DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „NOORWEGEN" Mo. 52 UO.IDERUAG APRIL 1932 134e Jaargang. ïlit Aet Jlatlement Dagetiikscfi Ovevzicht LBuitenland {Binnenland V. IJ. 4 M. R. V. VANAVOND 8 UUR in de HARMONIE. Leden f 0.25, niet-leden f 0.50 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatst uimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. DEN HAAG, 6 April 1932. In een korte avondvergadering heeft de Eerste Kamer heden de Begrooting van Defensie aangenomen met 29 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democra ten en vrijzinnig-democraten, voorzoover aan wezig. Bij de begrooting der Hembruginrichtin- gen deelde minister Deckers mede, naar aan leiding van een vraag in het Voorl. Verslag, dat hij reeds eenige maanden geleden op dracht heeft gegeven tot een onderzoek naar het gerucht van het bestaan van communis tische kernen aan die inrichtingen. Het eventuëel desbetreffende rapport zal hij aan de Kamer overleggen. DE DONAU-CONFERENTIE BEGONNEN! o Een landenbijeenkomst van internationale beteekenis. o De eerste besprekingen. o Zoo heel vaag zal de lezer zich nog wel herinneren, dat hij op school geleerd heeft, hoe de Franschen indertijd in ons land kwamen en hier over Nederland beraad slaagden, zonder dat Nederland daar zelf bij te pas kwam. Uit dien tijd moet dan ook het bekende gezegde: wij zullenjaaten bij u, over u, maar zonder u, afkomstig" zijn Dat was voor Nederland natuurlijk wei nig vleiend, maar wat kon ons land doen als de zwakkere iegen een soort „Camera"? Iets dergelijks staat thans té Londen te gebeuren. Daar is gisteren de z.g. Donau- conferentie geopend, om over het plan-Tar- dieu te spreken. Men zou meenen, dat op deze conferentie allereerst de Donau-landen zelf vertegenwoordigd zouden zijn en dat daarnaast als genoodigden enkele andere landen acte de présence zouden hebben ge geven. Niets is echter minder waar! Immers, de vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland, Duitschland en Italië zijn bijeen gekomen, om te praten over het lot der Donau-landen. Pas, als deze heeren het eens zijn geworden, zullen de Donau-Staten zelf een vergaderingetje mogen beleggen en on middellijk daarna zullen de landen samen een gezellig oogenblikje babbelen! o De Donau-conferentie bevalt ons niet. De voorgeschiedenis is n.1. niet geschikt ge weest, om een rustige sfeer te scheppen. Dat komt nu niet dadelijk, omdat het plan van een Franschman afkomstig is, maar dat komt wel, omdat er zoo verbazend geheim zinnig geconfereerd is. Tardieu heeft ettelij ke uren al reizende doorgebracht; hij heeft diverse malen een onderhoud gehad met En- gelsche vertegenwoordigers en wat er alle maal wel besproken is, blijft voor een zeer groot deel geheim. Die geheimzinnigheid heeft geen goed ge daan, zeker niet bij Italië en Duitschland Het is nu eenmaal een feit, dat beide landen (en Italië vooral!), niet bepaald sympathiek denken over Frankrijk. En hun vertegen woordigers te Londen moeten wel het gevoel hebben, dat ze er slechts voor den vorm ko men en dat de heele zaak al in kannen en kruiken is. Maar Engeland dan? Engeland hangt nu ook niet bepaald met zijn heele hebben en houden aan Frankrijk, en dus moet Frank rijk wel water in de wijn gedaan hebben, voordat een eenigszins op een overeenkomst lijkende verklaring kon worden gegeven. En ondanks dat zal er nog heel wat moeten ge beuren, voordat deze nieuwe conferentie re sultaten afwerpt! o De conferentie is echter niet van belang alleen voor de Donau-staten en de vier bij eengekomen mogendheden, maar feitelijk voor geheel Europa, voor wellicht het groot ste deel der wereld. Tardieu wil n.1. de Mid den-Europeesche landen weer