DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VERLAAGDE PRIJZEN. S. Krom STOOMERIJ EN'VERVERIJ Speciaal ingericht voor het behandelen Uwer Schoonmaakgoederen. »o. 84 ZATERDA© 9 APRIL 1932 134e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladen. J)xigeÜiksch0itec2kfU ^Buitenland HET NADEREND EINDE VAN DEN VERKIEZINGSSTRIJD. CONCLUSIES BETREFFENDE - VIERMOGENDHEDEN CONFERENTIE. Italiaansche persstemmen. HET BRUGINCIDENT TE SYDNEY. Waarom kapitein de Groot het lint doorhakte. STAAT VAN BELEG IN CHILI AFGEKONDIGD. Wegens run op de centrale bank. Kabinet afgetreden. De oorzaak der onlusten. Nieuw ministerie gevormd. LBinnenland Tel. 1523 (3 lijnen) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranco door het geheele Rijk 2,50. Losse nummers 5 cents. FRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rebat. Groote letters naar plaatsiuimte. Briev» t franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. HET INDISCH NATIONAAL CONGRES VERBODEN. Een waarschuwend geluid tegen den gang van zaken in Indië. De Britsch-Indische regeering heeft aan de bestuurders van het Nationaal Indisch con gres de vergunning geweigerd voor het hou den van "zijn jaarlijksche bijeenkomst. Aldus het Hbld. van heden, dat vervolgens verder schrijft: Deze weigering verdient zeer eenige bijzondere aandacht, daar het, naar wij meenen, de allereerste keer' is in het be staan van het Nationaal Congres, dat het op deze wijze belemmerd'Wordt in zijn bewe gingsvrijheid. De weigering werd bekend ge maakt door den hoofdcommissaris te Delhi aan de plaatselijke afdeeling van het Con gres, die had verzocht om de toewijzing van een stuk grond voor de oprichting van tenten voor de gedelegeerden. De hoofdcommissaris deelde mede dat, aangezien de zaak niet van zuiver plaatselij ke jurisdictie was, doch de algemeene politiek der regeering van Indië betrof, hij de zaak aan de regeering had voorgelegd en om in structies verzocht. De regeering had hem ge antwoord, dat daar de beweging van civiele ongehoorzaamheid nog altijd voortduurde, het niet mogelijk was. de aangevraagde ver- mmayig te verkenen. De kwestie van het uit kiezen van een stuk gronds en verlof voor het oprichten van tenten kwam derhalve niet aan de orde. Volgens berichten uit Delhi was deze be slissing algemeen verwacht en wordt zij als de eenig mogelijke bechouwd. Ongetwijfeld is tegen de logica ervan, van regeerings- stanapunt bezien, zeker niets in te brengen. De regeering heeft sedert de hernieuwing van de beweging van burgerlijke ongehoor zaamheid achtereenvolgens alle leiders van het Congres en hun plaatsvervangers in de gevangenis opgesloten en de provinciale af- deelingen van het Congres, wanneer daartoe aanleiding bestond, voor onwettig verklaard. Het zou zeker een averechtsche politiek zijn geweest, bij dezen gang van zaken, het Na tionaal Congres vergunning te verleenen, sa men te komendit ware inderdaad neergeko men op de erkenning van de wettigheid van een lichaam, dat de centrale verantwoorde lijkheid draagt voor de acties der provinciale Congresafdeelingen. Afgescheiden van deze voor de hand lig gende overweging, schijnt de regeering be vreesd voor de spanning, die er te Delhi tus- schen de Mahomedanen en Hindoes heerscht als gevolg van dezer dagen door de Hindoes verspreide ophitsende manifesten, die naar men aanneemt zijn geïnspireerd door Paudit Malavija, den voorgedragen congresvoorzit ter. De Mahomedanen zouden voornemens zijn, een eventueele samenkomst van het con gres te verstoren. In hoeverre dit juist is, zou men natuurlijk hebben moeten afwachten. De Indische regeering heeft thans op haar repressieve maatregelen tegenover de Indi sche nationalisten wel de kroon