Alkmaarsche Courant. HIJ EEN LEVEN OM EENEVEN. KlfilillV MIKT {Radionieuws Qemeeatecaden Jieck Sdiool Honderd m en dertigste Jaargang. Woenttfaar (i April. Brieven uit de Riviera. No. 81 1932 Donderdag 7 April. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend A.V.R O 8.— Gramofoonpl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. R. Nijs, zang. A. Bodmer, piano. Egb. Veen, begelei ding. 11 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.Gramofoonpl. 12.15 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. M. m. van Hilde Jager, zang en E. Veen, piano. 1 4o Nederl. Week in het Carlton-Hotel te Am sterdam. Rede van ir. S. L. Louvves. 2.30 Vervolg uitz. uit het Carlton-Hotel: rede v. d. heer Bergman. 415 Ziekenuur. 5.— Radio-Kinderkoorzang o. J. v. J- Hamel. 5.30 Gramofoonpl. 5.45 Omroeporkest o. 1. v. N Treep. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander 7 Vervolg Omroeporkest. 7.30 Enge sche les door Fred Fry. 8.Gramofoonpl. 8.1 o Concertgebouw-orkest o. 1. V- Dr. W. Men gelberg en Maurice Ravel. M. m. v Mar- guerite Long, piano. O.a. Derde piano-con cert, Ravel en. Variations symphoniques, Franck. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoon- platen. 11.—12.— Vanuit het Carlton-Hotel, Amsterdam: Billy Mason his Band en Juan Mordrez y su cantor Belfranco (Ar- gentijnsch orkest). Huizen, 1875 Af. (8.—9.15 en 11.—2.— K R O., 10.—11.—en 2.—11.30 N.C.R.V.) 8.9.15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 K.R.O.-orkest o. 1. v. J. Gerritsen. 2.Handwerkcursus. 3. Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Pauze. 4.Zee mansuurtje. 5.Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 Cello-recital door Br. Hemerik. Aan den vleugel: Dorothv Gerstel. 6.45 Knipcursus. 7.Vragenhalfuurtje. 7.45 Nea. Chr. Persbureau. 8.— Afgestaan. 9. Ouderuurtje. 9.30 Zang door Stephen Jan- sen's Damesensemb'e. In de pauze van 9.59 —10.Vaz Dias. 11.11.30 Gramofoonpl. Daventry, 155.4 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.5011.05 Tijdsein en berichten. 12.20 Orgelconcert Reg Foort 1.20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest. 2.05 Lezing. 2.20 2.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst 4.05 B B C -Dansorkest o. 1. v. Hall. 4.50 Midland Studio-orkest o. 1. v. Cantell. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Helen Perkin spee t Havdn's pianosonates? 7.10, 7.40 en 7.50 Lezingen 8.20 Concert. A. Sammons, viool en W. Murdoch, piano. O.a Sonate in a, Franck. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 B. B. C.-orkest o. 1. v HelyHutchinson. O.a. Ouv. Stradella, Flotow en Danse macabre, St. Saëns 10.50 Kerkdienst. 11.0512.20 B B. C.-Dansorkest o 1. v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1725 Af. 8.05, 12.50 en 8.2Ó Gramofoonpl. 9.20 Radio-tooneel „La patissiere du village:' van Alfred Savoir. Kalundborg, 1153 Af. 11.20—1 20 Concert uit het Palace-Hotel. 2.204.20 Mogens Hansen's orkest. 7.309.35 Weenscbe mu ziek o. 1 v. Fritz Fall. M. m. v. M. Reining en Ado Darian. zang O.a. Uit Zigeuner- baron en Fledermaus. Strausz, Zarewitscn en Lustige Witwe, Lehar. 0.5011.50 Dans muziek vanuit Rest. „Ritz". Langenberg, 473 Af. 6.257.20 en 10.40 —11.20 Gramofoonpl. 11.2012.10 Concert uit München o. 1. v. K. List. 12.201.5(1 Concert onder leiding van Eyscidt. 4.20 5 35 Concert. Wocke, bariton. Grelke. klari net. Feldin, cello en'Grape, piano 7.20 Con cert o. 1 v. Wolf, o.a. Ouv. Figaro's Hoch- zeit, Mozart. 