Mkmaarsclte Courant. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ^Buitenland JLecfit&'iaken Binnenland Honderd vier en dertigste Jaargang. Maandag- 4 April Ajax verplettert VeendamP.S.V. speelt gelijk tegen Feijenoord. Hei Ned. hockey-elltal slaat België met 2-0. CIGARETTES Gold Cup geven groote besparing, Duizenden weten het uit ervaring. No 79 1932 TEGENGIF TEGEN ALLE GIFGAS SEN GEVONDEN. Volgens een bericht in den Daily Express fieeft de afdeeling van het Engelsche ministe rie van oorlog, belast met het uitvinden van chemische verdedigingsmiddelen, na 14 jaar zoeken in het laboratorium in Porton in Wiltshire, een werkelijk tegengif gevonden legen alle in den oorlog bruikbare gifgassen. Verscheidene personen zijn eerst behandeld met een gifgas en daarna met het tegengif, waarbij bleek, dat zij volkomen ongedeerd bleven. De voornaamste deskundige bij deze proeven, majoor Galwey, die 6 Maart is over leden, is ten offer gevallen aan de talrijke oroeven. die hij met gifgassen genomen heeft. SPANNING TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. Reeds troepenconcentratie aan de grens van Paraguay. Verschillende Argentijnsche bladen mel den, dat er tusschen Bolivia en Paraguay een zoodanige spanning is ontstaan, dat de re geering van Bolivia troepen en vliegtuigen aan de grens van Paraguay heeft geconcen treerd. Volgens de krantenberichten, zou de mogelijkheid van een ernstig conflict tusschen beide staten niet zijn uitgesloten. RACE-ONGELUKKEN BIJ EEN AUTOMOBIELWEDSTRIJD TE FEZ. Vijf personen gedood. Twee ernstig gewond. Bij een automobiel wedstrijd nabij Fez in Marokko draaide plotseling een race-automo biel om zijn eigen as en sloeg tegen een boom. De beide inzittenden waren op slag dood. Eenige minuten later werd een perso nen auto door een race-auto aangereden en geheel vernield. De drie inzittenden van de personen-auto werden gedood, terwijl de bei de inzittenden van den race-auto ernstige verwondingen opliepen. ITALIAANSCHE STAD IN GEVAAR. Santo Stefano, een der alleroudste steden van Italië verkeert in gevaar te verzinken in ondergrondsche ruimten, waarboven de fun damenten gelegd zijn. Tijdens het afgeloopen weekend zijn reeds 16 huizen ineengestort. Men vreest, dat eep^groot gedeelte van de stad gevaar loopt eén gelijk lot te ondergaan. Soldaten en brandweerlieden zijn heden den geheelen dag in touw geweest om de 2000 inwoners van de verzinkende stad in veilig heid te brengen. Naar het schijnt zijn de rotsen onder de stad in den loop der eeuwen door infiltratie van water meer en meer uitgehold. GROOTE BRAND OP EEN DUITSCH LANDGOED. In den nacht op Zaterdag is het riddergoed fn Retzow bij Nauen door een groote brand getisterd. Men vermoedt, dat hier brandstich ting in het spel is. Een schuur, waarin onge veer 700 centenaren gerst en verscheidene honderden centenaren stroo lagen opgesla gen brandde totaal af, ook de paardenstal en een schuur met landbouwwerktuigen ging verloren. De paarden konden gered worden. De schade bedraagt waarschijnlijk eenige honderdduizenden Mark. GROOTE AARDVERSCHUIVING IN MOORWEGEN. In het Namdal is een zeer groote aardver schuiving ontstaan. Ruim 1000 M. van den hoofdstraatweg werden hierdoor weggesla gen, groote stukken bosch werden vernield. Op de plaats, waar de aardverschuiving be gon was juist een autobus van Hoeyland naar Namsos gepasseerd De oorzaak van het on geluk schijnt te moeten worden gezocht in het zachte weer, dat reeds eenigen tijd in het Namdal heerscht. Een ooggetuige verhaalt, dat hij gezien heeft hoe de aardverschuiving begon, op een plaats, Eidsneswald geheeten. De heele