Alkmaarsche Courant. Oiadionieuws JeuMetim EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Hand: en Jmh&ouuï De nooden in land- en tuinbouw. VAN ZENUW- EN HOOFDPIJNEN, Honderd fier en dertigste Jaargang. Protestvergadering van den Neutraten Bond van boeren, land- en Juinbouibcrsi De ontevredenheid groeit. No. 79 1932 J Maandag 4 April. Schöpfung" van Jos. Haydn. Leiding: Ro bert Heger. 9.15 Berichten en lezing, hierna tot 11.20 Cocnert door het Norag-orkest o 1. v. H. Platen. EHnsdag 5 April. Hilversum, 298 M. (A.V.R.O.-uitzending, met uitzondering van 6.30—7.— R.V.U. en van 8.9.uur V.A.R.A.) 8.Gramo- foonplaten. 10.— Morgenwijding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert P. v. Egmond J. Samethini, cello. 11.Kook- praatje door mevr. N. Wolf—Kaufmann 11.30 Vervolg concert. 12— Gramofoonpl. 12.15 A.V.R.O.-Klein-orkest o. 1. v. Nico Trêep (Intermezzo: Accoideonmuziek). Duo v. d. Zee—Meier. 1.45 Nederl. Week, in het Carlton Hotel te Amsterdam. Rede van mevr. H A. van Riel—Smeenge. 2.15 Pauze 2.30 Vervolg uitz. uit het Carlton Hotel. 3.— Knipcursus. 4 Piano-recital mevr. M. Frenchv. d. Heek 4.30 Kinderuur. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, refreinzang Bob Schol te. 6.Onderwijsfonds Binnenvaar.. 6.30 R.V.U. prof. dr. A. H. de Hartog: Mu ziek en wereldbeschouwing. 7.— Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Engelsche les door Fred Fry. 8.— Het V.A.R.A.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot. O.a. Fragm. „Faust Gou- nod 9.— „Dolores Divine. Schuldig of on schuldig", hoorspel van Kenneth M tllis. 9.20 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, o.a Weibermarsch uit „Lustige Witwe Lehar Louis Noiret, liedjes. 10.Vaz Dias ld lJ Vervolg concert, o.a. Ouv. Kalief van Bag- dad, Boieldieu. Ensemble Doeke Stuurop, liedjes. 11.30—12.— Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O 8.9.15 Gramofoonpl 10.K.RO.-Kunst- ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 K.RO..-Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.453.Uit het Carl ton Hotel, Amsterdam: Nederlandsche week. 3.30 Gramofoonpl. 4.25 Cursus „De mo derne zakenman". 5.K.R.O.-orkest o. 1. v. <J Gerritsen. 6.25—9.15 Uit Weenen: Die Schöpfung, oratorium van Haydn. 9.15 Vaz Dias 9.30 Verbondskwartiertje. 9.45 Gra mofoonplaten. 10.Politieberichten. 10.15 12.Balalaika-orkest o. 1. v. Iwan Schustow. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelconcert Edw. O'Henry. 1.20 Leonardo Kemp's orkest. 2.15 Televisie proeven 2.25—2.50 Gramofoonplaten. 4.20 Fred. Grinke, viool en Rob. Edwards, piano. Sonates. 4.50 Grosvenor House-orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 He'en Per kin speelt Havdn's Pianosonates. 7.10 Le zing. 7.50 Radio-Militair-orkest o. 1. v. O'Donnell. Bernard Ross. bariton. O a. Ouv. Verkaufte Braut, Smetana en scènes napoli- taines. Massenet. 8.50 Piano-recital door Reg Revnolds. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „A Miscellanv". cevariëerd muzikaal hoorspel van C. Denis Freeman en M. H. Al'en 10.55—12.20 Prrtini's Dance Band. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8 05 en 12.50 Gramofoonplaten 9.05 „Fortunio", opera van Messager. M m. v. Orkest en solisten o. 1. v. Henri Defosse. Kclundbcrg, 1153 M. ICO—1.20 Concert vanuit het Palgce-HotQ' 2.204.20 Radio- Blaasorkest o. 1. v <Andersen. 7.209.20 „Josua", oratorium voor solisten, koor en orkest vgn Handel. LeicVng: Nie's Andersen 9.3511 50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 en 10 40 11.20 Gramofoonplaten. 