J\lkmaarsche Courant. I .ARNHEM" Japan als wachter der beschaving ftondem fier en dertigsle Jaargang. Zaterdas: 2 April. CASTRICUAi. LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Brieven uit de Hoofdstad No. 78 1932 Qemcmtecadm De raad vergaderde Vrijdagmiddag ten 2 ure. Zoo langzamerhand vergadert de raad van Castricum eens in de drie weken Wanneer men de belangrijkheid der te behandelen voorstellen na gaat. dan kan ook hier gecon stateerd worden, dat de nood der tuinders en de werkloosheidsregelingen het aantal ver gaderingen zeer vergroot. Daarvan getuigt ook de steeds bezette tribune voor een platte landsgemeente een ongewoon verschijnsel. Voor een deel is die belangstelling ook toe te schrijven aan het feit, dat de oppositie van de vertegenwoordigers van de vrije R K. lijst er toe bijdraagt, dat de vergaderingen uit een oogpunt van persoonlijk geharrewar, inte ressanter worden. Wegens ziekte was de heer Heil inga af. Van Ged. Staten waren verschillende goed keuringen op raadsbesluiten ingekomen, die voor kennisgeving werden aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besioten, om adhaesie te betuigen met het adres van de gemeente Bloemendaal inzake beperking onnoodige scholenbouw. De heer Spaanse drong in verband met liet feit. dat Ged. Staten hun beslissing had den verdaagd op het besluit tot het aangaan van een geld leen ing van f 37500 bij dit col lege. in het belang van de werkverschaffing op spoed aan te dringen. De voorzitter zeide, dat dit al was gebeurd. Van Ged. Staten was voorts bericht inge komen, dat faciliteiten voor aansluiting van gebouwen bij het Waterleidingbedrijf niet verleend kunnen worden. Voorts hadden Ged. Staten bericht, dat de jaarwedde van de wethouders blijft bepaald op 300. Voorts was van een curator in een fail lissement van iemand die grond van de ge meente huurt, bericht ingekomen, dat de preferente vordering van de gemeente, groot 874, is voldaan. Een verzoek van den heer B. West inzake ontheffing rioolbelasting, als zijnde in strijd met de verordening, afgewezen. Besloten wend adhaesie te betuigen met het adres aan de regeering van de gemeente Ooststelüngerwerf, waarin verzocht wordt bij het instellen van een steun aan land- en tuinbouwers de meest mogelijken spoed te betrachten. Van de raadsleden, de heeren Res. Twisk en Borst was een voorstel Ingekomen, om aan den heer Koelemey, die niet meer op het strand kan terugkeeren, van gemeentewege een schadevergoeding te geven van 500 Dit voorstel ..gaf aanleiding tot een uit voerige bespreKing, waarbij de voorzitter in het licht stelde, dat de strandpachters steeds zijn ingelicht, dat zij per jaar konden in huren. Van een schending van een verkregen recht is geen sprake. Over het voorstel staakten tenslotte de stemmen, zoodat hierover in de volgende zit ting opnieuw gestemd moet worden. Voor stemden de heeren Res, Twisk. Borst en Weenk. Punt 3 was een voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot a 30000 en fc 26500. De leening van f 30000 dient tot dekking van de volgende uitgaven: 1. uitbreiding gasbuizennet f 10000; 2 gashouderbouw 20000 tegen een rente van ten hoogste 5V, pCt. 