Mijnhardt's genezen II Stad en Ontvetting. Vtaag en Aan&od AFDEELINGSZIEKENFONDS, Algemeene vergadering In het hotel Proot. Gisteravond hield het Algemeen Afdee- lingsziekenfonds der afd. Alkmaar en om streken van de Ned. Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst (bij verkorting heet dit fonds A.A.Z.A.) een algemeene vergade ring in 't hotel Proot. Te voren was een verga dering gehouden van de vertegenwoordigers der verzekerden, welke zoolang had geduurd, dat de algemeene vergadering pas bijna een uur na den aangekondigden tijd kon begin nen. De voorzitter, dr. S c h r ö.d e r, opende de vergadering met een welkom, mededeelende dat de bijeenkomst van de vertegenwoordi gers in den vervolge vroeger zal worden uit geschreven, om te maken maken dat zij op tijd kan zijn afgeloopen. Jaarverslag secretaris-penning- /neester. Wij ontleenen hieraan het volgende: Als gevolg van de verslechtering van den algemeenen toestand onzer samenleving werd de behoefte tot verzekering van geneeskun dige hulp bij ziekte algemeen meer gevoeld, zoodat in alle plaatselijke onderdeelen van het fonds een vermeerdering van verzekerden kon worden vastgesteld. Deze toename was niet altijd een financieele vooruitgang. Aan de hand van cijferreeksen wordt duidelijk ge maakt, dat verschillende gezinnen een tekon opleverden voor het fonds (in Alkmaar 64 -> met 3 tot 10 kinderen met een berekend te kort van 6250. De buitengemeenten, welke omvatten de ad ministraties van 41 apotheeekhoudende ge-' neeskundigen, hadden op 31 Dec. 1.1. 22032 volwassenen en 14848 kinderen ingeschreven, van wie 11418 betalende (een jaar tevoren resp. 19388, 13329 en 10229). De contribu ties bedroegen 311805.55, voor bodenloon werd uitgetrokken 24949.83. Aan de admi nistratie te Alkmaar werd afgedragen 25 pet. der contributie onder aftrek van boden- loon, dus 72371.54. Uitgegeven werd 68972.87, o.a. aan salarissen 4455.97, specialisten 44086.34 tandartsen 5324.58, medicamenten 2703.75, ziekenhuizen 856050, brillen 3055,25. Er resteert een bedrag van f 4202.48 inclusief het batig saldo van 1930. Alkmaar had op 31 Dec. j.1. 10685 vol wassen leden met 4661 kinderen, waarvan 4014 betalende (tegen een jaar tevoren resp. 10170, 4489 en 3863). Aan werkelijksche bij dragen werd ontvangen 154274.72. De totaal-inkomsten waren 155122,62, de uit gaven waren 156770.87, er is dus een te kort van 1648.25, dat daardoor in totaal stijgt tot 2169.54. Afcn deelnemers werd uitbetaald 79764.99, aan specialisten 30456.74, tandartsen 8926.82, medica menten 19623.97, personeel 2208.25, boden 4662.72, brillen 1803.25, zieken huizen 7357.05. Gezinsverpleging 1500. Als gevolg vfflr't vertrek van dr. M'elchior te Schagen werd het ziekenfonds „Ondersteu ning bij ziekte" aldaar opgeheven. In groote lijnen werd "aangegeven wat op een der bestuursvergaderingen werd bespro ken. 't Belangrijkste ervan is wel de poging om tot stichting van een eigen gebouw te ge raken, welke poging ten slotte toch nog op niets uitliep. Geconstateerd wordt, dat intus- schen de behoefte aan een eigen gebouw zich eiken dag doet gevoelen. De plannen tot het leggen van een federa tief verband tusschen de Alg. Afd. Zieken fondsen in Noordholland zijn nog niet zoover gevorderd, dat het tot uitwerking der bespre kingen kon komen. Van belang voor de verzekerden, in de bui tengemeenten is, dat het bestuur bijdraagt in de kosten van hoogtezonbehandeling, indien deze wordt verstrekt door afdeelingen van het Witte Kruis of daarmee gelijk gestelde vereenigingen. Op een verzoek van B. en W. van Alkmaar om de zoogenaamd armlastingen in het fonds van gemeentewege te verzekeren, werd door het bestuur niet ingegaan. Pogingen van Maatschappelijk Hulpbe toon om de door dit college