11.2012.10 Concert uit Stuttgart. 12.201.50 Concert o 1. v. Wolf 4.20—5.35 Werag-orkest o. 1. v Kühn. Met medewerking van olisten. 6.25 —9.15 Uit Weenen: „Die Schöpfung" van Haydn. M. m v. orkest, koor en solisten o I. v Robert Heger. Brussel508 M. en 338 M. 508 M.: II.35—1.05 Gramofoonnl. 4.20 Concert o. 1. v Kumns. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Concert o I. v. Kumps. O.a. Uit „Cavalieria rusti- cnaa", Maseaeni en uit „Samson et Dalila", St Saëns 338 M.: 1 .35—1.05 Gramofoon platen 4.20 Havdnconcert o. 1 v André 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Revue v. d. „Is dat Politiek'?! o. 1. v. Louis Bellov. m. m. v. de Accordeonisten v. d. Sarov en Albert Remes, humorist. Rome, 441 M. 1.35 Gramofoonpl. 8.05 Gevarieerd concert, o.a. Menuet, Pugnani Kreisler In de pauze: Radio-toonee!. 10.15 Laatste berichten. Zeesen, 1635 M. 6 25 Oratorium „Die Naar het Engelsch vau Morice Gerard door Emma A H 67| Op een dag zat Lucille in harr boudo met het hoofd in de handen, toen er aan de deur geklopt werd, en eer zij nog iets kou zeggen of haar gedachten verzamelen kon, werd er een vreemde dame binnen gelaten. Lucille was te verrast en te zeer verslagen naar de ngeest, om op te staan. In de grootste verbazing staarde zij, met wijd-ooen oogen, naar de bezoekster. Hoezeer in beslag geno men ook door andere dingen, voelde zij zich toch getroffen door de buitengewone schoon heid van de dame, die op haar toetrad en haar de hand op den schouder legde; lang en van een slanke gestalte, eenvoudig, maar zeer elegant gekleed, had zij voor de gelegenheid "e sieraden afgelegd, die vrouwen van h oo gen stand in dat tijdvak dart al bijzonder veel droegen. Madam, zei ze, ik ken uw leed en ik ben nier gekomen om u hulp te bieden. Lucille s lip trilde. Ik vrees, antwoordde zij, dat ik niet te helpen ben. Toch was er iets in de houding van de bezoekster, dat haar sterk aantrok. Het is heel vriendelijk van u. e, z'i" ^ide vrouw; daarom is het onze plicht elkaar bij te staan en met dit doel ben ik dan ook gekomen- RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Dinsdag. Des middags geeft de A.V.R.O. een piano recital. Over Warschau komt een concert, dat onder leiding staat van de ten onzent als lei der van Scheveningsche Kurhausconcerten bekende dirigent Ignaz Neumark; het pro gramma vermeldt, o.m. een symphonie van Haydn en werken v. d. Austrafischen pianist en componist Percy Grainger. Het Vlaam- sche Brussel brengt een Haydn-programma met o.m. eenige gedeelten voor koor uit het oratorium Die Schöpfung en de Symphonie mit dem Paukenschlag (Nr. 94, G-dur), zoo genoemd wegens het verrassend optreden van den pauk in het Andante; volgens de overlevering wilde Haydn hierdoor de toe hoorders. die mogelijk waren ingeslapen, wakker doen schrikken. Over Langenberg komt o.m. Bach's dubbelconcert voor twee violen en orkest. Ii. het begin van den avond gaat over Kalundborg het oratorium Josua, van Handel, een prachtig werk uit 's compo nisten laatste jaren. Het concert van Buda- pest brengt werken van Bach en Mozart voor twee, drie en vier piano's en orkest. Weenen vervolgt de Haydn-herdenking met de uit zending van de uitvoering van het oratorium Die Schöpfung, hieraan nemen alle Duitsche zenders eveneens deei; een kort overzicht van dit werk moge hier volgen: liet voorspel schildert den chaos, die voor de schepping der wereld