7.50 Werken van Lanner en Strausz. Sted. orkest van Münster o. 1. v. Wolf. 9.4011.20 Dansmuziek o. 1. v. Leo Eysoldt. Brussel, 508 Af. en 338 Af. 508 M.: 11.35 1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v Meulemans. 5.50 Gramofconpl. 7.20 Con eert o. 1. v. Meulemans, Met medewerking van Mespagnard, bariton, o.a. Ouv. Frei- schütz. Weber en Ncorsche Dansen, Grieg. 338 M.: 11.35—1.05 Gramofoonpl. 4.20 Concert o. 1. v. Kumps. 7.20 Concert. Orkest o 1. v. Kumps en Schola Cantorum onder leiding van 'E. v. d Ve'de. O.a. Ouv Le roi d'Ys, Lalo en Esquisses flamandes, Brussel mans. Rome, 441 Af. 7.35 Gramofoonpl. 8 05 Concert o. 1 v. Selvaggi. O.a. Symphonie d- moll, Franck, Tod und Verklarung, Strausz en Ouv. Tannhauser, Wagner. jhuiUeJUm Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 59; Lucille was precies zoo blijven staan, tei- wijl haar kampevchtster haar geschiedenis vertelde; de banden hield zij krampachtig samengevouwen, haar boezem zwoegde en ir. stilte deed zijn een vurig gebed, dat Zijn Ma jesteit er toe gebracht mocht worden om de gaarheid te zien. Maar terwijl zij hem gade sloeg voelde zij zich alle vertrouwen, alle n<>op ontzinken. De Koning zat met een nor- scne uitdrukking op het gezicht, met het ge- ai .a§ewend en gefronste wenkbrauwen. ais hg zoo keek, was hij niet aangenaam om e zien. Het had er veel van of miss Stuart naar macht en invloed op hem overschat had; niets.van zachtheid of toegeeflijkheid bleek uit zijn houding tegen dat zij uitgepraat had. i ir fat van miss Stuart stond teleur- s elling te lezen. Ook zij besefte dat zij niet geslaagd was. Ineens doorleefde miss Darcy het tooneel van vele jaren geleden, toen deze man, die nu de beschikking over leven en dood in zijn koninklijke macht had, haar hand had vast- Zeesen. 1635 Af. 7.20 Populair concert door het Emdé-orkest. 7.50 „Orpheus 1930 1931", hoorspel Van R. Seitz. Muziek: P. Dessau met medewerking van orxest, koor en kinderkoor. 8.30 Berichten. 8.40 „Vierhun dert Millionen durchbrechen die Mauer", hoorspel over China door orkest en solisten 9.40 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek door Oskar Joost en zijn orkest. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Donderdag. Des middags geeft Warschau kamermu ziek, viool en piano. Het Vesper-concert van Langenberg brengt liederen uit een groot aantal oude zangspelen en kluchten. Op het eind van den middag geeft de N. C. R. V. een cello-recital. In het begin van den avond komt over het Vlaamsche Brussel een sym- phonieconcert met o.m. Weber's Freischütz- ouverture en het symphonisch gedicht Die Moldau, van den Tsjechischen componist Smetana, hefc tweede deel van den zesdeeli- gen cyclus Mein Vaterland. München brengt Beehoven's Missa solemnis, die de meester zelf als zijn beste werk beschouwde. Des avonds komt over Beromünster een piano recital. Weenen besluit de reeks uitzendin gen ter gelegenheid van de Haydn-herden king met de uitvoering van eenige minder be kende werken van dezen componist. Het con cert van Rome brengt o.m. de d-moll sympho nie van César Franck, het symphonisch ge dicht Tod und Verklarung van Richard Strauss en de prachtige Tannhauser-ouver- ture van Wagner. Over Straatsburg komt een mooi programma met Beethoven's ouver ture Lecnore III, één der vier ouvertures, die hij schreef bij zijn opera Fidelio, een dub belconcert voor viool, altviool