tot bloei bren- fen. Zeer mooi! Maar hoe zal dat gaan? al er Fransch kapitaal achter zitten? Zeer waarschijnlijk wel! Zal Frankrijk voordeelige handelsverdra gen willen sluiten met de Donau-landen? uilen Duitschland, Engeland en Italië da', graag ?S w'"en doen? Inderdaad, heel aar wat moeten de andere, kleinere sta- ,va1 Europa dan? Zullen die dan eenlgs ns geïsoleerd worden? Zal voor hen de tol- {f„unr!""00r,0g nog feller worden? Zal hun den no^ meer dan thans belemmerd wor- Ziedaar vragen, die van belang zijn. Ook voor ons land, ook voor onze provincies; ook voor onze stad; ook voor onze kaas, on ze groenten, enz. enz. Men ziet dus, dat de Londensche Donau- conferentie wel waard is. om er aandacht aan te schenken l Een groot aantal belangstellenden had zich gistermiddag in Downingstreet te Lon den opgesteld, om getuige te zijn van de komst der delegaties. Te ongeveer 14 uur 20 (G.T.) verscheen de Fransche delegatie onder leiding van mi nister van Financiën, Flandin, terwijl kort daarop de leden der Italiaansche delegatie voor zoover zij niet hadden deelgenomen aan het door MacDonald gegeven noenmaal op de binnenplaats van het Foreign Of fice arriveerden. Tegen half drie kwamen staatssecretaris von Buelow en departement chef Posse, met Grandi uit Downingstreet 10. Zij werden gevolgd door de ministers Runciman en Sir John Simon. Daarna kwa men MacDonald en Neville Chamberlain. Het gezelschap begaf zich naar de Locarno- zaal, waar zij de delegaties verwelkomenden en precies half drie de zitting betreffende de Donaukwesteies openden in het oude kabinet. Tijdens de zitting werd besloten twee com missies samen te stellen. De eerste commis sie bestaat uit de delegatieleiders, evenwel met uitzondering van MacDonald. Nadat Woensdag de Donaukwestie in algemeene lijnen werd besproken, is het de taak dezer commissie de bizonderheden te behandelen en te constateeren in hoeverre de afzonderlijke mogendheden tot overeenstemming zullen kunnen komen. De tweede commissie bestaat uit de finan- cieele deskundigen der vier regeeringen. Zij heeft tot taak het rapport van de financieele commissie van den Volkenbond te bestu- deeren. De commissie zal moeten vaststellen in hoeverre zekere aanbevelingen voor prac- tische uitvoering geschikt zijn. Ter conferentie bevinden zich thans twee groepeeringen, eenerzijds Engeland en Frankrijk, die zich in hoofdzaak interessee ren voor de financiëele zijde van het Donau probleem en het in groote lijnen reeds eens zijn met den Donaubond, anderzijds Duitsch land en Italië die zuiver economische belan gen op den voorgrond plaatsten. Italië gaf zijn toestemming tot de invoe ring van een systeem van voorkeursrechten, doch protesteerde er tegen dat het slechts zou worden toegepast op de Donaustaten, en eischte dat de groote mogendheden bij het stelsel betrokken zullen worden. Hierbij wees de Italiaansche vertegenwoordiger op de bizondere' belangen welke Italië heeft als op- volgerstaat van OostenrijkHongarije, en op de nadeelen welke zouden kunnen ont staan voor de havens Fiume en Triest. De Duitsche vertegenwoordiger bracht te berde dat de Donaukwestie op zich zelf niet oplosbaar is, doch in verband met de andere vraagstukken moet worden beschouwd. Hij wees er op dat het systeem der voorkeursrech ten voor de Donaustaten niet de verwachte verlichting 'en de bevordering van de koop kracht zou brengen, waar Duitschland bij geïnteresseerd is. Van Fransche zijde werd tijdens de onderhandelingen naar voren ge bracht dat de groote staten de Donaustaten hunnerzijds eenzijdige voorkeursrechten zouden toestaan. o Na de middagzitting der Donauconferentie werd een officiéél communiqué verstrekt, waarin als taak