heerschte. De aartsengel Raphael (bas) beschrijft, hoe God hemel en aarde schiep. Deze vertelling wordt door het koor voortgezet, de geest Gods zweeft over de wateren. De aartsengel Uriel (tenor) schil dert, hoe de duisterni; wordt verdreven door het Licht (aangrijpende overgang in een stralend C-dur op de woorden Es werde Licht), en het koor beschrenft de woede der geesten der duisternis over hun val. Het fir- manent wordt geschapen, stormen loeien, regen en sneeuw ontstaan en Gabriel (so praan) en de Enge'en bezingen tien tweeden scheppingsdag. God leidt het water, maakt de bergen en Gabriel verkondigt, hoe de aarde wordt gesierd met boomen en bloemen. Uriel beschrijft d schepping der gesternten. Hierop sluit aan he* beroemde koor Die Himmel erzahlen die Ehre Gottes, dat door het terzet der aartsengelen solistisch onder broken wordt. Het tweede deel begint met de beschrijving door Gabriel en Raphael van de schepping der vogels en der visschen en de Engelen vereenigen zich in een lofzang op de wonderen van dezen vijfden scheppingsdag. Den zesden dag worden de dieren, die op den grond leven, geschapen (aria van Raphael). Daarna bezingt Uriel de schep ping van het eerste menschpaar. Het derde deel opent met de schildering door Uriel, hoe het jonge menschenpaar blij verwonderd in den heerlijken morgen om zich ziet, Adam (bas) en Eva (sopraan) danken den Schep per voor alles wat Hij maakte Hierop vo'gt een verrukkelijk liefdes-duet en een uitdruk king van dankbare vreugde over de natuur. Uriel beschouwt het gelukkige paar, dat steeds gelukkig zal blijven, als een valsche waan hen niet in verzoeking brengt zich meer t<> wenschen dan het bezit en meer te willen weten, dan zij mogen. Het oratorium eindigt met een groot koor. De tekst van Die Schöp fung is van Engelschen oorsprong (door Linóley naar Milton bewerkt), Haydn bracht het tekstboek van één zijner reizen in Enge land mede; de Duitsche vertaling is van den Weenschen Maecènas van Swieten. die ook ir Mozartt's leven een rol heeft gespeeld. Des avonds komt over de Eiffeltoren een klassiek* concert met werken van Bach, Mo zart (pianoconcert), Haydn (pianoconcert) en Purcell. Voor de microfoon van Praag is Stefan Frenkel solist, een vioolconcert (D- dur) van Mozart en een eigen werk, een kleine suite voor viool en strijkorkest. Het concert van Radio Suisse Romande brengt o.m. het vijfde pianoconcert van Saint Saëns (F-dur). Debussy's impressionistische schil dering Prélude a 1'aprèsmidi d'n faune en de Racoczy-marsch uit Berlioz' Damnation de Faust. Later op den avond komt over War schau een pianorecital met werken van Brahms en Debussy. Opera en operette. Radio Paris geeft een opera-comique van Messager. Milaan brengt een operette van B'aue, Fior di Neve. De groote zaal van De Unie, alsmede de aangrenzende kleinere waren Zaterdagmid dag om 2 uur, toen bovengenoemde vergade ring zou aanvangen, reeds dicht bezet en nog steeds kwamen er meerdere belangstellenden Uit verschillende plaatsen in den omtrek wa ren de menschen samengestroomd, velen kwa men van grooten afstand, eenige uren van Alkmaar gelegen. Wel een bewijs, dat men allerwege meente reden ente hebben onvol daan te zijn over den huidigen gang van zaken. In den loop der vergadering kwam o. m. nog binnen de heer D. Kooiman, lid van Ged. Staten dezer provincie. Het lid van Prov. Staten, de heer P. Zee man, had een brief gestuurd, waarin hij zijn beste wenschen uitsprak voor het welslagen der vergadering