DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERLAAGDE PRIJZEN. Krom STOOMERIJ EN VERVERIJ Hit het 'fiademwt DayeCiiksch Om&zicht ^Buiteniand Heerencosiutnes Stoo- men thans fl. 3.90. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C KRAK. ÏATKRIIA6 2 APli r PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contrac ten rrbat. Groote letters naar plaatst uimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. 2 APRIL 11)32 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang. 80 Russische mihtaire vliegtuigen te Spass bij Wladiwostok aangekomen. Voorts zouden in de omgeving van Wladiwostok uitgebreide Russische troepenbewegingen olaats hebben. AO. 39 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 1 April 1932. De kwestie van het Moerdijkkanaal of pseudo-Moerdijkkanaal is van de baan voortoopig ten minste. Onze minister yaa buitenlandsche zaken heeft dit hedenmorgen onomwonden verklaard en met groote voldoe ning is zulks aangehoord. Vermoedelijk we' niet door een ieder. Het is b.v. nog de vraag of de leden van de Nationale Unie, die met zulk een kracht geageerd hebben tegen elke verbinding van Antwerpen met den Rijn langs een anderen weg dan die der zooge naamde Tusschenwateren, er vrede mede zul len hebben, het zullen aanvaarden, dat de kwestie, welke de verhouding tusschen Ne derland en België dreigde te bederven, voor- Ioopig van de baan is. Voor hen is het slechts uitstel van executie: straks komt de zaak toch weer aan de orde. Misschien! Laten we evenwel geregeld verslag doen van wat er heden in de Eerste Kamer is voorge vallen. Minister Beelaerts had het woord om zijn begrooting van buitenlandsche zaken te verdedigen tegenover een aantal sprekers, die de beide vorige dagen hadden gesproken. Hij begon met kleinigheden af te doen. Eerst kapittelde hij den heer Van Embden duchtig naar aanleiding van diens volkomen onbillijke kritiek op de samenstelling van on ze delegatie naar de Ontwapeningsconferen tie, waarbij hij zelfs blijk had gegeven van onwetendheid omtrent de werkwijze van deze delegatie. De minister weet dit aan zijn linksch fascistische nationale zelfverblinding, gelijk hij het uitdrukte Daarna deelde hij aan den heer Fock mede, dat men bij den Volken bond reeds doende is met een onderzoek in den door hem ontwikkelden geest naar de mogelijkheid van samenwerking op econo misch gebied. Maar men mag er zich niet te veel van voorstetien, economische conferen ties hebben in den Volkenbond tot nog toe niet veel succes gehad. Wat diens opmerking betreffende de aanwijzing van ambassadeurs betreft, erkende hij de waarschijnlijkheid, doch dat kan niet zonder internationaal overleg geschieden en het kost geld. Waar het hier meer een kwestie van schijn en wezen betreft, de titel meer een tooi dan een waar borg voor het gewicht der positie betreft, wilde hij er op het oogenblik maar niet te veel werk van maken. Den heer De Jong ant woordde de minister, dat de consulaire voor lichtingsdienst beter is dan we'eens wordt beweerd. De aanstelling van beroepsconsuls is zeer zeker te bevorderen, maar dat is een zaak van geld. En dat hebben we er op het oogenblik niet voor over. Na aldus een drie kwartier aan het woord te zijn geweest, kwam de minister tot den hoofdschotel van het debat: de onderhande lingen met België over een vernieuwing van het tractaat van 1829 en in verband daar mede een verbetering van de verbinding van Antwerpen met den Rijn. De minister achtte de vermaningen in ver band met zijn zwijgzaamheid volkomen over bodig. Hij zou gaarne kaarten op tafel heb ben gelegd. Doch het ging hier om onderhan delingen tusschen twee mogendheden en daarbij ware te groote mededeelzaamheid