's jaars, af te lossen in 33 jaren, te beginnen in het jaar, volgende op dat, waarin de leening wordt gesloten, en wel met een bedrag van f 880 en de volgende 32 jaren telkens met een bedrag van 910, onder bepaling, dat de gemeente bovendien de bevoegdheid zal hebben telken jare zoo danige som af te lossen als door haar mocht worden verlangd of wel de geheele restant schuld. De heer B Res kon zich met het voorstel niet vereenigen. De schuldenlast wordt hier voor het bedrijf te groot. De heer de N'ijs vereenigde zich met het gewijzigde voorstel. Zoo mogelijk zou hij den bouw van den gashouder in den winter wil Jen doen plaats hebben. De heer G. F Res zou in het gemeente belang, zooals hij het ziet, tegen stemmen. De heer Spaanse wees er op. dat naast de vermindering van de schuldenlast staat een vermindering van het bezit. Hij zou vóór stemmen. Wethouder de Vries verdedigde het voorstel, dat z.i. in het belang van de ge meente is. De gemeente groeit snel en daar mede moet het bedrijf groeien. De schulden last wordt door inkomsten gedekt. Zelfs bi een gasvoorziening door het hoogovenbedrijr zou uitbreiding van het buizennet en ver zwaring van dit net noodzakelijk zijn. Het voorstel werd met 6 tegen 4 stemmen aangenomen, legen de heeren Res, Twisk en Borst. De leening van 26500 dient tot dekking van de volgende uitgaven: Uitbreidingswerken gasbedrijf 1931 bui zennet (Zeeweg, Achierlaan, Dwarsstraat aan de Mient. Cieweg en Brakersweg) 13400; en muntieidingen en installaties 2000; gasmeters f 3500; stationsgasmeters e,n uitbreiding zuiverhuis 2100; uitbrei dingswerken 1932 f 5500, totaal 26500 tegen een rente van ten hoogste 5'/i pCt. ,aAiÜ,ar®' af te lossen in 30 jaren en wel in f 400 en in 1934 t.m. 1962 900 per jaar, ouder bepaling dat de gemeente boven dien oe -bevoegdheid zal hebben telken jare zoodanige som af te lossen als door haar mocht worden verlangd ofwel de geheele res tant schuld. i "mi Wtrcl met alleen de stem van tien w U rRes tegen, aangenomen. B cn W. stelden hierna voor bij de ge roeeate Alkmaar een kasgeldleemog aan te gaan. groot 10000 tegen een rente van 4H pCt. Deze leenmg dient tot uitbreiding van het gasbuizennet, aan den Heerenweg, Stations weg, Mient en le en 2e Groenelaan. waar voor de kosten voor materiaal op 6150, voor loon op f 3150 en voor straatwerk op f 700 zijn geraamd. De kosten der thans voorgestelde uitbrei dingswerken, in totaal 10000 bedragende, zouden dit jaar uit kasgeld zijn te betalen, ter wijl hiervoor in 1933 een leening is aan te gaan. Rente en afschrijvingskosten ten bedrage van rond 900 per jaar, zullen nagenoeg geheei worden gedekt uit de winst op de meerdere gasafgifte. Z. h. st. aldus besloten. Punt 5 was een voorstel tot het ver kenen van een voorschot, bedoeld in art. 103 der L. O. wet, aan de R.K. Bijz. scholen. Jongens- en Meisjesscholen, respectievelijk groot f 3400.10 en 3470.35. Deze bedragen betreffen voorschotten op de onderwijsuitgaven van die scholen. Conform besloten. Het hebben van verkoop-automaten verboden. Einde van het vorig jaar verzocht de afd. Castricum van de R.K. Middens tandsvereeni- ging „De Hanze" maatregelen te nemen te gen het plaatsen van verkoop-automaten in de gemeente. Hoewel een dergelijk verbod krachtens de winkelsluitingswet niet mogelijk is, hebben B. en W., die gaarne „De Hanze" in dit be lemmerend streven ter wille wilden zijn, in art. 168 der Gemeentewet een mogelijkheid gevonden om een dergelijke verbodsbepaling ir. het leven te roepen. Voorgesteld wordt te bepalen: Het is eigenaars, beheerders en gebruikers van gebouwen of erven verboden aan. op, in of bij hun gebouwen of erven verkoop-auto maten of daarmede gelijk te stellen toestellen aan te brengen, te hebben of te houden op zoodanige wijze, dat het publiek