en hoopte, dat de organisa tie zich zal ontwikkelen tot een groote en krachtige vereeniging. Opening. Namens het bestuur van den Neutralen Bond heette de heer A. Schermer uit Hoogkarspel de aanwezigen welkom, zijn voldoening uitsprekend over het talrijke be zoek. Spr. deelde mede, dat, gezien de reeds van te voren gebleken belangstelling, ook de zaal van'tGuldenVlies was gehuurd, waar een 500- tal men schen b ij een waren. Deze mededee- ling werd met applaus ontvangen. Spr. betreurde het, dat vergaderingen als deze noodig zijn als protest tegen de nalatig heid der regeering om een actieve handels politiek te voeren. De spot wordt gedreven met de belangen van land- en tuinbouw, zei spr., en hij wees hierbij op de commissie, die de kwestie van verlaging van spoorvrachten zal bestudeeren. Deze commissie kent het woord „spoed" niet eens! De regeering doet niet genoeg voor de boe pen: Op welke wijze zoudt u mij willen hel- Ik kan u toelaten tot Zijn Majesteit. Dan is u inderdaad een vriendin! riep Lucille, haar hand vattend; tegelijkertijd keek zij haar nauwlettend aan en vroeg zich an dermaal, vol verwondering, af, wie die schoone vrouw toch wezen kon en hoe zij haar geschiedenis te weten gekomen was. Ik ken u niet, ging zij voort. Iets als een glimlach vloog over het ge laat van het jonge meisje, waardoor twee rijen parelwitte tanden te voorschijn kwamen Ik ben Francis Stuart, stelde zij zich voor. Maar miss Darcy zei dit niets, daar zij een leven van afzondering had geleid en al heel weinig hoorde van het Hof en van de schoone dames, die daar invloed hadden. Francis Stuart, later hertogin van Rich- mond, bekleedde in dien tijd een eenige posi tie; ze werd door allen gezocht, was bij den koning geliefd en toch geëerbiedigd, terwij) zij zich in de paleizen bewoog, met een kalme waardigheid en correctheid, die haar een macht verleenden, grooter dan die van ieder ander. U is den laatsten tijd niet veel ten paleize gekomen, madam? Ik ben er nooit geweest. Miss Stuart glimlachte; die opmerking zei meer, dan er mee bedoeld was. Wij zijn niet allen verdorven, zei ze. En, geloof mij, de koning heeft zijn goede zijde voor hen, die zich daartoe toegang weten te verschaffen. God geve dit! riep Liculle. - In ieder geval kan ik u in tegenwoor- ren en tuinders; veel meer wordt gedaan voor de werkloozen en toch is het lot vau dezen niet zoo zwaar als van menigen land- of tuinbouwer. Laat uw eischen weerklinken, zei spr., overal en zoo lang totdat de regee ring ze inwilligt. De credieten hebben wel eenige directe ver lichting gebracht, maar hebben tevens den schuldenlast verzwaard met als gevolg, dal steeds harder moet worden gewerkt tot men niet meer kan. Daarom moet er naast die cre dieten nog steun verleend worden, welke niet behoeft te worden terugbetaald: steun als toeslag op de thans vrijwel waardelooze pro ducten. In de oorlogsjaren moesten de tuinders een groot deel van hunne producten afstaan be neden marktprijs en thans, nu zij zelve steun behoeven, is het gevaar groot, dat de regee ring hen zal vergeten. Geen woorden, maar daden worden van de regeering verwacht om den nood onder de land- en tuinbouwers te lenigen. (Applaus.) Sociale wetgeving. De eerste spreker van den middag was de heer V e 1 t r o p uit Beemster, die het on derwerp „Sociale wetgeving" behandelde. Hij vergeleek den angst van het vee voor een onweer met als gevolg een steun zoeken in elkaar, met het samenloopen van land- en tuinbouwers op