ondersteunden in het fonds onder te brengen, faalden even eens. Ten slotte werd een bespreking gehou den met het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon, met het resultaat, dat het be stuur van het ziekenfonds zich vrijheid vari handelen voorbehoudt, doch zich ten aan zien van de bonafide arbeiders meegaand zal betoonei^. Het verslag eindigt met te zeggen, dat aller medewerking noodig is om indien de huidige inzinking in'den economischen toestand stabiel blijft het financieel niveau van het fonds daarmede in overeen stemming te brengen. De heer Bonsema dankte voor de toe- 2efig'ng van den voorzitter bij de opening De toestand van het ziekenfonds leek spr. niet rooskleurig. Verleden jaar was gezegd, dat er een sluitende rekening zou mogen worden verwacht voor Alkmaar. Dat is an ders uitgekomen, er is een nog grooter tekort. In de buitengemeenten nam het voordeelig saldo toe. Hoe is het tekort voor Alkmaar ontstaan? Spr. ging de ledentallen na: in de buiten gemeenten betaalt 23 der verzekerden geen contributie (kinderen), in Alkmaar slechts '5 pet. Alkmaar betaalt per lid gemiddeld ™er dan de buitengemeenten. Spr. miste in "«t jaarverslag de aankondiging van te nemen maatregelen om het financieel niveau ï1 °yereenstemming te brengen met de tijds omstandigheden. jlat den bouw Van een geschikt gebouw be- meende spr., dat daarmee niet teTang ?l®fr wacht mag worden. Op dit oogenblik Tv dien bouw het best worden over- IhS c^ten zullen thans het laagst l 's 20000 voor gereserveerd. Het g at nu alleen nog maar over de plaats. opr. kwam daarna op de vraag van het gemeentebestuur om de armlastigen in het ii *e nemen- Hiermee werden bedoeld alleen die menschen, die jaar en dag armlas- 2tJn en niet zij, die door de crisis in om standigheden zijn komen te verkeeren, dat steun noodig is. Waarom zijn die menschen geweigerd? Spr. kon in het reglement geen bepaling vinden, die het bestuur recht geeft i- tenminste gezond zijn). Volgens spr. had met het Maatschappelijk Hulpbetoon niet behoe ven te worden gecorrespondeerd, men had de bonafide arbeiders z. i. zonder meer moeten toelaten Men kan toch niet bij voorbaat be weren, dat zij een kwade risico zouden vor men. Als een der punten, die in de vergadering van de vertegenwoordigers zijn besproken, noemde spr. verlaging der contributie en voorts de samenstelling van het bestuur. Dat bestaat uit 9 personen, van wie 3 uit de ver zekerden gekozen. De menschen, die de con tributie opbrengen van bijna een half mil- lioen gulden per jaar, vormen dus een min derheid in het bestuur, en dat mag volgens de vertegenwoordigers niet worden besten digd. Zij verlangen evenveel zetels als de deelnemers (doktoren en apothekers). De voorzitter antwoordde, dat het bestuur voorgesteld heeft het tekort te dekken uit het reservefonds, dat na de 20000 vati het gebouw nog is 38000 (bedoeld was hel tekort uit de rente af te schrijven). Het verlies in Alkmaar komt voornamelijk doordat daar veel meer aan specialisten moet worden be taald dan in de buitengemeenten, wat eigen lijk geen verbazing behoeft te wekken, omdat men in Alkmaar zooveel dichter bij de specia listen is en dus spoediger hun inroept. Vroeger gingen de medicamenten nooit bo ven gemiddeld 1, thans was het 1.30. De opwekking van den secretaris in het jaarver slag aan de deelnemers om medewerking tot stabiliseering van het niveau zal waarschijn lijk ook bedoeld zijn als de aansporing om niet zoo royaal te zijn met het voorschrijven van medicamenten, die niet noodzakelijk zijn (te groote hoeveelheden e.d.) Een schrijven dienaangaande is aan de deelnemers verzon den. Aan de tandartsen wordt in Alkmaar een zeker bedrag betaald, wat voor de buitenge meenten niet het geval is. Tot zoover wat betreft