DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERLAAGDE PRIJZEN. Krom Alle Schoonmaakgoederen binnen enkele degen terug. STOOMERIJ EN VERVERIJ Ulo. 134e Jaargang. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND. De tweede ronde ingezet. Tel. 15*43 (3 lijnen» Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. M1A1II46 4 Al'IIII, 1934 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. lilt nummer bestaat uit drie blad 211. ftaqetijk&ch Oveciicht o Verschillend-., redevoeringen. Nu de z.g. godsvrede, die ter gelegenheid fan het Paaschfeest was geproclameerd, is afgeloopen, hebben de nationaal-socialisten de verkiezingscampagne onmiddellijk ingezet met eenige groote betoogingen te Dresden. Leipzig. Chemnitz en Plauen. waarbij het woord werd gevoerd door den nazi-candi- daat voor het presidentschap Adolf Hitier. Te Diesden sprak Hitier voor ongeveer 50.000 personen op de renbaan bij Reick. In zijn rede verklaarde hij, dat de belemmering der openbare propaganda der nationaal- socialisten hun strijdwil in het geheel niet verzwakt had. In de dertien jaar van hun bewind hadden de tegenstanders van het nationaai-socialisme niets tot stand gebracht, waarop zij trotsch konden zijn. Sedert zij in 1918 de plaats van de monarchen hebben in genomen hebben zij geen enkele maal de een heid van het Duitsche volk tot stand kunnen brengen. Hoe kan men dan een beweging, die \3% millioen menschen omvat en een poli tieke gedachte inhoudt, verwijten dat zij Duitschland versplintert. Men heeft be weerd, dat nationaai-socialisme chaos en burgeroorlog beteekent, en vrede en orde in gevaar brengt. Voor wie dreigde echter vrede en orde in gevaar te komen? Honder den dooden en tienduizenden gewonden heb ben de nationaal-socialisten geofferd. Men heeft gezegd, dat het n»>tionaal-SQCia#sme ver scherping van den klassestrijd beteekent. in werkelijkheid hebben de nationaal-socialisten voor de eerste maal sedert langen tijd bur gers, arbeiders, boeren, handwerkers koop lieden en ambtenaren weer bijeengebracht Hitier eind.gde zijn rede met de woorden, dat men hem zou kunnen dooden, dat men tallooze nationaal-socialisten zou kunnen dooden, maar dat nóch hij. nóch de beweging ooit zouden capituleeren. Na Hitier sprak te Dresden nog de natio- naal-socialistische afgevaardigde Goering. Te Leipzig wordt de natron aal-socialis tische betooging gehouden op de terreinen van de Technische Messe. Reeds uren voor het begin waren de straten, die erheen leid den, zwart van de menschen en in de Messe- hallen bevonden zich naar schatting 50.000 menschen, toen Hitier sprak. o Wat velen wel interessant zal toelijken is de bekendmaking, dat ex-kroonprins Wilhelm verklaard heeft, voor Hitier te zullen stem men omdat hij een gesloten nationaal front voor onvoorwaardelijk en noodzakelijk houdt. Zou deze bekendmaking nog een inooie, welkome reclame voor Hitier beteekenen? Nog iets over Hitier c.s.! De persafdeeling van de Hindenburgcommissie voor Beieren publiceert een lang rapport van den officieelen Beiersche persdienst onder het opschrift: „Ook in Beieren wilden de Hitlermenschen op 13 Maart een Putsch uitvoeren". Het rapport begint met de volgende woorden: .,Ook in Beieren moest op den dag der rijkspresidents verkiezing, 13 Maart, het derde rijk beginnen Hitier moest overwinnen. Hltler moest om middernacht op 13 Maart ook in Beieren de macht in den staat aan zich trekken. Dat was het rotsvaste geloof onder de massa's der Hitleraanhangers en bij hun leiders. Dat blijkt uit alle particuliere en officieele rapporten over de stemming op den verkiezingsdag. „Vervolgens worden verschillende gebeurte nissen in Zuid-Beiersche provincieplaatsen zooals Murnau, Starnberg, Bad Eibling, Al- toetting, Wasserburg. Weilheim etc. ge noemd, die getuigen van de zekerheid der overwinning ondei de nat.