vergaderingen als deze. Ook bij hen groote benauwdheid en angst voor de toekomst. migraine, bevrijdt men zich snel en zeker door middel van eenige Togal-Tabletten Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Duizenden, die door pijnen geplaagd werden, verkregen door Togal weer het genot van een goede gezondheid! Neemt in Uw eigen belang een proef, maar sta erop, dat U Togal krijgt. Er bestaat niets betersIn alle apoth. en drogisten reeds vanaf 80 ets. verkrijgb. digheid van Zijn Majesteit brengen, en, is u eenmaal daar, dan kunt u zelve uw zaak bepleiten. Ik zal altijd voor u bidden, als u dit voor mij bewerken kunt. Voor dit doel ben ik gekomen, zei miss Stuart. Juist gisteren heb ik Zijn Genade, den hertog van Buckingham, hooren pochen, op wat hij gedaan heeft, toen hij te veel wijn gedronken had en niet wist, dat ik alleen door een gordijn van hem gescheiden was. Hij zei, hoe hij strikte order had gegeven dat nie mand met den koning zou komen spreken ten behoeve van uw echtgenoot, tot hij volledig wraak genomen zou hebben. Onmiddellijk nam ik mij toen voor, dat u Zijn Majesteit vandaag nog zoudt te zien krijgen. Vandaag- riep Lucille, en sprong op, weer met hoop in het hart en een nieuwe geestkracht, die zich door heel haar lichaam deed gevoelen. Ja, onmiddellijk! Mijn praam ligt ge reed bij de afvaartplaats. Zooals u weet, ver blijft de koning op het oogenblik in Hampton Court. Ik zal u rechtstreeks daar heen voe ren. Het leek alles te schoon om waar te zijn. Ik ben gereed! riep miss Darcy. Miss Stuart schudde het hoofd: De koning is een man en u is een vrouw; ga niet dan met zorg gekleed tot hem. Breng een half uur door met uw kamenier. Ik kan wachten en zal wat eten. Geloof mij: de tijd zal voor geen van beide partijen ver loren zijn. Ofschoon ze pas even twintig was, bezat Francis Stuart al de zekerheid en het zelf vertrouwen van iemand, die anderhalf maal De sociale wetgeving met haar zware las ten is niet langer te dragen voor den land en tuinbouw. Op alle mogelijke wijzen moet deze stand daaraan betalenzegels, ziektewet voor eigen personeel, maar bovendien voor alle andere bedrijven, die werken voor of leveren aan den land- en tuinbouw. Aller wege weet men de kosten der sociale wetten af te wentelen op anderen, alleen de land- en tuinbouwers kunnen dat niet, mede als ge volg van slechte organisatie. De prijzen der producten zijn zóó gedaald, dat zij belachelijk laag zijn te noemen en van een inkomen bij vele land- en tuinbouwers niet meer is te spreken. Daarom is een verzoek om vrijstelling van de sociale lasten alleszins rechtmatig te noemen. Maar de regeering staat er afwijzend tegenover, daarom moeten wij kracht zoeken in organisatie, omdat wij van andere categorieën van medeburgers hebben gezien dat alleen in het aantal kracht zit. Ónze eisch moet zijn: overneming door het rijk van de sociale lasten voor allen, die minder dan 1200 inkomen hebben.. Dan al leen kan worden voorkomen, dat de land- en tuinbouwers met angsten beven aan den ouden dag denken. Voor zoover zij beneden genoem de inkomengrens blijven, moet erop worden aangedrongen, dat zij ook genieten de voor deden der sociale Wetgeving. Wij kunnen de kosten dezer wetten niet meer dragen, wij bezwijken er onder, door dat de betaling gaat ten koste van ons vleesch en bloed. Uit naam van den heeler. Nederlandschen tuinbouw meende spr. een krachtig verzoek in dezen geest aan de regee ring te mogefi doen hooren. Staatshypotheekbank. De