leden toe. Ook te Leeuwarden is een afdeeling opge richt met aanvankelijk 100 leden. De heer L. Dijkstra verklaarde den door hem bezetten raadszetel te zullen blijven innemen, omdat hii thans in den raad zit als vertegenwoor diger van den noodgedwongen uitgetreden linkervleugel der S.D.A.P. Te Dordrecht is eveneens een afdeeling der Onaf. Soa Partij opgericht. Een der S.D. A.P.-raadsleden is in het bestuur gekozen. DE PAASCHGAVE AAN DE WERKLOOZEN- Zij moeten die in termijnen terug betalen. In strijd met de meening van de regeering hebben B en W. op verzoek van een deputa tie Uit de werkloozen aan dezen een extra- Paasch-uitkeering gegeven van 5 aan de gehuwden en 2.50 aan de ongehuwden, echter onder beding, dat de regeering daar voor alsnog de goedkeuring zoo verleenen. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W met enkele vertegenwoordigers van de vak centrales een bespreking gehad in Den Haag Daar heeft men het gemeentebestuur er op gewezen, dat aan geen enkele gemeente, die een rijkssteunregeling heeft, wordt toege staan een Paascheave aan de werkloozen te geven en dus voor Zaandam geen uitzonde ring kan worden gemaakt. De betrokken werkloozen zullen dus deze ten onrechte uitgekeerde gelden, zij het in termijn®, moeten terug betalen. JONGEN DOOR AUTO GEDOOD. In September van het vorige jaar reed een automobiliste uit Brussel op den Overtoom te Amsterdam. Zij reed over het tramspoor, tus schen de vluchtheuvels door en zag uit de Tweede Cogst. Huygensstraat een fietsjon- gen naderen. Het uitzicht was vrij, doch de automobiliste reed door en verleende geen voorrang aan het verkeer van rechts, om dat, naar zij verklaarde, de fietsjongen wilde remmen om den auto te laten voorgaan. De jongen zou geaarzeld hebben en was toen weer doorgereden, met het gevolg dat hij door den auto werd gegrepen. De automobi liste raakte de macht over het stuur kwijt en, met den aangereden jongen op den bumber, reed zij tegen een boom. De jongen geraakte tusschen boom en auto bekneld en werd zoo danig gewond, dat hij later overleed. De automobiliste, die toestemde de maxi mum snelheid te hebben overschreden, stond voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, den dood tenge volge hebbend. De officier van Justitie, mr. Tersteeg achtte de schuld bewezen; de auto mobiliste had harder gereden dan is toege staan en aan het verkeer van rechts geen voorrang verleend. Gelet op de sympathieke houding van de verdachte tegenover de moe der van den omgekomen jongen eischte de Officier drie maanden hechtenis voorwaarde lijk en een geldboete van 500 subs. 50 da gen. Niet-uniforme verkeersregelen. Mr. Th. Muller Massis meende, dat de schuld van verdachte niet vaststond en vroeg daarom vrijspraak. De Rechtbank heeft in deze zaak uitspraak gedaan en de schuld bewezen geacht. De automobiliste werd veroordeeld tot twee maanden hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een geldboete van 500 subs. 50 dagen. GEVAARLIJK LADEN VAN GEWEER. Jager te Hoenderloo deerlijk gewond. In een wildbaan te Hoenderloo vloog tij dens een jacht op wilde konijnen een jacht geweer uit elkaar, een gevolg van het gebrui ken van patronen met wit kruit, hetgeen een te sterke explosie gaf. De man werd deerlijk aan het gelaat ge wond. Vermoedelijk zal hij een zijner oogen moeten missen, terwijl de neus hem voor de helft werd afgerukt, BOERENVAKBOND L.T.B. Verzoek tot stopzetting van allen vleesch-invoer. De Boerenvakbond L.T.B. heeft gisteren te Haarlem zijn jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer A. J. Ver- kley. In zijn openingsrede besprak de voorzitter den nood der boeren. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. C. Meekel te Buitenveldert; gekozen werd de heer Van der Dries te Heinkenszand. Op ver zoek van de afdeeling Houtrakpolder werd het bestuur uitgebreid met een akkerbouwer uit Noordholland, den heer Joh. Verbruggen, te Houtrakpolder; en een zuivelbereider uit Zuidholland, den heer Adr. Olsthoorn te Vlaardingen-Ambacht. Er werd uitvoerig gediscussiëerd over de vraag wat gedaan moet worden. De afd. Hei- loo wilde petitionneeren, o.a. van de regee ring eischen active handelspolitiek, instelling van een afzonderlijk departement van land bouw, afkondiging van een Malaisewet. Het hoofdbestuur voelde daar niet voor; achtte petitionneeren niet doeltreffend. Het voorstel-Heiloo werd met 29-24 stem men verworpen. Langdurig werd de inruiling der vleescli- prijzen besproken en de gevolgen daarvan voor de boeren. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin wordt gewaagd van „den bitteren nood onder de boeren mede ten gevolge van den invoer van verschillende buitenlandsche land- en tuinbouwproducten, gewagende voorts van de totale inzinking der vleesch- prijzen, ondanks contingenieering". om wel ke redenen er bij de regeering met klem op wordt aangedrongen „in den vorm van een noodkreet, dat de invoer van alle vleesch- soorten zoover mogelijk tijdelijk wordt be perkt". LOONSTRIJD LIMBURGSCHE METAALINDUSTRIE. Arbeiders aanvaarden 11 pCt. ver laging. Gisteravond hebben te Tegelen vergaderd het landelijk hoofdbestuur en de afdeelings- besturen van den Ned. R K. Metaalbewer- kersbond in Limburg ter bespreking van de nieuwe voorstellen, die de werkgevers inza ke de nieuwe arbeidsvoorwaarden hebben in gediend. Van de zijde der werkgevers was medegedeeld, dat zelfs wanneer de voorge stelde wijzigingen zullen worden ingevoerd, het nog uiterst moeilijk zal zijn de diverse bedrijven gaande te houden. Na uitvoerige besprekingen kwam men tot het besluit uit dringende noodzakelijkheid de voorstellen aan te nemen, welke luiden als volgt Verlaging der thans geldende loonen met 11 pCt., waarvan 6 pCt. ingaande 7 April en 5 pCt. ingaande 8 Mei a.s. Daartegenover betaling voor de christelijke feestdagen met 50 pCt. van het loon voor zoover deze feest dagen niet op een Zondag vallen en voorts betaling der z.g.n. familiedagen. Ten opzichte van werknemers, wier aantal werkuren minder dan 48 uren bedraagt, zal de uitkeering voor de christelijke feestdagen ev®redig lager zijn en wel berekend naar het aantal werkuren per week in verhouding tot vorenbedoelde 48 uren. Het bestuur van de Ned. R.K. Metaalbe- werkersbond zal er bovendien nog schrifte lijk bij de Vere®iging van IJzerindustrieelen van Limburg op aandringen de nieuwe voor waarden zoo soepel mogelijk toe te passen. BRANDEN. Kantoorgebouw te Lemmer brand. ver- Gisternamiddag omstreeks vijf uur ont stond een felle brand in de magazijnen en het kantoorgebouw van de firma A. M. Kuyt, grossiers in glas, porcelein en aardewerk aan het Kelinzand te Lemmer. De brand werd het eerst ontdekt op een van de voorste voorraadzolders. De politie trachtte het vuur met snelblusch- apparaten te stuiten, maar dit bleek niet mo gelijk. Het vuur, dat in groote hoeveelheden stroo enz. woedde, greep zoo snel om zich heen, dat de inmiddels met alle materiaal aangerukte brandweer niet kon verhinderen, dat het gebouw en de inv®taris geheel uit brandde. Het gebouw en het bedrijf waren verze kerd. De aangrenzende perceel® kregen belang rijke waterschade. Brand in een schoenenmagazijn. Vannacht omstreeks drie uur werd brand ontdekt in het schoenenmagazijn der firma Reygers in de Haverstraat te Enschede. De brand, welke in de keuken is ontstaan breidde zich uit naar de bovenverdieping. Deze Is, evenals de achterzijde van het pand geheel uitgebrand. De winkel bekwam veel water schade. De brandweer heeft het vuur met 5 stralen op twee motorspuiten gebluscht. De aangerichte schade is aanzienlijk. Een groo te partij schoenen is door de waterschade waardeloos geworden. De schade wordt door verzekering gedekt. OP SMOKKELAAR GESCHOTEN. Aan het been gewond. In de omgeving