-soc. Uit een ge heele reeks van districten is gemeld, dat de bezetting van de officieele bureaux en der belangrijke functies door de nat.-soc was voorbereid. Klaarblijkelijk had men voor de bezetting van alle belangrijke posten met nat.-soc. in de afzonderlijke groepen plaatsen tot in details voorbereidende maatregelen ge nomen. Het rapport noemt dan een reeks ge beurtenissen, waaruit blijkt, dat de bezetting van financieele districtstuncties, van burge- meesterposten, van directies van spaarban ken. commissariaten van politi etca door nat - soc. nauwkeurig was voorbereid. Ook voor de belangrijkste functies bij posterijen en spoorwegen had men reeds gezorgd voor plaatsvervangers. Ook de partij, die zich het IJzeren Front 30™t, heeft zich reeds danig geroerd. Gister middag heeft minister Severing een rede voering gehouden op een vergadering van het IJzeren Front Spr. erkende een doodsvijand van de nat.-soc. te zijn. Deze beloven aan alle lagen der bevolking bevrediging hunner wenschen en zullen dan ook door alle als be driegers worden gebrandmerkt. Het gaat er om de suggestie te breken dat de nat -soc. iu een opgang zijn, die niet te stuiten valt. Er moet aan de wereld getoond worden, dat de macht der N.S.D.A.P. slechts voorgespiegeld is. Bij de politiemaatregelen tegen de nat.- soc. bureaux hebben de stormtroepen ergens gepoogd zich tegen de politie te verzetten Wie macht bezit kan die ook in toepassing brengen. Hitier is geer. leider, nij is afhanke lijk van zijn souschefs en slechts een boog schutter van den reactionnairen ridder Hu- genberg. Hindenburg is geen leider "an de proletariërs en allesbehalve een socialist, maar hij is in tegenstelling tot Hitier een man Daarom moet op hem gestemd worden. Ook te Frankfort am Main is een demon stratie gehouden van het IJzeren Front, waar het woord is gevoerd door den sociaal- democratischen landdagafgevaardigde Roehle, dk o.a. zeide, dat het IJzeren Front binnen kort het rijkskabinet zou voorstellen de stormafdeelingen des N.S.D.A.P. te ver- bicden. Rijksvlag en IJzeren Front zijn tot alles bereid. Tijdens een demonstratie van het IJzeren Front te Dresden waar ongeveer 20.000 per sonen aanwezig waren, heeft de tweede voorzitter van de soc.-dem. partij, rijksdag afgevaardigde Crispien, een redevoering ge houden, waarin hij uiteenzette, dat de daad kracht van het IJzeren Front op 13 Maart een nameloos ongeluk van Duitschland heeft afgewenteld. Voor het derde rijk gesticht zal kunnen worden, zouden eerst de millioenen strijders van het IJzeren Front moeten worden uit geroeid. !BuUwCcwd DE LONDENSCHE CONFERENTIE, Woensdagmiddag vangt de conferentie aan. Naar het Engelsche departement van bui- tenlandsche zaken officieel mededeelt, zal de Donauconferentie der vier mogendheden Woensdag 6 April, des middags om 14 uur 30 in het Foreign Office geopend worden. Het onderhoud van Tardieu en MacDonald. MacDonald heeft gisteravond na de eerste besprekingen met Tardieu voor vertegen woordigers van de pers een verklaring afge legd, waarin hij o.a. verklaarde, dat het doei der conferentie was ten oveieenkomst, die m het belang en voor het welzijn van elk der betrokken volkeren is, en waarin hij meende, dat er nooit reden was geweest zekere ver dachtmakingen te rechtvaardigen. Verklaring van Tardieu. Tardieu heeft gister een verklaring ,.fge- legd, waarin hij o.a. vaststelt, dat