heer P. H a r t uit Koedijk besprak het onderwerp „Staatshypotheekbank Hoe zoo'n hypotheekbank in de wet moet worden omschreven, zou spr. aan de wetgevers willen overlaten, maar dat zij er moet komen, stond voor hem wel vast. Verhooging van den levensstandaard, hoo- ger onkosten door stijging van loonen en prij zen voor kunstmeststoffen, en daarbij zoo nu en dan een misoogst, hebben toch niet kunnen verhinderen, dat de land- en tuinbouw voor uit ging en dat reserves konden worden gevormd. Deze werden belegd op huizen en in landerijen, waarvoor de hypotheekbanken niet karig waren met voorschotten. Maar nu kwamen slechte jaren achter elkaar met stopzetting van credietgeving en met als gevolg, dat de bouwer, die een zekere reserve had belegd in den grond, deze reserve niet kan losmaken, omdat er geen handel meer is in grond. Óudere en jongere tuinders met eigen grond zitten vast, al is boekhoud kundig te berekenen, dat zij over een groote reserve beschikken. Meerdere malen zijn be dragen tot 30.000, die in den grond waren belegd, verloren gegaan, omdat verkoop in de laatste twee jaren te weinig opbracht. Dat vele credieten van het door de regee ring beschikbaar gestelde bedrag van zeven ton nog niet zijn verstrekt (ook niet in spr.'s woonplaats) is er mede oorzaak van dat de tuinders in den grootsten nood verkeeren Spr. vreesde, dat de grondwaarde zal dalen tot het peil van vroeger, toen het in Koedijk is gebeurd, dat een perceel grond verkocht werd voor een kip (dat perceel heet nu nog het Hennebosch). Naar middelen moet worden gezocht om het drastische, dat staat te gebeuren, te voor komen, en een van die middelen kan zijn de stichting van een staatshypotheekbank, die naar spr's meening als basis moet nemen de normale grondprijzen van pl.m. een dertig jaar geleden. Als het waar is, wat beweerd wordt, n.1 dat de crises elkaar in de toekomst steeds sneller zullen opvolgen met steeds verminde rende levensomstandigheden voor de tuin ders, moet dit een prikkel te meer zijn om te pogen een zoodanige wereld te scheppen, die minder droevige perspectieven biedt. Thans, nu er nog menschen zijn in ons land, die niet lijden onder de crisis, is het tijd cm daaraan te beginnen en te pogen te komen tot vorming van een staatshypotheek bank. Indien bedoelde menschen in de ge legenheid worden gesteld te werken in het belang van de door de crisis getroffenen, zullen zij zeker niet nalaten zulks te doen, tot behoud van het levenspeil en de arbeids kracht der tuinders. Spr. stelde in een motie voor om de regee ring te verzoeken om invoering van een extra-belasting voor allen, die een inkomen hebben boven 5000, welker opbrengst dan zou moet worden besteed in het belang van de slachtoffers der crisis. Onder applaus werd deze motie aangeno men, nadat de heer Hart had afgeraden de heffing progressief te doen zijn, zooals iemand uit het publiek bij interruptie als zijn wensch had kenbaar gemaakt. Recht op steun. De heer Kaan van Oudkarspel consta- zoo oud was. Miss Darcy voelde, dat zij niet beter kon doen dan zich geheel aan haar overgeven. Zij belde en beval, dat er ververschingen zouden gebracht worden in de kleine eetka mer beneden en toen liet zij zich door haar verbaasde kamernier kleeden, op een wijze zooals ze zeker had gemeend, dat dit nooit weer zou voorkomen. In een half uur was Lucille weer bij miss Stuart, rijk gekleed, in zijde met kant en lint. Miss Stuart nam haar verschijning op en scheen niet