daarvan ge bruik kan maken. Op een vraag van den heer A u kes deelde de voorzitter mede, dat de automaten op het station buiten de verordening vallen, krachtens de spoorwegwet. Het voorstel werd hierop z.h.st. aangeno men. Voorstel tot aankoop van grond van de provincie Noord-Holland voor den aanleg van een wandelpad langs den van Oldebarneveldweg. Voorgesteld wordt van de provincie een strook grond langs den van Oldenbarneveld- weg a 1 aan te koopen voor het maken van een wandelpad, onder voorwaarde, dat de grond voor den openbaren dienst wordt en blijft bestemd, de kosten van overdracht door de gemeente worden gedragen, de terreinaf scheiding ten genoegen van de commissie van bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" wordt geplaatst en zoo noo dig hersteld of vernieuwd, alle kosten aan het werk verbonden of daaruit voortvloeiende geheel door de gemeente worden gedragen. Conform besloten. Voorstel inzake tut verkenen van tuinderscrediet. In overeenstemming met het advies van de daarvoor ingestelde commissie, stellen B. en W. voor hun een crediet van 1200 te ver kenen, om tegen afgifte van een schuldbe kentenis van daarvoor in aanmerking komen de tuinders een crediet te verkenen tot 1 Sep tember 1933, met bevoegdheid, dit renteloos crediet van jaar tot jaar te verstrekken. Geconstateerd werd, dat dit bedrag onvol doende is, doch de gemeentefinanciën laten, gezien het feit, dat het Rijk van Castricum niets zal doen, niet toe1 verder te gaan. De heer Spaanse stelde voor om het be drag tot 3000 te verhoogen. De voorzitter nam namens het colle ge dit voorstel over. De heer A u k e s gaf een uitvoerige be schouwing over den nood der tuinders en het onderscheid, dat gemaakt wordt tusschen grove en fijne tuinders. Hij steunde het voor stel van den heer Spaanse en wilde zelfs ook de menschen met een gemengd bedrijf steu nen. D heer De N ij s sloot zich eveneens aan bij het voorstei-Spaanse. De heer Twisk wilde ook de tuinders die hun kapitaaltje zien slinken, helpen. De voorzitter waarschuwde hier te gen. Men komt dan voor de onmogelijkheid te staan om een besluit uit te voeren. De raad besloot bovendien allen tuinders te hel pen en in het noodzakelijke geval. Het ligt niet op den weg van de overheid personen Te helpen, die nog op andere wijze geholpen kunnen worden. Ook moet men bedenken, dat er ook anderen zijn, die inteeren. Voorts merkte spr. op, dat de regeering ook na her haalden aandrang weigerde voor Kennemer- land de credietverstrekking, zooals die voor West-Friesland gelden, te verkenen. De heer A u k e s deed tenslotte het voor stel, om ook de menschen met een gemengd bedrijf te helpen en de commissie daarvoor machtiging te verleenen. De heer Twisk betoogde, dat wanneer men de eenigszins kapitaalkrachtige ook niet helpt, de werkloosheid nog meer zal toene men. Spr. oordeelde een soepeler behande ling dan ook wenschelijk. weth. De Vries betoogde nog, dat het crisiscomité de menschen met een gemengd bedrijf heeft gesteund. Spr. is er echter niet tegen om ook aan menschen met een gemengd bedrijf een renteloos voorschot te verstrek ken. Een bepaald besluit acht hij hiervoor niet noodig. Hij wil dit aan de commissie overlaten. E)e voorzitter oordeelde eveneens een bindend besluit niet noodig. De commissie moet geval voor geval behandelen en kan re kening houden met de uitgesproken wil van den raad. De heer Au kes trok hierop zijn voorstel in. Het voorstel om 3000 crediet te verstrek ken