uit den booze. Maar de Kamer zij gerust: bij die onderhandelingen heeft de regeering aanra king gezocht met politieke kringen in het bin nenland, met vooraanstaande mannen op verschillend gebied en herhaaldelijk advies gevraagd aan Kamers van Koophandel en andere lichamen van denzelfden aard: Aan bekwame voorlichting heeft het dus niet ont broken Het zou hem dan ook wel aangenaam zijn, zoo hij op dit oogenblik uitvoerige me- dedeelingen zou kunnen doen omtrent den stand van zaken, doch zulks gaat op dit oogenblik werkelijk niet. De minister wilde zich niet verschuilen achter zijn goed recht om te zwijgen. Het Witboek van 1929 heeft bewezen, dat hij niet bang is voor publiciteit doch dan moet het geheele complex zijn te overzien. Zoover is het nog niet. De voorbe reiding voor een nieuw tractaat berust bij de regeering en zij is geen mandataris van de Volksvertegenwoordiging, die ter verant woording kan worden geroepen. Zij alleen kan fceoordeelen, wanneer publiciteit ge- wenscht is en dat oogenblik is nog niet ge komen. Intusschen waarschuwde de spreker tegen hei afgaan op ongeronde geruchten op ver gaderingen en in de pers, daar onrust en agi tatie er de ongewenschte gevolgen van zijn De zaak zelve is evenwel niet van zeer ur- genten aard. Dat zijn de beide betrokken re geeringen met lkander ovreengekomen. Voor algemeene verkiezingen van het volgend jaar is zij niet tot e engoed einde te brengen, naar nog meer dan één moeilijk punt te be spreken valt. Meer dan een herziening van ce po.itieke tractaten is nu noodig een ver betering van de economische toenadering en daarom zal de regeering, vermoedelijk reds binnenkort, bij de Volksvertegenwoordiging aankomen met een nieuw handelsverdrag met Belgie, dat zal strekken om de zeer vriend schappelijke betrekkingen nog te ondersteu nen Op deze mededeeüngen des ministers, wel- xe met stille aandacht werden aangehoord volgden enkele replieken. Wij zullen daarbij niet stilstaan en teekenen enkel aan. dat de heer Lohman (c.h.) zich niet geheel bevre digd betoonde.d och nu het zeker was, dat voor 1933 niets zal geschieden in zake het tractaat met België, voor het oogenblik wil de berusten. In ieder geval zou hij niet tegen de begrooting stemmen. Dat wenschte de heer Van Embden wel, omdat hij de mededee- lingen des ministers omtrent onze delegatie ter Ontwaeningsconferentie niet overtuigend achtte. Hij deelde evenwel mede, dat zijn fratiegenooten weigerden met hem ten dezen mede te gaan. Met zijn stem tegen is daarop de begrooting goedgekeurd. Vervolgens is de begrooting van defensie afgehandeld. De stemming er over zal even wel de volgende wek geschieden. Vermoede lijk hbben de s.d.a.p.-leden er bezwaar tegen om zonder hun stem tegen de begrooting aangenomen te zien De beraadslaging was niet buitengewoon belangrijk. De defensiespecialiteit der sociaal democraten in de Eerste Kamer, mevr. Pot huisSmit heeft na enkele punten van min der belang, de behandeling van de loodsen, die der oud-gepens.onneerden enz. een ónt- wapeningsrede gehouden, welke de heer Van Embden haar kon benijden. Zij heeft in het bijzonder geklaagd over het bestaan van een reeks van ondernerr'«:gen, welke zich de le vering of wel den aanmaak van oorlogstuig ten doel stellen, en vond het ergerlijk, dat de regeering er zelfs wel bij bestelde! Naar haar overtuiging bevordert de regeering het oor logsgevaar, helpt mede aansturen op een nieuwen oorlog. Ook andere leden deden zich hooren, doorgaans ver enkele speciale pun ten, terwijl de rij werd gesloten door den heer Van mbden (v.d.) die na instemming te hebben betuigd met de redevoering van mevr. PothuisSmit, herinnerde aan zijn vrceger uiteengezette