de oorzaken voor het tekort in de afdeeling Alkmaar. Het bestuur had als bezwaar tegen het laatst aangeboden terrein voor een gebouw, dat het te zeer afgelegen was (achter een schutting op het gymnasiumterrein). Op een verzoek om een ander terrein is nog geen antwoord ontvangen van het gemeentebe stuur. In de kwestit van de armlastigen zei de voorzitter, dat het bestuur allereerst moest letten op de belangen der verzekerden, om contributieverhooging te voorkomen. En deze nu zou volgens de meening van het bestuur nocdig worden, als de armlastigen werden aangenomen. Terwijl het bestuur bereid was de bonafide arbeiders op te nemen, moest het ervaren, dat het Maatschappelijk Hulpbetoon ook de arm lastigen naar het ziekenfonds stuurde en toen zei het bestuur de aanneming voórloopig step te zullen zetten. Een conferentie met M H haa plaats, maar die had weinig succes. Het bestuur maakte het de bonafide arbeiders, die contributieschuld hadden, zeer gemakkelijk om terug te komen. In het algemeene wilde spr. zeggen, dat het bestuur heeft te zorgen, dat het thans goede ziekenfonds goed blijft en niet wordt geëxploiteerd door de gemeente of een harer instellingen. Op grond daarvan waren sommi gen geweigerd en anderen, die op grond van onjuiste verklaringen waren aangenomen, weer afgeschreven. Van contributieverlaging zou naar spr.'s meening geen sprake kunnen zijn. Dat de verzekerden in de bestuursvergade ring door hun gering aantal steeds aan het kortste eind zouden trekken, vond spr. on juist. Er is altijd goede overeenstemming ge weest. Wel hebben de vertegenwoordigers een- enkele maal den deelnemers gezegd, dat zij te royaal waren in het voorschrijven van ge neesmiddelen. De Ned. Mij. tot bev. der ge neeskunde en de organisatie der pharmaceu- ten verzetten zich tegen uitbreiding van het aantal bestuursleden uit de verzekerden. Al zouden er zes zijn, dan zouden zij toch niet meer dan drie stemmen hebben. De heer Bonsema: De andere artike len van het reglement zouden met de wijzi ging in overeenstemming moeten worden ge bracht. Devoorzitter zegde toe het verzoek te zullen bespreken als het wordt ingediend, maar hij bleef er bij, dat beide genoemde maatschappijen zich tegen de beoogde uit breiding zullen verzetten. (Nog tijdens de vergadering werd door den heer Bonsema den voorzitter een voorstel in den geest van het gesprokene overhan digd.) De heer Bonsema zou alles willen doen om dat verzet te breken. Het is toch bil lijk, dat zij, die het kapitaal bijeenbrengen, ook medezeggingschap krijgen over dat kapi taal. Het mag een theoretische kwestie zijn, maar het is beter haar nu op te lossen dan er mee te wachten tot er werkelijke kwesties zijn. De secretaris wees op gemeenten, waar enkelen de belasting opbrengen, terwijl de heele gemeente er medezeggenschap over heeft. De heer Bonsema vond deze opmerking niet ter zake en vreesde, als hij hier nader op inging, een debat te zuilen ontketenen dat op deze vergadering niet thuis behoort' Hij wilde er daarom alleen dit op antwoor den: Het komt er niet op aan wat je betaald hebt, maar op wat je overhoudt. Dat het gebouw achter een schutting zou komen, ontkende spr., want er mag niet an ders dan aan straten worden gebouwd. Men moet niet met den bouw traineeren, een centraal gebouw voor het fonds is noo dig. De voorzitter gaf dit toe, het bestuur wil een terrein zooveel mogelijk in het cen trum der stad. ...Pj* v a n D a m vroeg den heer Bonsema d" idee zooveel mogelijk te willen steunen. De heer Bonsema kwam terug op de weigering van arbeiders als lid. Aan het M H. was geschreven door het bestuur van het tonds, ten eerste dat het alleen wilde aan nemen hen, die niet door het gemeentebe stuur geneeskundig worden verzorgd en ten tweede dat