ontevreden. Toen ging zij voor naar haar praam, die geroeid werd door haar livreibedienden. Terwijl zij langs Teddington gingen, vroeg miss Stuart: Hoe dikwijls heeft u den koning gezien, miss Darcy? Bij twee gelegenheden, antwoordde Lu cille met kloppend hart bij de gedachte aan dezen keer, waarvan zij zich nu niet meer zoo zeker voelde. Ik zie Zijn Majesteit iederen dag, zei miss Stuart, met eigenaardige uitdrukking op het gelaat, waarvan Lucille echter niets ge waar werd, daar zij naast haar zat. Zooals u weet is hij geen schoonheid en toch zijn er schoonheden, die niet zoo knap zijn als hij, waaronder ook Zijn Genade, de hertog van Buckingham. Wat Francis Stuart meende met dit raad selachtig gezegde begreep Lucille op det oogenblik niet, maar op de een of andere ma nier brachten die woorden toch weer eigen indrukkenbij haar boven, toen zij voor het eerst Karei hacïVezien. met een nr':= o°. iiu teerde, dat het „recht op steun" voorheen een onbekend iets was in de kringen van de werkers op het platteland. De tuinder, in doorsnee een werkzaam en zuinig man, heeft zich dan ook altijd zelf gered, maar de laat ste twee jaar ging het niet meer. Integendeel, de spaarpenningen worden ingesteerd niet al leen, er werden cok schulden gemaakt, soms zelfs zeer vele. Ouders en andere familie leden sprongen bij en thans is het zoover ge komen, dat een beroep moet worden gedaan op hulp van de overheid, en aangetoond kan worden dat die noodig is. De tuinbouw wankelt, erger nog dan in 1923, toen een tuinderscrediet werd toege kend, hetw elk thans nog niet door allen is afbetaald. Voor hen niet alleen, ook voor de anderen, die door harden arbeid en zuinig leven een zekere reserve konden vormen, is thans steun noodig. De nood stijgt. Zij, die leefden van de pacht, zien hun inkomen slin ken tot een peil, dat geen leven meer toelaat, en de gemeenten, die hebben toe te leggen op de regeeringstuinderscredieten, „raken er eveneens mee aan". Men mag niet redeneeren, dat een steun behoevend bedrijf niet levensvatbaar is. Im mers, wij telen levensmiddelen, die er altijd moeten zijn. Er zullen weer betere tijden komen en nu is het noodig, dat wij steun krijgen, die ons in staat stelt de bedrijven op gang te houden tot die tijden. Spr. wees er op, dat de regeering steun ver leende tot bedragen van vele millioenen aan een scheepvaartbedrijf, omdat er 2600 men schen van moesten leven, maar zei hij, bij den tuinbouw zijn veel meer menschen betrokken, en welken steun krijgen wij? Spr. antwoord de: 700.000 crediet. Wij moeten de regeering en anderen voor lichten over onze behoeften en nooden en rechten, omdat tot heden veel verkeerde voor lichting werd gegeven. Daarom moeten wij ons sterk aaneensluiten, en dan zal de regee ring zeker zwichten. Als één der eischen noemde spr. een toeslag op den koolprijs. Het zal zoover komen, dat de helft der tuinders failleert en dat zij zich zullen aandie nen als arbeiders. Bij wie? Bij de gemeente, omdat er anders geen werk is te krijgen. En toch is er werk genoeg in de tuinderijen. Zou de regeering nu niet verstandig doen met de tuinders te steunen, opdat deze hun bedrijven in stand kunnen houden en straks in staat zul Ien zijn om de ontvangen credieten terug te betalen? De bedrijven vragen nu reeds een goede bemesting, waar dit jaar wel eens wat aan hapert. Krachtig drong spr. er op aan, om de regeering juist voor te lichten omtrent den toestand van dit oogenblik. En als het dezen zomer eens wéér