werd hkrop aangenomen. Voorstel inzake werkloosheidsbe strijding. B en W. stellen den raad voor te beslui ten: a. aan georganiseerde uitgetrokken werk- loozen, die ongehuwd zijn en niet inwonen bij ouders of verzorgers of daarbij kunnc-n inwonen en den leeftijd van 21 jaren hebben waarborgt U en Uw getfn een onbezorgde toekomst. bereikt, of zoo deze niet bereikt hebbende geen ouders of verzorgers meer hebben, en minstens een jaar in de gemeente hun woon plaats hebben, wordt een steun verstrekt lot een bedrag van hoogstens 6 per week. De heer De N ij s oordeelde dat bedrag te laag en gaf in overweging het op ten hoogste 9 te stellen. De heer Spaanse oordeelde, dat iemand die voor geen anderen te zorgen heeft, als hij werkt er op moet rekenen iets op zijde te leg gen. De heer Twisk vereenigde zich met het voorstel, mits het geldt voor kostgangers die dit noodzakelijk moeten zijn. Weth. D e V r i e s merkte op, dat in de ge meente de steunregeling in hoofdzaak is ge baseerd op het verstrekken van productief werk. Nu men daarmede vastloopt is de re geling noodig. Gehuwden krijgen 13 steun en dan is het verschil tusschen 6 en 4 groot, maar in de werkverschaffing krijgt een ongehuwde ook 4 per dag. Een ongehuwde krijgt 3 weken 6 steun en wordt dan een week tegen 4 per dag te werk gesteld, zoodat hij in 4 weken toch 42 ontvangt. Het voorstel werd hierop z.h.st. aangeno men. Voorstel tot vaststelling der veror dening, regelende de eisclten van benoembaai heid en de bezoldiging van veldwachters. Voorgesteld wordt de jaarwedde op 2000 te stellen, benevens 75 kleedingtoelage, 50 voor een rijwiel, 30 per jaar voor het eerste kind beneden 15 jaar en f 10 per jaar meer voor ieder kind, onder bepaling, dat de kindervergoeding nooit meer dan 80 per jaar zal bedragen. De heer B. R e s was tegen, omdat hij hier in ziet, het streven om het volgend jaar de 2e veldwachter permanent aan te stellen, terwijl bij de begrooting was besloten deze met Juli voor een half jaar aan te stellen. De heer Weenk merkte op, dat besloten is om voor dit jaar den 2en veldwachter voor een half jaar aan te stellen, omdat het dit jaar 2000 kost, doch, dat het volgend jaar de 2e veldwachter voor vast wordt aange steld. Met de stem van den heer B. Res tegen werd het voorstel, na een toelichting van den voorzitter, aangenomen. Op een vraag van den heer B. Res zei de voorzitter, dat het lid van Ged. Staten, de heer Gerhard, er geen bezwaar tegen heeft, dat de opzichter van Duin en Bosch tevens als gemeente-opzichter fungeert. De heer G. F. Res verzocht om opgave van de schuldenlast der gemeente tot 31 Dec. 1931. De voorzitter zal dit aan alle raads leden verstrekken. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. Wij hebben circus en Dainesbeurs. Een week van intens amusement. Amsterdam heeft van de week weer eens attracties in overvloed en het lijkt wel alsof de tooneelcatastrophe uit medelijden met het Amsterdamsche publiek, heeft gewacht op een geschikt oogenblik. Het Circus Gleich zal dezer dagen zijn intocht doen en het al oude Paleis voor Volksvlijt, althans de plaats, weer doen herleven. Wij kunnen ons ten minste weer verbeelden naar het Paleis te gaan, waar wij ondanks het ouderwetsche en tochtige gebouw eigenlijk toch wel heel veel mooie dingen hebben beleefd. Royaards in zijn grootsten tijd, Opera en Operette en de Revue's van Bouwmeester en Ter Hall niet te vergeten. En nog jaren na de verwoesting van het Paleigsebouw, zullen