en orkest van Mozart, het a-moll pianoconcert van Schu- mann en tot slot de zevende symphonie (A-dur) van Beethoven, met wilde dansmelo dieën in de kantdeelen, een weemoedig Alle gretto en een idyllisch trio in het Scherzo. De A V. R. O. zendt het Concertgebouw concert uit waarbij de soliste Marguérite Long de prachtige Variations Symphoniques (piano en orgest) van Franck en het nieuwe pianoconcert van Ravel speelt. Later op den avond komen over London- en North Regi onal kamermuziekwerken van Haydn, o.a. de strijkkwartetten Es-dur op. 76 nr. 6 en C-dur op. 20 nr. 2 (één der zes z.g. Sonnen-quar- Over dc Tsjechische zenders komt de opera La Traviata van Verdi, waarvan de maca bere tekst een bewerking is van Dumas' Dame aux Camélias. (Van onze eigen correspondente). I. Lente in het Zuiden. Mijn zoete, veeibezongen liefelijke Méditer- rannée vertoont de laatste dagen kuren. Van af den horizon komen lange witgekuifde rol lers over de blauwe zee aangereden. Het zijn de steigerende zee-rossen van Neptunus, die „La Grande Bleue" een dramatiek verkenen, welke op het eerste gezicht weinig bij haar karakter schijnt te passen Neem u echter in acht wanneer hier het tempeest woedt; wan neer de wind uit het Oosten den regen op roept en meebrengt. Smalend pleegt men hier te zeggen, dat alle goede dingen van Italië komen, eu wijst met het hoofd dan in Ooste lijke richting: „daar, vlak bij... waar die lastige buurman woont met wien men de laatste jaren zooveel te stellen heeft gehad, en die je per slot van rekening ook nog het slechtste weer stuurt De witte stad ligt zonbeschenen om de Baie des Anges heen, de krans van bergen houdt op den achtergrond de wacht. Cap- Ferrat figureert ver in zee uitstekend op het uiterste puntje de witte vuurtoren als het andere uiteinde van de halve maan, welke de bocht omvangen houdt. De meeuwen wieken onrustig op het water vlak waar zij de netten der visschers onder de oppervlakte verankerd zien en de witte visschen klaar zichtbaar door het doorschij nende water, maar onbereikbaar, tusschen de mazen heen en weer zwemmen. Een tantalus- kwelling. Tusschen het woelige water en mijn huis ligt de groote weg, de Route Nationale No. 7, van Marseille loopend tot Menton aan de Ita'iaapsche grens en beurtelings stad- en landweg verbindt hij alle steden welke tus schen de beide genoemde plaatsen aan de Middellandsche Zee liggen. Geen enkel ver voermiddel ontbreekt op de lange, glimmende asphaltbaan. De lange, zware wijnkarren, waarvan de traag stappende paarden in ge dragen cadens hun halsbellen doen rinkelen, rijden' er, en de driftig grommende race auto's, voorbijschietend als losgelaten wilde dieren. De lichte melkkarretjes waarop het gehouden in de kapel van de Lee's, haar den ring had geschonken, dien zij steeds sinds dien gedragen had en haar had beloofd, dat, mocht de tijd ooit komen dat zij in nood ver keerde, hij dan zou terugbetalen wat hij haar schuldig was voor haar hulp bij die gelegen heid. Koning Karei wendde zich tot zijn broer. Hoe luidt je uitspraak, York? Mylora Devizes is dood, daaraan is geen twijfel mo gelijk; het was een aardige man, loyaal, één van onze vrienden. Hij kwam om in een schermutseling, waarbij een jong meisje in het spel was, zeker door een stoot van den degen van kapitein Darcy. Over de wezen lijke omstandigheden van het geval heerschte verdeeldheid, maar de jury heeft den gevan gene veroordeeld. Frances, hier, verklaart, dat