der eerste commissie, welke Donderdag zal bijeenkomen, wordt genoemd de samenstelling van een rapport over den huidigen toestand der Donaustaten. Er wordt voorts verklaard dat de conferen tie het er over eens is, dat de behandelde kwesties en de financiëele toestand der Do naustaten spoedige maatregelen ten behoeve van Zuid Oost Europa vereischen. Tijdens de besprekingen van gisteravond laat is men algemeen tot de conclusie geko men, dat het financiëele rapport van den Volkenbond over de Donaustaten geen bruik bare basis levert voor een tastbare oplossing van het Donauprobleem. Dientengevolge is besloten een commissie te benoemen van financiëele deskundigen der vier groote mo gendheden. Toen de samenstelling der nieuwe commis sie van financiëele deskundigen besproken werd, bleek, dat de Duitsche delegatie geen geschikten vertegenwoordiger voor deze taak had medegenomen. Zij was gedwongen na de onderhandelingen zich telefonisch in verbin ding te stellen met Berlijn, vanwaar de ministerial-direktor von Krosigh is ontboden. Of deze echter beschikbaar is, is op het oogenblik nog niet bekend. In ieder geval kan een DuitsCh vertegenwoordiger niet voor Vrijdagavond in Londen zijn, zoodat de be sprekingen van de fjnanciëele commissie niet voor Zaterdag kunnen aanvangen. De com missie beschikt slechts over weinige dagen, daar de Volkenbondsraad reeds de volgende week bijeen komt. Er werd derhalve besloten, dat de conferentie niet zal wachten op de resultaten van het onderzoek van deze com missie. DE TOESTAND IN CHINA. De onderhandelingen te Sjanghai. Het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft instrucF's gezonden aan Sjigimitsoe voor de conie. entie te Sjanghai van heden. Er verluidt echter, dat deze, gisteravond gezonden instructies, geen werkelijke wijzi ging zullen brengen in de eenmaal aange nomen houding. De clou der oneenigheid is gelegen in het Japansche besluit zekerheid te willen hebben tegen een hervatten van den boycott en tegen een hernieuwd verschijnen van Ghineesche troepen aar. de grenzen van de internationale nederzetting. Zij bieden thans aan de volgende verklaring af te leg gen: Zoodra de plaatselijke omstandigheden zoozeer zijn verbeterd, dat de Japansche on derdanen weer een gevoel van veiligheid krijgen, met betrekking tot de bescherming van hun levens en eigendommen en hunne berechting, zullen de Japansche troepen worden teruggetrokken naar de internationale nederzetting en de wegen daarbuiten, gelijk dit het geval was voor het incident op 28 Januari. Een toevoeging, voorgesteld door Sir Miles Lampson, waarbij Japan zou waar borgen binnen een zeker aantal maanden te rug te trekken, is onaanvaardbaar aangezien zonder referentie op de omstandigheden waaronder de Japansche onderdanen zullen leven, een terugtrekken onmogelijk is. Van officieele zijde wordt echter medegedeeld, dat wanneer de Chineezen toestemmen in een ronde-tafel-conferentie, die onmiddellijk bij een zou moeten komen, de Japansche ver klaring gewijzigd kan worden in de richting van grootere zekerheden betreffende den tijd der terugtrekking. Hervatting der vijandelijkheden? Volgens een officieel Tas-bericht uit Sjang hai kan elk oogenblik het afbreken der Ja- pansch-Chineesche onderhandelingen ver wacht worden. De Japansche vertegenwoor digers blijven weigeren een vasten termijn voor het terugtrekken hunner troepen te aan vaarden, terwijl de Chineesche delegatie uit Nanking de strikte opdracht heeft ontvangen geen tegemoetkomendheid te toonen. Men verwacht dan ook dat de onderhandelingen reeds na de volgende zitting zullen worden afgebroken. Verder verwacht men, dat een hervatten der vijandelijkheden dan onvermijdelijk zal