gezet. Zij heeft van haar macht gebruik gemaakt niet slechts om alle actie van, doch ook alle over leg tusschen de nationalisten onmogelijk te maken. Men kan constateeren, dat de ijzeren hand, die de Indische regeering toont, naar het uiterlijk rust schept in Indië. Of dit ook in werkelijkheid rust beteekent, is de vraag. Ook in Engeland schijnt men daarop niet geheel gerust. In een ingezonden stuk in de „Man chester Guardian'' geen een groep Engel- schen aan hun ongerustheid uiting. Zij ver klaren, dat in officieele kringen wel de ver zekering wordt gegeven dat de toestand in ndië verbetert, doch dat er inderdaad alles op wijst dat hij aanmerkelijk slechter is gewor den en dat men moet vreezen, dat de betrek kingen tusschen de regeering en het Indische volk gespannen zijn, en dit wel op een wijze als nog nooit voordien het geval is geweest. Zij wijzen op de uitlatingen van vooraan staande Indiërs en op bepaalde verschijnse len en waarschuwen, dat de gestrengheid van de repressieve maatregelen, en de wijze van hun toepassing, slechts één gevolg kunnen hebben: inplaats dat men den steun van het volk wint voor de zaak van wet en orde, ver vreemden zij den goeden wil des volks. Zij laten de speciale maatregelen, die in speciale provincies van Indië zijn getroffen ter onderdrukking van daden van terreur, buiten bespreking, doch zij constateeren het feit dat op het oogenblik de kloof tusschen ae regeering en het bedachtzame Indische Geel der openbare meening zich verwijdt, en wel op zoodanige wijze, dat overbrugging onmogelijk zou kunnen blijken. Zij dringen aan op het onverwijld doen van stappen, om een dergelijke ramp te verhinderen en het wederzijdsch vertrouwen te herstellen, opdat men zich weder om de ronde tafel zal kunnen scharen. Dat de Indische regeering tot den exhor- bitanten maatregel van verbod van het hou den van een samenkomst van het Nationaal Congres is overgegaan, moge logischer-wijze te verdedigen zijn, doch of het, met het oog op het vinden van een weg, die de partijen weder in goed vertrouwen tot elkander brengt, tactisch is, is een and/re vraag, in dien het juist is, wat de schrijvers in de „Manchester Guardian" zeggen, n.1. dat de verhouding tusschen Indische regeering en volk hoe langer hoe slechter wordt. Men meldde gisteravond uit Berlijn aan de N.R.Crt.: De strijd om het rijkspresidentschap nadert thans zijn einde. Gedurende de laatste da gen wordt nog een groote bedrijvigheid ont wikkeld door de aanhangers van Hindenburg, de 'Hitlerianen en de communisten, maar eigenlijk is deze agitatie een overbodige weelde, want indien niet eenige millioenen kiezers sinds 13 Maart van overtuiging zijn veranderd, of er ditmaal de voorkeur aan geven thuis te blijven, zal von Hindenburg dien dag worden gekozen. De nationaal socialisten, die er op 13 Maart veel slechter zijn afgekomen, dan zij algemeen vermoed of voorspeld hadden, hebben zich door deze teleurstelling niet laten afschrikken en ont wikkelen een groot bedrijvigheid. Zij schijnen toch nog over tamelijk veel geld te beschik ken, te oordeelen naar de kleurige affiches die overal aan schuttingen en aanplakzuilen prij ken. De voorstanders van de herkiezing van den tegenwoordigen rijkspresident hebben ditmaal op ontelbare punten van de stad groote spandoeken dwars over de straat op gehangen, waarop slechts de tweede woorden „Nur Hindenburg" prijken. Gisteren werden er nog overal circulaires op straat uitgedeeld, maar in de verste verte niet zooveel als bij vorige verkiezingen. De rijkskanselier is nog steeds druk in de weer. Gisteravond spreekt hij te Stettin met rijksminister Schlange-Schönungen. Dr Bruening zal in deze plaats in het bijzonder spreken over hetgeen