van Wesenaar was in den nacht van Dinsdag op gisteren een smokke laar, die 50 K.G. rogge bij zich had, .de grens gepasseerd. De man werd al spoedig door een douane-beambte aangeroepen, maar trachtte te ontkomen. Toen hij na herhaalde waarschuwing niet bleef staan, loste de be ambte een schot, dat den smokkelaar in zijn been trof. Hij werd naar het ziekenhuis te Elten overgebracht, terwijl de smokkelwaar in beslag genomen werd. DIEFSTAL VAN RIJDENDE AUTO'S. Groentehandelaren in Limburg be schermen hun wagen. Sinds eenigen tijd geschiedt van Neder land uit meestal des nachts een druk vervoer van groenten per vrachtauto met aanhang wagen naar Duitschland. In het Noord Lirn- burgsch-Duitsche grensgebied komt het thans bij herhaling voor, dat personen op den aan hangwagen klimmen en een.,deel der goede ren er af gooien, waarna deze Ucor handlan gers in veiligheid worden gebracht. Zo wer den dezer dagen van een vrachtauto met aan hangwagen in de Luyerbossehen bij Mör 24 balen uien van 50 K G. elk, 26 kisten sla, 12 kisten komkommers en een groote partij prij en selderij ontvreemd. De dieven waren zelfs van den aanhangwagen op den vrachtauto geklommen, zonder dat de chauffeur iets be merkt had. Een groente-expediteur, die reeds eenige malen slachtoffer van deze diefstallen werd, is er thans toe overgegaan prikkeldraad langs den bovenkant van den wagen te span nen ten einde te voorkomen, dat er dieven tij dens het rijden opspringen. BIJ HET ROEIEN VERDRONKEN. Te Wijbergen waren twee gebroeders Sie- belink op de Kapskolk gaan roeien; toen de jongens aan land wildien gaan, is het bootje omgeslagen. De jongste wist nog bijtijds cp den kant te springen, doch de oudste, de zeventienjarige H. Siebelink, geraakt te wa ter en verdronk. Zijn lijk is later gevonden. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Gisteravond is te Arnhem de algemeene vergadering begonnen van de Christelijk- Historische Unie. Deze vergadering werd vuor de laatste maal gepresideerd door mr. J. Schokking. In zijn openingswoord wees hij allereerst op de ongunstige omstandigheden van dezen tijd om daarna de aanwezigen welkom te heeten, in het bijzonder de afgevaardigden van den Christiich Sozialen Volksdienst. Na gewezen te hebben op de toestanden in Duitschland in verband met de aanwezig heid van een christelijk afgevaardigde, wilde het spr. voorkomen, dat naarmate de strijd om de religie en niet het minst om de chris telijke religie in de wereld toeneemt, dit een terugslag moet hebben op de politieke ver houdingen. De vraag omtrent den juisten sa menhang tusschen de christelijke religie en de politiek is zoo eenvoudig niet. Vi anneer zij thans zou kunnen worden ge mist. of erger nog, als ballast ter zijde moest word® geschov®. dan werd zij in beginsel prijsgegeven. Doch het staat anders in die mate, dat zij juist in tijd van nood haar deugdelijkheid moet bewijzen. Hiermee heb ik nu intuoschen aangeduid waarop het in beginsel aankomt, wanneer antwoord moet gegeven word® op de vraag naar de eigen lijke beteekenis van christelijke politiek. Die aanduiding kan een phrase schijnen, zooals zij dat helaas worden kan maar is het niet, wanneer maar op den inhoud wordt inge gaan die niet gereed ligt, maar voortdurend moet worden uitgewerkt. Bij vernieuwing werd door spr. gezegd, dat in verband juist met de feit®, de chris telijke politiek e® ernstige en verantwoor delijke taak heeft. Die feiten zijn niet moed- gev®d. wel het teg®deel. Het anders te zegg® zou misleid®d zijn. Spr. komt dan tot het vraagstuk van de ontwapening in verband met de Ontwape ningsconferentie te Genève. De beteeken is van de uitkomst van de overleggingen van de afgevaardigd® der volk® men kan wel bijna zeggen van de gansche wereld kan om de gevolg® daarvan moeilijk wor den onderschat. In zoover zou er de groot ste spanning moeten zijn, maar vergis ik mij, vraagt