misloopt met de nieuwe aardappelen en andere cul tures? Velen zullen dan vallen als slacht offers der tijden, maar de anderen moeten volhouden tot het bittere eind. Teeltpremie. De heer J. Hoogland van St. Pancras meende, dat uit het recht op steun voortvloeit dev raag: hoe moet die steun worden ver leend? Daarbij heeft men misschien te letten op twee factoren: 1. rechtvaardig voor ons; 2. aannemelijk voor de regeering. Het is nu niet meer de vraag of steun aan-; nemelijk is voor de regeering, neen, het is noodzakelijk dat de regeering ons steunt. Zeker zullen niet allen er door bevredigd worden, maar er moet zeer naar gestreefd worden om dien steun zoo rechtvaardig mo gelijk te doen zijn. Hoe moet die steun dan worden verleend? Als een premie op den grond? Neen, want dan zullen de eigenaren van den grond de prijzen daarvan weer opdrijven. Bij wijze van vaststelling van een mini mum-inkomen? Evenmin, omdat dit zou wen ken ter bevordering van de luiheid. De eenig mogelijke juiste wijze van steun verlening achtte spr. het toekennen van een toeslag op het product, een teeltpremie. En deze moet worden bepaald nadat de cultuur is geregeld, zulks om te voorkomen, dat de uitwerking zal zijn als bij het verleenen van een grondpremie. Het groote doel moet voor oogen worden gehouden, men moet niet afdalen in kleinig heden en afgunstig worden als er iemand iets meer zou ontvangen dan zijn buurman. Stemmen uit de vergadering. De heer Vlug uit Noordscharwoude gaf uiting aan de onzekerheid en de ontevre denheid die onder de tuinders leeft, nu het na jaren, waarin hun bedrijf brood gaf, zóó is geworden, dat er eigenlijk geen vooruitzich ten meer bestaan. De financieele inzinking is reeds zoover gekomen, dat vele tuinders moe ten aankloppen bij de publieke liefdadigheid en steeds meerderen voelen hun financieele basis hun ontzinken. Als straks „de slag" is afgeloopen, zal blijken dat er slechts weini- gen ongeschonden zijn afgekomen. hoofd; kind als zij toen nog was, had zij hem eerst leelijk, bijna terugstootend van uiterlijk gevonden. Later had hij zelfs iets aantrekke lijks voor haar bezeten. Terwijl deze gedach ten haar invielen, bracht zij onwillekeurig de hand naar den koninklijken zegelring, dien zij nog onder haar kleed droeg, ofschoon zij den laatsten tijd wel in de verzoeking was geweest om dien af te werpen. Spoedig daarna hield de praam stil bij een zonnescherm, over een terrasvormig laantje, dat een particuliere toegang was naar het Koninklijk Paleis te Hempton. Miss Stuart ge leidde miss Darcy langs zijpaden door de tui nen, die op Hollandsche wijze waren aange legd, met bijzondere zorg en netheid. Het weer was heerlijk zacht voor den tijd van het jaar. Dit deel van den tuin was bijna verla ten, behalve dat er hier en daar een man aan het werk was. Het geparel van een lach en het geluid van stemmen in de verte kwam van een ander deel van het koninklijk goed. Naarmate het beslissend oogenblik nader de, voelde Lucille zich den moed zinken. Ze twijfelde of miss Stuart in staat zou zijn woord te houden en haar in tegenwoordig heid van den koning te brengen. En zelfs als ze daarin slaagde, zou Zijn Majesteit dan nog naar haar luisteren? Zoo niet. dan was haar laatste hoop vernie tigd; het lot van haar echtgenoot beslist. Voorwaar, nooit in de geschiedenis der menschheid doorstond een vrouw meer dan Lucille gedurende deze oogenblikken (Wordt vervolgd). i

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5