de veldmaarschalk voor het Duitsche Oosten heeft gedaan. De meeste beteekenis wordt intusschen gehecht aan de redevoering, die de rijkskanselier gister te Ko ningsbergen heeft gehouden en de groote be tooging welke zal worden gepresioeerd door generaal von Winterfeld. De betooging be gint om 19.30 Duitsche tijd en de verschil lende redevoeringen zullen door alle Duit sche zenders worden uitgezonden. Rijkskanselier Bruening zal Zaterdagavond uit Koningsbergen naar Berlijn terugkeerer. en daar Zondagochtend zijn stem voor Hin denburg uitbrengen. Dr. Bruening zal zich waarschijnlijk op 13 April naar Genève be geven. Voor zijn vertrek zal het rijkskabinet nog verschillende belangrijke vergaderingen houden. De rijkskanselier zal vermoedelijk eerst kort voor de Pruisische verkiezingen naar Berlijn terugkeeren. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japan in Mantsjoerije. Volgens te Moskou ontvangen berichten zullen te Moekden en Tsjangtsjoeng afdee- lingen worden ingericht van het Japansche ministerie van koloniën. Tevens heeft het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken besloten het net van Japansche consulateii in Mantsjoerije uit te breiden. Men stelt zien voor consulaten te openen in 5 Mantsjoerij- sche gebieden en een consulaire politie in 11 gebieden te scheppen. Geen overeenstemming tus schen China en Japan. De Chineesche regeering deelt mede, dat het bericht van het Japansche telegraaf- agentschap Sjimboen Rengo betreffende een overeenstemming tusschen China en Japan niet in overeenstemming is met de feiten. HET ONTWAPENINGSJAAR 1932. Nieuw» italiaansche voorstellen De Italiaansche regeering heeft de door Grandi ter ontwapeningsconferentie inge diende voorstellen inzake ontwapening in een nieuw memorandum aan het presidium van de ontwapeningsconferentie samengevat. Er wordt den nadruk op gelegd, dat de ontwa pening alle officieele oorlogsmiddelen moet omvatten. In het memorandum wordt voor gesteld alle soorten zware artillerie, tanks en pantserauto's te verwoesten en tegelijker tijd de linieschepen, onderzeeërs, vliegtuig moederschepen, militaire luchtschepen en bommenwerpers te vernielen. Onder zware artillerie wordt verstaan alle soorten bewe gelijk geschut boven 100 millimeter en onder linieschepen met een waterverplaatsing bo ven 10.000 ton of met stukken geschut van een kaliber boven 203 millimeter. Ook de af fuiten en de munitie der zware artillerie moeten onbruikbaar worden gemaakt en de munitie der kustvuurmonden moet worden beperkt. Bovendien wordt voorgesteld het ge bruik van chemische wapenen van iederen soort, vooral van giffen en traangassen van welken aard ook, benevens van precedes, die een gelijke uitwerking hebben als deze gas sen. te verbieden. Voor de civiele luchtvaart wordt op de noodzakelijkheid gewezen van de volgende punten: Ten eerste volledige openbaarheid, ten tweede een technische en een bestuurs- controle, en ten derde de verplichting bepaal de, nog vast te stellen sterkteverhoudingen niet essentieel te veranderen. Voor den aanvang en de doorvoering van de vernieling van het oorlogstuig moet een bepaalde termijn worden vastgesteld. In Britsche regeeringskringen is men de meening toegedaan, dat het verkeerd zou zijn het verloop der Viermogendhedenconferen- tie als een mislukking te beschouwen. De conferentie heeft zich er van overtuigd dat de toestand der Donaulanden, in het bizon der die van Oostenrijk en Hongarije, niet al leen slecht is, doch van dag tot dag slechter wordt Men heeft den beiden staten geholpen met leeningen en andere middelen, doch deze maatregelen zijn niet doeltreffend gebleken de staten weer op de been te helpen. De con ferentie is het op de volgende punten eens geworden 1. De steunbehoevende regeeringen moe ten door de steunverleenende regeeringen worden geadviseerd en bijgestaan. 