er een verkeerde rechtspleging heeft plaats gehad en hehaalde de snoevende uit spraak van een man, die te veel gedronken had. Ik heb hooren zeggen, sire, viel Frances kalm in: „in vino veritas". („In den wijn zit de waarheid"). De koning nam geen notitie hiervan, maar vroeg over zijn schouder: Wat zegt ons familie-orakel? Doodsche stilte heerschte in het vertrek. eide vrouwen hielden den adem in, in de grootste spanning. De hond, die op den grond lag te slajjen, snurkte zwaar. Na een schijnbaar lange tusschenpooze donkere boerinnetje zelf de teugels houdt; de zware camion, die op zijn oorverdoovende passage alles te schudden zet door de impo sant envracht van rotsblokken uit de steen groeven. De autobussen, rood, geel, groen, blauw, die den heelen dag als spoelen heen en weer schieten en rusteloos de menschen van den eenen kant naar den anderen vervoeren. De gezellige plebejer, de „Cagnois", die om de paar minuten van de Place Masséna naar het bergdorpje Cagnes vertrekt, een oord, dat speciale attractie voor schilders, naakt- loopers en bohémiens heeft eh in welks ver voermiddel men u gedienstig 1-omt waarschu wen „dat u waarschijnlijk verkeerd ziË' als u zoo op het oog geen enkel kleedingstuk heeft vergeten aan te trekken De masto dont onder de autobussen, de bruine „Car Chocolat" zoeft er met zijn zestig reizigers onder mijn venstens langs en de stadstram gliert er jammerend door de bocht; het er barmelijk vervoermiddel waarit, men kort na het uur der maaltijden alleen gewapend met een gasmasker tegen de knoflooklucht kan plaats nemen; een vervoermiddel, waarin alles los zit, de banken, de carrosserie, de bekleeding en tens lotte ook de organen in uw corpus. Ik kijk er de boodschappen-fiet- sers na, wier manden met riemen over de schouders bevestigd, hoog boven hun hoofd uitsteken. En plotseling krijg ik het „heimwee naar den weg". Ik heb genoeg van alle fees ten. Van de Marathon-dansen waarbij de door uitvallers steed? opnieuw gegroepeerde paren meer dan een maand dood van den slaap rondgedraai-l hebben, ik kan geen concours d'Elégance zien waar gelijk pau wen. vrouwen van alk leeftijden met haar gratie, jeugd of luxe kopen te pronken. Het „fête des Nations" bracht over de zeshonderd jongelui in de nationale kleederdracht van hun zes-en-veertig verschillende landen. De Roodkapjes uit Noonvegen liepen naast Hongaren met 'ange witte, geplooide rokken op de Promenade des Anglais. De Balkan zond al ziin 'on :elende borduursels, het nabije Oosten zijn gesluierde vrouwen, en wij, wij zouden onze beste ambassadeurs nog altijd: te weten een heel gezelschap jongelui met wijde Volendammer broeken en meiskes met flatteerende vleugelmutsjes, de hosse- klossende klompen aan de voeten, waarmee zij zich overal een eclatant succes wisten te verzekeren. Maar na dit, overigens frissche feest is het welletjes en wordt het tijd om de Route Nationale No. 7 op te gaan en te kij ken wat voor vorderingen de Lente gemaakt heeft. In de vlugge auto stuiven wij Nico uh, langs het Octroi van den Mont-Boron waar wij overtuigend „Neen" schudden tegen den ambtenaar van de stedelijke belasting op zijn vraag of wij iets „doods" bij ons heb ben. Wij zijn niet op de jacht geweest noch hebben wij aan de vischvangst gedaan; wij passeeren daarom ongemoeid. In de natuurlijke Naven van het schilder achtige Villefranche liggen twee reusachtige Oceaanstoomers, die vanaf den hooggelegen weg kinderachtig