streek was letterlijk voor zijn oogen weggezonken Als een golf aarde waren de massa's van het rotsland over een afstand van ongeveer 1 K M. dalwaarts gestort. Honderden reusach tige dennen zijn in de diepte verdwenen. Na de aardverschuiving is Hoeyland zon der wegverbinding met de omgeving. Het verkeer is volkomen onderbroken. Er zijn be zittingen ter waarde van minstens V? mil- lioen verwoest. Een boerenhofstede, die in de nabijheid van het verschuivingsgebied ligf, verkeert nog in gevaar. AARDVERSCHUIVING BIJ HET KANAAL VAN CORINTHE. Ten gevolge van een aardverschuiving van de glooiing van het kanaal van Corinthe, waarbij ongeveer 10.000 M3 aarde naar be neden stortten, moest het scheepvaartverkeer in het kanaal worden stopgezet. POGING TOT DIEFSTAL. ,„<^>P. Februari kwam'tegen het sluitings- _,uor v^n de kiosk op het Jonas Daniël Meyer- piein te Amsterdam een werkloos schilder bij 6 ,"lu^rouw en vroeg haar of ze hem even wilde helpen met het opzoeken van een nummer in den telefoongids. Tegelijkertijd legde hij zijn hand op den mond van de juf- frou en greep haar met de andere hand bij de keel. Het meisje wist echter den man van zich 'e slaan. Op haar hulpgeroep snelden voorbijgangers toe, de man vluchtte, maar Sverd weldra gegrepen. Wegens poging tot diefstal en geweldpleging heeft hij zich voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amster dam te verantwoorden gehad. Ter terechtzit ting kon de kioskjuffrouw zich niet met ze kerheid herinneren of de man haar bij de keel had gegrepen. Wel wist ze, dat hij haar had willen beletten geluid te maken. In zijn requisitoir wees de officier in ver band met het zeer gunstige verleden van ver dachte 6 maanden voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jaar, on der toezicht van het Leger des Heils. DE INBRAAK IN DE BORDELAISE TE AMSTERDAM. In den nacht van Zaterdag 13 Februari heeft een 24-jarige Duitscher zich door mid del van braak toegang verschaft tot het café de Bordelaise; hij maakte, door in den kel der, waar hij zich verborgen had, een stop uit het schakelbord weg te nemen, de lift on klaar. Toen de gérant naar beneden kwam om een onderzoek naar de oorzaak in te stel len, vond hij den inbreker, die hem te lijf ging. Met hulp van anderen werd de man gearresteerd. Hij heeft zich wegens poging tot diefstal en mishandeling voor de recht bank te verantwoorden gehad. Hij is gisteren veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf. Het O. M. had twee jaar gevangenis straf geëischt. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 1 April 1932. R. Z. Kz., L. B. Lz. te Egmond aan Zee. overtreding Jachtwet, de le 30 boete of 30 dagen hechtenis, de 2e 15 boete of 15 dasen hechtenis. H. B. te Lonneker, loopen over verboden grond, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. J. ten H. te Bergen, overtreding Woningwet, 10 boete of 10 dagen hechte nis. P. B. te Bergen, J. B. K. te IJmuiden, over treding Spoorwegwet. De le 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 2e f 12 boete of 12 dagen hechtenis. A. H. te Castricum, 6. H. te Zukischar- woude, overtreding Arbeidswet. De le 2 X f 3 boete of 2 X 3 dagen hechtenis, de 2e 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. Z. te Heiloo. J. R. te Veendam, J. de J., H K., M. B., N. B„ J. S. te Alkmaar, dronken schap, de le, 2e, 3e, 4e. 5e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 6e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 7e 6 en f 8 boete of 6 en 8 dagen hechtenis. T. H. te Limmen. D. V. te Castricum, H. B. te Haarlem, J B. te Spanbroek. B. H. te Doetinchem, A. ten B.. C. den H. te