2. De steunbehoevende regeeringen moe ten onderling tot overeenstemming geraken nopens eenig optreden waardoor de hulp maatregelen der steunverleenende regeerin gen effectief zullen kunnen worden gemaakt. De Engelsche regeering is voor een tolunle in het Donaugebied, doch zij erkent dat dit plan op het oogenblik onoverwinnelijke moei lijkheden in den weg staan. In verband hier mede wordt het voorstel gedaan voor een Donau-eenheid op grond van het wederzijds preferentieele systeem. Dit kan evenwel slechts worden in practijk gebracht, indien andere staten hun rechten op meestbegunstl- ging prijs geven. Er is voorgesteld dat dit allereerst nog eens tijdelijk zal geschieden voor een zekere spanne tijds, wellicht voor één a twee jaren. Twee staten (Duitschlana en Italië) konden hierop geen definitief ant woord geven. De Britsche regeering is van meening dat zich reeds bij de bijeenkomsten te Geneve de gelegenheid zal voordoen de Donaukwesties tusschen de vertegenwoordigers der vier mo gendheden verder te bespreken. MacDonald zal zich evenwel niet naar Genève begeven De fascistische pers neemt het mislukken van de Londensche Viermogendhedenconfe- rentie betrekelijk rustig op, doch verklaart dat de negatieve houding van Frankrijk de overeenstemming heeft verhinderd. Het Fran sche plan is niet uitvoerbaar. Daartegenover staat een mate van overeenstemming tus schen Italië, Engeland en Duitschland, na dat Engeland, zij het ook aan het einde, partij heeft gekozen voor het Italiaansche standpunt. Het is gebleken, dat het door de Fransche pers aangekondigde Fransch-En- gelsche blok niet aanwezig is. Italië, aldus schrijft, het officieuse „Giornale d' Italia" o.m. heeft niet reeds van te voren opgestelde plannen van andere mogendheden kunnen aannemen. Bovendien is de doelmatigheid dezer plannen voor de Donaulanden twijfel achtig. Italië heeft er derhalve op aange drongen dat aan de conferentie der Donau- staten ook die staten zullen deelnemen, wel ke de belangrijkste betrekkingen hebben met het Donaubekken. MEVROUW HANAU WEER GEARRESTEERD. Gistermiddag is Mevrouw Hanau weer gearresteerd. Het bevel tot arrestatie is uit gevaardigd op grond van documentendief stal 'en verspreiding van valsche geruchten op de beurs. Tegelijkertijd is het financieele blad van Mevrouw Flanau, „Force" verboden en in be slag genomen. Het in beslag genomen num mer bevat verscheidene artikelen over den internationalen toestand en de positie van de Fransche geldmarkt. Op de beurs was het opgevallen, dat in den laatsten tijd groote verkoopen plaats vonden van de door me vrouw Hanau aangevallen fondsen. Boven dien heeft Mevrouw Hanau in het in beslag genomen nummer mededeelingen gedaan over een geheim politierapport, hetgeen de verdenking van documentendiefstal deed ont staan. 1 MILLIOEN LEDEN INGESCHREVEN BIJ N.S.D.A.P. BUREAUX. Naar de „Voelkische Beobachter" mede deelt, zijn thans een millioen leden ingeschre ven in de registers der N.S.D.A.P. GROOTE PARTI f NARCOTICA AANGEHAALD. Aan boor., van „Ile de France" Douane-ambtenaren hebben aan boord van het Fransche passagiersschip „Ile de France", waarmede staatssecretaris Stimson heden naar Europa is vertrokken een partij cocaïne, morphine, heroïne en andere narco tica. te zamen wegende 700 K-G. aange haald. De verdoovende middelen waren gede clareerd als speelgoed. Zij hebben een waar de van 1.440.000. In verband met deze zaak is een man gearresteerd, die op het punt stond per trein naar Montreal te vertrekken. Men herinnert zich, dat eenige weken ge leden te Sydney een zekere