het niet wilde aannemen de arm lastigen. Spr. betoogde uitvoerig, dat het be stuur niet het recht had een dusdanigen kras sen maatregel te nemen en als het niet zoo erg is bedoeld, verzocht hij correctie van dezen brief. De voorzitter antwoordde, dat de zouden zijn gekomen, als was ingegaan op de bedoeling van het M. H. om langs een achter deur binnen te brengen wat aan het gemeen tebestuur geweigerd was. Het plaatselijk on derdeel Alkmaar zou er door gedesorgani seerd zijn en daarom had het bestuur het laatste artikel van het reglement toegepast met terzijdestelling van eigen belangen De heer Hart (Koedijk) betoogde dat de kwestie van de contributie voor de buitenge meenten zeer belangrijk is In verband met de lage uitkeeringen en loonen is het van be lang of de arbeiders al of niet worden aan genomen als lid van het ziekenfonds. De v o o r z i 11 e r antwoordde, dat de menschen, in geval zij niet kunnen betalen, door het M.H. worden bijgestaan, opdat zij niet worden geschrapt als lid. Het zou voor de gemeentebesturen niet verstandig zijn die menschen van gemeentewege te behandelen. Beter is hen te steunen bij de contributiebe taling. De heer Hart: Dat willen wij juist, maar dat zou niet gaan volgens genoemden brief van het bestuur. Dr. Van Dam gal een voorbeeld van een trekken van het fonds door allerlei menschen, die voorheen geen behoefte toonden. Zij vor men dikwijls een slechte risico ten nadeele van de bonafide arbeiders. De heer Bonsema merkte op, dat 't M.H. de menschen lid doet worden van het zieken fonds, vandaar de grootere toeloop. Als de' crisis eens weer is afgeloopen, zullen zeker velen lid blijven. Dr. Va n Da m sprak er zijn bevreemding over uit, dat vele arbeiders, die door den heer Bonsema bonafide arbeiders worden ge noemd, door hun vakorganisatie nooit met succes konden worden opgewekt om lid te worden. Dat zij nu komen, is veelal gevolg van een als noodzakelijk te verwachten ge neeskundige hulp. De heer G ree uw (vertegenwoordiger in het bestuur der verzekerden) was erover ver baasd dat er nog zoovele arbeiders zijn, die nooit tot het fonds hebben willen toetreden, Spr. beval waakzaamheid aan. Dr. Van derSluis (Schagen) gaf aan waarom de heer Hart niet had mogen spre ken van een voordeel voor het fonds voor de buitengemeenten na het toetreden van een nieuw lid. Dr. Van Dam gaf toe, dat de overheid de menschen dwingt lid te worden. Zij is daarom verplicht ook voor hen te betalen. Het A.A.Z.A. moet de beslissing houden of zij de menschen al dan niet wil aannemen. De heer Hart hield er aan vast, dat het reglement slechts voorschrijft, dat het lid ge zond moet zijn en op grond daarvan zal zoo'n lid geen schadepost voor het fonds zijn. Dr. V a n D a m voerde hier tegen aan, dat onder deze menschen toch velen zijn, die spoediger aan geneeskundige hulp toe zijn dan wanneer zij een tiental jaren eerder lid waren geworden. De heer Hart wilde de autoriteiten steu nen, als zij de menschen willen opvoeren tot lidmaatschap van het fonds. De voorzitter ,was het hiermee eens, maar dat mag niet.gebeuren ten koste van het fonds. Het bestuur wil wel soepel zijn. De heer Langend ij k (Barsingerhorn) kon .tegenover de leden verantwoorden, dat hij in het bestuur had aangespoord tot voor zichtigheid ten aanzien van de geneesmidde len. De voorzitter betoogde nogmaals, dat het bestuur steeds eensgezind was geweest en wilde de discussie sluiten. De heer Bonsema vroeg of het bestuur dan nu zijn houding tegenover de toetreding als lid zal wijzigen. Devoorzitter: Neen, het bestuur moet het recht behouden menschen al dan niet toe te laten en te onderzoeken of zij al dan niet bonafide arbeiders zijn. Dr. V a n D a m ondersteunde dit. De heer Bonsema drong er op aan, de deur