Broek op Langendijk, H. H. te Amsterdam, C. D. te Hugowaard, J- S., C. J. G., W. de V., J. W.. Th. A. D.. A- E-, M. S. te Alkmaar, over treding Politieverordening, de le voorwaar delijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een maand met een proeftijd van 2 jaar, de 2e, 10e ieder 4 boete of 1 week tuchtschool, de 3e, 4e. 5e, 6e, 8e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 9e, 13e, 15e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 7e, 1 le ieder f 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 12e, 14e. 16e ieder 1 boete of 1 dag hechte nis. J. S., J. IJ-. J- v. V. te Castricum. A. G. te Egmond aan Zn. G. M. te Uitgeest. P. A. D. te Schcorl. G. M. te Heiloo, Th P. K., S. O A. M. de L.. Th. L. te Bergen, J. de R te Broek op Langendijk. K. de H. ie Zaandam. N. P. Z. te Nieuwe Niedorp, D. W. te Span broek, P. G. te Warmenhuizen, E. K. te Kal- verdijk, P. H. te Schermerhorn. J. K. te Westerblokker. J. D. te Koedijk, A. H. te Oudkarspel. J. W. te Wijk aan Duin, M. J J., P. de G. te Akersloot, G M., P. D. te Schagen. J. B., P. V. te Hugowaard, P. K te Oterleek, A. K. te Rotterdam, R. R.. J. v. B., J. A. B. te Amsterdam. B M., D. K. te Oudorp, P. J. N.. M. S. te Wijk aan Zee en Duin, S- de H. te Oosthuizen, C. v. W. te Stompetoren, J H O.. G. A., G. K., H. P., W B E. G.. C. S. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rijwielwet. De le 40 boete of 40 dagen hechtenis met 6 maanden ontzegging, de 2e 3 boete of 1 week tuchtschool, de 3e, 7e, 9e, 11e, 15e, 21e. 24e, 27e, 34e, 38e, 43e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e. 5e, 6e, 16e, 17e, 25e, 32e, 35e, 37e ieder f 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 8e, 46e ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis, de 10e. 14e, 26e, 28e. 29e, 30e ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 12e f 1.50 boete of 1 dag hechtenis, de 13e f 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 18e, 19e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 20e, 22e, 23e. 33e, 36e, 42e, 44e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 31e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 39e en 40e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 41e 25 boete of 25 dagen hechtenis, de 45e 2 boete of 2 dagen hechtenis. Voetbal. Om het kampioenschap van Nederland. Er zijn gisteren twee wedstrijden gespeeld om het kampioenschap van Nederland n l. VeendamAjax en P. S. V.Feijenoord. Ajax trok met twee invallers naar het Noorden, wat haar niet belette, om in Veen dam het voetbalspel te demonstreeren. In derdaad, te demonstreeren, want een wed strijd kan men de ontmoeting Veendam Ajax niet noemen. Het blijkt meer en meer, dat Veendam niet de sterkste club van af deeling V is. Integendeel, Veendam mag een behoorlijke eerste klasser zijn in het Noorden in geen enkel opzicht kan het meedoen in deze zware wedstrijden. Steeds weer is het een spel van kat en muis en dan nog wel van een heel erg ziekelijke muis! We vinden het dan ook zeer jammer, dat het sterke Velocitas niet opnieuw kampioen geworden is. Dan waren de tochten naar 't Noorden heel wat meer interressant geweest. Ajax kwam, zag en overwon, v. Reenen wist zeven keer het doel te vinden, dat ten slotte negen keer doorboord werd. Toen pas wist Veendam "en atoom van de eer te red den. door in buitenspel-positie tegen te scoren 't Was een donkere dag voor het Noorden dat alleen nog de wetenschap bezit, dat Veendam veel zwakker is dan Velocitas! In Eindhoven ging het beter. Daar heeft Feijenoord heel hard moeten vechten, om den stand gelijk te houden. P. S. V. had een