kapitein de Groot bij de opening van een nieuwe kadenbrug zonder machtiging het lint, dat de brug af sloot, met zijn sabel doorhakte, hetgeen weg gelegd was voor Lang, den premier. De Groot heeft zich deswege thans voor den rechter moeten verantwoorden. Hij heeft ver klaard, dat hij erover verontwaardigd was, dat zoovele personen in officieele positie met gedekten hoofde bleven staan en zitten, ter wijl het nationale volkslied werd gespeeld, en dat hij zichzelf met het oog op zijn staat van dienst in den oorlog beter dan Lang geschikt achtte om de brug voor het verkeer geopend te verklaren. De rechter was het met kapitein de Groot echter niet eens en veroordeelde hem wegens het „kwaadwillig beschadigen van een lint ter waarde van twee pond sterling'' tot vijf pond sterling boete. Reuter seint aan het Hbld., dat volgens de „Assoc. Press" uit Santiago, gisteravond voor geheel Chili de staat van beleg is af gekondigd naar aanleiding van een ernstige run op de centrale bank. Het geheele kabinet met uitzondering van den minister van financiën heeft wegens „den ernstigen algemeenen toestand" zijn ontslag ingediend. Daarna confereerde het met ver scheidene hooge officieren. Omtrent den toestand te Santiago de Chili verneemt Reuter nog dat de oorzaak van de ernstige onlusten gelegen is in de valuta crisis. Groote menscbeninenigten kwamen bij een voor de circulatiebank en eischten de in wisseling hunner bankbiljetten in zilver. De politie dreef de menachen uiteen. Ook is men een militaire samenzwering op het spoor ge komen, ten doel hebbend het regeeringspaleis te machtigen. I>e bewaking is daarop ver sterkt en op de daken van het paleis zijn machinegeweren geplaatst. Er is zoo meidt Reuter nader een nieuwe regeering gevormd waarvan de voormalige ministers van buitenlandsche zaken en finan ciën met dezelfde portefeuilles deel zuilen uit maken. Omtrent de militaire samenzwering wordt nader gemeld, dat er iii de cavalerie- school een begin van muiterij ontstond; de leiders der beweging werden gearresteerd. De regeering is den toestand meester. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heeft aan het congres buitengewone bevoegd heden gevraagd om de orde te handhaven. V. D. meldt nog dat de nieuwe regeering onder leiding staat van den radicalen politi cus Victor Robles. De onlusten, die zich aan vankelijk richtten tegen de regeering hebben een uitgebreider omvang aangenomen en ge vreesd wordt, dat er plannen bestaan om ook den president der republiek ten val te bren gen. In de kazernes te Santiago zijn alle beschik bare troepen geconsigneerd en op de strate gische punten staan machinegeweren opge steld. DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Dr C. \V. Lelie, hoofdingenieur bij den Rijkswaterstaat, wonende te Nijmegen, die bij zijn broer te Liverpool logeerde, is gistermorgen het slachtofïe gewor den van een ernstig ongeluk, toen hij op het Aintree station het verkeer gade sloeg. Hij lette niet op oen binnenrijden- den trein, werd in den rug gegrepen en op slag gedood. DE ZAANSCHE INBREKERSBENDE. Gistermiddag is een der gearresteerde inbiekers, weike zich hebben schuldig gemaakt aan een reeks diefstallen in de Zaastreek, J. B. uit Oostzaan, voor den burgemeester van Diemen geleid, aan wien hij uitvoerig heeft medegedeeld op welke wijze de centen-voorraad, zijnde 40.000 stuks, is gestolen uit de offer blokken en collectekassen van de r.