de leelijke schutting rcno de ruïnes en de restanten der Galerij, de herinnering aan zooveel moois weer voor ons oproepen, eiken keer wanneer wij er langs gaan, zoolang tenminste het Paleisterrein nog geen andere bestemming heeft gekregen. De Stadhuisplannen, die juist ongeveer een jaar geleden ons een mo numentaal gebouw op deze plek in uitzich stelden, kunnen we thans gevoegelijk wel van de baan rekenen. Men heeft zorg genoeg om rond te komen in onze Gemeentelijke huis houding Dus een schutting om een wil dernis heen, waar wij nu in een paar jaar a! van de sensationeele afwisselingen van com munistische demonstraties en Leger-des Heils-vergaderingen hebben mogen genieten; verder was het tot nu toe nog niet gekomen. En nu voor het eerst weer mausement hier op dezelfde plaats, waar vroeger de schouw burg stond. Een circus en wat voor een circus in het hartje van de stad met voor stellingen, gelijk vroeger in ons echte en oor spronkelijke circusgebouw Carré, dat in geen jaren al meer de stallucht geroken heeft Gleich heeft wel „veine". Zoowel de tooneel kracht als de moeilijk sluitende gemeentebe grooting, zijn hier de bondgenooten van den ..Circuskoning", van wie de dagbladannon ces al weken lang ons allerlei hebben ver teld. Immers niet makkelijk zijn de gemeente lijke autoriteiten ertoe te bewegen een „wil denbeestenspel" zoo in het centrum der bin nenstad, standplaatsvergunning te verleenen, als Gleich in dit geval verkregen heeft. Mis schien heeft de schutting hier als veiligheids argument dienst gedaan, maar dan moet deze op verschillende plaatsen toch nog even gelapt worden, want leeuwen en tijgers kun nen op kritieke oogenblikken vlug en lenig zijn, hoe lui en onwillig deze artisten zich ter wille van de sensatie gedurende de voorstel ling in het griezelnummer ook mogen voor doen. Niemand van 't publiek, die daar evenwel aan denkt en dat is maar goed ook. De romantiek komt weer in de stad en met volle teugen ademen wij de circussfeer naar bin nen Wat is deze wereld van schittering een prachtige crisismedicijn; zoo'n circus moest jaren blijven staan en weg was de malaise Wsnt niemand zal achter de schutting iets runnen waarnemen van het harde gezw oeg en gejaagde bouwen aan de circuspracht in j wording; niemand zal iets kunnen ontwaren j van de ijzeren discipline en het nuchtere za kelijke, de integreerende factoren, voor het succes van de circusstad. En dat is het groote geheim van het circus in het algemeen. De romantiek komt uit boeken, in lang vervlo gen dage ngeschrcven. Maar de circusdirec teur maakt dankbaar gebruik van die traditie en weet het sprookje te bewaren. Wij zijn tem er zeer erkentelijk voor. Immers hoe nuchter en hoe zakelijk wij ook mogen zijn, en hoe wij ook door de dingen heen vermogen te zien met onze penetreerende blikken van thans, aan de fascineerende kracht van 't circus ontkomen wij toch niet. Een circus werkt als een magneet, zelfs in de hoofd stad. Wij stellen er onze wandelingen op in, quasi om er den kinderen iets van te laten zien, en het circus van thans te vergelijken met dat uit vroeger dagen, waarvan wij hooghartig beweren, dat het meer cricus was in <Sen tijd, trekken wij er lieen en koopen dure plaatsen. Alleen om te vergelijken na tuurlijk! En één voor één worden wij gesug gereerd door de groote affiches in bonte kleurenpracht en één voor één laten wij ons beetnemen door dat machtige zinnetje: „voor slechts enkele dagen", ja, zelfs diegenen, die elders lazen, dat het groote circus voor bij na een maand wel in ons midden zal vertoe ven. Maar dat is de kracht van den cirr koning, die alle moderne begrippen ten spijt met zijn ouderwetsch, heeTlijk betooverend vermaak naar ons toe kan komen en dien wij nooit in den steek laten. Het is weer dringer aan de „circuskassa". Dat woord alleen doet het hem al zoo goed. En even verder, in de groote R.A.I.