denkbeelden tot stelselmatige bezuiniging op Defensie, welke omstreeks 12 milüoen zouden kunnen bedragen. Minister Deckers heeft mevr. Pothuis Smit uitvoerig van antwoord gediend, er op wijzende, dat hij Nederlandsche, het recht mist om paiticuliere industrieën en onderne mingen, welke aan den werkman arbeid ver schaffen te verbieden, en dat hij natuurlijk voor zijn departement leveranties van binnen- landsche wapenfabrikanten aanvaardt, om dat hij het staatsbedrijf op het gebied van wapenaanmaak niet wenscht uit te breiden Den heer Van Embden verzekerde hij, dat op dit oogenblik zijn bezuinigingssysteem niet is tce te passen, maar dat hij niet gaarne zou wilen zeggen dat dit nooit het geval zal zijn. Of hij dit werkelijk ernstig bedoelde, zouden wij niet durven verzekeren. Nadat mevr PothuisSmit had verklaard, dat deze regeering naar haar overtuiging met de andere mogendheden aans'/irt op een nieuwen oorlog, werd de vergadering tot Woensdagavond a.s. verdaagd. POLITIEK NIEUWS UIT FRANKRIJK. O Het einde der wetgevende periode. Een succes van Tardieu. De Fransche Kamer heeft een zeer lang durige vergadering achter den rug en ten slotte verklaarde de voorzitter der Kamer de wetgevende periode beëindigd en de Kamer ontbonden. Na een lange nacht van discussieeren en stemmen, aldus telefoneert de Hbld-corres- pondent uit Parijs, zijn gistermiddag Kamer en Senaat tot de noodige overeenstemming gekomen omtrent de begrooting, die eigen lijk voor 12 uur des nachts aangenomen had moeten zijn. Drie maal is ze tusschen het Palais Bourbon en het Luxembourg heen en weer gereisd, en heef, ze telkens kleine wijzi gingen ondergaan. Met groote behendigheid hebben Tardieu en de minister van financiën Flandin de botsingen wat verzacht en de opvattingen tot elkaar gebracht. Bleek het niet mogelijk den tegenstand te breken, dan werd op het laatst de kwestie van vertrouwen gesteld, en de angst om op dit allerlaatste oogenblik, nu de Kamerleden klaar stonden om naar hun districten te vertrekken, om hun campagne te beginnen, nog een minis- teriëele crisis te krijgen, deed nog de rest. Zoo heeft, met een slagvaardigheid en een goed humeur, die waarlijk bewonderenswaar dig waren, na hetgeen hij zich de laatste dagen en nachten heeft moeten getroosten, de Fransche eerste minister zonder ongeluk ken het eind van deze parlementaire zitting weten te bereiken. En ietwat verfomfaaid ::a den nacht zon der rust, maar vroolijk en tevreden, zijn de ministers heengegaan om nog wat te gaan slapen, terwijl <fc deputés zcih gereed maak ten voor hun vertrek, en elkander toewensch- ten dat ze elkaar allemaal in Juni zouden terugzien een wensch, die echter bezwaar lijk voor verwezenlijking vatbaar is! Van de verschillende punten omtrent welke Senaat en Kamer het niet eens waren, en waarin de eerstgenoemde vergadering, die in het geheel geen haast had om weg te komen, telkens haar zin gekregen heeft, is naar bui ten alleen van belang de kwestie van de theaterbelastingen. Daarbij zijn de met slui ting dreigende onae. nemers er ten slotte be kaaid afgekomen. Het parlement heeft de be loften van de regeering slechts voor een klein gedeelte geratificeerd. Eenerzijds heeft het de tegenstelling tus schen de belangen van schouwburg- en bioscoopdirecties, waarvan Tardieu al ge bruik gemaakt had, nog aanzienlijk ver scherpt; anderziids heeft het de ondernemers te Parijs zeer boven die in de provincie be voordeeld. Per slot van rekening moeten de schouw burgdirecteuren zich tevreden stellen met een vermindering van de belastingen met 3 pCt. (van 5 tot 2 pCt.), en die in de provincie zelfs van slechts pCt. (van 2H tot 2 pCt.) De bioscopen krijgen in het geheel geen