als speelgoed aandoen. Op de berghelling groeit en bloeit het, dat ons hart er warm bij wordt. Enkel parkeeren wij den wagen aan den rand van den weg en klauteren langzaam het rotspad op. Tusschen de als in torment verwrongen olijf-boomen knielen wij plotseling neer bij een groote toef wilde aruif-hyacintjes. Ge plukt zal er niets worden, anders bezwijken wij straks onder den last. Ah! daar is mijn oude vriend, de rosmarijn. Eén klein takje afgebroken van het harde heester-hout, het kleine groene blaadje, de bloem klein en sierlijk als een dwerg-orchidée. Een geur van gember, specerijen en tropen-weelde. Voor mij is de rosmarijn een sprookjes-ver- haler: bij de „inboorlingen" hier gaat hij in een boeketje bij het gestoofde vleesch. Een ezeltje, aan twee kanten zwaar bela den, komt voorzichtig het pad afgestapt. Een dikke tak late mimosa's steekt hem uit één van de buideltjes, die ter weerszijden af hangen. „Chaoue!" groet zijn baas amicaal, mept het beestje voor de gezelligheid met een dun takje tusschen de oortjes en'dan zichzelf stuk voor stuk tegen de hooge kaplaarzen. Hij heeft op een lange rose anjer gekauwd, maar bedenkt zich en steekt den bloem be- hoogzuchtig achter het linkeroor. Hier is een bosch van jonge palmen. Om dezen tijd beteekenen die heel wat hoofdbre kens voor de eigenaren, 's Nachts wordt er geregeld wacht gehouden om diefstal van de jongste loten, die in het hart van den zoom zitten, te voorkomen. Op den Zondag der „rameaux" (Palmzondag) drijft men een le- vendigen handel in Palmpaaschjes, die van het nog goudgele blad van den palmboom gevlochten worden. Rukt men de nieuwe lo- antwoordde de hertog, met stroeve uitdruk king op het gelaat en de oogen afgewend van miss Stuart: De Bijbel beslist: Een leven om een leven. Het Orakel heeft gesproken, zei Ziin Majesteit, zich tot Frances Stuart wendende, als om het antwoord nog eens vast te leggen. Op dat oogenblik trad Lucille naar voren, ze boog een knie voor Karei Stuart en greep zijn onwillige hand. De woorden, die miss Stuart in het vertrek daarnaast tot haar ge sproken had, drongen op haar aan: Bedenk, dat u strijdt voor het leven van uw echtgenoot. Zijn lot werd gewogen en tot nog toe helde de schaal naar de andere zijde over. Wie is deze dame? vroeg de koning on geduldig. Ik ben Lucille Darcy, riep de knielende vrouw, smeekende den blik tot Karei ophef fend, de vrouw van Robert Darcy, die valsch beschuldigd in den Tower is en Donderdag zijn vonnis zal moeten ondergaan. De koning zou zijn hand losgetrokken en misschien de smeekelinge weggeduwd hebben., maar met kracht handhaafde zij haar hou ding én ging voort: Meer dan dat, sire, ik ben de dochter van wijlen sir Evelyn en vrouwe Marjorie Lee, in het graafschap Warwick. Deze mededeeling boeide de aandacht van Zijn Majesteit. Zijn onwilligheid en ver ten ruwweg af, dan is het doodvonnis van den boom geteekend. Hier is blijkbaar goe<? gewaakt en alles staat er fleurig bij. Naast een open kapelletje, dat dood-eenzaam aan den weg staat is een zacht plekje, nèt goec om even op adem te komen. Gezellig zetten wij de voeten in steun tegen een stevige wolfsmelkstruik om niet in het ravijn af te glijden, en tralleeren een liedje tegen de si naasappelen, schuin boven ons in een tuin. Tersluiks berekenen wij de kans hoe er het gemakkelijkst bij te komen; er is geen levende ziel te bekennen. De omstandigheden forcee- ren ons echter een rein geweten te