de proble men, ~die op deze conferentie ter sprake zullfn komen, Europeesche problemen zijn. Er be staat geen enkel probleem meer, dat niet van Europeesche of van algemeene wereldbeteeke- nis is. Een voorstel van MacDonald, De stemming in Fransche kringen is niet al te hoopvol. De gedachte, dat het tot vaste overeenkomsten tusschen Tardieu en MacDo nald zou kunnen komen heeft men vrijwel op gegeven. Uit Engelsche bron verluidt, dat MacDo nald een plan heeft opgesteld, waarin reke ning gehouden wordt met Amerika, teneinde later met een grootsch opgezet plan voor den wederopbouw van Europa bij Amerika te kunnen komen en daarmede invloed te kun nen uitoefenen op de stemming van Amerika t.o.v. de schuldenkwestie. De geheele atmosfeer der Londensche be sprekingen kan ernstig genoemd worden. Al le deelnemers zijn in den loop der eerste be sprekingen tot de overtuiging gekomen, dat hier buitengewoon belangrijke kwesties wor den behandeld, die Europa direct betreffen en dat gepoogd wordt een nieuwe basis te vinden om de economische ineenstorting te gen te gaan. Redevoering van Baldwin, De president van den Engelschen staats raad Baldwin heeft op een conservatieve ver gadering in Worchester verklaard, dat hij hoopt, dat de onderhandelingen van de En gelsche en Fransche eerste ministers over den Donaubond tot een goed gevolg zullen lei den. Verder hoopt hij, dat de viermogendhe- denconferentie en later de onderhandelingen met de Dcnaustaten zelve den handel groote- re vrijheid over een wijder gebied in Europa mogen geven. Rede van Breitscheid te Dort- mund. Tegen Tardieu. In een vergadering van het IJzeren Front te Dortmund heeft het soc.-dem. Rijksdaglid dr. Breitscheid een rede gehouden, waarin hij o.a. scherp stelling nam tegen de uitlatingen van Tardieu tegenover de Fransche socialis ten. Wanneer Tardieu den Franschen socia listen op hun verwijt, dat hij slechts staten, die door middel van een dictatuur geregeerd worden geld leent, geantwoord heeft, dat de socialisten slechts sympathiseeren met een land, waar een maarschalk aan het hoofd staat, dan getuigt dit van een tactloosheid te genover het Duitsche volk. die niet scherp ge noeg veroordeeld kan worden. DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND, Hindenburg en de Stahlhelm. De „Lanavolknachrichten" brengen een be richt, volgens hetwelk rijkspresident von Hin denburg zich uitdrukkelijk stelt voor de Stahlhelmleden, die hem bij de eerste verkie zing trouw zijn geworden en een schrijven fericht heeft tot de bondsleiding van den tahlhelm, waarin hij de leiding oproept hem voor 5 April mede te deelen of de tegen deze leden genomen maatregelen zullen worden ingetrokken. Van den kant van den Stahlhelm verluidt, dat zoowel de beide bondsleiders als ook de bondskanselier niet in Berlijn zijn, dat echter inderdaad een schrijven van den rijkspresi dent is ontvangen, welks inhoud echter slechts door een indiscretie bekend kan zijn geworden. Rede van Otto Wels te Breslau. In een betooging van het IJzeren Front te Breslau werd heden het woord gevoerd door den voorzitter van de S.P.D., het sociaal-de mocratische Rijksdaglid Otto Wels. Hij zeide o.a., dat het IJzeren Front op 13 Maart den vuurdoop had doorstaan, toen Hitler's nim bus van onoverwinlijkheid vernietigd werd. Het heeft den schijn of Hitier, die 7 millioen stemmen te weinig had en zich ditmaal toch opnieuw candidaat stelt, op de hulp der com munisten rekent. Zeven jaar geleden is Hin denburg de arbeidersklasse door de rechtsche partijen aanbevolen als de groote onkreuk bare. Thans wordt dezelfde candidaat door