-hall, waar anders de glanzende nieuwe auto-mo dellen door actieve verkoopers om het hardst worden aangeprezen, daar is het Dames beurs. Daar ioopen de Amsterdamsche huisvrou wen te hoop om de laatste snufjes op culinair of ander huishoudelijk gebied in oogen- schouw te nemen en gelijktijdig te probee ren. Want van deze tentoonstelling gaat de roep uit, dat men voor het luttele entreebe drag kijken en tevens lunchen en dineeren kan. Bivendien wordt de thee er gratis ge schonken, iedere tiende bezoekster krijgt een cadeau en met een doorloopende kaart heb je al gauw beet. Neen, werkelijk, er zijn weinig beurzen in den tegenwoordigen tijd, die zoo lucratief zijn als de Damesbeurs. En van het jaar hebben de handige organisatoren onzen vrouwen weer een andere verrassing bereid Een soort doorloopende modeshow, waar iederen middag en eiken avond twee keer een complete, ja eigenlijk voor een bescheiden in komen ietwat overcomplete garderobe door heusche mannequins getoond wordt. Men heeft het Amerikaansch aangepakt en 800 weetgierige dames kunnen tegelijk van al dit schoons profiteeern. Of zij allemaal koo pen zullen, betwijfel ik ten zeerste. Dat er heel wat leuke modelletjes in gedachten wor den genoteerd en door de huisnaaister wor den nagemaakt, dat is wel zeker. Maar daar vraagt de Damesbeurs niet naar. Het gaat er prettige en gemoedelijk toe en de meneer van de modeshow, die van de week bij de première uitleggingen gaf, vertelde, dat er ai toiletjes van 75 bij waren. A 1, ziet u. En vandaar juist de huisnaaister, die zoo handig kan prutsen. Niet minder dan een kleine 60 modellen en daarbij nog een aantal om de ontwikkeling der damesmode van 1838 af te demonstreeren inbegrepen worden er op het groote platform met de moderne ver lichting in marschtempo vertoond. Hetgeen natuurlijk niets op het«„loopen" der levende modellen bedoelt aan te merken. Behoudens een paar uitzonderingen weten de Holland- sche mannequins al aardig elegant te doen en ik kan mij levendig indenken, dat onze huismoeders ze voor Fransch durven verslij ten. Als de dames dan tenminste minder luidruchtig in de aangrenzende kleedsalons willen doen Toen was het maar de generale repetitie, dus als van oudsher zal het alles wel op rolletjes loopen en zullen de honderdduizend bezoeksters, die deze Dames beurs plegen te frequenteeren, al het fraais wel naar behooren weten te savoureeren. Het is een knap stuk organisatorisch werk. zoo'n Damesbeurs, en men moet bewondering hebb envoor de menschen, en men moet be wondering hebben voor de menschen, die elk jaar weer een tentoonstelling in elkaar weten te zetten, waar men zooveel waar krijgt voor zijn geld. Er zijn dames, die eenvoudig ver langen naar de beurs, als er een sjaaltje of een paar handschoenen geverfd moet worden of wanneer zij zin hebben in een kopje bouil Ion VAN SIEGEN. door proi. dr. J. L. Pierson Jr. II. Ik had zóó gehoopt, dat men liet niet mei ken zou, maar tientallen brieven bestormen mij, geeselenóe, goede brieven. Domme brie ven van lieve menschen. Overtuigde brieven die getuigen van eerlijke verontwaardiging. 