afslag, en ook hebben Kamei en Senaat niets willen weten van een regeermgssteun van eerst 12 en later nog weer 7 millioen, die de regeering noodgedwongen voorstelde om de noodlijden de ondernemers te hulp te komen. Men vond dat het met de cinema's nog altijd prachtig ging, en dat er geen enkele aanleiding was om ze in het bijzonder te helpen. Bedenkelijke gevolgen kan dit besluit thans moeilijk meer hebben. De schouwburgdirec teuren hebben ten minste voor een gedeelte hun zin gekregen en denken er nu niet aan te gaan sluiten om hun ergste concurrenten te helpen. Wat d bioscoopondernemers be treft, zij begrijpen dat er nu niets meer aan te doen is, want nu de Kamers naar huis zijn geeft het niets meer al sluiten zij. Daarom valt te verwachten dat zij zich voorloopig zullen schikken in hun lot, al kondigen ze aan dat ze het in den herfst, a's de nieuwe Kamer bijeen is, nog wel eens zullen gaan probeeren. Zooals men weet zijn de data voor verkie zingen en herstemmingen vastgesteld op 1 en 8 Mei, nadat de prefect van politie Chiappe desgevraagd verklaard had, dat hij geen oogenblik bang is op eerstgenoemden datum de orde niet te zullen kunnen hand haven. Dat geeft dus een maand voor de verkiezingscampagne die a.s. Woensdag door Tardieu met een groote rede geopend wordt. Rechts is mefl wel ontevreden dat niet de laatst moge'ijke data gekozen zijn, om eerst de Pruisische verkiezingen af te wach ten, maar over het algemeen worden de ge kozenen toch als de beste oplossing be schouwd. Nu kunnen de hartstochten weer wat geluwd zifn als op 2 Juni de nieuwe Ka mer bijeenkomt! DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De wapenstilstandsonder- handelingen te Sjanghai- Naar gemeld wordt, hebben de wapen stilstandsonderhandelingen, welke te Sjang hai worden gevoerd, een bevredigend ver loop. Gister was het bedrijfsleven te Sjang hai bijna normaal. De winkels zijn heropend, terwij! er weer beurs is gehouden. De toestand in Sjanghai. Nu de effectenbeurs en de winkels hier weer geopend zijn. herneemt het leven zijn gewonen aanzien. Een kern van troepen wordt nog gehandhaafd rond de internati onale nederzetting. Deze voorteekenen van een terugkeer tot het normale leven staan echter in een schril contrast met de sombere voorspellingen, die men hier heeft van de resultaten der vredesonderhandelingen, die Zaterdag worden hervat en waarvan alge meen verwacht wordt, dat zij zullen mis lukken. De a.s. verkiezingen in China. Volgens berichten uit Lojang heeft de Chineesche regeering een wetsvoorstel goed gekeurd betreffende de verkiezingen voor de Chineesche nationale vergadering, welke in de maand Augustus as. zullen worden ge houden. Alle verbodsbepalingen inzake poli tieke vergadering worden opgeheven. Deze maatregelen blijven evenwel verder van kracht voor de Chineesche Communistische partij. Aanval van Chineesche vrij- scharen bij Tsjang Tsjoen. De Chineesche vrijscharen, welke de regee ring van Mantsjoerije ten val willen brengen, hebben de stad Noenang in de omgeving van Tsjangtsjoen veroverd. Van Tsjang Tsjoen en Charbin uit zijn Jaj>ansche verster kingen naar Noenang gedirigeerd, ten einde een verder oprukken der Chineezen naar Tsjang Tsoen te voorkomen. De Sovjet-autoriteiten te Charbin hebben de Japanners evenwel de gebruikmaking van de spoorlijn verboden. Ook op vele andere plaatsen langs den Chineeschen Oosterspoorweg vallen de Chi neezen in sterke colonnes aan. Op het Ja- pansche munitie-arsenaal werd een aanslag gepleegd, welke evenwel kon worden afge slagen. Een Japansche transporttrein, welke beladen was met munitie en explosieve stof fen, werd overvallen en volkomen geplunderd 80 Russische vliegtuigen bij Wladiwostok