dezelfde lieden beschimpt als de candidaat der verraders en oplichters. Wels zette uiteen, waarom de sociaal-democratie voor Hinden burg zal stemmen. Niet dat men Hindenburg eeuwig trouw zou willen zweren, een vriend der arbeiders is hij niet. De sociaal-democra ten strijden echter voor hem, omdat zij tegen het fascisme strijden. Op 10 April zal het IJzeren Front den tweeden slag leveren ter wijl op 24 April de slag tegen het fascisme voor de laatste maal zal worden gevoerd. Bloedige botsingen bij verkie- zingsbetoogingen te Chemnitz, Te Chemnitz is de verkiezingscampagne voor de tweede ronde van het presidentschap begonnen met drie verkiezingsmeetings. Hier bij ontstond in de Klosterstrasse een botsing tusschen communisten en nat.-soc., waarbij een communist met een revolver een nat.-soc. in den buik schoot, terwijl ook een communist door een kogel getroffen werd. De communisten hielden een groote de monstratie in het Volksgebouw waar de can didaat voor het presidentschap Ernst Thael- mann sprak. Het IJzeren Front hield een betooging in drie verschillende zalen, terwijl de derde be tooging was belegd door de nat.-soc., voor litler h Hitler het woord voerde. DE PRUISISCHE VERKIEZINGEN. Onderhandelingen tusschen de economische partij, de land- volkspartij en de volksconser vatieven beëindigd. De tusschen de economische partij, de land volkpartij en de volksconservatieven gevoerde onderhandelingen met het doel gezamenlijk op te treden bij de a.s. verkiezingen voor den Pruisischen landdag, kunnen thans als be ëindigd beschouwd worden. De partijen zul len in de kieskringen wel zelfstandig werken, maar onderlinge lijstcombinaties hebben. Voor deze drie partijen tezamen wordt een gemeenschappelijke landslijst opgesteld, die „natinaal front van Duitsche standen" heeten zal. Men verwacht, dat nog andere partijen zich bij dit blok zullen aansluiten. Bespre kingen zullen in verband hiermede in het be gin van de volgende week worden gevoerd. Duitsche volkspartij komt met eigen lijsten uit. De Duitsche Volkspartij deelt officieel me de, dat zij in geheel Pruisen bij de a.s. land dagverkiezingen met eigen lijsten zal uitko men. Ook de staatspartij komt met eigen lijsten uit. Met zekerheid wordt thans verklaard, dat de Duitsche staatspartij met eigen lijsten in de Pruisische verkiezingen zal uitkomen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Chineesche burgeroorlog bij Sjanghai. Het negentiende Kantonleger bevindt zich in openlijken strijd met de 47 divisie van Tsjang Kai Tseck. De Nankingtroepen trachtten de Kanton- neezen bij Tsjitsang te ontwapenen. Er ont wikkelde zich een verbeitterde strijd, waar van de afloop nog niet beslist is. De gevechten hebben te Sjanghai, waar het artillerie- en geweervuur duidelijk te hoo- ren is, groote ongerustheid teweeg gebracht De neutrale legerautoriteiten hebben een bij eenkomst der beide vijandelijke Chineesche legers tot stand gebracht. Dezer dagen zal de ontmoeting plaats hebem Overeenstemming te Sjang hai. Het olan der ontruiming. Het telegraafagentschap der Sovjet Unie bericht uit Sjanghai, dat bij de tusschen de Chineesche en Japansche vertegenwoordi gers gevoerde onderhandelingen is overeen gekomen, dat door de Japanners zal wor den ontruimd: 1) Verschillende deelen van de Chineezen- wijk te Tsjapei; 2) Het Oostelijke deel van Kiangwan en de renbaan; 3) Het dorp Woesoeng; 4) Het district Jansoepoe. De evacuatie moet in den loop van den maand geschieden. Er mogen zich in de ont ruimde gebieden voorloopig geen Chineesche troepen ophouden, behalve dan de Chinee sche politie. Ter uitvoering dezer overeen komsten zal een Chineesch Japansche com missie worden gevormd welke de controle op zich zal nemen. 