1 am found out. Er is niets meer aan te deen en eigenlijk is het een enorme opluchting. Eindelijk kan ik het openlijk bekennen; ik en natuurlijk allen met mij die niet als lid ingeschreven staan der anti-oorlog vereenigingen. Ik ben dól op oorlog. Ik gnuif erin, ik stuur het er op aan. Thuis trek ik, als de gordijnen dicht zijn, mijn oude wapenrok weer aan, waarin ik van 1914 tot 1918, op een wild paard gezeten, een batterij veld artillerie commandeerde, zaliger nagedachtenis. Honderd bloeddor stige boerenjongen." hitste ik op tot de meest verachtelijke oorlogszucht. Als krankzinni gen gallopeerden wij over de hei. Woeste kreten drongen door tot hen die beefden, maar het offer brachten van hun overtuiging. „Dwingende religieuze motie ven" hielden hen terug. Telkens weer moes ten zij zich overtuigen dat het in orde was. Natuurlijk was het in orde. Het volste recht hadden zij thuis te zitten. In aller eeuwig heid zouden ze thuis zitten. Menochonwaar dig was het je medemenschen af te slachten, althans de grenzen te bewaken. Vetder moest je niet denken. Dan werd het te ingewikkeld en meer /.co erg over- tuigend: Vaderland en Vorstenhuis? Met een beetje gepruts met internationalisme werden deze begrippen welhaast agressief, oorlog- aantrekkers, zooals het enorme Holiandsche leger den oorlog aantrekt door zijn wilde woeste uiterlijk, zijn brullende militairen, militairisten in hart en nieren. Die Satans kinderen, die als slaven de menschonteerende commando's opvolgen, zich voegen naar orde en discipline, en nog de onbeschoftheid heb ben, te lachen, te zingen in hun vrijen tijd „Daaaaaat is mijn Vaderland Vrouwen, kinderen, ouders die hun leven lang zwoegden voor hun kinderen, ouden van dagen, weerloozen? Neen duizendmaal neen. Moedig en vastberaden zouden zij het offer brengen, edel en verheven, nóbel waren hun religieuze motieven, nobel, manlijk en dwingend. Als die anderen zoo krankzinnig waren hun Vaderland, Vorstenhuis, vrou wen, kinderen en ouders te verdedigen, dan moesten zij het zelf maar weten. Geen vinger zouden ze uitsteken. Offers brachten ze en brengen nog steeó». hoopen offers binnen en buitenshuis. Alleen of in groepen. Alléén was het lastiger aan den moed te gelooven van de moedige onge hoorzaamheid, maar in groepen ging het vanzelf. De motieven waren religieus en dwingend religieuze motieven en al de rest was Taster en "erkapt of openlijk militairis me. Ze schreeuwden elkander toe dat ze het volste recht hadden en als iemand het waag de iets anders te beweren dan zouden ze Maar niemand sprak tegen. Onder het motto „Wee mij indien ik het geweld niet be strijd, want de nood is mij opgelegd", bonden zij den strijd aan tegen „het geweld". In „dappere ongehoorzaamheid" zochten en zoeken zij overal het geweld op. waar het niet is. Zij bestrijden bewust en onbewust met verkeerden moed, het verkeerde geweld. Heb ben zij, die het geweld meenen te vernietigen in hun vereenigingen als „Nooit meer Oor log", „Kerk en Vrede", en zoo vele anderen, wel eens bedacht hoe krenkend hun eenzij digheid is voor alle wel-willenden, voor alle écht-religieuzen, voor allen die hun leven elk oogenblik ten offer zouden w:illen brengen voor idealen als „Vaderland" en „Cultuur". Het is de stilzwijgende en onwaardig? vooronderstelling dat dit menschen zouden zijn die den oorlog v.enschten, en de vrede verfoeiden en het is alleen aan de goedig? slapheid le danken der offervaardigen; aan