gewijzigde opstelling, doordat efn paar le den gewond waren. Gelukkig was v. Run weer hersteld en speelde hij in internationa len vorm. Bij de Rotterdammers was de ver dediging oer-sterk en v. Male in top-vorm. Negentig minuten lang is er hard gewerkt zonder dat er een doelpunt gescoord werd. Daaruit blijkt wel, dat de verdedigingen over 't algemeen te sterk waren. Door dit ge'ijke spel is de spanning geste gen. Want niet alleen Ajax en Feijenoord, maar ook Enschedé en P. S. V. mogen ge duchte concurrenten genoemd worden voor den titel, 't Belooft dus nog wat in de eerst komende weken! De stand luidt momenteel: Ajax 2 2 13—1 4 Feijenoord 3 2 1 102 5 Enschedé 3 2 1 74 4 P S. V 2 11 2—5 1 Veendam 4 4 222 Promotie-degradatiewedstrijden. H.F.C. heeft gisteren uitstekend werk ge daan, door het op bezoek zijnde Gouda met een besliste 3—O-nederlaag naar huis te stu ren. H.F.C. was zoo sterk mogelijk. De verde diging was op volle kracht; alleen was v. d Meulen niet geheel fit, maar dit kostte geen doelpunt. Gouda viel tegen, speciaal wat de voorhoe de betreft. We zijn benieuwd, wat H.F.C. straks tegen D.H.C. zal doen. Een klein kansje is er nog, getuige de stand: D. H. C. 2 2 0 0 8—0 4 H. F. C. 2 10 1 3—6 2 Gouda 2 0 0 2 0—5 0 BleijerheideB.V.V. 20. Ondanks een doorloopend overwicht is het B.V.V. niet gelukt, om met de overwinning thuis te komen. Integendeel, het succes kwam van den anderen kant, Bleijerheide scoorde twee keer, zoodat de ontmoeting B.V.V.De Valk de beslissing zal brengen. Wie zal hier onderaan komen?! Promotiewedstrijden. In afd. II is het volgende programma vast gesteld: 10 April: GoudaH.F.C. 24 April: D.H.C.—Gouda. 1 Mei: H.F.C.—D.H.C. NederlandBelgië. Naar wij vernemen zal het aantal zitplaat sen voor den op 17 April a.s. te Amsterdam in het Stadion te houden interlandwedstrijd NederlandBelgië wederom vergroot wor den. Naar men weet is het aantal zitplaatsen reeds vergroot door het bouwen van een tri bune op de wielerbaan voor de Marathontri bune. Thans zal ook voor de eere-tribune op de wielerbaan een tribune van hout worden opgetrokken, waardoor 600 zitplaatsen meer ter beschikking komen. Bij den a.s. Neder landBelgiëwedstrijd zal dus het grootste aantal toeschouwers aanwezig zijn. dat ooit bij een landenwedstrijd in het Stadion is ge weest. Alcmaria IIBlauw Wit II 14. De door Alcmaria georganiseerde wed strijden voor de.diverse elftallen zijn gisteren begonnen met den wedstrijd Alcmaria IIBI. Wit II in de serie: ne derlaagwedstrijden van het tweede elf tal. Dit elftal heeft zich aan den naam gehouden: het leed een 41 nederlaag tegen de Amsterdammers De wedstrijd die geleid werd door den heer Wiebols, werd over 't geheel eenigszins lauw ge speeld. Een enkele maal kwam er iets meer vorm en tempo in. De middenlinie van Alcmaria sloot niet achter de voor hoede aan. In deze voorlinie moest het hoofdzakelijk van rechts komen. Voor 't Amsterdamsche doel werd menige kans verknoeid. Voor de rust wist Blauw Wit een 10 voorsprong te behalen. Pas was de tweede helft begonnen of Keppel had met een goed schot van den vleugel den stand gelijk gemaakt. Alc maria ondernam daarna nog diverse goede aanvallen. Op een gegeven mo ment dacht m:n Bos te zien scoren, maar hij schoot tegen de paal, de bal werd opnieuw ingezet: tegen den keeper, weer een schot: tegen keepers hoofd en zoo ging het nog even door, doch de bal kwam niet in 't doel. En zooals het dan meestal gaat, even een uitval van BI. Wit en 't was 1—2. Een derde goal voor de Amsterdammers kwam toen de keeper van Alcmaria was uitgeloopen, den bal weg sloeg, maar de tegenpartij gelegenheid gaf