houden. SoitEen wilde vijgenboom aan den an deren kant presenteert gul zijn krent-kleine vruchtjes. Ah! wacht eens! over eenige we ken zullen wij daar nog eens nader over spreken. Een uur wandelen in de bergen, en thuiksomen met een oogst van ponden. Wat zijn de blaadjes nu nog klein en zacht. En eensklaps valt het ons in, dat hun verschij nen ééns de nieuwe voorjaarsmode heeft be- teekend.... Wij hebben nu opeens allen zin om naar de kleine „buvette" hier in de buurt te gaan, de „Coq Noir". Met geen blik keu ren wij een groot veld waardig, bespikkeld van witte "bloempjes. „Sneeuwklokjes?" vraagt de minst geroutineerde van ons. „Pluk maar en bijt van onderen op hef steeltje...." „Ajasses!" zegt zij proestend en spuwend, als zij onzen perfieden raad opgevolgd heeft „Alleen maar wilde knoflook!" In*de „Coq Noir" boeten wij onze zonden en tracteeren op het heerlijkste boerenbrood, dat in een bergdorpje aan een wankel ta feltje voorgezet kan worden, dikke plakken ham en een flesch koppige „Rosé", gagroeid aan de wijnstokken op de berghelling daar vlak voor ons. ANNA BENAVENTE. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Maandag vergaderde de raad dezer ge meente voltallig onder voorzitterschap van burgemeester C. de Groot. Een groot aantal ingekomen stukken gingen onder den hamer door. De rekening over 1931 van het Burgerlijk Armbestuur werd in volmaakte orde be vonden. De ontvangsten beliejien 1677.17J-4, de uitgaven 1848.36. Er is dus een nadeelig saldo van 171.18J4. De voorzitter dankte voor het gehouden beheer en tevens voor de beschikbaarstelling van een bedrag van 250 ten dienste van de werkverschaffing. Over laatstgenoemde zaak ontspon zich nu een gedachtenwisseling. Er is tot dus verre in 1932 uitgegeven voor dit doel door de gemeente ongeveer 1200, niet daarin be grepen hetgeen nog aan den Eilandspolder zal moeten worden betaald voor de gemeen- schappelijke werkverschaffing, hetgeen onge veer 4 a f 500 zal beloopen. Er zijn nu 16 werkeloozen aan het werk bij de gemeente. Dit aantal wijzigt zich dagelijks haast, wat de personen betreft, omdat dan de een, dan de ander tijdelijk voor een paar dagen werk krijgt bij particulieren en daarna weer terug komt. De voorzitter zeide, dat praatjes, als zou er een beetje geluierd worden, uit de lucht gegrepen zijn. Er wordt, in aanmerking genomen, dat het lang niet allen jonge men schen zijn, zeer behoorlijk gewerkt. Sommi gen werken 5 dagen, anderen 3 dagen per week, al naar hunne omstandigheden. Een man werkt maar een dag per week, als noo- dige aanvulling van ander werk. De heer van der Laan zou willen besluiten, de volgende week alle werkverschaffing stop te zetten. Spreker hoopte daarvan dat dit eenerzijds een prikkel zal zijn om aan het werkzoeken meer aandacht te schenken en vertrouwde, dat dan de diaconie te Groot-Schermer, die naar veler meening nog niet veel voor de werkloozen heeft gedaan, een ruimer stand punt zal innemen. De heer Molenaar stelde voor de bestaande regeling tot Mei te con- tinueeren en ieder gemiddeld 4 dagen te la ten werken. De voorzitter kon zich hier wel mede vereenigen en zeide dat er reeds gemid deld 4 dagen wordt gearbeid. De heer Posch, minderheid in het college kon wel met het voorstel van der Laan medegaan. De heer Smit zou den maatregel alleen willen, om de diaconie wat meegaander te maken. Overigens erkende deze spreker dat het zeer moeilijk is, de menschen in eens zonder