zijn. Hierop wijzen zoowel Chineesche troepen bewegingen als reorganisaties van Japansche troepen. Aan Chineesche zijde gaat men voort de hoofdstad Nanking koortsachtig te versterken tegen eventueele aanvallen van Japansche oorlogsschepen. Felle strijd aan de Chin. Oosterspoorweg. In de nabijheid van de grens tusschen Mandsjoerije en Korea heeft aan den Chinee- schen Oosterspoorweg een felle slag gewoed tusschen Japansche troepen onder generaal Tamon en ongeregelde Chineesche troepen. Volgens Japansche legerberichten zouden 500 Chineezen zijn gedood en 3000 gewond, ter wijl hun eigen verliezen slechts 9 dooden en 36 gewonden zouden bedragen. De troepen van generaal Tamon namen de stad Fansjang in en marcheerden op in de richting van Ilan. ANTI-OORLOGSDEMONSTRATIE ONTBONDEN. Op een door de KPD georganiseerde anti- oorlogsdemonstratie in het sportpaleis te Parijs zou het woord worden gevoerd o.m door een Chineeschen communist. Toen hij het spreekgestoelte betrad, werd hem het spre ken door de politie verboden met de motivee ring, dat hij hiertoe geen vergunning had. Er ontstond een buitengewoon rumoer, waaraan de politie een einde maakte door de zaal met gebruik making van de gummistok te ontrui men. DE A.S. VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Redevoering van Tardieu. Tardieu heeft in de gisteravond door hem aan een banket uitgesproken redevoering, zijn eigen politiek en die zijner partij vrienden verdedigd Frankrijk heeft een politiek van vastheid en persoonlijkheid gekozen. Slechts de socialistische partij heeft zich uitgespro ken voor het internationalisme en het prijs geven der rechten van Frankrijk. Door het Youngplan is een feitelijke verbinding tus schen herstelbetalingen en intergeallieerde schulden tot stand gebracht, zoo zeer dat het Hoovermoratorium deze niet heeft kunnen scheiden. Ter ontwapeningsconferentie is Frankrijk door zijn voorstellen en de bereid willigheid tot directe vermindering der bewa pening verder gegaan dan eenig ander land. Thans beheerscht het den gang der debatten door den invloed van een sterk idee. Een ge lijkheid der bewapeningen is onmogelijk. Tardieu verdedigde vervolgens de finan cieele politiek der afgeloopen wetgevende periode. In dat tijdvak zijn niet minder dan 47 milliard goud-franken naar Frankrijk ge vloeid. Sinds 1926 is meer dan 3/4 der mil liard bedragende Fransche binnenlandsche schuld geamortiseerd, de schulden op korten termijn van 25 de vlottende schuld voor 50 Tardieu deelde mede, dat 6 1/4 mil liard franken ter beschikking zijn gesteld van openbare ondernemingen. 1.3 miUiard zijn uitgegeven voor de versterking der Oostgren zen en de completeering der nationale bewa pening. Drie en half milliard zijn grooten- deels uitgegeven voor credieten op langen termijn aan Hongarije en Zuid-Slavië. De plicht van ieder volk, aldus Tardieu, is zijn bestaan en zijn onafhankelijkheid bij de an dere naties te garandeeren. Frankrijk heeft de eischen nagekomen, waarop de massa des volks, de oorlogsweezen en oorlogsinvaliden e.d. aanspraken konden doen gelden. In het belang der natie heeft de regeering zich op geworpen voor de nationale outillage. Tar dieu eindigde met de verzekering, dat de meerderheidspartijen vol vertrouwen den ver kiezingsstrijd kunnen tegemoet gaan. DE BABY VAN LINDBERGH. Zal hij spoedig bij de ouders terug zijn? Men meent thans goede reden te hebben, om aan te nemen, dat de baby van Lind- bergh spoedig bij de ouders zal terqg keeren. In de eerste plaats heeft de gouverneur Moo- re van New Yersey verklaard, dat hij ge looft, dat de baby in leven is en zal worden terug gegeven. John Curtis, de millioennair scheepsbouwer is naar Norfolk terugge