in 't leege doel te schie ten. Uit een strafschop, toegekend voor hands, scoorden de Zebra's nummer vier. Even later kreeg BI. Wit weer een strafschop te nemens wegens free-kick, doch thans zonder resultaat- Met 41 voor BI. Wit kwam 't einde. De overwinnaars speelden een aardige partij. Alcmaria kwam uit met het vol gende elftal: Jongmans; Schokker en Jonker; Meijer, de Grand en Hoorn; Kep pel, de Jong, Th. Bos, de Groot en Vas- binder. Het eerste elftal zal a.s. Zondag trach ten tegen BI. Wit I beter resultaat te behalen. Het tweede elftal speelt dan tegen Beverwijk, ^STUKS Alkmaarsche Boysnieuws van Zondag. Men schrijft ons: Hcewel de regen neerstroomde was hei Zondagmorgen om 10 uur al erg bedrijvig op het Boys-ve'.d, omdat dien dag vier wed strijden op het programma stonden. Het veld zag er schitterend uit een was zeer goed bespeelbaar. De Boys adspiranten a speelden thuis tegen de Berger adsp. a en waar het hier ging om de eerste plaats vas er veel strijd lust. De Boys hebben dezen wedstrijd gewon nen met sprekende cijfers. De Berger adsp. verloren met 72. Door deze overwinning zijn de Boys adsp. a. kampioen van hun afd geworden. Om 11 uur speelden de Boys adsp. b een wedstrijd tegen de Vrone adsp. a uit Sint Pancras. Ook hier een sprekende overwin ning van de Boys. Het einde bracht een 14 0 overwinning voor Boys adsp. b. Na dezen wedstrijd had een treffen plaats tusschen de Boys 3 en Bergen 3. Waar beide ploegen nog evenveel kans op de eerste plaats hadden werd hier een zware strijd gestreden. De Boys waren de geheelen wed strijd in de meerder! eid en wonnen met 82 en behouden hun kans. Om 3 uur speelde een Boys-combinatie uit de lagere elftallen tegen een dito „Alkmaar"- combinatie. Erg veel spanning zat er niet in, hoewel er aardige memmten voor kwamen. De Boys-combinatie won dezen wedstrijd met 4 tegen 1, Hockey. NederlandBelgië 20, De twaalfde interland-ontmoeting Neder landBelgië is weer in een overwinning van Nederland geëindigd. Zooals bijna steeds, was ook nu de Ned. verdediging het sterkste gedeelte van ons elftal, maar ook de rest was van goed gehalte, behalve dan het binnentrio, dat eenigszins tegen viel. Nederland scoorde voor de rust een buitenspel-doelpunt, dat werd toegekend en na de rust een zuivere goal, zoodat de overwinning toch verdiend mag heeteri. De stand luidt nu: Nederland 12 8 2 2 20—7 18 België 12 2 2 8 7—20 6 A t h 1 e t iek. Nurmi geschorst. De Tel. weet te melden, dat Nurmi, de groote Finsche athleet voorloopig geschorst is door de I.A.A.F. Nurmi schijnt gehandeld te hebben in strijd met de amateuristische be palingen. Ned. record 15 K.M. verbeterd. Tijdens den wegwedstrijd van het Amster damsche A.V.A.C. verbeterde de A.V.A.C.- man W. Bakker het Ned. record 15 K.M. hardloopen en bracht dit op 51 min. 51 sec. (oud record 53 min. 27 sec.). Schaken. EuweFlohr. De zevende schaakpartij tusschen Euwe en Flohr is in remise geëindigd. Aangezien Flohr 2 en Euwe 1 partij gewonnen heeft, is de stand nu 1—2 (4 remise). Zwemmen. Een nieuw wereldrecord. Mej. Kastein, een nog jonge zwemster der Holl. Dameszwemclub, verbeterde Zaterdag avond tijdens de wedstrijden te Amsterdam het Nederlandsche, Europeesche en wereldre cord 400 M. schoolslag en bracht dit op 6 min. 38.4 sec. Turnen. Kracht en Vlugheid in de Harmonie. De rij der gymnastiekverenigingen, welke regelmatig openbare uitvoeringen geven, is hier in Alkmaar vrij groot. Een gelukkig ver schijnsel mag dat heeten, want het bewijst, dat een groot aantal Alkmaarders het nut en het heil van de gymnastiek-beoefening inziet. Er zijn hier eenige vereenigingen, die een zeer