aangekomen. Naar uit Mandsjoeriie wordt gemeld, zijn DE BRITSCHE WERELDRIJKS CONFERENTIE. Uitnoodiging door de Iersche vrijstaat aangenomen. De Iersche vrijstaaat heeft de uitnoo- diging om deel te nemen aan de Brit- sche wereldrijksconferentie aangeno men. De toezegging van Ierland om aan deze conferentie deel te nemen, toont, dat de Valera prijs stelt op het sluiten van een handelsverdragen met Enge land en met de dominions en dat hij hoapt de economische voordeelen, die Ierland heeft, als lid van het Britsche gemeene best ook in de toekomst te blijven houden. PGLITIEKE SCHIETPARTIJ IN DUITSCHLAND. In de Potsdammer Strasse in Charlot- tenburg geraakten gisteravond tegen 10 uur communisten met nationaal socia listen aan het vechten. Spoedig vielen schoten. 3 Nat. soc. werden gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. CONFLICT IN HET ITALIAANSCHE CONSULAAT TE PARIJS. In het Italiaansche consulaat te Parijs is het gistermiddag tot een incident ge komen. Een Italiaan, die van den vice- consul een weigerend antwoord had ge kregen op een verzoek om ondersteu ning. gaf uiting aan zijn teleurstelling in allerlei beleedigende uitroepen, met het gevolg, dat de beide voor het consu laat geposteerde politieagenten te hulp werden geroepen. Drie andere Italianen, die in het voorvertrek van het consu laat wachtten, verzetten zich echter tegen de interventie van de Fransche politie, zoodat het tot een twist kwam. waarbij banken, stoelen, telefoontoestel len e. d. tot projectielen werden gepro moveerd. Er schijnen in totaal twee por tretten van Musolini te zijn vernield en 7 vensterruiten stukgeslagen te zijn. De 4 Italianen zijn door de politie gearres teerd. RUIL VAN KOFFIE TEGEN DUITSCHE KOLEN. De Braziliaansche minister van finan ciën heeft de onderteekening van het koopcontract van de Braziliaansche kof- fiecommissie er van afhankelijk ge steld, dat in ruil voor 75000 ton Duitsche Ruhrkolen door Duitschland 300.000 zakken Brazilaansche Koffie zonder toe passing van invoerbeperkingen zullen worden gekocht. TWEE KNAPEN IN EEN KIEZEL GROEVE BEDOLVEN. Een ongeluk, waarvan twee jonge menschenlevens het slachtoffer zijn ge worden, is voor de poorten van de stad Stettin gebeurd. In een kiezelgroeve in de Berliner Strasse speelden verschei dene kinderen, toen plotseling de zand- massa's begonnen te schuiven en naar beneden gleden. Twee knapen, 5 en il jaar oud, werden bedolven. Eerst ver scheidene uren later konden de lijken der beide kinderen geborgen worden. HET THEATER- EN BIOSCOOP CONFLICT IN FRANKRIJK. De schouwburg- en bioscoopeigenaars te Parijs hebben in de gemeenschappe lijke vergadering, die gister belegd was besloten hunne ondernemingen bij wijze van protest op 5 April voor 24 uur te sluiten. Bij het bijeen komen van de nieuwe kamer zullen zij hun eischen opnieuw met grooten nadruk naar vo ren brengen, daar zij van meening zijn, dat geen betere kansen bestaan een voor hen gunstige oplossing te bereiken. KABINETSCRISIS A.S. IN ZUID-SLAVIE? In politieke kringen in Belgrado ne men de geruchten betreffende moeilijk heden in de binnenlandsche politieke verhoudingen vaster vormen aan. Het verluidt dat eenige vooraanstaande mi nisters voornemens zijn uit het kabinet te treden. Er is ook sprake van een nieuwe reis van koning Alexander naar Agram, waar hij een bespreking zou hebben met den leider der Kroaten, Dr. Matschek. POOLSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Gisteravond is het Poolsche s.s. „Cics- zijn" in de nabijheid van Hangoe tijdens mistig en stormachtig weer gestrand. Tel. 1523 (3 lijnen) Daarbij kreeg het schip een groot lek. Het s.s., aan boord waarvan zich een bemanning van 21 koppen en 5 passa- gziers bevonden, was van Reval onder weg naar Hangoe met een lading stuk goederen. De toestand van het schip is zeer ernstig, daar nevel en drijfsijs het uitzenden van bergingsvaartuigen on mogelijk maken. STRENGE MAATREGELEN IN RUSLAND. Volgens berichten in de Berlijnsch* bladen uit Moskou zijn bij besluit van de Sovjetregeering en de communistische partijleiding m 3r dan 30 directeuren v..n staatslanderijen voor veeteelt en zuivelindustrie wegens slecht beheer voor het gerecht gebracht. 