260 politiebeambten uit Tokio te Tsjangtsjoen aangekomen. Gister zijn te Tsjangtsjoen 260 politie beambten uit Tokio aangekomen ten einde den politiedienst te organiseeren. De beamb ten beheerschen de Chineesche taal volkomen en zullen vooraanstaande posities verkrijgen in Mantsjoerije. Er zullen nog 600 Japan ners uit Tokio aankomen ten einde verschil lende functies in de regeering Poe Yi op zich te nemen. Japansche leening goedgekeurd voor de regeering Poe Yi. Het Japansche kabinet heeft de leening voor de regeering Poe Yi ter hoogte van 20 millioen Yen goedgekeurd. Van Japansche officieele zijde wordt in verband hiermede medegedeeld, dat de goed keuring voor deze leening met de kwestie der erkenning van de Mantsjoerijsche regeering door Japan geen verband houdt. De leening zal dezer dagen worden geteekend. Opstand tegen generaal Ma. Door Japanners onderdrukt. In de nabijheid van den Nonni-rivier heeft een brigade van generaal Ma gemuit tegen Poenji. De Japansche troepen en de trouw gebleven troepen van generaal Ma hebben de muitende brigade omsingeld en ontwa pend. Tijdens de ontwapening werden 6 Chi neesche soldaten neergeschoten. Tokio en Genève. De Japansche regeering heeft besloten de vraag van den secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, of Japan bereid is de laatste besluiten van den Volken bond betreffende het Chineesch Japansch conflict te beantwoorden, daar de onderhan delingen te Sjanghai nog niet ten einde zijn gebracht. Veertig Japansche vliegtuigen boven Sjanghai. Gisteren verschenen boven Sjanghai 40 Japansche vliegtuigen, die eenige malen bo ven de Chineesche stadsgedeelten cirkelden. De Japansche autoriteiten wenschten omtrent de reaen van deze vliegdemonstraties geen opheldering te geven. Men vermoedt evenwel, dat deze demonstratie bedoeld is als een waarschuwing aan de Chineezen, aangezien er tengevolge van de gevechten tusschen de Kantonneezen en de Nankingtroepen onrust in de Chineesche wijken is ontstaan. POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. Naar aanleiding van een optocht van het IJzeren Front is het gister op verscheidene plaatsen tot botsingen met nat.-soc. gekomen. De politie te Kiel deelt in dit verband mede, dat de nat.-soc. gepoogd hadden een niet toe gestane optocht te formeeren. Een politie agent, die door nat.-soc.' werd aangevallen loste verscheidene schoten in de lucht, waar op de nat.-soc. de vlucht namen. Er werden 60 personen gearresteerd. Verscheidene per sonen werden gewond. Gistermiddag hielden de nat.-soc. een pro- pagandaoptocht door Altona, die rustig ver liep. Toen de optocht ontbonden werd kwam het echter tot botsingen met rijksvlagleden Er ontstonden hevige vechtpartijen, die zich over verscheidene straten voorplantten. Ten slotte greep bereden politie in. In totaal 30 personen werden gewond, w.o. 5 zwaar. Ver scheidene arrestaties hadden plaats. De poli tie heeft geconstateerd, dat de nat.-soc. de rijksvlagleden overvallen hebben. Tijdens botsingen te Chemnitz tusschen nat.-soc. en communisten is gisteren 1 man gedood. 