keerd en verklaarde, dat hij een contact heeft tot stand gebracht met de onderhandelaars der ontvoerders, die hem verzekerden, dat de baby in leven en gezond is. De geheime vluchten van Kolonel Lindbergh gedurende het weekend, worden beschouwd als in ver band te staan met de onderhandelingen, om dat hij sinds 1 Maart op zijn landgoed was gebleven. In de kringen der politie en ook in den huize Lindbergh is men optimistischer gestemd dan voorheen DEMONSTRATIES VAN STAKENDE STUDENTEN TE NEW YORK. Talrijke gewonden. In den loop van demonstraties van staken de studenten der Columbia-University, waar ongeveer 4000 personen aan deelnamen is het tot botsingen gekomen met niet-stakende studenten. Er werden talrijke personen licht gewond. Onder de gewonden bevinden zich vele meisjes-studenten. De politie zag zich herhaaldelijk gedwongen handelend op te tre den. GROOTE OVERSTRCOMINGEN IN ROEMENIE. De plotseling ingetreden ontdooiing der sneeuwmassa's heeft in alle deelen van Roe menie groote overstroomingen veroorzaakt Talrijke spoorwegtrajecten staan onder wa ter. Treinen uit Polen en Duitschland moeten worden omgelegd en komen met groote ver traging aan. De regeering heeft de zending van zeven regiment genietroepen naar de be dreigde streken bevolen. COMITÉ VAN ACTIE TEGEN WETSONTWERP TERPSTRA. Geen verbeterde onderwijzers op leiding. Het comité van actie tegen het wetsontwerp Terpstra verzoekt ons opname van het vol gende In het rapport van de Staatscommissie Bos de z.g. Bevredigingscommissie werd als een noodzakelijke voorwaarde voor de financieele gelijkstelling ook genoemd een verbeterde onderwijzersopleiding. Een uit nemend en warm pleidooi leverde de Bevredi gingscommissie voor een verbeterde wijze van opliding, en dat pleidooi werd door minister De Visser in 1920 met volle instemming on veranderd in zijn Memorie van Toelichting tot het wetsontwerp overgenomen. Met algemeene instemming werd dit stelsel door de Staten-Generaal aanvaard en in de Lager Onderwijswet 1920 werd voorgeschre ven een vijfjarige vakopleiding, rustende op ten driejarige voorbereiding (U.L.O., H.B. S of Gvmr.asium). Verkregen kon daardoor worden een betere algemeene, zoowel als een betere theoretische opleiding; daarenboven werd ingesteld een tweejarige practische vor ming onder leiding van bekwame leerkrach ten. Aan het einde van die theoretische eu practische opleiding, ongeveer op 21-jarigen leeftijd dus, zou een eind-examen de bevoegd heid geven om als volkomen volledige leer kracht de school binnen te gaan. Dit moet goed gevolg afgelegd examen toch zou de tegenwoordige lager- èn de hoofdactie omvat ten. Het bestaande systeem, dat niet voldoend ontwikkelde en voor de practijk totaal onvol doend opgeleide jongelui de school als leer kracht doet binnengaan, zou tot het ver leden behooren, tot groote voldoening, niet het minst van de onderwijzers zelf en tot ver hooging van het onderwijspeil. Tot groote voldoening van de onderwijzers want het is een verheugend feit, dat de wensch tot verbetering van de opleiding het eerst uit de onderwijzerskringen zelf is opge komen en daar thans algemeen leeft. Natuurlijk kon zoo'n veranderde opleiding niet plotseling ingevoerd worden en er werd dan ook een overgangsperiode van 15 jaar, dus tot 1935, gegeven. Maar geen der opeenvolgende ministers heeft iets gedaan om de nieuwe opleiding voor te bereiden. Eenige wijzigingen werden bij Koninklijk Besluit van 11 September 1923 aangebracht, o.a. in den vorm van de instelling van het school-eindexamen aan de- Kweekscholen, maar de duur der opleiding bleef veel korter dan wenschelijk is en de onderwijzer(es) komt nog steeds met een niet voltooide oplei ding voor