spr., dat die er eigenlijk niet is, althans niet in die mate -'s in overeenstem ming zou zijn met het lang, dat daarbij voor de voiken op het spel staat. Spr heeft althans den indruk, dat de belangstelling veei meer uitgaat naar de nog aan den gang zijnde onderhandelingen tusschen de hier bij allereerst belanghebbende volken over een nadere regeling van de herstelbetalingen en oorlogsschulden en naai den gang van zaken op het geoied van het internationaal handels- en ruilverkeer. Spr. wil daarmee niet zegg®, dat men de ontwapeningscon ferentie wei had kunnen thuislaten. Het kon wel eens zijn, dat de bijeenroeping van de ontwapeningsconferentie tenminste dit ge volg had, dat met een nieuwe regeling van de herstelbetalingen en de oorlogsschulden meer spoed gemaakt wordt dan anders mis schien het geval zou zijn geweest. Wat het handelsverkeer te zi® geeft, moet eigenlijk een voortzetting van den oorlog worden genoemd, zooals oeconomische tegenstellin gen voor een groot deel schuld hebben aan hot uitbarsten van den oorlog in 1914 met de wapenen. Een voortzetting op een wijze, die dit nadeel heeft, dat het, zooals wij het thans aan den lijve ondervinden, niet mogelijk is daarbij neutraal te blijven. Er is hier overal samenhang, zooals dit een gevolg is van de geaardheid van het menscheiijk leven zoowel individu®! als gemeenschappelijk. Dit maakt de kwesties niet gemakkelijker en verklaart voor een deel de schijnbare ho peloosheid om tot een oplossing te komen. Toch zou reeds veel gewonnen zijn, als de samenhang meer werd erkend. Nu herinnert gij U, zegt spr., naar ik hoop, dat wij zooeven als kenmerken van christe lijke politiek vonden, dat daarbij voor volks- egoïsme geen plaats is. Erkenning en handhaving van de eigen nationaliteit, maar zóó, dat zij niet in bot sing komt met die van nadere voiken en af wijzing daarom van elk nationalisme. En daarcr1 is het mij te doen. Welnu, dit is niets anders dan de nega tieve uitdrukking voor wag positief uit het christelijk beginsel VOorivloeit. Dii beteekent niet, dat er voor de eigen volksgeoachte, voor een dienovereenkomstig volksstreven, voor het handhaven, bewaren, en sterken van de eigen nationaliteit geen plaats zou zijn. Het komt er slechts op aan het onderscheiden volksbestaan in het licht te zien van Hem. d e de vervulling der wet is of wilt gij het aan de hand van de korte samenwerking van de ordening Gods in liet Evangelie, dat er liefde zal zijn voor den naaste, als voor ons zelf. Tegen de democratie in den zin van een deelneming van liet volk aan het staatsbe stuur, hebben wij op zich zelf geen bezwaar, maar op een voorwaarde dat hieraan vast gehouden wordt, dat het bestuur als zooda nig eigen verantwoordelijkheid draagt, die niet op anderen mag worden afgewenteld. Wanneer dit gebeurt en die deelneming bovendien ontaardt in een voortdurenden strijd van belangengroepen, waarbij tenslot te elke verantwoordelijkheid zoek is en er al leen gesproken kan worden van een band tusschen die belangengroepen en hun com mittenten, dan moet men zich niet beklagen over een verzwakken van de democratie. Wanneer de regeering op die wijze verlaagd is geworden tot een middel om de wenschen en verlangens van een enkele, desnoods tal rijke groep, te bevredigen, dan is het niet te verwonderen, dat men tegen de gestelde orde zelve in verzet komt. Dit mag dan met een verlaten van den legalen weg worden aange duid; of dit al dan niet gebeuren zal is een kwestie van opportuniteit geworden. In dit opzicht is hetgeen het Paaschcongres van de S. D. A. P. gedurende de laatste dagen te zien en te liooren heeft gegeven wei heel leerzaam. Het zou ons liever zijn geweest, wanneer bij dat Partijbestuur zelf en de meerderheid, die aan dat bestuur in hef ge- „La tos, Wuilem, Je laat em vóór ioopen." (London OpinfcmJ.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9