tot toetreding niet geheel dicht te slaan, desnoods op een kier zetten. Rekening 1931. Namens de commissie, benoemd tot nazien der rekening over 1931, zei de heer W. C. Bouman (Zuidscharwoude) dat bij ingestelde steekproeven alle bescheiden hadden geklopt en dat de commissie adviseert den penning meester te dechargeeren. Ook de verslagen van den accountant luid den in dien zin, waarna aldus werd besloten. Verkiezing bestuursleden. De aftr. bestuursleden, de heeren Greeuw, Schröder en Wanna, werden herkozen, terwijl als plaatsvervanger voor eerstgenoemde werd herkozen de heer Bonsema. Commissie nazien rekening 1932. Als lid van deze commissie moest aftreden dr. Sluijmer, die werd herkozen. Bijdrage der verzekerden. Het bestuur stelde voor deze onveranderd te «laten. De heer Kuperus (Heerhugowaard) gaf in overweging tot verlaging over te gaan in verband met de mindere inkomens der verze kerden als gevolg van de crisis. Hij stelde voor 'n comm. te benoemen, die de mogelijk heid van dergelijke verlaging zal onderzoe ken. Dr. Van Dam betoogde, dat de kwestie voor Alkmaar is opgelost door het Maatsch. Hulpbetoon, zoodat een commissie als be doeld alleen zin zou hebben voor de buiten gemeenten. De heer Greeuw achtte de comm. ook voor Alkmaar wenschelijk, ook al omdat uit het voorstel-Kuperus zal voortvloeien een on derzoek naar beperking van uitgaven (dus de honoraria van dokters en apothekers.) De heer Hart (Koedijk) onderstreepte dit. De arbeiders laten vleugels vallen, het zal noodig kunnen zijn dat anderen dan veeren moeten laten vallen. Dr. V a n Dam vreesde, dat de commissie te lang zal werk hebben met haar onderzoek en dacht dat thans wel een besluit kon wor den genomen. Spr zou- de zaak willen laten doorgaan als tot dusver en de reserve ge bruiken voor deze crisisjaren. De heer Bonsema opperde, dat men niet weet hoe lang de crisis duurt. De bedoelde commissie kan zeer zeker goed werk doen en men kan eischen dat zij b.v. over een maand haar conclusies geeft. Dr. Van derSluis (Schagen) zou twee commissies willen (één voor Alkmaar en een voor de buitengemeenten) en gaf aan waar- strekken. De heer Kansen (Noordscharwoude) be toogde, dat een verlaging van een paar cen ten per week voor de verzekerden niet vol doende beteekent, terwijl een verlaging met een voldoende bedrag voor het welzijn van het fonds moeilijk aanvaardbaar zal zijn. Op aanbeveling van den voorzitter wees de vergadering als leden der commissie aanvoor de verzekerden de heeren Boskamp van St. Pancras, Kuperus, Hart en Bonsema, en voor d$ geneeskundigen dr. Bruins en dr. Van Leeuwen te Alkmaar en dr. v. d. Sluis te Schagen en dr. Oroenhart te Harenkarspel als lid van het bestuur werd benoemd de secr.-penningmeester, de heer Schouten. Dr. Van Leeuwen nam de benoeming slechts aan onder voorbehoud van bespreking met de huisartsenvereeniging. Goedgevonden werd, dat zoo noodig door het bestuur nog een specialist zal worden aangewezen (voor het geval dat de commis sie gesplitst zal worden in tweeënéén voor Alkmaar en één voor de buitengemeenten). Totdat anders zal worden besloten, zal de contributie blijven bepaald op het tegenwoor dige bedrag. Benoeming accountant. De tegenwoordige accountant van 't fonds werd wederom in die functie benoemd. Dekking van het tekort der afdee ling Alkmaar. Het bestuur stelde voor dit tekort te dek ken uit het reservefonds der afdeeling en in de eerste plaats de rente daarvoor te bestem men. De heer Bouman (Zuidscharwoude) vond de kwestie voor Alkmaar nog al eenvoudig. Anders is het voor de buitengemeenten. Zij hebben geen reservefonds. Hoe moeten zij een eventueel tekort dekken? Dr. Van derSluis (Schagen) zette uit een, dat de doktoren een zekere reserve heb ben gevormd door met