de klasse. Verwacht had nu toch zeker mogen wor den, dat eindelijk uitvoering gegeven zou worden aan het reeds in 1920 aangenomen opleidingsstelsel. Doch in plaats daarvan wordt de verbeterde onderwijzersopleiding uit de wet genomen. Minister Terpstra volgt ook op dit punt de meerderheid der Staatscommissie Rutgers en wil het thans geldende stelsel uit het boven genoemde Koninklijk Besluit in de Wet bren gen. In de ons omringende landen werd de onderwijzers-opleiding vernieuwd en ver beterd, Miister Terpstra is tevreden met een opleiding tot opvoeders der jeugd, niet veel verschillnde van die, welke voor ruim 50 jaar geleden, in de Wet van 1878, werd voorge schreven En dat, omdat op die wijze „bezuinigd" kan worden! Beter gezegd: omdat op die wijze de uit gaven niet verhoogd behoeven te worden. De vitale belangen van het onderwijs worden uit het oog verloren, maar dat is nu eenmaal iets, waarom de Minister van Onderwijs zich in dit Wetsontwerp blijkbaar niet druk maakt. „Bezuiniging en versobering" is het parool al gaat 't ook ten koste van het peil van het onderwijs, al gaat 't ook tegen de voorwaarden van de Pacificatie! Zijn de kosten voor de verbeterde opleiding dan zoo enorm, dat die niet betaald kunnen worden? De kosten voor de bestaande Rijks- en ge- subsidieërde kweekscholen zijn op de Be grooting voor 1932 geraamd op 4.884.054 en op die uitgaven zouden stijgen tot 7.272.800, indien de verbeterde opleiding uit de wet van 1920 werd ingevoerd. In dat bedrag is begrepen 2.508.000 voor toela gen aan de adspirant-onderwijzers geduren de twee jaren van hun practische opleiding. Ieder, die bedenkt, hoe voor vele aaspirant- onderwijzers, jongelui van 19 tot 21 jaar, een dergelijke toelage noodzakelijk is, zal begrij pen, dat deze som niet lager gesteld kan wor den. Voor de groote verbetering, die de invoe ring van de reeds vóór 12 jaar aangenomen maatregelen ter verbetering der opleiding zou beteekenen, is die uitgaaf bovendien waarlijk niet zoo groot te noemen. Mede door het niet handhaven van een ver beterde opleiding van het onderwijzend per soneel wordt evenals bij de verhooging van de leerlingenschaal - schade gedaan aan de vitale belangen van het onderwijs en wordt ook een der pijlers, waarop de Onder- wijs-bevrediging zou dienen te rusten, onder graven. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. ■Bij de Nederlandsche Dok Mij. te Amster dam is gistermiddag een arbeider, die in Oostzaan woont, door een zuurstofcylinder getrcffen, die omviel. De man kreeg de cylin- der op het hoofd en was op slag dood. NEDERLANDSCHE WEEK TE AMSTERDAM. Het bezoek aan de tentoonstelling van Nederlandsche producten in het Carlton Hotel is groot. Als gevolg daarvan zal deze tentoonstelling tot en met morgen geopend blijven. i r. ZOLDERSCHUIT BINNENGESLEEPT. Gisteravond om zeven uur zijn visschers uit De Lemmer, die waren uitgevaren om hul te bieden aan een mastloos schip, dat op ongeveer 8 K.M. ten Noorden van Schokland ronddreef, met dit schip in de haven van Schokland teruggekeerd. Het is gebleken te zijn een ijzeren zolderschuit, gemerkt 513 Er bevond zich niemand aan boord, doch aan dek werd een fiets aangetroffen, terwijl in de voorkajuit een gesloten koffer stond. Er stond eten op 'n tafel in de voorkajuit. Of er opvarenden aan boord waren, kon niet wor den uitgemaakt. Bij informatie te Amsterdam is komen vast te staan, dat de dekschuit eigendom is van de firma C. Schipper, welke firma van den kapitein van een sleepboot mededeeling heeft ontvangen, dat de zolder schuit was losgeraakt tijdens den overtocht over de Zuiderzee, en deze op dat oogenblik onbemand was,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1