-k. kerk te Diemen. Daarna is B. naar Amsterdam over gebracht, waar van hem vingerafdruk ken zijn genomen. De man is in verze kerde bewaring gesteld. Vermoed wordt, dat de politie binnen korten tijd een der gestolen voorwerpen van de inbraak te Jisp in beslag zal kunnen nemen Wat de klcerendiefstaal in Zaandam betreft, kan worden gemeld dat na de inbeslagname de meeste kledingstuk ken door de betrokken vrouwen zijn her kend. De gearresteerde C. W. zal vol gende week Dinsdag in Haarlem wor den verhoord. Deze wordt verdacht van de eerder genoemde vijf inbraken. DOOR EEN SCHOT HAGEL GETROFFEN. Terwijl de 16-jarige landbouwers knecht G. de B. te ZwammerJam op het erf van zijn patroon met een buks aan het schieten was, verzocht Let 12-jarig zoontje van den daarnaast wonenden veehouder R. het ook eens te mogen be kijken. Ongelukkigerwijze ging daarbij het wapen af met het gevolg, dat de landbouwersknecht de volle laag hagel in het gelaat kreeg. Ernstig gewond *s de jongen naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar bleek, dat een zijner oogen zoodanig was getroffen, dat hij het voor zijn verder leven zal moeten missen. LOONSVERLAGING BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Voorstel aan den Personeelraaa. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft het volgende voorstel tot verlaging der bezoldigingen, periodieke verhoogingen, premiën, toelagen en verdere vergoedingen bij den Personeelraad ingediend: „De slechte uitkomsten van het bedrijf heb ben ons genoopt de mogelijkheid van een loonsverlaging onder de oogen te zien. Volgens de voorloopige cijfers zal het jaar 1931 een tekort van ongeveer 2000.000 op leveren. Echter zou het, dank zij verschillen de bezunigingsmaatregelen, mogelijk geweest zijn het loopende jaar zonder verlies te doen sluiten, inaien de ontvangsten zich op het reeds belangrijk verlaagde peil van 1931 ge handhaafd hadden. In stede daarvan, zijn zij in het nieuwe jaar tot dusver zelfs in sterkere mate dan tevoren teruggeloopen en er is geen enkele aanwijzing, die verbetering mag aoen verwachten. De geschatte ontvangsten van Januari toonen een vermindering van 2 445.00 aan, die van Februari, gunstig be- invloed door het feit, dat die maand een dag meer telde dan gewoonlijk, een van 1.462.000. De uitgaven zijn in die twee maanden met slechts ruim 400.000 ge daald. Ook als de definitieve cijfers, zooals gewoonlijk, medevallen, zullen de eerste twee maanden van het jaar het tekort derhalve met ongeveer 3.000.000 vergrooten. Op deze basis moet voor het geheele jaar een tekort van 35.000.000 a 20.000.000 ver wacht worden. Onder deze omstandigheden achten wij ons verplicht tot loonsverlaging over te gaan, waartoe de in de laatste jaren ingetreden prijsverlaging zeer zeker de ge legenheid opent. Naar ons oordeel zal deze bepaald moeten worden op 10 van alle bezoldigingen, periodieke verhoogingen, premiën, toelagen en verdere vergoedingen. Over een geheel jaar zal daardoor een besparing van onge veer 9.000.000 verkregen worden. Afgescheiden daarvan zal bijlage V aan het R.D.V. 1926 herzien en zullen de daarin aan gegeven vergoedingen belangrijk verlaagd moeten worden. De loonsverlaging zal 1 Juli a.s. moeten ingaan. Wij zijn echter bereid haar in de eer ste drie maanden slechts voor de helft toe te passsen, zoodat zij pas op 1 October ten volle in werking zal treden. Naar onze meening is het voorts wensche-, lijk den geldigheidsduur van het thans gel dende R.D.V. na wijziging overeenkomstig het bovenstaande, met éen jaar, dus tot 1 Juli 1933 te verlengen. De nieuwe loonregelingen en de in bijlage V van het R.D.V. aan te brengen wijzigin gen worden ontworpen en zullen U spoedig ter beoordeeling bereiken". De Raad heeft in een spoedvergadering op Vrijdagmorgen 8 April met groote verbazing van dit voorstel kennis genomen, wijl in de conferentie van 29 Maart j.1., waarin de b^ zuinigingsipaatregelen uitvoerig werden b*-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1