een minder honora rium genoegen te nemen. Het voorstel van het bestuur werd goedge keurd. Kapitaal voor het gebouw. Goedgekeurd werd het bestuursvoorstel om het voor het gebouw beschikbaar gestelde kapitaal van 20.000 afzonderlijk rentege- vend te beleggen vanaf 1 Juli 1931. Statutenwijziging. Omdat het art. 42 van het reglement (scheidsgerecht) een paar maal zeer duur is geweest en het bestuur meent, dat de prac- tijk ervan anders is dan aanvankelijk be doeld werd, wenschte het dit artikel te wij zigen. Het wenschte een besluit daartoe reeds nu van kracht te verklaren. De heer Bonsema meende, dat de statu tenwijziging toch eerst moet zijn goedgekeurd alvorens rechtsgeldigheid te hebben. De voorzitter was het hiermee eens. Het voorstel werd hierop aangehouden. Rondvraag De heer Greeuw stelde voor een com missie te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de hoogere honoraria der dok teren bij behandeling van 2e klasse-patiën ten dan voor verpleegden in de derde klasse in de ziekenhuizen. Dr. Van Dam vond het vreemd, dat de menschen die bezwaar maken tegen de tegen woordige contributie, zich wel de luxe ver oorloven in een hoogere klasse dan de derde te willen worden verpleegd. Stemmen van vertegenwoordi gers: 't Is geen voorstel van de vertegen woordigers 1 De heer Greeuw verdedigde zijn idee na der. De heer Hart (Koedijk) meende dat de bespreking van den heer Greeuw hier niet op hare plaats is, omdat niet is aangetoond dat de derde klasse-verpleging niet voldoende is. De heer Bonsema betoogde, dat de kwestie in de daarvoor bestemde vereeniging thuis behoort. Spr. zou beslist niet willen meewerken tot meerdere splitsing. Dr. Van Dam vond dat de derde klasse behandeling zeer zeker alleszins voldoende is. cht een dokter, om welke reden ook, het isoleeren van een derde-klasse-patiënt noo dig, dan wordt zoo iemand apart op een zaal gelegd, als ware hij een eerste-klasse patiënt. Verschillende besprekingen werden over deze kwestie nog gevoerd, maar de heer Greeuw kreeg geen steun. Dr. V a n D a m merkte nog op, dat de menschen, die het meerdere willen betalen voor tweede-klasse-verpleging. zich toch ook voor weinig geld kunnen verzekeren tegen de hoogere dokterskosten. De heer Bonsema dankte voor de mede werking ook van de medici, betoond bij de verschillende besprekingen in het belang van het fonds. Voorts dankte hij dr. Schröder voor de goede leiding der vergadering, die ieder gelegenheid had gegeven zijn meening naar voren te brengen. De voorzitter hoopte, dat het streven om in eendracht samen te werken in het be lang van het fonds en zijn verzekerden den boventoon zal blijven voeren. Hierna sloot spr. de vergadering. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. Districts-Arbeidsbeurs. Geopend van 9—12 uur. Voor werkgevers van 9—12 en van 2—5 uur. Op Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Bemid deling voor kantoorpersoneel op Maandag en Donderdagavond. Voor vrouwelijk perso neel afzonderlijke ingang. De directeur van bovengenoemd Bureau maakt bekend dat heden staan ingeschreven: lautogene-lasscher, 7 bakkers, 18 bankwer kers, 2 beh. stoffeerders, 4 betonwerkers, 2 boekbinders, 1 boekdrukker, 7 boerenarbei ders, 1 borstelmaker, 1 bouwkundige, 17 chauffeurs, 1 chem. reiniger, 10 electriciens, 1 fitter, 64 grondwerkers, 2 instrumentma kers, 2 incasseerders, 12 kantoorbedienden, 5 kellners, 3 ketelmakers, 3 kistenmakers, 1 kleermaker, 8 klinkers, 1 koetsier. 1 letterzet ter, 6 loodgieters, 4 mach. houtbewerkers, 7 machinisten, 1 mach. zetter, 5 magazijnbe dienden, 5 metaaldraaiers, 16 pakhuis knechts, 27 metselaars, 8 meubelmakers, 8 monteurs, 23 opperlieden, 3 plaatwerkers, 3 sc-lipi'nshnnwers. 6 schilders. 1 srhnenmakpr. 