groot aantal leden en wellicht nog meer dona teurs hebben, zoodat het mogelijk is, om be hoorlijke avonden te organiseeren. Nadat we Turnlust, de Halter, de Christ. Vereeniging en de Arb. Sportvereeniging ge zien hebben in de Harmonie, was Zaterdag avond de beurt aan de bijna 60 jaar oude Kracht en Vlugheid. Alweer was de zaal goed bezet met ouders, vrienden, genoodigden en leden! En al weer was de sfeer, zooals we die telkens weer aantreffen. Een gul publiek, dat niet te critisch is, dat elk nummer waar deert, dat vooral happig is op „licht-effecten". Niet de sfeer alleen is steeds dezelfde, ook het programma zelf is zoo. Nu moge de eene directeur wat meer vrije oefeningen geven dan de andere, daar staat dan onmiddellijk tegen over, dat op andere programma's meer ring-, brug- of rekwerk staat. En zoo zou dus ons verslag eigenlijk een her haling zijn van wat we reeds meer dan eens ge schreven hebben. Kracht en Vlugheid is een eigenaardige ver eeniging. Ze heeft perioden gehad van bloei, momenten van inzinking, ze heeft natuurlijk haar ups and downs gekend, maar ze schijnt ons op 't oogenblik weer in bloei toegenomen. Dat wil niet zeggen, dat er bijv. bijzondere prestaties te genieten waren, maar veel meer bedoelen we daar mee, dat de diverse afdee- lingen groot zijn en dat de verschillende leden op een zeer behoorlijk peil staan, zonder dat 'er nu bepaald uitblinkers zijn, De heeren-afdeeling bijv. telt goede krachten en inderdaad zijn hier wel leden onder, die bij intens oefenen op een zeer hoog plan zouden komen. De meesten evenwel oefenen meer voor hun genoegen, meer, om hun lichaam fit en kwiek te houden en trachten heusch niet „sterren" te worden. Dat is ook volstrekt niet noodig, al zijn „sterren" dikwijls in staat, om de massa te trekken en vormen zij in den regel een goede propaganda. Als we nu het programma even bekijken dan blijkt daaruit, dat diverse nummers voor rekening kwamen van de jongens- en meisjes- afdeelingen. De kleintjes zijn als steeds zeer serieus en trachten steeds het beste er van te maken. Dat lukte Zaterdagavond heel goed en de leider was zoo verstandig geweest, om niet te zware stof te kiezen. De oudere meisjes en de dames hebben keu rig werk laten zien. Niet alleen een paar ge slaagde dansen en een piramidestand, maar ook andere nummers mogen met eere genoemd worden. We noemen o. m. het werken aan de brug en aan de ringen, dat ons zeer verraste. Speciaal willen we noemen de vrije oefenin gen voor heeren. Hier had de leider een prach tige stof gekozen en deze voortreffelijk inge studeerd. En wat we wel eens missenbij deze oefening is geen enkele spierbundel van het lichaam niet in actie geweestl Wellicht vonden de aanwezigen het hoogrek bijv. mooier, wij voor ons gaven de voorkeur aan die vrije oefeningen, juist, omdat ze zoon nuttig effect geven. Zoo is er nog veel meer goeds te noemen, maar wij zullen het hierbij laten. De algemeene ir.druk was, dat K. en VI. over een mooie groep leden beschikt, die allen met hart en ziel aan hun leider, den heer D. Boot, hangen. Deze had Zaterdagavond een zware taak, maar ze was hem volkomen toevertrouwd. Bij den aanvang natuurlijk de traditioneel# opmarsch en de openingsspeech van den voor zitter, den heer H. Scholtens, die er op wees, dat de uitvoeringen van K. en VI. niet bedoeld waren, om ,,top -prestaties te geven, maar om de ouders en vrienden te toonen, wat gym nastiek is, hoe nuttig ze is en hoe mooi. Rest ons nog te vermelden, dat directeur Boot bloemen kreeg en dat Melchert Schuur man c.s. zorgden voor het muzikale gedeelte. En dat de heer Englander het bal leiddel HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Alle stakende partijen hebben thans de staking beëindigd. Resolutie van de Ned. Vakcen trale. In verband met de situatie in Twente heeft het bestuur van de Nederlandsche Vakcen trale de volgende resolutie gepubliceerd: De ledenvergaderingen van de verschillen de afdeelingen van de politiek onafhankelijke textielarbeidersorganisatie, kennisnemende van de besprekingen, welke onder leiding van den voorzitter van het r.k. Werkliedenver bond op 29 en 30 Maart j.1. hebben plaats gehad tusschen de Enschedésche- en Twentsch-Geldersche Fabrikantenvereeni- gingen en de besturen van het r.k. Werklie denverbond, het Christ. Nationaal Vakver bond, den textielarbeidersbond „St. Lamber- tus" en de textielarbeidersorganisatie „Uni- tas", kennisnemende van het tusschen deze partijen getroffen accoord; verder kennisnemende van het verslag der conferentie, gehouden op 1 April j.1. te Hengelo tusschen de vertegen woordigers van de genoemde fabrikantenver- eenigingen eenerzijds en van het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale en de politiek onafhankelijke textielarbeiders organisatie anderzijds, betreuren het door de eerstgenoemde groepen getroffen accoord, dat naar haar meening niet is in het belang van de textielarbeiders; van oordeel echter, dat in de thans ont stane stiuatie een advies om in de staking te volharden, niet is in het belang van de leden en hun gezinnen, zoodat de verantwoordelijk heid van een dergelijk advies door de leiding niet kan worden aanvaard; besluiten het opgelegde accoord te aan vaarden en hun leden te adviseeren op de des betreffende voorwaarden den arbeid te her vatten. Een communiqué van „De Een dracht. Wij ontvingen het volgende communiqué van het hoofdbestuur van den algemeenen bond van textielarbeiders „De Eendracht": In de Zaterdagmiddag in Neede en Borne gehouden stakers\ ergaderingen van „De Eendracht" is bij acclamatie besloten de sta king op te heffen, terwijl hetzelfde in Losser geschiedde met groote meerderheid van stemmen. In deze vergadering kwam tot uiting de wrevel tegen 'het optreden der chr. en r.-k. organisaties, die door hun houding dit einde der staking hebben veroorzaakt, ter wijl daarnaast ook tegen het hoofdbestuur der eigen organisaties klachten over het op treden werden geuit. Toch meende men, dat, waar de zaak zoo geloopen was, een dóór staken alléén van de Eendracht absoluut on mogelijk was. Ditzelfde gold ook voor de eer ste vergadering, die Zaterdag in Enschedé is gehouden. Ook daar werden scherpe woorden gesproken aan het adres der r.-k. en chr. or ganisaties en ook daar kwam tot uiting dat men van oordeel was, dat het hoofdbestuur van „De Eendracht" krachtiger maatregelen had moeten nemen om de chr. en r.-k. arbei ders aan de zijde der modernen te krijgen Door het hoofdbestuur van „De Eendracht" werd op alle vergaderingen het standpunt verdedigd, om, gezien de omstandigheden, niet alléén den strijd voort te zetten. Het zou niet voldoende zijn, dat men een grooter of kleiner deel van de r.-k. en christelijke ar beiders aan zijn zijde zou krijgen. Dat heeft de voortzetting van den strijd in 1924 bewe zen. Wilde men den strijd op een behoorlijken grondslag voortzetten, dan zou daarvoor vol gens de overtuiging van het hoofdbestuur ook de medewerking der confessioneele besturen noodig zijn, daar anders een afbrokkeling van de staking in een zeer korten tijd te verwach ten was. Deze vergadering, die 4 uur duurde, ver liep ten slotte, waardoor van het houden eener stemming moest worden afgezien.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9