17 anderen werden gewond. MAANDAG BEGINT HET PROCES TEGEN STERN EN WASILJEW. Naar uit Moskou wordt gemeld, zal het pro ces tegen de plegers van den aanslag op den Duitschen gezantschapsraad von Twardowski, Stern en Wasiljew Maandagmorgen om tien uur een aanvang nemen. Stern die een bekentenis heeft afgelegd, zal een verklaring afleggen betreffende zijn be trekkingen tot een groep Poolsche onderda nen, die bij den aanslag betrokken zou zijn. De door Wasiljew af fe leggen verklaring zal van groote politieke beteekenis zijn. Of Twardowski persoonlijk de proceszittingen zal bijwonen, staat nog niet vast. De beschuldiging. Stern en zijn medeplichtige Wasiljew, die den aanslag gepleegd hebben op Twardowski, zijn in kennis gesteld van de beschuldiging. In den aapklacht staat, dat Stern en Wasiljew lid zijn van een contra-revolutionnaire beweging, die tot taak heeft de Sovjetregeering ten val te brengen. Bovendien worden zij er van beschul digd een aanslag te hebben willen plegen op von Dircksen en een aanslag op von Twar dowski te hebben ten uitvoer gebracht. Het tegen hen te voeren proces zal 10 dagen duren. Als vertegenwoordiger van het Duitsche de partement van buitenlandsche zaken zal Ge- heimrat Reinebeck aan het proces deelnemen, waarschijnlijk als waarnemer. UIT DEN GREEP VAN EEN OCTOPUS GERED. In Le Lavandou, een plaatsje aan de kust bij Toulon, had een visscher een reusachtigen oc topus gevangen, dien hij voor het publiek ten toon stelde. Plotseling begon een vijfjarig knaapje, dat zich te dicht bij het monster had gewaagd en dat een handje had uitgestoken, te schreeuwen. Het bleek, dat de octopus zich met een zijner grijparmen had vastgezoegen aan den pols van het knaapje en nu langzaam maar zeker het kind het bassin in trok. Een wan hopige strijd tusschen het dier en den visscher, die het knaapje wilde redden, volgde. Reeds was alle hoop bijna opgegeven, toen de vis scher er eindelijk in slaagde met zijn mes den vangarm af te snijden en het knaopje zoodoen de te bevrijden. Het kind had geen letsel be komen, maar had van angst het bewustzijn verloren. AMERIKAANSCHE FAMILIE DOOR BANDIETEN UITGEMOORD. In de nabijheid van Chamberino in den staat New-Mexico (op Noord-Amerikaansch gebied) hebben bandieten een afgelegen huis van een farmer overvallen en daar de zes leden van het gezin om het leven gebracht. Een kind werd zwaar gewond. Den farmer zelf gelukte het te ontvluchten. De bandieten ontkwamen. Als motif van hun daad neemt men aan, dat de schurken vernomen hadden dat de farmer voor verkocht vee 5000 dollar had ontvangen, wel kgeld zij opeischten. De weigering van den boer het geld te geven, zou hen dan tot hur daad^hebben gebracht. ROOFOVERVAL OP POSTKANTOOR BIJ KEULEN. Zaterdagavond is op het postkantoor Kai- kerfeld een brutale roofoverval gepleegd. De daders drongen van den binnenplaats af het bureau binnen. Hier overvielen zij den alleen dienstdoenden ambtenaar, een 60-jarig man en maakten zich uit de voeten met ongevee* 13000 Mark. GROOTE BRAND TE BERLIJN. Zondag is in de Wilhelmstrasse te Berlijn een groote brand uitgebroken. Twee verdie pingen waarin een drukkerij en een meubel makerij gevestigd zijn, brandden volkomen uit. Het brandweer had in de middaguren het vuur gebluscht. De materieele schade is aan zienlijk. BESCHIMPING DER CUBAANSCHE REGEERING DOOR DE RADIO. Te Havanna drongen zes gewapende man nen de studio van de radio-omroep binnen. Met revolvers hielden zij het omroep-perso- neel in bedwang en uiten voor de microfoon felle verwijten en beschuldigingen tegen de Cubaansche regeering. Na acht minuten ver lieten zij ongehinderd het gebouw en wiste" te ontkomen. DRIE PERSONEN DOOR GASVER- STIKKING GEDOOD. Te Berlijn werden Zondagmiddag in een woning in de Kantstrasse drie personen ge vonden, die door gasverstikking om het leven bleken te zijn gekomen. De bewoners hadden pas den vorigen dag het huis betrokken en het ongeluk is veroorzaakt door een fout in de gasleiding.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1