100 ande*c directeuren werden uit hunne functies entzet. daar in het laatste jaar de plan nen die voor de landerijen waren opge steld, slechts voor 90 zijn uitgevoerd. Bij regeeringsbesluit is de reorganisatie van alle veebedrijven bevolen. Deze re organisatie beoogt vooral het indne'e» van de te groote bedrijven in kleinere. DE NOOD DER DONAUSTATEN. Rapport der financieele V. B.-commissie. Het rapport dat door de Financieele Com missie van den Volkenbond is uitgebracht aan den V.B. Raad betreffende de bijeenkomst te Parijs wordt thans gepubliceerd. De Pa- rijsche bijeenkomst der commissie gold voor alles het onderzoek naar den financieelen toestand van Oostenrijk, Bulgarije, Grieken land en Hongarije. Het rapport is ook reeds van belang omdat het de lichtlijnen aangeeft voor de per 12 April a.s. bijeengeroepen Raadszitting. Met bijzonderen nadruk wijst de commis sie op de noodzakelijkheid zoo spoedig mogelijk handelend op te treden ten einde een nieuwe financieele ineenstorting te voor komen. Voor het oogenblik stelt zij een nieuwe gemeenschappelijke actie voor in den vorm van een op de internationale markten onder te brengen leening onder garantie der betrokken staten, ten einde de dringendste behoeften der bedreigde landen te bevredi gen. Het belang van allen vereischt een ge meenschappelijk streven der regeeringen tot redding van den toestand. De commissie her innert vervolgens aan de aanbeveling in haar laatste rapport, volgens hetweik zoo spoedig mogelijk in Midden-Europa engere econo mische betrekkingen moeten worden tot stand gebracht tusschen de aan elkaar grenzende en andere staten De nadruk wordt er op ge legd, dat ook Bulgarij j bij deze nieuwe rege ling moet worden betrokken, terwijl even eens op Griekenland wordt gewezen. DE ENGELSCHE VLOOT IN 1914. Aan een groot gevaar ontsnapt De onthullingen uit de dagen van den we reldoorlog houden nog steeds aan. Thans komt captain D. J. Munro in een zoo juist te Londen verschenen boek, getiteld „Scapa Flow" met belangwekkende bijzonderheden omtrent het groote gevaar, waarin in 1914 de Engelsche vloot heeft verkeerd. Hij verklaart, aldus het Hbld., dat de Grand Fleet in de eerste maanden van den oorlog wegens ge brek aan een basis, die haar kon beveiligen tegen een aanval van duikbooten, van de eene haven naar de andere moest stoomen, waar door van schepen en machinerien zooveel werd geëischt, dat zij op het punt stonden zich te begeven. De toestand was zóó ge vaarlijk, dat in October 1914 admiraal Beat- ty de officieele schikkingen negeerde en een particulieren brief aan Winston Churchill schreef om aan te dringen om spoed te be trachten met de versterking van Scapa Flow. Munro publiceert dezen brief, waarin de vol gende zinsneden voorkomen: „Op het oogen blik hebben wij het gevoel dat wij een cata strofe van zeer ernstigen aard tegemoet gaan. De vloot wordt langzamerhand bezeten door het gevoel, dat er ergens iets niet in orde is. Het gevaar van mijnen en duikbooten blijkt eiken dag grooter, terwijl afdoende midde len om het tegen te gaan of te bestrijden niet komen, zoodat wij langzamerhand uit de

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1