verdienste te laten, welk bezwaar eigenlijk wel door alle raadsleden wordt ge voeld. Mevrouw Slooten-Smit bepleitte uitvoerig de belangen van de reeds zoo weinig te be nijden menschen, die naar zij weet moeite ge noeg doen, aan het werk te komen. De pre sident-armvoogd, de heer de Geus wees er op, dat zelfs mét de werkverschaffing, hetgeen in de gezinnen binnenkomt, nauwelijks vol doende is om van te eten. Hij zou dan ook niet aarzelen, de menschen als zij zonder stoordheid verdwenen; hij keek miss Darcy recht in het gelaat als trachtte hij daaruit een half-vergeten gelijkenis op te maken, die tot bevestiging van haar woorden kon dienen. Koning Karei bezat een uitstekend, een koninklijk geheugen voor gezichten; daarbij kwam nog, dat de gebeurtenissen, die zich hadden afgespeeld in dien tijd van zijn jonge lingschap, hem onuitwischbaar in het geher gen geprent waren; althans de perioden van tegenspoed hadde nzich diep in zijn gemoed gegrift. Andermaal volgde er een pauze. Lucille haalde den ring te voorschijn, dien de koning haar aan den vinger geschoven had en hield dien voor hem op. U heeft mij dezen zelve gegeven, sire, enu zei er bij, dat, als ik" nooit in nood ver keerde, ik mij dan tot u zou wenden om bij stand, en ik verkeer nu in nood, in dringen den nood. Wanneer was die gelegenheid? vroeg de hertog van York, waarvan deze dame spreekt? Maar Zijn Majesteit antwoordde niet en niemand anders waagde de stilte te verbre ken. Hij zat achterover geleun din zijn groo- ten stoel, met de oogen gesloten, of hij in slaap gevallen was, maar in waarheid herin neringen opwekkend uit dat lang vervlogen jaar. Eindelijk richtte hij zich op en legde de hand oo den schouder van iniss Darcy. werk komen behoorlijk te bedeelen. De voor zitter waardeerde dit zeer, maar wees er op dat gezien de middelen van het armbestuur' de gemeente dan toch betalen moet aan dat bestuur en dat men er dan toch beter voor kan laten werken. Van de diaconie verwacht te de voorzitter niet veel. Dat college is ge heel vrij in zijn doen en laten en in den raad kan men er veel of weinig van zeggen. Nie- mad hier heeft er iets over te bevelen. De voorzitter stelde voor om de ingang zijnde werkverschaffing voort te zetten, zooals zij thans is geregeld. Dit voorstel loopt even- wijdig met het voorstel Molenaar. De heer van der Laan trok gaarne zijn voorstel in.. Des voorzitter's voorstel werd aangeno men. Vastgesteld werden een aantal besluiten tot wijziging der begrootingen voor 1931 en 1932, waaronder een post van 1000 voor de werkverschaffing. Met zes tegen één stem, die van den heer Vaalburg werd na ampelen bespreking afgewezen een verzoek van den heer J. Schortinghuis om verhoo ging van het bedrag, dat hem in artikel 13 Lager Onderwijswet bij verschillende raads besluiten is toegekend voor het schoolgaan te Alkmaar voor vier zijner kinderen. Eerstens werd overwogen, dat hem nog kort geleden een bedrag, evenals het vorige is toegekend, zonder dat van in beroep gaan daartegen is gebleken, terwijl ook het bedrag in het alge meen voldoende wordt geacht. De voorzitter gaf een verslag met de moeilijkheden, die met dezen man zijn ondervonden. Spreker zou juist morgen een onderhoud hebben met Mr. Schenkeveld, den rechtskundigen raadsman van verzoeker. Op voorstel van B. en W. werd besloten adhaesie te betuigen aan het bekende rekest van de gemeente Bloemendaal. Beide besluiten werden z. h. s. genomen. Ingewilligd