hun misplaatste toegeeflijkheid, aan liet ge voel „Lamaar, ze eten uit de hand, ze doen geen mug kwaad en ze meenen het toch zoo goed", dat deze vereenigingen opgericht kon den worden in zóó eenzijdigen stijl Ik dacht niet toen ik mijn eerste artikel schreef dat dit verhaaltje noodig was; dat ik voor min of meer normale, der realiteit be wuste menschen schreef. Laten de dvoomers niet verder lezen, zij zouden de Japansche geest zeker niet begrijpen. Zij mogen zwij melen onder vredes-naTCOse en als zij ooit wakker worden zal het aan ons zijn. nare wilde militairisten en üoddeloozen te dan ken zijn, dat men nog Nederiandsch spreekt in de Lage Landen aan de Zeeen dat zij de gulden vrijheid van woord en drukpers blijven genieten tot het uitleven van hun lief lijke verbeeldingsspel. o Over Japan zou ik schrijven, h^t land der ridderlijkheid bij uitnemendheid, maar ik ben akelig afgedwaald. Historische feiten wenscht ge. Men wil weien met welk recht Japan nu eigenlijk zoo vastberaden optreedt in Mau- churije en Shanghai, en waarom het nu juist eerst Mancirurije aanpakte om nu ook zijn invloed op Mongolië uit te strekken. Wij moeten ons eerst oriënteeren De groote lijnen, het bevrijdende overzicht Voor de meeste Westerlingen, o schande, is een Ja panner nog zoo'n rare water Chinees. Een enge spleet-oog vent. Japan, dat twee hon derd jaar sluimerde, en in het midden der negentiende eeuw geopend werd door wat vlcot-vertoondat in zestig, zeventig jaar. eenige westersche beschaving slikte. Eerst wel wat gulzig, een ..doorjager'' zooals wij in dienst van een wat gulzigen volbloed plachten te zeggen. Maar later verwerkte het alles beter. Doe'bewust volgt het een rechte lijn, mis kend en gevreesd door de machten die het zelf dwongen mee te doen. Met een zuiver in stinct voelt het waar het echte gevaar schuilt. Met een historisch inzicht ziet het de zwakke plekken in de Chineeschc muur, waar de communistische propaganda langzaam dóór- sijpelt. zonder eenig ideaal, zonder eenig enthousiasme. De dwaalleer, die de arme hongerende boeren een paradijs voorspiegelt, die het sluimerende nationaliteit; gevoel wakker roept en straks tot laaiende vreemdelingen haat zal aanwakkeren. Een leuze die zóó goed werkt, dat zij zeifs een oogenblik ge vaarlijk zal worden voor hen die haar brach ten. Japan voelt, dat dit het begin van het einde zal zijn, wanneer deze intoxicatie niet gestuit wordt. Dat het geheele Oosten be smet zal worden, via China. Het staat voor enorme problemen. De overbevolking van honderd per uur; het gebrek aan grondstoffen; de vijandelijke stemming van bijna de heele wereld, geraffi neerd gestimuleerdde crisis-toestand, die ook Japan treft. Zonder te weifelen grijpt het in. Het plan dat gereed lag, wordt uitgevoerd. Stipt zonder om te kijken en de wereld houdt den adem in. Men komt angstig tezamen re Genève en stuurt briefjes. Japan legt ze kalm terzijde cn doet precies wat het zich had voorgenomen te doen. Daarna geeft het een beleefd en vriendelijk antwoord. Maar Manchurije werd gezuiverd. Orde en rust werd en wordt nu nog hereteld en gehandhaafd. Het wordt een onafhankelijke staat. Nu komt Mongolië aan de beurt, het laatste bolwerk der Sovjets. Vastberaden wordt de anti-Japansche boycot bestreden, waar achter wederom Moskou zat Maar ik loop vooruit Ik zou historische feiten geven en zal in mijn volgend artikel beginnen bij het begin; bij Korea.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9