2 radio-monteurs, 4 reizigers, 1 riettwerker, 1 rijwielhersteller, 33 sigarenmakers, 4 smeden, 2 steenbikkers, 1 tegelzetter, 50 tim merlieden, 3 tuinlieden, 1 tandtechniker, 3 vormers, 2 vuurwerkers, 4 wagenmakers, 3 winkelbedienden, 22 ijzerwerkers, 200 'osse- arbeiders, 31 transportarbeiders. Geplaatst: 13 werkzoekenden. Alkmaar, 9 April 1932. De directeur voornoemd, Ed. VAN DEN HEUVEL. ZONDAOSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 10 April is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, ge opend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere aipotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur (Zaterdag 9 uur) tot dep volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend Is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. (Uitsluitend 2e hands artikelen-). Van 15 regels M eent bi) vooruit betaling te voldoen. TE KOOP EEN WASCHMACHINE. Te bevragen DREBBELSTRAAT 24. RIJWIEL met hulpmotor (merk Goliath) in prima staat te koop, 65. HEILIGLAND 12. Zoo goed als nieuw FOTOTOESTEL met alle benoodigdheden te koop 9 X 12 en een in prima staat zijnde WERK- MANSFIETS. Adres te bevragen bureau van dit blad. OUD PAPIER COURANTEN, BOE- KEN en FLESSCHEN TE KOOP GE- VRAAGD, worden van huis afgehaald. L. DE JONG, Oudegracht 48, 3de huis v. d. Bloemstraat, Alkmaar. AANGEBODEN DAMES TENNIS- RACKET, Rainbow (Eilers) maat 13, 1 seiz. bespeeld Van 29 voor 13.50. (Niet op Zondag) R. VISSCHERSTRAAT 6.N FIAT gesloten wagentje, prima in de lak, 550 gulden. Adres bureau van dit blad. HANDWAGEN TE KOOP. Te bevr. Verlengde Landstr. No. 30. Ledikant 2.50, Heerenfauteuil 3.50, mooie Leuningstoel 9, Crapaud 10, gemakskoffer met pot 7.50. closetstoel met pot 12.50, geëmailleerd fornuis 10. DEKKER, Laat 182. Voorradig een mooie keuze TROUVV- en VERLOVINGSRINGEN beneden winkelprijs. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Mooie wit geëmailleerde badkuip 30, waschtafel met marmerblad 7.50, pe troleumkachel z. g. a. n. 4.50. 4 stoelen en 2 crapauds 55. DEKKER, Laat 182. Pracht Pianola z. g. a. n. met ongeveer 50 rollen, kastje en bank, kan tevens gewoon met de hand bespeeld worden, gekost 2000, nu 225. DEKKER, Laat 182. Veerenbed, peul en 2 kussens 15, Ka pokmatras 2 p. 12.50, Zeegrasmatras 2.50, Mahonie Ledikant 17.50, 6 mooie huiskamerstoeleu 20. DEKKER, Laat 182. TE KOOP IJZEREN HEK, 30 Meter l?ng, 90 c.M. hoog, DAMESRIJWIEL 14, VOUWWAGENTJE 2 50, bij A. NIEROP, Nieuwesloot No. 13. Moderne eiken Piano, pracht instru ment 275, goede Duitsche Piano zwar te kast 125. In- en verkopo van Inboe- dels. DEKKER, Laat 182. 4 Stoelen en 2 Fauteuils, rug en zit ting met rood leer 23.50, zes Stoelen met rood leer 17.50, Dressoirs, Tafels, Spiegels, Ledikanten, Bedden, Dekens. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10. Wij hebben nog te koop een GASFOR NUIS, zeer geschikt voor pensionhou ders en een soliede BRANDKASTEN. DE HEER en VRIESMAN, Verdron kenoord 85. Telefoon 581. Brandkast. Prima brandvrije brand kast te koop, spotprijs 60, Huiskamer orgel 25, best emaille Fornuis 12.50, Kappers Pottenkast 7.50. J. L. SOST MAN Jr., Verk.lokaal Ridderstraat 10. TE KOOP AANGEBODEN 6 STOELEN met pluche bekleed. Te bevragen K v. 'T VEERSTRAAT 60. Heerencostuums, Gabardines, Meis jesregenjassen, Tafel- en Divankleeden, Kellnerskleeding, div. Colberts, Vesten en Pantalons. Spotkoopjes. N- P. LAAN 85. TE KOOP GEBRUIKTE STUDIE- PI ANO's vanaf 2.— per maand. Te bevr. R. SCHOOLE, Westerweg 324 KOOPJES. Fracht DAMESRIJWIEL' 16, HERENFIETS met remnaaf 15 17.50, JONGENFILTS als nieuw 15 enz. NIEROP's Rijw. handel St. Anna- straat 41. TE KOOP AANGEBODEN EEN RADIOTOESTEL met plaatst room. accu en gelijkrichter. BERGER WEG 48.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11