werd op dezelfde wijze een, ter vorige vergadering aangehouden request van P. Kieft Czn., huurder van gemeente land, om afwijking van de verhuursvoor- waarden, evenals aan den huurder Jb. Hetnis M.zn. reeds is toegestaan, doch met deze voorwaarde, dat deze beslissing vervalt, in dien tijdig een beslissing van het hooger be stuur bekend mocht worden, tegen het hoo ger bedoelde soortgelijke raadsbesluit op het request-Heinis. Deze zaak toch is reeds ge- ruimen tijd in beroep bij Ged. Staten, wel licht zelfs bij de Kroon. Een commissie uit den raad ^onderzocht de ingekomen boeken en bescheiden van de vereenigingen Huisvlijt en Floralia en het Fanfarecorps Christiaan de Wet. Dit onder zoek is destijds bij een voorstel door den heer van der Laan gedaan, als voorwaarde ge steld tot het uitkeeren van een subsidie, aan die beide vereenigingen toegekend, in begin sel, bij de vaststelling der begrooting 1932. Overeenkomstig de conclusie der commissie wordt tot uitbetaling z. h. st. besloten. De heer Smit vroeg en verkreeg inlichtin gen over de plannen van B. en W. inzake het vernieuwen van de bestrating van het Noord einde te Grootschermer. De voorzitter zeide dat er nog geen plan nen zijn. Wel overwogen B. en W. eenig uit stel, om eerst de gemeentefinanciën in der loop des jaars beter te kunnen overzien Mogoelijk, dat van dit afwachten uitstel tol een volgend jaar komt. Mevr. Slooten ver nam op haar vraag van den voorzitter, dat deze voorstellen in studie heeft over de wederinstelling van een correspondentschap voor de arbeidsbemiddeling enz. en dat deze zaak spoedig in het college ter tafel zal komen. Hierna sluiting. De Bisschop van Haarlem heeft pater N. J. W. van Rijn, kapelaan in de St. Do- minicus Kerk te Alkmaar benoemd tot kape laan te Rotterdam en tot assistent alhier pa ter B. H. F. Ruberg. DOOPSGEZINDE PREDIKANTEN. In de gistermiddag te Amsterdam gehot* den vergadering der Alg. Ned. Doopsgez. Pred. Vereeniging sprak ds. P. B. Westerdijk over „De Algemeene Doopsgezinde Socië teit". Hij herinnert aan wat de A.D.S., de vereeniging van alle Doopsgezinde gemeen ten in Nederland, krachtens haar statuul zich in de eerste plaats en van ouds al ten doel stelt: le. de zorg voor het seminarium (de kweekschool) en 2e. het ondersteunen van hulpbehoevende gemeenten, uitsluitend voor en ten behoeve van hare godsdienstige belangen. Bij de reorganisatie ontstond een Dus dan was u het kind, dat ik juist van pas in het park tegenkwam? Ja, sire. Ik had mijn vrijheid, misschien mijn leven te danken aan uw vader. Wat zei mijn broer zoo juist? Een leven om een leven, antwoord de miss Darcy vlug. Dan zal zijn uitspraak van kracht blijven, misschien in anderen zin, dan hij meende. Hij glimlachte en keek met critischen blik naar Lucille. Dien ring moet u mij geven, zei hij, die heeft dienst gedaan; ik kan u niet weer daarmee een zaak laten bepleiten. Miss Darcy deed als haar verzocht werd en legde den ring in de hand van den koning. Intusschen bracht miss Stuart met groote vlugheid van handelen Zijn Ma jesteit een schrijfmappe. Uw handteekening, sire, zei ze. De genade en de gerechtigheid van den Ko ning. De gerechtigheid is een vrouw, en blind. Niet altijd, sire, soms een man met een scherp gezicht Dat is maar vleierij, Frances! Zijn Majesteit schreef een enkelen re gel, onderteekende dien en overhandigde het papier aan miss Darcy. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5